Vincent Fructuoso eerste in Leiden Denk en Zet leidt Zeeuwse competitie Zonovergoten Groot Pesóót houdt zichzelf spiegel voor Waterschap moet met 35 bestuurders genoegen nemen Toby Hage weinig kans op finale NK Van Gorsel eerste meisje met damtitel bij de aspiranten Dammers uit Sint-Annaland zijn verrassing Donderdag 13 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Sint-Annalandse schaker wil graag hogerop De 21-jarige Vincent Fructuoso uit Sint-Annaland is gedeeld eerste geworden in het Noteboom schaaktoer nooi in Leiden. Het toernooi, waaraan Nederlandse top- schakers deelnamen, werd georganiseerd door LSV (Leidse schaakvennootschap) dat in de meesterklasse speelt. Eerste zege Na nipte overwinning op Vlissingen 3 Denk en Zet uit Scherpenisse heeft in de Zeeuwse schaakcompetitie de leiding genomen door in de vierde ronde Vlissingen 3 met een nipte 4,5-3,5 nederlaag aan de zegekar te binden. Een aanzienlijk krappere winst dan tegen Zierikzee (dat in de derde ronde met 6,5-1,5 werd geklopt), maar voldoende om naaste concurrent Souburg met één bordpunt voor te blijven. Promotie pion Atletiek Piet Hage in Bongerdloop Remise ftLS WE t,w jopggpoEST LopE ME DE DEUR PLflJ Sint-Annalandse muzikanten en Thoolse bouwclub bij carnaval Vrijdag reed de veegwagen van de gemeente door de straten van Oud-Vossemeer, maandag ruimden werkne mers van De Betho er de confetti op van de carnaval. Op die manier werd het motto van Groot Pesöót - ophepoest bi m'n - nog eens extra in de praktijk gebracht. Zaterdag middag trokken 35 carnavaleske creaties in optocht door de straten van het dorp. Toaverdurp Zondagse pak Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Gbikbjde Middelhamis verhuizers Tel. 0187482188 Oranje zakdoek Tholen blijft apart district met vier zetels Geen 40 maar 35 bestuursleden zal het waterschap Zeeuwse Eilanden vanaf volgend jaar tellen. Het dage lijks bestuur lijkt zich neer te leggen bij de wens van de meerderheid van provinciale staten. In de voorgestelde opzet houdt het district Tholen/Sint-Philipsland één zetel in elk van de vier categorieën. Districten Thoolse dammer komt twee punten te kort De kansen voor de Thoolse dammer Toby Hage om in de finale te komen van het Nederlands kampioenschap dam men, zijn niet groot meer. Hage, student aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen en spelend voor PWG 's-Gravenpolder, begon het toernooi in het Gelderse Elle- com matig. In de eerste twee partijen behaalde hij slechts één puntje. Maar het tweede weekeinde leverde meer succes op en het leek even te gaan lukken. Denksport Niet genoeg R. Kousemaker en M. Binkhorst in barrage De Thoolse damjeugd presteerde goed in de strijd om de Zeeuwse titel. De 13-jarige Jantien van Gorsel uit Tholen werd zaterdag kampioene bij de aspiranten. Na vier wed strijddagen in 's-Gravenpolder bleef ze de regerend kam pioen Hans Leune uit Sint-Annaland in een spannende finale net voor. Bij de junioren delen Rombout Kouse maker en Mathijs Binkhorst de eerste plaats. Morgen avond en zaterdag spelen zij nog twee barragepartijen om uit te maken wie de definitieve winnaar wordt. Beslissing Fructuoso speelde mee in de El- groep waar zo'n 150 spelers aan meededen. Over zes partijen, waar bij elke speler in totaal twee uren bedenktijd kreeg, scoorde Fructuoso vijf punten. Met twee remises en vier overwin ningen deelde hij de eerste plaats met negen anderen waaronder bekende jeugdtalenten zoals T. Wil- lemsen (Nederlands kampioen snel schaken jeugd in 1994) en A. van Beek. Na een begin van drie uit drie realiseerde Fructuoso zich, dat hij nog twee punten uit drie partijen nodig had om een geldprijs te win nen (de