Veilig Verkeer enthousiast en strijdbaar naar jaar 2000 Strijen proeftuin voor dijkbedekking Opheffen speelplek kleintjes ongedaan Twee kantonniers ernstig gewond bij rooien van bomen Voorzitter De Wit: laten zien dat WN leeft! Koorconcert Grote Kerk te Tholen Frigge eet niet mee in Stadsherberg Zandbakken mogen wel dicht Kerkinterieur Philipsland wordt nieuw 2>2b^ CX Donderdag 20 februqA^W 53e jaargang no. 13 De tot 303 leden ingekrompen afdeling Tholen van Vei lig Verkeer Nederland gaat vol goede moed op weg naar het jaar 2000. Voorzitter H. de Wit had de hele dag op zijn toespraak zitten broeden en dat was maandagavond te merken. Enthousiast en strijdbaar nam hij de vele acti viteiten door met de ruim dertig belangstellenden. Het bestuur heeft niet stil gezeten, maar er zijn meer vrijwil ligers nodig om de Thoolse VVN-trein rijdende te hou den, zo maakte de voorzitter duidelijk. Waterschap onderzoekt beste verharding De dijk bij het haventje van Strijenham onder Poortvliet wordt Zeeuws proefgebied voor dijkbeschoeiing. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat hier zogenaamde 'dijktuinen' aan leggen. Dat heeft op zich niets met plan ten te maken, maar wel met het onderzoek naar de beste steensoorten. Basalt is uit X Molenvlietsedijk Tholenseweg Cursus ouderen Een rondje langs de speelterreinen in Stavenisse en Scherpenisse hebben de leden van de commissie welzijn en onderwijs er dinsdagmiddag nogmaals van overtuigd: de speelterreintjes voor kinderen van 0 tot 6 jaar moeten zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. Deze week Woensdag biddag I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipslapd waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de Nederlandse Hervormde kerk te Tholen wordt zaterdagavond een concert gegeven ten bate van het Gereformeerd Psychiatrisch Zieken huis (GPZ). Aan het concert werken mee: mannenkoor Ethan uit Yerseke onder leiding van R. Rijkse en het regionaal Zeeuws christelijk jonge renkoor Matthanja onder leiding van Peter Wildeman. Bram Bout be speelt het orgel bij Ethan en Martin Weststrate begeleidt Matthanja op het orgel. Erika v.d. Kolk bespeelt de dwarsfluit. Op deze avond - die om half acht begint - worden psal men en geestelijke liederen ten gehore gebracht. Raadslid E. Frigge-Hogesteeger van de VVD liet dinsdagmiddag het eten tje van de commissie welzijn en onderwijs in de Stadsherberg in Sint- Maartensdijk bewust aan haar neus voorbijgaan. Ze wil één lijn trekken met haar collega-raadslid R. Raven- steijn die sinds oktober afstand heeft genomen van de raadsexcursies en het diner dat daar aan vast zit. Volgens de liberalen zijn de kosten die de gemeente voor de raadsleden, plus de ambtelijke top met aanhang maakt, te hoog. Het besluit om dinsdag niet aan tafel te schuiven, heeft Frigge kenbaar gemaakt nadat ze een uitnodiging had ontvangen voor de excursie van de commissie langs de speelterreinen in Scherpenisse en Stavenisse. Dat vond dinsdagmiddag plaats, terwijl er 's avonds over vergaderd zou worden. Ze liet weten één lijn te willen trekken met Ravensteijn. Volgens wethouder J. Versluys-is het in zo'n geval van zelfsprekend dat de raadsleden wor den uitgenodigd een hapje te gaan eten. "Dat is een normale zaak. Als je bij daglicht iets moet bekijken, waar dezelfde avond over gesproken moet worden, overbrug je die tijd met eten. Dit is gewoon in het geheel van de organisatie." De wethouder zegt de beslissing te respecteren, maar ver moedt dat de liberalen op deze manier de publiciteit zoeken. "En dan ben je verkeerd bezig." Frigge en Raven steijn mijden de etentjes maar Frigge liet dinsdag weten geen bezwaar te hebben tegen de broodmaaltijd met soep die na de vaak lange begrotings behandeling in het gemeentehuis wordt geserveerd. (Overigens maak ten wethouder I.C. Moerland en M. Schot- de Hoog van het AOV het dineetje ook niet mee, ze waren ziek). Het