Populieren staan meteen 'in de vat' Speeltuin Vrij en Blij sluit de poort tot na gevreesde keuring EED PAAR! Staten wijzen Thoolse kritiek telefoonboek af Bestuursleden van Thjos dromen van een Thools jongerencentrum Boomfeestdag winderig en nat Ook eenjarige Vossentuin verwacht enkele aanpassingen Na drie jaar knokkenopent soos eigen 'honk' in Meulvliet Donderdag 20 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De zestig populieren die gisterenmorgen door Oud-Vos- semeerse scholieren aan de Molendijk zijn geplant, ston den meteen 'in de vat'. Want de maartse buien lieten zich volop gelden. Voor het eerst in vier jaar werd op Tholen weer de boomfeestdag gehouden. In Sint-Maartensdijk werd bij die gelegenheid een wandelroute voor natuur vorsers door de Pluimpot gepresenteerd. Bij het Galgen pad hesen twee leerlingen van het Groencollege die aan de route gewerkt hebben - Joost Krijger uit Poortvliet en Roland-Jan Buijs uit Woensdrecht - samen met burge meester Van der Munnik de boomfeestdag-vlag. Spaden De Pluimpot Speeltuinvereniging Vrij en Blij uit Sint-Annaland zal haar speeltuin aan de Schoolstraat per 26 maart tijdelijk sluiten als deze dan nog niet gekeurd is. Vanaf deze datum moeten alle speeltuinen en attrac tieparken in Nederland voldoen aan nieuwe nor men, opgesteld door het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport. De Vossentuin in Oud-Vos semeer moet wel aanpas sen, maar gaat niet dicht. Vrij en Blij belegde echter voor het eerst in haar 37- jarig bestaan een bijzonde re algemene ledenvergade ring. Aderlating Op zaterdag 29 maart is het zover. Dan opent wethou der J. Versluys het nieuwe onderkomen van jeugdsoos Thjos. Na drie jaar knok ken voor een eigen ruimte, is het er dan toch van geko men. Een deel van ge meenschapscentrum Meul- vliet in Tholen dat destijds als jeugdhonk werd ge bouwd, heeft nu zijn oude bestemming terug. Alleen een naam ontbreekt nog en die wordt via een wedstrijd vastgesteld. Niet ideaal Huiskamer Spontane jeugd Garantie Verschil Hl U HOUDT VAN KLASSE, STIJL -ELCOMFORT. N MET BURLEY BENT ia» U HET PAAR, ft De Zeeuwse statencommissie verkeer en waterstaat reageerde maandag wat lacherig op de kritiek van b. en w. van Tholen, dat zonder contact met de gemeenten door gedeputeerde staten voor één Zeeuws telefoonboek was gepleit. CDA-statenlid Sandee uit Kamperland merkte op dat Tholen voor allerlei zaken zoals ambulance en brand weer aansluiting bij Brabant zoekt. Alleen de Brabantse varkens wil men niet.' Om die te weren, wil Tholen nog wel bij Zeeland horen, meende Sandee. In speeltuin Vrij en Blij zullen een aantal toestellen moeten verdwijnen, zoals waarschijnlijk ook het klimvliegtuig rechts achteraan). Het was koud woensdagmorgen op de 'Snijdersendiek' ten zuidwesten van Oud-Vossemeer. Een harde wind stond pal op de dijk, de regen viel met grote regelmaat uit de hemel. Vanaf de Mareweg tot de afrit van de provinciale weg vlakbij het dorp gaven paaltjes en een rood wit lint langs de noordkant van de dijk aan, waar de bomen moesten komen. Gaten waren gegraven en de boompjes lagen gereed. De vlaggen van de gemeente Tholen en van Staatsbosbeheer wapperden ter hoogte van de woning van de fami lie Pons. Vanuit het dorp kwamen zo'n 100 kinderen van de basisscholen Die Heenetrecht, Sint Anthonius en De Ark te voet en voorzien van spaden naar de plek waar geplant moest worden. Ze werden verwelkomd door voorzitter J.L. van Gorsel van het platform leefbaar platteland Tholen. Deze