Avondje EHBO Stavenisse is bijna net zo goed als theater Financieel zijn er nog steekjes aan elkaar te naaien Probleem indeling brandweer beïnvloedt alarmering negatief Hakim improviseert en vermaakt jeugd wk Verschil van twee minuten voor zes adressen op Tholen Heupbreukverstikking en snijwonden op oefenavond in Stove Minder publiek dan verwacht Besturenfusie in de sociale werkvoorziening Donderdag 23 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De grote oefenavond van EHBO-vereniging Stavenisse is niet zomaar een bijeenkomst waarop droge stof geoe fend wordt. Nee, als er ergens een evenement is waarvoor opgaat 'tot lering ende vermaak' dan is het dit wel. Door middel van sketches spelen de lotus-slachtoffers met ver ve hun rollen die vaak tot hilariteit bij het publiek leiden. Evengoed moeten de EHBO'ers adequaat hulp verlenen. Woensdag was het weer zover. Vuurspuwer Stokdoof Skileraar aangeschoten Voorlichting ondernemers in Meulvliet 'A je nie vöh d n'ouwen dag zurgt, dan zurgt de n'ouwen dag aok nie vöh joe.' Ook op een voorlichtingsavond over fiscale actualiteiten en financiële planning, zoals die dinsdagavond in Tholen werd gehouden, slaat het advies van de Zeeuwse commissaris Van Gelder aan om het dia lect op te poetsen. Zo'n 125 belangstellenden luisteren overigens eerst in Algemeen Beschaafd Nederlands naar twee inleidingen, voordat de slotzin in dialect op het scherm verschijnt. Steun gemeente nihil Niets geregeld De onzekerheid over de toekomstige indeling van de Thoolse brandweer heeft ertoe geleid dat de blusgroep Sint-Philipsland nog niet is opgenomen in het alarme ringssysteem, gebaseerd op minimale aanrijtijden. De minister van binnenlandse zaken wil niet aan dë aanpas sing meewerken zolang een overeenkomst over de brand weerindeling niet zwart op wit staat. Dat antwoordt het gemeentebestuur op vragen van de VVD-fractie over de alarmering bij brand. Straatnaamregister Negatief beeld Acteur Hakim, bekend van het televisieprogramma Se samstraat, boekte woensdagmiddag een enorm succes bij de kinderen in gemeenschapscentrum Meulvliet te Tho len. Ondanks het feit dat Uit op Tholen meer publiek had verwacht dan de ongeveer honderd bezoekers, hadden de kinderen het uitstekend naar hun zin. De organisatie is dan ook niet ontevreden. Sympathiek Uouis van Dijk Vrijdags en zaterdags GEOPEND Dat deze avond populair is, is wel te zien aan de massa mensen die erop- af komt. Dorpshuis de Stove zit bomvol met zowel heel jonge als oudere EHBO'ers. Omdat de voor zitter afwezig is, neemt kaderin structeur H. Dorst de honneurs waar. Hij heet iedereen welkom en steekt van wal met het eerste onge luk. Vier EHBO'ers worden als vrij williger uit de zaal gehaald (drie volwassenen en één jongere). Zij gaan even naar een andere ruimte als Dorst het ongeval voor het publiek uit de doeken doet. Daarna mogen ze aan de slag. Op een hypotheekmarkt in De Stove is bankmedewerkster Elly bezig ren tetarieven in te lijsten met een niet- pistool. Ze schiet daarbij een nietje door de zijkant van haar wijsvinger. Directeur Zeger is papieren door de versnipperaar aan het doen. Maar er valt een papier op de grond en als hij bukt om het op te pakken, wordt zijn stropdas gegrepen door de machine. Baliemedewerkster Ina is zeven maanden zwanger en verslikt zich in een zure bom. Als de EHBO'ers bin nen komen, is de paniek compleet. De vrouw met het nietje in haar vin ger heeft maar een kleine verwon ding, maar raakt helemaal in paniek. Vooral de stropdas van haar baas die bewusteloos op de grond ligt, houdt haar erg bezig. Het duurt even voor dat de hulpverleners haar weghalen bij haar collega's om haar te kalme ren. Met klappen tussen de 'schou derbladen probeert men de augurk uit de keel van de zwangere balie medewerkster te krijgen. Dat lukt niet en daarom moet de zogenaamde 'Heimlich-greep' worden toegepast. Daarbij gaat de hulpverlener achter het slachtoffer staan en legt de armen rond de buik. Door de buik krachtig in te drukken, schiet de augurk eruit. Aanvankelijk wil de EHBO'ster dit niet doen omdat de vrouw zwanger is. Maar dokter E.H. Veldman legt naderhand uit dat het de enige keus is, omdat de vrouw anders stikt. "Je kunt dan wel het beste meer in de maagstreek, boven de buik, duwen om zo weinig moge lijk risico te nemen", legt de arts uit. "Maar duwen moet je, want anders stikt het arme mens." De bewustelo ze directeur blijkt niet meer te ade men en daarom moet er mond-op- mond-beademing worden toegepast. Zijn stropdas wordt doorgeknipt. Omdat hij ook heeft geprobeerd de das uit de machine te halen, heeft de man wonden aan zijn handen. Als hij weer bij kennis is, worden deze vlug