De molen en de haven zijn het visitekaartje van Sint-Philipsland 'De bond had er niet op gerekend dat iemand 60 jaar lid kon zijn' Thoolse kinderjury kiest beste boeken Klaverblad Zeeland van start gegaan Lessen van Rode Kruis over oorlog Bouwbonden CNV Tholen samen verder Emotie, zakelijkheid, wetskennis en bomvolle raadzaal den'tVooJrdatniemandezesti1g Hout- en bouwbond CNV St. Philipsland huldigt 5 jubilarissen NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW 15 en 16 FEBRUARI ZEELANDHALLEN - GOES Donderdag 13 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Verbannen Sloper Politiek belang Plannen jaar lid is van de bond. En in Sint-Philipsland is het volgens mij nog niet eerder gebeurd." Dat zei districts bestuurder Van Rijssel van de hout- en bouwbond CNV vrijdag op de jaarver gadering van de afdeling Sint-Philipsland. C. Quist uit Anna Jacobapolder werd daar gehuldigd voor 60 jaar lidmaatschap. Daarnaast eerde de afde ling ook vier andere jubila rissen. Rechtsbijstand Cao-onderhandelingen Vut blijft Bevordering lezen èn andere kijk op 'bieb' Woensdag gaat de Thoolse kinderjury weer aan het werk. Jeugd in de leeftijd van zes tot en met zestien jaar kan hieraan meedoen. Samen beslissen zij wat voor Tholen de beste jeugdboeken van 1996 waren. Tot en met 24 april hebben ze de tijd om elk zes boeken door te lezen, ze te bespreken en hun oordeel erover te geven. Volwassenen ca. 500 deelnemers op 10.000 m2 Inschrijving Lego bouwwedstrijd dagelijks ter plaatse tijdens evenement Toegang: 12.50 p.p. Kinderen tot 12 jr. 5.- Openingstijden: zaterdag en zondag 10.00 -18.00 uur "Hoe kun je het verkopen om een dorp aan het water op een eiland in Zeeland, in een waterland als Nederland, zijn haven - ook nog het aan zicht van het dorp - te ontnemen." De insprekers die op de bres staan voor het behoud van de Sint-Philipslandse haven halen alle argumenten uit de kast. Emotionele, zakelijke, juridische. De bomvolle tribune, lou ter gevuld met medestanders, beloont iedere spreker met een gul applaus. Na de installatie van de gemeente raad en een hoorzitting over inten sieve veehouderijen is het bij een vergadering in het gemeentehuis niet meer zo druk geweest als vorige week dinsdag bij de commissie openbare werken. Zo'n 75 mensen, voor het merendeel Sint-Philipslan- ders, vullen de raadzaal. Onder hen oud-wethouder Kosten, maar ook vishandelaar Jo Schot uit Tholen. De bodes Hage en mevr. Wijkhui zen lopen af en aan met stoelen en koffie. Tot in de deuropening staat het publiek. De pers mag voor de gelegenheid tegenover de commis sie plaatsnemen, aan de raadstafel waar normaal SGP, CDA en RPF/GPV zitten. Ook 'Ko van Bram van Jantje' vindt daar een plekje. Als wethouder J. van der Jagt de vergadering wil beginnen, vraagt L.H.M. Kosten hem om even te wachten. Een vertegenwoordiger van het Schuttevaer-hoofdbestuur (de schippersvereniging) is er nog niet; hij rijdt juist de Markt op. "Het is half acht geweest", zegt de wet- hou3er stoïcijns. Kosten: "Behinne ma!" Twee tellen later verschijnt Schuttevaer-directeur C.J. de Vries in de deuropening; nog net op tijd om zich aan te melden als inspreker. Ook degene die de spits afbijt is geen Sint-Philipslander. Oud-raads lid J. de Bres uit Sint-Maartensdijk meldt zich achter de microfoon. "Ik geloof dat het gemeentebestuur op de verkeerde weg is", klinkt het nog even strijdvaardig als vroeger uit de mond van de PvdA'er. "Behalve het financiële aspect spelen hier meer factoren. Keer het tij!" De korte boodschap oogst applaus vanaf de tribune. De toon is gezet. Namens de Schuttevaer-afdeling neemt vice-voorzitter