Onderbouwing van peilbesluit Kadijk mager Mestopslag moet nu definitief weg 'Het is begonnen met een busje verf, een latje en wat spijkers' Ferrari's, een vuilniswagen en een pluche beer voor tekenaars M. van Tilbeurgh bij afscheid erelid bedr ij fs voorlichting 25 jaar doe-het-zelfzaak Muller in Sint-Maartensdijk Waterschap krijgt commissie voor personeel Voor dijkleger een slapende verzekering E. Streng in waterschap en in K.v.K. Belasting in Ten Anker en FNV met laptop Vast bedrag voor jachtrecht of tientje ha. 14 mille voor pat rij zenproj ec t in Poortvliet Rijksbijdrage landinrichting St.Philipsland valt lager uit Donderdag 13 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Provincie bekritiseert waterschap Van veehouderij aan Oudelandsedijk Eigen risico Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat M.C. Muller samen met zijn vrouw en met hulp van zijn vader een doe-het-zelfzaak begon op het industrieterrein van Sint- Maartensdijk. Vanaf 'wat spijkers en een busje verf, groeide de winkel uit tot een belangrijke onderneming voor het echtpaar Muller. Snelle groei Kruiskop Slecht in bouw Goede stek Voorzittershamer na 12 jaar neergelegd Bij zijn afscheid als voorzitter is M.A.H. van Tilbeurgh benoemd tot erelid van de Vereniging voor bedrijfsvoor lichting Tholen en Sint-Philipsland. De Vossemeerder was 15 jaar bestuurslid en hanteerde daarvan twaalf jaar de voorzittershamer. Die overhandigde hij woensdag aan vice-voorzitter C.P. de Rijke. Graszaadteelt rendeert Contributie Bij vier peilgebieden van het ontwerp-peiibesluit afvoergebied Kadijk hebben gedeputeerde staten van Zeeland opmerkingen gemaakt. De beperkte onderbouwing van het waterschap Zeeuwse Eilanden bemoei lijkt een goede beoordeling, aldus het provinciaal bestuur. Zo staat de begrenzing van peilge- bied Kadijk 10 waarschijnlijk niet goed op de kaart. Het gedeelte van het voormalig peilgebied 2 is niet aan het gebied toegevoegd. Meer dan de helft van dit peilgebied heeft een drooglegging van meer dan 170 cm. Zeker als het mogelijk is om de oostelijke grens van dit peilgebied wat te verleggen, zou een aanzien lijk hoger peil aangehouden kunnen worden. De onderbouwing van de keuze voor handhaving van het win- terpeil en verlaging van het zomer- peil ontbreekt. Heroverweging van de voorgestelde peilen is gewenst, aldus de provincie. Ten aanzien van peilgebied Kadijk 41 wordt het gemaal Poortvlietse- dijk niet genoemd als uitwaterings- punt. Omdat dit deel van het voor malige peilgebied 5 vrij eenvoudig apart gestuurd kan worden, zou hier voor volstaan kunnen worden met een beperktere verlaging van het peil, zegt de provincie. Het merendeel van het peilgebied Kadijk 50 krijgt in het ontwerp een drooglegging van meer dan 170 cm. Verlaging van het winterpeil lijkt daarom niet wenselijk. Omdat er in de gronden waar de drooglegging minder dan 100 cm is, veenlagen Op verzoek van de vakbond Abva Kabo uit Bergen op Zoom he.eft het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden besloten om een commissie voor georgani seerd overleg in te stellen. Dijkgraaf Gosselaar zal als voorzitter fungeren en gezworene Van Putten als zijn plaatsvervanger. Het hoofd perso neelszaken of één van zijn mede werkers fungeert als ambtelijk secretaris. Daarnaast wordt voorge steld om drie hoofdingelanden in de commissie te benoemen. De alge mene vergadering moet hierover nog een beslissing nemen. Op Tholen is het dijkleger welis waar opgeheven, maar het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden wil voor noodgevallen toch een collectieve ongevallenver zekering afsluiten bij R. Mees en Zoonen assurantiën. Dit wordt een zogenaamde slapende verzekering met