Enquête moet knelpunten aan het licht brengen Hondje voor reservist die met pijn in het hart moet stoppen Gemeente keurt 30 huizen bij de Schutse goed H. Zwikker lid van verdienste Recron Open dag met vragenlijst bij rondgang door Scheldecollege Politie niet blij met pers Vrijwillige politieagent M. van Ast uitgezwaaid door collega's Project van cruciaal belang Donderdag 6 februari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Tien procent Thoolse vrouwen ondervraagd Vanaf woensdag 12 februari kan er gedurende enkele dagen aangebeld worden bij 1200 willekeurige vrouwen in alle plaatsen op Tholen en Sint-Philipsland. Leerlin gen van het Zoomvlietcollege uit Roosendaal voeren een enquête uit in opdracht van het vrouwennetwerk Tholen. De opzet is om mogelijke knelpunten boven tafel te krij gen, zodat die vervolgens aangepakt kunnen worden. Leerkrachten openbare scholen minder ziek Beter Wonen Hoofdagent M.L. van Ast van de vrijwillige politie op Tholen, heeft vrijdag definitief zijn strepen ingeleverd. Op een feestelijke bijeenkomst in gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen nam men officieel afscheid van hem. Vele lovende woorden en cadeaus waren zijn deel. Klap stuk was een puppy die hij van de beroepscollega's van Bedreigd de Thoolse werkeenheid kreeg. Zeldzaam Dekschaal keramist Grootste hobby Nu b. en w. ervan overtuigd zijn, dat de bouw van 30 aan leunwoningen bij de Schutse in St. Annaland zowel financieel haalbaar als voldoende urgent is, hebben ze het plan goedgekeurd. Gedeputeerde staten van Zeeland wordt een verklaring van geen bezwaar gevraagd omdat het plan via een zogenaamde artikel 19 procedure verwe zenlijkt moet worden. Er wordt immers gebouwd op grond met de bestemming tuin en dat wijkt af van het gel dende bestemmingsplan. Zes jaar voorzitter district Zeeland De 63-jarige H. Zwikker van recreatiecentrum De Pluim- pot in Scherpenisse is donderdag in Kortgene benoemd tot lid van verdienste van de vereniging van recreatie ondernemers in Nederland (Recron). Hij kreeg de bijbe horende zilveren speld uit handen van D. Koops, voorzit ter van de landelijke organisatie. Zwikker is al twintig jaar lid van Recron en de laatste zes jaar voorzitter van het district Zeeland, een functie die hij heeft neergelegd. Motor Een open dag op school. Bezoekers die een kijkje komen nemen in de klas. In de klas waar leerlingen bezig zijn. Zo was het zaterdag op het Schelde college in Sint-Maar tensdijk. In de praktijklokalen konden kandidaat-leerlin gen en hun ouders een blik in de keuken van de school werpen. Maar dat niet alleen. VVD en SGP De leefbaarheid in Tholen, daar is het allemaal om begonnen. Daarom ook komt er heel wat aan bod in de enquête. De woonsituatie, hoe de leefbaarheid wordt ervaren, sociale veiligheid (ook ten aanzien van voorzieningen), vandalisme en klei ne criminaliteit, openbaar vervoer (ook de veiligheid bij opstapplaat sen), het voorzieningenniveau en de bereikbaarheid van die voorzienin gen. Omdat vrouwen bepaalde din gen vaak anders ervaren als mannen, vindt het vrouwennetwerk het zin vol om die zaken via een enquête te onderzoeken. Iets meer dan de helft van de Thoolse bevolking is vrouw: 11.595 personen. "Bijvoorbeeld sociale veiligheid", vertelt secretaris Annelies Wester- veld. "Overal in de gemeente zijn 'enge plekken', donkere hoeken. Vrouwen beleven dat, maar laten zich niet vaak horen." Als die plaat sen via de enquête aan het licht komen, zou er actie ondernomen kunnen worden. Het vrouwennet werk denkt dat er met weinig midde