Carnaval Yossemeer gaat vijfde jaar in Kapotte bel en achterlicht scoren hoog bij leerlingen Ruzie schapenhouder en politie over dode en verzwakte dieren Paars verlaat de wegen van God B. en w. willen geen overleg met inwoners en horeca St.Annaland Controles op te snel rijden Inspraakronde over ontwerp Zoomweg-noord Bergenaar met auto gelanceerd in Rammegors Groen licht voor fietsveer Sint-Annaland Veilig Verkeer Nederland keurt 56 fietsen op Scheldecollege D66 noemt koudetoeslag onvoldoende Donderdag 23 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Ut Vlööienkrantje bereidt feestvierders voor Het Oud-Vossemeerse carnaval bestaat vijf jaar. Bij de carnavalsvereniging wordt weinig aan dit eerste lustrum gedaan, want het echte feest is immers pas bij het elfjarig bestaan? Desondanks maken de feestvierders van 'Grööt Pesöót' zich weer gereed en het onlangs uitgekomen 'Vlööienkrantje' bereidt hen hierop voor. Bruulööze Programma St.Maartensdijkse boer krijgt proces-verbaal wegens verwaarlozing Studievereniging Calvijn bekritseert op regering Voorzitter H. Tanis van het landelijk verband van staat kundig gereformeerde studieverenigingen vindt dat het huidige kabinet (PvdA, VVD en D66) geen rekening meer houdt met God en de bijbel. Dat zei hij op de bij eenkomst van studievereniging Calvijn in het gebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland te Stavenisse. Vertrouwen Verzoeken van PvdA-fractie niet gehonoreerd Het college van b. en w. ziet zeer weinig heil in een struc tureel overleg tussen inwoners en horeca van Sint-Anna land, jeugd- en jongerenwerk, gemeente en politie. Dat zegt het gemeentebestuur als antwoord op vragen van de PvdA-raadsfractie. Ondernemers weten wat de regels zijn en daar moeten ze zich aan houden, is het standpunt van b. en w. Niet harder Als motto voor het carnaval 1997 is gekozen voor 'Ophepoest bï m'n!'. Overigens heet het geen carnaval meer, maar 'de Gróót Pesöötse woai- daehen'. In zijn voorwoord zegt voorzitter Frank Hommel (bijge naamd Frank Wijten): "Opt oagen- blik óór ons durp flienk ophepoest; mï vee nieuw' uuzen, 'n durrepel in wegversmalliengen int sentrum." Over de toekomstige jubileumfesti viteiten zegt de voorzitter: "Imper- sant stae m'n wêêra ant behin vant vuufde karnevalsjaer in me bin nae afloap iervan dus wêêra bienae op d'n elt van ons jiste juubieleum (elluf jaer). De jiste voorbereidien- gen bi m'n a ant treffen, 't Is nog wè aarug vroeg, mar ik kan julder noe a beloove, dat 't 'n êêl spektaekel za oare." Bij de carnavalsvereniging is nar Anton (Anton de Koning) met de vut gegaan en hij heeft zijn 'ambt' overgedragen aan nar Baptist (Eric van Hees). Hij vat zijn taak 'serieus' op. "As nar weezende mö j' op min- stes twee diengen lette. Je mö de prins in de haaten ouwe, in je mö t'r op lette dat 'r hin sjaggerijnehe vlooien binnen bin. Soaje vinters in zuure wuuven kumme mee te karne- val niet hebruuke", aldus nar Bap tist. Na prins Kedóöze (Jack Vaders) is de Hrööste Boer de belangrijkste persoon van het carnaval. Boer De Rieke (Bas Quist) is een vat vol ideeën. Elk jaar houdt hij zijn over zicht van wat er op het dorp gebeurd is, tot groot vermaak van de carna- valsgangers. Hij bedacht de nieuwe naam voor het Oud-Vossemeerse carnaval, namelijk 'Grööt Pesöötse woaidaehen' en ook de nieuwe naam voor de boeren in het gevolg van de prins, 'de Bruulööze'. In 'Ut Vlööienkrantje' staat ook de legende waaruit blijkt hoe deze namen zijn ontstaan. In de tijd dat boer Roo sevelt en boer De Rieke buren waren, maakten slechte wezentjes 'de Onstrante Bonsuks' het dorp onveilig. Samen met de vrolijke mannetjes Bruulööze met hun rode pakjes en gele klompen worden de Onstrante Bonsuks verjaagd doordat