Klachten jeugdhulp Zeeuws zwemwater Zand over tankstation Eskes VRIEN-S^TT lvi,n TILBURG G0 Staten stemmen in met Zeeuwse tv Uit de Staten van Zeeland Donderdag 20 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Overheden in Zeeland houden de vinger aan de pols bij het zwemwater. Er is een meetnet van 65 monsterpunten. De provincie controleert op 35 punten, Rijkswaterstaat op 20 en de waterschappen op 10. Motorrijtuigen belasting Commissies Op stap in de Zak o!ZT*4 ,3 53. M W& m Jantje Beton Vrijdags en zaterdags GEOPEND Televisie uit Zeeland; voor de Zeeuwse inwoners en voor bezoekers, gemaakt door mensen van Omroep Zeeland. Niet alle statenleden zitten daarop te wachten. Dat wisten we al vorig voor jaar, maar de meerderheid ziet regionale televi sie toch als een aanvulling op de schrijvende pers en de radio. Vrijdag werd hierover gedebat teerd door provinciale staten. Klein restje Abdij gjy Nieuws Jongeren en/of hun ouders/ verzorgers kunnen sinds vori ge week dinsdag met klachten over hulpverlening terecht bij de provinciale Klachtencom missie jeugdhulpverlening Zeeland. Wie naar deze com missie wil stappen moet wel eerst een klacht hebben inge diend bij de instelling waar de problemen zijn ontstaan. Als daar de zaak niet naar beho ren is opgelost naar de me ning van de klager, kan hij of zij in beroep gaan bij de pro vinciale commissie. Over de precieze werkwijze van de commissie is een folder in de maak. Die komt in ieder geval bij de instellingen te liggen die met deze klachtencommissie te ma ken kunnen krijgen. Dat zijn: Stich ting Agogische Zorgcentra Zee land, Stichting Jeugdzorg Zee land en de Stichting S0S Telefo nische Hulpdienst Zeeland, inclu sief de Kinder- en Jeugdtele-foon. Bij de overige instellingen was het al mogelijk in beroep te gaan. Instellingen zijn verplicht hun cliën ten te wijzen op de beroepsmoge lijkheid bij de provinciale klachten commissie als de cliënt vindt dat binnen de instelling niet naar behoren op de klacht is gerea geerd. Vertrouwelijk Het werk van de klachtencommis sie is vertrouwelijk. Gegevens over de klager zijn vanzelfspre kend niet openbaar. Onderdeel van het eindresultaat van de klachtenbehandeling kan zijn dat de commissie een advies geeft aan een instelling. De com missie gaat er vanuit dat de instel ling dat advies opvolgt, al is dat niet verplicht. Maar van de andere kant, de instellingen hebben zelf ingestemd met het instellen van de beroepscommissie. Mocht het zo zijn dat een instelling zich niets of weinig aantrekt van wat de commissie vindt, dan kan de com missie besluiten haar advies open baar te maken. Maar ook dan geldt: zonder dat uit de openbaar making de identiteit van de klager is te herleiden. De privacy blijft gewaarborgd. De leden De klachtencommissie bestaat uit drie personen. Een voorzitter en twee leden. De voorzitter, die onafhankelijk moet zijn, is aange trokken en benoemd door de pro vincie. De andere twee leden zijn ook door de provincie benoemd; een op voordracht van de instellin gen en een op voordracht van de cliëntenorganisaties, leder lid heeft een vervanger, die op dezelfde manier is benoemd. Dat betekent ook, dat een vervanger die is benoemd op voordracht van de cliëntenorganisaties niet de voorzitter mag vervangen en ook niet het lid dat is voorgedragen door de instellingen. Andersom geldt ook. De samenstelling van de commissie blijft op die manier altijd in evenwicht. Bereikbaar Wie de klachtencommissie wil schrijven kan dat sturen naar het volgende adres: Provinciale