Wereldwinkel wil zijn omzet in vier jaar tijd verdubbelen SGP nog kritischer op sportbeoefening Heerlijk, die harde, glanzende, donkerbruine, lekkere snoepjes Uitvoering muziekschool D66 bekijkt overlast door horecabezoek Kussentjes, bolletjes, sukerspekken en kokkienen Leeuwentemmer doet zijn verhaal Jagers ruimen zwerfvuil op Woensdag 12 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De wereldwinkel Tholen vierde zaterdag haar vijfja rig bestaan. In het winkel pand aan de Stoofstraat in Tholen werd een druk bezochte receptie gehou den voor (oud)vrijwilligers en donateurs. Voorzitter Matjo van Liere kon ondanks het verlies over 1996 goede berichten geven over de Wereldwin kel. Hij hoopt in de komen de vier jaar op een toename van de verkoop met vijftig procent om het verdwijnen van de subsidie van de gemeente op te kunnen vangen. Teleurstelling Eerste lustrum gevierd met hapje, drankje en opwindbare radio Verlies Vrijwilligers Raadslid L. Walpot in bestuur herkozen Een bezinning op 'verantwoorde sportbeoefening'. Dat is wat de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP wil. Dat betekent een nog kritischer blik op de sport en het geld dat daaraan uitgegeven wordt. Dit onderwerp kwam dinsdag aan de orde op de jaarvergadering in Poortvliet. Onbehagen Varkens mm In Sint-Annaland worden ze bolletjes genoemd. In Poort vliet, Oud-Vossemeer, Scherpenisse en in Sint-Philips- land kokkienen. In Stavenisse zegt men sukerspekken en in Sint-Maartensdijk en Tholen zegt men kussentjes tegen de harde glanzende donkerbruine en o zo lekkere snoepjes die sinds jaar en dag door huisvrouwen, moe ders, van kind op kind thuis werden de bereid. Inmiddels is deze traditie bijna verdwenen, maar iedereen kan het alsnog leren. Daarom deze keer in 'Het Zeeuwse mael' aandacht voor deze Zeeuwse snoeperij. Kokende massa Glanzende slang Vijf jaar geleden werd de vereniging Wereldwinkel Tholen opgericht. "De enthousiaste oprichters wilden de inwoners van Tholen bewuster maken van de problemen in de Der de Wereld", vertelt voorzitter van Liere. "De landelijke vereniging had een wijder doel, met ook het uitoefe nen van druk op de politiek. Het bewust maken verschilt van mens tot mens. En als je de kranten leest en naar de t.v. kijkt, vraag je je af of bepaalde sprekers die daar voorbij komen wel zo bewust zijn. Als de mensenrechten wereldwijd geëer biedigd zouden worden, zou je een betere verdeling van de welvaart krijgen." Van Liere kondigde aan dat hij op de volgende bestuursver gadering met een beleidsplan zal komen waarmee de Wereldwinkel ook een sociaal-politiek thema aan gaat pakken. De voorzitter meldt dat er teleurstel lingen en successen geboekt zijn in de eerste vijf jaren van de Wereld winkel Tholen. "Succes dat wij enigszins zijn ingeburgerd in Tholen en dat we een groeiende klanten kring hebben opgebouwd. Maar we zijn teleurgesteld in het feit dat het toch veel moeite kost om het hoofd financieel boven water te Houden. En dat staat of valt met het aantal vrijwilligers en hoe men in de maat schappij, dus ook in Tholen, tegen de problematiek van de Derde Wereld aan kijkt", zegt Van Liere. "Je kunt je afvragen of men nog wel geïnteresseerd is in de medemens. Bij het uit zijn op winstbejag of op nog meer spullen in huis, vergeet men dat dat totaal geen waarde heeft in vergelijking met geestelijke rijk dom. Materialisme kan op zich geen kwaad, als men maar nadenkt bij wat men doet. Er wordt vaak onna denkend wat gekocht omdat men het leuk vindt (maar niet nodig heeft), terwijl daarvoor het milieu erg ver vuild is of mensen in de Derde Leerlingen van de Zeeuwse muziek school verzorgen zaterdagmiddag een voorjaarsconcert in de Gasthuis kapel in Tholen. Er zullen bijdragen - zowel solistisch