G.S. grijpen in tegen de varkens Vrije Hervormde Gemeente kan Holland Huis niet kopen Drie genomineerden voor sportprijs 1996 Piet Groffen slaat overvallers supermarkt smalstad van zich af AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Geen onrust zaaien over de brandweer Sakofahal is in trek Carnaval is geen begrafenis Kerk onderzoekt mogelijkheden eigen gebouw in Scherpenisse Donderdag 27 februari 1997 53e jaargang no. 14 Provincie neemt tijdelijke maatregelen Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag maat regelen genomen om een dam op te werpen tegen de komst van nog meer varkenshouderijen. "Wij hebben ingegrepen om te voorkomen dat er onomkeerbare situ- ties ontstaan", zegt gedeputeerde J.G. van Zwieten. Van morgen zal hij de provinciale planologische commissie informeren over de maatregelen, waarover de gemeente besturen gisteren al zijn ingelicht. De Vrije Hervormde Gemeente te Scherpenisse onder zoekt de mogelijkheden om een eigen kerk te bouwen. Onder meer is aankoop van het Holland Huis, dat nu voor het houden van diensten gehuurd wordt, overwogen. Maar de gemeente Tholen wil het gebouw niet kwijt. Ook een schuur op de hoek Spuidamstraat/Kleine Loo is in beeld. Geen uitreiking prijs voor ploegen Een snowboardster, een schoonspringster en een triatleet zijn door het gemeentebestuur genomineerd voor de titel sportman/sportvrouw van het jaar 1996. De sportprijs wordt vrijdagavond 14 maart uitgereikt in het gemeente huis te St.Maartensdijk. De titel voor het beste Thoolse sportteam wordt dit jaar niet toegekend. De prestaties in teamverband achtte de commissie sport van een te laag niveau. Wel zal aan een talentvolle sporter de aanmoedi gingsprijs overhandigd worden. Hongarije Schuur Dertig meter Onaanvaardbare aantasting Deze week Twee mannen hebben vrijdagavond na sluitingstijd geprobeerd een overval te plegen op de Spar supermarkt aan de Korte Vest te Sint-Maartensdijk. Na een handge meen wist exploitant Piet Groffen de overvallers op de vlucht te jagen. De politie van Tholen en de récherche uit Zierikzee stelden een onderzoek in. De daders zijn spoor loos. Groffen kreeg de schrik van zijn leven. Speurhond Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Cofnbinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het is van belang om geen onrust te zaaien over de brandweer. Die opmerking maakte M.A.J. van der Linde (PvdA) in de gemeenteraad nadat VVD'er R. Ravensteijn had gezegd dat bij een brand in de Hoog aarsstraat Tholen opnieuw iets met de alarmering was misgegaan waar door het een kwartier duurde eer de brandweer er was. In een briefje van de betrokkenen is sprake van acht minuten. "Ravensteijn noemt 15 minuten terwijl het er 8 zijn. De vorige keer (bij de manege Vosmaer - red.) had hij het over drie kwartier en toen was het een kwartier", zei Van der Linde. "Over de brandweer mag geen twijfel zijn." Die was er bij de VVD'er ook niet over de brandweer, maar wèl over de alar mering. De VVD vindt dat die te wensen over laat en acht dat ontoe laatbaar. 'Trek bij het streekgewest aan de bel." De burgemeester zei dat de klacht over het betreffende geval is doorgespeeld naar de regionale brandweer. "De zaak is in onder zoek." Op de zaterdag tijdens carnaval heeft het gemeentebestuur - op ver zoek van de carnavalsvereniging - in Oud-Vossemeer het parkeren op de rijbaan verboden langs de route van de optocht. "Zoals u weet hebben wij principiële bezwaren tegen car naval. Maar bent u bereid bij andere gelegenheden, zoals begrafenissen, zo'n zelfde maatregel te treffen?" vroeg SGP'er M. Dijke maandag