Klachtencommissie Jeugdhulpver lening Zeeland, t.a.v. mevr. E. van Garsel, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het telefoonnummer is 0118 - 631631. Het tarief van de provinciale op centen op de motorrijtuigenbelas ting gaat met ingang van 1 april omhoog naar 59,6 cent. De ver hoging is gebaseerd op nieuwe tarieven van de rijksoverheid. Tegelijkertijd is het met een ver hogingspercentage van 2,25% aangepast aan de inflatie. De rijksoverheid heeft de tarieven van auto's met een gewicht tot en met 950 kilo iets verlaagd. Dat van zwaardere wagens is iets ver hoogd. Inclusief de verhoging met provinciale opcenten betekent dit dat voor een kleine auto de ver mindering maximaal 1,71 per jaar is, dat een auto van 950 kilo 3,78 per jaar duurder wordt en een auto van 1350 kilo 15,34. Het zwemwater in Zeeland vol doet vrijwel overal aan de norm. Alleen de Stelleplas en Cadzand krijgen de kwalifica tie onvoldoende in de metin gen van het oppervlaktewater over 1996. Afwijkingen Het zwemwater wordt gecontro leerd op bacteriën van de coli- groep, thermo-tolerante bacteriën van de coligroep, doorzicht, zuur graad, kleur, geur, schuim, olie en vuil. In de Stelleplas werd de norm voor de zuurgraad vrijwel steeds overschreden. Wat hiervan de oorzaak is, is nog niet duidelijk. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dit badseizoen nader onder zoek doen. Ook andere zwemlo- caties voldeden niet steeds aan de norm van de zuurgraad. Eenmalige overschrijdingen zijn vastgesteld bij De Buffer/Kreek rak, Bruinisse en Soelekerke. In het Spuikanaal Bath, de Ouwer- kerkse kreek en bij Speelmanspla ten/Zoommeer kwamen de over schrijdingen tweemaal voor. Meerdere afwijkingen zijn gecon stateerd bij De Witte Bergen, Otheense Kreek en Braakman kreek. In Cadzand werd een keer een overschrijding vastgesteld van de thermo-tolerante bacteriën van de coligroep. Vooralsnog wordt aan genomen dat het hier om een inci dent gaat. Het doorzicht voldeed op diverse plaatsen nogal eens niet aan de norm. Dat wordt toegeschreven aan natuurlijke omstandigheden. Zo kan veel wind zorgen voor tur bulentie in het water. Ook algen- bloei kan een oorzaak zijn. Voldoende onvoldoende Zwemwater krijgt de kwalificatie voldoende als 80% van de metin gen overeenkomt met de norm voor colibacteriën en thermo-toler ante colibacteriën. In de 20% afwijkingen mag de overschrijding niet meer zijn dan 50% van de normwaarde. Voor de overige zaken die worden onderzocht geldt dat de monsters in 95% van de gevallen moet over eenkomen met de normwaarde. Van de 5% niet in orde bevonden monsters mogen de afwijkingen niet meer zijn dan 50% van de normwaarde. Zwemwater dat hieraan niet vol doet, krijgt het stempel "onvol doende". Onderscheid Bij het oppervlaktewater wordt in het zwemwater onderscheid gemaakt in zweminrichtingen en andere plaatsen. Onder zwemin richtingen vallen zwembaden op campings en in recreatiegebie den. In de categorie andere plaat sen vallen het water voor de Noordzeekust, de Grevelingen, de Ooster- en Westerschelde en een aantal zoetwaterpiassen. Extra controles Rijkswaterstaat, de waterschap pen en de provincie bemonsteren het zwemwater tijdens het badsei zoen. Dat duurt van 1 mei tot 30 september. Twee weken voor aanvang van het seizoen worden voor de eerste keer op alle plek ken monsters genomen. Vervolgens wordt dat ieder twee weken herhaald. Zodra zich afwij kingen van de norm voordoen, wordt de bemonstering geïntensi veerd. Maandag 24 maart, 13.45 uur, vergadert de statencommissie