Tholen wordt Zeeuwse Peel door gratis ammoniakquotum L. Walpot (SGP) niet herkiesbaar Huizen onder de slopershamer Stadszicht Tholen is complexe zaak Start neventak doet aantal varkens toenemen Sloth heeft een nieuwe voorzitter AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Waterschap licht werk toe V/,"A£T- B'n n I^Ki O,,apotsrii Kleuters dupe bezuinigingen bij G.G.D. Bloedgeven in St. Philipsland CX-\o Donderdag 13 februari 1997 53e jaargang no. 12 "Ik wil op Tholen mijn kost verdienen", zegt J.S.C.E. van Leijsen uit Poortvliet. Aai. de Pelleweg heeft hij plannen om als neventak met een varkenshouderij te beginnen en meerdere collega's volgen zijn voorbeeld. Bij Van Leijsen gaat het om een stal van 1900 varkens, terwijl hij aan de Provincialeweg in St. Maartensdijk al het bedrijf van A. Leemreijze met 1200 varkens runt. Raadswerk in Tholen dubbel zwaar SGP-raadslid L. Walpot uit St. Philipsland stelt zich niet herkiesbaar voor de volgende gemeenteraadsverkiezin gen in het voorjaar van 1998. En aangezien ook de opvol gers Chr. van 't Hof en H. Geluk in verband met hun werk niet meer beschikbaar zijn, moet de St. Philipslandse SGP op zoek naar een nieuwe kandidaat voor de gemeen teraad van Tholen. Deze week Geen regeling schade nat najaar Halfjaar bekvechten Matheusweg/ Essendijkweg Groot vertrouwen Flinke verjonging Tien miljoen voor verbeteren waterzuivering St. Maartensdijk De plannen voor de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Stadszicht bij Tholen verlopen moeizaam, zegt project ontwikkelaar Minnaard uit Goes. Er staan al twintig gegadigden voor een bouwkavel op de lijst. "Iedereen moet helaas nog geduld hebben. Ik hoop, dat de planolo gie dit jaar rond komt, zodat er in 1998 gebouwd kan worden. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per half, aar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, alle naai incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. SSSt L tjr De komst van nog meer varkensstallen op Tholen hield zaterdag ook de gemoederen bezig tijdens de carnavalsoptocht in Oud-Vossemeer. Nieuwe voorzitter radio Sloth wil aantal vrijwilligers verdubbelen Uitbreiding van zuivering in De 61-jarige E.E.A. Kooijman uit Scherpenisse is voorzitter geworden van de Thoolse lokale radio-omroep Sloth. Hij was sinds 1 oktober al medewerker en presenteerde op dinsdagavond een informatief pro gramma. Zijn voorganger J.L. Troost uit St. Maartensdijk had het te druk om het voorzitterschap, dat hij slechts één jaar bekleedde, voort te zetten. Kooijman wil het aantal vrijwilligers bij Sloth verdubbelen en de kwaliteit van de uitzendingen te verbeteren. Zie verder pagina 5. Door het natte najaar van 1993 gedupeerde agrariërs in zuid west Nederland hoeven niet te rekenen op een vergoeding van het rijk. Het treffen van een oogstschaderegeling is volgens de rechter een beleids maatregel, zodat de minister er wettelijk niet toe verplicht kan worden. Dat meldt zaadteelt- studieclub Eiland Tholen in het jaarverslag. De club heeft destijds in kaart gebracht wel ke oppervlakte en soort perce len er verloren zijn gegaan als gevolg van de natte nazomer en herfst. De ZMO spande er zich voor in om bepaalde teel ten vergoed te krijgen. De hoop op tenminste een gedeel telijke schadeloosstelling bestond, maar die is nu ijdel gebleken. De landbouworgani saties tekenen geen beroep aan tegen de beslissing. De zaadteeltstudieclub, die 130 leden telt, houdt woens dag de jaarvergadering in Sint- Annaland. Een medewerker van Van der Have zal dan spreken over de rol van de moderne biotechnologische technieken bij de veredeling en teelt van landbouw-, tuin bouw en sierteeltgewasscn nu en in de toekomst. De School met de Bijbel in St. Annaland roept de ouders van de leerlingen op bij de Thoolse gemeenteraad te protesteren tegen bezuinigingen bij de GGD Zeeland. Het preventief gezondheidsonder zoek en de logopedische test in groep 2 vervalt. De kinderen die worden overgeslagen, komen pas in groep 4 aan de beurt. Volgens direc teur M. Baaij zijn daarover bij de leraren grote zorgen ontstaan. Elk jaar worden er namelijk veel kleu ters doorverwezen voor ogen, oren, e.d. Baaij verwacht veel problemen na de afschaffing van het onderzoek in groep 2. Zie verder