'Als we terugkijken naar vroeger, zitten we er beter bij dan toen' Jeugdsoos Stalland na jaar vertraging in de startblokken Afscheid van Geuze en Van Tilbeurgh bij ZMO Dijkgraaf herdenkt betrokken bestuurder Toestand van Langeweg baart De Jager zorgen VRIEND lvan TILBURG tssrsft- S3 Echtpaar Opree-van Nieuwkerk zestig jaar getrouwd Plaatselijk nieuws Wateroverlast bestrijden AA Donderdag 6 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 C. Groenewege voorzitter bedrijfsvoorlichting Schaamrood Brandwacht Philadelphia Speelveldje De Sluis Jachthaven 'Strrat in Anna Jacobapolder beweegt' Plaats voor jongeren, zonder alcohol en drugs, maar mèt muziek Na Oud-Vossemeer, Tho len en Sint-Philipsland en sinds zaterdag Sint-Maar tensdijk, heeft vanaf mor gen (vrijdag) ook Sint- Annaland een jeugdsoos. Een initiatief van mevr. M. Bravenboer komt, na een jaar vertraging, tot uitvoe ring. De soos - die jeugd soos Stalland heet - begint met activiteiten voor kin deren van vier t/m elf en van twaalf tot zestien jaar. Herrie valt mee Buitenterrein Naaldhakken C.W. Groenewege uit Sint-Maartensdijk is voorzitter geworden van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland. Hij volgt M. van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer op die enkele weken geleden tijdens de jaarvergadering na twaalf jaar de voorzittershamer inlever de. De 30-jarige Groenewege is akkerbouwer en werd vorige week door het bestuur gekozen om leiding te geven aan de vereniging die 174 leden telt. Vice-voorzitter C.P. de Rijke nam in de tussentijd waar. Van Tilbeurgh nam donderdagavond ook afscheid als adviseur van de ZMO, afdeling Tholen en Sint-Phi lipsland. Hij vertegenwoordigde de vereniging sinds 1985 in het ZLM- kringbestuur, later het ZMO-afde- lingsbestuur. Voorzitter E. Hage van de ZMO kenschetste Van Tilbeurgh als een 'sterke vent die overal wakker bij betrokken was, sociaal voelend en meelevend.' Hage bedankte Van Tilbeurgh voor de 'fantastische samenwerking' en bood hem een brievenopener met inscriptie aan. Van Tilbeurgh bedankte de afdeling voor de prettige samenwerking en prees de sfeer in de organisatie. Hij wenste de afdeling van de geweste lijke land en tuinbouworganisatie In de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden is vorige week de overleden hoofdin geland J.K. Elenbaas uit Poortvliet herdacht. Aan het begin van de bij eenkomst verzocht dijkgraaf W.A. Gosselaar - die zijn eerste algemene vergadering leidde - om een ogen blik stilte. Hij memoreerde hoe de Thoolse hoofdingeland ondanks zijn ziekte de vergaderingen bijwoonde voor zover dat in zijn vermogen lag. "We hebben in de heer Elenbaas iemand verloren die diepgaand bij het waterschap betrokken was", aldus Gosselaar. "Degenen die met hem gewerkt hebben, herinneren zich een betrokken bestuurder die praktisch inzicht, zakelijkheid en visie op een uitstekende wijze wist te combineren." Elenbaas kwam in december 1982 in het Thoolse waterschapsbestuur als hoofdingeland voor de water kwaliteit bedrijven. In december 1991 werd hij lid van het dagelijks bestuur (gezworene) voor dezelfde categorie, die in 1994 de naam bedrijfsgebouwd kreeg. Na de fusie (1 januari 1995) bleef hij voor de bedrijven vertegenwoordiger in het bestuur van Zeeuwse Eilanden. Als opvolger van Elenbaas is E. Streng uit Tholen benoemd. In het dagelijks bestuur van Zeeuw se Eilanden vindt ook een functie wisseling plaats. B.J. van Putten zal niet langer eerste waarnemend dijk graaf zijn, in verband met zijn ver