een lage premie. Komt de nood aan de man (extreem hoge water standen), dan heeft het waterschap altijd de bevoegdheid om mensen op te roepen en dan is de verzekering in elk geval geregeld. De premie zal dan wel worden aangepast omdat er werkelijk mensen aan de slag gaan. In het hele waterschapsgebied is er alleen op Zuid-Beveland nog een formeel dijkleger met 54 mensen. voorkomen, lijkt ook daarvoor een verlaging ongewenst. De voorge stelde peilen moet het waterschap nog eens bezien, aldus de provincie. Ook voor peilgebied Kadijk 60 geldt dat omdat hier eveneens een aan zienlijk deel een drooglegging krijgt van meer dan 170 cm. De provincie concludeert, dat een deel van de opmerkingen mede wordt ingegeven door het feit, dat de beperkte onderbouwing van de voorgestelde peilen (afgezien van het peilgebied Kadijk 41) een goede beoordeling bemoeilijkt. Het peilbe sluit zou daarom een uitgebreidere toelichting op de in theorie gewens te en in de praktijk haalbare peilen moeten bevatten. Gedeputeerde sta ten gaan ervan uit, dat de opmerkin gen bij de vaststelling van het definitieve peilbesluit worden mee genomen. Voor het vernieuwen van de elektri sche installatie van het gemaal Kadijk heeft het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilan den 60.000 gulden beschikbaar gesteld. OOI-voorzitter Streng krijgt er taken bij in het waterschap en de Kamer van Koophandel. Directeur E. Streng van Klimaatser vice Zuid uit Tholen gaat de onlangs overleden J.K. Elenbaas uit Poort vliet opvolgen in zowel het alge meen bestuur van de Kamer van Koophandel als de algemene verga dering van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Streng, tevens voorzitter van het Overleg Orgaan Industrie Tholen, was bij de waterschapsver- kiezingen destijds al plaatsvervan ger voor Elenbaas. De geloofsbrie ven van Streng zullen 25 februari door de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden worden onderzocht, waarna hij direct kan worden geïnstalleerd als hoofdingelande voor de categorie bedrijfsgebouwd. In eerste instantie is dat slechts voor een jaar, want in 1998 zijn er weer waterschapsver kiezingen en de huidige algemene vergadering van 62 leden wordt dan teruggebracht tot 35, waardoor het aantal Thoolse hoofdingelanden drastisch zal afnemen. Bij de Kamer van Koophandel wordt Streng, die lid is van de Metaalunie, lid van het algemeen bestuur, terwijl Elenbaas dagelijks bestuurslid was. Streng is de enige Thoolse vertegenwoordiger bij de K.v.K. Veehouder M.L. van Ast zal zijn mestzak aan de Oudelandsedijk te Tholen moeten verplaatsen. Zijn bezwaar hiertegen is door de Raad van State verworpen. De mestopslag is, met vergunning van de gemeen te, begin 1993 gerealiseerd. Al gauw daarna kwamen er van buurman P.P.J. Verduit klachten over stank. De mestzak bleek dichter bij diens woning te liggen dan wettelijk is toegestaan. In augustus 1995 sommeerde de der echter in het ongelijk gesteld. In gemeente de veehouder om de mest zak weg te halen, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. Van Ast vond dat de gemeente de verplaatsing zou moeten betalen, omdat de plaats van het mestbassin in overleg daarmee is bepaald. De opslag van 385 vierkan te meter ligt op 44,1 meter van de woning van Verduit. Dat had 100 meter moeten zijn om de besluiten mestbassins milieubeheer en melk- rundveehouderijen milieubeheer te kunnen toepassen, op grond waar van een vergunning wordt verleend. Volgens de gemeente had Van Ast dat kunnen weten en daarom zal hij de verplaatsing zelf moeten betalen. Maar de Tholenaar vertelde de Raad van State dat hem was meegedeeld dat de afstand minstens 50 meter moest zijn. Omdat ambtenaar Waterman van