algemeen bestuur in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. De 'commissie begint met spreek recht voor het publiek. Agendapunten zijn de provinciale milieuverordening (vierde tran che), de fusie van de waterschap pen in Zeeuwsch-Vlaanderen en een regeling voor de aanschaf van privécomputers voor het per soneel van de provincie. Financiële voorstellen zijn de sub sidies voor Natuurmonumenten bij ruiling van eigendom met Staats bosbeheer, voor de manifestatie Wim Riemens en voor een Jonge ren Advies- en Informatie Bureau in Vlissingen. Andere onderwer pen zijn de toegankelijkheid van de jeugdzorg en het project mobi liteit steden. De provinciale commissie milieubeheer en waterhuishou ding vergadert donderdag 27 maart, 14.00 uur, in Het Groene Woud 1, Middelburg. Geagendeerd is de studie van de Zeeuwse MilieuFederatie naar de kwaliteit van de gemeentelijke rio leringsplannen. Het ontwerp- streekplan Zeeland is onderwerp van gesprek, inclusief de aanvul ling voor de intensieve veehoude rij en de daarmee gepaard gaan de wijziging van het milieubeleids plan Kerend Tij en de provinciale milieuverordening. De milieu effectrapportage zuiveringsslib en het jaarverslag van de commissie komen aan bod, evenals de samenstelling van sub-commis sies voor duurzame stedenbouw en voor de Sloerandzone. Nagekomen Aan de al eerder aangekondigde vergadering van de statencom missie ruimtelijke ordening van vrijdag 21 maart, is een agenda punt toegevoegd: de vertegen woordiging in de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. De commissies vergaderen in het openbaar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. Wat zoal te zien en te beleven valt in de Zak van Zuid-Beveland is handzaam samengevat in een bro chure van het secretariaat Waar devol Cultuurlandschap WCL, dat onderdak vindt in het gemeente huis van Heinkenszand. "De Zak van Zuid-Beveland is een prachtig gebied met belangrijke natuur- en landschapswaarden. Dat weet iedereen die er woont, maar ook de bezoeker wordt overweldigd door de rust en het kleinschalige karakter van het gebied." Zo begint de brochure, waarna wordt ingegaan op de ontstaans geschiedenis, de inrichting van het landschap, de bloemdijken en de wisselwerking tussen recre atie, natuur en landbouw. Andere elementen die worden belicht zijn de zwarte-bessenteelt, de schaapskudde, het wipschieten en de stoomtrein Goes-Borsele. Waardevol cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland is verkrijgbaar bij het secretariaat van de WCL en bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. De benzinetanks van het pompstation Eskes aan de Ten Ankerweg zijn verwijderd. De licht verontreinigde grond wordt afgevoerd, de qaten gevuld: zand over Eskes. Het pompstation van Eskes aan de stoftanks en de licht verontreinigde Ten Ankerweg in Tholen is weg. grond onder het terrein van het Ook de vijf ondergrondse brand- pompstation zijn verwijderd. Het ACCOUNTANTSKANTOOR - BELASTINGADVISEURS $$vw* Noordsingel 12, Bergen op Zoom AA-ACCOUNTANT Advertentie I.M. V aannemingsbedrijf Zonneveld en Verhoef uit Eemnes klaarde het karwei in ruim een week tijd. Over enkele maanden zal er niets meer van het tankstation te zien zijn, is het talud begroeid met gras en is er een nieuw stukje plantsoen aangegroeid op de plaats waar de afgelopen jaren vele duizenden auto's stopten om te tanken. De gemeente verlengde de erfpacht voor de pomphouder niet. Het riep een storm van protest op, meer dan duizend handtekeningen en enkele ingezonden