Grote opmars varkenshouders verrast ook boerenbestuurders Boeren dupe van flora-en faunawet Hage wil subsidie riolering in polder Bouwbeperking varkensstallen moet roze invasie indammen Thoolse politiek is blij met maatregel provincie Taifoens bruid Afwachtende houding van ZMO-afdeling Tholen/St.Philipsland Jacht beperkt tot zes soorten Burgemeester: gemeenteraad zal belangen moeten afwegen Afwachten. Dat is de houding van het bestuur van de ZMO, afdeling Tholen en Sint-Philipsland nu de provin cie een tegenoffensief is begonnen tegen de opmars van nieuwe varkenshouderijen naar het Zeeuwse platteland. Het bestuur van de standsorganisatie van boeren had niet verwacht dat het zo'n vaart zou lopen maar vindt dat ze zichzelf niets hoeft te verwijten. Dat bleek donderdag avond uit de inleiding van voorzitter E. Hage en de dis cussie die daarop volgde tijdens de algemene jaarverga dering van de ZMO in De Wellevaete te Sint-Annaland. Paniekvoetbal Dollars Vroege aardappelen Donderdag 6 maart 1997 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT11 Burgemeester oneens met SGP en D66 De Thoolse politiek staat achter de maatregel van gede puteerde staten om de invasie van varkensstallen in Zee land tegen te gaan. SGP, PvdA, CDA, VVD, RPF/GPV, D66 en AOV haalden maandagavond in de commissie ruimtelijke ordening even opgelucht adem, maar besef ten ook dat met de interim-maatregelen van de provincie de kous nog niet af is. De raad zal zich opnieuw moeten buigen over een herziening van het buitengebied. Onwillige honden Zakken geld Politiek moet kiezen Experiment Verschuilen Uw partner voor uw huwelijksdag VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS Waterschap stimuleert met een prikkel Intensieve veehouderijen mogen in Zeeland alleen nog op bestaande bouwblokken vestigen of uitbreiden en zijn daarbij gebonden aan een oppervlakte van maximaal 1000 vierkante meter. Met die beperking in het ontwerp- streekplan hopen gedeputeerde staten de varkensinvasie in het Zeeuwse een halt toe te roepen. Het gaat om een tijdelijke maatregel. Burgemeester H.A. van der Munnik spreekt van een vrij stringente wijziging. "Ik denk dat deze regeling zelfs strenger is dan onze eerste, wegge vaagde, herziening van het bestemmingsplan buitenge bied." Akkerbouwer A. Pot uit Sint-Maar tensdijk kaartte de kwestie aan tij dens de rondvraag. Hij vroeg naar het beleid van de afdeling inzake de vestigingen van de varkenshouders, die in grote getale hun oog op Tho len hebben laten vallen en door nieuwvestiging of via bestaande bedrijven voet aan de grond probe ren te krijgen. Hage lichtte toe dat de aanvragen die nu bij de gemeente liggen door de maatregelen van de provincie twaalf maanden opzij worden gelegd. Binnen die tijd moet er ook aan een herziening van het bestem mingsplan gewerkt worden. Na een jaar moet de herziening ter inzage liggen. "Intussen wordt door de pro vincie onderzocht wat de milieu ruimte is in Zeeland." Volgens LTO-beleidsmedewerkster ruimtelijke ordening C. Michielsen is de ZMO altijd terughoudend geweest ten opzichte van nieuwves tiging. En zijn er volgens haar op Tholen vijftien aanvragers die op bestaande bedrijven willen omscha kelen naar de intensieve veehoude rij. "Die ruimte moetje er voor laten, ongeacht waar de boeren vandaan komen. Er worden enkele bouw blokken gekocht maar we moeten er wel voor zorgen dat de provincie geen exportgebied wordt voor mest." Volgens Michielsen is de provincie daarover nu ook bezorgd. "De Zeeuwse milieufederatie heeft groot alarm geslagen. Dit hadden wij ook niet verwacht." Hage onderstreepte nog eens dat de afdeling tegen nieuwvestiging in het buitengebied is. "Toen er na de zeven aanvragen nog eens zes bij kwamen, hebben we dat afgewezen. En conform het provinciaal beleid voor omschakeling van bestaande bedrijven tot maximaal 5000 vier kante meter gekozen." Pot vond dat de afdeling de zaken had onderschat. En verweet het bestuur min of meer dat er te weinig