legde uit dat het plat form een bundeling is van organisa ties uit de streek, die projecten ont wikkelt om de leefbaarheid te bevorderen. De boomfeestdag werd voorheen alleen door de gemeente georganiseerd, maar dit keer zijn er meerdere instellingen bij betrokken. Zoals het waterschap en Staatsbos beheer. "Jammer dat het zulk slecht weer is, maar dat hoort nu eenmaal bij de natuur. En de bomen groeien er misschien wel beter door", hield Van Gorsel de wachtende school jeugd voor. Hij was blij met hun medewerking en noemde het een stukje aanschou welijk onderwijs. Samen met mevr. C. van Dalen-Doeleman van het platform en de heren Goedegebure en Hagenaars van Staatsbosbeheer (die de Molendijk beheert) werd de eerste boom geplant. Daarna gingen de kinderen in groepjes van drie aan de slag. In nog geen uur tijd stonden de bomen er. Het laatste stukje van de dijk die enkele jaren geleden alle bomen yerloor, is nu ook van nieu we aanplant voorzien. De jeugd kreeg als dank een pakje limonade en een appel cadeau, daarnaast een De statencommissie adviseerde g.s. unaniem om naar één telefoongids voor Zeeland te streven. Ook de eni ge Thoolse vertegenwoordiger in die commissie, AOV-statenlid L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk. "Het is niet praktisch voor Zeeland met drie telefoongidsen te werken", vindt Van Doom. "Tholen hoort bij onze provincie en ik ben ook ronduit voor Zeeland. Als daar behoefte aan is, bestaat er geen enkel bezwaar om daarnaast Tholen in het telefoonboek van West-Brabant op te nemen. Gedepu teerde Hennekeij merkte op, dat eventuele extra kosten voor reke ning van de gemeente Tholen zijn, lineaal (het officiële boomfeestdag geschenk) en een potlood. Op een andere dijk van Staatsbosbe heer worden momenteel juist bomen gerooid. Op de Kettingdijk bij Tho len gaan er 300 populieren uit. Eind dit jaar zullen aan de noordwestkant van de dijk jonge populieren (popu- lus nigra) teruggeplant worden. In Sint-Maartensdijk togen de kin deren van De Rieburch en de Juliana van Stolbergschool in kleine groep jes het natuurgebied De Pluimpot in om allerlei opdrachten uit te voeren. Bijgestaan door ouders en leer krachten en de twee leerlingen Roland Jan Buys en Joost Krijger van het Groencollege in Goes maak ten de kinderen op een actieve wijze kennis met de natuur. Aan het begin van de tocht regende het nog, maar later werd het droog. In totaal waren er acht opdrachten. Zo moesten de leerlingen overeenkomsten en ver schillen tussen twee bomen opschrijven, en twee minuten hun ogen dicht doen om erachter te komen welke geluiden er te horen waren. Dat kostte enige moeite. De wind overheerste. Toen het regenen was gestopt lieten de vogels zich meteen horen: de tjiftjaf, de kok meeuw en de scholekster. Er waren al meer vogels te zien die zich voor bereiden op het broedseizoen: zwa- nenf';en stelletje kluten en bergeen den. Voor sommigen was de aandacht voor een dode tak een beetje eng; het krioelt er van insecten en andere 'boomslopers1 zoals spinnetjes, pis sebedden, slakjes en wormpjes. Wie niet thuis was in de namen van deze beestjes, kon ze met potlood tekenen in het opdrachtboekje. De route in het natuurgebied was gemarkeerd met rode paaltjes. Bij elk paaltje hoorde een opracht. In de toekomst wordt het een permanente natuurwandeling die in alle seizoe nen gemaakt kan worden. Krijger en Buys werken daaraan, in samenwer king met de natuurvereniging Tho len. maar hij voegde eraan toe, dat die mening nog geen