het hele dorp in vrolijk gekleurde kleding feest viert. De Bonsuks wor den weggeblazen door de toeters en fluiten van de Bruulöözen. En zo ontstond de naam 'woaidaehen', vol gens de carnavalsvereniging. De rol van ordehandhaver is tijdens de 'woaidaehen' zoals gewoonlijk in De politie heeft voor de komende weken een aantal snelheidscontroles op Tholen aangekondigd. Als eerste wordt er donderdag 30 januari gecontroleerd op de Oesterdam. Op vrijdag 7 februari is de Oud-Vosse- meersedijk tussen Tholen en Oud- Vossemeer aan de beurt en op 14 februari staat de radarwagen op de Poortvlietsedijk tussen Poortvliet en Scherpenisse. Daarnaast zijn er nog elf wegen in het Oosterscheldebek- ken waar gecontroleerd wordt zoals bijvoorbeeld op 3 en 9 februari op de N59 waartoe ook de Grevelin- gendam behoort. De politie blijft naast deze aangekondigde ook de gebruikelijke onaangekondigde controles uitvoeren. De inspraakprocedure voor het ont- werp-tracébesluit voor de Zoom weg-noord (A4) is van start gegaan. Dit traject tussen Dinteloord en Ber gen op Zoom is de nog ontbrekende schakel in de snelwegverbinding van Rotterdam naar Antwerpen. Jarenlang is er over de route gebak keleid en nu is er dan een ontwerp plan opgesteld. Niet alleen het door gaande verkeer tussen de havenste den Rotterdam en Antwerpen gaat erop vooruit als de snelweg er komt. Ook het verkeer voor de tussenlig gende gemeentën is ermee gebaat. Opstoppingen op de Halsterseweg zullen bijvoorbeeld verminderen en ook de randweg van Bergen op Zoom zal naar verwachting worden ontlast. Daarnaast denkt men dat de 'tweebaansweg tussen Dinteloord en Halsteren, waarop jaarlijks diverse ongevallen gebeuren, beduidend minder verkeer te verwerken zal krijgen. Voor Tholenaren die voor hun werk pendelen richting Rotter dam, zal de aanleg van de Zoom weg-noord wellicht de reistijd bekorten. Nu stopt de snelweg van uit Rotterdam abrupt bij Dinteloord. Eenzelfde einde bevindt zich in Ber gen op Zoom vlak bij Philip Morris. De gemeente Tholen maakt deel uit van de stichting Zoomweg- Noord/A4 die de aanleg van het tracé wil bevorderen. Het ontwerp- tracébesluit ligt ook in de openbare bibliotheek te Sint-Maartensdijk. Daar kan iedereen het tijdens de openingsuren in gaan zien. handen van 'pliesie Witte' (Gerwin Hoek). "A te jongere vlööien wêê onstrant bin in de rooze op te stasse mispit 't wêê mot onthelde, dan za pliese Witte passende maetrehels neeme. D'r za dan vo 't êêle durp vö drie maenden 'n alhemêên verbod op 'gabberhouse' uugevaerdugd ööre. Dae komt bie at an dit onstrante volk werkstraffen uugedeelt ööre: onbe- taelt haste dosse bie boer De Rieke", schrijft de politieman in Ut Vlööien krantje. Ook het programma voor de carna valsdagen is bekend gemaakt. Zater dagmiddag begint dat met het plaat sen van de borden Grööt Pesööt aan het begin van de bebouwde kom van Oud-Vossemeer. 's Avonds om acht uur begint in café Hof van Holland het dweilbandfestival met onder meer de Oud-Vossemeerse bands De Neutekraekers, De Lamsöören en Oemommenoe. a Vrijdag 7 februari bezoekt prins Kedóöze 's morgens peuterspeelzaal De Pluus en 's middags de basis scholen. Om half negen 's avonds begint het 'Polderkoaitjesbal' in Hof van Holland. Dit is een gemaskerd bal waarbij om elf voor elf de ont maskering plaatsvindt. Zaterdag 8 februari overhandigt bur gemeester H.A. van der Munnik de sleutel van Oud-Vossemeer aan prins Kedóöze. Tevens worden dan ook het jeugdprinsesje en jeugdnar- retje van het jaar bekend gemaakt. Om vijf minuten over één begint de optocht door het dorp, om twee uur gevolgd door het vlööiesirrekus (kindercarnaval) in de Vossenkuil. Voor de volwassen vlooien begint om negen uur het carnavalsbal. Het laatste