met de leden was gesproken over de ontwikkelingen. Hij vond dat er met de leden meer over gediscussieerd had moeten worden. Hage vond dat er wel degelijk over gesproken is. De voorzitter wees verder op het belang van een bestemmingsplan. Daarin moet voldoende ruimte wor den gelaten voor de landbouw. "We maken in zo'n plan wel een keuze voor 20 a 25 jaar, een keuze voor de toekomst van de agrarische sector. Als we voor een kleine omschake ling hadden gekozen, dan hadden we nu voor dezelfde problemen gestaan. Dan was de herziening door de provincie afgekeurd." Maar volgens Pot wordt de herzie ning nü ook door de provincie afge keurd. Hage: "Met de maatregel van de provincie gaat alles op slot." Volgens Michielsen is het echter ook de provincie die er op heeft gehamerd ruimte te laten voor bestaande bedrijven. "Dat is vastge legd in de nota landelijke gebieden uit 1994." Vanaf december is een en ander in een stroomversnelling geraakt en zijn de aanvragen van bedrijven die niet grondgebonden zijn zodanig toegenomen dat de pro vincie het niet langer 'beheersbaar' vindt, aldus Michielsen. "De provin cie gaat nu weer paniekvoetbal spe len door in twee dagen een besluit te nemen." Pot bleef erop hameren dat er met meer mensen over de problematiek gepraat had moeten worden. "Over zo'n belangrijke kwestie moet niet alleen in het afdelingsbestuur gesproken worden." Maar volgens Hage ligt deze problematiek veel gevoeliger dan bijvoorbeeld de kwestie van de zoetwatervoorzie ning op Tholen. "Deze materie is veel moeilijker te enquêteren." En volgens M. Stoutjesdijk uit Tholen zijn er nieuwsbrieven van de ZMO naar de leden gezonden over de zaak. Het kon Pot niet overtuigen. Hij had liever langer stil gestaan bij de mogelijkheid dat bijvoorbeeld bloemdijken of concentratiegebie den aangewezen hadden kunnen worden om een dam op te werpen tegen de varkensinvasie. Hage zei dat het bestuur zich door de leden gesteund wist toen op 25 april 1996 volgens zijn zeggen 125 leden naar de hoorzitting in het gemeentehuis waren gekomen om ervoor te pleiten nieuwvestiging nergens toe te laten, ook niet in de Weihoek, waar toen sprake van was. "Toen hebben we gemerkt dat de leden achter ons stonden. Dat is Volgens D.A. Oudesluijs van de landbouw- en fouragehandel uit Sint-Maartensdijk is omschake ling op zich een goede zaak. "Maar het wordt misbruikt. Het gaat niet om de toekomst maar om de dollars. De boel wordt verknoeid. Dat heeft de afdeling niet voorzien. De zogenaamde omschakeling betekent gewoon dat er bouwblokken verkocht worden." voor ons de vertaling geweest dat we democratisch met de zaak zijn omgegaan. De problematiek vraagt niet om een stemming, zoals bij het zoetwaterbesluit." Volgens M.D. Geuze uit Poortvliet hebben de boeren de problematiek met 'zijn allen' onderschat. "Maar ik denk dat het zuiverder is om duide lijk te maken wat je zelf wil. Dat is beter dan af te wachten wat de pro vincie uiteindelijk wel of niet goed keurt. Dan is het de politiek die er over beslist en de politiek is als een kameleon. Er is zeker wel discussie geweest over de oppervlaktenorm." Hage vond dat het bestuur moet oppassen om een waardeoordeel uit te spreken over de gang van zaken Op 30 april vorig jaar had de landbouw succes met de vroege aardappelen tijdens het bezoek van koningin Beatrix aan Sint-Maartensdijk. Akkerbouwer A. Pot leidt hare majesteit rond. maar is nu bang dat de goede naam van de Thoolse vroege aardappelen wordt aangetast als er te veel varkensstallen komen. bij de leden van de organisatie. "We hebben twee nieuwe grote varkens- boeren als lid gekregen. Die zijn welkom. Dat er leden zijn die in ruil voor veel geld een bouwblok verko pen, daar hebben we geen oordeel over." Volgens Pot zullen de mega-stallen op Tholen het imago van de Thoolse boer geen goed doen. "Terwijl we er juist aan moeten werken om dat imago op te krikken." De voorzitter herhaalde dat de ZMO mordicus tegen de komst van mega-stallen in de Weihoek