Nieuwe voorzitter Sloth wil aantal vrijwilligers verdubbelen Verbo krijgt toch vier ton 'Vraag arts naar zijn ethische motieven, maar doe het netjes' Riest mï stokvis in aerepels Succesvol optreden Louis van Dijk en Smalstads mannenkoor Werèntug Verkamman: We kunnen er mee leven Professor Velema bij patiëntenvereiniging in Tholen: Programmamaker E.E.A. Kooijman uit Scherpenisse benoemd Donderdag 13 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De lokale radio-omroep Sloth heeft weer een nieu we voorzitter. De 61-jarige E.E.A. Kooijman uit Scherpenisse neemt de taak over van J.L. Troost uit St. Maartensdijk, die zijn taak na een jaar we gens drukke werkzaamhe den al moest neerleggen. Verdubbeling van het aan tal vrijwilligers en verbete ring van de kwaliteit ziet Kooijman als zijn belang rijkste taken bij de lokale omroep. Formidabel enthousiasme Zelfkritiek belangrijk Publieke omroep Huisvesting krap Luisterdichtheid Gemakkelijk integreren Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Cabaretier Hans Dorrestijn in de Vossenkuil Een groot succes. Zo kan het optreden van de bekende pianist Louis van Dijk met het Smalstads mannenkoor worden betiteld. Uit op Tholen en de beheerscommissie van gemeenschapscentrum Meulvliet schoten raak, zo wel wat kwaliteit betreft als bezoekersaantal. Van Dijk, bekend om zijn improvisatiestijl, maakte er samen met de Thoolse zangers vooral een gemoedelijk optreden van. Hartelijk Oud en nieuw Voor een patiënt is het belangrijk om kennis van zaken te hebben over zijn ziekte. Maar hij moet niet op de stoel van de dokter willen gaan zitten; respect voor medici is vereist maar vragen naar de ethische motieven van de arts moet kunnen. Goed overleg met de behandelend arts is een noodzaak. En dat alles vanuit een spiritualiteit, zoals David in psalm 31'Mijn tijden zijn in Uw hand, redt mij van de vijanden.' Doordrukken Morfine Iedere wat oudere Tholenaar - daar bedoelen we natuur lijk evengoed de Sint-Philipslander mee - zal zich de zondagse warme maaltijd herinneren bestaande uit riest mi stokvis. Typisch was het dat men dan bedoelde: riest mi stokvis, aerepels in buttersause; dae wier dan soms oak nog 'n lepel wèrm spekvet in de sause hedaen, a se dochte dat die te schrael was. Buiten ons eiland, bijvoor beeld op Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Walche ren en Noord-Beveland, had men op die dag hetzelfde menu. Men begon zo ongeveer in oktober 's zondags stokvis te eten tot atte nieuwe aerepels hvaeme, want dan gieng iederéén over op zoute vis mi peetjes. McWorld Zijn ster is daar snel gestegen, want pas in april vorig jaar zocht hij van uit de drukke randstad de rust van Scherpenisse op. "In Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht was ik bijna vier jaar medewerker informatieve programma's bij de lokale omroep en adviseur van het bestuur, zodat ik al snel na mijn komst naar Tholen bij Sloth aanklopte. En per 1 oktober kon ik op dinsdagavond aan de slag met een informatief programma." Al gauw begonnen ze echter aan Kooij man te trekken om ook in het bestuur zitting te nemen. Hij hield het af omdat hij eerst meer van Tho len en de lokale omroep wilde weten, maar vorige week boog Kooijman onder de aanhoudende verzoeken. "Ik ben aan het dagelijks bestuur voorgesteld, waarna schriftelijk de stichtingsraad is geraadpleegd. Zelf wilde ik ook het advies van de medewerkers en die gingen unaniem akkoord met mijn voorzitterschap." In het nog vrij korte bestaan van de Thoolse radio zijn er al diverse voorzitters geweest: Initiatiefnemer