officiële moment vindt plaats om elf minuten over één 's nachts als de roos bij de stasse mispit (parkeer- plaatsje tegenover de Vierwinden- straat) geveld wordt. Een 32-jarige automobilist uit Ber gen op Zoom bleef zondag wonder boven wonder ongedeerd toen hij met zijn auto over een dijk gelan ceerd werd bij Sint-Philipsland. De man reed over de Philipsdam uit de richting van Zierikzee. Door de zeer dichte mist merkte hij te laat dat hij de splitsing met de weg naar Steen bergen en Sint-Philipsland - aan het einde van de dam - naderde. Daar door reed hij rechtdoor, ramde een rood-wit geblokt schrikhek en ver volgens ook een achterliggend hek voor afscheiding van de dijk. De auto reed de dijk op die als een schans fungeerde. Het voertuig werd gelanceerd en kwam zo'n twintig meter verderop tot stilstand in natuurgebied Rammegors. De bestuurder kwam verrassend genoeg met de schrik vrij en ook zijn wagen overleefde de klap dermate goed dat de Bergenaar nog op eigen gelegen heid uit het natuurgebied kon komen. Vervolgens werd het voer tuig weggetakeld door een bergings bedrijf. De commissie welzijn juicht het ini tiatief van de provinciale VVV toe voor een fiets- en voetveer tussen Sint-Annaland en Bruinisse. Una niem stemde de commissie dinsdag in met een garantiesubsidie van 6625 gulden, hetzelfde bedrag waar voor ook de gemeente Schouwen- Duiveland garant staat. Dit jaar zal C. Smits uit Sint-Annaland de ver binding als proef onderhouden in de maanden juli en augustus. Dat het veer niet, net als de verbin ding Gorishoek-Yerseke, al in juni vaart, betreurden enkele commissie leden. "Daardoor is het rondje dat de VVV propageert niet volledig te maken", aldus mevr. E. Frigge- Hogesteeger (VVD). J. van den Donker (D66) bepleitte tijdige infor matie (via borden) over de periode waarin gevaren wordt en het aantal vaarten, zodat fietsers niet voor niets komen. En J. de Jager (CDA) stelde een tussenstop voor in de 'tramha ven' van Anna Jacobapolder. Maar volgens wethouder J. Versluys is in het tijdschema geen uitbreiding meer mogelijk. Hij stelde dat de pro vinciale VVV voor voldoende publiciteit zal moeten zorgen, maar gebruikers zullen zelf hun informa tie over het veer moeten vergaren. Ook Versluys zei voorstander te zijn van een zo volledig mogelijke rond je. Maar hij wees erop dat 1997 een proef is. "Wellicht zal het dermate succesvol zijn, dat uitbreiding al volgend jaar mogelijk wordt." Groencollege. Het Groencollege in Goes houdt zaterdag 15 februari open dag. Op deze dag zal er in en rond het schoolgebouw ook een 'agro-activiteitenmarkt' worden gehouden. Zeeuwse ondernemers, bedrijven en instellingen die actief zijn in of voor de landbouw, worden in de gelegenheid gesteld hun pro ducten of diensten te presenteren. Fietsenmaker Joh. van Houdt keurt nauwkeurig elke fiets die binnen wordt gebracht aan de hand van een lijst van Veilig Verkeer Neder land. M. Quist (links) streept aan wat er goed of fout is. Rechts J. van Oudenaarde. Bij de een is de dynamo kapot, bij de ander ontbreekt de zijreflectie op de fiets. Een enkele keer doen de remmen het niet goed en soms heeft een draadje van de verlichting het begeven. Vaak doet de bel het niet, het is een gevoelig onderdeel van de fiets. Dat bleek vrijdagochtend tij dens de fietscontrole van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Tholen op het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk. 56 leerlingen uit de eerste en tweede klas lieten daar hun rijwiel keuren door fietsenmaker Joh. van Houdt, 31 leerlingen uit de eerste klas en 25 uit de tweede, in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. Dat is minder dan de helft van het aantal leerlingen in de onderbouw. Het tijdstip van