bestuur van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Tholen, vrnl: R. van der Klugt, voorzitter H. de Wit, F. den Engelsman-Burgers, J. van Oudenaarde en M. Quist. VVN Tholen had sinds 1993 geen algemene ledenvergadering meer gehouden, zodat er ook heel wat bij te praten was. Tot 1 juli 1993 waren er nog vijf afdelingen: Tholen/ Poortvliet/Scherpenisse met 172 leden, St. Annaland met 89, Stave nisse met 51, St. Maartensdijk met 33 en Oud-Vossemeer met 12 leden, totaal 423. Na de fusie daalde het ledental door overlijden, vergrijzing en afnemende interesse tot 303. "Zolang je leden hebt en een bestuur, is er een reden van bestaan", concludeerde De Wit. Door de jaren heen zijn er diverse materialen gebruikt om dijken aan de waterlijn te versterken. Stort- steen, betonblokken en basaltblok ken zijn daar bekende voorbeelden van. Toch blijken deze zaken niet allemaal even goed te werken. Om erachter te komen wat het meest geschikt is voor de Zeeuwse situatie, heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden besloten om de proef op de som te nemen. Dinsdagavond kon digde ambtenaar Meerman van de afdeling waterkering dit aan op de gebiedscommissie van het water schap in de Wellevaete te Sint- Annaland. Voor deze Zeeuwse proef is de dijk bij het haventje van Strij enham uitgekozen als meest repre sentatieve en geschikte plek. Ver deeld over vijf vakken van 25 meter worden er verschillende materialen in de dijk verwerkt. Het gaat om basalton, pitbeton en greenbanks (alle drie betonblokken), stortsteen in beton gegoten en lavasteen in gietasfalt. De vakken worden ten oosten van het haventje aangelegd omdat hier de dijk toch al aan onder houd toe was. Mensen die deze zomer over het recreatieve fietspad rijden, zien dan vijf verschillende soorten dijkbeschoeiing. Het is de bedoeling dat het rijksinsti tuut voor kust en zee (RIKZ) vijf jaar lang de dijktuinen (zoals ze genoemd worden) in de gaten houdt. Er wordt gekeken naar de kwaliteit van het materiaal: hoe houdt het zich ten opzichte van de golfslag en het zoute water. Maar een grote duur zaamheid is niet het enige doel dat het wateschap nastreeft. De stenen moeten ook een zo goed mogelijke ondergrond vormen voor allerlei planten zoals klappers (zeewier). Deze zijn volgens het waterschap niet hinderlijk, maar geven juist een stukje extra bescherming aan de dijk. Het traditionele basalt wordt niet meer in de proeven meegeno men. De antracietgrijze blokken met hun karakteristieke schilfering zijn namelijk vrijwel niet meer te .krij gen. De basaltgroeven in Duitsland worden om milieuredenen gesloten. Bovendien is het zetten van basalt blokken een erg arbeidsintensief karwei omdat het met de hand moet gebeuren. De blokken zijn namelijk allemaal verschillend van lengte. Als vervangers voor deze blokken is er bijvoorbeeld basalton dat dezelf de vorm heeft, maar ook machinaal te plaatsen is. Het is de bedoeling dat binnen een maand of twee met de werkzaamheden bij Strijenham wordt begonnen. Het is overigens niet de eerste keer dat een dergelijke dijktuin wordt aangelegd in Zee land. De eerste is te zien op Neeltje Jans, maar deze is gedeeltelijk voor recreatieve doeleinden aangelegd en er zitten materialen in die geen seri eus alternatief zijn voor het water schap. Bovendien is de situatie bij de stormvloedkering niet represen tatief genoeg voor de Zeeuwse wateren. "Onze financiën zijn gezond, maar het ledenverlies moeten we een halt zien toe te roepen. Op de braderies hebben we geprobeerd om aan ledenwerving te doen, maar fat soenshalve neemt men wel een fol dertje aan, maar de dertig gulden contributie vindt men een bezwaar of er is gewoon geen interesse voor Veilig Verkeer." Toch maakt de afdeling zich op diverse fronten waar. Op grote bor den was in de vergaderzaal van de Wellevaete in St. Annaland te zien wat er allemaal gebeurd is: braderie activiteiten, acties voor een