als in ensemble- vorm - te beluisteren zijn op onder meer piano, saxofoon, dwarsfluit, blokfluit, klarinet en viool. Het voorjaarsconcert begint om vier uur. Het maakt deel uit van een serie van drie uitvoeringen die dit school jaar in Tholen worden gegeven. In december vond het kerstconcert plaats en op 14 juni staat de einduit voering gepland. Per concert wordt een afwisselend programma gebo den, waarbij de accenten elke keer anders liggen. De Canadese oud-leeuwentemmer Case Schrage spreekt vanavond om acht uur in gebouw De Oesterschelp van de Christengemeente in Tholen. Schrage werkte met leeuwen, tijgers en zelfs reusachtige orka's. Hij ont snapte ternauwernood aan de dood toen leeuwen hem aanvielen en is ooit bijna verdronken doordat een orka hem aanviel. De Canadees ont kwam zes keer en weet nu waarom. Hij vertelt vanavond hoe hij heeft leren omgaan met angst, een factor die zijn leven beïnvloedde. Zijn ver haal is boeiend, humoristisch en ont roerend en bevat een duidelijke boodschap. Belangstellenden zijn welkom op de bijeenkomst, die gra tis toegankelijk is. Veel mensen maakten zaterdag van de gelegenheid gebruik om een bezoekje aan de jubilerende Wereldwinkel in Tholen te brengen. Achter de bekertjes met 'eerlijke' koffie de opwindbare radio die op de receptie werd gepresenteerd. Wereld zijn uitgebuit. Dat vergeet men maar even. Je kunt je ook afvra gen of je zelf wat voor een ander kunt betekenen. En eens een paar uur als vrijwilliger in een vereniging of instelling besteden in plaats van maandelijks enige tientjes uit te geven aan bijvoorbeeld de tennis vereniging." In financieel opzicht gaat het rede lijk goed met de Wereldwinkel. Vorig jaar draaide de Thoolse win kel een omzet van bijna 33.000 gul den. De verkopen stegen met 31 procent. Dat resulteerde echter niet in een winst. Redenen hiervoor waren de gedaalde inkomsten uit donaties en de afbouw van de gemeentelijke garantiesubsidie (over 1996 nog maximaal 2400 gul den) met 600 gulden per jaar. "Op zich werd dat nog wel opgevangen door de betere verkoop. We zouden een bescheiden winst hebben gehad. Maar de Wereldwinkel is een orga nisatie zonder winstoogmerk en daarom wordt alle winst meteen weer in de winkel gestopt", zegt Van Liere. "De voorraad is dan ook met zo'n 3200 gulden gestegen. Maar die voorraad is natuurlijk niet meteen verkocht. Dat loopt altijd een beetje scheef. En daardoor komen we op de reke ning uit op een verlies van iets meer dan 2000 guldén. Maar omdat er nog een deel van de subsidie van de gemeente moet komen, blijft het uit eindelijk beperkt tot zo'n 800 gul den." De Wereldwinkel wil het dalen van de 'neveninkomsten' dit jaar opvangen door extra aandacht aan de werving van donateurs te besteden. Daarvoor worden accept- giro- en machtigingskaarten gemaakt. Men verwacht ook een stijging van de verkoop en het inkoopbeleid zal worden aange scherpt. De Wereldwinkel heeft inmiddels een fors assortiment artikelen in de schappen staan. Bekende voorbeel den zijn de koffie (met Max Have- laar keurmerk), thee en chocolade. Maar ook minder gewone zaken zoals hagelslag, wijn en milieu vriendelijke schoonmaakmiddelen worden er verkocht. Daarnaast kan men er kringlooppapier, boeken en wierook krijgen, maar ook sieraden, textiel en kunstvoorwerpen uit Der de-Wereldlanden. Allemaal 'eerlij ke' producten, wat wil zeggen dat de mensen die ze gemaakt of verbouwd hebben een goede prijs krijgen en dat ze op een verantwoorde manier zijn geproduceerd. De goederen worden ingekocht via organisaties als Fair Trade. Woekerwinsten door tussenhandelaren worden daarmee uitgeschakeld. Momenteel drijft de Wereldwinkel in Tholen op negentien vrijwilligers. Dat is een behoorlijk aantal, maar het bestuur zou er graag