is geweest. Pot: "En wat is de praktijk nu? Er komen stallen van 5000 vierkante meter met twee etages. Er komen er meer dan wat er nu staat." Hage: "Dat is niet onze keuze." Pot zei bang te zijn dat zijn vroege aard appelen die hij op de veiling in Sint- Annaland brengt, hun goede naam in den lande zullen verliezen. "Dan zal er gezegd worden dat die aardap pelen uit een gebied komen met bio- industrie.". Maar volgens Michielsen zal het zo'n vaart niet lopen. Ook L. den Oude vond het gevaarlijk waar deoordelen over bepaalde takken van de landbouw uit te spreken. "De varkenshouderij is al lang in beeld. De verstening van het platteland neemt toe. Ook door de 5000 vier kante meter stallen. Dat is land schapsveranderend. Maar het gebeurt volgens de regels van het rijk en de provincie. Daar kunnen wij geen verandering in brengen." Boeren en jagers zijn somber gestemd over de nieuwe flora-en faunawet waarin de jacht en de wildschade geregeld wordt. Volgens A. van Nieu- wenhuijzen van de wildbeheereenheid Tholen en lid van het regiobe stuur van de koninklijke Nederlandse jagers vereniging Zeeland en Goeree-Overflakkee, worden de boeren de dupe van de nieuwe wet als deze door de politiek wordt goedgekeurd. Dat zei hij donderdagavond op de algemene jaarvergadering van de ZMO in De Wellevaete te Sint- Annaland. In de nieuwe wet, die in de plaats komt van de jachtwet, wordt het aan tal dieren waarop gejaagd mag wor den beperkt tot zes: haas, konijn, fazant, wilde eend, duif en patrijs. Voor het bejagen van andere soorten die schade toe kunnen brengen aan gewassen (smient, gans, ree, kraai en ekster) moet eerst een ontheffing worden aangevraagd. Die wordt pas verleend wanneer er al van aanzien lijke schade sprake is. Volgens Van Nieuwenhuijzen is niet duidelijk wie de rekening moet betalen voor de schade die deze soorten aanrichten. Ook is niet duidelijk hoe de schade geregeld wordt in landbouwgewas sen naast natuurterreinen, wanneer er in deze gebieden niet meer gejaagd mag worden. Nu er ook wordt over wogen de wildschadecommissie (die de schade en de hoogte van de ver goeding bepaalt) op te heffen, is niet bekend waar de schade dan wel ver haald kan worden. Onzekerheden troef voor de boeren en de jagers, aldus Van Nieuwenhuijzen. "We hebben geen hooggespannen ver wachtingen van de nieuwe wet. Die is op basis van emoties tot stand gekomen. Wij worden als jagers sterk beperkt. Dat is vervelend. Maar de landbouwers krijgen de financiële gevolgen op hun bordje." Tegen de ontwerp-wet is geprotesteerd door de LTO-Nederland en de koninklijke Nederlandse jagers vereniging. "Des ondanks is iedereen somber gestemd. Niemand kan de gevolgen overzien, maar wel voorspellen." Van Nieu wenhuijzen riep op de gelederen te sluiten om de schade die 'in toene- Dijkgraaf W.A. Gosselaar noemde de riolering in het buitengebied ech ter een taak van de gemeente. "We willen wel een prikkel geven om te helpen en te stimuleren, maar hoever moeten we gaan." Hij verzekerde Hage, dat er genoegen mensen in het waterschapsbestuur zitten die de belangen van het buitengebied behar tigen. "Maar we moeten het zo eerlijk mogelijk doen en goed onderbouwd", aldus de dijkgraaf.Door een nieuw lozingsbesluit mogen er geen nieuwe aansluitingen meer komen die in het buitengebied op oppervlaktewater lozen. "Individueel is dat nooit te doen", meende Hage. "Een eigen aan sluiting op de riolering zou veel te duur zijn. Kan het waterschap hier geen coördinerende rol vervullen omdat Delta Nutsbedrijven toch vaak genoeg leidingen in het buitengebied 4 mende mate' zal optreden, volledij» vergoed te krijgen van de overheid. "De overheid, die zo van harte gast heer wil zijn voor al die in het wild levende dieren en voor de overwinte rende trekvogels, moet ze dan ook maar te eten geven. Het mag niet zo zijn dat een boer de dupe wordt van het voedseltekort op binnendijks- of buitendijks foeragegebied. Een tekort dat wordt aangevuld met tarwe, gras