trek naar het Gelderse Putten. De oud-burgemeester van Mariekerke blijft gezworene tot aan de verkie zingen van 1998. In zijn plaats is A.W. van de Hoef uit Middelburg eerste waarnemend dijkgraaf gewor den. ZuidMiddenOost (GLTO) veel goeds toe. Groenewege neemt de plaats van Van Tilbeurgh in als advi seur. Ook M.D. Geuze uit Poortvliet nam afscheid van het bestuur. Hij was 11 jaar bestuurslid. Tot 1 april 1994 gedurende acht jaar van het kringbestuur, daarna van het afde lingsbestuur. Volgens Hage was er een goede band tussen de kring en Geuze als voorzitter van de landin richtingscommissie Poortvliet. De voorzitter noemde Geuze een druk bezet man. Geuze is ook voorzitter van de landbouwvereniging Ons Voordeel in Poortvliet (opgericht na het opheffen van de lokale ZLM- afdeling), voorzitter van de stichting Uit op Tholen, en voorzitter van de Thoolse gezamenlijke landinrich tingscommissies. "Geuze heeft een groot intensief bedrijf met vele gewassen en vond het vervelend om nee te zeggen toen hij gevraagd werd om het afdelingswerk te doen." Hage bedankte Geuze en overhandigde een cadeau. Geuze zei dat hij het werk met plezier heeft gedaan. Hij is ervan overtuigd dat de afdeling wat betekent voor de Thoolse landbouw. Als reden voor zijn afscheid noemde Geuze de periode van elf jaar dat hij actief was in het bestuur. "Ik vind dat iemand anders de kans moet krijgen het gebied te vertegenwoordigen." Hij bedankte voor de collegialiteit, de loyaliteit en de vriendschap en wenste de afdeling een vruchtbare discussie toe over de toekomst in verband met de komst van de var kenshouderijen naar Tholen. "Ik heb niets tegen varkens, maar wel tegen de grote aantallen. De dieren zien de buitenlucht niet, wij zien ze niet omdat ze altijd binnen zitten." 38 van de 40 stemgerechtigden kozen C.L. van Dalen-Doeleman in het bestuur van de afdeling. Zij ver tegenwoordigde al zes jaar de agrari sche commissie Zeeland in het bestuur. Eén stem was blanco, en een stem ging naar Krijnie Hoek uit Poortvliet. Behalve Geuze waren ook de voorzitter Hage en bestuurs lid G. Hoek aftredend. Beiden waren herkiesbaar maar door een fout in de communicatie met de drukker werd dat niet vermeld in de uitnodiging aan de leden. Hage bood daarvoor 'met schaamrood op de kaken' zijn excuses aan en vroeg de vergadering of het rooster van hun aftreden opge schort kon worden naar volgend jaar. Niemand maakte daar bezwaar tegen. De afdeling telt 516 leden. 37 leden zegden vorig jaar hun lidmaat schap op. Volgens Hage zijn dat alle maal ouderen. "De vergrijzing neemt toe." Maar de afdeling kon ook twee nieuwe leden inschrijven van de tak die zich op Tholen uitbreidt: var kenshouders. Financieel is de afde ling gezond. Het begrote tekort van ruim 300 gulden, kon omgezet wor den in een positief saldo van ƒ1050,54. Piet en Anna Opree-van Nieuwkerk wonen al sinds 1957 aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse. "Het is een hele rek. Maar het gaat goed, dus vooruit maar." Dat zegt de 87-jarige Piet Opree die dinsdag zestig jaar getrouwd was met Anna Opree-van Nieuwkerk die op diezelfde dag haar 79ste verjaardag vier de. Op Anna's negentiende verjaardag trad het stel in het huwelijk, in Poortvliet waar Anna woonde. In de zestig jaar van hun huwelijk is er veel veranderd. Het diamanten echtpaar leeft nu in welvaart maar dat was vroeger anders. Het echtpaar kreeg tien kinderen. Drie daarvan stierven op jonge leef tijd. Er bleven zes zonen en een dochter over. Drie zonen, Kees, Dirk en Daan