Kritiek pas na hoorzitting op beperkte uitgifte bouwkavels SGP wijst zondagse dodenherdenking af W. Mol vierde statenlid Tholen Wilgen langs Geulsche Weel geknot AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Ton gevallen op Thools lot staatsloterij (va Oudste Thoolse wordt 101 jaar Ds. Van Dijk neemt beroep Ridderkerk aan Geldboete voor valse aangifte van politieman RPF'er completeert kwartet Donderdag 6 maart 1997 53e jaargang no. 15 Hervormde Gemeente wil nieuwe pastorie in Vroonstede bouwen Het duurt nog maanden voordat de eerste schop voor de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland de grond ingaat, maar er is nu al veel animo voor een bouwkavel, gezien het grote aantal van ruim 35 belangstellenden maandagavond op de hoorzitting over het plan in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Concordia St.Philipsland concerteert niet "We betreuren het zeer dat het gemeentebestuur heeft besloten de jaarlijkse dodenherdenking op zondag te houden. En we zullen dat ook kenbaar maken", zegt SGP-fractievoorzitter M. Dijke. Dit jaar valt 4 mei op zondag. Bij verhuizing Sportterrein Loten eerlijker Provinciale staten van Zeeland krijgen er een vertegen woordiger uit Tholen bij. In de RPF/GPV-fractie neemt ir. W. Mol de plaats in van oud-burgemeester drs. H. Vis ser van Arnemuiden. Visser is per 15 maart benoemd tot burgemeester van Nieuw-Lekkerland, maar het is nog niet bekend met ingang van wanneer hij als lid van pro vinciale staten bedankt. De 43-jarige Mol wordt het vier de Thoolse statenlid. Economische zaken Eendrachtbod; Postbus 5 4697 ZG Sii Telefoon 01 Telefax 0166: r de Tbo&sfe êtfiirélfi T/l,s x. '*-~*Tand .g.g. 653474^ J'lOüipJsti&S Het enige nieuwsblad* wof. dg.'gffeak-TTiolen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In zorgcentrum de Schutse te Sint- Annaland viert mevrouw M.H. van Dijke-Verkerke morgen (vrijdag) haar 101e verjaardag. Ze is de oud ste inwoner van de gemeente Tho- len. De in de Mosselhoek bij Tholen geboren eeuwelinge woonde na haar trouwen aan de Kadijk bij Poortvliet en op Sint-Philipsland, maar ver blijft alweer dik 28 jaar in De Schut se. Ze was één van de eerste bewo ners en heeft het er altijd prima naar de zin gehad. Haar kinderen - het gezin telde een zoon en drie doch ters - bezoeken haar regelmatig. Mevr. Van Dijke geniet nog een redelijke gezondheid, alleen is ze erg hardhorend. Ds. J. van Dijk, Hervormd predikant in Tholen, heeft het beroep aangeno men dat vanuit de wijkgemeente Drievliet-Oostendam in Ridderkerk op hem is uitgebracht. Van Dijk heeft zeven jaar de Nederlandse Hervormde Kerk in Tholen gediend (hij kwam op 28 februari 1990 naar Tholen) en wees dertien eerdere beroepen af. Nu heeft hij het beroep uit Ridderkerk aangenomen. Wan neer hij vertrekt is nog niet bekend. Met zo'n 1200 actieve kerkelijke leden is de Ichthuskerk in Ridder kerk niet veel groter dan de Her vormde Gemeente in Tholen. "Maar de randkerkelijkheid is er veel gro ter. Dat heeft er ondermeer mee te maken dat het dicht bij Rotterdam ligt", zegt Van Dijk. De Ichthuskerk is een wijkgemeente, want er zijn nog meer Hervormde Gemeenten in Ridderkerk. De 34-jarige voormalige Thoolse politieman R.H.V. heeft voor ƒ1026,03 heel wat op het spel gezet. Dat bleek donderdagmiddag voor de Middelburgse arrondissements rechtbank, waar hij terecht stond wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Met behulp van een valse aangifte wist V. met succes de scha de aan zijn grille binnen te halen, die op de Oesterdam was ontstaan toen er wat van een vrachtwagen zou zijn gevallen. Het voorwerp is echter nooit gevonden, zodat er ook lezin gen waren, dat de schade door de wind van de passerende