zaad, spruiten, winterbloemkool of broccoli." Volgens Van Nieuwen huijzen zijn de wettelijke mogelijk heden om een en ander voor de boe ren en jagers goed te regelen wel aan wezig maar ontbreekt de politieke wil omdat een 'breed maatschappe- lijk draagvlak niet aanwezig is', Volgens de spreker moet er een wet komen waarin de jacht op vele wild soorten juist blijft toegestaan. Op die manier kunnen boeren hun velden goed verhuren en blijft de schade 'beheersbaar.' In natuurgebieden zou jagen toegestaan moeten worden. "Dan wordt u niet geconfronteerd met wild uit deze terreinen want dat zijn vijf-sterren hotels zonder keu ken." De wet zou ook een goede schaderegeling moeten bevatten. Maar volgens Van Nieuwenhuijzen wordt dit met de nieuwe wet op de helling gezet. "Met onwillige honden kun je nu eenmaal moeilijk hazen vangen', is dan wel een jagersjargon, maar wel een uitspraak die van toe passing is. Ik ga er wel van uit dat op den duur de wal het schip keert." legt, waarbij dan tegelijk een perslei ding gestopt zou kunnen worden. Samen met de gemeente zou dat goed kunnen", aldus de ZMO-voorzitter. Wat de waterzuivering betreft, vroeg Chr. Koopman zich af, in hoeverre het waterschap met derden kan con curreren. Gezworene J.C.L. Mol ant woordde, dat Delta Nutsbedrijven de strijd in Yerseke verloren heeft omdat daar drie bedrijven een con tract met het waterschap hebben gesloten. "En hoe meer aansluitin gen, hoe beter dat voor de inwoners is", zei Mol. Op de dag van de dis trictsvergadering waren net de aan slagbiljetten in de brievenbus gerold: 297 gulden verontreinigingsheffing per woning van drie vervuilingseen heden (een alleenwonende betaalt op verzoek maar 99 gulden) en een inge- zetenenomslag van 88 gulden. De hausse van aanvragen voor omschakeling van Thoolse agrari sche bedrijven naar intensieve vee houderij is mede aanleiding geweest voor het besluit van gedeputeerde staten, maakte gedeputeerde J.G. van Zwieten donderdag duidelijk. De vindingrijkheid van de varkens- boeren noopt tot actie. Het ontwik kelen van varkensstallen met meer dere verdiepingen om zo de afge grendelde oppervlakte in de bestem mingsplannen te omzeilen, is de druppel die de emmer in Middel burg deed overlopen, aldus een ambtenaar. In Tholen zijn dergelijke bouwplannen ingediend. Maar Van Zwieten denkt dat via de dierenwel- zijnswet en regels voor brandveilig heid het verschijnsel 'varkensflat' tegengegaan kan worden. De ongebreidelde vestiging van var kensstallen in Zeeland dreigt het ontwikkelen van beleid gebaseerd op beschikbare milieuruimte 'in de wielen te rijden. "We willen niet dat Zeeland een mest-exporterende pro vincie wordt; de hier geproduceerde mest zou op een milieubewuste manier in het Zeeuwse afgezet moe ten worden", aldus de gedeputeerde. Het tot nu toe gevoerde beleid beperkte weliswaar nieuwvestiging van intensieve veehouderijen, maar liet bestaande bedrijven de moge lijkheid om te schakelen (tot 5000 m2) of een neventak te beginnen (tot 1000 m2). "Het is niet relevant of de zittende boer dat doet. Maar dat Bra bantse boeren nu met zakken geld bedrijven komen opkopen, is een onbedoeld effect van dit beleid", zegt Van Zwieten. Dat Zeeuwse boeren die kans aangrijpen, kan hij begrijpen. "Eenderde heeft geen opvolger, en het is een aardige oude dagsvoorziening." De beperking tot 1000 vierkante meter betekent, dat geen bedrijf gesticht kan worden waar een goede boterham mee te verdienen valt. De stap van g.s. biedt gemeenten de mogelijkheid om via het nemen van een voorbereidingsbesluit maatrege len te treffen in hun bestemmings plan buitengebied. Maar ingediende bouwaanvragen zullen afgehandeld moeten worden. Voor Tholen geldt dat momenteel niet, omdat daar al een opschortende werking via een .voorbereidingsbesluit van kracht is. Eergisteren is in g.s. gesproken over aanscherping van de provinciale milieuverordening. Nu geldt de regel dat voor stallen met meer dan 5000 dieren door de aanvrager van de milieuvergunning