standpunt van g.s. was." De brief van b. en w. van Tholen werd voor kennisgeving aangeno men. "De staten beschouwden het als een zaak van Tholen", aldus Van Doom. De (Brabantse) adviseurs van het Thoolse college vreesden voor problemen bij het zoeken naar telefoonnummers wanneer er één boek voor heel Zeeland zou komen. Tholen en St. Philipsland staan nu in de gids van Bergen op Zoom/Roosendaal. Iedere telefoon abonnee kan overigens gratis twee verschillende boeken bij de PTT aanvragen. Er zijn nieuwe Europese veilig heidsnormen voor speeltuinen opge steld. Zoals bij meer zaken, loopt Nederland hard rennend voorop. Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (onder leiding van minister Borst-Eilers) stelde een eigen eisenpakket samen, strènger dan de Europese normen. Die eisen worden per 26 maart van kracht. Alle eigenaren van speeltuinen en attractieparken die dan niet aan de normen voldoen en hun gronden tóch openstellen voor het publiek, plegen een strafbaar feit. Nieuwe speeltoestellen moeten een keur merk hebben en bestaande moeten goedgekeurd worden. Eén en ander werd dinsdagavond op de bijzondere ledenvergadering van Vrij en Blij in gemeenschapscen trum de Wellevaete te Sint-Anna- land uit de doeken gedaan. Voorzit ter L. Hage was zorgelijk gestemd. "De nieuwe normen zijn overdreven streng. Maar je hebt er niets aan om dat te berde te brengen. De regels worden je opgelegd. Het zal wel een forse aderlating voor onze vereni ging betekenen", zei Hage die het bestuursbesluit toelichtte om de speeltuin te sluiten per 26 maart. "Er Het bestuur en een deel van de vrij willigers zitten bij elkaar in het nieu we onderkomen om de laatste zaken voor de opening door te spreken. Wie binnenkomt, merkt al meteen dat er aan het zaaltje iets veranderd is. Ging men vroeger via Meulvliet naar binnen, nu moet dat via de bui tenkant. De deur gaat soepel maar zwaar open. De 'Thjossers' zitten aan een paar tafels (gekregen van de tennisvereniging). Langs de wanden staan een bar met bijbehorende krukken en twee bankstellen. Aan de muren die grenzen aan andere zalen van Meulvliet is te zien dat er isolatie is aangebracht. Want als de volumeknop hier opengaat, komen er heel wat decibellen vrij. Om te voorkomen dat andere gebruikers van Meulvliet last zouden hebben van het lawaai zijn er maatregelen genomen. In mei 1994 begon de Thoolse Jon- gerensoos (Thjos) met een handvol vrijwilligers en 27 jongeren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Er werden disco-avonden georgani seerd in het gebouw van de voorma lige gemeentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat in Tholen. "Dat was echt niet ideaal", zegt penningmees ter Arianne Mertens-de Rijke. "We moesten elke avond het gebouw pre cies zo achterlaten als toen we erin gingen. Dus eigen spullen wegzet ten of aan de muur hangen was er niet bij. En je wordt het gesleep met bankstellen best moe. Er hing geen eigen sfeer." Thjos moest verkassen is nog geen zicht op wanneer de speeltuin gekeurd gaat worden. En als dat na die datum nog niet gebeurd is, kunnen we geen risico's nemen. De verzekering zal dan niet meer dekken en de schadeclaims bij een eventueel ongeval kunnen dan oplopen tot een miljoen voor blij vende schade. Dat is voor de leden en het voormalige jeugdhonk in Meulvliet kwam in beeld. Dit voor ste deel van het gemeenschapscen trum was aanvankelijk specifiek bedoeld als jeugdhonk. Maar toen de toenmalige soos Paspartoe ter ziele ging, werd het zaaltje