veiliger Molenvlietsedijk in Tholen en een Tholenseweg in Halsteren, affiche borden, examenroute basisscholen, fietsenkeuring voortgezet onderwijs en een opfriscursus rijvaardigheid 55+ers. De voorzitter nam alle pro jecten met de leden door. Zo was er een fotopresentatie op de braderie Scherpenisse, die veel belangstel ling trok, terwijl er ook een stand was op de braderie van Poortvliet en Oud-Vossemeer. De ogentest is daarbij een vast onderdeel en het afdelingsbestuur hoopt geld uit de pot van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) te krijgen om een nieuw, modem ogentestapparatuur te kunnen aan schaffen. De situatie aan de Molenvlietse- dijk/Ten Ankerweg in Tholen is sterk in beweging, meldde De Wit. Hij herinnerde eraan hoe in novem ber 1994 door VVN een verkeers plan aan de gemeente werd overhan digd. "Wethouder Van der Jagt zei bij die gelegenheid, dat in 1995 de eerste spa de grond in zou gaan, maar er is nog niets gebeurd. Per dag passeren meer dan 1000 leerlingen de Molenvlietsedijk en als de ver- keersbrigadiers er niet waren, zou het daar een grote puinhoop zijn." De voorzitter was blij, dat bestuurs lid mevr. F. den Engelsman-Burgers erin geslaagd was om op alle vier basisscholen in Tholen een ver- keersouder aan te trekken. "Daar mee is ze de enige in Zeeland. We proberen haar moed in te praten en te motiveren om bij de ouders een mentaliteitsverandering te bewerk stelligen ten aanzien van de ver keersveiligheid." Voor 383 leerlingen heeft VVN Tholen een praktisch verkeersexa- men georganiseerd. In St. Maartens dijk gebeurt dat al 15 jaar, maar het komende voorjaar zijn deze proeven ook in Oud-Vossemeer en Stavenis se. "De organisatie kost veel tijd en inspanning, zodat er drie bestuursle den heel lang mee bezig zijn, maar het is een heerlijk spel", vertelde De Wit. "Nu het de laatste jaren aan zienlijk uitgebreid is, gaat het om de vraag: hoe houd je dit vol? Elke basisschooldirecteur vindt het fan tastisch, want VVN organiseert het en de scholen hoeven alleen ouders te leveren voor de controleposten." Het ROVZ subsidieert de organisa tiekosten voor de praktische ver- keersproeven via de gemeente met 3 gulden per leerling. Een bijkomend voordeel is, dat de fietsen van de deelnemers worden gekeurd. Dat zoiets niet overbodig is, blijkt ook op de fietsenkeuringen op het Cal- vijn- en Scheldecollegè in Tholen en St. Maartensdijk. "Het is treurig gesteld met verlichting, remmen en bellen", vertelde de voorzitter. Hij signaleerde 'een groot stuk onver schilligheid' bij de leerlingen. Gebrek aan animo was er bij een verlichtingscontrole op een zater dagmorgen in Tholen, waar slechts 12 automobilisten in de 3 garages op afkwamen. Daarentegen trekt de jaarlijkse verlichtingscontrole in Poortvliet redelijke belangstelling. Over verbetering van de veiligheid voor fietsers op de Tholenseweg bij Halsteren heeft het VVN-bestuur binnenkort weer een bespreking met wethouder Jansen van Bergen op Zoom. "Per dag gaan er 5 tot 600 Thoolse kinderen per fiets over de Tholenseweg, soms met zijn drieën of vieren naast elkaar. De rotonde bij Vogelenzang en recent bij de Beijmoerseweg zijn verbeteringen, maar de rest duurt te lang. We willen druk op de scholen leggen en daarbij ben je van enthousiaste leraren afhankelijk. Binnenkort proberen we wethouder Jansen over de streep te trekken om de verkeersveiligheid voor fietsers te verbeteren. En als de Tholenseweg echt veilig is, laat ons dan maar het lint doorknippen", zei De Wit. Met de Thoolse ambtenaar verkeers zaken, mevr. C. v.d. Sande, is de samenwerking uitstekend, meldde de VVN-voorzitter. "Zij heeft zelf kleine kinderen en dat maakt haar mede bezorgd om de verkeersveilig-' heid. Ze is zeer gemotiveerd voor steun aan ons werk." De 20.000 gul den voor afficheborden was daarvan een uitvloeisel, zei De Wit. Dinsdag organiseert VVN Tholen de derde cursus voor oudere auto