wonen nog bij hun ouders in het huis aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse waar het echtpaar sinds 1957 woont. Bin nenkort telt het gezin een man min der als Dirk het huis uitgaat om in Tholen te gaan wonen. Met Kees, Anna en Daan kijkt het diamanten echtpaar terug. Piet en Anna Opree hebben niet altijd in Scherpenisse gewoond. Na het huwelijk op 4 maart 1937 ging het echtpaar inwonen bij de ouders van Opree aan de Molenstraat, vlak bij de Hervormde kerk. Maar na een tijdje verhuisde het stel naar Sint- Maartensdijk omdat er in Scherpe nisse niet voldoende woningen waren. Ze kwamen terecht in een klein huisje aan de Westvest. Anna: "De huizen lagen niet voor het opra pen." Het huwelijk zelf werd voltrokken op het gemeentehuis van Anna's geboorteplaats Poortvliet. "Ik had een jurk aan van mijn tante, want geld om er zelf een te kopen was er niet. En vroeger had je niet te fees ten want daar waren geen centen voor. 's Avonds om acht uur was het afgelopen. Maar daar had je hele maal geen erg in." Na anderhalf jaar in de smalstad te hebben gewoond, keerde het echt paar terug naar Scherpenisse om een huisje aan 'de Lente' te betrekken. Electrische verlichting was er nog niet. Het licht kwam uit een petro leumlamp. "Maar als de petrolie op was, dan zaten we in het donker," vertelt mevrouw Opree. Haar man werkte eerst bij een boer als landarbeider. Opree: "Dan moest je tien uur per dag werken voor acht tien cent per uur. Dan kreeg je een gulden tachtig per dag. Daar kan ik me nog kwaad over maken. Dat was wel aanpakken; het was een magere tijd." In de oorlog werd het gezin met vier kinderen in 1944 geëvacueerd. Via Breda naar Sprang-Capelle nadat de Duitsers Tholen onder water hadden gezet. "Er is daar flink gevochten. Als het erg werd schuilden we in de kelder. De moffen hebben wat klaar gemaakt. Soms kwamen er Vl's over. Het was een benauwde tijd"vertelt Opree. In de barre omstandigheden hielp mevrouw Opree een overbuurvrouw bij het bevallen. "Er was niemand die naar buiten durfde. Ik ben er gewoon naar toe gegaan. Haar man werkte. Die hebben ze toen opgehaald. Alles is goed verlopen." Toen ze na de oorlog weer in hun huisje aan de Molenweg terugkwamen stond de kelder nog vol water en waren de muren anderhalve meter 'uitgesla gen' door het zout. Opree kwam op Walcheren terecht om de gaten in de dijken te dichten. Hij vond later vast werk in het aardappelkoelhuis van de coöperatie in Scherpenisse en daarna op de grasdrogerij in zijn woonplaats. Tot zijn zestigste werk te hij bij de Heidemei aan de wegen in Rotterdam. "Het was een mooie tijd in Rotterdam maar je ging wel elke dag met een busje van het eiland af." Vanwege zijn gezond heid werd Opree afgekeurd. Op de grasdrogerij liep Opree in de weekeinden 's nachts over het ter rein om te zien of er geen brand kon uitbreken. "Er was vaak brand. Ik kon als brandwacht 25 gulden bij verdienen. De meeste wachten lie pen met zijn tweeën maar ik deed het altijd alleen. Ik was niet benauwd." Anna heeft het altijd druk gehad met de opvoeding van de kinderen en het huishouden. Het huis poetsen laat ze nu over aan haar dochter, twee schoondochters en een kleindochter. "Boodschappen doe ik nog wel. Ik kan naar de win kel toe om een bestelling op- te geven. En bij het koken krijg ik een beetje hulp van Kees. Kees kan alles. Dat geluk heb ik. Als we terugkijken naar vroeger, zitten we er beter bij dan toen." Piet Opree heeft moeite met lopen. Dat kan hij alleen met een stok. Hij slaapt al jaren