pagina 13. Hoewel Minnaard harder wil opschieten dan nu het geval is, erkent hij ook het moeilijke karakter van Stadszicht. "Het is best wel een complexe zaak met een kerkbouw, twee ontwikkelaars en de gemeen te." Het gemeentebestuur onderhandel de eerst niet rechtstreeks, maar had adviesbureau D.H.V. als coördina tor voor Stadszicht aangewezen. Volgens Minnaard is dat nu van de baan. "We onderhandelen nu recht streeks met de gemeente en met Development Coordination (de tweede projectontwikkelaar die grond in eigendom heeft), maar dat verloopt moeizaam. Er kunnen totaal 220 huizen in het plangebied komen, maar die woningen lopen kris kras door de grond van de twee eigenaren. We moeten met D.C. op één lijn zien te komen en de Als teler van vroege aardappelen is Van Leijsen ook met dieren ver trouwd en in het bijzonder met de varkenshouderij. Hij distribueert namelijk mest en komt zo veel in contact met varkensmesters en met akkerbouwers. "Tholen wordt de Zeeuwse Peel", voorspelt de Poortvlietse boer. "In Oost-Brabant zegt men, dat Tholen perspectief biedt ten aanzien van de varkenshouderij en dat is inmiddels wel bewezen. Er staan nergens zulke toekomstgerichte varkensbedrijven als op Tholen. Is men elders 600 gulden per varken kwijt aan een ammoniak- en fosfaatquotum, op Tholen is er sprake van een tekort- gebied en krijgt men het ammoniak quotum gratis. Bovendien kan hier door het voeren van restprodukten van levensmiddelen de kostprijs enorm gedrukt worden." Volgens Van Leijsen weet een var- kensboer tot twee cijfers achter de komma zijn kostprijs, naast de bouwkosten van 6 tot 700 gulden per varken. "Alleen heffingen die kostprijsverhogend werken, zullen gemeente speelt daarin een zware rol. Eigenlijk is er een hele simpele oplossing en dat is lijnen trekken, maar de gemeente is daarmee niet erg vlug. Ieder heeft ook zijn eigen voorkeuren en principes, dus zo een voudig is het ook weer niet, maar er moeten toch knopen doorgehakt worden", concludeert Minnaard. Hij laat weten, dat de onderhande lingen over de bouw van een nieuwe supermarkt voor de Cl 000 Moer land stil liggen. "Wat autobewegin gen en parkeren betreft, zou dat ook een druk op het plan leggen. Boven dien moet het ook nog blijken, of de gemeente wel voor een supermarkt in Stadszicht voelt. Voor huizen bouw is de vraag van de burgers heel groot. We worden regelmatig gebeld, maar we moeten de boot nog afhouden", aldus projectontwikke laar Minnaard. remmend werken op de komst van varkensbedrijven. En landschappe lijke waarden als bloemdijken kun nen nieuwe bedrijven tegenhouden, anders redt de gemeente het niet om de intensieve veehouderijen te regu leren." Daarentegen vindt de Poortvlietse landbouwer, dat bestaande Thoolse agrarische ondernemers gestimu leerd moeten worden. "De gemeente moet de mensen daarvoor ook goed informeren, maar ik heb ruim een halfjaar moeten bekvechten om mijn plannen in te dienen. Het was alle maal tegenwerking. En dan krijg je op een gegeven moment een brief van de gemeente, dat je bij 1000 Morgen, vrijdag, houdt het Rode Kruis een bloeddonoravond in dorpshuis De Wimpel te Sint-Phi- lipsland. Alle gezonde inwoners van de gemeente Tholen (tussen de acht tien en 65 jaar) kunnen een halve liter bloed afstaan aan het Rode Kruis. Plaatselijke vrijwilligers ne men tussen half zeven en negen uur het bloed af, bijgestaan door de colonne Tholen van het Rode Kruis De jaarlijkse districtsvergadering van het waterschap wordt 25 febru ari gehouden in De Wellevaete te Sint-Annaland. Gebiedsgezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk zal daar een overzicht geven van de werken die Zeeuwse Eilanden het afgelopen jaar op Tholen en Sint- Philipsland heeft uitgevoerd. Ook licht hij toe wat er dit jaar op stapel staat. De nieuwe dijkgraaf W.A. Gosselaar, die op 1 januari aantrad, zal zich op de bijeenkomst voorstel len. Het beleid om de dynamische kustlijn te handhaven wordt belicht via de videofdm 'De kust natuurlijk'. Iedere inwoner is welkom op de bij eenkomst, die om half acht begint, en krijgt er de gelegenheid om vra gen te stellen over waterschapsza ken. In hetzelfde gebouw vergadert dins dagavond om half acht de gebieds- commissie van het waterschap. Ook die bijeenkomst is