mobilisten, waarbij 24 mensen in drie groepen bijgespijkerd worden door onder meer acht rijschoolhou ders. Verder is een ogentest onder deel van de cursus. "Er verandert zoveel in de regels en de verkeers drukte neemt zo toe, dat het brood nodig blijkt dat er kennis overgedra gen wordt", aldus de voorzitter. Inmiddels hebben al twee keer 24 Tholenaren de opfriscursus gevolgd en het bestuur is van plan, met sub sidie van de gemeente er in 1998 mee door te gaan. De Wit zag ook nog mogelijkheden in tweedaagse theoretische verkeerscursussen en praktijklessen voor het verwisselen van autolampen en banden. "We zijn actief en we willen nog veel meer", zei De Wit. "We gaan daarbij het gevecht met het gemeen tebestuur en politieke partijen abso luut niet uit dë weg. Om te blijven bruisen, heb je echter wel jongere mensen nodig om de toekomst van VVN Tholen veilig te stellen, want activiteiten volhouden, dat is het moeilijkste", aldus voorzitter De Wit. Penningmeester J. van Ouden aarde meldde een batig saldo van 302,91 over 1996, waardoor de reserve steeg tot ƒ7371,63. De administratie zal nog worden gecon troleerd door P. Heijboer en L. Geu ze. Na het huishoudelijk gedeelte friste verkeersdeskundige Post van het VVN-district Zeeland de kennis van de Tholenaren aan de hand van dia's op. Dat bleek 's avonds bij de behande- hoeven te worden: weghalen waar ling van het onderwerp in het gemeentehuis. Het college wilde deze speelplekken afstoten. Het geld dat daardoor uitgespaard zou wor den, zou ten goede moeten komen aan de oudere jeugd. Voor deze categorie zouden dan zogenaamde jeugdontmoetingsplaatsen (jops) gemaakt kunnen worden. Tegen het plan om de kleintjes hun speelplekje te ontnemen was vorig jaar oktober al veel verzet; vanuit de raad maar ook vanuit het jeugdwerk. De bezwaren zijn niet uit de weg geruimd. Wel is de commissie ervoor om bij de aanleg van nieuwe terreinen kinderen van 4 en 5 jaar samen te brengen met kinderen van 6 tot 12 jaar, zoals in Stavenisse het geval is aan de Schoolstraat. Ook heeft de commissie er geen bezwaar tegen om de zandbakken de buurt vergrijsd is, en overbrengen naar een jonge buurt. J. de Jager (CDA) vond het een goed idee speelterreintjes voor meerdere categorieën in te richten. "Bekijk dat en reken uit wat dat voor bezuini ging oplevert. Maar ik weet wel dat we er geen jongerenontmoetings plaats mee kunnen betalen." J. van den Donker (D66) wees op de zandbak als bron van onhygiënische toestanden. "Het zijn net kattenbak ken." Ook hij is voor handhaven van 'kleine hoekjes voor de kleintjes' maar voelt ook wel voor een opzet voor meer leeftijdscategorieën. "Doe dat in nieuwe wijken en evalu eer dat na een jaar." A. Kersbergen sloot zich daarbij aan, maar liet alvast weten niet veel te voelen voor het royaal optuigen van een jongerenontmoetingsplaats dicht te gooien. Er komen veel met 'leunmuren'. Hij pleitte voor een klachten over. Bovendien zijn de onderhoudskosten van de zandbak ken hoog. Alle fracties pleitten bij wethouder J. Versluys voor het handhaven van de voorzieningen voor peuters en kleuters. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en E.M. van der Wal-Ver- meulen (PvdA) vonden dat de speel terreintjes ook van betekenis zijn voor de sociale contacten van de jonge moeders. Frigge vond dat niet alle speelterreintjes gehandhaafd sobere uitvoering. P. van Belzen (RPF/GPV) wil dat er meer preven tief onderhoud wordt gepleegd aan de speeltoestellen. Hij vreest dat dit onderhoud veel geld gaat kosten nu de veiligheidsvoorschriften aanzien lijk zijn verscherpt. En over de jops heeft hij zo zijn twijfels: "De opgroeiende jeugd is veel kieskeuri ger." (mevrouw M.H. Schot-de Hoog van het AOV en wethouder I.C. Moer land ontbraken wegens ziekte). Zilveren dr. Tilanus penning voor oprichter en voorzitter EHBO St. Annaland Gereformeerde Gemeente Tholen heeft in ds. De Jongste weer een eigen