hoofdprijs bedroeg in groep B 750 gulden). Met rustig spel wik kelde hij een remise af waarna de toernooi overwinning in zicht leek. Vervolgens behaalde hij 1,5 uit 2 waardoor de totaalscore op vijf pun ten kwam en de eerste plaats gedeeld werd met negen anderen. In totaal leverde dat per man 200 gul den op. Het was de eerste keer dat Fructuoso een toernooizege behaalde. Daar mee won Fructuoso ongeveer 75 elo-punten (deze geven de speel- sterkte weer). "Dat is een extreem hoge score, want normaal behaal je die 75 punten in één jaar", zegt de Sint-Annalandse student. "In totaal zit ik nu officieel op ongeveer 1850. De beste uit groep B heeft 1950 elo- punten in totaal." Met het resultaat was Fructuoso heel blij. "Ik wist dat ik goede kans zou maken, maar een eerste plaats had ik niet verwacht. Het is een sterk bezet toernooi en het is best zwaar om in één weekeinde zes partijen af te werken", zegt de schaker. Fructuoso speelt momen teel bij schaakclub Denk en Zet uit Scherpenisse èn bij LSV, want hij studeert in Leiden. Aangezien Fruc tuoso nu nog maar slechts één of twee toernooien per jaar afwerkt, wil hij meer gaan spelen. Hij deed nu voor de derde keer aan het Note- boom-toernooi mee. "Ik ben op de School met de Bijbel in Sint-Anna land begonnen met dammen, maar daar raakte ik op uitgekeken. Sinds zeven jaar ben ik gaan schaken en dat doe ik nu zo'n 3,5 jaar in club verband", vertelt Fructuoso. "Ik werk er hard aan en ik hoop toch ooit in elk geval de meester-titel te halen. Grootmeester is natuurlijk wel heel hoog gegrepen, maar het zou wel fantastisch zijn." De Sint- Annalander is in elk geval serieus met de schaaksport bezig, want hij geeft er zelfs les in. De spannendste en tevens kortste partij, was voor Fructuoso de finale op bord 1Zijn tegenstander A. van Beek speelde met wit. De partij begon met een Siciliaanse opening in de Velomirivitz-variant en ein digde in een strategische remise. Hier volgt een weergave van de zet ten: Eerste zet e4 en c5, tweede paard f3 en paard c6, derde d4 en c x d4, vierde paard x d4 en paard f6, vijfde paard c3 en d6, zesde loper c4 en e6, zevende loper e3 en loper e7, achtste dame e2 en a6, negende 0-0- 0 en dame cl, tiende loper b3 en paard a5, elfde g4 en b5, twaalfde g5 en paard x b3+, dertiende a x b3 en paard d7, veertiende paard f5 en e x f5 (paard van wit wordt geofferd met als compensatie dat wit een zeer scherpe aanval krijgt. Zwart moet daarom heel secuur verdedigen en het stuk teruggeven waarna het spel weer gelijk staat), vijftiende paard d5 en dame d8, zestiende e x f5 en loper b7. Na een kwartier spelen werd het remise-aanbod van Fruc tuoso door Van Beek geaccepteerd. Het werd een spannende wedstrijd. Op het eerste bord speelde als ver rassing Kees Wilsing, die nog maar zijn tweede partij in de Zeeuwse competitie speelde. Hij bracht het er niet onverdienstelijk vanaf, hoewel hij de hele partij een beetje gedron gen stond. Pas in het late eindspel maakte hij een grote fout waarbij hij een stuk weggaf en verloor. Peter van Oevelen speelde op het tweede bord een Italiaanse partij. In het middenspel oefende hij door een combinatie druk uit via f6. Daarbij pakte zijn tegenstander een 'vergif tigde' centrumpion waardoor hij kwaliteit verloor en na enkele onnauwkeurigheden raakte hij ook nog enkele pionnen kwijt. Bij de 24ste zet gaf de Vlissinger óok nog een stuk weg en gaf toen meteen op. Vincent Fructuoso bereikte na de opening niet echt veel voordeel. Zijn opponente kon zijn aanval goed pareren en kwam zelfs iets beter te staan. Een remise-aanbod van Fruc tuoso werd afgeslagen. In het eind spel veroverde hij door een combi natie echter tweemaal een