C.A. Burgers, vervolgens R. Raven- steijn en daarna J.L. Troost. "Wan neer iemand in goede harmonie wil stoppen, vind ik dat geen punt, maar het is niet goed wanneer dat in een ruziesfeer gebeurt", zegt Kooijman. Hij benadrukt, dat zijn voorganger 'in goede harmonie' zijn functie heeft neergelegd. "In de laatste van de twee stichtingsraadvergaderin gen in 1996 kondigde hij zijn-terug treden al aan. Het formidale enthou siasme van de medewerkers heeft me over de streep geholpen om uit eindelijk ja te zeggen tegen het voorzitterschap, maar ik moet me er verder nog in verdiepen." De pas aangetreden voorzitter van de Thoolse lokale radio-omroep Sloth, dhr. Kooijman uit Scherpenisse. Kooijman wordt bijgestaan door secretaris-penningmeester J. Bout uit Tholen, tweede voorzitter en pro grammaleider L. Mayer uit Poort vliet en de nieuwelingen mevr. N. Aalbrechtse uit Tholen (tweede secretaris/notuliste) en J. v.d. Kloos ter uit St. Annaland (tweede pen ningmeester/medewerker country- muziek). Kooijman is vrijwilligerswerk gewend. Voordat hij als chef techni sche inspectie bij het containerbe- drijf E.C.T. van de vut-regeling gebruik maakte, werkte hij met ouderen bij 't Gilde in Zwijndrecht en bij Humanitas. Verder was hij voorzitter van de afdeling Drecht- steden van de crematievereniging A.V.V.L. en de laatste vier jaar was Kooijman actief bij de lokale omroep. "Daar hadden we 140 medewerkers voor een gebied van 63.000 inwoners, de Sloth kan maar over 37 vrijwilligers beschikken, maar hun inzet is ook 200%. Mijn Een uitspraak van de Hoge Raad levert de Verbo uit Tholen alsnog 400.000 gulden op. Daarmee komt een tien jaar slepend geschil tussen de handelsmaatschappij en de Staat der Nederlanden tot een oplossing. Het scheepvaartservicebedrijf had 720.000 gulden schadevergoeding gevraagd omdat een geheel nieuw bevoorradingsschip in het kanaal door Zuid-Beveland moest worden aangeschaft. Voor de voormalig Verbo-directeur J. Verkamman uit Tholen, die zijn onderneming vier jaar geleden ver kocht aan Slurink Zwaans, is de uit spraak een opluchting. "Voor twee derde hebben we gelijk gekregen en daar kunnen we mee leven. De zaak kan nu eindelijk aan de kant, want bij de verkoop van de Verbo aan Slurink hing de claim altijd nog in de lucht." De Verbo, die zich sinds 1970 bezighoudt met de bevoorrading van schepen langs het kanaal van Zuid- Beveland en daarnaast vestigingen heeft in Tholen en Vlissingen, huur de tot 1989 twee opslagterreinen van de Staat. In verband met verbre ding van het kanaal door Zuid- Beveland moesten die percelen ont ruimd worden. De schadeloosstel ling werd echter een groot geschil punt. Deskundigen kwamen met een raming van 720.000 gulden omdat een nieuwe ponton gekocht moest worden. "Het rijk heeft echter zijn eigen deskundigen afgevallen en daarom heeft het allemaal zo lang geduurd. Ze wilden er met een koopje van af komen", aldus Ver kamman. De Staat stelde eerst 160.000 gulden voor, terwijl de Ver bo toen 665.000 gulden vroeg. De Thoolse onderneming pikte de lage. schadevergoeding niet en stapte naar de rechtbank, die in 1993 de claim van Verbo afwees. Het bedrijf ging in hoger beroep bij het gerechtshof, die in 1995 de Staat veroordeelde om de Verbo vier ton te betalen. Het rijk werd ook tot de kosten veroordeeld, maar legde zich niet neer bij de nederlaag. De Staat ging in cassatie, waarbij de Verbo zich later aansloot, maar beide bezwaren zijn vrijdag door de bur gerlijke kamer van de Hoge Raad afgewezen, waardoor het eerdere bedrag van 400.000 gulden gehand haafd bleef. "Je wordt