nog zo'n zes bij hebben. "Vijfentwintig mensen is een goede basis om de planning rond te krijgen. Dan hoeft iedereen maar één keer in de week te komen en ook in de vakanties kun je dan zonder moeite toch gewoon door blijven gaan", legt voorzitter Van Liere uit. Het bestuur van de vereniging bestaat uit vier mensen. Dat zijn behalve de voorzitter: secretaris mevr. E. Schrauwen uit Sint-Maar tensdijk, penningmeester J. Hogen- doom en mevr. R. Schot uit Tholen. Van de verkoop maken kerstpakket ten, koffie en chocolade-artikelen een groot deel uit. De winkel levert ondermeer koffie aan de openbare bibliotheken en diverse kerken en scholen. Via een klantenkaart hoopt de Wereldwinkel meer klanten aan te trekken. Behalve een bepaald bedrag dat de klant als voordeel gra tis mag besteden, gaat er ook geld naar een goed doel zoals Novib, Art sen Zonder Grenzen, Amnesty Inter national en Greenpeace. Over vier jaar hoopt de Wereldwinkel zichzelf te kunnen bedruipen. Op de receptie ter gelegenheid van het eerste lustrum werden zaterdag diverse hapjes en drankjes geser veerd (uit eigen winkel of in elk geval bereid met zoveel mogelijk ingrediënten uit de Wereldwinkel). Ook demonstreerde Van Liere de nieuwste aanwinst van de Wereld winkel: een opwindbare radio uit Afrika. Deze op het eerste gezicht normale transistorradio loopt niet op batterijen of op stroom, maar werkt via een opwindmechanisme. "Twin tig seconden opwinden voor een half uur muziek", zegt Van Liere ter wijl hij de daad bij het woord voegt. En inderdaad wordt de receptie ineens opgefleurd door vrolijke tonen uit de radio. Vele handen wor den geschud: "Op de volgende vijf jaar!" D66 Zeeland heeft haar leden opge roepen ervaringen en reacties te spuien over de overlast rond horeca gelegenheden en de sluitingstijden hiervan. Dat schrijft D66-raadslid T. Veraart uit Vlissingen in het blad de Delta Democraat. Veraart onder vond als bewoner van de Vlissingse binnenstad zelf meerdere malen overlast van vernielingen en lawaai. Tegelijkertijd maakte hij ook enkele keren bij een verlaat cafébezoek mee dat agenten aanbelden bij gesloten horeca-ondernemingen om enkele verlate bezoekers te bekeu ren, volgens Veraart ten onrechte omdat die mensen daar in alle stilte en achter gesloten deuren nog een afzakkertje aan het nuttigen waren. Veraart voegde drie stellingen bij zijn oproep. De eerste over het strikt aanhouden van de verplichte slui tingstijden, de tweede over het afschaffen van die sluitingstijd en de derde over scherpere eisen aan hore- ca-ondememers bij het verstrekken van een vergunning. In het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Poort vliet verzamelden zich 45 leden van de SGP voor de jaarvergadering. Voorzitter J.W. Duvekot uit Scher- penisse opende de bijeenkómst met het lezen van een gedeelte uit Johan nes 15 en een kort woord naar aan leiding hiervan. Na penningmeester J. Bevelander uit Poortvliet nam secretaris A.J. Aamoudse uit Oud- Vossemeer het woord. Hij stond onder meer even stil bij het overlij den van acht leden en in het bijzon der bij het sterven van Th. Aamoud se, die 43 jaar voorzitter was van de plaatselijke kiesvereniging Oud- Vossemeer en 17 jaar gemeente raadslid voor de SGP. Bij de bestuursverkiezing was L. Walpot (raadslid) uit Sint-Philips- land aftredend en herkiesbaar. Hij werd met bijna algemene stemmen herkozen. Er werden ook twee nieu we bestuursleden gekozen: W. de Vos uit Tholen en W.D. Heijboer uit Sint-Annaland. De plaatselijke kiesvereniging Oud- Vossemeer stelde de Thoolse SGP voor om zich te bezinnen op een verantwoorde sportbeoefening. De andere kiesverenigingen waren het hier in meerderheid mee eens, maar een voorstel om hiervoor een aparte commissie in het leven te