Einde van enige benzinepomp in Sint-Maartensdijk in zicht Mevr. Schot gaat in mei stoppen Plan voor een kinderboerderij in Muijepolder krijgt gestalte Vanavond bloed geven Philipslands bedrijf helpt Poolse PTT AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Tholen speelt in 1996 zowat quitte Platform leefbaar platteland gaat werkgroep vormen Oversteekplaats bij De Luyster Vereniging wil dodenherdenking niet op 4 mei Inwoners met lintje ontvangen door gemeente 32,1^ k-3 Donderdag 20 maart 1997 53e jaargang no. 17 Het aantal pompstations op Tholen neemt af. Stavenisse was de eerste woonkern waar de pompen enkele jaren geleden droog kwamen te staan, Sint-Maartensdijk wordt het volgende dorp waar de benzinepomp uit het straat beeld zal verdwijnen. De gemeente Tholen is namelijk niet meer van plan om een vergunning te verlenen voor het uitbaten van een pompstation aan de Haven. Burgemeester wil raadslid niet trouwen Mevr. M.H. Schot-de Hoog in Tholen legt in verband met haar huwelijk in mei tussentijds haar raadslidmaatschap neer. Zij wordt opgevolgd door de 48-jarige ziekenver- zorgster mevr. W.A.M. Roelvink uit St. Maartensdijk, die tweede stond op de lijst van het Algemeen Ouderen Ver bond. Naar Eindhoven Deze week Tholen krijgt een kinderboerderij. Daarvan zijn de enthousiaste initiatiefnemers overtuigd. Het idee, door het platform leefbaar platteland Tholen ter hand geno men, kan rekenen op een provinciale subsidie van 41.125 gulden in het kader van de plattelandsvernieuwing. De kinderboerderij zal bij Sint-Maartensdijk komen. Cam pinghouder J. Bakker is bereid er een hectare grond voor beschikbaar te stellen. Stichting Parkachtig Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Thoolse Rode Kruis organiseert vanavond, donderdag, van zes tot negen uur in Meulvliet weer een bloedafname-avond. Iedere gezonde Tholenaar van 18 tot 70 jaar kan in het gemeenschapscentrum aan de Zoekweg in Tholen een halve liter bloed geven. Uw bloeddruk wordt gemeten en er wordt bloed geprikt als onderdeel van de controle. Het Thoolse Rode Kruis rekent weer op veel inwoners vanavond in Meul vliet. Tonnen hield de gemeente Tholen tot nu toe jaarlijks over als de uitein delijke rekening naast de begroting werd gelegd. Maar de vette jaren zijn voorbij. In de commissie finan ciën was dat al voorspeld, en die voorspelling blijkt uit te komen. Over 1996 is het batig saldo 1261,76 gulden en dat zijn natuurlijk 'peanuts' op een begroting van 58,5 miljoen. Burgemeester en wethou ders vragen de commissie dan ook geen advies over de bestemming van de meevaller. Deze wordt sim pelweg aan de algemene reserve toegevoegd. Unicall uit St. Philipsland gaat in april beginnen met een proefproject voor de Poolse PTT. Het gaat om de installatie van een algemeen infor matiesysteem met 44 lijnen via ISDN, het moderne en snelle com municatiesysteem. Het in het voor malige St. Philipslandse gemeente huis ondergebrachte bedrijf werkt al in Nederland en België. "Maar Polen is een heel avontuur voor ons", zegt directeur F. Berloth. "We doen het in samenwerking met een Engels bedrijf en we zijn zeer benieuwd hoe het in Warschau uit pakt." Unicall levert de kennis, program ma's en computers voor het informa tiesysteem, waarbij de Poolse PTT ervaring wil opdoen met 06 num mers. Ook in eigen land is Unicall bezig met een 'behoorlijke uitda ging', zegt Berloth. Het gaat om een spraakherkenningssysteem voor Raet, die veel voor gemeenten