beneden omdat trap- klimmen niet meer mogelijk is. "Ze zijn gescheiden maar toch bij elkaar," grapt Kees. Over zijn gezondheid heeft Opree verder niet te klagen, zegt hij. "Ik ben alleen slécht ter been." Een siga retje roken doet hij graag. Anna heeft zich daarbij neergelegd. "Ik heb er geen last van. Hij moet het zelf maar weten. We hebben hem dikwijls genoeg gewaarschuwd." Jarenlang is mevrouw Opree actief geweest voor Philadelphia, de oudervereniging voor kinderen met een verstandelijke handicap. Elke donderdagavond was ze te vinden in Ons Huis aan de Langeweg waar ze als vrijwilligster hielp bij de activi teiten voor deze groep. Ook bij de jaarlijkse rommelmarkt stak ze een handje toe. En nog steeds gaat ze er een kijkje nemen. Enkele jaren gele den vierde ze haar 25-jarig jubileum en werd ze beloond voor haar inzet. Ze kreeg een zilveren halsketting van het hoofdbestuur. Het echtpaar geniet van het huis aan de Laban Deurloostraat dat in 1957 nog in de polder stond. Ze keken uit op de akkers en de volkstuintjes op de plaats waar nu het Holland Huis staat. De scholen kwamen en brengen levendigheid rond het huis want de achtertuin kijkt uit op het speel pleintje. Piet: "Van kinderen kunnen we veel verdragen." Anna: "We heb ben er nooit geen last mee. Ze geven wel eens een tik op het raam, maar dat geeft niks. Het is gewoon stil als ze een week vrij zijn." Het echtpaar heeft negen kleinkin deren en veertien achterkleinkinde ren. Piet: "Ze kunnen goed over de pad en komen gelukkig allemaal nog thuis." Het beplanten van het stukje gras veld in De Sluis ontneemt aan kin deren de mogelijkheid om er op te spelen. Dat stelde raadslid J. de Jager (CDA) dinsdagavond in de commissie openbare werken bij de behandeling van de groenvoorzie ning op Sint-Philipsland. Op het stukje gras wil het college struiken planten. Een deel ervan wordt bestraat en er komt een bankje. Maar De Jager wees erop dat hier door het 'enige' plekje waar kinderen kunnen spelen, verdwijnt. De maatregel van het college is vol gens De Jager ook ingegeven door de kosten van het onderhoud van het grasveld dat regelmatig gemaaid moet worden. De Jager vroeg zich af of de voorgestelde aanpak opweegt tegen de kosten van het maaien. "Tenslotte moet u ook aan de strui ken en het bankje onderhoud ple gen." J. van den Donker (D66) en R. Ravensteijn (VVD) konden zich vinden in de vraag van De Jager. Volgens ambtenaar W.A. Blaas is een en ander beoordeeld op het aan wezige groen en het onderhouds werk. Dat het ook in een behoefte voorziet als speelplaats voor kinde ren was hem niet bekend. De raads leden vonden het toch belangrijk om dat even te bekijken, maar wethou der J. van der Jagt stelde dat het grasveld bedoeld is als groenvoor ziening en niet als speelveld is aan gelegd. "Als het door intensief bespelen kapot gaat, moet er weer bijgezaaid worden. Dat kost ook extra." De commissie ging verder overigens akkoord met het opknappen van de groenvoorziening in de Mastgat straat, Krammerstraat, Tramput en aan de Oostdijk. Kosten 53.500 gul den. In groenstroken bij straathoe ken zullen lage struiken aangeplant wordt vanwege de verkeersveilig heid. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg daar aandacht voor. Raadslid E. Frigge-Hoogesteger van de VVD pleitte er maandag in de commissie ruimtelijke ordening voor om de haven in het dorp ook een recreatieve bestemming te geven. Het betekent volgens haar een versterking van het toerisme op Tholen maar is ook gunstig voor de economie in de gemeente. Burge meester H.A. van der Munnik ant woordde dat dit niet past in het beleidsplan voor de Oosterschelde. Alleen bestaande jachthavens kun nen met moeite uitbreiden. "Elk aan vraag wordt beoordeeld volgens het voorzorgprincipe. Bij enige twijfel wordt het afgewezen." Het college heeft overigens nog geen onderhoud gehad met de schip persvereniging Schuttevaer over de toekomst van de haven. De datum voor een gesprek is nog niet vastge steld, zo zei wethouder J. van der Jagt dinsdagavond in de commissie openbare werken. P. van Belzen (RPF/GPV) informeerde er naar. De Langeweg in Anna Jacobapolder beweegt. Als er zwaar verkeer over rijdt gaat de straat op en neer. Het aanleggen van riolering, het opnieuw bestraten van de weg en de veranderingen die er in zijn aangebracht heeft de straat geen goed gedaan. Dat zei ambtenaar W.A. Blaas dins dagavond in de commissie openbare werken als antwoord op een opmerking van J. de Jager (CDA). Drie van de vier bestuursleden van jeugdsoos Stalland achter het zelfgemaakte discomeubel. Van links naar rechts: initiatiefneemster mevr. M. Bravenboer, mevr. E. van Driesten en R. van Driesten. Het idee om een jeugdsoos in Sint- Annaland op te zetten is afkomstig van mevr. M. Bravenboer. Maar waarom moest zoiets er komen? In Sint-Annaland zijn toch legio ver enigingen waar de jeugd zich uit kan leven? "Ja, er zijn wel verenigingen, maar geen voor pure ontspanning zoals een jeugdsoos. Daar hoeven de jongeren niets. Ze kunnen dansen, hun favoriete muziek draaien en wat praten met de andere jeugd", legt mevr. Bravenboer uit. "Er zijn natuurlijk jongeren die naar cafeta ria's gaan. In cafés mogen ze nog niet komen. Maar ook naar die ande re gelegenheden mogen ze vaak niet toe van hun ouders. En de jeugdsoos is dan een goed alternatief. We zijn ook met opzet op de vrijdagavond gaan zitten, want op zaterdag is hier in Sint-Annaland een druk uitgaans leven. En als je dan op vrijdag jeugdsoos hebt, kun je ook niet zo snel in aanraking komen met men sen die uit cafés of bars komen." Het bestuur van de jeugdsoos bestaat uit mevr. Bravenboer, F. Teunissen (penningmeester), mevr. E. van Driesten en R. van Driesten. Het duurde wel even voordat men aan het werk kon. "Het idee is al meer dan een jaar oud, maar we kon den eerst geen overeenstemming met de ijsclub en de gemeente krij gen over het gebruik van het gebouw van de ijsclub. Maar toen dat eenmaal geregeld was, kostte de voorbereiding ons maar twee weken", zegt mevr. Bravenboer. De jeugdsoos - die inmiddels door 25 bedrijven gesponsord wordt - mag het pand van de ijsclub gebruiken, want die doet er het grootste deel van het jaar niets mee. Alleen gedu rende de perioden dat er geschaatst kan worden, gaat de'jeugdsoos met 'wintervakantie'. "Het is een prima plek om mee te beginnen", vindt bestuurslid Van Driesten. "Het is niet erg groot, maar vooralsnog genoeg. En we kunnen onze spullen hier laten staan. Dat is bij andere jeugdsozen wel anders. Die moeten hun ruimte met anderen delen en daarom moeten ze alles na afloop opruimen." De jeugdsoos draait naast het bestuur op nog vijf vrijwilligers: Robert Winterswijk, Sylvia Win terswijk, Joke de Graaf, Desiré Teu nissen en Lot de Bruin. Negen bege leiders is voor Thoolse begrippen bepaald een luxe. Maar er kunnen er volgens het bestuur nog best meer bij. De jeugdsoos Stalland heeft het gebouw van de ijsclub versierd met een paar posters en natuurlijk een discotafel met de nodige apparatuur en gekleurde lampen. "We hebben van tevoren