Kosten het woord. Hij plaatst vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de door de gemeente gepresenteerde cijfers, gevoed door het feit dat zijn organi satie de inzage in de ambtelijke rap porten is geweigerd. "Zijn de cijfers soms bewust zodanig hoog. opge schroefd dat een sluiting van de haven daarmee automatisch gerecht vaardigd is?" Kosten verwijst naar het rapport van het ingenieursbureau Lievense, waarin wordt aangetoond dat de door de gemeente genoemde grote investeringen niet nodig zijn. "De 19.000 gulden die volgens onze informatie jaarlijks door de gemeen te beschikbaar wordt gesteld, is ruim voldoende om onze haven in prima conditie te houden." Kosten betreurt de 'starre' houding van burgemeester en wethouder en het achteloos ter zijde schuiven van alle aangevoerde argumenten. Ook bekritiseert hij de gemaakte opmerking dat het rapport van Lievense eenzijdig zou zijn: "Zo'n professioneel bureau gooit zijn naam niet te grabbel." De schip- persvoorman constateert dat de gemeente jaarlijks veel geld uitgeeft voor de leefbaarheid van de inwo ners. "Een goede zaak. Maar is onze haven minder waard dan bijvoor beeld bloembakken of een herten kamp, waar jaarlijks 15.000 gulden voor wordt uitgetrokken." Kosten wijst op de schippersgezinnen, bij elkaar zo'n 45 personen, "die bij een daadwerkelijke sluiting verbannen worden uit hun thuishaven. Verban nen door de politiek van b. en w. van Tholen. Het lijkt ons in dat geval het beste om dan maar politiek asiel aan te vragen; de praktijk leert dat geld dan geen rol speelt." Niet alleen de schippers, maar zowat de hele bevolking van Sint-Philipsland is tegen de sluiting van de haven, getuige de bijna 2000 handtekenin gen die zijn ingezameld, aldus Kos ten. Hij wil ze aan de wethouder overhandigen, maar die vraagt hem te wachten tot alle insprekers hun woord hadden gedaan. "Een dorp aan het water, op het kleinste Zeeuwse eiland, in een waterland als Nederland", begint vervolgens M. Geense zijn betoog. Hij wijst op de historische en emo tionele waarde van de haven, en op het essentiële belang ervan voor het aanzicht van Sint-Philipsland. aanzicht van Sint-Philipsland. "Maar de gemeente Tholen spreekt erover alsof het niets anders is dan 100 meter dam wand en een paar palen." Geense zegt de indruk te hebben dat naar argumenten is gezocht om de haven kost wat kost te sluiten. Hij concludeert dat uit het feit dat haven plotseling moet vol doen aan de criteria van een han delshaven, terwijl het eigenlijk alleen nog een thuishaven is. Het opvoeren van de kosten van dé havenmeester doet hij af als peanuts' in de begroting van Tho len. "Er zijn Fluplanders die gratis havenmeester willen zijn." Een aan sprakelijkheidsrisico ziet Geense niet omdat de haven immers mini maal gebruikt wordt. Er zal altijd nog een bord neergezet kunnen wor den met de tekst: afmeren op eigen risico. Een milieurisico moet vol gens Geense niet bij een haven wor den gezocht, maar bij een schip. De Sint-Philipslander verwijt de gemeente de weg van de minste weerstand te kiezen door geen acti viteiten voor de haven te zoeken. "Terwijl ik heb begrepen dat juist het aantrekken van activiteiten een sterk punt is van de gemeente Tho len." Ten aanzien van groot onder houd verwijst hij naar het rapport Lievense. Met zijn opmerking over de havenontvangstinstallatie (hoi) krijgt Geense de lachers op zijn hand. "Men wil een hoi, kan die niet betalen, dan moet de hele haven maar weg. Kom nou! Stel je wil een muur langs je tuin. Je kunt het niet betalen, dus breek je je hele huis maar af." Er wordt volgens Geense volledig voorbijgegaan