len al heel wat gedaan kan worden. Een ander probleem is het openbaar vervoer, waarmee het vooral op Sint-Philipsland slecht gesteld is. "Je ziet regelmatig kinderen uit Anna Jacobapolder staan liften om thuis te komen." Met name vrouwen Het ziekteverzuim onder het perso neel van de Thoolse openbare basis scholen is fors gedaald. In 1994 ver zuimde gemiddeld 6,7% van de leer krachten en in 1995 was dat slechts 4,4%. In 1992 en 1993 lag het ver zuim nog boven de zeven procent. De daling is te verklaren doordat enkele langdurig zieke leerkrachten hersteld zijn of afgekeurd. Landelijk was het gemiddeld ziekteverzuim in het schooljaar 1994/1995 7,2%. Het hoogste ziekteverzuim noteerde de Oosterscheldeschool in Scherpenis- se; beide jaren was daar meer dan 20% ziekteverzuim. Duurde in 1994 70% van de ziektegevallen korter dan acht dagen, in 1995 was dat 76,1%. Langer dan 28 dagen duur den respectievelijk 9% en 6,4% van de gevallen. Ongeveer de helft van het Thoolse onderwijzend personeel is in 1994 en 1995 niet ziek geweest. Het gezondst waren de leerkrachten van de De Casenmbrootschool in Sint- Annaland, want daar was in 1995 liefst 88,3% nooit ziek. In 1994 werkten er 38 vrouwen en 20 man nen aan de openbare basisscholen in Tholen; in 1995 waren dat 47 vrou wen en 23 mannen. Een toename die onder meer werd veroorzaakt door dat ook De Luyster in Sint-Philips land na de herindeling het gemeen tebestuur van Tholen als bevoegd gezag kreeg. Uit het sociaal jaarverslag over bei de jaren blijkt, dat er een samenhang bestaat tussen ziekteverzuim, leef tijd en functie. Hoe ouder, hoe hoger het verzuim. Maar hoewel de schoolleiding gemiddeld ouder is, is het verzuim bij die groep juist lager dan bij de leerkrachten. Verder is er meer ziekteverzuim bij mensen met een vaste aanstelling dan bij tijdelij ke krachten. Bij vrouwen blijkt de gemiddelde ziekteduur aanmerke lijk langer te zijn dan bij mannen, maar desondanks was in 1995 het verzuim onder mannen hoger. die niet werken, dus de hele dag thuis zijn, ervaren hoe moeilijk het is om met het openbaar vervoer weg te komen. Als er uit de enquête een lijst met projecten rolt, zullen bij het realiseren daarvan eventueel ook de vrouwen zelf ingeschakeld worden. Het vrouwennetwerk wil niet alleen samenwerken met de gemeente, maar ook met andere instellingen. Zo is de enquête besproken met Beter Wonen. De woningcorporatie droeg suggesties aan en verleende - evenals de gemeenfe - een financië le bijdrage. De Thoolse groep heeft onlangs ook contacten gelegd met een emancipatiecommissie in Vlis- singen en eerder al met het emanci patiebureau Zeeland. En ze is verte genwoordigd in het platfrom leef baar platteland Tholen. De enquête zal zo breed mogelijk uitgevoerd worden. De 1200 vrou wen worden verdeeld over de plaat sen - bijvoorbeeld 200 in Tholen- stad - en daarbinnen over zoveel mogelijk straten. Ook vrouwen in de buurtschappen en het buitengebied worden erbij betrokken. De leerlin gen die het onderzoek uitvoeren, komen zoveel mogelijk zelf van Tholen en Sint-Philipsland. Een onderzoeksdeskundige van het Zoomvlietcollege verwerkt de gege vens en stelt het eindrapport samen. Eind maart begin april moeten de resultaten bekend zijn. "En nu maar hopen dat er de tweede week van februari veel vrouwen thuis zijn", zegt Annelies Westerveld. Op de afscheidsbijeenkomst van vrijwillig politieman M.L. van Ast haalden zowel politiechef J.M. Krombeen van Tholen als zijn baas L. Imminga van het Oosterschelde- bekken uit naar de pers. "De pers kijkt op de handen