in de gemeenteraad. De burgemeester is dat niet van plan, zo liet hij duide lijk blijken. "Ik ben even verbaasd over de vergelijking die u maakt. Maar klachten over begrafenisstoe ten hebben ons nooit bereikt. Bij begrafenissen is de route elke keer anders, terwijl het bij de carnavals optocht om een afgepast parcours gaat. Die twee zaken zijn niet te ver gelijken", aldus Van der Munnik. Maar Dijke zag wèl een overeen- omst. "Het gaat om een vrije door gang voor auto's." Zwembaden. In de beide Thoolse zwembaden moet nog vóór het zwemseizoen het nodige verfwerk uitgevoerd worden. Dat vergt voor Haestinge 25.000 gulden en voor De Spetter 55.000 gulden. De gemeen teraad is met die uitgaven akkoord. Uitgezonderd SGP'er L. Walpot, die principiële bezwaren heeft omdat de baden ook op zondag open zijn. Het gemeentebestuur wil het multi-functionele Holland Huis in Scherpenisse niet kwijt. De Vrije Hervormde Gemeente heeft belangstelling getoond om er een kerkgebouw van te maken. 'We gunnen die gemeente best een eigen kerkgebouw, maar het Hol land Huis voorziet in een behoefte in Scherpenisse", licht wethouder J. Versluys de afwijzing toe. Hij stelt dat het gemeentebestuur op dit moment een multi-functioneel ge bouw in elke Thoolse woonkern wil hebben. Afstoten van het Holland Huis zou dan ook alleen kunnen als er een vervangend gebouw in Scher penisse zou zijn. De sportvrouw van 1995, Renate Geuze uit Oud-Vossemeer, kan haar titel prolongeren. De schoonspring ster werd immers ook vorig jaar Nederlands kampioen op het onder deel toren. Bij het eerste nationaal kampioen schap synchroom springen pakte Renate met haar partner het zilver, terwijl zij onlangs op dit onderdeel de titel veroverde. Gezien haar pres taties van vorig jaar maakt de Oud- Vossemeerse opnieuw kans om gekozen te worden tot sportvrouw van Tholen. Ook Rien Vermaas van hengelsport- vereniging de Oosterscheldevissers uit St.Maartensdijk veroverde een gouden plak op het Nederlands kampioenschap sportvissen, maar zijn prestatie is door de commissie op een lager niveau geschat. Ver maas behoort niet tot de genomi neerden, terwijl triatleet Jochem Kuzee uit St.Annaland en snow boardster Alexandra Meijers uit St.Maartensdijk wel zijn genomi neerd. Meijers is een nieuw gezicht bij de jaarlijkse uitreiking van de sportprij- zen. In april behaalde zij in het Zwit serse Davos een tweede plaats bij het Nederlands kampioenschap snowboarden (skieën op één brede ski) voor junioren. Dat was bij het onderdeel freestyle snowboarden, terwijl ze bij de slalom derde werd. Aan het kampioenschap deden vijf deelnemers mee. Alexandra Meijers beoefent nu vier jaar deze sport en geeft op de overdekte sneeuwbaan in Zutphen les. Jochem Kuzee uit St.Annaland is de derde genomineerde voor de indivi duele sportprijs. Met een derde plaats op het NK voor junioren plaatste hij zich voor de Europese titelstrijd in Hongarije, waar de triat leet als achttiende finishte. In de zomer was Kuzee deelnemer aan een jeugdkamp in Atlanta, waar hij de olympische sfeer proefde. Naast de verkiezing van sportman/sportvrouw zal er ook dit jaar weer een aanmoedigingsprijs worden uitgereikt aan een talentvol le Thoolse sporter. Ondanks kam pioenschappen van voetbalvereni ging SPS, een Zeeuwse damtitel voor Ter Tolne en diverse kam pioenschappen van tennisteams en de promotie van het damesteam van tennisclub St.Annaland naar de hoofdklasse komt er naar het oor deel van de commissie sport geen team in aanmerking voorde Thoolse sportprijs. "Dat zouden we dan tegen hoge kos ten moeten bouwen, want ik zie zo gauw geen