pion en daardoor won hij de partij. Op het vijfde bord was Sebastiaan Koedoot al snel klaar. Na een aange nomen damegambiet had hij een klein overwicht in het middenspel, maar met ver opgerukte damepion nen. Hij kon op een bepaald moment de rijen van de tegenstander op f2 binnendringen. Hij kon kiezen tus sen de koning mat zetten of zijn pion laten promoveren. Zij tegenstander gaf op. Albert Muskee deed het op het zesde bord rustig aan. De hele partij werd het evenwicht niet verstoord en remise was dan ook onvermijdelijk. Ook bij Dig de Graaf op het zevende bord ging de strijd gelijk op. Na een Atleet Piet Hage uit Scherpenisse zette dit weekeinde een goede prestatie neer tijdens de Bongerdloop in Barendrech^ Deze wegwedstrijd voerde over een par cours van vier ronden met een totale lengte van 16,8 kilometer. Het was een zware race met in elke ronde twee keer een viaduct. De weersomstandigheden waren daarentegen goed en Piet Hage eindigde als enige Thoolse deelnemer in de snelle tijd van 1.07.54 uur. Daarmee was hij tweede bij de veteranen. Siciliaanse verdediging kwam hij in eerste instantie iets gedrongen te staan, maar hij kon zich goed staan de houden en al snel werd tot remise besloten. Jeugdspeler Corné van der Slikke speelde op het achtste bord een goe de partij. Na een onregelmatige Sici liaanse verdediging kwam hij iets minder uit de opening, maar het middenspel ging gelijk op. In het eindspel won Corné van der Slikke via een 'penning' een pion en kwam zo beter te staan. Maar door zijn onervarenheid speelde hij het eind spel technisch niet helemaal goed. Hij moest steeds meer terrein prijs geven en tenslotte gaf hij op. Op het vierde bord ging het er bij Jan de Graaf rustig aan toe na een Engelse opening. Tot de twintigste zet was er nog geen enkel stuk geslagen, zelfs geen pion. De stel lingen waren gelijk. De Graaf kwam echter in tijdnood en gaf een pion weg. Zijn tegenstander wees een aanbod voor remise af omdat dit de beslissende partij was voor de wed strijd en Vlissingen stond met 4-3 achter. Maar de Vlissinger kreeg spijt dat hij het aanbod niet had aan genomen toen hij zelf ook in tijd nood raakte en een onreglementaire zet deed. Hij werd gedwongen een damezet te doen waarna hij een pion verloor. Het initiatief ging naar De Graaf. Een nieuw remise-aanbod werd nu wel aangenomen en daar door won Denk en Zet met 4,5 tegen 3,5. De ploeg uit Scherpenisse voert nu de Zeeuwse ranglijst aan met acht punten uit vier wedstrijden. Souburg 3 volgt met één bordpunt minder. De volgende tegenstander van Denk en Zet is Goes 3 dat de voorlaatste plaats bezet. De meest carnavaleske creatie in de Gróót Pesóótse optocht was die van de deurioapers (de familie FrankenZe wonnen er een speciale prijs mee en werden eerste bij de kleine groepen. De Gróót Pesóótse waoidaehen, voor de vijfde keer georganiseerd door carnavalsvereniging De Vlooi- entrappers, trokken weer meer belangstelling dan voorgaande jaren. Zo'n 200 (stramme) vlooien deden vrijdagavond mee aan het polderkoaitjesbal. "En allemaal prachtig verkleed", meldt voorzitter Frank Hommel. Om elf minuten voor elf gingen de 'mombakkessen' af en werd duidelijk wie er achter de creaties schuil gingen. De straatve gers Rien Tholenaar en Jos de Wit wonnen de eerste prijs. Tijdens dit bal las de grootste boer de elf 'leut- reehels' voor, geënt op het motto. Ophepoest bi m'n! Daerom motte oalle uusvrouwen dezer daehen wêê friedags raemen zêênte in d'r piesje schure. Het afzonderlijk ophalen van grof afval en snoeihout door de gemeente, hondenpoep en de bouw activiteiten aan de Dorpsweg waren andere onderwerpen die in de regels aan bod kwamen. Prins Kedóóze, nar