een milieu effectrapportage overlegd moet worden. In zo'n MER worden stank, mest en verkeersbewegingen onder de loep genomen. G.s. willen een dergelijke rapportage gaan verplich ten voor stallen vanaf 1000 dieren. "Naar alle waarschijnlijkheid zal deze aanscherping ook effect heb ben op de lopende milieuaanvra- gen", aldus de gedeputeerde. De beleidsaanpassing betekent, dat in Middelburg opnieuw gekeken moet worden naar de herziening van het Thoolse bestemmingsplan bui tengebied. Het aanvankelijke oor deel was, dat deze herziening in strijd is met rijks- en provinciaal beleid. Nieuwvestiging van inten sieve veehouderij zou te weinig ruimte worden geboden (ze was vol ledig uitgesloten - red.). "Als het bestemmingsplan niet wordt goed gekeurd, zal er een nieuw moeten komen. De gemeenteraad moet dan weer een voorbereidingsbesluit nemen en dan hebben we een jaar de tijd", legt burgemeester Van der Munnik uit. De politiek zal dan in zijn ogen een afweging van belan gen moeten durven maken. "De ont wikkeling die zich nu voordoet, roept ook bij de plaatselijke politiek de vraag op of dit wel de bedoeling was. Maar er spelen allerlei belan gen", aldus de burgemeester. Zo'n nieuwe procedure zou overigens de voorbereiding van de totale herzie ning van het bestemmingsplan bui tengebied doorkruisen. In de provinciale planologische commissie (ppc) werd de tijdelijk heid van de maatregel benadrukt en klonk een oproep om zo snel moge lijk de milieuruimte vast te stellen. "Daarin zit de oplossing van het pro bleem. Wij zullen eraan meewerken, maar ik ben niet optimistisch", aldus de directeur ruimtelijke ordening van het ministerie J.J.P.M. Thönis- sen. Hij vond het niet sterk van de provincie dat die eerst gemeenten aan het werk heeft gezet met facet herzieningen van hun bestemmings plannen en nu met deze maatregel komt. "Helaas is deze wending nodig. Maar van ons alle steun om Zeeland een 'schoon' gebied te hou den." Plaatsvervangend directeur J.W. Harreveld van het ministerie van landbouw was het daarmee eens. M. Kramer van de Zeeuwse milieufederatie was blij met de maatregel, maar drong aan op voort varendheid bij het milieuspoor. Ook G.A. van de Voorde van de vereni ging van Zeeuwse gemeenten drong aan op spoed bij het vaststellen van de milieuruimte. Volgens hem is de ruimte in bestemmingsplannen voor het omschakelen op intensieve vee houderij door druk vanuit de land bouw tot stand gekomen. ZMO-vertegenwoordiger B. Feijtel was bereid de discussie over de milieuruimte aan te gaan. Wat de afgekondigde maatregel betreft, drong hij aan op duidelijkheid over de gevolgen voor agrariërs zonder intensieve veehouderij. Over de grens van 1000 dieren bij de MER- plicht had hij zijn bedenkingen, ter wijl ook Thönissen dit een oneigen lijk gebruik van de MER vond. Maar volgens ambtenaar C.J. Colijn mag de provincie drempels in de voorwaarden verlagen. Hij wees op het belang-van deze maatregel voor de kwaliteit van het Zeeuwse opper vlaktewater. G.s. willen de intensie ve veehouderij graag grondgebon den, dat wil zeggen dat een veehou der over voldoende grond beschikt (of daartoe contracten afsluit) om de mest die hij produceert af te zetten. Voor Brabantse varkenshouders geldt dat nu niet, omdat die uit een overschotgebied komen. Van Zwie ten ziet een zelfvoorzienende land bouw in het Zeeuwse wel zitten. Feijtel speelde daarop in, door voor te stellen dit beleid bij het ministerie aan te melden als een experiment. In het debat over de mestwetgeving in de Tweede Kamer liet de minister onlangs ruimte voor experimenten. "Wij willen graag bezien of dit het experiment kan worden dat de minister wil", reageerde Harrewijn. De brandende vraag was wat er met de 28 aanvragen gebeurt die tot het afkondigen van de maatregel van g.s. bij de gemeente zijn ingediend. Volgens burgemeester H.A. van der Munnik hebben de meeste aanvra gen betrekking op bestaande bedrij ven die 5000 vierkante meter stal willen bouwen. "Op die grond is