misselijk en oud van zo'n procedure", concludeert Verkam- man. "De kosten liegen er niet om, want een gespecialiseerde advocaat rekent 435 gulden per uur, maar gelukkig kunnen we na deze uit spraak van de Hoge Raad de zaak eindelijk afwikkelen." doel is om het aantal medewerkers te verdubbelen, zodat we de druk op de bestaande groep kunnen wegne men, want de inspanning van onze mensen is nu wel heel erg groot. Om de kwaliteit van de lokale omroep te verhogen, moeten we het aantal vrij willigers zien op te krikken. Niet de kwantiteit dient bij de Sloth voorop te staan, maar de kwaliteit en het hebben van zelfkritiek is dan heel belangrijk." Het Commissariaat voor de Media is landelijk de lokale omroepen scher per aan het controleren, of ze wel aan de wettelijke richtlijnen voldoen ten aanzien van lokale informatie. "Er is een gedoogbeleid van 50/50, maar wij willen 40% informatie en 60% muziek. Onze landelijke orga nisatie, de Olon, voert daarover nog steeds onderhandelingen. Ik denk, dat we qua 40/60 verhouding tot de betere omroepen behoren. Van de totaal 350 lokale omroepen in Nederland is Sloth zeker de slecht ste niet. Per 1 maart hebben we op dinsdag, woensdag en vrijdag van vier tot zes uur informatieve uitzen dingen, naast de zaterdag en zondag, waarop veel aan sport wordt gedaan. Wij voorzien de lokale informatie van rustige achtergrondmuziek, want ik beschouw de Sloth als een publieke omroep, waarin alle maat schappelijke groeperingen van Tho- Meer dialect. Er is een commissie opgericht die zich richt op de bevor dering van het gebruik van het Zeeuws. Initiatiefnemer is de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek. Met name de voor zitter daarvan heeft dit gestimuleerd. len zich moeten kunnen vinden. Het enige gevaar is, dat de commercie grip krijgt op een lokale omroep als de onze. Als de inkomsten uit spon soring de hoofdzaak worden, ben je daarvan teveel afhankelijk." De nieuwe voorzitter noemt Sloth 'een gezonde omroep zonder schul den.' "Dat is op zich belangrijk, maar we kunnen niets extra's doen, zoals bijvoorbeeld een straalzender aanschaffen, al hebben we een goed stukje techniek. Financieel kunnen we ons bedruipen, maar daar is alles mee gezegd. De vereniging Vrien den van de Sloth is opgeheven, maar we hebben nog wel donateurs en ook de vrijwilligers betalen een bij drage. De gemeente subsideert ons volgens de begroting 15.000 gulden, maar door bepaalde kosten krijgen we maar 10.000 gulden in onze kas. Daarnaast is er de sponsoring van bepaalde programma's door bedrij ven. De Olon werkt via de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten aan een formule, dat we een deel van de luister- en kijkgelden ontvangen via het doorsluizen van opcenten." De huisvesting van Sloth aan de Botermarkt in Tholen is krap. "We kunnen daar nog uit de voeten, maar de ruimte is beperkt en meer kunnen we eigenlijk ook niet betalen." Kooijman heeft als wens ook een luisteronderzoek op zijn verlang lijstje staan. "Daar gaat het immers om, maar uitbesteden aan een extern bureau is onbetaalbaar, zodat we een eigen luisteronderzoek gaan instel len. Er zijn landelijke omroepen die nog geen 1% luisterdichtheid halen. Als wij op 5% uitkomen, is dat heel goed, maar daarmee zijn we niet tevreden. We moeten proberen om als Sloth 10 tot 15% te halen." De voorzitter denkt er niet aan om de kwaliteit te verhogen door de kwantiteit te beperken. "We zenden nu elke dag uit van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds en dat is goed te behappen. De mensen worden wereldwijd wel overvoerd met informatie via allerlei radio- en t.v.