Provincie Zeeland Ontwerp-streekplan in discussie f Bsl JL I Wegen na opdooi weer open Plek op de weg Tholen ook in convenant voor bouw Officiële Mededelingen; m Hemels erfgoed geëxposeerd Donderdag 6 februari 1997. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Komende, tijd moet belangrijk werk worden verzet om gestalte te geven aan het nieuwe streekplan voor Zeeland. Via informatiebijeenkomsten en een hoorzitting kan iedereen zijn zegje doen hoe hij of zij het liefst zou willen hoe de komende jaren met de Zeeuwse ruimte wordt omgesprongen. Informatie over streekplan Luctor et Emergo Niet waar! Ruimtelijke Ordening Ontwerp-streekplan Zeeland Pak even uw zakboekje Vrijdags en zaterdags GEOPEND Abdij Nieuws De bus moet lekker kunnen doorrijden en de haltes moe ten niet alleen goed bereik baar zijn» je moet er ook veilig je fiets kunnen stallen. Onderzoek wijst uit dat er op deze punten nog veel valt te verbeteren. Dat kan de animo om de bus te pakken, vergro ten. En meer reizigers bete kent meer inkomsten voor het openbaar vervoer. Die inkom sten zijn nodig om het streek vervoer voor 50% kostendek kend te doen zijn. Het provinciaal bestuur, Rijkswa terstaat Zeeland en het Stadsge west Vlissingen/Middelburg gaan nu aan de slag op basis van een reeks plannen van enkele tientalen miljoenen guldens. In het jaar 2000 moeten ze zijn uitgevoerd. Door ervoor te zorgen dat de bus zoveel mogelijk ongestoord kan doorrijden en door verbindingen met elkaar in verband te brengen, kan veel tijdwinst worden ge boekt, die op sommige lijnen kan oplopen tot twintig minuten of meer. Verkeerslichten op de busrou tes worden voorzien van een zogeheten Vetag-systeem. Het komt er op neer dat de chauf feur een paar honderd meter voor een verkeerslicht een signaal kan uitzenden waar door het verkeerslicht op groen springt. Ligt er een bushalte vlak bij een verkeerslicht dan kan de chauf feur de lichten voor het autover keer op rood zetten om direct vei lig te kunnen wegrijden als de laatste passagier is in- of uitge stapt. Deze technische snufjes komen op Schouwen-Duiveland onder meer bij Haamstede, Zierikzee, Nieuwerkerk en brug Grevelingensluis Bruinisse; op de Bevelanden in Goes, Kruiningen; op Walcheren bij Serooskerke, Vrouwenpolder, Kamperland, Vlissingen en Middelburg en in Zeeuwsch-Vlaanderen bij Hoek en Terneuzen. De doorstroming van het busver- keer ondervindt ook baat bij het verleggen van routes (onder meer Nieuwerkerk, Heinkenszand en Sint Annaland) en het verplaatsen of aanpassen van busstations/ overstapplaatsen (Zierikzee, Goes, 's Heerenhoek, Draaibrug, Hulst en Middelburg). De aanleg van aparte busbanen, onder meer op het traject Goes-Zeelandbrug) tenslotte voltooit de doorstro ming. Omdat veel (toekomstige) pas sagiers toch wel een eindje van de bushalte wonen, ko men er bij veel haltes fietsen stallingen. Dat is onder meer het geval bij Luchtenburg (Waarde), Heinkens zand (drie stuks), Ellewoutsdijk, op de route Tholen-Stavenisse, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Biervliet, Hoek, Sas van Gent, Kloosterzande, Hulst en Middel burg. De Zeeuwse wapenspreuk "Luctor et Emergo" betekent "ik worstel en kom boven" - en dat slaat weer op de eeuwige strijd van de Zeeuwen tegen het water, dit alles gesymboli seerd door een heftig zwem mende leeuw. Waar of niet waar? Wat de oorsprong van de spreuk is staat te lezen in een handzaam informatieblaadje waarop ook het Zeeuwse wa pen en de vlag in fraaie kleu ren zijn afgebeeld. Met een beetje handigheid kan het geheel zelfs in een lijstje worden gevat voor aan de muur. Gratis verkrijgbaar: Informatiecentrum provincie Zeeland, telefoon 0118 631400 (van 09.