uitgetest hoeveel je bui ten van de muziek zou horen, maar dat viel heel erg mee. Toen binnen de muziek al ontzettend hard stond, hoorde je buiten nog nauwelijks iets. En dan waren de rolluiken nog open", zegt Van Driesten. "De buurt wordt ingelicht over onze activitei ten en mochten er onverhoopt toch nog mensen zijn die overlast heb ben, dan kunnen ze met ons contact opnemen zodat we de zaak op kun nen lossen." Behalve het gebouw van de ijsclub mag de jeugdsoos ook het buitenter rein gebruiken en daarin is de soos de enige op Tholen. "We zijn er inderdaad heel gelukkig mee. We zullen echter niet het hele terrein gebruiken, want als er bijvoorbeeld hutten gebouwd worden, is dat lastig voor de grote machine waarmee het gras hier gemaaid wordt", zegt Van Driesten. Het buitenterrein zal wor den gebruikt voor evenementen als hutten bouwen, sport en spel (een meerkamp tussen de Thoolse sozen) en een soort kindervakantieweek met overnachting. "Er zijn plannen genoeg, maar we willen wel graag dat de jeugd straks zelf ook met ideeën komt", zegt mevr. E. van Driesten die uitlegt dat de soos er voor de jeugd is, maar dat er wel enkele strenge regels gehanteérd worden. "We hebben hier ook de huisregels aan de muur gehangen. Dat betekent dat de jongeren zich behoorlijk moeten gedragen. En alcohol en drugs zijn absoluut ver boden. Als we iemand daarop betrappen, wordt hij eruit gezet. De jongeren kunnen hier wat versnape ringen en frisdrank kopen, maar geen alcohol." Onder begeleiding van jeugd- en jongerenwerker Ron v.d. Bogaard uit Anna Jacobapolder is de jeugd soos Stalland van de grond geko men. Morgenavond wordt er als opening de eerste disco-avond gehouden van half acht tot elf uur-. Deze disco is bedoeld voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar en zal om de veertien dagen worden gehouden. Als er animo voor is, kunnen er op de andere vrijdagavonden ook nog andere bijeenkomsten worden geor ganiseerd. Op de openingsavond is de entree gratis en er wordt ook een gratis consumptie aangeboden. Ko Jeroense van drive-in-show Blue Starlight bedient de muziekappara- tuur. Aanstaande woensdagmiddag van twee tot vier uur begint de kin derclub van jeugdsoos Stalland. Hier worden kinderen van vier tot en met elf jaar creatief bezig gehouden. Ook deze club wordt om de veertien dagen gehouden. Bij de opening verwacht de organisatie toch zeker vijftien jongeren. "Maar het blijft even afwachten", zegt Van Driesten voorzichtig. Die kaartte de deinende toestand van de straat aan bij het bespreken van het herbestratingsprogramma voor 1997. De conditie van de Lan geweg baart hem zorgen. "Het is een voorbeeld van hoe herbestrating niet moet worden uitgevoerd. In de bochten zijn grote insporingen ont staan. Het nieuwe wegdek ligt er nog maar een half jaar. Nu zijn er al problemen. Er zijn fouten gemaakt." Blaas erkende dat er problemen waren. Volgens hem zijn er ver schillende oorzaken voor aan te wij zen: "Er is rioleringswerk uitge voerd, de straat is opnieuw ingericht en er komt vrij zwaar landbouwver- keer door. Dan zie je de straat bewe gen. Het heeft onze aandacht." Voor het verbeteren van straten in Sint-Philipsland is voor dit jaar 200.000 gulden uitgetrokken. Het gaat om het verbeteren van de Bea- trixstraat in De Sluis en de Mossel- kreekstraat in Sint-Philipsland. De commissie had daar geen moeite mee. Wel met het feit dat er elk jaar minder geld beschikbaar is voor her bestrating. Jaarlijks wordt een bepaald percen tage van de straten binnen de