brieven, maar het mocht niet baten. De licht verontreinigde grond werd afgevoerd naar Dordrecht. Toen de brandstoftanks waren verwijderd gaapten er diepe gaten in het terrein dat was afgeschermd met een hek. Eskes moest wijken omdat de Ten Ankerweg gereconstrueerd moet worden. Ook zou het pompstation volgens het college een nadelige invloed hebben op het stadsschoon van Tholen. Het opzeggen van de erf pacht was omstreden en dat lijkt nu ook met de reconstructie het geval te zijn. De door b. en w. voorgestelde rotonde (zonder aparte baan voor fietsers) werd door een meerder heid van de commissie openbare werken verworpen. Zand over Es kes maar nog geen zicht op een rotonde. De collecte voor het nationaal jeugdfonds Jantje Beton heeft dit jaar in Sint-Annaland ƒ975,80 opgebracht. Dat is ongeveer hon derd gulden minder dan topjaar 1996. De helft van het opgehaalde bedrag komt ten goede aan speel tuinvereniging Vrij en Blij die de collecte in Sint-Annaland organi seerde. THOLEN 21 mrt. Bingo bejaardensoos, Ten Anker. 25 mrt. Voorlichtingsmiddag bejaardensoos over modem be talingsverkeer, Ten Anker 14 u. 25 mrt. Literaire avond met schrijf ster Yvonne Keuls, Meulvliet 20.15 u. 25 mrt. Plattelandsvrouwen maken paasdecoraties, Protestantenbond 20 u. 26 mrt. Concert Tjechisch jongeren koor Gaudea, Geref. kerk 20 u. 18 mrt. Bezoek Anbo aan banketfa- briek De Waal om 14 u. OUD-VOSSEMEER 22 mrt. Lentemarkt St.Anthonius- school, St.Anthoniusschool 14-16 u. 25 mrt. Bloemschikken AVB, Vos- senkuil 20 u. 29 mrt. Judotoernooi OVJV, Vos- senkuil. 26 mrt. Koersballen Anbo, Vossen- kuil 14 u. SINT-ANNALAND 27 mrt. Ledenvergaderibng streek museum, Wellevaete 20 u. 27 mrt. Paasstukjes maken platte landsvrouwen, tuincentrum Eiland Tholen 14 u. SINT-MAARTENSDUK 22 mrt. Jaarconcert muziekvereni ging Euterpe, Haestinge 20 u. 26 mrt. Creatieve avond plattelands vrouwen, Haestinge 19.45 u. 29 mrt. Lampionoptocht met bege leiding Euterpe, 19.30 u. 31 mrt. Paasbijeenkomst Anbo met late lunch, café Smerdiek 14 u. SCHERPENISSE 20 mrt. Handwerkmiddag platte landsvrouwen, Holland Huis 14-16 u. 21 mrt. Jubileumconcert 95 jaar muziekvereniging Concordia, De Wimpel. 22 mrt. Bekerwedstrijd De Zee baars, Gorishoek. 26 mrt. Doe-avond paaseieren ver ven plattelandsvrouwen, Holland Huis. POORTVLIET 21 mrt. Toneeluitvoering ouders Eevliet, 't Ouwe Raed'uus. 24 mrt. Doe-avond plattlandsvrou- wen, 't Ouwe Raed'uus 19.45 u. SINT-PHILIPSLAND 25 mrt. Doe-ochtend bloemschikken plattelandsvrouwen, De Wimpel 9.30 u. 26 mrt. Paasmiddag ouderen, Wim pel 14.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 23 mrt. Tentoonstelling schilde rijen Rob Möhlmann, Markiezen hof. t/m 31 mrt. Expositie schilderijen Paul van Bergen over epilepsie, galerie Ars Aetheria. 20 mrt. Komedie 'Stomme Koe!' door Haarlems Toneel, De Maagd 20.15 u. 22 mrt. Oekraïnse volksdansen door dansgezelschap Kalina, De Maagd 20.15 u. 23 mrt. Taxatie kunst en antiek, taxatiegeld t.b.v. goede doelen Lions Club Scaldis, Markiezenhof 14-16.30 u. 25 mrt. Cabaret 'Wallebakken' door Reinder van der Naait, De Maagd 20.15 u. 27 mrt. Concert Fay Lovsky Band, De Maagd 20.15 u. 28 mrt. Toneel 'Oom Wanja en de Bosgeest' door Mechels Teater, De Maagd 20.15 u. 29 mrt. t/m 29 jun. Expositie 'Ker mis op het platte vlak', Markiezen hof. film+++film+++film+++film ROXY 1: Star Wars - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 16.30, 18.45 en 21.30 u., zo en wo 14 en 20 u. ROXY 2: The English Patiënt - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. 