aan de functie van de haven als essentieel deel van het dorpsaanzicht. "De molen en de haven zijn de identiteit, het visite kaartje van St. Philipsland." De haVen is een onmoetingsplaats, een 'rondhangplaats' voor de jeugd, inwoners wandelen er langs, zwem men er in de zomer. Op koninginne dag vinden er festiviteiten plaats, met de braderie is het parkeerterrein. "De haven is dus belangijk voor de leefbaarheid van het dorp." Die afbreken zal leiden tot een gefrus treerde bevolking en ongeloofwaar digheid van de politiek, aldus Geen se. Hij roept op het rapport Lievense het voordeel van de twijfel te gun nen en 'de handtekeningen van een heel dorp' niet als waardeloos van tafel te vegen'. "Gaat u niet het streekmuseum in met de oneervolle vermelding van: sloper van de aan blik van je eigen streek, nee van je eigen gemeente!" besluit hij zijn emotionele betoog. P. Hoek op zijn beurt gooit het op het juridische aspect; de wet en de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Hij concludeert dat het voorstel van b. en w. niet zorgvuldi ge is voorbereid zoals de algemene wet bestuursrecht dat stelt. Er wordt namelijk niet ingegaan op de histori sche en beeldbepalende waarde, het aspect thuishaven en de gevolgen van de sluiting voor de ruimtelijke samenhang. Verder ontbreekt erva- ringsonderzoek van de kant van de gemeente. Ook is volgens Hoek niet zorgvuldig met alle belangen omge gaan. doordat aangedragen oplos singen zonder weerlegging afgedaan worden. Door sluiting per 1 april voor te stellen, ontbreekt de ver plichte redelijke overgangstermijn voor de belanghebbenden, stelt Hoek. Hij constateert dat het college het eigen standpunt met 'verbeten heid' uitdraagt. "Omdat vrijwel alle argumenten van het college zwaar betwist worden, is een betere onder bouwing met harde feiten en gege vens juridisch verplicht." Dan wordt het gelijkheidsbeginsel geweld aangedaan doordat het gemeentebestuurniet aangeeft waarom de aangevoerde argumen- ten niet gelden voor de overige Thoolse havens. "Dan wil ik duide lijk stellen dat een college dat wei gert inzage te geven in de totstand koming van haar cijfers, daarmee de democratische controle en de eerlij ke discussie frustreert. Dat tast de geloofwaardigheid van de politiek aan", zegt Hoek. "Op Tholen weet de burger het bestuur nog te vinden. Alleen heb ik de indruk dat het bestuur daar niet altijd op zit te wachten." De Sint-Philipslander stelt dat het soms nodig is om bij een keuze de politieke belangen te laten gelden boven de eisen van efficiën tie en effectiviteit. Dit om het ver trouwen van de burger in de politiek niet te beschamen. Tenslotte neemt De Vries het woord. "Ik loop zo'n 20 jaar mee en het is voor het eerst dat ik meemaak dat zo'n jonge haven gesloten dreigt te worden", zegt hij. De Schuttevaer- directeur stelt dat de haven nog niet op de helft van zijn levensduur is. "Hij is aangelegd voor 50 jaar. Als je, zoals nu, niets doet aan onderhoud is hij na die tijd op en moet je een nieu we aanleggen." Groot onderhoud is de komende 30 jaar niet nodig, garandeert De Vries. "Maar als u de haven 100 jaar in stand wil houden, dan moet u nu een half miljoen inves teren. Maar wij als schippersvereni ging vragen dat niet." De gebruikers hebben voorlopig aan 25 jaar vol doende, aldus De Vries. Hij wijst erop dat Sint-Philipsland niet bij de havens hoort die de minister tien jaar geleden heeft aangewezen om een havenontvangstinstallatie te plaatsen. "Maar waarom moet de haven dicht, we begrijpen het niet. Wat bent u van plan? Want dat bent u, u laat dit zo geen tien, twintig jaar liggen. We hebben het