alternatieven." Een bre der gebruik van de gemeenschaps ruimten van scholen, waarnaar door de gemeente ook wel is gekeken, is in Scherpenisse volgens Versluys evenmin haalbaar. Naast de Vrije Hervormde Gemeen te zijn de bejaardensoos en de Bond van Plattelandsvrouwen vaste ge bruikers van het Holland Huis, ter wijl ook hengelsportvereniging De Zeebaars en schietvereniging Prin ses Juliana er vaste verenigingen zijn. "We proberen het zoveel moge lijk leven in te blazen", vertelt beheerder A.J. Slager. "Gemiddeld één keer per week hebben we wel een familie- of personeelsfeest. Ver der avonden van diverse agrarische verenigingen en verkoopdagen. En in de twee jaar dat ik beheerder ben, zijn hier ook al drie uitvaarten gehouden." Ds. J. van der Sleen en een deel van de Hervormde Gemeente scheidden zich in februari vorig jaar af omdat ze zich niet konden verenigen met het synodebesluit om het geestelijke en materiële beheer van de Kerk binnen één college te brengen (het instellen van de ouderling-kerk voogd) èn met bepaalde aspecten van het samen-op-weg proces bin nen de protestantse kerken. Sinds maart wordt het Holland Huis gehuurd voor de wekelijkse diensten op zondag en veertiendaagse bijbel lezing op donderdag. Maar dit werd van meet af aan gezien als een noodoplossing, zo valt in het kerkblad van de Vrije Hervormde Gemeente te lezen. Al voor de zomer is met het gemeente bestuur over een eigen kerkgebouw gesproken. Toen is de mogelijkheid aangedragen om een bouwplan in te dienen voor de nieuwbouwwijk ten oosten van de Langeweg. Dat viel af vanwege de te hoge kos ten. Een winkelpand aan de Hoge Markt vond men niet geschikt om als kerk te dienen. Vervolgens kwam de schuur op de hoek van Kleine Loo in beeld. Berichtgeving over het afstoten van gemeentelijke gebouwen leidde ertoe, dat de kerkelijke gemeente in juli haar belangstelling voor overna me van het Holland Huis kenbaar maakte. In november liet het gemeentebestuur weten, dit niet te willen verkopen. Inmiddels ontving de kerkenraad in oktober ook bericht over de plannen met de schuur. En wel negatief; planologisch waren er problemen. In de eerste plaats is er volgens de gemeente te 'weinig parkeerruimte (de aanwezige vakken zijn bedoeld voor omwonenden, vrachtwagens, bezoekers van het Pluimpotterrein en het chinees restaurant). Daarnaast vreest het gemeentebestuur geluids overlast. Recent zou een richtlijn van kracht zijn geworden die voor schrijft dat een afstand van 30 meter tot woonbebouwing in acht wordt genomen. Op grond daarvan acht het gemeentebestuur de plaats van de schuur niet geschikt voor een kerkgebouw. Uit het kerkblad blijkt, dat de ker kenraad twijfels heeft over deze regel; nog niet zo lang geleden zou den in Stavenisse namelijk nog hui zen gebouwd zijn pal naast de her vormde kerk. Begin maart zal de Vrije Hervormde Gemeente een gemeenteavond beleggen, waarop onder meer nader op de ontwikke lingen rondom het realiseren van een eigen kerkgebouw zal worden ingegaan. Eén van de gebouwen die de gemeente eventueel wil afstoten is de Sakofahal aan de Bierensstraat in Sint-Annaland. Fanfare Acceleran do is, als hoofdgebruiker, in beeld bij de gemeente. Daarnaast hebben zich schietvereniging Prinses Julia na en een particulier als gegadigden gemeld. "Toen we hoorden dat het gebouw geprivatiseerd zou worden, hebben we een brief naar de gemeente geschreven", bevestigt waarnemend voorzitter J. v.d. Klooster van de schietvereniging. Prinses Juliana schoot jarenlang in het gebouw, tot dat werd verboden in verband met vrijkomend loodstof. Maar de aangebouwde pistoolbaan