'Werkgevers zetten hakken in het zand' Ruimte voor 103 huizen in nieuwbouwwijk Sint-Annaland SANTEN V RIE N-S- S3 Regionale brandweer onderzoekt kwaliteit van het Thoolse korps Nieuwe nabestaandenwet is bezuinigingsmaatregel lvan TILBURG Nog geen oplossing voor parkeerproblemen voetballers Mevr. Van Dalen opvolgster van M.D. Geuze bij ZMO-afdeling ADVOCATEN Gebedsdiensten Katholieke kerk Twaalf jubilarissen gehuldigd op brandweeravond in Tholen v Donderdag 20 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 APV kantoor Bouw-en Houtbond verdwijnt Een levensverzekering afsluiten of zorgen dat je een eigen huis bezit. Dat zijn de beste oplossingen voor een echtpaar of samenwonenden om zich te verzekeren tegen de kosten die men moet maken als een van de twee komt te overlijden. Dat bleek uit de toelichting en discussie over de nieuwe algemene nabestaandenwet (ANW) op de jaarvergadering van de Bouw-en Houtbond FNV woens dagavond in café Smerdiek. Districtsbestuurder Bouw- en'Houtbond FNV: Werknemers in de bouw en de houtverwerkende indus trie zullen nog even op hun nieuwe CAO moeten wach ten. De onderhandelingen tussen de bonden en de werk gevers vlotten niet. De verschillen zijn groot. Komen de werkgevers niet tegemoet aan de eisen van de bond dan gaan de werknemers er 'gewoon op achteruit', zo vreest de Bouw-en Houtbond van de FNV, afdeling Tholen die woensdag de jaarvergadering hield in café Smerdiek. In totaal woonden 22 personen, waarvan 10 bestuursleden, de bijeenkomst bij. Het bestemmingsplan Vroonstede te Sint-Annaland zal ruimte bieden aan 103 woningen. Het voor-ontwerp voor de eerste fase, circa 70 woningen, ligt op dit moment ter inzage. Maatregelen om de parkeeroverlast bij het tegen over de toekomstige woonwijk liggende voetbalveld aan te pakken, zijn niet in het plan opgenomen. Er wordt bij de gemeente wel op gestudeerd, maar uitsluitsel kan nog niet gegeven worden. Boterstaaf MR DRS B.P.A. SANTEN MR F.M. TAZELAAR Parkeerterrein Scherpenisse Achteruit £e*t> Hieucae tuxat+t, ko^ 6ete*e> d&ivice. 0164 - 24 13 52. ff? Er viel heel wat te vieren op de jaarlijkse brandweer avond die zaterdag in gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen werd gehouden. Maar liefst twaalf brandweer mannen jubileerden en dertien kregen er een diploma bij. Voor het eerst werd de feestavond niet op vrijdag-, maar zaterdagavond georganiseerd. De opkomst was enorm. Er werd afscheid genomen van H.K. Laban uit Tholen en W.J. van Popering uit Sint-Annaland. Genoeg groepen 60 branden Onderscheidingen Afscheid De nieuwbouwwijk Vroonstede in St. Annaland, waarover 3 maart een hoorzitting wordt gehouden in het gemeentehuis. De zwart inge kleurde panden geven de eerste fase van het plan aan, tegenover de tennisbaan en het sportveld. Districtsbestuurder H. Plat hoopt dat de onderhandelingen op een rustige manier en zonder problemen afge werkt kunnen worden. "Zonder sta kingen. Acties zouden wel kunnen, maar het is niet goed. Twee jaar geleden ging de bouw plat, daar kunnen we nu niet voldoende men sen voor vinden." Het valt de bond tegen dat de werk gevers zo hardnekkig vasthouden aan een geringe loonsverhoging (die volgens Plat overeenkomt met het compenseren van de prijsstijging). "Vorige keer hebben we een staking afgedwongen. Dan denk je; de vol gende keer zullen de onderhandelin gen wel wat soepeler gaan. Dat is niet waar. De werkgevers hebben nog een appeltje met ons te schillen, vanwege