recht te weten wat u gaat doen." De Vries stelt dat dat er toe komst is voor de binnenvaart, sim pelweg omdat alle wegen dichtslib ben. "Binnen 5 a 10 jaar worden hier in Tholen maatregelen genomen om het vervoer over water te stimuleren, dat verzeker ik u. Zet daarom uw voornemen tot sluiting héél ver weg." Kosten krijgt nu de kans om zijn handtekeningen aan de wethouder aan te bieden en dan is het woord aan de commissie. Het valt op dat die zich voor deze gelegenheid bijzonder goed hebben voorbereid. Verwacht ten ze veel publiek? Gaandeweg de discussie wordt duidelijk dat de leden niets voor sluiting voelen. Dat wordt steeds met applaus begroet. Als oud wethouder Walpot - die invalt voor een zieke collega - zijn persoonlijke standpunt kenbaar maakt, is de bijval niet van de lucht. Boegeroep en gestamp klinkt een enkele keer bij uitspraken van de wethouder. Maar als die samenvat dat de commissie unaniem tégen de sluiting adviseert, is de opluchting van de gezichten te lezen. Het punt is behandeld en de aanwezigen drommen voor de uit gang samen. Ze hebben hun zin. Ter wijl in de raadzaal de vergadering voortgaat, rijden de Sint-Philipslan- ders luid toeterend de smalstad uit. Terug naar hun dorp aan het water. Voorzitter A. de Raat opende de jaarvergadering van de hout- en bouwbond in dorpshuis de Wimpel. Hij stond eerst stil bij het overlijden van de leden C. den Braber en S. Fonteijne. "We hebben de plicht om als bond de familie zoveel mogelijk bij te staan", zei De Raat. Hij was blij dat er weer een aantal jubilarissen waren. "Zelfs tot zestig jaar aan toe. Het is prachtig dat leden, ook als ze ouder zijn, lid blij ven. En dat is ook nodig. Je steunt er de bond mee, maar je kunt er ook altijd een beroep op doen, zelfs al werk je niet meer." Vijf jubilarissen waren er te huldi gen: C. Quist uit Anna Jacobapolder 60 jaar lid, A. van der Kleijn uit Sint-Philipsland 40 jaar lid, A.P. van der Reest uit Anna Jacobapolder, K. Kosten uit Anna Jacobapolder en G. van Herk uit Sint-Philipsland elk 25 jaar lid. De laatste twee waren ver hinderd, maar de drie overigen ont vingen in de Wimpel hun eerbetoon. Van der Reest kreeg de zilveren speld en Van der Kleijn een gouden. Voor C. Quist was er echter geen ereteken. "De bond heeft er blijk baar geen rekening mee gehouden dat er wel eens mensen zouden kun nen zijn die zestig jaar lid van de bond blijven. Dus er is geen speldje voor. De mensen worden steeds ouder en we moeten in de toekomst misschien toch maar eens zo'n speldje maken", zei Van Rijssel. "Maar gelukkig is er wel een oor konde voor en dat is toch ook mooi." De districtsbestuurder gaf Quist ook nog een envelop met inhoud. "Daar kunt u zelf dan wel iets moois van kopen." Traditioneel kregen ook de echtgenoten van de jubilarissen een bos bloemen. Van Rijssel onderstreepte het belang dat mensen als ze stoppen met wer ken, lid blijven van de bond. "Het levert ons natuurlijk geld op waar mee we erg goede dingen kunnen De afdeling Sint-Philipsland van de hout- en bouwbond CNV huldigde vrijdagavond drie van de vijf jubilarissen. Staande van links naar rechts: voorzitter A. de Raat, A. van der Kleijn, mevr. A.J. van der Kleijn-Bossers, C. Quist en mevr. J.M. Quist-van Dijke. Zittend A.P. van der Reest en mevr. E.A. van der Reest-Lindhout. doen. Vanzelfsprekend de onder handelingen voor de cao, maar ook dingen waarvan alle leden gebruik kunnen maken", zei Van Rijssel. "Zo hebben we onlangs een rechts- bijstandsverzekering ingevoerd. Dat kost de leden een paar dubbeltjes extra, maar mocht er eens iets gebeuren waar een advocaat aan te pas moet komen, hoef