de keu ring (midden in de winter) maakt dat veel leerlingen niet met de fiets naar school komen maar de bus nemen. De VVN-leden H. de Wit, M. Quist, M. Uyl en J. van Oudenaarde maak ten een onderscheid tussen een 'dag- fiets, met alleen reflectie en een 'nachtfiets', met reflectie en verlich ting. Van de 'dagfietsen' van de eerste klassers was 58 procent in orde. Werd ook de nachtfiets in de beoor deling betrokken dan zakte dit per centage naar 45 procent. Verlichting blijkt vaak niet te deugen. Bij de tweede klassers was 40 procent van de dag-en nachtfiets in orde. De dagfiets scoorde ook hier hoger: 52 procent. "Het is broodnodig dat het gebeurt," zegt voorzitter H. de Wit van VVN. Er was in december op school al een keuring gedaan maar dan nog zie je dat er in een maand weer het een en ander niet verholpen wordt of verslechtert. Door regelma tig met een controle terug te keren, kun je de kwaliteit opvoeren." Verlichting blijft een bron van zorg: zeven koplampen deugden niet, twaalf achterlichten lieten het afwe ten of ontbraken, vijf keer schortte er iets aan de dynamo. Bij zestien fietsen was de bel defect of ontbrak zij. Bij drie fietsen waren de hand vatten niet goed, drie fietsen hadden ondeugdelijke remmen, in zes gevallen ontbrak de reflector achter op de fiets, in acht gevallen de zij reflectoren (een paar schijfjes in de spaken is voldoende), en bij vijf leerlingen zaten geen reflectoren op de pedalen. Tot slot het slot: bij drie fietsen ontbrak het. Alle leerlingen bij elkaar genomen, blijkt dat minder dan de helft van de fietsen deugt, volgens de nieuwe wettelijke eisen die sinds 1 januari 1995 worden gesteld: slechts 43 procent kan zowel overdag en 's nachts gebruikt worden. Wordt de verlichting niet meegerekend dan stijgt het percentage deugdelijke fietsen naar 55 procent, veilig genoeg om te fietsen bij daglicht. Het wit of geel reflecterend achter spatbord is niet langer verplicht. VVN hecht er wel aan. Samen met de rode achterreflector, de zijreflec tie in de banden en een 'werkende' verlichting vormt het een 'sterke combinatie'. Om de veiligheid te vergroten pleit VVN voor een witte reflector aan de voorzijde van de fiets zodat de zicht baarheid vergroot wordt. Met de verlichting is het volgens fietsenma ker Van Houdt droevig gesteld. Als chauffeur van de ambulance merkt hij regelmatig dat de fietsers 's och tends op weg naar school geen licht aan hebben. Hij ziet daar geen vooruitgang in, maar De Wit van VVN is optimisti scher gestemd. Hij ziet wel winst. Onder andere door de controles die al op de basisscholen worden uitge voerd voordat het praktisch ver- keersexamen wordt afgenomen. De aandacht voor het verkeer krijgt op het Scheldecollege en het Cal- vijncollege in Tholen gestalte in het project verkeerseducatie voortgezet onderwijs. Docent mechanische techniek J.J. Bolier heeft er een uur in de week voor gekregen. Volgens Bolier hebben vooral de eerste klas sers belangstelling voor hun fietsen. De animo zakt naarmate de leerlin gen ouder worden en de belangstel ling verschuift naar de brommer. Bolier wil de fietskeuring uitbreiden naar de derde klas en op een ander tijdstip uitvoeren, voordat de winter invalt. Bolier is ook bezig met een brom fietscursus. De politie is daar blij mee. Volgens H. Pikstra en A. Weijler van de groep Tholen wordt er vaak veel harder gereden dan toe gestaan. "En als er ongelukken gebeuren met een brommer zijn de gevolgen vaak veel erger dan met de fiets." Zelf voert de politie ook regelmatig controle uit op fietsers. Dan gaat het in hoofdzaak om ver lichting. Pikstra: "De verlichting is over het algemeen redelijk goed, maar sommigen voeren bij tegen wind geen licht. Ze zetten de dyna mo af omdat