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30); schriftelijk: postbus 6001 4330 LA Middelburg; ook afhalen kan: Abdij(plein) 9. Het streekplan Zeeland wordt uiteindelijk vastgesteld door Provinciale Staten, geplande datum: 12 september a.s. Men kan een streekplan be schouwen als een plan dat "in het groot" vastlegt hoe de provincie wil dat Zeeland er komt uit te zien. Het precies verdelen van de ruim te is een gemeentetaak: vaststel len van bestemmingsplannen. Deze plannen moeten worden opgesteld binnen het raamwerk van het streekplan. Het fenomeen streekplan dateert uit de jaren zestig. Aanvankelijk waren de plannen zeer gedetail leerd. Ze waren vooral een uiting van "kaartdenken". Bovendien waren er diverse streekplannen in omloop: voor Midden-Zeeland, Schouwen-Duiveland, Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Gaandeweweg is toegegroeid naar één streekplan voor heel Zeeland en is ook het kaartden ken veranderd naar "ontwikke- lingsdenken". Ook het huidige ontwerp- streekplan ademt deze sfeer: het begrenst ontwikkellingen niet in strakke lijnen, maar het geeft zones aan; het schrijft weliswaar nog voor wat niet mag, maar de nadruk ligt veel meer op stimulering van wat gewenst zou zijn. Centrale doelen De kunst van het opstellen van Er zijn drie informatieavonden over het streekplan: Terneuzen donderdag 20 februari, Interker kelijk centrum, Bellamystraat 74 Zierikzee maandag 24 februari, Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 2 Middelburg dinsdag 25 februari, informatie centrum provincie Zeeland, Abdij- (plein) 9 Alle avonden beginnen om 19.30 uur. Het ontwerp-streekplan ligt ter inzage van 10 februari tot en met 5 april a.s. bij het informatie centrum van de provincie (adres hierboven) en bij alle gemeente huizen in Zeeland. Tegen het ontwerp-plan kunnen gedurende de termijn van terinza- gelegging schriftelijke beden kingen worden ingebracht, te adresseren aan: Provinciale Staten van Zeeland, t.a.v. mw. M.C. de Vos-Don, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Het ontwerp-streekplan is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, tel. 0118 631400, kosten 10,00. Vanaf half febru ari is (op via hetzelfde adres) een gratis samenvatting te bestellen. een streekplan is allerlei maat schappelijke grootheden een af gewogen plaats te geven binnen de grenzen van onze provincie: waar situeren we nieuwe woning bouw; waar mag de bedrijvigheid uitbreiden; wat zijn de hoofdassen voor transport; wat krijgt het stempel "natuur"; hoe gaan we om met de recreatie-ontwikkeling enz. enz. Het centrale doel van het nu voor liggende ontwerp-streekplan is: het verhogen van de ruimtelijke kwaliteit met als voornaamste oogmerk versterking van de werk gelegenheid waarbij elementen als rust, schoon, ruimte en groen net zo belangrijk zijn. Hier vloeit een aantal kernpunten uit voort, o.a. betrekking hebbend op: bundeling van woningbouw, bedrij vigheid en infrastructuur; verster king van de toeristisch/recreatie ve sector door kwaliteitsverbete ring en vernieuwing; verkeersvei ligheid en autogebruik; verster king agrarische sector en zgn. ecologische hoofdstructuur. Duurzaam "Duurzaam" loopt als een rode draad door het streekplan. Het lijkt een modewoord, dat door vele plannenmakers op hun pro ducten wordt geplakt. Dit streekplan geeft een interpre tatie van "duurzaam" die een zeke re filosofie inhoudt. Het komt erop neer dat Zee land, met z'n water, zijn ak kers, zijn natuurgebieden, zijn ruimte en andere fraaihe den kan worden beschouwd als het kapitaal. Goed belegd kapitaal geeft rente. Die rente mag men gebruiken, maar niet het kapitaal zelf. Enkele hoofdlijnen Het streekplan-ontwerp geeft aan dat het stadsgewest Vlissingen /Middelburg, de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en het gebied rondom Goes de status krijgen van "stedelijke ontwikke lingszone". Als de steden sterk zijn, kunnen zij in allerlei opzichten ook een sociaal-economische