je die kosten niet zelf te betalen. Wij hebben hier voor zelf een aantal juridische men sen in dienst genomen. De leden die zelf al een rechtsbijstandsverzeke- ring hadden, kunnen die nu wel opzeggen, want onze dekking is praktisch hetzelfde. Er is ook een financieel adviesbureau en we onderzoeken nog meer dingen die we onze leden kunnen aanbieden onder de noemer 'CNV-verzekerin- gen'.. Bijvoorbeeld een korting op de premie bij het bijverzekeren van de nabestaandenwet." Na de pauze was het woord aan Van Riissel die de ongeveer twintig aan wezigen inlichtte over de laatste berichten aangaande de cao-onder handelingen. "Die verlopen erg stroef en het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn afspraken gemaakt zullen worden", zei Van Rijssel. Juist die dag ontving hij per fax de laatste berichten. Na vijf onderhandelingsronden is er nog steeds geen basis voor een principe akkoord. Drie hoofdpunten vormen het grootste struikelblok. Het CNV wil een loonsverhoging van 3,5 pro cent. Daarvan is één procent auto- Sinds januari is er de stichting Kla verblad Zeeland. De stichting is een samenwerkingsverband tussen de federatie van ouderverenigingen, het provinciaal overleg- en samen werkingsverband oude reisorganisa ties in Zeeland, het patiënten en con sumentenplatform Zeeland, de lan delijke organisatie bewonerscom missies bejaardenhuizen, het wao- platform Zeeland en de Zeeuwse stichting voor gehandicaptenbeleid. De stichting wil de belangen van de consument gaan behartigen in de zorg- en dienstverlening. Het is een samenwerkingsverband waarin de krachten gebundeld worden, maar iedere deelnemende organisatie moet de werkzaamheden zelf blij ven uitvoeren. Er is voor het Klaver blad een werkplan in de maak. Daar in staan projecten die opgezet kun nen worden rondom ondermeer: de wet medezeggenschap cliëntenra den zorginstellingen, het persoons gebonden budget en de inrichting en inbreng in organen voor regionale indicatiestelling rondom zorgvoor ziening. Er moet ook een deskundi genbank komen. Mensen kunnen vrijwillig hun kennis ter beschik king van de stichting stellen. Direc teur van de stichting in oprichting was de directeur P.H.A. Brakman van de Zeeuwse stichting voor gehandicaptenbeleid (ZSG). Hij nam onlangs echter afscheid omdat hij wethouder is geworden in de gemeente Middelburg. Nieuwe directeur van de stichting Klaver blad Zeeland èn de ZSG is mevr. E.M.T. Ardon-Visser. Onafhanke lijk voorzitter van het bestuur is mevr. G.E. Huisman en verdei leverde elk van de aangesloten orga nisaties een bestuurslid. matische prijscompensatie en een kwart procent voor het besteden van de opbouw van eigen vut-rechten. De werkgevers vinden deze loonei sen echter te hoog. Volgens het CNV vinden de werkgevers dat 'werknemers in de bouw genoeg verdienen'. Een ander punt is dat per 1 januari volgend jaar het verbod op het inhuren van uitzendkrachten in de bouw wordt opgeheven. De bon den waren daar tegen, maar de rege ring zette door. Daarom willen de bonden nu afspraken over de voor waarden waaronder uitzendkrachten in de bouw aan het werk moeten. Zo zouden ze onder de bouw-cao moe ten vallen. Dan vormen ze geen 'oneerlijke' concurrentie ten opzich te van de reguliere bouwvakkers en ze betalen mee aan zaken als vut en scholingsfonds. Werkgevers zien dat echter niet zitten, Zij willen de uitzendkrachten volgens de uitzend- cao behandelen, wat voordeliger is. Het CNV is daar op tegen. "Het mag niet zo zijn, dat uitzendkrachten straks het vaste bouwpersoneel het brood uit de mond stoten", vindt de bond. In de steeds verder gaande trend van flexibel