het dan lichter fietst. Dat is meer laksheid." Kinderen onder de zestien die zon der achterlicht rijden riskeren een boete van 20 gulden. Zijn ze boven de zestien dan moeten ze 35 gulden betalen, "Maar het gaat ons niet om bonnen te schrijven maar om de vei ligheid." mt< urn I uw ui li f ii m i ii i—p iP i iii—i i inn in Schapen kunnen in de winter heel wat hebben, mits ze voldoende eten en drinken krijgen. Veehouder F.C. van Twist uit Sint-Maartensdijk ligt met de politie overhoop nadat in één van zijn weilanden zes dode schapen werden gevonden. Vrijdag trof de politie in een weiland aan de Kastelijnsweg te Sint- Maartensdijk zes dode schapen aan. Verder waren er volgens de politie nog negen andere slecht aan toe. Deze dieren zijn in beslag genomen en naar een opvangadres gebracht. 'Verwaarlozing', concludeert de poli tie, gesteund door een dierenarts. 'Valse beschuldigingen' zegt de betreffende veehouder F.C. van Twist uit Sint-Maartensdijk. Hij voelt zich benadeeld door de politie. Na een anonieme tip dat er schapen werden verwaarloosd, nam de Thoolse politie vrijdagmiddag om streeks half één poolshoogte bij het weiland aan de Kastelijnsweg. Ze vond er vijf dode schapen in een bouwsel en één in het weiland zelf. Een dierenarts concludeerde dat de beesten er variërend van één dag tot twee weken hadden gelegen. De koude van de afgelopen weken zou ontbinding hebben voorkomen. Daarnaast vond hij dat negen andere schapen in de wei in een slechte toe stand verkeerden. "In het weiland was geen drinken aanwezig en de bodem, gras, was geheel kaalgevre ten", meldt de politie. De laatste weken controleert de politie strenger op het verwaarlozen van dieren, maar er zijn volgens een woordvoer der nog maar relatief weinig meldin gen binnengekomen. In overleg met de officier van justitie in Middelburg werden de overige negen schapen in beslag genomen en naar een opvangadres vervoerd. De politie maakte tegen de 39-jarige eigenaar Van Twist proces-verbaal op wegens het 'onthouden van de nodige zorg aan zijn dieren en op grond van de destructiewet die de afvoer van dode dieren regelt." Al eerder had Van Twist voor dergelij ke zaken met de politie en justitie te maken, volgens de politie. De landbouwer zelf is woedend op de agenten. "Ze hebben een heleboel rare en zelfs strafbare dingen gedaan. Ik ben bijvoorbeeld nergens van in kennis gesteld", zegt Van Twist. "Bovendien wordt er al jaren zoveel gezegd en geschreven. Er zijn een paar landbouwers die ze altijd hioeten hebben. Die namen heeft een dierenarts zich wel eens laten ontval len en dat is niet professioneel." Van Twist ontkent dat zijn dieren ver waarloosd zijn. "Het is mijn eigen portemonnee die ik ermee raak, waarom zou ik zoiets doen? Het onderzoek klopt van geen kanten. Die veearts heeft gezegd dat sommi ge dieren er al twee weken lagen. Maar ik heb zelf een onderzoek laten doen door dierenarts Mouws uit Huijbergen en die heeft geconsta teerd dat ze nooit lang dood konden zijn. Sommige dieren waren nog gewoon warm!", zegt de Sint-Maar- tensdijkse veehouder. "En dan zeg gen ze ook dat er geen drinkbak aan wezig was en geen eten. Nee, dat klopt. Ik voer de dieren elke dag zelf en ik geef ze dan ook te drinken. Als ik met zo'n vorstperiode een drink bak in de wei zet, is die binnen de kortste keren bevroren. Dus ga ik ze zelf drinken geven en ik neem die bak weer mee. Bovendien is er in het weiland een zoetwaterwei, dus er staat altijd water. En als dat bevroren is, is dat niet zo erg. Want dieren die dorst hebben, likken aan het ijs en krijgen zo ook water binnen. Het zijn dus gewoon beschuldigingen zonder bewijs. Onvriendelijk gedrag. En ik heb al stappen ondernomen om mijn recht te krijgen. Ik ga dit tot