de gemeente destijds voor hem de toelichting op het ver eiste kennisgevingsformulier heeft ingevuld - en bovendien de wél door Van Ast ingevulde oppervlakte van het bassin is veranderd - hield de veehouder de gemeente verantwoor delijk voor de verkeerde plaats van het mestbassin. Van Ast meende dat daarom de gemeente voor de kosten van de verplaatsing zou moeten opdraaien. De Raad van State heeft de veehou- een eerdere uitspraak - in mei 1995 was al bepaald dat het verlenen van een milieuvergunning voor het bedrijf inclusief de mestzak niet mogelijk was. Terwijl de gemeente had gedacht dat dat wél kon. Omdat er geen vergunning is, was het toe passen van bestuursdwang door de gemeente gerechtvaardigd, aldus staatsraad mevr. Hammerstein. Legaliseren van het bassin is vol gens haar niet mogelijk. Dat de gemeente aanvankelijk akkoord ging met de plaats van het bassin, daaraan kan Van Ast geen rechten ontlenen. Noch kan hij volgens de staatsraad een beroep doen op het vertrouwensbeginsel, omdat hij zélf de afstand van 50 meter (die geldt voor bassins kleiner dan 350 m2) niet in acht heeft genomen. Dat de Tholenaar de toelichting op het genoemde formulier door een amb tenaar liet invullen, was voor eigen risico, aldus mevr. Hammerstein. Zij ziet dan ook geen aanleiding om de kosten voor de verplaatsing van de mestzak bij iemand anders dan Van Ast te leggen. Diens argument dat de opslag essentieel is voor zijn bedrijf en dat de termijn om deze te verplaatsen te kort zou zijn, wordt eveneens van de hand gewezen. Daarbij keek de Raad van State naar de voorgeschiedenis, het milieube lang en de gevolgen voor de bedrijfsvoering. Het vaste personeel van Fixet met links directeur M.C. Muller en zijn dochtertje Michelle. Oorspronkelijk werkte Muller bij zijn vader in diens bouwbedrijf Muller-Franke. Dit bestaat nog steeds en hoopt in het jaar 2000 haar 100-jarig bestaan te vieren. "Als vijftienjarige jongen ging ik al wer ken in het bedrijf. Ik was metselaar, maar daar ben ik na mijn twintigste al mee gestopt wegens een zware hernia", vertelt Muller. "Mijn moe der verkocht aan huis altijd al verf, wat kwasten en een enkel tubetje velpon. Maar het kwam regelmatig voor dat er mensen aan de werk plaats om spullen kwamen. Een ons je spijkers of zo. Maar ja, dat raak je snel beu. Want er moet dan weer iemand stoppen met werken om die spijkers te halen. Daarom en omdat we zagen dat er wel markt in zat, zijn we begonnen met het winkeltje aan de Nijverheidsweg. Het zat eerst aan de werkplaats vast die weer aan de timmerfabriek zat. We begonnen zonder personeel." In 1977 werd de timmerfabriek De Pluumpot (eigendom van andere leden van de familie Muller) in de as gelegd door een brand. Ook het bouwbedrijf en de winkel Muller-- Franke gingen daarbij in vlammen op. "Acht dagen later verkochten we alweer in een noodwinkel aan de overkant (de plek waar we nu zit ten). Daar hadden we toen al grond gekocht voor het bouwbedrijf', legt Muller uit. "We hebben toen een nieuwe winkel weggezet van 375 vierkante meter. Dat was toen een gigantische ruimte. Maar na twee jaar bleek het al te klein en er kwam toen nog eens 250 vierkante meter bij. Vorig jaar hebben we een nieu we werkplaats gebouwd en de oude is bij de winkel getrokken. In totaal is er nu 1200 vierkante meter ver koopoppervlak en het buitenterrein is 400 vierkante meter groot. Dat hadden we in het begin nooit kunnen denken. Ook het assortiment groeide gestaag. "We begonnen met een busje verf en wat panlatjes. Maar toch was het de begintijd van de doe-het-zelvers. Er kwamen sloten bij en elektrische gereedschappen en gaandeweg werd het steeds meer", zegt Muller. "En je moet ook con stant