werken, willen de werkge vers de arbeidstijden in de bouw variabel maken. De bond is daar tegen omdat ze de huidige cao al flexibel genoeg vindt. De bonden willen de werkgevers wel toestaan om per bedrijfstak afspraken te maken over afwijkende arbeidstij den, mits er overeenstemming is met de ondernemingsraad. Het werk op zondag wil het CNV zoveel moge lijk beperken. Verder hebben de bonden voorge steld om de aanvulling op de ww- uitkering te verlengen van acht tot dertien maanden, de eindejaarsuit kering voor langdurig arbeidsonge schikten te verhogen tot 1000 gul den en ook de onkostenvergoeding te verhogen. Verder zou het 'vele overwerk' beperkt moeten worden, de uitkering bij overlijden door een ongeval moet gelijk blijven en de arbeidsomstandigheden moeten ver beteren. Al deze zaken zien de werkgevers niet zitten. De enige twee punten waarover bijna over eenstemming is, zijn: de vut-rege- ling blijft tot 2000 hetzelfde en werknemers van 55 jaar en ouder kunnen vrijwillig kiezen voor een 4- daagse werkweek. Naast het cao-overleg, besprak Van Rijssel ook nog de aanstelling van de zogenaamde vraagbaak. Deze functie werd in het leven geroepen na het verdwijnen van de plaatselijk vertegenwoordigers (pv'ers) van het sociaal fonds bouwnijverheid. "De vraagbaak is iemand waar leden van de bond terecht kunnen met vragen en klachten", zei Van Rijssel. "Deze vraagbaak selecteert de vragen en bekijkt hoe urgent ze zijn. Daarna worden ze doorgegeven aan het dis trictskantoor in Tilburg. Deze manier werkt efficiënter dan voor heen toen het districtskantoor aller lei vragen direct kreeg .voorgescho teld." Voor de afdeling Sint-Philips land is J. Ligtendag (voorheen pv'er) vraagbaak geworden. Hij volgde daartoe een aantal cursussen van het CNV. Het bestuur van de CNV- afdeling Sint-Philipsland bestaat momenteel uit voorzitter A. de Raat, secretaris/penningmeester J. Ligten dag, notulist A. Noorthoek en de leden J. Joppe en I. Bolier. De Thoolse afdelingen van de hout en bouwbond CNV gaan onderzoe ken of ze als één afdeling verder kunnen gaan. De besturen hebben een brief van het districtsbestuur gekregen met het verzoek hiervoor. "Het is nog maar in een heel pril sta dium", zegt secretaris P.C. van der Reest uit Tholen. "We hebben die brief gehad en nu gaan we een datum prikken waarop we met de drie besturen bij elkaar kunnen komen om erover te praten." De afdeling Sint-Philipsland blijft voor lopig nog zelfstandig bestaan, maar het is niet uitgesloten dat die in de toekomst ook bij Tholen gevoegd zal worden. De eventuele nieuwe afdeling Tholen zou wel van de diensten van de vraagbaak van Sint- Philipsland - secretaris J. Ligtendag - gebruik willen gaan maken. CNV Oosterschelde. Voorzitter A. Westerlaken van de vakcentrale CNV installeert maandag het nieu we bestuur van de CNV-regio rond om de Oosterschelde. Via de regio's (er zijn er landelijk zeventig) wor den de leden ook met zaken dicht bij huis geholpen zoals gemeentelijke belastingen, huursubsidies en voor zieningen voor gehandicapten. De installatie vindt plaats om half acht in dienstencentrum De Vroone te Kapelle. In drie categorieën (A, B en C) lezen de leden van de kinderjury kinder boeken die in 1996 zijn verschenen. De categorieën worden naar leeftijd en leesniveau ingedeeld. Per biblio theekvestiging (Tholen, Sint-Anna- land, Sint-Maartensdijk) kunnen er twee A-, twee B- en twee C-jury's opgesteld worden. Elk jurylid leest zes boeken in de periode van 19 februari tot en met 24 april. Ze bespreken onder begeleiding van vrijwilligers samen deze boeken en geven er punten aan. De uitslagen van de