vrachtauto was veroorzaakt. Omdat de politie man niet wist dat zijn vrouw, die naast hem zat, als getuige zou wor den erkend, nam hij zijn zwager in de arm die zogenaamd achter hem had gereden. V. stelde een verkla ring voor hem op en liet een collega politieman een proces-verbaal opmaken. De ruim 1000 gulden kwam binnen, maar de valsheid in geschrifte kwam uit na een uitge breid onderzoek naar verwikkelin gen bij het Thoolse politiekorps. De officier van justitie eiste tegen V. 1000 gulden boete en 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De rechtbank doet 13 maart uitspraak. Pagina 7:Doedens legt rookgordij nen om verzekeringsfraude poli tieman Op de hoorzitting over Vroonstede is aandacht gevraagd voor de parkeerproblemen 's zaterdags in de Dorpsweg. Links de grond waarop de nieuwe Sint-Annalandse woonwijk gepland is. De Hervormde Gemeente wil er een nieuwe pastorie bouwen, vlakbij de begraafplaats, maar de kerkvoogdij vreest dat het met de huidige opzet van het plan lang gaat duren voordat met de bouw van de domineeswo ning kan worden begonnen. Hoewel er enige knelpunten blijken te zijn, kwamen er na de uitleg van ambtenaar F.G.J.M. Buermans niet veel vragen en kon de hoorzitting na twintig minuten worden opgeheven. Na de bijeenkomst ging een deel van de bezoekers echter volgens A.C. Wessels met een onbevredigend gevoel naar huis. Volgens Wessels is het grote bezwaar tegen het plan dat er maar per jaar tien tot vijftien woningen gebouwd kunnen worden. "Daar kunnen veel mensen hier niet mee uit de voeten, gezien de vraag naar woningen in Sint-Annaland. Als er een plek is, dan willen de mensen kopen. In Sint-Maartensdijk zijn veel meer mogelijkheden om te bouwen terwijl daar leegstand is en hier niet. Het plan heet Vroonstede, maar het kan beter Vroongehucht worden genoemd." Op de hoorzitting zelf kwam deze kwestie echter niet aan de orde. Vol- vinden het jammer dat het gemeen tebestuur daaraan voorbijgaat." Het element van verstoring van de zon dagsrust ziet RPF/GPV-raadslid P. van Belzen in de dodenherdenking niet zitten. "Het is een sobere plech tigheid en ik ging er dan ook vanuit dat die op zondag zou plaatsvinden. Als het een feest was, dan zou het wat anders zijn." In de gemeente wordt de dodenher denking op twee plaatsen gehouden. Bij het monument in het Thoolse Bosje wordt een erewacht gevormd en bloemen gelegd; in Sint-Philips land verzorgt muziekvereniging Concordia een herdenkingsconcert. Maar dat laatste gaat dit jaar niet door, laat bestuurslid A. Boon des gevraagd weten. "Het leek ons niet gepast, want de muzieknis staat tegenover de kerk en de herdenking valt onder kerktijd. In plaats daarvan zal Concordia op bevrijdingsdag een rondgang maken of een concert geven." Omdat de dodenherdenking een sober en ingetogen karakter heeft, vindt het gemeentebestuur het niet nodig om naar een andere dag uit te wijken. Ook de nationale herden king van de gevallenen en slacht offers van het oorlogsgeweld zal zondag 4 mei plaatsvinden. "Het betekent dat een groot deel van de bevolking niet de gelegenheid krijgt aan de herdenking mee te doen", aldus 'Dijke. De SGP denkt dat er bovendien overlast voor kerkdien sten kan optreden wanneer vanaf kwart voor acht de klokken gaan lui den. Het gemeentebestuur heeft de kerken in Tholen-stad van het besluit op de hoogte gesteld en hen verzocht het tijdstip van eventuele avonddiensten op de dodenherden king af te stemmen. Het volgt daar mee dezelfde lijn als in 1980 en 1986. "De vorige keren zijn er bezwaren van kerken bij de gemeen te binnen gekomen. Ook nu zal dat weer gebeuren", aldus Dijke. "We gens Wessels ging het allemaal wat te snel, ook al stelde burgemeester H.A. van der Munnik