openbaar. Besproken wordt de agenda voor de algemene vergadering op 26 febru ari. vleesvarkens een afstand in acht moet nemen van 180 meter tot d buren. Toen heb ik mr. J. van Gro ningen ingeschakeld, waarna ik een aanvullend briefje kreeg van de gemeente, dat de 180 meter als 80 meter gelezen moest worden. Een foutje van de gemeente Tholen, maar zonder excuses." Van Leysen wilde op een eigen kavel bouwen, zover mogelijk van zijn buren. "Ik wil rekening met ze houden en hen niet in de stank laten zitten; dat kan ik niet over mijn hart krijgen. De gemeente is echter bang voor bedrijfssplitsing, maar bang is net zo'n argument als de sociale overwegingen ten opzichte van de buren, wat de gemeente weer van de hand wijst. Ik wil de mogelijkheden voor nevenvestiging van een var kensstal op een verantwoorde manier benutten, maar als je daar voor vijf verzoeken bij de gemeente moet indienen, dan is dat nogal wat." In de commissie bedrijfsleven werd vorige week door landbouwverte- genwoordiger L. de Oude melding gemaakt van 'wilde verhalen' over de vestiging van varkensbedrijven. Hij had getallen van 20 tot zelfs 40 gehoord, maar wethouder J. Ver- sluys kwam niet verder als 6 en dat zijn dan bestaande boeren die omschakelen. Vroeger waren het bijna allemaal gemengde bedrijven op Tholen en die tijd lijkt weer terug te keren. Aan de Matheusweg in St. Maar tensdijk heeft A. Geluk plannen vooreen neventak met 5000 varkens in een stal van 100 x 50 meter, ach ter de bestaande schuur en woning. Aan de Essendijkweg wil M.A. Lindhout met varkens beginnen, aan dé Zuiddijk in St. Philipsland (bij boerderij de Zwarte Schouw) heeft M. van Rijsingen een vergunning aangevraagd voor een vleesvarkens houderij. H.M.D.L. van Strien heeft in de oude schaapskooi aan de Bit- terhoekseweg te Poortvliet zelfs een plan voor twee varkensstallen met 4300 varkens. Tenslotte heeft één van de aanvra gers van het eerste uur, Schepers- Hage b.v. uit St. Annaland, het plan voor een stal met 6144 varkens aan de Bram Groenewegeweg in Poort vliet verkocht aan Van Balkom var kenshouderij b.v., die inmiddels een gewijzigde bouwaanvraag heeft ingediend bij de gemeente. En de Kamp Amerika. De organisatie Camp Counselers USA (CCUSA) houdt op 18 februari en 25 maart om 19.30 uur voorlichtingsbijeenkom sten in buurthuis De Keet te Breda. De CCUSA zendt jonge vrijwilli gers uit die in de zomer in Amerika jeugdkampen willen leiden. De organisatie verzorgt de reis, het ver blijf en geeft wat zakgeld mee, ter wijl de vrijwilligers negen weken optrekken met allerlei jongeren. Voor meer informatie kan men con tact opnemen met CCUSA tel. 070- 3454800. pas gebouwde varkensbedrijven van H van Genugten aan de Bram Groe newegeweg en S. Jonkers aan de Zwarteweg gaan uitbreiden. Terwijl de collega's in Oost-Brabant geplaagd zijn door de varkenspest, waardoor meer dan 30.000 varkens vernietigd moeten worden, zien Thoolse boeren volop perspectief gezien de investeringen van vele miljoenen guldens. Louis Sauter van de natuurvereni- ging Tholen voorspelde het al in het laatste verenigingsblad: "Naar onze bescheiden mening zijn we nog niet van de varkensproblematiek af. Wij horen hier nog meer van, maar de planologiewerkgroep houdt de vin ger aan de pols!" Sauter vreest, dat bestaande- agrari sche bedrijven in de toekomst niet- grondgebonden activiteiten gaan ontwikkelen. En dat Brabantse var- kensboeren Thoolse bedrijven opko pen en omvormen tot varkenshoude rij- "Als ik het beleven mag, ben ik bij de volgende verkiezingen 63 en als je dan weer beschikbaar bent, teken je voor vier jaar bij", zegt Walpot. "Mede gezien gezondheidsklachten, kan ik me niet meer herkiesbaar stel len. In de gemeenteraad van Tholen is het werk dubbel zwaar omdat ik nogal eens een minderheidsstand punt in de fractie inneem. Dat is moeilijk, zeker als het eigen mensen betreft." Walpot, die nog secretaris is van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Patiënten Vereniging en bestuurslid van Ouderenzorg Oud Gereformeerde Gemeenten met woningen in Dordrecht en Barne- veld, gaat in dê gemeentepolitiek afbouwen. Voorzitter Van 't Hof van de plaatse lijke kiesvereniging incasseerde de tegenvaller vrijdagavond tijdens de ledenvergadering. "Velen hadden gehoopt