roepen, haalde het niet. Een bezinning op een verantwoorde sportbeoefening betekent dat de SGP zich nog terug houdender zal opstellen ten aanzien van subsidies voor sportverenigin gen. Verder bleek gedurende de vergade ring dat er bij de leden onbehagen heerste over de zaken rond de geplande reconstructie van de Ten Ankerweg in Tholen en met name over het benzinestation van garage houder Y.H. Eskes dat het veld moest ruimen voor de aanleg van een rotonde op de kruising Ten Ankerweg/Grindweg/Vossemeerse- poort. Een rotonde waarvan de ver wezenlijking nog bepaald niet rond is. Ook de discussie rond de sluiting van de haven in Sint-Philipsland (voorgesteld door het college van b. en w. en afgeblazen door de gemeenteraad) wekte wrevel bij de SGP'ers. Walpot ging nader in op de situatie. Hij was vervanger voor J. van der Jagt (SGP-wethouder) die verhinderd was. Verder uitten verschillende leden hun teleurstelling over het feit dat de gemeentelijke voorlichtingsrubriek Tholenderwijs is verdwenen uit deze krant. De plaatselijke kiesverenigingen Scherpen isse en Tholen vroegen aan de SGP-fractie wat die gaat doen om een verdere invasie van Tholen door varkensmesterijen te voorkomen. Raadslid K.A. Heijboer meldde dat de provincie een wijzigingsvoorstel heeft gedaan voor wat betreft de uit- breidingsmogelijheden voor bestaande boeren. Nu mogen ze nog 5000 vierkante meter varkensstal bouwen, maar dat zou teruggebracht moeten worden naar 1000 vierkante meter. J.M. Aarnoudse en G.D. Roe land (statenlid) benadrukten dat er een goede communicatie moet zijn tussen de fractie en de achterban van de SGP. Ze noemden dat 'van levensbelang voor de partij'. B. de Ruiter uit Stavenisse besloot de vergadering met gebed. Leden van de wildbeheereenheid, de jagersvereniging, de natuurvereni- ging en het Scheldecollege gaan zaterdagmorgen op stap voor de jaarlijkse schoonmaakactie in het Thoolse buitengebied. De actie wordt al een aantal jaren gehouden in samenwerking met de stichting Nederland schoon. De opzet is dat jachthouders met medewerking van familie, vrienden en drijvers hun eigen jachtveld afzoeken naar zwerfvuil. Het waterschap stelt twee tractoren met wagens beschikbaar om de rotzooi te verzamelen. Het afval wordt gedeponeerd in contai ners die bij G.L.D. Gaakeer aan de Zeedijk te Oud-Vossemeer staan. Hier verzamelen de deelnemers rond het middaguur om de actie te besluiten. .M. gedacht, maar de azijn en de bouil lonblokjes doen vreemd aan. Ja, die azijn dat deed haar moeder ook al zo en daar heeft ze het van geleerd. Misschien worden ze daardoor zo lekker hard. üm de kneepjes van het vak te leren, gaan we naar - zoals haar dochter Jopie heeft gezegd - kampioen kus sentjesbakker Pie Ottevanger in Tholen. Als we haar telefonisch benaderen voor een kookafspraak zegt ze: "Wat een overdriever die Jopie. Dat mag je nie in de krante zette, want d'r bin zoveel vrouwen ier in Tholen die goed kussentjes kunnen bak ken." Maar elke lezer zal begrijpen, dat Jopie zo trots is op haar kussentjes bakkende moeder, dat zij haar gewoon de kampioen vindt. En dat mag. Op vrijdagmiddag gaan we aan slag. Pie heeft zich er voor aangekleed: in Thoolse dracht met haakmuts en zwart-wit geblokte schort, een mooie platte Zeeuwe knop op haar zwarte blouse. "Zo kom ik alvast in de stemming he!" De muts en schort zijn van Pie's moeder geweest. De dracht staat haar leuk en je zou haar die bijna 75 jaar echt niet geven. Alle ingrediënten staan al gereed in de kleine, keurige keuken. Pie is een mens van lepels en koppen en dus worden de benodigde hoeveel heden niet in grammen berekend. Voor één baksel - dat zijn ongeveer twee jampotten met kussentjes - heeft men het volgende nodig: 2 kommen suiker, of 1 pond 1 flinke eetlepel