predikant Drie Thoolse maatschappelijk werksters winnen kort geding, maar ontslag nog niet van'de baan AOV is tegen varkenshouderijen via achterdeur en voor voorbeeldfunctie van gemeentebestuur bij bestedingen sjc* Moerland, Van den Hoek en Schot blikken terug op 25 en 30 jaar brandweerwerk Ruimte voor 103 huizen in nieuwbouwwijk Vroonstede St. Annaland Vossemeerse Renate Geuze wint NK synchroonspringen Thoolse jeugddammers succesvol Verrassend royale zege van WHS tegen koploper ALLE WAAR IS NAAR ZIJN GELD Woensdag 26 februari vieren de protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland de biddag voor gewas en arbeid, waarbij er 's morgens, 's mid dags en 's avonds diensten zijn. Daardoor zijn scholen, winkels, banken e.d. woensdag de gehele dag gesloten. De Oud Gereformeerde Gemeente St. Philipsland gaat voor bijna 300.000 gulden het interieur van de kerk aan de Achterstraat vernieuwen. Een gro tere hoofdingang voor een betere doorstroming, nieuwe gipsplaten, andere verlichting, een grondige verf- beurt en nieuwe banken staan er op het programma. De oudste banken, in het middenschip, dateren nog van 1871De jongste zijn van na de ramp van 1953. De nieuwe banken worden ruimer, waardoor er 68 zitplaatsen vervallen. Op de begane grond daalt het aantal van 463 naar 395. De twee galerijen met 48 en 96 zitplaatsen blijven gehandhaafd. Wel worden de twee, uit 1894 daterende smalle trap jes, vervangen door één brede trap. Het werk wordt zoveel mogelijk door vrijwilligers uitgevoerd. Ze beginnen 21 april met de sloop, waarna het wat behelpen wordt met de zondagse kerkdiensten. Er komt ook een nieu we vloer in. Eind juni zou het karwei klaar moeten zijn. L. Walpot coördi neert de verbouwing. De oude ban ken gaan naar een kerk in Roemenië of Hongarije. Brandweerlieden en ambulancepersoneel buigen zich over de twee gewonde kantonniers van het waterschap. Op de voorgrond de omge zaagde bomen achter de oude begraafplaats in St. Philipsland. Twee Thoolse kantonniers van het waterschap Zeeuwse Eilanden liggen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis, nadat ze onder een omge vallen boom bedolven werden. Het ongeluk gebeurde dinsdagmorgen rond half negen langs de Rijksweg in St. Philipsland. Met name de 27- jarige Jan Heijboer uit Scherpenisse is er ernstig aan toe. Hij wordt behandeld op de afdeling intensieve verzorging van het St. Franciscus- ziekenhuis in Roosendaal. Zijn 50-jarige collega Wim Scherpenisse uit St. Annaland wordt verzorgd in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Drie medewerkers van het water schap waren achter de oude begraaf plaats te St. Philipsland, tussen de Stationsstraat en de Oostdijk, in de berm van de Rijksweg bezig om bomen te rooien. Scherpenise en Heijboer namen het versnipperen van 'de takken voor hun rekening, waarvoor er een machine achter de tractor hing. Ze droegen dan ook gehoorbeschermers. Een 55-jarige kantonnier uit St. Maartensdijk hield zich bezig met het omzagen van de bomen. Door onbekende oor zaak maakte een omgezaagde boom bij het vallen een andere koers, dan waarop gerekend was, zo stelde de politie vast bij het onderzoek. De man probeerde zijn twee collega's te waarschuwen omdat de boom in hun richting viel. Aangezien ze gehoor beschermers droegen, hoorden ze die boodschap echter niet. Het gevolg was, dat de boom op beide mannen viel. i De vrijwillige brandweer van St. Philipsland moest eraan te pas komen om beide slachtoffers te bevrijden. Met twee ambulances, één van het Thoolse Rode Kruis en één van de GGD West-Brabant, werden de kantonniers met ernstig letsel naar Roosendaal en Bergen op Zoom overgebracht, waar ze werden opgenomen op de afdeling intensie ve verzorging. De politie sloot de Rijksweg tijde lijk af voor het verkeer. De arbeids inspectie zal een onderzoek instellen naar de oorzaak vanSJit ongeluk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1