dat Walpot zich weer beschikbaar zou stellen, maar dat heeft hij niet meer gedaan. Dat is heel jammer, want hij genoot groot vertrouwen. In St. Philipsland heeft hij het gezicht van de partij bepaald. Bij de gemeentelijke herindeling van I januari 1995 twijfelde Walpot al of hij wel zou doorgaan in de nieuwe gemeente Tholen, maar toen hebben we nog een beroep op hem kunnen doen om aan te blijven. Nu konden we zijn besluit alleen maar respecteren", aldus voorzitter Van 't Hof. Walpot vergaarde bij de verkiezin gen van 9 november 1994 naast lijst trekker Van der Jagt het grootste aantal stemmen: 577, waarvan 3(78 in St. Philipsland en Anna Jacoba- poider. De 62-jarige voormalig cal culator bij een bouwbedrijf trad in 1970 aan in de gemeentepolitiek en begon gelijk als wethouder. Gedu rende 25 jaar bepaalde hij het gezicht van de SGP in St. Philips land. Walpot wierp zich op als de bewaker van de partijbeginselen en in de vaak principiële discussies nam hij veelal de taak van de fractie voorzitter over. Des te zwijgzamer was hij in de nieuwe gemeenteraad van Tholen. Zelden voerde hij het woord. Alleen om minderheids standpunten te verwoorden, trok hij L; Walpot, St. Philipsland aan de bel. Walpot bleek nogal eens een keer een andere mening te heb ben dan zijn fractiegenoten. Hij maakte alleen deel uit van de com missie onroerende zaken, die niet in het openbaar vergadert. Als plaats vervanger van M.J. Klippel kon de St. Philipslander zich soms manifes teren in de commissie openbare werken, zoals vorige week nog gebeurde met de besprekening van het wel of niet sluiten van de haven in zijn woonplaats. Toen voelde hij zich weer thuis in de gemeentepoli tiek, maar overigens bleek zijn ambitie sinds de herindeling een heel eind verdwenen. De drie St. Philipslandse SGP'ers die in 1994 op de kandidatenlijst stonden, zijn volgend voorjaar niet beschikbaar. Bij de laatste verkie zingen in de toen nog zelfstandige gemeente, in 1990, stonden J. Ver loop, W.C. Kempeneers, P.M. Kunst, T. Walpot (zoon van de oud wethouder), C. Reijngoudt Czn., P. v.d. Reest en L.H.M. van Duuren bij de eerste tien, na de drie raadsleden. De St. Philipslandse SGP heeft keu ze uit 102 leden. Het ziet er naar uit, dat de Thoolse SGP-fractie een flinke verjonging zal ondergaan omdat ook rekening gehouden wordt met het aftreden van zowel wethouder J. van der Jagt als fractievoorzitter M. Dijke, die beiden 67 jaar zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 Sint-Maartensdijk moet toereikend zijn tot 2015 Mevrouw T. Bout borduurt al een kwart eeuw voor de welfare Elly Bouman uit Tholen loopt zendingsstage in India Zonovergoten Gróót Pesöót houdt zichzelf een spiegel voor Scheidende voorzitter vereniging voor bedrijfsvoorlichting wordt erelid De molen en de haven zijn het visitekaartje van Sint- Philipsland Voorzitter M. Laban: Fusie zondag- en zaterdagvliegers is economische noodzaak Jantien van Gorsel pakt Zeeuwse damtitel bij aspiranten; Thoolse junioren spelen barrage PRIJS HET VLAS EERST ALS HET TOT LINNEN IS GEWEVEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De rioolwaterzuiveringsinstallatie langs de Provincialeweg/Oudeland- seweg in St. Maartensdijk wordt voor 10.300.000 gulden verbeterd. Het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden heeft daar toe in principe besloten. De algeme ne vergadering moet zich er nog over buigen. Naast dit forse karwei wordt er nog een voorbereidingskre diet van 250.000 gulden gevraagd voor aanpassing van het afvalwater- transportstelsel op Tholen. In opdracht van Beter Wonen worden momenteel vier huizen aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen gesloopt. Op de plaats van de uit 1954 daterende panden zullen drie aangepaste woningen verrijzen. "Als we een jaar verder zijn hoop ik dat ze er staan", zegt directeur J. Kloet van de woningcorporatie desgevraagd. De aanbesteding moet nog plaatsvinden. Voor de huizen zijn inmiddels gegadigden en op basis van hun aanvragen is een plan ontwik keld. Over de prijstechnische kant van de zaak moet nog overleg met de betrokkenen plaatsvinden, want in prin cipe wil Beter Wonen de drie huizen verkopen. Minnaard: onderhandelingen gaan moeizaam V 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1