die staking. Ze hebben hun hakken in het zand gezet. Daar had den we als bond niet op gerekend." De werkgevers willen voor de hele CAO niet meer uitgeven dan 2,5 procent. Plat noemt dat afkopen. De bond wil minimaal 3 procent, naast uitbetaling van de prijscompensatie een extra loonsverhoging van 0,75 procent. Volgens de bestuurder wil len de werkgevers het loon voor jon geren verlagen terwijl het volgens haar juist moeilijk is om jongeren te werven voor de bedrijfstak. "Als je dus minder gaat geven, dan loopt het leeg." Ook het feit dat de werkgevers de zaterdag als een normale werkdag willen invoeren, stuit de werkne mers tegen de borst. Ook het al dan niet toelaten van uitzendkrachten is een heet hangijzer. In de bouw is dit nog steeds niet toegestaan. Mocht het toch zover komen dan wil de bond de bouw-cao op hen van toe passing laten zijn, maar de werkge vers zouden liever de goedkopere uitzend-cao hanteren. Volgens Plat wordt dat echter voor de werkgevers M.D. Geuze uit Poortvliet is niet herkiesbaar in het afdelingsbestuur van de landbouworganisatie ZMO Tholen/St. Philipsland. Als opvolg ster wordt mevr. C.L. van Dalen- Doeleman uit Scherpenisse voorge dragen. De leden nemen hierover donderdagavond 27 februari een beslissing tijdens de algemene jaar vergadering in de Wellevaete te St. Annaland. Naast het huishoudelijk gedeelte zijn er twee sprekers. A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jaco- bapolder licht de werking van een wildbeheereenheid toe. Dr. S.W. Verstegen geeft informatie over de stichting Heidelberg Appeal Neder land, die pretendeert evenwichtige milieuvoorlichting te verstrekken. te duur omdat zij ook extra voor het uitzendbureau moeten betalen. Ronduit belachelijk vindt Plat dat werkgevers geen ziektegeld willen uitkeren aan werknemers die door eigen toedoen in de vrije tijd zich zelf uitschakelen als gevolg van een ongeval, bijvoorbeeld in de motor sport. "Dat noemen ze dan een gevaarlijke sport. Maar wie bepaalt wat een gevaarlijke sport is. Het is toch te zot voor woorden dat je in je vrije tijd niet mag doen wat je wilt." Volgens A. den Haan is er maar een sport die daarvoor in aanmerking komt: kooivechten. In mei houdt de bond voor de leden drie avonden met als thema: Ken uw CAO. De nieuwe afdeling van de Bouw-en Houtbond met 520 leden is een fusie van de plaatselijke afdelingen op Tholen en Sint-Philipsland. Ze breidde het bestuur uit van 10 naar 12 leden. De aspirant bestuursleden John Petie uit Oud-Vossemeer en Cees den Braber uit Sint-Philipsland (beiden afwezig) werden in het afdelingsbestuur gekozen dat uit maximaal dertien leden kan bestaan. De Vergadering ging akkoord met het financieel jaarverslag, het werk plan en de begroting voor 1997 van totaal 12.040,- De eerste begroting van de nieuwe afdeling kent alleen afgeronde bedragen. Volgens penningmeester Jaap Geuze is dat bewust gedaan omdat nog niet precies duidelijk is, wat welke post zal gaan kosten. "We zijn nog maar een half jaar in deze samenstelling bezig. Het is nog een beetje natte vingerwerk." Voor de leden zit er in ieder geval een vast bedrag in voor een attentie aan het eind van het jaar: een boterstaaf en een agenda. M l| mmm - ontslagzaken - echtscheidingen - strafzaken - advies bij overeenkomsten tel. overdag: 0186-654096 tel. na 1 9.00 uur: 0166-603858 Eerste advies gratis (max. 30 min.) Advertentie I.M. De uitbreiding van Sint-Annaland is gepland ten westen