doet, waarbij 120 lijnen tegelijk beant woord kunnen worden. Op dit moment is 30 heel gebruikelijk, zodat vier keer zoveel uitzonderlijk is. Unicall heeft een geheim om klan ten uit de Randstad en UtreCht naar het rustige St. Philipsland te krijgen. "We lokken de mensen hierheen met mosselen en dan weten ze ons goed te vinden", aldus directeur Berloth. Nu de werkplaats van garage J. Maat is verkocht, is het kantoortje van het pompstation aan de Haven te Sint-Maartensdijk, tijdelijk onder gebracht in een verplaatsbaar houten gebouwtje, réchts. Nu heeft J. Maat uit Sint-Annaland er nog een Texaco-pompstation maar als diens vergunning eind 1998 afloopt, is het afgelopen met het tanken-in de smalstad. Vorig jaar liet garagebedrijf N. de Viet op de Markt al het pompstation opruimen, gebruik makend van een landelijke Het gemeentebestuur is bereid dik 23.000 gulden uit te trekken voor een wegversmalling en oversteek plaats bij basisschool De Luyster aan de Plataanstraat in Sint-Philips- land. Maar wanneer de voorziening aangelegd wordt, zal pas duidelijk worden als over de begroting voor 1998 wordt gesproken. Om een oversteekplaats is door de medezeggenschapsraad van de basisschool gevraagd. Automobilis ten die op de schooltijden de Pla taanstraat passeren, moeten vaak kris kras tussendoor de geparkeerde auto's laveren. Daardoor ontstaan gevaarlijke situaties voor overste kende kinderen. Overigens zijn de geparkeerde auto's, die veelal aan weerskanten van de straat worden neergezet, vaak van ouders die hun kroost naar school brengen of komen halen. Burgemeester en wethouders vinden dat er op het terrein van de verkeers veiligheid een opvoedkundige taak ligt voor ouders en scholen. Daar naast is binnen de gemeente een afdeling van Veilig Verkeer actief. Die heeft onlangs in Tholen-stad een project gestart met verkeersou- ders; ouders die als aanspreekpunt fungeren, met als doel het verkeers gedrag van zowel ouders als kinde ren positief te beïnvloeden. Het gemeentebestuur wil Veilig Verkeer vragen om te bezien of ook voor De Luyster een verkeersouder aange steld zou kunnen worden. saneringsmaatregel waarbij in heel Nederland 2500 pompstations wer den opgedoekt. Wethouder J. van der Jagt van open bare werken over het pompstation op de Haven: "We willen de vergun ning niet meer verlengen. Dat is ons beleid. Maar voor de pomphouders is het ook niet gemakkelijk. De meesten zouden een sanering toe moeten passen en opnieuw moeten investeren om aan de milieu-eisen te voldoen. Daar zijn zulke grote bedragen voor nodig dat velen daar van afzien. Voor Maat zou dat ook aan de orde zijn, maar hij heeft andere plannen. Die heeft zijn bedrijf al verplaatst naar Sint-Anna- land. Straks zijn zijn activiteiten in Sint-Maartensdijk voorbij." Volgens de wethouder is er op de Haven nu al sprake van een gedoog situatie. "Er zou eigenlijk een vloei stofdichte verharding moeten lig gen. Dat aanbrengen is zo kosten verhogend dat de verkoop op dat punt niet meer lucratief is." Nu Maat de werkplaats plus woning verkocht heeft, is ook het inpandige kantoor tje in andere handen overgegaan. Zo lang de pomp open blijft, staat er een verplaatsbare houten cabine op het terrein. Het college wil de pompen wegha len uit de bebouwde kom. Eskes in Tholen verdween na veel protest van de Ten Ankerweg in Tholen. Wat volgens Van der Jagt wel mogelijk blijft is een vestiging van een pompstation op een industrieter rein maar in de praktijk