gewoon als onderdeel van Meulvliet voor en zeker voor het bestuur een te groot risico." Vrij en Blij is met de gemeente en collegavereniging De Vossentuin uit Oud-Vossemeer rond de tafel gaan zitten om de situatie door te spreken. De gemeente is namelijk ook partij, verhuur gebruikt. "We hadden natuurlijk het liefst een losstaand gebouw gehad, maar we zijn al blij dat we nu een eigen plek hebben", zegt mevr. Mertens. En die eigen plek is er. Het jeugd honk is in principe alleen voor 'Thjos. Er kunnen in overleg wel andere mensen gebruik van maken, maar het moet onder de noemer van jeugd- en jongerenwerk blijven. Omdat het een eigen plek is, kan Thjos er vanalles in kwijt. Zo komt er een televisie aan de muur en staan er bankstellen. De oorspronkelijke bar is doormidden gezaagd omdat hij te groot was om gemakkelijk te kunnen verplaatsen. Maar nu wordt het ding weer in originele grootte hersteld. En dan is er nog het podi um voor de discjockeys (dj's). Dit wordt een soort kooi met daarin de benodigde geluidsapparatuur. En ook discolampen ontbreken niet. Maar waarom een jeugdsoos in de grootste plaats van de gemeente waar tientallen verenigingen actief zijn en waar ook de nodige horeca gelegenheden zijn? "Dat is het hem nu juist. De jeugd van twaalf tot zes tien jaar wil behalve school, huis werk en het meedoen in verenigin gen ook wel eens gewoon ontspan nen", zegt voorzitter Lia Wassing- ton-Rijstenbil. "En officieel mogen ze de cafés nog niet binnen, dus ze want ook zij heeft diverse speeltui nen in haar bezit. Die gaan ook onder de nieuwe veiligheidsnormen vallen. Toestellen waarachter je met vingers, kledingstukken of koordjes kunt blijven hangen, moeten worden aangepast, veerbeesten moeten wor den gewijzigd zodat kinderen niet met hun voeten tussen de stalen zoeken hun vertier op straat. Dan loop je natuurlijk de kans op over last, ook al is dat lang niet altijd de bedoeling van de jongeren. Dus de soos is dan een uitkomst. De jeugd heeft een eigen plek waar ze gezellig samen kan komen en je haalt ze van de straat." Secretaris Ton van Riet voegt daar nog aan toe: "En ze vin den het ook leuk. Want éls ze toch in een café komen, zijn ze het onder deurtje en hier zijn ze onder leef tijdsgenoten." Thjos vindt het belangrijk om het jeugdhonk het karakter van een huiskamer te geven. "De jongeren kunnen dan gewoon even naar bin nen lopen om hier te zitten, een spel letje te doen of t.v. te kijken", zegt Van Riet. "Ze zijn hier op hun gemak en ze kunnen zichzelf zijn." En blijkbaar voelen jongeren zich inderdaad op hun gemak bij Thjos, want het bezoekersaantal van de soosavonden ligt gemiddeld op zo'n 100, met uitschieters naar 120. "We hebben tot nu toe alle bezoekers op een lijst gezet met naam en woon plaats. Zo kregen we een idee van het aantal vaste bezoekers. We heb ben nu 130 geregistreerde jongeren die regelmatig komen", vertelt Van Riet. "Op de eerste soosavond na de opening gaan we pasjes uitdelen aan de vaste bezoekers. Daar staat hun pasfoto, naam en adres op. Zo kun je een beetje controle houden op wie er binnen komt. En als er eens iets voor mocht vallen, heb je ook een over- veren kunnen komen. En de oude vertrouwde familieschommel is helemaal uit den boze. Die moet het veld ruimen. Te groot en te zwaar, een gevaar voor de kinderen, vindt het ministerie. Ook klimtoestellen met open sporten worden eruit gegooid. En bovendien moet de ruimte tussen de diverse toestellen zicht. Er mogen ook introducés (van buiten