functie ver vullen voor het omliggende ge bied. Op die manier blijft het ka rakter van het totale gebied het best gewaarborgd. "Dragende kernen" zijn Zierikzee, Tholen-stad, Oostburg en Hulst/ Sint Jansteen: zij hebben een re gionale functie. "Woonkernen" zijn alle overige stadjes en dorpen. Woningbouw en bedrijfsvestiging wordt hier afgestemd op de plaatselijke be hoefte. Invulplan Het streekplan gaat ervan uit de gemeenten binnen aangegeven marges invulling geven aan het voorgestane beleid. Men wordt als het ware uitgeno digd gezamenlijk (en soms indivi dueel) visies op te stellen hoe, waar en in welk tempo men woningbouw, infrastructuur etc. wil realiseren. Voor wat betreft de recreatie gaat dit ook sterk op. De provincie wil via regiovisies komen tot kwali teitsverbetering in de kustzone Walcheren, rond het Veerse Meer en in de Kop van Schouwen. In de kuststrook van Zeeuwsch- Vlaanderen ligt dit iets anders. Natuurlijk is ook daar de kwaliteit belangrijk, maar er wordt ook groei voorzien. Voor het platteland staat vast dat de agrarische toekomst onder steund en gestimuleerd dient te worden. Voorts dient zeer zorgvuldig te worden omgesprongen met aller lei natuurlijke pluspunten en moet worden beschermd wat het be schermen waard is. Elders op deze pagina wordt vermeld hoe men in het bezit kan komen van het ontwerp- streekplan of een samenvat ting ervan en wanneer en waar informatiebijeenkomste zijn, alsmede de officiële hoorzitting. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 7 januari 1997 het ont werp-streekplan Zeeland vastge steld. In het ontwerp van het streekplan Zeeland staat het provinciaal beleid voor de komende tien jaar op het gebied van de ruimtelijke ordening. Er wordt een visie gege ven op de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van Zeeland en er wordt aangegpven welke uitvoe ringsacties worden ondernomen om dit te bereiken. Het streekplan vormt tevens de basis voor de provinciale beoordeling van plan nen van andere overheden, zoals met name bestemmingsplannen. Het nieuwe streekplan komt in de plaats van het eerdere streekplan uit 1988. Het ontwerp ligt van 10 februari tot en met 7 april 1997 ter inzage bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur en in alle Zeeuwse gemeentehuizen tijdens openingsuren. Een ieder kan schriftelijk of mon deling zijn/haar zienswijze tot en met 7 april 1997 indienen bij Provinciale Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg, t.a.v. mevr. M.C. de Vos- Don (tel. 0118-631930). Op 3 april 1997 wordt onder lei ding van gedeputeerde J.G. van Zwieten om 19.30 uur een open bare zitting gehouden in de film zaal, Abdij 9 te Middelburg. Hierbij is het mogelijk zijn/haar zienswij ze kenbaar te maken. Tevens worden drie informatie avonden gehouden. Het ontwerp- streekplan wordt dan toegelicht en er is gelegenheid tot het stel len van vragen. De informatie-avonden vinden plaats op donderdag 20 februari 1997 om 19.30 uur in het Inter kerkelijk Centrum, Bellamystraat 74 in Terneuzen, op maandag 24 februari 1997 om 19.30 uur in restaurant Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 2 in Zierikzee en op dinsdag 25 februari 1997 om 19.30 uur in de filmzaal van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Het ontwerp (kosten f 10.00) en de samenvattende brochure (gra tis) kunnen eventueel worden op gevraagd bij het provinciaal infor matiecentrum (tel. 0118-631400). Ook Tholen blaast haar partijtje mee in het eind vorig jaar afgesloten Zeeuwse convenant 'Duurzaam bouwen'. Het convenant legt afspraken vast over het toepassen van een effectief en haalbaar pakket van maatre gelen voor het bouwen met duurzame (en dus minder milieubelastende) materialen en methoden. Er hebben inmiddels al 102 Zeeuwse bedrijven, verenigingen en andere organisaties ondertekend. Daaronder