blijkt dat ook geen eenvoudige zaak. "De leveranciers vinden het vaak ook niet meer aantrekkelijk om daar in te investeren. Ze vinden de winstmar ges te klein afgezet tegen de investe ring die ze moeten plegen. Ze rich ten zich meer op de grote stations langs de snelwegen." Voor inwoners van Sint-Maartens dijk is de pomp van A. Duine in Scherpenisse straks de dichtstbij zijnde mogelijkheid de tank vol te gooien. Stavenissenaars moeten straks weer kiezen als de smalstad afvalt; ze kunnen naar Scherpenisse of Sint-Annaland. Daar is een royale keus uit drie tankstations: Dekker aan de Spuistraat, Maat en Van Popering aan de Veilingweg. Ook Poortvliet telt nog drie pompsta tions: De Jonge aan de Stoofstraat, De Graaf en het Cebecostation bij Bouman-Potter aan de Paasdijkweg. In Tholen liggen de pompen nu dicht bij elkaar bij de uitgang van de bebouwde kom: Bal aan de Watt straat, Van der Laan aan de Volt- straat en Eskes (alleen gas) aan de Ohmstraat. In Sint-Philipsland zijn twee pomp stations; bij Wolse aan de Zuiddijk en bij Vlamings aan de Kwekerij- weg. In Oud-Vossemeer is één tanksstation; Den Engelsman op de hoek van de Patrijzenweg en de Bou Kooijmanstraat. Mini Roelvink, dochter van een die renarts uit Oirschot, werkt in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust bij Bergen op Zoom. Zij volgde de gemeentepolitiek al op de voet in de schaduwfractie van het AOV, maar na mei krijgt ze er daadwerkelijk mee te maken. Als vriendin van sta tenlid L.J. van Doom is de politiek dagelijkse gespreksstof voor mevr. Roelvink. Voor mevr. Schot komt er na ruim twee jaar verrassend een einde aan haar Thoolse raadsperiode. "Ik vind het verschrikkelijk dat ik moet stop pen, maar ik moest keuzes maken", zegt mevr. Schot. "Door het heen en weer reizen tussen Tholen, Eindho ven en Den Haag wordt de kwaliteit van mijn inzet minder. Dat merk ik gewoon. Doorgaan tot de raadsver kiezingen in maart 1998 zou niet goed zijn. Diverse vergaderingen heb ik al moeten missen, maar ik voel me nog steeds erg betrokken bij de Thoolse gemeentepolitiek. Zo verder gaan, dat kan niet. Het feit dat ik belangstelling blijf houden, bewijst wel het feit, dat ik mij kandi daat gesteld heb voor de gemeente raadsverkiezingen in mijn toekom stige woonplaats Eindhoven." Het AO V-raadslid gaat 16 mei trou wen met het Eerste Kamerlid van het Algemeen Ouderen Verbond, dhr. M. Batenburg uit Eindhoven. Ze wilde het huwelijk graag in het voormalige stadhuis aan de Hoog straat in haar woonplaats Tholen laten voltrekken door burgemeester Van der Munnik. "Die wilde ons echter niet trouwen, waarover gemeentevoorlichter Bakx en ande ren zich verbaasd hebben. Ik denk dat ik de afgelopen jaren te dwars gelegen heb in de gemeenteraad. Toen Tholen niet lukte, zijn we uit geweken naar Eindhoven, de woon plaats van Martin. Een AOV-raads- lid voltrekt nu het huwelijk, waarbij de burgemeester van Eindhoven, dhr. Welschen, aanwezig zal zijn." Mevr. Schot verwacht diverse poli tieke kopstukken en naast familiele den, treden ook kamerleden van het AOV als getuigen op. Het gevolg van de wisseling van huwelijksplaats is, dat het kerkelijk huwelijk niet op dezelfde dag vol trokken kan worden gezien de afstand Eindhoven-Tholen. De ker kelijke bevestiging van het huwelijk is 19 mei, Tweede Pinksterdag, in het gebouw van de- Nederlandse Protestanten Bond in de Oude- landsestraat in Tholen. "We hadden het graag in de Grote Kerk gewild gezien de vele