is nog wèl bij de schutters in gebruik. Wethouder J. van der Jagt heeft een gesprek met de gebruikers toegezegd en daarop wacht de schietvereniging nu. Het verschillend gebruik maakt het gebouw tot een specifiek geval, aldus de wethouder. Naast de oefen ruimte van de fanfare en de pistool- baan is er een opslagruimte van het streekmuseum en ook de brand weerkazerne - waarvoor een verbou wing gepland is - zit aan het gebouw vast. Daarom zal het gemeentebe stuur eerst voor zichzelf de zaken goed'op een rij zetten. "En daarna gaan we eerst met de hoofdgebrui ker praten." Tijdens een vergadering van de Thoolse bond van muziekge zelschappen, vorige maand, liet Accelerando-voorzitter C. Vroegop al weten in principe positief te staan tegenover overname van het gebouw. De vereniging betaalt nu geen huur, maar betaalt zelf het onderhoud en de energiekosten. Het gaat om een aanpassing van het vestigingsbeleid veehouderij in het ontwerp-streekplan Zeeland. Dit ontwerp ligt in het kader van de inspraakprocedure nog tot 7 april ter inzage. Behalve de aanpassing van het ves tigingsbeleid veehouderij is ook de daarmee gepaard gaande wijziging van de provinciale milieuverorde ning aan de orde. "We zijn buitengewoon bezorgd over de ontwikkelingen op Tholen met betrekking tot de varkens", aldus de gedeputeerde, die vorige week nog liet weten dat er pas in het voorjaar van 1998 effectieve maat regelen tegen de varkens te nemen zouden zijn. Het zou dan om nieuwe milieuver gunningen gaan, gebaseerd op nitraatbelasting. De zaak gaat echter nu al op slot met tijdelijke maatrege len. "Dan kunnen we de ongerustheid omzetten in vertrouwen. En we gaan door met ons stappenplan op het gebied van de planologie en het milieu. Verder moeten b. en w. van Tholen de nodige maatregelen nemen", zegt Van Zwieten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Tholen liggen er een der tigtal aanvragen én verzoeken om informatie voor het mesten van totaal 115.000 varkens. Op 3 febru ari ontkende wethouder J. Versluys in de Thoolse commissie bedrijfsle ven nog die 'wilde verhalen'. Hij kwam toen maar aan zes boeren die als neventak met een varkenshoude rij wilden beginnen. Inmiddels heeft A. Straathof aan de Keizersweg in St. Maartensdijk een plan ingediend voor de bouw van een vleesvarkens- en speenbiggen- stal. Gisteren kwam de varkensproble- matiek in Middelburg al aan de orde bij de hoorcommissie bestemmings plannen, waar vertegenwoordigers van de gemeente Tholen en de var kenshouders hun belangen bepleit ten. Het gemeentebestuur vreest een onaanvaardbare aantasting van de agrarische structuur en het woon- en leefklimaat in het Thoolse buitenge bied als de gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan niet wordt goedgekeurd, maakte ambtenaar F.G.J.M. Buermans duidelijk. Mr. J. van Groningen, die namens zes var kenshouders bezwaar maakte tegen de planherziening, vroeg juist om intensieve veehouderijbedrijven niet tot een halve hectare te beperken maar een hele hectare toe te staan. ZIE VERDER PAGINA 7 Voedingsbond FNV staat na jaar opnieuw fusie te wachten Bij Oud-Vossemeer drie inzittenden auto's van de dijk en zes in de sloot Fietsers zwoegen tegen de wind, terwijl dak van veiling Sint-Annaland stormschade oploopt Zorgen over onkruidbestrijding en wildschade, ondanks goed jaar graszaadteelt Broemcursus: Ouderen zijn geen risico in het verkeer Sjaak Schot: Omslag effectenbeurs komt als een dief in de nacht Mevrouw Bolier uit Scherpenisse collecteert al jarenlang trouw voor Kinderhulp Vosmeer zet zinnen op periodetitel Thoolse damtitel voor