van de Dorps- weg/Bierensstraat, tussen de F.M. Boogaardweg en de Zoetwaterweg. Aanvankelijk was de bedoeling om achter de woningen aan de Bierens- straat te beginnen, maar in augustus 1995 stelde de gemeenteraad geld beschikbaar voor het ontwikkelen van een gewijzigd plan. Daarin zou vanaf de Zoetwaterweg in noordelij ke richting gebouwd worden. Dat ontwerp wordt nu aan diverse instanties voorgelegd voor advies. Ook wordt op 3 maart, voorafgaand aan de commissie ruimtelijke orde ning, een hoorzitting gehouden. De gemeente hoopt procedureel dit jaar rond te komen met Vroonstede. In totaal is er in het gebied van acht hectare ruimte voor 103 woningen: 36 vrijstaand, 51 halfvrijstaand en 16 aaneengebouwd. In de eerste fase kunnen zo'n 70 huizen gerealiseerd worden. Het gaat dan globaal om het gebied vanaf de Zoetwaterweg/Bosweg tot het dwarsstukje Bierensstraat ten noorden van het sportpark. Die grond is inmiddels eigendom van de gemeente. Met het laatste, noordelij ke, deel van het plan is dat nog niet het geval. Op de hoek Dorpsweg/Zoetwater- weg, tegenover het bedrijf Sahin zaden, blijft een perceel onbebouwd liggen. Langs de Dorpsweg komen parkeervakken, die door een groen strook worden gescheiden van het trottoir en de voortuinen van de geplande woningen. De sloot die vanaf de begraafplaats naar de Dorpsweg loopt, blijft gehandhaafd. Dat is nodig voor de opvang van regenwater. Toen de commissie ruimtelijke ordening in oktober 1994 de ver schillende varianten voor Vroonste de besprak, werd door zowel bestuurslid S.J. Vermaas van WHS als Bierensstraat-bewoner W. Heijboer gepleit voor extra parkeer gelegenheid bij het voetbalveld. Dit in verband met de overlast op zater dagmiddag. Het gemeentebestuur studeert daar nog op. De Dorpsweg en de sportcomplexen vallen buiten het bestemmingsplan Vroonstede. Er zou een plan gemaakt zijn om de Dorpsweg in westelijke richting te laten afbuigen, om ruimte te maken voor een parkeerterrein dichter bij het sportveld. Volgens bureauchef F. Buermans van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling is over eventuele maatregelen nog geen uit sluitsel te geven. Er zijn nog onze kerheden die van invloed kunnen zijn, zoals het al dan niet in ere her stellen van de busroute Bierens straat/Dorpsweg. Gerekend wordt dat een nieuw bestemmingsplan toereikend is voor zeven tot acht jaar. Maar met de hui dige lage rentestand kan een plan aanmerkelijk sneller vol zijn. Zie bijvoorbeeld plan Dorpsweg in Oud-Vossemeer, waar vorig jaar meteen al 31 van de 43 kavels ver kocht konden worden. "De ontwik kelingen halen ons soms in. Je zou dan weer al aan de gang moeten met het volgende plan, maar bijvoor beeld in Vossemeer is de druk nu natuurlijk wel weg", aldus Buer mans. Ook voor Vroonstede is al belangstelling getoond, maar een lijst heeft de gemeente nog niet aan gelegd. Dat gebeurt pas als de definitieve inrichting van het gebied bekend is, naar verwachting half dit jaar. Voor Scherpenisse is de derde her ziening van het bestemmingsplan Kom onherroepelijk geworden. Dit betreft een uitbreiding ten oosten van de Langeweg, in eerste instantie niet een 20-tal woningen. Gedeputeerde staten hebben het plan enigszins aangepast naar aan leiding van bezwaren van M.J. Klip- pel. De eerste fase wordt dit jaar bouw rijp gemaakt. In de begroting van de gemeente is daarvoor 50.000 gulden opgenomen. Maandag beslist de gemeenteraad of dat bedrag met vier ton wordt