veranderen. Want nu is het ene in opkomst en over een paar jaar hoor jc'er niet meer van. Vroeger verkochten we bijvoorbeeld massa's parana schrootjes. Iedereen had die dingen in huis. In pakketten van vijf kuub lieten we die komen en ze gin gen als warme broodjes over de toonbank. Maar onlangs kwam er nog iemand met zo'n schrootje naar ons toe. Ze zijn nergens meer te krij gen." De verandering zit soms in hele klei ne dingen. "Zo had je vroeger mas sa's gleufkopschroeven, maar tegen woordig worden die nauwelijks meer verkocht. Het zijn allemaal kruiskopschroeven. En waarom? Omdat je die veel beter met elek trisch gereedschap in het materiaal kunt draaien", legt Muller uit. "En daar heb je meteen nog een verande ring. Het elektrische gereedschap was er vroeger ook wel, maar het aanbod was beperkt en het was alle maal professioneel spul. Nu is er een enorm aanbod, maar het verschil is de prijs. Die is nog steeds op het niveau van tien jaar geleden. En de kwaliteit is goed. De laatste tijd komen met name de oplaadbare, snoerloze apparaten sterk op." Naast deze spullen is het gebruik van kunststof volgens Muller ook enorm toegenomen. "De kunststof is duurzamer en kleurechter gewor den. Bovendien zijn er veel meer soorten. Zo heb je bijvoorbeeld laminaatparket, kunststof schroten en polystyreen sierornamenten van prima kwaliteit", zegt Muller, die erop wijst dat het milieu steeds belangrijker wordt voor de klanten. "Direct gevolg daarvan is bijvoor beeld de komst van de verf op waterbasis. Daarvan wordt steeds meer verkocht." Naast de doe-het-zelfzaak heeft Muller dus ook nog een bouwbe drijf. Deze twee bedrijven hoeven elkaar niet te bijten volgens de directeur. "Kijk, de tijd dat de klus jes, het kleinere werk, nog door een bouwbedrijf werd gedaan, is echt voorbij. De uurlonen zijn gewoon te hoog", zegt Muller. "Daarnaast is er veel meer vrije tijd gekomen. Wij werkten vroeger in de bouw 54 uur per week. Nu is dat nog maar 36 uur. De mensen moeten die tijd ook invullen. Dus zélf klussen is ook een hobby geworden. De bouwbedrijven moeten het vrijwel uitsluitend met het grotere werk doen." Overigens gaat het momenteel niet echt flori- sant in de bouw. Muller-Franke heeft nu nog maar zes mensen in dienst. "Er is gewoon geen kruimel bouwgrond meer te krijgen op Tholen. Er zijn wel men sen genoeg die willen bouwen, maar er is geen plaats. Wat dat betreft zou de gemeente er wel wat meer aan kunnen doen. Ik snap dat het niet met tientallen huizen tegelijk kan, maar dat nu de komende twee jaar niemand hier een huis zal kunnen bouwen, is toch wel wat te gek", vindt Muller. De doe-het-zelfwinkel draait daarentegen op volle toeren met vier vaste werknemers, twee parttime dames en het echtpaar Mul ler. Sinds epn jaar is de zaak overge stapt van het concern Knaptop naar Fixet. "Momenteel zijn er nog maar elf Fixets in Nederland, maar voor het eind van het jaar moeten er tus sen de 200 en 250 bij komen. De andere formules van het bedrijf (waaronder Plus Klus - red.) krijgen allemaal de naam Fixet, maar wel met verschillende gradaties. Wij blijven 'service bouwmarkt' en zo komen er bijvoorbeeld 'klus- markten', 'tools en techniek' en 'agri- markten'. Via onze organisatie kun nen we concurreren tegen de andere grote bouwmarkten", zegt Muller. Muller vindt de stek van zijn winkel uitstekend. "We zitten net buiten de bebouwde kom, dus mensen kunnen het zelfs op de Fiets goed aan. En het zit toch op een industrieterrein en dat betekent dat het dorp geen last heeft van vrachtwagens die door de straten rijden. En dat wordt in de toekomst - als we 's nachts bevoorraad worden - alleen maar een sterker voordeel", zegt de directeur. "Nee, voorlopig