Tholen-stad) naar- binnen samen met een jongere die een pasje heeft. Maar ondanks het feit dat wé ook een aantal jongeren van andere plaatsen over de vloer krijgen, is de Thjos toch in eerste instantie bedoeld voor Tholen." Nu Thjos een eigen ruimte heeft, zullen de activiteiten ook uitgebreid worden. "We willen in eerste instan tie twee keer per week gaan draaien, op vrijdag- en zaterdagavond. Ons doel is uiteindelijk drie keer per week", zegt voorzitter mevr. Was- sington. "Hoewel dat niet onze invalshoek is, zouden er in deze ruimte door andere vrijwilligers bij voorbeeld ook kinderclubs opgezet kunnen worden. Maar we denken ook aan andere activiteiten zoals toneel, muziek of competities in bij- voorbeld darts." Thjos is overigens van plan wel strikt vast te houden aan de leeftijdsgrens van twaalf tot zestien jaar. "Er zijn wel een paar oudere jongeren die blijven komen, maar die steken dan ook de handen uit de mouwen als vrijwilliger", zegt mevr. Mertens. "En er zijn ook nog zo'n acht jongeren waar we op terug kunnen vallen. Maar er mag in prin cipe alleen jeugd van twaalf tot zes tien jaar naar binnen." Thjos werkt met een doelgroep die - in de pubertijd zijnde - de naam heeft lastig te zijn.'Maar de mede- groter worden. Al met al een flinke strop voor bestaande speeltuinen. "Vrij en Blij is in een goede staat. De apparaten zijn goed onderhouden en werken veilig. Dat kunnen we gerust stellen", zei Hage. "In de 37 jaar dat we bestaan is er dan ook maar drie keer iets gebeurd. Twee keer brak een kind een arm en één keer een been. Maar je zou eens moeten kij ken wat andere sporten en bijvoor beeld schaatsen voor risico's opleve ren. Echt, een speeltuin is veilig. En bovendien, op elk toestel kun je wat overkomen." Vrij en Blij zit met de situatie in haar maag. Het is zeker dat er een aantal toestellen weg zül- len moeten en andere moeten wor den aangepast. Maar wat er nu pre cies moet gebeuren, is niet duidelijk. "De richtlijnen zijn al sinds septem ber bekend. Toen is het besluit gepubliceerd in de Staatscourant", zegt Hage. "Maar we krijgen die normen niet. Dus we moeten afwachten tot de keuring geweest is en dan weten we pas wat we moeten doen." Bestuurslid J.C. Bazen vroeg zich af of het bestuur niet tijdelijk af kon treden gedurende de periode van 26 maart tot aan de keuring. Dit om eventuele schadeclaims te voorko men. Maar voorzitter Hage (gesteund door ere-voorzitter A. Rijnberg) wilde de verantwoorde lijkheid van het bestuur naar de 551 leden en donateurs niet laten schie ten. Tijdelijke sluiting bleek het eni ge doeltreffende middel. Omdat de keuring in samenwerking met de gemeente en De Vossentuin gedaan wordt, vallen de kosten aan zienlijk lager uit. De Vossentuin zal minder gevolgen ondervinden van de keuring dan Vrij en Blij. "Onze speeltuin staat er nog geen jaar, dus de spullen zijn allemaal nieuw", ver telt bestuurslid mevr. L. Schot-Hol land. 'Toch moeten ook wij wel wat aanpassingen doen. En een Jumbo glijbaantje zal waarschijnlijk weg moeten. Maar we zijn met de fabri kanten aan het praten om dit recht te zetten. Er zit per slot van rekening nog garantie op de spullen. Maar wij zien geen reden om te sluiten. We zouden op 29 maart open gaan en dat blijft ook zo." Vrij en Blij gaat met de verzekering praten om mis schien via extra toezicht toch nog een mogelijkheid te krijgen om open te blijven zolang de keuring nog niet is uitgevoerd. werkers van de soos merken daar eigenlijk niets van. "Het zijn juist hele