van de politie. En als er dan eens dingen fout gaan, dan wordt dat breed uitgemeten. Smeuï ge verhalen worden er dan geschre ven. Je kunt dus kritiek verwach ten", zei Krombeen. "Maar als we ons werk met integriteit doen, dan mag het ook gezien worden. Dan mag iedereen het onderzoeken." Imminga voegde daar nog aan toe: "Ik geef toe dat de pers belangrijk is voor de informatie van de burgers. De consequentie is dat overheidsor ganen zo open mogelijk moeten zijn. Een kanttekening hierbij is wel dat de persoonlijke -belangen van mensen erg groot zijn. En als er dan een onderzoek binnen je eigen een heid opgestart wordt, is het jammer dat de collega's daar niet alleen door het publiek op aangesproken wor den, maar dat ook de pers schadelij ke stukken schrijft. Ik verwacht dat de pers zich ook houdt aan de regels die voor ons gelden." De twee poli tieambtenaren doelden hiermee op de publiciteit rond het onderzoek van de rijksrecherche naar twee Thoolse agenten wegens vermeende strafbare feiten (respectievelijk frau de en vrouwonvriendelijk gedrag). De twee agenten zijn door de korps leiding per 1 januari van dit jaar ont slagen. Overigens merkte Krom been nog op dat de Thoolse bevol king krantenberichten uitpluist om erachter te komen 'wie nu die 60- jarige inwoner is'. Het echtpaar Van Ast kreeg van de politiewerkeenheid Tholen ondermeer dit schattige boeren fox-terriërtje. onderscheiding krijgt, is nog in pro ductie, dus daar moet u even op wachten", besloot de districtschef, die mevr. Van Ast nog een bos bloe men gaf. tussen de LOPV korpsleiding." en de Zeeuwse Van Ast werd als een vorst behan deld. Hij en zijn vrouw werden van huis (aan 't Oudeland) opgehaald in een koets, getrokken door haflingers van de familie Frigge uit Oud-Vos- semeer. De rit ging, natuurlijk onder politiebegeleiding, naar Meulvliet waar het voltallige korps van de werkeenheid Tholen (inclusief vrij willigers) in gala-uniform en strak in het gelid stond aangetreden. Hoofdagent A.M.L. Weijler leidde - compleet met sabel - de erewacht. Politiechef J.M. Krombeen van de Thoolse werkeenheid hielp het echt paar Van Ast uit de koets. Twee leden van schietvereniging De Een dracht uit Tholen (voor de gelegen heid ook in politie-uniform) vuur den vervolgens elk een klein kanon af bij wijze van saluut. Het echtpaar liep vervolgens langs de rij met poli tiemensen naar binnen. Nog maar zelden zag men zoveel blauw en goud bij elkaar in Tholen. Zelfs de Zeeuwse korpschef A.A. Smeels was aanwezig. Krombeen fungeerde deze middag, als ceremoniemeester. Hij vertelde dat Van Ast niet graag in de belang stelling staat. "Maar nu zul je er aan moeten geloven, maar we hebben een beetje rekening met je gehouden en daarom is de lijst van sprekers niet te lang. Ze hebben maar een beperkte spreektijd", zei Krombeen. De politiechef haalde zelf naar. voren, dat Van Ast in 1951 is begon nen bij de reservepolitie (later de vrijwillige politie). "Ik vraag me af of de tijden ten opzichte van vroeger echt zoveel veranderd zijn", zei Krombeen. "Vroeger had je de draai om de oren, tegenwoordig heet dat lik-op-stuk-beleid. En een schrij vende wachtmeester, heet nu een printer. Maar vroeger was men wel trots op wat de politie voor de samenleving betekende. En vandaag de dag ontbreekt dat gevoel vrijwel helemaal. De mentaliteit is veran derd." Krombeen riep de politie dan ook op om integer te werken en te blijven geloven in het belang van het werk van de politie. De chef vond overigens dat zijn werkeenheid dat heel goed deed. Imminga sprak Van Ast