voor om de vergadering even te schorsen zodat de aanwezigen de twee plattegron den van de nieuwbouwwijk konden bekijken. Er werd geen gebruik van gemaakt. Wessels: "We stonden zo weer buiten. Het was heel formeel. Er is te weinig tijd voor uitgetrok ken." Betrokkenen die het niet eens zijn met de gang van zaken, staken de koppen bij elkaar en stelden dinsdag nog een brief op om te reageren op het plan. Dat kon nog tot gisteren (woensdag) 5 maart. De bouw van de nieuwe pastorie voor de Hervormde Gemeente zal nog jaren op zich laten wachten, nu besloten is om de uitgifte van bouw kavels te beginnen vanaf de Zoetwa- terweg. De kerkvoogdij wil de pas torie juist in het oostelijk deel van het plan, bij de begraafplaats, maar die grond is niet in het bezit van de gemeente, maar nog in eigendom van P. Snoep, Van Vossen, gebroe ders Duijzer en W. Heijboer. Wessels informeerde op de hoorzit ting naar de'afstand die in acht moet worden genomen tussen de begraaf plaats en de nieuw te bouwen hui zen. Volgens Buermans zijn daar volgens de nieuwe wet op de lijkbe zorging geen regels voor maar zal de afstand tussen de rand van de begraafplaats en de zijgevel onge veer tien meter bedragen. Volgens Wessels is de bestaande pastorie aan de Bierensstraat 30 nog in goede staat maar kost het moeite om het huis in de winter goed warm te stoken. "Het woongenot is niet optimaal. En er is al belangstelling voor." Vroonstede lijkt de kerk voogdij een geschikte plaats. "De pastorie is daar rustig gelegen, de dominee woont dan dicht bij De Schutse, de aula van de begraaf plaats en kan gemakkelijk te voet naar de kerk aan de Ring." Het plan van de kerkvoogdij was overigens Concert Wouwdfluit. In concert zaal In den Wouwdfluit te Wouw geeft zondagmiddag 16 maart het Holland Haip Trio een concert. Het trio bestaat uit harpiste Manja Smits, altvioliste Liesbeth Steffens en flui tist Peter Verduijn Lunel. Op het programma staan werken van onder andere Debussy, Grandjany, Fauré en Jolivet. Het concert begint om vier uur. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. nog niet bij de gemeente bekendge maakt. Een ander knelpunt betreft het par keren bij het sportveld van voetbal vereniging WHS aan de Dorpsweg. Daar is nog geen oplossing voor, zo bleek uit het antwoord van de burge meester op een vraag van C.G. Meijer. Die wees erop dat het huidi ge en kleine parkeerterrein niet vol doet. "Er liggen wat spullen van de gemeente opgeslagen; het wordt niet als parkeerterrein gebruikt. HouÖt u er rekening mee dat er parkeerruim te nodig is als de wijk er komt. Nu worden er lukraak aan beide zijden van de weg auto's geparkeerd bij wedstrijden op zaterdag en trainin gen doordeweeks." De burgemeester antwoordde dat dit bekeken zal worden, samen met de geluids-en lichthinder van het sport veld. Ook zal nagegaan worden of de Dorpsweg en de Bierensstraat gebruikt zullen worden door de bus van de BBA. "We moeten daar nog een oplossing voor vinden vóór de behandeling van het plan in de com missie ruimtelijke ordening." Vol gens Van der Munnik zal het echter nog geruime tijd duren voordat Vroonstede op de agenda van de commissie prijkt. De afstand van de as van de Dorps weg tot de gevels zal negentien meter bedragen. De afstand van de huizen ten opzichte van het bloem- zaadbedrijf Sahin aan de Zoetwater- weg is 100 meter. Op de hoek van de Dorpsweg en de Zoetwaterweg komt openbaar groen zodat het zicht op het bedrijf wordt beperkt. Op het land ten noorden van het plan mag binnen een straal van 100 meter geen (agrarische) bebouwing plaats vinden. En de watergang blijft gehandhaafd en wordt zelfs gedeel telijk vergroot in de vorm van een taartpunt ten zuiden van de begraaf