ook de gemeente Tholen, architectenbureau Th.W. Moerland uit Tholen, woningbouwstichting Beter Wonen en de bouwbedrijven Muller-Franke uit Sint-Maartensdijk, A. Rijnberg uit Sint-Annaland en Kleinbouw Techniek uit Sint-Philipsland. De ambtenaren van bouw- en woningtoe zicht van Tholen en de gemeenten op Zuid-Beveland hebben een voor lichtingsmiddag achter de rug over het convenant. In maart wordt er op Tholen een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor aannemers en architecten. Volgens de Zeeuwse milieufederatie valt met de 102 onder tekenaars 60 procent van de nieuwbouw in Zeeland onder het convenant. Op een dreef langs de Rijksweg te Sint-Philipsland heeft een boer zijn eigen maatregelen getroffen om zijn weg te beschermen tijdens de periode van opdooi. Een bordje zoals het waterschap hanteert, leek hem wat weinig en hij pakte naar groot materieel. Na twee wéken heeft het water schap Zeeuwse Eilanden het grootste deel van de plattelands wegen die vanwege 'opdooi' waren gesloten, weer opengesteld. Opdooi ontstaat na een periode van strenge vorst. De grond is bevroren en als de temperaturen weer boven nul komen, ontdooit alleen de toplaag vrij snel, terwijl de onderliggende lagen nog bevroren zijn. Dan zijn de wegen kwetsbaar voor bescha diging door zware voertuigen zoals tractoren en vrachtwagens. Het asfalt kan kapot gereden wor den en daarom worden deze wegen tijdelijk afgesloten voor voertuigen met een gewicht van meer dan 1200 kilo per as. Dit jaar werd er voor 1600 kilometer aan polderwegen afgesloten. Inmid dels is de vorst volgens het water schap zo goed als helemaal uit de grond. De nachtvorst die nog voorkomt, verhardt alleen de bovenste laag en heeft geen invloed op het verloop van de opdooi. Een beperkt aantal wegen is echter nog niet klaar voor zwaar verkeer en daarom blijven de verbodsborden die het water schap plaatste, hier nog even staan. Het waterschap constateert dat de Zeeuwen zich goed aan de verbo- dfcn hebben gehouden. Er is geen noemenswaardige schade aan-de wegen ontstaan. Zware transpor ten die toch noodzakelijk waren, zijn door medewerkers van het waterschap zoveel mogelijk bege leid. Sommige boeren besloten om ook hun eigen dreven te bescher men en wierpen zelf versperrin gen op. Een obstakel zoals op de foto te zien is, zal niet snel worden omzeild. Hoewel de tekst 'ingang achter om' wel wat vreemd aandoet, mid den in het polderlandschap van Sint-Philipsland. Een selectie uit de verzameling van het bisschoppelijk museum te Breda is tot 12 mei te zien in museum De Ghulden Roos te Roosendaal. En later dit jaar ook in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Onder de titel 'Hemels erfgoed. Een keuze uit de bisschoppelijke collec tie van Breda's museum' worden beelden, schilderijen, prenten, devo tieprentjes en liturgische gebruiks voorwerpen als kelken, monstransen en misgewaden getoond. De oudste voorwerpen dateren van vóór de oprichting van het bisdom Breda in 1853. De Zeeuwse rooms-katholie- ke parochies maken pas sinds 1956 deel uit van dit bisdom. Tevoren vielen ze onder het bisdom Haarlem en vóór 1853 behoorden ze tot de zogenaamde Hollandse Zending. Bisschop Hopmans van Breda richt te een halve eeuw geleden het bis schoppelijk museum op en gaf vijf jaar later de verzameling in bruik leen aan het stedelijk museum. De bisschop gaf toestemmingn om, bij de kerken in het bisdom, overbodig geworden voorwerpen van (kunst)historisch belang te verwer ven. Daarnaast groeide de collectie door nalatenschappen en schenkin gen van particulieren, en als gevolg van de versobering van de liturgie en de sloop van kerkgebouwen in de jaren zestig en zeventig. Het museum De Ghulden Roos, in het Tongerlohuijs aan de Molen straat in Roosendaal, is geopend op dinsdag t/m zondag van 14 tot 17 Niet Schieten. De