toe namens het district Oosterscheldebekken. "Het is voor mij een bijzondere en eervolle taak om u uit te mogen zwaaien. Het is een zeldzaamheid dat iemand de 43 dienstjaren haalt. Meestal stopt men bij 40 jaren in overheidsdienst", zei de districts chef. "U bent bovendien ook nog eens in eigen dienst. Het typeert u als echte vrijwilliger die het werk met plezier doet. Dit ondanks het feit dat uw bedrijf met 120 koeien twee keer per dag een flinke hoe veelheid werk oplevert. Toch was u altijd beschikbaar voor de politie met een serieuze en betrokken instelling." Imminga memoreerde dat de inzet van de vrijwillige politie behoorlijk veranderd is in de loop der jaren. "Aanvankelijk werden de vrijwilli gers ingezet bij evenementen zoals braderieën, koninginnedag en wie lerrondes. Maar tegenwoordig zijn ze volledig inzetbaar bij surveillan ces en toezicht zoals onder andere op het uitgaansleven in Sint-Anna- land", zei de districtschef tegen Van Ast, die het tijdens zijn opleiding nog bracht tot 'buitengewoon geoe fend man'. "Een ander bijzonder feit is dat uw relatie met de beroepscol lega's erg goed is. Ze komen bij u over de vloer en er is een vriend schap ontstaan. Dat is bijzonder omdat om allerlei redenen vakorga nisaties van de politie niet altijd even blij zijn geweest met de vrij willigers. Dat kwam vaak mede tot uiting in de houding van de beroeps politiemensen. Maar door uw opstelling heeft u bijgedragen tot de acceptatie en waardering voor de vrijwillige politie. En ik moet zeg gen, dat onder de beroepscollega's in Tholen ook een goede sfeer heerst ten opzichte van de vrijwilligers. Ook in de moeilijke tijd die de een heid achter de rug heeft." Imminga bedankt Van Ast voor zijn inzet en bood hem namens het Zeeuwse politiekorps een dekschaal van de Thoolse keramist Hans Wes terweel aan. "Het schildje dat u als Voor burgemeester H.A. van der Munnik was het de eerste keer dat hij afscheid nam van een politie functionaris die moest stoppen wegens de leeftijdsgrens. "Hij zou misschien nog wel door willen gaan, maar er zijn nu eenmaal regels. Het gaat hem wel aan het hart. Hij was algemeen inzetbaar en je moet mis schien wel een beetje politiegek zijn om zoiets te willen. Je moet veel leren en gelukkig zijn die vrijwilli gers er toch", zei Van der Munnik. "De vrijwillige politie voelt zich altijd wat in de verdediging gedrukt. Ze moeten zich waar maken. Maar als we de ontwikkelingen zien, kun nen we toch zeggen dat ze zich al lang waargemaakt hebben? Toch gaat het nog niet zo best, want vol gens de afspraken zouden er vijftig vrijwillige politieagenten in de regio moeten zijn en die zijn er nog lang niet. Omdat het geld ervoor ont breekt, dreigt ook de motivatie in gevaar te komen. Maar de rek is nu eenmaal uit de financiën bij de poli tie. Het voortbestaan van de vrijwil lige politie is bedreigd. En deze agenten zijn belangrijk, want ze komen uit de plaatselijke bevolking. Ik verwacht dan ook dat deze zaak dit jaar op de agenda van de politie Zeeland wordt gezet." De vergoeding die de vrijwillige politiemensen krijgen, is te verwaar lozen. Van Ast kreeg als hoofdagent bijvoorbeeld per hele nacht de gigantische som van drie gulden. Namens de landelijke organisatie van politievrijwilligers (LOPV) sprak J.P. Bustraan de scheidende hoofdagent Van Ast toe. Bustraan is voorzitter van het regiobestuur Zee land en lid van het landelijk bestuur. "Van Ast komt uit een politiefami- lie, maar ook uit een boerenfamilie. Hij moest dus een keuze maken, maar hij koos voor allebei. Zijn bes te