School met de Bijbel St.Annaland, team De Regenboog schaakkam pioen WAAR ONWETEND-ZIJN ZALIGHEID BETEKENT, IS HET DWAASHEID WIJS TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Door het rolluik te laten zakken sluit Piet Groffen 's avonds de slijterij naast de supermarkt af voordat hij door de deur achter hem naar boven gaat. De poging om de winkelier te over vallen vond plaats op het moment dat Groffen het rolluik van de slijte rij liet zakken. Het was rond half negen na het controlerondje van Groffen door de zaak. "Mijn vrouw was met de geldcassette al naar boven. Ik doe dan altijd nog een rondje; kijk of het licht overal uit is, of de deuren op slot zijn en of het koffiezetapparaat is afgezet. Ik was net bezig met het laten zakken van het rolluik toen er ineens een man naar me toe kwam met een ouder wetse motorpet op tot over zijn oren, op een meter of vier gevolgd door een andere man met een bivakmuts die een pistool op me richtte. Ten minste daar ben ik vanuit gegaan. De eerste haalde uit met een gebalde vuist en sloeg tegen mijn hoofd. Ik kon nog opzij gaan dus schampte hij me een beetje. Ze zeiden niks maar ik begon meteen terug te meppen, te schoppen, te brullen en te tieren. Uit kwaadheid en paniek, "vertelt Grof fen die nog beduusd is van wat hem is overkomen. Groffen sloeg met een multomap met stukken voor de vergadering van de middenstandsvereniging Smalstad die juist die avond werd gehouden. "Ze zijn kennelijk geschrokken van mijn reactie en hebben toen toch het hazenpad gekozen." De overvallers hadden zich schuil gehouden achter de kledingcontai- ner die op het parkeerterreintje staat naast de winkel. "Het is daar altijd heel donker." Het geschreeuw van Groffen werd opgemerkt door zijn dochter die boven tv zat te kijken. Zij riep haar moeder maar ondertus sen waren de twee mannen in de richting van de Hazestraat gevlucht en een steegje ingerend. Dat komt uit achter de supermarkt op de West- vest. "Toen het gebeurde was er niemand in de buurt. Dat weet ik heel zeker want als ik het rolluik dicht doe, dan sta ik altijd met mijn gezicht naar de straat gekeerd. Bij het buurtonder zoek van de politie hebben mensen in de buurt me wel horen roepen maar gedacht dat het kinderen waren die speelden. Logisch." Alhoewel alles zich in een flits vol trok, had Groffen de tegenwoordig heid van geest om paniek te schop pen. "Dat was het eerste wat ik dacht, voorzover je kan denken op zo'n moment. Het is een rare erva ring. Ik wens het mijn ergste vijand niet toe." Nadat de overvallers op, de vlucht waren geslagen, belde Groffen zelf het alarmnummer. Binnen vijf minuten arriveerde de politie van Tholen. Later op de avond kwam de recherche uit Zierikzee die met een speurhond een sporenonderzoek verrichtte. De hond werd achter de kledingcontainer geleid om aan de hand van de geur de vluchtweg van de overvallers te traceren. De hond leidde de rechercheurs via het steeg je naar de Westvest waar het spoor doodliep. Of het inderdaad een vuurwapen was, dat op Groffen gericht was, is niet duidelijk. De politie houdt het op een voorwerp dat op een vuurwa pen leek. Groffen is erg geschrok ken van het voorval. De organisatie van de Sparwinkelketen Unigro, heeft een centraal meldpunt crimi naliteit waar de winkelier een beroep kan doen voor speciale bij stand. De sticker van het meldpunt hangt al jaren in het kantoortje maar werd vrijdagavond actueel voor de supermarkthouder. Groffen heeft inmiddels de kledingcontainer ver plaatst en licht aan laten leggen op het parkeerterrein. 1 I V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1