Baptist, boer De Rieke en pliesie Witte hadden een drukke dag. Want ze bezochten 's morgens eerst peuterspeelzaal De Pluus en later die dag, vergezeld door dweilband De Lamsóóren ook Die Heene- trechtschool en de Sint Anthonius- school. Door middel van een quiz werd gezocht naar een jeugdprinses je en -narretje. Als zodanig werden zaterdagmiddag prinses Zonnestraal (Marjolein Stokvis) en nar Joacob (Mark Mosch) aan het publiek voor gesteld. Of het aan het prinsesje lag is de vraag, maar de zon scheen volop zaterdagmiddag in Gróót Pesóót. Voorzitter Hommel stelde met genoegen, vast dat er in het dorp de afgelopen maanden niet alleen druk gebouwd was aan woningen, maar dat ook velen een 'karretje' voor de optocht hadden gemaakt. Vanaf het balkon van dorpshuis De Vossen- kuil meldde hij dat het carnaval op Tholen niet tot Oud-Vossemeer beperkt blijft, gezien de deelname van de Thoolse bouwclub uit Tholen en orkest 't Overschot uit het 'toaver durp' Sint-Annaland. Zoals gebruikelijk was burgemees ter Van der Munnik gekomen om de sleutel van het dorp aan prins carna val te overhandigen. Maar eerst hield hij een praatje; in Thools dia lect met een Gronings accent omdat, zo zei-hij, "we van de commissaris van de koningin dialect moeten pra ten." Volgens de burgemeester wordt tijdens het carnaval een spie gel voorgehouden, 'de andere kant' van het dorp getoond. Relativeren en lachen om jezelf is dan de leus. De prins en zijn gevolg stonden niet op het balkon, maar kwamen tevoor schijn uit het ambachtsherenhuis waar ze zich in de geschiedenis ver diept hadden. Aan een draad gleed de sleutel vervolgens vanaf het bal kon naar beneden, naar prins Kedóóze. De kwaliteit van de optocht die volgde was, zo zei één van de jury leden, opnieuw toegenomen. Met veel creativiteit was op het motto ingespeeld. De leden van dweilband Oemommenoe bijvoorbeeld hadden niet hun gebruikelijke kielen aan, maar waren in hun beste zondagse pak gestoken. En zo liepen er meer mensen mee. Ook enkele schoon heidssalons op wielen waren te bewonderen. Mensen uit het publiek - de een gewilliger dan de ander - lieten zich daarin 'oppolletoeren'. De komst van varkensstallen en de woonwijk in wording - in de volks mond de goudkust genoemd - waren andere actuele zaken die op de kor rel werden genomen. Grote wagens ontbraken evenmin. De Vlooientrappers hadden een flin ke hoge wagen gebouwd voor de prins en zijn gevolg. De nar en grootste boer stonden bovenop. Ze raakten in de C. Frankenstraat nog Ko Brooijmans ment zijn tweespan door de Molenstraat, met op de wagen de jongste Vossemeerse dweilband De Neutekraekers. Hellevoetsluis Tel. 0181-320016 Zierikzee Tel. 0111-413163 Oud-Beijeriand Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Stiva. De stichting Stiva organiseert al meer dan 25 jaar vakanties voor Zeeuwse ouderen en gehandicapten. De vakanties zijn bedoeld voor mensen met een klein inkomen die niet in aanmerking komen voor een vakantie met bijvoorbeeld het Rode- Kruisschip Henry Dunant omdat ze nog 'te goed' zijn, maar die toch niet zonder begeleiding kunnen. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij CNV vakantie- en conferentie centrum Bos en Duin in Oostkapelle tel. 01158-583110. in de takken van de bomen verstrikt. Of wilden ze daar 'de kat uut de boam kieke'? De Lamsóóren bouw den weer een enorme creatie (goed voor de eerste prijs), ondermeer met bewegende poppen en een heuse muziektent erop waarin de leden van de dweilband zaten. Het gevaarte had, evenals vorig jaar, problemen met het nemen van de bocht vanuit de Raadhuisstraat rechts de Molenstraat in. De Neu tekraekers lieten zich vervoeren op een boerenwagen getrokken door paarden van de stal Brooijmans. Met een in wezen erg simpele creatie sleepte de familie Franken de Lamsöórenbokaal in de wacht als de meest carnavaleske groep. Ze had den een deur op wielen en lieten die steeds uit het kozijn plat op straat vallen als er iemand doorheen liep. 