het mogelijk dat we ze doorsturen naar de provincie. Ze zijn ingediend op onze herziening van het bestem mingsplan (geen nieuwvestiging maar wel de mogelijkheid van omschakeling tot een 5000 m2. - red.), maar de provincie wil nu iets totaal anders." Namelijk alleen omschakelen tot 1000 m2. "De bouwaanvragen die ingediend zijn houden we aan vanwege de stringente beleidswijziging. We geven geen verklaring af van geen bezwaar. En we moeten de beslis sing van g.s. op het plan Tholen afwachten. Wordt het afgekeurd, dan moeten we binnen twee jaar een nieuwe herziening van het bestem mingsplan vaststellen." K.A. Heijboer (SGP) vroeg of de periode van twee jaar haalbaar is als er tegen de beslissing van gedepu teerde staten bezwaar gemaakt wordt. En M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg zich af of de provincie vast kan houden aan de omschake ling naar 1000 vierkante meter, gezien het rijksbeleid dat agrarische ontwikkeling op Tholen voorstaat. "Als dat niet lukt, zijn we terug bij af. We moeten zelf ook wat doen." De burgemeester antwoordde dat een en ander afhangt van de argu menten die de gemeente en de pro vincie zullen gebruiken om het rijk te overtuigen. "Het rijk staat een vrij ongebreidelde ontwikkeling van de agrarische sector voor in Zeeland. Het zal blijken of onze argumenten en die van de provincie sterk genoeg zullen zijn." Van der Munnik zelf was er voor geweest om een concentratiegebied voor nieuwvestiging aan te wijzen, zoals vorig jaar De Weihoek. Dat zou kans hebben gemaakt op goed keuring van de provincie en genade hebben gevonden in de ogen van het rijk. Volgens hem waren de aanvra gen dan beperkt gebleven. Maar vol gens J. van den Donker (D66) was het dan alleen meer erger geworden omdat in alle eerdere herzienings plannen ook de mogelijkheid van 5000 vierkante meter voor omscha keling openstond: "U trekt de zaak scheef." Volgens Van den Donker en Heijbper heeft de raad van Tholen met het afwijzen van nieuwvesti ging de provincie een duwtje in de rug gegeven. Van den Donker verwoordde het zo: "We hebben steeds uitstel gecreëerd door de eerdere plannen af te wij zen. De provincie heeft nu ook inge zien dat het niet langer kan. Ik ben blij dat we het zolang hebben kun nen uitstellen. Maar nu moeten we wel ergens mee komen." En Heijboer zei onomwonden: "We hebben de provincie geholpen met onze herziening. Er waren evenveel varkens gekomen als we het eerste plan (Tholen in zones verdelen-red.) hadden aangenomen." Dat de raad de provincie zou hebben geholpen, ging Van der Munnik veel te ver. "U heeft als raad in alle plan nen steeds veel ruimte gelaten. Het valt mij op dat u nu blij bent met de maatregel van de provincie terwijl u de bezwaren die de provincie eerst tegen uw plan had, wegwuifde." Maar volgens Heijboer is de oppér- vlaktenorm van 5000 vierkante meter voor omschakeling niet van de raad gekomen maar altijd een uit gangspunt van de provincie geweest. Van der Munnik: "U moet zich niet verschuilen achter de pro vincie. De fracties moeten zelf aan geven wat ze willen." Volgens de burgemeester staat de weg voor betrokken aanvragers om bezwaren in te dienen nog open. "Die rechtsbescherming reikt tot aan de Raad van State. Door hogere instanties kan ons herzieningsplan alsnog worden goedgekeurd." Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 0164-234480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/vrijdag koopavond Advertentie I.M. ZMO-afdelingsvoorzitter E. Hage pleit voor royale subsidies voor pol derbewoners omdat ze anders nooit een aansluiting op de riolering kun nen verwezenlijken. Hij riep op tot 'marktgericht bezig zijn in het bui tengebied' tijdens de districtsbijeenkomst van het waterschap Zeeuwse Eilanden in de Wellevaete te St. Annaland. De provincie hoopt door aanpassing van het streekplan de Zeeuwse gemeenten een instrument in handen te geven om de dreigende var kensinvasie te stuiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11