jaren gaf hij aan de handhaving van de orde", zei Bustraan. "In Zee land met zijn vele wateren, zijn bruggen noodzakelijk. Ook bruggen van politie naar burger. Een brug heeft aan beide zijden landhoofden, die zijn nodig anders stort de brug in. En het verbaast mij dat jij zolang deel van die fundering hebt uitge maakt. Het streven naar erkenning van de vrijwillige politie moet door gaan. Er komt dan ook een gesprek Instructeur van de vrijwilligers is politieman P. Dupon uit Sint-Phi lipsland. Hij haalde nog naar voren dat Van Ast vooral moeite had met het computersysteem BPS (basis politiesysteem). Ook merkte hij op dat hij Van Ast nog nooit ziek had gezien. "Je was er altijd. Je zult het inkomen van je werk als vrijwillig politieman wel gaan missen. En daarom heb ik voor jou als cadeau een echte politieriem die je goed strak aan kunt halen", grapte Dupon. J. Rinses uit Sint-Maartensdijk sprak Dupon toe namens de overige vijf Thoolse vrijwillige politiemen sen. "Morgen zijn we maar met z'n vijven meer. Er is in de jaren tussen ons toch een vriendschap ontstaan. En ik weet dat het afscheid je best pijn doet", zei Rinses. Hij gat namens de collega's een foto met daarop alle zes de vrijwillige politie mensen van Tholen. G. van 't Slot uit Tholen sprak namens de beroepsagenten. "Ondanks alle vernieuwingen bin nen de vrijwillige politie bleef je het clubje trouw. Als enige van de oude garde", zei Van 't Slot. "Je hulp bij de opvang van dieren was uitste kend en de deur stond bij jullie altijd voor ons open. Je was er altijd, ondanks de geringe drie gulden per nacht. Als je nog eens op het bureau langs wilt komen, ben je altijd wel kom. Maar je zult wel even moeten bellen!" Vervolgens kreeg Van Ast drie cadeaus van zijn beroepscolle ga's: een politiezaklamp, een draad loze telefoon en als klapstuk een jong hondje. Toen Van Ast het klei ne diertje (een boeren fox-terriër) uit de grote doos haalde, was hij zicht baar ontroerd. Al eerder had de boer een zelfde hond, maar die was over leden. Van dit cadeau was hij dan ook wel even sprakeloos. Kenmer kend voor de Tholenaar was zijn korte dankwoord: "Er is helaas een einde gekomen aan een zeer mooie periode uit mijn leven. Ik heb het altijd met veel genoegen gedaan. Eerst was mijn standplaats Poort vliet, later heel Tholen en Sint-Phi lipsland. Ik heb met alle facetten van het vak te maken gehad. En het con tact met het publiek vond ik mooi. Ook met de beroepscollega's kon ik heel goed overweg. Met deze ver plichte uittreding komt er een einde aan mijn grootste hobby. Ik zal het werk missen, bedankt voor de goede samenwerking." De Schutse heeft het gemeentebe stuur erop gewezen, dat de 30 hui zen van cruciaal belang zijn voor het voortbestaan van het zorgcentrum. Dit plan vormt een eerste fase van een project om van de Schutse een volwaardig en modem verzorgings tehuis te maken. Tevens blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woningraad dat er op Tholen in het algemeen en St. Annaland in het bij zonder, grote behoefte bestaat aan huizen voor ouderen. Dit gekoppeld aan de toenemende vergrijzing, zorgt volgens de Schutse voor een voldoende draagvlak om nieuw bouw van seniorenwoningen moge lijk te maken. De gemiddelde huur wordt op 823 gulden geraamd. De bezwaren van de familie Verha- ge van molen de Vier Winden, de stichting Beter Wonen en de familie De Boer hebben b. en w. niet gegrond verklaard. Het college stelt, dat de nieuwbouw dusdanig ver van de molen ligt, dat de zichtbaarheid nagenoeg niet wordt aangetast. Beter Wonen