plaats voor de berging van hemel water. De eerste fase omvat 69 woningen. Die moeten voldoen in de behoefte aan woningen voor zeven a acht jaar. De bouw begint vanaf de Zoetwaterweg. De tweede fase ten zuiden van de begraafplaats, aansluitend aan de percelen langs de F.M. Boogaardweg, is nog niet inge vuld. Hiervoor wordt pas een plan ontworpen als het eerste gedeelte is volgebouwd. Hier kunnen tezijner- tijd maximaal 35 woningen worden gebouwd. Voorlopig gaat de gemeente ervan uit dat er 24 vrijstaande woningen worden gebouwd, 34 twee-onder- een kap en tien in rijenbouw. Waar bij de burgemeester aantekende dat zo'n rijtje uit niet meer dan vier woningen zal bestaan. Ook voor de stichting Beter Wonen is ruimte, als de woningcorporatie daar belang stelling voor heeft, lichtte Van der Munnik toe. A.C. van 't Hof kaartte een modem probleem aan. "Bij de uitgifte van kavels, wordt er toegewezen op volgorde van binnenkomst. Wie boven op de fax zit, is eerst aan de beurt. Dat is geen eerlijke manier, "nndere gemeenten loten, zodat iedereen gelijke kansen heeft. Wat denkt u daarvan?" De burgemeester had daar geen oplossing voor, maar beloofde de kwestie te zullen bekij ken. Op het plan waren al drie schriftelij ke reacties gekomen. Het water schap Tholen heeft gewezen op de waterhuishouding en de afstanden die in acht moeten worden genomen tussen de huizen en de sloot. Voet balvereniging WHS heeft aandacht gevraagd voor de parkeerperikelen en bewoner W. Heijboer uit de Bie rensstraat heeft bezwaar aangete kend tegen de bebouwing achter zijn perceel. De RPF/GPV-fractie in de staten telt drie leden. Als eerste reserve moet je natuurlijk altijd rekening houden met een benoeming, en het was Mol bekend dat Visser na het samengaan van zijn gemeente met Middelburg op zoek was naar een andere baan. Dat dit zo snel zijn beslag zou krij gen, heeft de Tholenaar toch wel enigszins verrast. Maar hij heeft zin in het statenwerk. Is ook al vele jaren lid van de steunfractie die het Thoolse raadslid P. van Belzen bij staat. Tot vorig jaar was Mol voor zitter van de provinciale contactraad Zeeland van de RPF, een functie die momenteel door Van Belzen wordt waargenomen. Met medewerking van zijn werkge ver wordt het de geboren en getogen Tholenaar mogelijk om het staten werk op te pakken. Hij heeft een drukke baan als hoofd afdeling milieutechniek van de vestiging Zuid-Nederland van het adviesbu reau DHV. "Maar mijn werkgever juicht het alleen maar toe dat ik sta tenlid wordt. In ons bedrijf zijn meer mensen actief in de politiek." Mol vindt het best belangrijk dat iemand uit het bedrijfsleven een politieke Ir. W. Mol. functie vervult, temeer daar recent nog de oververtegenwoordiging van ambtenaren en mensen uit het onderwijs ter sprake is gebracht. "Door allerlei faciliteiten wordt het hen ook veel gemakkelijker gemaakt." Hele pakken papier krijgen de leden van provinciale staten over zich uit gestort. Alleen daarom al zullen fracties eruit moeten pikken wat ze van belang vinden, stelt Mol. Hij meent dat de staten moeten overzien wat ze als provinciaal bestuur met Zeeland willen. Noemt vanuit zijn vakgebied duurzaamheid - bijvoor beeld bij het bouwen, maar ook in de ruimtelijke ordening - een belangrij ke zaak voor de leefbaarheid. Ook veiligheid vindt het nieuwe statenlid een belangrijk item. Welke taken hij in de fractie krijgt, weet Mol nog niet. Zijn voorganger Visser 'deed' economische zaken, waterstaat en verkeer. Beleidsterreinen die ook de Tholenaar interesseren, de laatste twee vanuit zijn achtergrond als civiel-technisch ingenieur (hij stu deerde in Delft). "Gezien de alsmaar teruglopende rijksbijdragen zullen provinciale staten steeds meer prio riteiten