- zenders, waarbij men veel van zen der wisselt, het zogenaamde zappen. Daardoor gaat men meer terug naar de basis, het regionale en lokale. Dat merk je aan het succes van SBS6 en ook de inwoners van Tholen zijn meer geïnteresseerd in wat er in hun eigen gemeente gebeurt. Bovendien staan hier de normen en waarden iets hoger in het vaandel dan in de grote steden. Daarom ben ik ook naar Tholen gekomen. Het lokale trekt in plaats van geweld, porno en reality t.v." Gezien het grote media- aanbod wordt de spoeling alsmaar dunner, maar de nieuwe voorzitter denkt met een zelfstandig Sloth de toekomst te kunnen ingaan. "Er moet wel een goede samenwerking komen, maar als lokale omroep moeten we onze eigen identiteit houden. Tholen moet Tholen blij- Zo wil Kooijman de banden met de kerken aanhalen. De medewerking uit de beginperiode, waarbij er kerk diensten werden uitgezonden, is wat verwaterd. "We krijgen nu wel bandjes, maar we willen rechtstreek se uitzendingen. Ook de stichtings raad, die momenteel 16 leden telt, moet opgekrikt worden." Kooijman wil Sloth totaal oppep pen. 'Zo werk ik ook aan een interne opleiding voor lokale radio, want het is en blijft allemaal echt vrijwil ligerswerk, al moet je het wel pro fessioneel en bedrijfsmatig benade ren." Kooijman heeft in de korte tijd dat hij op Tholen woont, snel carriè re gemaakt. "Integreren was voor mij gemakkelijk, dankzij het feit dat ik al snel medewerker van de lokale omroep werd. Dan kom je overal en dat biedt voordelen", aldus de nieu we voorzitter van de stichting lokale omroep Tholen. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. van het Smalstads mannenkoor, speelde Van Dijk een stuk 'quatre mains', ofwel voor vier handen. Het werd 'Petite Suite' van Claude de Bussy. Verder liet Van Dijk solo nog diverse improvisaties horen waaronder een blues. Het gezamen lijke slot werd gevormd door wat liederen in de 'barbershop-stijl' zoals 'Goodnight'. Over de persoon lijkheid van Louis van Dijk weet Van Zijst nog te melden: "Hij is net zo hartelijk als hij overkomt. Hij heeft een vlotte babbel en blijft ook graag nog wat plakken na een optre den. Daarnaast is het natuurlijk een fantastische pianist." Met zo'n 230 bezoekers was de gro te zaal van Meulvliet goed gevuld met een gemengd publiek. Het was niet de eerste keer dat het Smalstads mannenkoor optrad met Louis van Dijk. Vijfmaal eerder was dat al het geval en blijkbaar heeft de pianist er plezier in om deze samenwerking zo nu en dan weer op te halen. De 56- jarige Louis van Dijk raakte tijdens zijn studie klassieke muziek geïntri geerd door de jazz-muziek. In 1961 won hij het Loosdrecht jazzcon- cours en sinds die tijd treedt hij op door heel Nederland. Op het moment geeft Van Dijk improvisa tieconcerten (van jazz, maar ook van andere stijlen). Hij werd heel bekend wegens zijn samenwerking met de vorig jaar overleden Pim Jacobs en mr. Pieter van Vollenhoven. Samen gingen ze door het artistieke leven als 'De gevleugelde vrienden'. De lange Van Vollenhoven en de kleine Van Dijk zetten deze samenwerking voort. Maar Van Dijk concerteert nog veel meer. En zo kwam hij ook naar Tholen voor een optreden met het Smalstads mannenkoor. Het werd een avondje 'entertain ment' zoals Van Dijk het zelf noemt. Lichte muziek stond voorop. "Wij hebben het programma een beetje op Van Dijk afgestemd", zegt P. van Zijst van het Smalstads mannen koor. "Het werkt heel prettig, want hij weet wat wij doen en wij weten wat hij kan. Er was maar een korte repetitie