gaat het nog uitstekend met ons bedrijf en ik sluit niet uit dat we in de toekomst een deel van de huidige werkplaats ook nog bij de winkel zullen trek ken. Morgen en zaterdag viert Fixet het jubileum met diverse aanbiedin gen, een grabbelton voor de kinde ren, rad van korting, demonstraties en voor mensen die meer dan 25 gulden besteden een pentekening van Sint-Maartensidjk. "We houden niet zo van recepties. Het geld dat we daarmee uitsparen, besteden we liever aan de klant", besluit Muller. Drie \an de prijswinnaars van de kleurwedstrijd van autobedrijf Bal. Vooraan van links naar rechts: Bram Kot, Leon Janssen en Marian ne Geluk. Achteraan M. Vromen en directeur C.M.J. Bal (rechts). Advertentie l.M. Maandagmiddag werden in Tho len de prijzen uitgereikt van de kleurwedstrijd die autobedrijf Bal uitschreef ter gelegenheid van de heropening van het vernieuwde tankstation. Aan de kleurwed strijd deden zo'n vijftig kinderen van twee tot twaalf jaar mee. Er werden uiteindelijk vier winnaars uitgekozen en drie van hen kregen maandag hun prijs uitgereikt door directeur C. Bal en account manager M. Vromen van Shell. Het waren: Bram Kot en Marian ne Geluk uit Tholen en Leon Jans sen uit Sint-Maartensdijk. De jon gens kregen een Ferrari op schaal en Marianne kreeg een grote pluche beer. De vierde geluksvo gel, Jeroen Zijlstra uit Tholen, was op vakantie en krijgt zijn cadeau (een vuilnisauto op school) later. Het Shell-station aan de Wattstraat in Tholen werd de afgelopen maanden totaal veran derd. De luifel werd vergroot en de pompen werden vernieuwd en voorzien van grotere opslagtanks. Er zijn twaalf tappunten waarvan vier voor diesel, vier voor Euro loodvrij, twee voor super met loodvervanger en twee voor super plus. Vrachtwagens kunnen nu diesel tanken aan de 'high-speed' die twee keer zoveel benzine in een minuut overpompt als een gewone pomp. Eén van de belangrijkste omschakelingen is die naar de zelfbediening. Maar voor degenen die het nog niet onder de knie heb ben, staat Han den Engelsman nog steeds klaar met 'raad en daad'. Als actie bij de heropening trok Bal een showmodel van een Ferrari formule 1 racewagen aan, hetzelfde model als waarin de bekende coureur Schumacher rijdt. Kinderen konden achter het stuur gaan zitten en gratis een foto laten maken. Een actie waar veel gebruik van werd gemaakt. Voor de volwassenen was er ook wat. Elke klant kreeg een doosje met vier verse Thoolse bolussen erin. Bal deelde maar liefst 750 doosjes (dus 3000 bolussen) uit. Of het aan de bolussen lag is niet bekend, maar feit is dat het tankstation een recordomzet boekte geduren de de actiedagen. Een nieuwigheid is ook de stofzuiger die in het 'lucht- en watereiland' is geko men. Daarmee kan men eerst de auto van binnen schoonmaken alvorens hem door de wasstraat te halen. Klanten van het tanksta tion hoeven zich in elk geval niet af te vragen waarmee ze moeten betalen. Zowel klinkende munt, cheques als alle vormen van 'plas tic geld' kunnen hier gebruikt worden. Van Tilbeurgh volgde in 1985 M.Ph. van der Weele op als voorzit ter, maar vond het nu tijd om er een punt achter te zetten. De Rijke, die elf jaar met hem samenwerkte, bedankte hem op de jaarvergadering in Sint-Annaland voor de manier waarop de Vossemeerder had gefunctioneerd. Hij stelde dat er in het bestuur altijd een gezellige sfeer heerste. Als blijk van waardering bood hij een schuurmachine aan. Zijn voorstel om de Vossemeerder tot erelid te benoemen, werd met applaus begroet. Wie de nieuwe voorzitter van de vereniging wordt, is nog niet bekend. In het bestuur werden M.M. van Nieuwenhuijzen en P.P.C. Versluys herkozen, terwijl N.H.C. Vermuë uit Poortvliet in de plaats van Van Tilbeurgh gekozen werd. Hij kreeg 39 van de 42 stem men. De scheidende voorzitter ver raste de aanwezigen met een dank woord op rijm. Daarin herinnerde hij onder meer aan de vier secreta rissen die hij heeft meegemaakt: de heren De Hond, Burgers, Geluk en Brooijmans. De samenwerking met andere agrarische organisaties - zoals bij de gezinsstudiedag - en de toename van het aantal milieumaat regelen memoreerde Van Tilbeurgh eveneens. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de verwachting uit dat de structuur van de grond goed zal zijn als gevolg van de flinke, droge vorst. In het voorjaar van 1996 zorg de dat voor een losse structuur, ter wijl toen bovendien alle voorjaars werkzaamheden onder droge omstandigheden konden plaatsvin den. Het droge en koude weer ver traagde de opkomst van sommige gewassen, maar desondanks waren de groeiomstandigheden veelal gun stig. Ziekten en plagen in de gewas sen deden zich niet veel voor, uitge zonderd dan muizen in de suikerbie ten. Wat de produkten betreft, was de kilo-opbrengst van de vroege aardappelen goed, maar de prijs kel derde tot onder de kostprijs. Gras zaad, waarvan de markt aantrekt, zal voor velen een renderende teelt zijn. Mede doordat in de zomer een goe de prijs gemaakt werd voor het hooi. "De granen gaven topopbrengsten. De prijs van tarwe achter de combi ne was gelijk aan die van 1995, maar helaas is daar nu nog niets bijgeko men", aldus Van Tilbeurgh. De prijs van brouwgerst is slecht en ook die van uien ligt beneden de kostprijs. De opbrengst van de bieten was goed en het suikergehalte hoog. De cichorei krijgt een steeds vastere plaats in het Thoolse bouwplan. Er werden vorig jaar goede financiële resultaten mee behaald, maar onkruidbestrijding is moeilijk even als het klaarmaken van het zaaibed en de zaaidiepte. "Op bedrijven met veel vrije producten zal de eindba- lans een niet zo rooskleurig beeld te zien geven", aldus de voorzitter. Hij riep de leden op, bij de onkruid bestrijding kritisch te kijken naar de spuittechniek. Dit om te voorkomen dat in het kader van de milieuwetge ving spuitvrije zones ingevoerd zul len worden. De ontwikkelingen op dit gebied worden regelmatig besproken in de vakgroep akker bouw Zeeland. Van Tilbeurgh ging ook in op de dienst landbouwvoor lichting (DLV), de wegenverkeers wet en de samenwerking tussen vak technische en standsorganisaties. De Vereniging voor bedrijfsvoor lichting zag vorig jaar het ledental met zes teruglopen naar 174, zo meldde secretaris J. Brooijmans in zijn jaarverslag. Hij gaf daarin ook De belastingdienst houdt 13 maart tussen 9.00 en 12.00 uur spreekuur in zorgcentrum Ten Anker in Tho len. Hiervoor dient men zich voor dinsdag 18 februari aan te melden via telefoon 602950. Na opgave van de persoonlijke gegevens wordt dan bejaarden bijstand verleend bij het invullen van het belastingbiljet. De FNV Tholen beschikt over een mogelijkheid om de belastingaan gifte via een schootcomputer geau tomatiseerd bij de belastingdienst in Roosendaal aan te leveren. "De FNV heeft in heel Nederland 400 laptops van de belastingdienst gekregen", zegt bestuurslid M. den Haan uit St. Annaland. Dat biedt een extra mogelijkheid naast de al bestaande service, waarvan een con stant aantal leden gebruik maakt. "Het invullen van een belastingbiljet is voor vele mensen een groot pro bleem", zegt Den Haan. "De bepa lingen veranderen voortdurend en ook de biljetten zijn dit jaar nogal gewijzigd. Onze hulp, die een uitste kende naam heeft opgebouwd door de inzet van speciaal opgeleide kaderleden, is gratis voor FNV- leden op Tholen", aldus Den Haan. een overzicht van de excursies en veldbijeenkomsten die zijn georga niseerd. De