cabaretgroep Niet Schieten geeft zaterdag 8 februari een optreden in De Meiboom te Krabbendijke. De voorstelling begint om acht uur. Bijna een week later, op vrijdag 14 februari, wordt er in Ons Dorpshuis te Kruiningen een Zeeuwse avond gehouden. Optredens worden verzorgd door Peter Dieleman, De Witkammetjes uit 's-Heerenhoek en zanger Sebasti- aan uit Kruiningen. Voor beide eve nementen kunnen kaarten besteld worden bij de VVV in Yerseke of het gemeentehuis in Kruiningen. THOLEN t/m 31 jan. Aquarellen en olieverf schilderijen van mevr. Ligtendag- Quist in Ten Anker, t/m 31 jan. Quilten van mevr. Hoogedeure-Kievit in bibliotheek. 19 feb. Thoolse kampioenschappen schooldammen en -schaken, Meul- vliet 13.30 u. 12 feb. Jaarvergadering NCVB, Het Visnet 19.30 u. 13 feb. Optreden Clown Slimpie, Meul vliet 14 u. 17 feb. Avond plattelandsvrouwen over kruidengemare, Protestanten bond 20 u. 18 feb. Kaart- en sjoelmiddag Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 22 feb. Sovon-vogeltelling door natuurveren iging, start molen De Hoop 8.30 u. OUD-VOSSEMEER 8 feb. Carnavalsoptocht. 12, 19 en 26 feb. Koersballen Anbo, Vossenkuil 14u. 22 feb. Cabaret 'Dorrestijn viert oud en nieuw' door Hans Dorrestijn, Vossenkuil 20.15 u. 25 feb. Voorlichting brandwonden stichting bij AVB, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND t/m feb. Aquarellen van Isa Leem- reijze, bejaardenhuis De Schutse. 7 feb. Ledenvergadering tafeltennis vereniging Smash '76, Wellevaete 19.30 u. 15 feb. Gezinsavond plattelands vrouwen met toneel en bal na, Wel levaete. SINT-MAARTENSDIJK 22 feb. Toneelstuk 'De Stagiaire' doorPJZ, Haestinge 19.30 u. SCHERPENISSE 12 feb. Lezing plattelandsvrouwen over 'EHBO thuis en in het zieken huis' door mevr. M. Zandbergen, Holland Huis. POORTVLIET 17 feb. Avond plattelandsvrouwen over Rode Kruis, 't Ouwe Raed'uus 20 u. SINT-PHILIPSLAND 7 feb. Jaarvergadering hout- en bouwbond CNV, De Wimpel 19.30 u. 12 feb. Middag voor ouderen over modern betalingsverkeer, De Wim pel 14.30 u. 14 feb. Bloeddonoravond Rode Kruis, De Wimpel 18.30-21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 9 mrt. Foto-tentoonstelling 'Be wegend Licht' van Jean-Marc Spaans, Kunstkader aan Antwerpse straat 27. t/m 23 mrt. Tentoonstelling schilde rijen Rob Möhlmann, Markiezen hof. 6 feb. Countryshow Grant For syth, De Maagd 20.15 u. 14 feb. Muziektheater 'Eelt' met o.a. Hetty Heijting, De Maagd 20.15 u. 15 feb. Concert Willem Vermande- re, De Maagd 20.15 u. 19 feb. Familievoorstelling 'Dag Giraf door VOF de Kunst en Erik van Muiswinkel, De Maagd 14 en 16 u. 20 feb. Sinatra-show door orkest koninklijke luchtmacht en diverse zangers en dansers, De Maagd 20.15 u. 21 feb. Spaanse Flamenco in 'Fiësta Gitana', De Maagd 20.1,5 u. 22 feb. Opera 'Lucia di Lammer- moor' door staatsopera van Rousse, De Maagd 20.15 u. 27 feb. Toneel 'De Kerstentuin' door Vlaams Theater Antigone, De Maagd 20.15 u. film+++film+++fïlm+++film ROXY 1: Star Trek: First Contact - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16 en 18.45 u. De Klok kenluider van de Notre Dame - za, zoen wo 14u. ROXY 2: Evita - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 18.45 u. Matilda - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: First Wives Club - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en21.30u.,zo 16.15, 18.45 en21.30 u. De Avonturen van Pinocchio - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Ransom - do en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Klokkenluider van de Notre Dame - za en wo 14 u., zo 14 en 16.)5 u. CINEMACTUEEL 3: The Glim merman - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u„ za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz gerenommeerde LIJSTENMAKER 'eeuwen voor het 'erk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 15