keukenstroop 1 flinke klont roomboter 2 kleine bouillonblokjes 1 sauslepel azijn 2 sauslepels water Dat er stroop en boter aan te pas zouden komen, hadden we wel Vroeger bakte men iedere week kus sentjes, want bonbons en snoep had je niet. Soms versuikerde de massa tijdens het bakken en dat vond je als kind heerlijk, want daar mocht je dan lekker van snoepen. Het werden een soort brokken waarmee je natuurlijk niet voor de dag kon komen. De bouillonblokjes die er in gaan - kleine kubusjes - dat heeft Pie van Advertentie I.M. een andere kussentjesbakster geleerd. "Zelf deed ik er altijd wat zout bij, totdat iemand me vertelde dat ze er bouillonblokjes in deed. Dat wilde ik ook eens proberen en het beviel uitstekend. Roomboter hoeft niet per se gebruikt te worden, het kan ook met margarine, maar voor de Eendrachtbode doen we 't op z'n lekkerst!" aldus Pie. Alle ingrediënten gaan samen in een steelpan, goed doorroeren en op het vuur, bijna vol aan. Al snel pruttelt de massa behoorlijk; roeren mag, maar is volgens deze expert niet noodzakelijk. Na ongeveer 7,5 minuut (kan tot zo'n 10 minuten) neemt Pie de druppelproef: Met een lepel neemt men een beetje van de kokende massa en laat die meteen in een glas koud water vallen. Is deze gelijk hard, dan is de massa goed. Dit is een belangrijk moment van de bereiding, want te kort koken geeft plakkerige kussentjes en bij te lang koken, kan de massa verbranden. Oppassen dus. Pie ruikt ook dat de massa goed is; dat is ook wel te begrijpen na zoveel bakervaring. Ze bakt voor de dames- krans van de N.H. kerk in Tholen, soms voor de NCVB waarvan ze ook lid is. En jaren heeft ze kussen tjes gebakken voor de personeels vereniging van Ten Anker, waar ze negen jaar heeft gewerkt en waar ze na haar pensionering veel vrijwilli gerswerk verricht. Soms bakt ze samen met de bewoners van de dag opvang in 't Roefje nog wel eens kussentjes. Dat kan net mooi tussen de koffie en de middagmaaltijd en de bewoners helpen mee met het invetten van het werkblad. Dat brengt ons gelijk naar de vol gende stap van de bereiding: Als de proef is goedgekeurd, moet de mas sa meteen op een goed ingevet werkblad worden gestort. Pie stort eerst de massa in een goed ingevette koekenpan en zet deze 5 minuutjes buiten om af te laten koelen; beslist niet langer, behalve als je het binnen laat afkoelen. Voorheen werd de kokende massa zo op het granieten aanrecht gestort, maar dat heeft inmiddels plaatsgemaakt voor moderne kunststof en dat kan niet tegen die hitte. Na afkoeling is de massa een grote taaie toffee geworden, die gekneed en getrokken moet worden. Pie Thools kampioen kussentjes-bakster mevr. Ottevanger. gebruikt er huishoudhandschoenen voor, die ook weer goed ingevet zijn. "Vroeger deed ik het met de blote hand, maar ik kan die hitte niet meer aan mijn handen verdragen." Al trekkend aan de toffee maakt Pie een duimdikke glanzende slang en vervolgens wordt deze met een goed ingevet broodmes ingekeept, zoiets om de anderhalve centimeter. En zie: daar zijn de kussentjes, die je dan - als ze bikkelhard zijn gewor den - gemakkelijk met het mes van elkaar kunt tikken. "Proef maar", nodigt Pie ons uit. Het kussentje is echt heerlijk. De kus sentjes gaan in glazen potjes; zowat iedereen bewaart potjes voor Pie. Als de kussentjes goed zijn - en dat zijn deze natuurlijk - gaan ze niet plakken, je hoeft ze niet in de koel kast te zetten. Om eerlijk te zijn, lijkt me dat kus- sentjesbakken echt niet eenvoudig. Dat moet je echt leren door het samen te doen met iemand die het goed kan. Met Pie Ottevanger uit Tholen bijvoorbeeld! (Hebt u nog Thoolse of St. Philips- landse recepten, bel onze redactie met nieuwe suggesties: 657007).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3