'We lopen de deur plat' was het opschrift. Weer terug bij De Vossenkuil barst te daar het 'vlöóiesirkus' voor de jeugd los. Zo'n 200 kinderen deden er aan mee; ze kregen allemaal een oranje zakdoek met een vossekop erop. Behalve dansen en hossen, luisterden de Tuusjes' naar een ver haal over de 'onstrante bonsuks'. Daarna werden de prijzen van de optocht uitgereikt, die bestonden uit fraaie vossen, 's Avonds werd het carnavalsfeest vervolgd in de cafés. Met het vellen van de roos kwam er om elf minuten over één een einde aan de Gróót Pesóótse woaidaehen. Uitslagen optocht. Enkelingen: 1. Priscilla Hommel, 2. Marsha v.d. Berge, 3. Nick Hommel. Kleine groepen: 1De deurioapers (tevens winnaar Lamsóörbokaal), 2. fam. Havermans/Graauwmans, 3. Patrick en Sandra Schetters, 4. Kleinpesóót- se krabbetjes. Grote groepen: 1De Dammekes, 2. De kleine bouwers. Wagens: 1. De Lamsóóren, 2. Onder de Molen, 3. Thoolse bouw club. De wagen van De Lamsóóren werd dinsdag eerste, bij de grote wagens, in de optocht van Nieuw-Vossemeer en zondag in Halsteren derde bij de C-wagens. De prinsenwagen van De Vlooientrappers won in Halsteren de tweede prijs bij de C-wagens en de Thoolse bouwclub werd eerste bij de middengroepen. Maartenshof. De stichting voor regionale zorgverlening krijgt nog 21.929 gulden van de provincie als bijdrage in de liquidatie van Sint Maartenshof. Het betreft een correc tie op een eerdere berekening over de jaren 1995 en 1996. De 21 mille komen van de directierekening, die is opgebouwd uit giften en donaties. Het geld zal door de SVRZ worden overgeheveld naar Ten Anker, zodat het aan Thoolse ouderen ten goede komt. Tussen waterschap en provincie wordt al een hele tijd gesteggeld over het aantal bestuurszetels na de verkiezingen van 1998. Zeeuwse Eilanden kwam uit op 40, daarbij rekening houdend met een verdeling over de categorieën en de vier dis tricten én een zetel bij het onge bouwd die door een pachter bezet zou moeten worden. Deze categorie vervalt namelijk vanwege het gerin ge financiële belang. De verdeling zou dan zijn: 17 ingezetenen, 9 huis eigenaren, 7 grondeigenaren en 7 bedrijven. De vertegenwoordiging per district zou moeten wofden: Schouwen-Duiveland 6, Tholen/Sint-Philipsland 4, Walche ren/Noord-Beveland 17 en Zuid- Beveland 13. Er zouden zes gezwo renen (dagelijkse bestuurders) moe ten komen. Gedeputeerde staten vonden aan vankelijk 30 bestuursleden voldoen de, maar legden provinciale staten uiteindelijk een voorstel voor met 35 zetels. De verdeling: 15 ingezete nen, 8 huiseigenaren, 6 grondeige naren en 6 bedrijven. En daarvan vijf gezworenen. Dat voorstel heeft in de statencommissie bestuurlijke aangelegenheden brede steun gekre gen. Slechts de SGP, het AOV en de ZVP gaven de voorkeur aan 40 bestuurders. Het Thoolse statenlid L.J. van Doorn hechtte eraan dat dit door de algemene vergadering van hoofdingelanden wordt gesteund. De beide andere fracties vonden dat een toenemend takenpakket voor het waterschap, maar ook de betrokken heid, dit grotere aantal bestuurders rechtvaardigt. De voorstanders van 35 zetels noemden als argumenten de slagvaardigheid én de verwach ting dat het aantal belangencatego- rieën in de toekomst nog zal afne men tot twee. De verdeling in kiesdistricten kwam in de commissie ook nog even om de hoek kijken. Dit omdat in de algemene vergadering stemmen opgingen om Tholen en