verhoogd. Deze wet is in de plaats gekomen van de algemene weduwen- en wezenwet, en keert maar in zeer beperkte mate uit. De ANW is een bezuinigingsmaatregel, zo stelde districtsbestuurder H. Plat van de Bouw-en Houtbond. Bijverzekeren kan, maar is duur. Vierhonderd gulden per maand om het 'ANW-gat' te vullen, is geen uit zondering. Voor de meeste mensen niet op te brengen. Volgens Plat is de ANW een melkkoe voor de grote verzekeringsmaatschappijen geble ken. Collectief aanvullend verzeke ren via de bond is ook mogelijk. De bond geeft korting maar dan nog is de premie hoog. "Als je een goede levensverzekering of een overlij- dens-risicoverzekering bij de hypo theek hebt afgesloten, neem dan het risico dat je allebei oud wordt," was het advies van Plat die de moeilijke materie uitlegde. Het toont volgens haar aan dat Nederland al lang geen verzorgings staat meer is en steeds meer op de Verenigde Staten gaat lijken waar iedereen maar moet zien hoe hij of zij zich verzekert. De nieuwe uitke ring is alleen bedoeld voor de part ner die nog kinderen te verzorgen heeft jonger dan 18 jaar, of als deze meer dan 45% arbeidsongeschikt is, of geboren vóór 1950. Is dit alles niet van toepassing dan moet degene die achterblijft zorgen dat hij of zij werk vindt of een beroep doet op de algemene bijstandswet. Komt iemand in aanmerking voor de uit kering dan bedraagt die maximaal 70 procent van het wettelijk mini mumloon. Ontvangt men een andere sociale uitkering dan wordt dat vol ledig afgetrokken van het ANW- geld. Als het bruto maandsalaris hoger is dan 3838 gulden of de sociale uitkering hoger dan 1790 gulden, wordt geen ANW-geld uit gekeerd. Volgens Plat komt de rege ling er ongeveer op neer, dat je ner gens meer recht op hebt. Sommige bedrijven hebben dit 'ANW-gat' via een pensioenfonds opgelost. Het bedrijfspensioenfonds Bouwnijver heid heeft geen regeling. "Collectie ve premies van 100 tot 150 gulden is een stuk goedkoper dan particulier, maar nog hoog voor iets waar je misschien nooit gebruik van maakt." Voor vele leden van de afdeling Tholen wordt het een hele puzzel om zich hier voor in te dekken. Vol gens de districtsbestuurder moet iedereen het voor zichzelf maar eens op een rijtje zetten om zodoende een verantwoorde beslissing te kunnen nemen. Verdwenen de plaatselijke vertegen woordigers om plaats te maken voor een zogenaamd APV kantoor op het arbeidsbureau in Sint-Maartensdijk, ook dit gaat verdwijnen. Het toe- zichtsorgaan sociale zekerheid, CTSV, heeft besloten dat het de algemeen plaatselijk vertegenwoor diger (voor het verzilveren van weerveriet e.d.) niet langer in han den mag zijn van de bonden omdat deze niet onpartijdig zouden zijn. De bond is het er niet mee eens, maar het ziet er naar uit dat het kan toor in juli gesloten wordt. De bond vreest dat de dienstverlening er op achteruit zal gaan nu ze in heel het land niet meer dan 40 werknemers consulenten aan mogen stellen. Voor heel Zeeland betekent dat anderhalve persoon. Ook dit jaar wordt er in de Rooms Katholieke kerken van Tholen en Oud-Vossemeer aandacht besteed aan de veertig-dagentijd. Daarin gaat men biddend, zingend en luiste rend naar het woord van God op weg naar het komende paasfeest. Donderdag 27 februari wordt de gebedsdienst in de Rooms Katholie ke kerk in Tholen gehouden en op donderdag 13 maart in de Rooms Katholieke kerk te Oud-Vossemeer. De diensten beginnen om zeven uur. Op 6 maart wordt de dienst in Hal