nodig. Wij vertelden hoe we iets in gedachten hadden en hij zei: oké, dan doen we dat. En hij dééd het ook meteen. Dat is dan toch de ware vakman." Het Mannenkoor voerde diverse nummers uit van de groep The King's Singers. Een groep met veel humor in haar nummers. Koorleden J. Fondse en C.L. van Dis leidden op humoristische wijze de verhalen in waarover de liederen vertelden. De nummers van The King's Singers blinken uit in een voud zoals: 'The Goslings', 'The Streetmusic', 'The Letter' en 'Laug hing'. Het is op zich al grappig dat er dan een titel als 'Jank's vegatable compound' (Janks groentedrankje) tussendoor komt. Maar ook serieu zer werk werd gebracht met twee nummers van Franz Schubert: 'Mon- denschein' en 'Gesang der Geister über den Wassern'. Louis van Dijk begeleidde met improvisaties de stukken van het koor en ook de inleidingen van Van Dis en Fondse. Samen met pianist Tom van Gurp, de vaste begeleider Het volgende evenement dat op de kalender van Uit op Tholen staat, is een optreden van cabaretier Hans Dorrestijn op zaterdag 22 februari in dorpshuis de Vossenkuil te Oud- Vossemeer. Hans Dorrestijn is schrijver, cabare tier, zanger, maar met name tekst dichter. Hij is de laatste jaren vooral in het theater te vinden. Zijn nieuw ste programma heet 'Dorrestijn viert oud en nieuw' waarin hij alle hoog te- en dieptepunten van de afgelo pen jaren de revue laat passeren. Ook zijn er enkele nieuwe nummers te horen. Maar het is de vraag of een man die in het najaar, de zomer èn het voorjaar met een schaal oliebol len het toneel opkomt, wel helemaal te vertrouwen is. De voorstelling in de Vossenkuil begint om kwart over acht. Kaarten zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij het VVV-kantoor in Sint-Maartensdijk en bij kantoor boekhandel Dieleman in Tholen. Die boodschap gaf professor dr. W.H. Velema dinsdagavond de ruim honderd aanwezigen mee op de algemene jaarvergadering van de Nationale Patiënten Vereniging (NPV), afdeling Tholen in de aula van het Calvijn college in Tholen. De drukbezochte avond stond in het teken van de veranderingen in de medische ethiek en de houding die de leden van de NPV daarbij in die nen te nemen. Kwesties als abortus en euthanasie, de houding van patiënten en de artsen op beslissen de momenten in het leven, en de rol van de NPV kwamen in de lezing van de emiritus dominee Velema aan de orde. Velema verwacht niets van de regionale toetsingscommis sie die minister Borst instelt om na te gaan of artsen euthanasie al dan niet terecht hebben toegepast. Ook werd het bestuur uitgebreid. G. W. Akershoek-Hout uit Tholen gaat de NPV-gelederen versterken. A. Bout en M. Wieringa-van As wer den herkozen. En het bestuur van de afdeling Tholen is niet van plan om samen te gaan met de afdeling Sint- Philipsland, zo bleek uit het ant woord van voorzitter D.F. Duine op een schriftelijke vraag. Professor Velema ging uitgebreid in op de rol van de patiënt en de rech ten die de patiënt heeft. Zijn kantte kening: "Wij als orthodoxe protes tanten staan er niet zo op voor om voor onze rechten op te komen. Met het patiëntenrecht hebben we een beetje moeite. We mogen als leden van de samenleving opkomen uit afhankelijkheid van de Heere God." Toch is Velema blij met de plaats die de NPV zich heeft verworven om 'de stem van de patiënt' te laten horen. "Nationaal gezien is de NPV de grootste vereniging. Het wil de stem zijn in het medisch-ethisch debat. Dat is niet gering." Zeker niet als de medicus iets wil dat tegen de wens van de patiënt is, zo legde Velema uit. Maar het is volgens