aanwezigen gingen akkoord met een nieuwe contribu tieregeling, waarin de hectares wor den meegenomen. Leden met een bedrijf tot 40 ha gaan 50 gulden betalen, die met een bedrijf tussen 40 en 80 ha 75 gulden en daarboven 100 gulden. De penningmeester sloot het boekjaar af met een tekort van 525 gulden. J. Leemans vertelde de aanwezigen iets over het voorbereiden van de spuitmachine op de keuring door de stichting kwaliteitseisen landbouw techniek (LKS). Er zijn folders beschikbaar waarin uitvoerig beschreven staat waarop gelet moet worden. C. Vogelaar van de proef- boerderij Westmaas hield een inlei ding over moderne gewasbescher ming. Voor de verhuring van jachtgenot op alleen wegen en/of waterlopen wordt een vaste huurprijs van 50 gulden per jaar aangehouden. Dat heeft het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeliwse Eilanden besloten. Voor jachtrecht op wegen/waterlopen samen met perce len dijk en/of karreveld wordt alleen 10 gulden per ha. dijk/karreveld berekend. Het dagelijks bestuur besloot verder mensen die jachtgenot op de zeedij ken van Tholen huren, te wijzen op hun verantwoordelijkheid. Het wij zen op de mogelijkheid tot het verle nen van een vergunning ex artikel 7 lid lb van de Jachtwet komt echter te vervallen. G.s. hebben aan provinciale staten voorgesteld om aan wildbeheerseen- heid De Liniedijk in Poortvliet een eenmalige subsidie van 14.000 gul den te geven voor het voortzetten van het patrijzenproject. Dit project werd in 1992 op initiatief van het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij opgestart. Het houdt in dat boeren de randen van (een deel van) hun akkers braak laten lig gen of inzaaien met een kruiden mengsel. Deze ruige randen zijn een geschikt leefgebied voor patrijzen. De boeren krijgen hiervoor een bepaalde vergoeding. Het project liep vijf jaar en is daarom eind vorig jaar afgesloten. Maar veel boeren hebben aangegeven dat ze wel door willen gaan. De provincie heeft daarom in de nota agrarisch natuur beheer aangegeven dat er structureel geld voor dergelijke initiatieven moet komen. Het geld hiervoor kan echter pas op z'n vroegst voor vol gend jaar worden gereserveerd. Daarom vraagt De Liniedijk nu om een overbruggingssubsidie. Gede puteerde staten willen dat verzoek honoreren. Provinciale staten beslis sen op 14 maart over het voorstel. De rijksbijdrage in de kosten van de ruilverkaveling Sint-Philipsland zal geen 70,4% maar slechts 69,7% bedragen. Dat is het gevolg van het wegvallen van een aantal zaken uit het landinrichtingsplan. De begro ting van de ruilverkaveling beliep 1,27 miljoen gulden. Daarop werd een bijdrage van 893.750 gulden van het rijk toegezegd. Nu de wer kelijke kosten nader bekend zijn, namelijk 1,1 miljoen, is dit bedrag bijgesteld tot 768.083 gulden. Het lager uitvallen van de kosten kent twee belangrijke oorzaken. In de eerste plaats bleek het niet nodig om op Sint-Philipsland verdich tingswegen aan te leggen en daar voor was in de begroting 135.000 gulden opgenomen. Daarnaast is een boomweide niet gerealiseerd omdat de gronden niet verworven konden worden bij het plan van toe deling. Dat bespaart 125.000 gul den. Maar er zijn ook zaken duurder uitgevallen dan gedacht. Het inrich ten van 3,4 hectare extra natuurge bied bij de Bruintjeskreek vergde 34.000 gulden. En de aanplant rond om de eendenkooi was 7000 gulden duurder omdat dit met de hand in plaats van machinaal moest gebeu ren. Extra schattingsdagen en het maken van een bodemkaart vergden 102.000 gulden meer en er is 22.000 gulden gereserveerd voor het uitbe talen van schade als gevolg van kavelruil of het uitvoeren van wer ken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9