steren gehouden en op 20 maart in Lepelstraat. £_LL ACCOUNTANTSKANTOOR - BELASTINGADVISEURS &tevie*t CK 6& wuuutenct C*t: Noordsirigel 12, Bergen op Zoom AA-ACCOUNTAHT Advertentie LM. Voorafgaande aan de officiële plichtplegingen werd een barbecue gehouden en het Smalstads mannen koor trad op, compleet met brand weerhelmen. Na deze copieuze maaltijd sprak commandant L.T. Steenpoorte de aanwezigen toe met een terugblik op het afgelopen jaar. "Het is voor ons als brandweer niet erg schokkend geweest, maar bestuurlijk speelde er meer. Het was het jaar van de waarheid, want er moest nu eindelijk een besluit vallen over de keuze tussen Brabant en Zeeland", zei Steenpoorte, die hier mee doelde op h'et feit dat Tholen voor de gemeenschappelijke rege ling al jaren met ontheffing bij Bra bant aangesloten is. "De keus is gemaakt. Wij hebben altijd gezegd dat beide opties voor ons acceptabel waren, maar nu we verder kunnen met de bekende mensen in Brabant, zijn we best tevreden." De commandant gaf aan, dat er op korte termijn nu wel nog een aantal zaken ingepast moeten worden in het Brabantse model, zoals rampen bestrijding en alarmering. "Maar ik heb er goede hoop op dat dit soepel kan plaatsvinden", zei Steenpoorte. Steenpoorte kondigde ook een kwa- Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Philipsland. In 1996 rukten de blusgroepen in totaal 86 keer uit, dat is zestien keer minder dan het jaar ervoor. Tholen rukte 32 keer uit (tegen 39 in '95), Sint-Maartensdijk 27 keer (19), Sint-Annaland 14 keer (32), Sint-Philipsland 10 keer (7) en Stavenisse komt achteraan met liteitsonderzoek aan dat de regionale brandweer binnen het Thoolse korps zal houden. De tijd en inzet die nodig zijn om alle taken goed uit te kunnen voeren, zullen onder de loep genomen worden. "Om onrust te voorkomen, wil ik toch melden dat in opdracht van de regionale brand weer het onderzoeksbureau Save de situatie binnen Tholen al heeft beke ken. De uitslag is, dat de dekking met vijf blusgroepen voldoende, maar niet overdreven is", zei de commandant, die verder duidelijk maakte dat de vrijwilligers heel belangrijk zijn, al wierp hij over zijn eigen functie nog wel een vraag op. "Wanneer we om ons heen kijken, zien we in al de omliggende gemeenten beroepscommandanten verschijnen. De vraag hoe het bij ons ingevuld moet worden, is daarom actueel. In de loop van dit jaar zullen er op een aantal terreinen besluiten moeten worden genomen." Het totale Thoolse brandweerkorps telt 84 medewerkers. Daarvan zijn er vier kaderlid: commandant Steen poorte, ondercommandant R.J. Weggemans en de officieren G. Akershoek en J. de Feijter. De overi ge tachtig zijn verdeeld over de vijf blusgroepen Tholen, Sint-Annaland, De Thoolse blusgroepen ruk ten in 1996 in totaal zestig keer uit voor brand en dertien keer voor hulpverlening. De acties varieerden van het uit een boom halen van een kat tot het blussen van een uitslaande brand in de monumentale villa Nieuw Molenvliet in Tholen. G. Akershoek uit Tholen was in de meeste (29) gevallen officier van dienst. Elfmaal kwamen er twee blusgroepen tegelijk in actie en één keer drie (brand in natuurgebied Rammegors te Sint-Philips land). De meeste calamiteiten waarvoor de brandweer uit moest rukken, gebeurden in Tholen (22). Daarna volgden: Sint-Maartensdijk 15, Sint- Philipsland 11, Sint-Annaland 10, Oud-Vossemeer 5, Stave nisse 3, Poortvliet 2 en Scher penisse 1. Verder werd er een keer te