klaagde over een zekere mate van privacyverlies voor de huizen aan de Van den Bosstraat, maar planologisch vinden b. en w. dat niet van belang. "Bij nagenoeg elke vorm van nieuwbouw is er in zekere mate sprake van verlies van privacy." Het college vindt niet, dat het plan Ouderenzorg 1997-2000 geschon den wordt met de bouw van 30 aan leunwoningen bij de Schutse. Beter Wonen had dat wel aangevoerd, maar volgens b. en w. gaat het niet om een woonzorgcomplex. Ook het bezwaar van de familie De Boer, die zelf niet op eigen tuin grond een rijtuigenberging mag bouwen, wijzen b. en w. af. Elk bouwplan wordt individueel beoor deeld, waarbij onderscheid dient te worden gemaakt in de toekomstige bestemming, aldus het college. Ze laten meewegen of het om privé- of om algemeen belangen gaat. Zwikker nam voor de Recron onder meer zitting in het dagelijks bestuur van de provinciale VVV en in het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel. De scheidende voor zitter werd door verschillende spre kers in het zonnetje gezet. Door Koops, maar ook door vertegen woordigers van de VVV en de Kamer van Koophandel. Zo ken schetste Koops Zwikker als iemand die standvastig is, iemand die niet gauw opgeeft. Volgens Koops weet Zwikker de zaken vaak met een oud testamentische vergelijking duide lijk te maken. Van de getallen en cij fers die Zwikker presenteerde om zijn zaak te onderbouwen, kon men op aan. Verder heeft de Scherpenis- senaar ervoor gezorgd dat de organi satie groeide tot een gezaghebbend orgaan dat zijn rol speelt nu de over heid zich op vele terreinen terug trekt. Bij de Recron-Zeeland zijn 137 bedrijven aangesloten, waaronder De Roompot, Neeltje Jans en Aqua Delta. Thoolse aangesloten onder nemers zijn de campings De Pluim- pot en Gorishoek in Scherpenisse, camping de Muye in Sint-Maartens dijk en camping Stavenisse in Sta- venisse. De zaken waar Zwikkei zich de afgelopen jaren mee heeft bezig gehouden in Recronverband betreffen onder meer het ijveren voor meer ruimte voor de bestaande kampeerterreinen. Volgens Zwikker worden de caravans en campers als maar groter en dienen de terreinen zich daaraan aan te passen, terwijl die ruimte door de overheden niet gegeven wordt. Daarom kiezen toe risten meer voor campings in het buitenland waar wel ruimte wordt geboden. Zwikker was ook de motor achter het toeristisch huis dat in Middel burg wordt gebouwd. Daarin wordt een aantal organisaties onderge bracht zoals de provinciale VVV, de ANWB, de natuurschappen en de stichting recreatiewerk. In juni wordt het gebouw in het centrum van de hoofdstad in gebruik geno men. Hoewel de ondernemer zegt een stapje terug te willen doen ("het is net als met schaatsenrijders die een tijdje kop hebben getrokken') blijft Zwikker bestuurlijk actief. Zo is hij onlangs gekozen tot voorzitter van het breed overleg Deltawateren. Met het vertrek van Zwikker bij Recron is een plaats vrijgekomen voor een Thoolse afgevaardigde in het bestuur. Die plaats is nog niet opge vuld. Bij de Zeeuwse Recron heeft A. Vermeulen uit Oostkapelle de voorzittershamer van Zwikker over genomen. Milieuhandvest. Zeeland heeft, evenals de andere Nederlandse pro vincies, het handvest voor het milieu ondertekend van de regio's van de Europese Unie. Het handvest was al goedgekeurd door de deelnemers aan de tweede milieuconferentie van ministers en bestuurders van regio's binnen de EU, in 1995 in Valencia. Zoals elk jaar mogen bezoekers een lijst invullen met dertig vragen die in de hal wordt uitgereikt door leden van de ouderraad. Plus een