gemeente aangepakt. Was dat in 1996 nog ruim vijf procent, voor dit jaar is dat 4,8 procent. Volgens wethouder J. van der Jagt betekent dit dat een straat één keer in de 25 jaar aan de beurt komt om van nieuwe straatstenen te worden voorzien. Maar niet elke straat hoeft om die periode op de schop, terwijl andere straten juist eerder onder handen genomen moeten worden. Persoonlijk zou Van der Jagt meer aan herbestraten willen doen. Pro bleem is dat het aantal straten in de gemeente toeneemt, terwijl het bedrag voor herbestraten gelijk blijft. Volgens P. van Belzen (RPF/GPV) zal zich dat een keer gaan wreken. Wanneer dat is weet het college niet. Volgens ambtenaar W.A. Blaas zou zes procent per jaar herbestraat moeten worden om niet 'achter,te gaan lopen'. Maar volgens Blaas is ook een factor hoe de toestand van een straat 'ervaren' wordt. Volgens Van der Jagt is er nu eigenlijk spra ke van uitgesteld onderhoud. H. Vermaas van de PvdA vond dat het nogal meeviel. "Niet alle straten zijn slecht. Wij zouden wel meer aandacht voor de trottoirs willen. Op sommige plaatsen zijn die zeer slecht." De PvdA-fractie was het tij dens een bezoek aan Sint-Philips land opgevallen dat er stoepen zijn die er ondeugdelijk bijliggen. "Er zitten soms naden van vier, vijf cen timeter tussen de tegels. Als er iemand met naaldhakken tussen komt en die krijgt een ongeluk, wordt je als gemeente aansprakelijk gesteld." P. van Belzen (RPF/GPV) schertse dat schoenen met naaldhak ken nog nauwelijks gedragen wor den maar Blaas zegde toe naar de staat van de stoepen te zullen kijken. (M.J. Klippel en diens vervanger L. Walpot (SGP) en mevrouw M.H. Schot (AOV) waren verhinderd). De commissie openbare werken wil dat de wateroverlast in de straten van Tholen grondig wordt aange pakt. Het geld dat daar in 1997 voor beschikbaar is, 50.000 gulden, moet het college volledig gebruiken voor het terugdringen van dat euvel. De meetapparatuur die de gemeente wil aanschaffen om vochtoverlast in gebouwen te beoordelen, moet dan ook niet uit dit budget worden betaald, maar uit de pot onvoorzien komen. Dat stelde de meerderheid van de commissie dinsdagavond bij de behandeling van de bestrijding van de wateroverlast in de Simon Lind- houtstraat in Tholen. Daar wil de stichting Beter Wonen drie wonin gen bouwen. Om vast te stellen of er drainage onder de woningen nodig is, moet de gemeente peilbuizen plaatsen. De kosten hiervan worden gehaald uit de 50 mille, maar de aan schaf van meetapparatuur moet daar niet van betaald worden, zo vond de commissie. "Als we dat doen, dan komen we aan de eigenlijke problemen niet toe. Er is eigenlijk al te weinig geld voor de bestrijding," zei P. van Belzen (RPF/GPV). Hij vond J. van den Donker (D66), R. Ravensteijn (VVD) en J. de Jager (CDA) naast zich De Jager vroeg zich af of de gemeente niet zonder peilbuizen kan beoordelen of er drainage noodzake lijk is. Ravensteijn wees er op dat er een wachtlijst voor veertig aanslui tingen bestaat waar de hinder van overmatig water aangepakt moet worden. Die komt volgens hem in gedrang als er weer geld uit het bud get wordt genomen voor de aankoop van de meetapparatuur. Voor wethouder J. van der Jagt was het advies duidelijk: "U wilt het vol ledige budget, dat al klein is, beste den aan de echte problemen en de meetapparatuur bekostigen uit de post onvoorzien." ACCOUNTANTSKANTOOR - BELASTINGADVISEURS 0/64 - et '3 52' w «Sm Noordsingel 12, Bergen op Zoom AA-,£££,A"1 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5