in de hoogste graad uitzoeken." Tanis wierp zowel een korte blik terug als vooruit. "Als we kijken naar de vorige verkiezingen, zien we dat het CDA een grote val maakte. Het liberalisme kwam enorm op. Voor het eerst sinds lange tijd stond het CDA buitenspel", zei Tanis. "Een paars kabinet ving aan. Wat zou hiervan worden? We kunnen niet ontkennen, dat het er econo misch op vooruit gaat in Nederland, maar aan de andere kant is het er voor het christelijk deel van ons land op achteruit gegaan. We zien dat in veel dingen. Wat te denken van zon- dagsarbeid? Er wordt met God, zijn woord en zijn dag geen rekening meer gehouden." "We zien steeds meer het individu alisme in onze samenleving. Een toenemende kilte ontstaat. De chris tenen worden naar de rand van de samenleving gedrongen en er ont staat een tweedeling tussen rijk en arm in onze maatschappij", hield Tanis zijn gehoor voor. "Dat zijn maar enkele voorbeelden. En wat doen wij als christenen? Raken we er niet al te gemakkelijk aan gewend? Kunnen we het niet rustig en lijdzaam aanzien?" Tanis pleitte voor een ommekeer. "Hoe nodig is toch een terugkeer naar God die toch de schepper en onderhouder is van alles en die ook alles regeert en bestuurt. Het is nodig dat we voor Hem in de schuld mogen komen opdat we nog mochten leren smeken om genade, om terugkeer van ons zelf, maar ook van ons land en volk", zei Tanis. "Dan alleen kan een land en volk de zegen des Heeren verwachten. Dat we iets mochten leren kennen van dat ware Godsver trouwen dat de oprichters van onze partij, de SGP, mochten bezitten." De spreker vroeg zich af of men tegenwoordig nog durft getuigen. Hij haalde als voorbeeld een gedeel te uit Daniël 3 aan. Daarin wilden de drie vrienden van Daniël niet buigen voor het beeld van Nebukadnezar en daarvoor werden ze in de oven geworpen. "Ze geloofden dat God machtig was hen te verlossen. Ze werden in dit rotsvaste vertrouwen op God niet beschaamd", zei Tanis. "Dat wij allen hier wat van mochten leren kennen." Tanis verwacht echter, dat het 'nog erger' zal worden. "O, als we op alles zien rond ons in de huidige samenle ving, dan kunnen en mogen we niet anders verwachten dan dat het nog erger gaat worden. Steeds meer wet ten worden veranderd of uitgevaar digd die tegen God en Zijn woord ingaan. Dat we samen nog staande gehouden worden om getuigenis te geven in onze partij", besloot Tanis. Vice-voorzitter C. Koopman van Calvijn sprak naar aanleiding van 1 Koningen 5 enkele woorden over de wijsheid van Salomo in het regeren van Israël. "Van zichzelf had hij dat niet, maar hij kwam dit te begeren van de Heere. Die wijsheid kwam in alles openbaar. Zowel in het bouwen van de tempel des Heeren als ook in het aanstellen en indelen van de bouwlieden", zei Koopman. "Salo mo was een kind van God. Hij had de Heere in allés nodig. Dat ook wij daar iets van mochten leren kennen; van die wijsheid en van dat nabije leven van de Heere. Als we zien op land en volk, kerk en staat, wat is het dan nodig om terug te keren tot de Heere om in zijn wegen te wandelen en naar zijn wet te handelen." De PvdA-fractie diende schriftelijk vragen in over de geluidsoverlast van muziek in horecagelegenheden te Sint-Annaland. De socialisten willen een structureel overleg om de E>e D66-fractie in provinciale sta ten noemt de koudetoeslag die minister A.P.W. Melkert van sociale zaken aan de minima heeft toegelegd 'gelegenheidspolitiek'. Dat zei fractievoorzitter A.J. Dij- kwel vrijdag op de nieuwjaarsbij eenkomst van D66 Zeeland. "Bis schop Muskens heeft de armoede weer volop op de politieke agenda geplaatst en vervolgens zie je nu aandacht ontstaan voor bijvoor beeld het probleem van de stook kosten voor de mensen met een minimum