gasten die we ver wachten", zegt mevr. Schot. "Martin en ik zijn ook allebei Hervormd gedoopt, maar de Hervormde AOV: M.H. Schot-de Hoog Gemeente stond ons de huwelijks- dienst niet toe. Gezien die proble men, wijken we uit naar het NPB- gebouw, waar 120 mensen kunnen zitten. Zelf ben ik ook lid van de Nederlandse Protestanten Bond." Na haar verhuizing naar Eindhoven zal mevr. Schot haar man assisteren bij zijn werk als lid van de Eerste Kamer voor het AOV. En mogelijk wordt ze actief in de gemeentepoli tiek van Eindhoven als de raadsver kiezingen gunstig voor haar uitpak ken. Mevr. Schot was het eerste AOV- raadslid in Zeeland. Bij de herinde lingsverkiezingen door de samen voeging van Tholen en St. Philips land kwam ze per 1 januari 1995 in de gemeenteraad. Met 604 stemmen of 5,4% was het AOV de kleinste fractie, hoewel het zeteltal gelijk was aan dat van D66 en de RPF/GPV. De Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging heeft een brief aan de gemeenteraad geschreven met het verzoek om de dodenherdenking dit jaar niet op zondag 4 mei te hou den. Het college van b. en w. beslis te echter onlangs dat de herdenking wél op die datum gehouden wordt. De vereniging is het daar niet mee eens en vraagt om verplaatsing naar 3 mei. "Alhoewel de dodenherden king - en daarmee het vele leed dat aan ons Nederlandse volk in de jaren 1940-1945 is toegebracht - op zich zelf een goede zaak is om steeds in herinnering te roepen (in het bijzon der voor hen die dat niet daadwerke lijk hebben meegemaakt), geeft het ons toch geen vrijbrief om daarmee en daardoor de dag des Heeren te ontheiligen", schrijft de vereniging. Aangezien b. en w. de beslissing al hebben genomen, stelt het college de raad voor om de brief voor ken nisgeving aan te nemen. Nieuwe methode bij hulpverlening voor brandweer Speeltuin Vrij en Blij sluit de poort tot na gevreesde keuring Professor Flip de Kam geeft les economie in Meulvliet Bestuursleden van Thjos dromen van Thools jongerencentrum Werèntug: Op ieder potje past een dekseltje Meestoof bakent haar collecties af Gemeente zoekt nog steeds naar mogelijkheden tegen varkens Populieren staan meteen in de vat op boomfeestdag Sportprijs Jochem Kuzee een stimulans om nog beter te worden Ter Tolne prolongeert damtitel ten koste van School met de Bijbel St. Annaland GEEN ONGELUK KENNEN IS AL GELUK GENOEG Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Tholenaren en Sint-Philipslanders die in het verleden een koninklijke onderscheiding hebben ontvangen, zullen voortaan jaarlijks voor een ontvangst door het gemeentebestuur worden uitgenodigd. Voorwaarde is wel, dat de gedecoreerde nog in de gemeente Tholen woont. Volgens een woordvoerder gaat het om een honderdtal mensen. Er is in het archief teruggezocht tot 1 juli 1971, en voor Sint-Philipsland tot 1 janu ari 1995. Inwoners die hun onder scheiding eerder kregen dan de genoemde data, zullen binnenkort worden opgeroepen zich bij de gemeente te melden. Ook zij zullen vervolgens voor de ontvangst wor den uitgenodigd. De burgemeester liep al enkele jaren rond met het idee voor een dergelij ke 'reünie'. Ook elders in het land kent men dit soort ontvangsten wel. Dit jaar worden de gedecoreerden op dinsdagmiddag 29 april ontvan gen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. "Zelfs in een plattelandsgemeente als Tholen heeft niet iedereen meer een dier thuis. Terwijl de interesse er bij kinderen nog steeds is", geeft Bakker als