spontane kinderen", zegt Ineke Binkhorst-van Mechelen. "Als je ermee omgaat, merk je eigenlijk dat we hier een hele leuke jeugd heb ben. Er wordt zo gauw gezegd: 'De jeugd van tegenwoordig'. Maar ik denk dat het zo erg niet is. En zeker niet in het algemeen. Er zullen heus wel eens dingen gebeuren die niet kloppen, maar wij merken dat je de jongeren best kunt aanspreken op hun eigen verantwoordelijkheid. Volgens mij komt het ook veelal door de volwassenen. Die vergeten hoe ze zelf op die leeftijd waren. En je moet je natuurlijk wel kunnen inleven in de jeugd." Op elke soosavond zijn minstens vier begeleiders aanwezig. De vrij willigers volgden ook cursussen over alcohol en drugs, kindermis handeling en workshops van het nationaal jeugdfonds over jeugd werk. "Je hebt natuurlijk wel een verantwoordelijkheid over de jonge ren die hier komen. Er staat iemand achter de bar en iemand bij de deur. En dan nog een paar in het zaaltje zelf', vertelt Van Riet. "En we wor den best geaccepteerd door de jeugd, ook al zijn we zelf dan wat ouder. Het is een kwestie van goede maatjes worden en niet belerend met het vingertje zwaaien. Ik denk dat ons dat goed gelukt is." De jongeren accepteren elkaar ook vrij goed, ondanks de verschillen van vier jaar. Er gebeurt zelden iets rottigs. We hebben het wel eens gehad, maar dan kom je gewoon tussenbeide", zegt mevr. Wassington. "Je merkt wel dat er verschillen zijn tussen het gedrag van jongens en meisjes. De jongens zijn toch wat luidruchtiger en macho-achtig en ze draaien ook graag de hardcore en gabberhouse. Maar als de meisjes-dj achter de tafel staat, wordt er heel andere muziek gedraaid. Een beetje zwij melen bij The Backstreet Boys enzo." Op 29 maart opent wethouder J. Versluys (die samen met jeugd- en jongerenwerker Ron v.d. Bogaard heeft geijverd voor een eigen gebouw voor Thjos) het jeugdhonk. Jongeren die een origi nele naam weten voor het honk, kunnen die met hun naam en adres opsturen naar voorzitter Lia Was sington aan de Oudelandsestraat 27 in Tholen. Dat moet dan wel voor 22 maart gebeuren. De leukste en origi neelste inzending wordt de nieuwe naam van het jeugdhonk. De beden ker ervan krijgt een discman. Na de onthulling van de naam geeft Ver sluys het startsein voor Thjos door de muziekknop om te draaien. Thjos heeft wat geld gekregen van de gemeente om het zaaltje in te rich ten, maar de soos is op zoek naar sponsors om nog wat extra's te kun nen doen. Ook is er een aanvraag de deur uit gegaan om een flipperkast weg te mogen zetten. Wat de vrij willigers en bestuursleden betreft, die zien elke avond met spanning tegemoet. "Het is altijd weer leuk, al kunnen we natuurlijk nog wel wat hulp gebruiken", zegt mevr. Bink horst. "Maar het is gewoon prachtig om met de jongeren bezig te zijn. En de muziek valt best mee. Kun je thuis ook nog meepraten met je kin deren." Secretaris Van Riet draait tot slot nog wat toekomstmuziek: "Ons ideaal is een Thools jongerencen trum waarin zaken als het jeugd- en jongerenwerk, het JAIB en de jeugdsoos samenkomen." Het bestuur en enkele vrijwilligers van Thjos in het jeugdhonk dat nu helemaal van de soos is. Achteraan van links naar rechts: mevr. I. Binkhorst-van Mechelen, Arianne Mertens-de Rijke, Lia Wassington-Rijstenbil en Michel van der Steen. Vooraan van links naar rechts: Arvid de Vries, Ton van Riet en Renate Dijke. Op de foto ontbreken de vrijwilligers Ronald van den Houten en Thijs Tichem. tv-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3