moeten stellen", meent het nieuwe Thoolse statenlid. Als vierde op de RPF/GPV-lijst kreeg hij twee jaar geleden 86 Zeeuwse kiezers achter zich. De RPF/GPV behaalde toen in Tholen 8,17% van de stem men, ruim twee procent meer dan bij de statenverkiezingen van 1991. Met de benoeming van Mol zal Tho len weer een kwartet statenleden tel len. Op dit moment hebben al zitting mevr. H.A. Polderman-Martin (VVD) uit Tholen, G.D. Roeland (SGP) uit Sint-Annaland en L.J. van Doorn (AOV) uit Sint-Maartens dijk. T.G.A. Westerveld uit Sint- Philipsland werd twee jaar geleden ook gekozen - voor het CDA - maar zag van de statenzetel af om voorzit ter te kunnen worden van het regio naal bestuur arbeidsvoorziening. Grote opmars varkenshouders verrast ook boerenbestuurders Bouwbeperking varkensstallen moet roze invasie indammen Doedens legt rookgordijn om verzekeringsfraude politieman Patricia Hardenbol heeft nu een groot schip vol vaders Jeugdsoos Stalland na jaar vertraging in de startblokken Toestand van Langeweg baart De Jager zorgen Sportvereniging NAKS zegt leden minder dan eigen afdeling Collectief van SPS te sterk voor favoriet Tholense Boys BESPOT DE ZEE, MAAR NIET ALS GE MET EEN SCHIP TER ZEE BENT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Er is een prijs van 100.000 gulden gevallen op een staatslot dat is ver kocht in tabaksspeciaalzaak De Ghulden Roos in Tholen. Het is de hoogste prijs die ooit is gevallen op een lot dat in dit bedrijf werd ver kocht. "We hebben in het verleden wel een paar keer 25.000 gulden gehad en natuurlijk lagere prijzen, maar in de ongeveer acht jaar dat wij staatsloten verkopen, is zo'n bedrag nog nooit voorgekomen", zegt eige naresse mevr. Van der Heijden. De winnaar heeft zich nog niet gemeld. Een verkooppunt van de staatsloterij mag maximaal een prijzenbedrag van 1100 gulden uitkeren. Daarbo ven moet het staatslot op worden gestuurd naar het hoofdbureau in Den Haag. De prijs wordt dan over gemaakt. Omdat een zo grote prijs is gevallen in Tholen, krijgt De Ghul den Roos het predikaat 'zeer belang rijk servicepunt'. De knotwilgen langs dp Geulsche Weel waren hard aan een onderhoudsbeurt toe. De vrijwilligers hadden heel wat werk aan het verwijde ren van de dikke takken. Een groepje enthousiaste leden van natuurvereniging Rubia Tincto- rum is al enkele weken aan de gang met het knotten van wilgen. Vrij willigerswerk voor Staatsbosbe heer. Op het ogenblik wordt gewerkt bij de Geulsche Weel in de Oud-Kempenshofstedepolder bij Stavenisse. Het karwei is op een oor na gevild. Langs de weel staat een dubbele rij knotwilgen, waar van de buitenste onder handen wordt genomen. En dat is hard nodig, want het is al een jaar of zes geleden. De mannen en jongens moeten zaterdag dan ook flink zagen om de dikke takken eraf te krijgen. Die worden opzij gelegd, terwijl het dunnere opschot gewoon blijft liggen. Zodat vogels er beschutting onder kunnen zoe ken. Het knotten is nodig om te voorkomen dat de bomen op den duur gaan scheuren, vertelt Ger ard Westerweel van de natuurver eniging. De binnenste rij is een paar jaar geleden geknot. De club wil het zodanig systematisch gaan aanpakken, dat de verschillende objecten regelmatig ert tijdig aan de beurt komen. Westerweel vindt het leuk om op deze manier een nuttig werk te verrichten. "En we hebben meteen weer een activiteit van de vereniging." Bovendien is zo'n ochtendje zwoegen meteen een goede conditietraining, vindt één van de vrijwilligers. Behalve de bomen op de hoek van de Oude- landsedijk en de Zandweg onder houdt de natuurvereniging exem plaren bij het Diepe Gat - een eind je verderop - en bij een aantal boerderijen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1