hem niet de bedoeling om de medische stand negatief af te schilderen. "Er zijn godvrezende art sen, er zijn ook niet-christelijke medici met eerbied voor het leven, maar er zijn er ook nogal wat die op de moderne toer gaan." Als voor beeld noemde hij een arts die sterk voor abortus was bij een vrouw die zelf per se het kind wilde baren. Het is volgens Velema belangrijk om als patiënt je plaats te kennen. Maar zwijgen hoeft niet. "Onder vraag je arts. Maar doe dat netjes. Niet iedere arts zal ervan gediend zijn. De meesten zijn echter bereid erop in te gaan, zelfs die met moder ne ethische normen." Een patiënt kan volgens de predikant een keuze maken welke arts hij wil. En over ethische zaken praten met de specia list wanneer hij is doorverwezen. "En als artsen iets willen doordruk ken, vraag dan uitstel om na te den ken en te bidden. Of vraag er een andere dokter bij." Volgens de predikant is de visie op het leven 'als gave van God en dat geëerbiedigd moet worden' in Nederland verlaten. En is het leven overgeleverd aan de willekeur van de mensen. Onder medici bestaan verschillende opvattingen; wat de een wil, doet de ander juist niet. Mis ging het volgens Velema toen abortus wettelijk werd toegestaan. "Dan krijg je ook de vrijheid van euthanasie, zo voorspelden wij. En zo kan het voorkomen dat er in een ziekenhuis op dezelfde afdeling in de ene kamer gevochten wordt voor het verlengen van het leven, terwijl in een andere kamer dat leven teniet wordt gedaan door een abortus." Dat nu de euthanasie geregeld is in de wet op de lijkbezorging stemt Velema bitter. Kritisch is hij over de euthanasiemelding van artsen die de regering heeft afgekondigd. Regio nale toetsingscommissies (jurist, arts en rechter) moeten beoordelen of de arts terecht euthanasie heeft toegepast of niet. "Ik verwacht er weinig van. Het is gebleken dat slechts 41 procent van de artsen het nu melden. 59 procent doet het niet. Die zullen het in de toekomst ook niet doen als ze niet in hun rechten versterkt worden. De wet beschermd de arts, niet de patiënt." Uit de zaal werd de vraag gesteld wat Velema denkt over het gebruik van morfine. Volgens Velema is het zaak om te vragen naar de bedoeling van het toedienen ervan: is het voor de pijnbestrijding of om het leven snel te doen eindigen? Dat laatste is het geval, als het in toenemende mate wordt toegediend. "In de pro testantse en gereformeerde geloofs beleving mogen middelen om pijn te stillen gebruikt worden, zelfs als het indirect levensverkortend is. Als de pijn niet te dragen is, en er wordt meer toegediend, dan heeft het die bijwerking. Daar wil ik geen kwaad van spreken." Want volgens Velema is het niet de plicht om het sterven te relyken met allerlei ingewikkelde apparatuur. Moeilijker wordt het wanneer een patiënt in coma ligt. Volgens Velema is een dergelijke patiënt niet bij voorbaat stervende en dient men zich terughoudend op te stellen. Bij een geval van hersen dood (waarbij de hersenstam en de hersenschors onherstelbaar bescha digd zijn) ligt het anders: "Via appa ratuur kun je de patiënt laten ade men, maar eigenlijk is hij dan al dood. Van mij mag dan de stekker eruit." Met het zingen van psalm 23, vers 3 nam Velema afscheid alvorens zijn terugreis per trein naar Apeldoorn aan te vangen. Vroeger moest de stokvis eerst wor- maaltijd. De nacht tevoren werd de den gebeukt. Dit gebeurde meestal vis in de week gezet. Hoed 'n deksel met de achterkant van de biele en d'r op vanwehe de katten. dan op de kapblok. Iedereen had Wat kostte een middenmaat stokvis namelijk een