Schouwen samen te voegen zodat met drie in plaats van vier districten volstaan kon worden. Gedeputeerde Dek liet weten dat de verdeling in districten een zaak is voor het waterschap, de provincie bemoeit zich daar niet mee. De keuze voor 35 bestuursze tels treft met name Schouwen-Dui veland en Walcheren/Noord-Beve land, die elk twee zetels minder krij gen dan inhet voorstel van het waterschap. Tholen, als kleinste dis trict, profiteert daarvan. Het krijgt vier bestuurders, net als Schouwen, in elke categorie één. Walche ren/Noord-Beveland zou 8 zetels voor de ingezetenen krijgen, 3 voor de huiseigenaren en 2 voor zowel de grondeigenaren als de bedrijven. Die aantallen zijn voor Zuid-Beve land hetzelfde, uitgezonderd de ingezetenen die 5 zetels zijn toebe dacht. Op dit moment telt het waterschap 62 bestuurders, waarvan 10 het dagelijks bestuur vormen. Hage speelde tegen Foeke Tiemens- ma uit Friesland een sterke wed strijd. Hij drong zijn opponent op een voorpost in te nemen die de Tholenaar vervolgens kon verover en. Hoewel het eindspel niet gladjes verliep, was de zege voor Hage bin nen: twee punten. Paul Oudshoorn uit Amsterdam bleek een moeilijke re tegenstander. De partij eindigde in remise, maar achteraf bleek dat Hage door twee zetten te verwisse len grote kans had gehad om te win nen. Het bleef echter bij één punt waar door zijn totaal op vier punten uit vier duels kwam te staan. Ook de partij tegen Gabriel Heere- ma uit Friesland verliep gunstig voor Hage. Toen de Fries een slech te voorpost bezette, wierp Hage een goede omsingeling op. Dat bepaalde de wedstrijd en de twee punten gin gen naar de Tholenaar. In het duel tegen Tjon A Ong uit Utrecht had Hage echter veel geluk nodig om verlies af te wenden. Begonnen met een goede stand, liep de Thoolse schaker (uit het nest van vereniging De Eendracht) in een damcombinatie. Er was weinig kans dat hij zich daarvan zou weten te herstellen. Maar door enkele sjimme zetten wist Hage er toch remise uit te sle pen waarmee zijn puntentotaal op zeven kwam. Maar de resulaten van Hage lijken niet goed genoeg om zich te kwalifi ceren voor de finale. Zaterdag ver schalkte hij nog wel veteraan Evert Bronstring uit Leiden. Deze drong zijn favoriete spel aan Toby Hage op, maar die was daardoor niet van zijn stuk gebracht. Met een goede aanval en in het middenspel een doorbraak, pakte hij de winst. Zon dag speelde de Tholenaar een min der boeiende partij tegen Ingo Gre- veraars uit Eindhoven. Het spel begon fraai, maar op een bepaald moment begon een afruil van stuk ken waardoor een interessante partij niet meer mogelijk was. Remise was dan ook de uitkomst. Met tien pun ten uit acht wedstrijden staat Toby Hage twee punten achter op Paul Oudshoorn en Kees Thijssen. Het is heel onwaarschijnlijk dat één van hen in de laatste ronde nog een kapi tale fout zal maken waardoor Hage bij de eerste twee komt. De num mers één en twee gaan namelijk door naar de finale. Wel maakte Hage nog grote kans op plaatsing voor de halve finale van volgend jaar (daar gaan de nummers drie en vier naartoe). Het is voor het eerst dat een meisje de provinciale damtitel voor zich opeist bij de aspiranten. Twee jaar geleden werd Jantien van Gorsel ook al kampioen bij de pupil len. Ze is hard op weg om (binnen enkele jaren) het niveau van 'leading lady' van Tholen, Danielle de Vos te evenaren of zelfs te overtreffen. Voor de onttroonde kampioen Hans Leune uit Sint-Annaland waren de druiven dan ook zuur. In het onderlinge duel liet hij zich verrassen door een combinatie van Jantien waardoor hij op moest geven. De achterstand die hij hier mee opliep, maakte hij niet meer goed. Jantien bleef haar laatste