verschillende jury's worden vergeleken en daaruit komt de eind uitslag van de Thoolse kinderjury. Kinderen die mee willen doen, kun nen zich aanmelden bij de bibliothe ken. Woensdag om twee uur wordt het eerste boek uitgedeeld in alledrie de vestigingen. Met name de jonge ren die A-boeken lezen worden opgeroepen mee te doen. De kinderboekenweek werd in 1955 voor het eerst in Nederland gehou den en toen werd ook voor het eerst een prijs voor het beste kinderboek uitgereikt aan An Rutgers van der Loeff-Basenau voor 'Lawines Razen'. Tegenwoordig worden er landelijk twee gouden griffels (alleen aan Nederlandse schrijvers) en zes tot tien zilveren griffels (ook voor buitenlandse auteurs) uitge reikt. Daarnaast zijn er nog de gou den en zilveren penselen voor de beste illustraties. Boeken die niet in Trucks, off road en racewagens Scheepsbouw met bassin Vliegtuigen Spoorbanen Minikermis Poppenhuizen Modelstoom Houtbouw ~eve*ooP^ Meccano K'nex Fishertechniek Tractorpulling Lego bouwwedstrijd etc Aanvang wedstrijd: 4 t/m 7 jaar: 12.00 uur 8 t/m 12 jaar: 15.00 uur de prijzen vallen, maar wel gewaar deerd worden, krijgen de beoorde ling 'vlag en wimpel'. Maar deze prijzen worden allemaal toegekend door een jury van volwassenen. Daar kwam in de loop der jaren de nodige kritiek op. Er was in 1959 al een kinderjury in Rotterdam, maar pas na 1970 kwam het verschijnsel algemeen op gang. De kinderjury werd ingesteld als aanvulling op de kinderboekenweek omdat de smaak van kinderen anders kan zijn dan die van volwassenen. Daarnaast is het een actie om het lezen onder kinde ren te bevorderen. De deelnemers leren bovendien dat het inspirerend kan zijn om met andere kinderen over boeken te praten. De openbare bibliotheken hopen dat men door de kinderjury gaat zien dat de 'bieb' meer is dan een uitleenbedrijf, namelijk ook een plaats waar men anderen ontmoet en waar allerlei informatie te vinden is. Het Rode Kruis Zeeland gaat op middelbare scholen een lespakket onder de aandacht brengen met als titel 'Mensen in tijd van oorlog'. Het doel van deze serie lessen is: leerlin gen tussen de twaalf en vijftien jaar bewust maken van het feit dat er regels zijn voor wat je wel en niet kunt doen in een oorlog om onnodig leed te besparen. Volgens het Rode Kruis staan scholen op dit moment niet uitvoerig stil bij dit onderwerp, terwijl leerlingen zelf actie kunnen ondernemen om geweld in de wereld te verminderen. Het lessen pakket is er in twee versies: één voor vwo/havo en één voor mavo/mbo. De serie kan worden ingepast in de lessen geschiedenis en maatschap pijleer. De zeven lessen gaan vanuit verschillende invalshoeken in op het zogenaamde 'humanitaire oorlogs recht'. De historische ontwikkeling hiervan wordt belicht en in de klas kan ondermeer een oorlogstribunaal worden nagespeeld. Ideeën voor een wandtentoonstelling worden aange reikt en een aantal gewapende con flicten zoals de oorlog in voormalig Joegoslavië worden besproken. Het Rode Kruis heeft landelijk ruim zeventig vrijwilligers ingezet om scholen en leerlingen te benaderen. Vervuilde grond. Er moet veront reinigde grond afgevoerd worden van het perceel Ten Ankerweg 8 in Tholen - een voormalige garage - naar Heidemij grondreiniging in Dordrecht. De provincie heeft daar voor ontheffing verleend aan het bedrijf Zonneveld Verhoef te Eemnes. Oud-raadslid Geluk (staande links) neemt de drukte in de raadzaal in ogenschouw bij de commissievergadering over de Sint-Philips landse haven. Vice-voofzitter L.H.M. Kosten van schippersvereniging Schuttevaer kijkt naar hem op. t t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7