Schelde collegebalpen. Want de school moet, zoals elke onderwijsinstelling tegenwoordig, wat extra's doen om leerlingen te werven. Wordt de lijst goed ingevuld dan wachten er aan het einde van de rondgang door de school pannenkoeken. (Vraag 7: waaruit bestaat het beslag voor pan nenkoeken?) In het informaticalokaal zit Michael Akveld uit Scherpenisse achter de computer. Hij is eerstejaars. Over zijn schouder kijken bezoekers mee hoe hij de toetsen bedient bij het beantwoorden van vragen die het scherm hem stelt. Het programma gaat erom de computer beter te leren kennen (Robby de Robot) en past binnen de methode informatiekunde basisvorming. Michael vindt het niet erg dat hij zijn vrije zaterdag middag op school moet zitten. Thuis heeft hij geen computer en informa tica vindt hij het leukste vak op school. Vandaar. "Ik ben altijd gek op computers geweest," zegt de 13- jarige. "Eerst moet ik dingen over de computer leren, wat hij allemaal kan. De spelletjes komen later wel. Dit is belangrijker," legt hij uit. Hij moet zich deze dag wel houden aan het programma van de eerstejaars. "Ik mag niet in Windows, maar ik heb het wel even gedaan," bekent hij. De beantwoording van de vraag: hoeveel computers met kleuren scherm bevinden zich in dit lokaal, is wat lastig. Niet alle schermen staan aan, maar de docent is behulp zaam en noemt het juiste aantal. In het natuurkundelokaal is het druk; kinderen kunnen hier proeven doen met lichtschakelingen en raden hoeveel kubussen er in de grote kubus van ijzerdraad passen die aan het plafond hangt. Er liggen ook werkstukken van leerlingen voor het vak maatschappijleer: Geweld in sport, Drugs en Fokker, zijn enkele onderwerpen die zijn uitgewerkt. 'Ik doe mijn werkstuk over drugs omdat ik er niet veel van weet en er wel veel over hoor. Ik snap meestal niet precies waar het over gaat,' schrijft Quirina Poot uit 4 verzorging. En Jan de Groen heeft zich verdiept in de opkomst en ondergang van Fokker. Toen hij ermee bezig was, was "er enig optimisme over de overname van de Nederlandse vliegtuigbou wer: 'Mensen die er werken zullen wel een klein beetje hoop krijgen want het bedrijf wordt overgenomen door de Zuid-Koreaanse onderne ming Samsung,' schrijft De Groen. Opvallend is ook dat oud-leerlingen zich weer op school laten zien. Som migen zijn zelfs al getrouwd en heb ben hun eerste kindje meegebracht. Ook de politiek is aanwezig. VVD- er R. Ravensteijn maakt een rondje door het gebouw en is onder de indruk van wat er binnen het Schel de college geboden wordt. Hij komt zijn collega M. Dijke van de SGP tegen die in het bestuur van de school zitting heeft gehad. Beiden krijgen als lokale politici weer te maken met de school nu de rijks overheid het beheer en onderhoud van de gebouwen in handen van de gemeenten stelt. In het laslokaal werkt Christiaan van Houdt uit Poortvliet aan een barbe cue van 30 bij 20 centimeter. Uit plaatstaal van 2 mm dik. Het is een bakje met een rooster waar de kool tjes op moeten liggen, en een lucht gat aan de zijkant. "Ik moet de naden dichtlassen, autogeen of MigMag en er nog een rooster voor maken." Ook de handvatten en de pootjes staan op het programma van de 15-jarige die na het Schelde college werk zoekt in de metaalsector maar zich verder wil bekwamen op de streekschool in Bergen op Zoom. De kinderen met de vragenlijst tel len het aantal bankschroeven. En gaan op weg naar het volgende lokaal. In het natuurkundelokaal van het Scheldecollege konden bezoekers proefjes doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9