par tijen winnen. Haar spel kenmerkt zich door een gedegen opbouw en op het juiste moment toeslaan. John de Rooij maakte het succes voor damvereniging De Eendracht com pleet door de derde plaats te bezet ten, achter Hans Leune. Wim van Dijke werd zesde en Pieter Lind- houd achtste. Doordat ze de titel bij de aspiranten behaalde, mag Jantien van Gorsel meedoen aan de halve finales van het NK die in de week van Koninginnedag worden gespeeld. Bij de junioren (16 tot 20 jaar) liet Rombout Kousemaker in de eerste ronde een steekje vallen tegen club genoot Rien Schakel. Deze verloor op zijn beurt weer van Mathijs Bink horst. Zo kwam Binkhorst gaande weg aan de leiding in de finalegroep van vijf deelnemers. Alleen door een directe winst op Binkhorst kon Kousemaker nog langszij komen. Remise was niet voldoende en dat gebeurde ook niet. Mathijs Bink horst verloor. Daardoor eindigden de twee Tholenaren op een gedeelde eerste plaats. Daarom moet dit weekeinde de beslissing vallen. Morgenavond, vrijdag, treffen de twee elkaar in Meulvliet voor de eerste barragepartij en zaterdag wordt de tweede afgewerkt. Bij de Van Groningen afgestudeerd. J. van Groningen uit Middelhamis is afgestudeerd als meester in de rech ten aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Als ambtenaar milieuzaken werkte hij zich op tot juridisch advi seur van met name varkenshouderij en, die bij hun vestigingsplannen nog steeds op veel weerstand stui ten. Zijn complete dienstbetrekking combineerde Van Groningen gedu rende veertien jaar met een deeltijd studie Nederlands recht, richting staat, bestuur en rechtsbescherming. Sinds 1 januari 1996 werkt hij bij het advocatenkantoor Den Hollan der. junioren werden Rien Schakel en Mark Schot van De Eendracht respectievelijk vierde en vijfde. In de jongste leeftijdscategorie (de pupillen) deed Wilmer Kousemaker lange tijd mee voor de eerste plaats. Maar hij liep tegen een nederlaag op tegen de uiteindelijke kampioen, Paul Sterrenburg uit Aagtekerke. Met veertien punten uit negen wed strijden werd Wilmer Kousemaker tenslotte derde. Een verrassende tussenstand in het jaarlijkse schooldamtoernooi. Na vier van de acht ronden gaat de School met de Bijbel uit Sint-Anna land aan de leiding. De teams van Ter Tolne uit Tholen, voorgaande jaren toonaangevend, staan op de tweede en derde plaats. Woensdag middag zal in Meulvliet de beslis sing vallen welke drie teams zich plaatsen voor de Zeeuwse titelstrijd, op 26 februari in 's-Gravenpolder. Dat is nog een probleem omdat het dan in de protestantse kerken op Tholen biddag is. "De School met de Bijbel heeft de sterkste tegenstanders al ontmoet", meldt organisator O. Huiskamp. Er wordt gespeeld volgens het zoge naamde Zwitsers systeem; de sterk ste teams blijven daarbij tegen elkaar uitkomen en de zwakkere ook. "Daardoor blijft het spannend en bovendien is het een vriendelijk systeem voor de kinderen. Want weggespeeld wordt een team nooit." Veertien van de twintig Thoolse basisscholen doen mee aan het toer nooi. Ze brengen een record aantal van 19 teams op de been. De Eben- Haëzerschool uit Tholen, die debu teert, is al meteen met drie dam- teams present. Woensdagmiddag komen ook de schakers in actie. Schreven vorig jaar nog negen teams in, dit keer blijft het tot drie beperkt. Zij beleef den vorige week al een leuke mid dag, toen ze instructie kregen van KNSB-instructeur D. Tjiam. Deze legde allerlei spelposities uit en speelde ook nog simultaan. "Enke len behaalden remise en Jeroen Bakx wist zelfs te winnen", aldus Huiskamp. Hij meldt dat de scha kers een bijzonder plezierige mid dag beleefden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11