inkomen", zei Dijkwel. "De vakbeweging maakt zich hier sterk voor en het kabinet zegt toe dat er een tegemoetkoming ver strekt zal worden. Dat kan gemak kelijk, want wij met z'n allen heb ben meer gas verstookt zodat het rijk ook meer inkomsten heeft. Gelegenheidspolitiek, hoe wel kom het ook is. Alsof er deze win ter voor het eerst minima zijn ont staan." De D66-statenfractie staat een andere methode voor. "De jaarrekening van Delta liet een winst zien van ongeveer vijftig miljoen. Ons voorstel was om daarvan enkele miljoenen af te splitsen om een ruimere kwijtscheldingsrege ling mogelijk te maken. Die zou uitgevoerd moeten worden via de gemeentelijke sociale diensten", zei Dijkwel. "Een meer structure le aanpak die niet uitgaat van het ondersteunen van mensen die dit nodig hebben bij strenge vorst, maar die recht doet aan de weten schap dat er mensen in onze Zeeuwse samenleving zijn die altijd financiële problemen heb ben." Dit D66-plan haalde het destijds niet in de provinciale sta ten. "Een ander voorstel haalde het wel. Alle Zeeuwse kleinver bruikers krijgen nu geld terug, of ze het nodig hebben of niet. Ook ik, die het extraatje in dank aan neem, maar het ondanks de kou niet nodig heb. Maar er komt weer een herkansing, Dit jaar heeft Delta 30 miljoen winst. Daar kan wel een paar miljoen vanaf', vindt Dijkwel. wensen en ervaringen van de betrokken partijen op een rij te zet ten. Hoewel de Pvda het niet met zoveel woorden schrijft, merkt het college l van b. en w. op dat het in dit geval in het bijzonder gaat over de proble men die er de laatste tijd zijn ont staan rond café Havenzicht aan de Voorstraat te Sint-Annaland. De caféhouder heeft al enkele forse boetes van de gemeente gekregen voor het overtreden van het maxi male geluidsniveau dat voorname lijk door de house-muziek (gabber- house) wordt veroorzaakt. Burge meester en wethouders twijfelen 'ten zeerste' aan het nut van het voorge stelde overleg. Zij vinden dat er met de grote hoe veelheden, Vooral jeugdige, horeca- bezoekers in de Voorstraat te Sint- Annaland geen garantie te geven is dat er nooit overlast zal zijn. "In het recente verleden heeft een aantal gesprekken plaatsgevonden met de horeca-ondernemers in de Voor straat en hen is gezegd dat hun ver antwoordelijkheid voor een ordelijk verloop van het horecabezoek niet ophoudt bij de voordeur, maar zich uitstrekt tot de directe omgeving van hun etablissement", aldus b. en w. die er echter merkwaardig genoeg aan toevoegen: "Wij sluiten niet uit dat vervolgens een overleg in de door u voorgestelde of andere vorm in de toekomst zal moeten plaatsvin den." Dit terwijl ze eerder de zin van zo'n overleg niet konden zien. Op de vraag van de PvdA of hore caondernemers niet gedurende een bepaalde periode van de dag meer geluid zouden mogen produceren dan de wettelijke 25 decibel (buiten gemeten), antwoorden b. en w. negatief. "De horeca-ondernemers moeten zich aan de wettelijke regels houden. Derden kunnen aan die regels rechten ontlenen. Het kan niet zo zijn dat zomaar regels en belan gen opzij gezet kunnen worden om hen die zich niet aan de regels willen houden, tegemoet te komen door hen tijdelijk een geluidsniveau van bijvoorbeeld 50 decibel toe te staan." Ook het derde verzoek van de PvdA werd door het college van b. en w. niet gehonoreerd. De socialisten willen dat de gemeente de 'exploi tanten van jeugdgelegenheden' advi seert op het gebied van openbare orde en geluidsoverlast. Maar het gemeentebestuur vindt dat de uitba ters wel weten waaraan ze zich moe ten houden. Overigens beschouwen b. en w. de horecagelegenheden in Sint-Annaland niet alleen als uit- gaansplaatsen voor de jeugd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9