Reimerswaal geassi steerd en enkele keren bij de grote brand op de Kalmthoutse heide op de Belgisch-Neder landse grens. Landelijk is het aantal branden vorig jaar met een kwart gestegen tot 52.000. slechts drie uitrukken (tegen vijf het jaar ervoor). De cijfers voor Stave nisse ontlokten Steenpoorte de grap: "Ze zijn er waarschijnlijk zo trots op hun nieuwe wagen, dat ze eerst bel len of het toch wel écht een brand is, anders blijft de auto binnen!" Burgemeester H.A. van der Munnik kortte zijn toespraak wegens de rap voortschrijdende tijd aanzienlijk in. Hij benadrukte het belang van de vrijwilligers en vond dat de verbete ring van de brandweer van onderuit moet komen en niet beslist moet worden vanachter een bureau. De burgervader vertegenwoordigde de gemeente en dat was nodig, want van de gemeenteraad was er nie mand. "Desondanks kan ik u meede len, als voorzitter van de gemeente raad, dat men hartstikke blij is met jullie korpsen. En een enkel kritisch woord, ach daar moeten we tegen kunnen", zei Van der Munnik. De burgemeester reikte de onder scheidingen uit aan de jubilerende brandweermannen. G. Akershoek, L. Deurloo, H.K. Laban en W.M. Potappel uit Tholen, S.J. Schot uit Sint-Maartensdijk, M. Moerland en A.M. van Prooijen uit Stavenisse zijn dertig jaar brandweerman. C. van den Hoek uit Sint-Maartensdijk is 25 jaar vrijwilliger bij de brand weer en J. de Feijter en L.T. Steen poorte uit Sint-Maartensdijk, I.J.J. de Vos uit Stavenisse en W.C. Kem- peneers uit Sint-Philipsland zijn 12,5 jaar brandweerman. Ze kregen allen de bijbehorende medaille en oorkonde. Vervolgens reikte Van der Munnik aan dertien brandweer- De jubilerende brandweermannen in het gelid met onderscheiding, bloemen en een oorkonde. Op de voorgrond de barbecue waarvan tevo ren flink werd gegeten. mannen een diploma uit van brand wacht, brandwacht eerste klas, onderbrandmeester, brandmeester of brandmeester preventie. Bijzon dere vermelding kreeg G. Vermaas uit Sint-Maartensdijk die maar liefst drie diploma's in één keer in ont vangst mocht nemen: brandwacht, brandwacht eerste klas en hoofd brandwacht. Acht brandweerlieden staat promotie te wachten en dertien zijn er momenteel nog in opleiding. Van der Munnik nam tenslotte ook nog afscheid van voormalig officier W.J. van Popering uit Sint-Anna land en brandweerman H.K. Laban uit Tholen die beiden functioneel leeftijdsontslag kregen. De burger vader stelde de beide mannen tot voorbeeld voor de jongere collega's en overhandigde hen een afscheids cadeautje. Ook regionaal comman dant F. van Wijland richtte nog een woord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot Van Popering. "Ik dacht vorig jaar: Het is voor de laat ste keer dat ik op dit brandweerfeest ben. Er moest een keuze gemaakt worden tussen Zeeland en Brabant en Zeeland had de nadruk. Gelukkig is het Brabant geworden. Het was een lange en onduidelijke periode. Dat lag niet aan het geméentebe- stuur van Tholen, want dat stond achter ons. Maar bestuurlijke molens draaien langzaam en soms wat tegendraads", zei Van Wijland. "De basiszorg in Tholen steekt goed in elkaar. Maar ik wil toch een klei ne waarschuwing geven. We gaan uit van aannames over andere aan- rijtijden en opkomst. U moet die aannames waar maken." Van Wij land besloot zijn betoog met een Brabants grapje aan het adres van Witte van Popering: "Witte, da ge bedankt zijt, da witte."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7