reden aan om een kinder boerderij te beginnen. "Het is belangrijk dat kinderen op jonge leeftijd met dieren in aanraking komen", stelt mevr. E. Frigge-Hoge- steeger van het platfrom. "Ze leren er beter mee omgaan, krijgen respect voor de natuur." Over de realisatie van het project is ze duide lijk. "De kinderboerderij komt er. Als je er met zijn allen de schouders onder zet, kan dit gemakkelijk gerealiseerd worden." De bedoeling is om op korte termijn een werkgroep te vormen. Die moet het voorbereidende werk doen en een stichting gaan opzetten. Want de boerderij zal de stichtingsvorm krij gen en op eigen benen moeten staan. "Het platform fungeert slechts als aanjager en trekt zich dan terug", zegt mevr. Frigge. In de werkgroep hoopt men onder meer mensen uit het onderwijs en van de gemeente te krijgen. Maar ook de natuurvereniging, de land bouw en een vereniging als Heem schut zouden erbij betrokken kun nen worden. "De kinderboerderij moet een zo breed mogelijk draag vlak hebben. Ze zal op zondag dan ook niet open zijn. En aangepast worden voor kinderen met een han dicap." De initiatiefnemers gaan ervanuit dat vrijwilligers de kinderboerderij straks gaan 'runnen'. "Daar zijn ongetwijfeld mensen voor te vin den." Mensen die aan het project willen meewerken, kunnen melden bij mevr. Frigge van het platform. Bakker vertelt dat hij al langer plan nen had om iets dergelijks op te zet ten. Vlakbij zijn camping De Muie - waarvoor hij eveneens diverse ideeën voor kwaliteitsverbetering heeft - heeft hij grond aan de Kaste- lijnsweg. Daar zou de kinderboerde rij moeten komen. Gecombineerd met een heemtuin. Een ander project van het platform - een bewegwijzer- de fietsroute van het pontje bij Gorishoek naar dat in St.Annaland - voert erlangs, evenals een natuur- educatieve wandelroute. Contacten hebben inmiddels geleerd, dat in het kader van de ruil verkaveling een rijkssubsidie moge lijk is van 70% in de beplantings- kosten. Een onverwachte meevaller. Want de initiatiefnemers denken dat met het hele project toch wel zo'n 2,5 ton gemoeid zal zijn. Ze hopen op medewerking vanuit de bevol king en het bedrijfsleven; op spon soring in de vorm van materialen en arbeid, naast geld. "En een vogelver eniging bijvoorbeeld zou een volière kunnen adopteren", zegt mevr. Frig ge, die als tegenprestatie denkt aan naamplaatjes van de schenkers op banken en gebouwen. Hoewel er nog helemaal geen ont werp op papier staat, leven er al wel bepaalde ideeën over de inrichting van de kinderboerderij. "De kinde ren moeten bij de dieren kunnen, dus niet zoals het in 't Appeltje in Bergen op Zoom is", zegt Bakker. Een ruime, vriendelijke opzet, een parkachtige aanpak, verharde paden en toegankelijk voor gehandicapten. Ook zal er permanent toezicht moe ten zijn en zullen schoolklassen ont vangen moeten kunnen worden. Ook over dieren voor de boerderij is al gedacht. Zoals een hangbuikzwijn, ganzen, melkgeiten en typische Zeeuwse koeien van bijvoorbeeld de stichting 'witrik'. Het startsein voor de kinderboerde rij zal nog dit jaar gegeven moeten worden, zo staat in de subsidievoor waarden. En in september 1998 moet het project gerealiseerd zijn. Op de Thoolse kinderboerderij moeten de bezoekers midden tussen de dieren kunnen lopen, ze aan kunnen raken, vinden de initiatiefnemers. Lammetjes, geiten, koeien en zwijntjes zullen binnen afzienbare tijd in de Muijeppolder te vinden zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1