101 Dalmatiërs - vr 18.45 u., za 14, 16.30 en 18.45 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: JerTy Maguire - do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u., za en zo 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: 101 Dalma tiërs - do 20 u., vr 18.45 u., za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Ransom - vr t/m zo 21.30 u., wo 20 u. CINEMACTUEEL 3: Metro - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Space Jam - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. Filmclub Cinema Paradiso: Emma - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Legaat aula. De gemeenteraad van Reimerswaal heeft een legaat aan vaard van een inwoner van Yerseke. I. Daane heeft anderhalve ton aan de gemeente vermaakt, op voorwaarde dat met dat geld een openbare opbaarruimte/aula gerealiseerd wordt in Yerseke. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. In de statenvergadering ston den al drie camera's opnamen te maken en er liepen extra mensen rond voor het op video vastleggen van deze start van regionale telfevisie. Na 1 oktober kunt u daar mis schien opnamen van zien als u kijkt naar het uur dat 'het regionale venster' uitzendt. Maar de provinciale staten bepalen niet wat er uitgezon den wordt. Net zomin als de financiers van deze regionale omroepen. De redactie van de omroep bepaalt wat er uitge zonden wordt. Alles binnen de regels van de Mediawet. De inwoners van Zeeland gaan de komende vijf jaar maximaal een tientje per jaar betalen voor de regionale televisie. De NOS (Nederlandse Omroep- stichting) betaalt ook een groot gedeelte. Maar hoe moest het laatste restje geld er komen? Daar ging de politieke discus sie vrijdag over, want in mei vorig jaar was afgesproken dat de provincie er zelf geen geld in zou steken. PvdA, CDA, D66 en Groen Links wilden van die afspraak af, want het ging toch maar om een klein restje (350.000 gulden). De partijen wilden dat uit de post 'onvoor zien' in de provinciale begro ting betalen. Maar ze kregen daarvoor niet genoeg stem mers mee. De VVD, ZVP (Zeeuws-Vlaam- se Volkspartij), SGP en het AOV en RPF/GPV hielden vast aan de vorig jaar gemaakte afspraken. De motie van PvdA en CDA werd dan ook verwor pen met twintig stemmen voor en 26 tegen. Daarna bleef alleen het voorstel nog over om het restant te laten finan cieren door Delta Nutsbedrij ven. Het nutsbedrijf krijgt hier voor dan enkele nog nader te bepalen zaken terug. H. Polderman-Martin Levendig Na meer dan twee uur debatte ren werd duidelijk dat je regio nale televisie niet zomaar krijgt. Daar moet je echt wat voor doen zoals vooronder zoek, kijken hoe andete provin cies de financiën geregeld hebben en uiteindelijk kiezen voor de mogelijkheden die voor Zeeland aanvaardbaar zijn. Het voorstel om Deltan de laatste 3,5 ton te laten financie ren, kreeg een ruime meerder heid: 33 statenleden voor (VVD, PvdA, D66, vier gedepu teerden en zes CDA'erg) en veertien tegen (RPF/GPV, SGP, Groen Links, Delta Anders, de CDA'ers mevr. L. Nederhoed- Zijlstra en A.J.G. Poppelaars, VVD'er J. Huisman en de CDA- gedeputeerden A.M. Dek en L. Coppoolse). Of het nu door de aanwezige camera's of het gevoelige onderwerp kwam; de discussie was in elk geval levendig in de staten. De televisiekijkers in de gemeente Tholen zullen in de toekomst >meer maatschappe lijke discussies kunnen volgen. Ook Zeeuwse culturele en edu catieve programma's zullen, naast het provinciale nieuws, niet ontbreken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 23