kapblok, want dae wie ren de kachel'outjes vd d'n anmaek van de kachel op hekapt. Uit vrijwel ieder huis kwam de doordringende lucht van de stokvis je tegemoet. Het was een goedkope en zeer eiwitrijke De dialectgroep Tholen gaat maandelijks een artikel ver zorgen over het Zeeuwse - vooral Thoolse - dialect en alles wat daarmee samen hangt. Dit wordt gepresen teerd onder de naam 'Werèntug' (warempel). De achterliggende gedachte van deze stukjes is: de Zeeuwse taal met haar mooie uitdruk kingen en gezegdes - de taal waarin velen van ons leerden spreken - die waarde te geven, die haar toekomt. Het is een misvatting te denken dat het schrijven en spreken in de Zeeuwse taal ten koste zou gaan van het aanleren van het zogenaamde alge meen beschaafd Nederlands. We mogen dit juist als iets eigens beschouwen. Het dia lect maakt een waardevol onderdeel uit van onze cul tuur. Het leek ons leuk om met een onderwerp 'dicht bie uus' te beginnen. Lezers die op deze rubriek willen reage ren, zijn welkom. Ze kunnen bellen met 0166-602226. bijvoorbeeld in 1929? Ongeveer een kwartje. Na de oorlog was het nog steeds een gebruikelijk menu en in de jaren zeventig had je nog een mooie stokvis voor 'n daelder 1,50 gulden). Vroeger ruusten 't van de kleine krujenierswienkeltjes op 't eiland in de mêêste verkochte oak stokvis. Nu was vroeger niet ieder in de gelegenheid om wekelijks stokvis in de winkel te kopen. Boerinnen bij voorbeeld kwamen in de winter niet iedere week op het dorp. Want in die tijd had men geen fiets, dus moesten ze met paerd in herij naar het dorp worden gebracht, en bij gladheid, storm enzovoorts was dat niet moge lijk. Ze kochten dan, als de winter begon, een zogenaamd 'oepeltje stokvis. Dit waren een aantal stokvis sen die bij elkaar.waren gebonden. Waarom zou stokvis zo duur zijn geworden? Een staart en kopstuk kwamen nu in ons bezit voor elf gul den. We lieten ons voorlichten door een vishandelaar. Vergeleken met andere vissoorten vond deze de prijs niet zo extreem hoog. Hij dacht dat het vervoer vanuit Noorwegen één van de oorzaken was. De kabeljauw die voor stokvis bestemd is, wordt gevangen in de maanden januari en februari. Dan wordt het daar in die streken bijna niet licht. Maar om te kunnen vissen is het zeker geen bezwaar dat het donker is. Aan de wal worden de kabeljauwen vervol gens aan rekken te drogen gehangen. Vorst, zon en wind bevorderen uiter aard het droogproces. Over de bruhhe (Braebant) raeken In het Noorse Hammerfest wordt de stokvis aan houten stellages te drogen gehangen Foto mevr. A. Cornelisse-v.d. Werjf). de vis'andelaers de stokvis nie mêê kwiet, da's noe juust 't móóie van deze diengen. Daer ouwe ze 't liever bie d'r asperzies. Weet u dat zelfs sociologen in Ame rika (onder andere Ritzer) d'r eihe zurrehen maeke over de moderne hap bij McDonalds? Ze praten er van McWorld. Overal dezelfde snel le, voorspelbare hap. Anderen zijn minder pessimistisch;1 zij beweren dat mensen juist hun lokale kleur zullen inbrengen, ook naar MacDo- nalds. Dus dat de Fransman een andere samenstelling van zijn hamburger wil als de Duitser, of als iemand uit India. Maar toch, een zekere waar heid zit er misschien wel in. Kiek, noe kan hêên méns mêê kleinerend over ons artikeltje doen. 'Oor t'r in Toole noe eiheluk nog vee stokvis heete? vroegen we tot slot. In werèntug, da fiel nog alles mee. Of 't nog allied op zondag hebeurt, ik weet nie. Laete julder 's wat wete? Ons adde van de weke stokvis op 't menu in wat emmen d'r lekker van heete.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5