verbonden. De gewaarschuwde dokter is inmiddels gearriveerd. Het volgende ongeval speelt zich af op een feestavond in De Stove ter gelegenheid van het feit dat dr. Veldman al 20 jaar les geeft op de EHBO-vereniging. Het is een Oos terse avond waarop fakir Duogok zijn kunsten zal vertonen. Net als hij de fakkel aan zijn mond brengt om het vuurspuwen te demonstreren, krijgt zijn assistente Ytteb een zoge naamde 'hypo' door haar suikerziek te en valt achterover op het spijker bed. De fakir schrikt en loopt eerste en tweede graads brandwonden op aan hand en borst. De tweede assis tent Ekijram wil Ytteb helpen en haalt daarbij haar bovenarm open aan een spijker. De vier hulpverleners hebben het erg moeilijk met deze situatie. De fakir en zijn twee assistenten spre ken zeer gebrekkig Nederlands en zijn vooral erg druk en luidruchtig. De fakir wordt voor koeling langdu rig ondër stromend water gezet. Hij blijft het woord 'suiker' herhalen en daaruit begrijpen de EHBO'ers dat de vrouw die op het spijkerbed is gevallen aan suikerziekte lijdt. Nadat men deze vrouw wat rechtop heeft laten zitten, wil ze absoluut geen suiker of suikerwater drinken en stribbelt tegen. Het verbinden van de arm van de tweede assistente valt ook al niet, mee wegens de wij de mouwen van haar jurk. Omdat het nogal lang duurt voordat de dok ter arriveert, wordt de hand van de fakir ook nog verbonden met speci aal metalinegaas. "Dat is belangrijk omdat ander verband aan de wond hecht", legt kaderinstructrice mevr. E. Hellemons naderhand uit. Het publiek vermaakte zich uitstekend met de acteertalenten van de lotus leden. Overigens werd dokter Veld man tijdens deze scene zelf werke lijk opgepiept voor een noodgeval in. Stavenisse. Even later keerde hij weer terug. Na de pauze gaat de kostelijke ver toning verder met de 100e verjaar dag van de heer Le Clerq. De stok dove en slechtziende man wordt door de herintredende bejaardenver- zorgende Ina van zijn woning in zorgcentrum Elenahof naar De Sto ve gereden in een rolstoel. In het dorpshuis wacht burgemeester mevr. B. van de Punnik op hem met een taart en een gelukstelegram van koningin Beatrix en prins Claus. Ter ere van Le Clerq is er een straat naar hem genoemd en hij mag het bord onthullen. Maar hij leunt te ver naar voren en omdat de rolstoel niet op de rem staat, valt de bejaarde man van het podium. Hij breekt zijn heup en heeft een scheurwond aan het hoofd en een snijwond onder zijn oog omdat zijn bril gebroken is. De burgemeester valt met haar gezicht in de taart, heeft een schaafwond aan haar knie en een verstuikte pols. De bejaardenverzorgster is erg geschrokken. De EHBO'ers hebben het niet gemakkelijk met de opstan dige burgemeester en de oude Le Clerq die zo doof is als een kwartel. Het kost heel veel geduld en hard roepen om erachter te komen wat de bejaarde mankeert. Tot groot ver maak van het publiek haalt hij aller lei woorden door elkaar. Met een deken langs zijn lichaam wordt hij stabiel gelegd en zijn hoofd wordt verbonden. Intussen is de burge meester weer wat opgepoetst en voorzien van een mitella. Dorst con stateert, net als enkele jongeren die op de voorste rijen zitten, dat de driekante doek wel een beetje ver keerd is aangelegd. "Maar verder zag het er netjes uit", zegt Dorst. Mevr. Hellemons is uitermate tevre den. "Opvallend is het geduld waar mee die oude man geholpen werd. Heel goed, telkens blijven vragen om erachter te komen wat er precies aan de hand is", zegt de kaderin structrice. De hoofdwond had echter misschien beter met een driekante doek verbonden kunnen worden om het bloeden meer tegen te gaan." Dokter Veldman legt uit dat het goed was om de bejaardenverzorg ster niet weg te halen bij de heer Le Clerq. "Ze was wel wat bang, maar niet in paniek en ze kon nog nuttig werk doen", vertelt Veldman. Als uitsmijter is gekozen voor een ongeval op een vakantiebeurs. Ski leraar Ko geeft demonstraties van de nieuwste skitechnieken op een schuine helling. Hij heeft echter al diverse glaasjes glühwein op en is daardoor wat aan geschoten en staat onvast op zijn benen. Hij valt en schiet met zijn ski langs het gezicht van Elly die de beurs bezoekt. Zij loopt daarbij een doorbloedende wond aan haar slaap op. Ko valt en breekt een sleutel been en ook zijn duim doordat deze vast blijft zitten in het handvat van de skistok. De andere skistok vliegt uit Ko's hartd en raakt reisleidster Marijke tegen het hoofd waardoor ze niet helemaal bij bewustzijn is en een buil op haar voorhoofd heeft. Als de EHBO'ers arriveren, is de skileraar nog steeds in een best humeur en op zoek naar een drankje. Het kost de hulpverlener moeite om de waarheid boven tafel te krijgen. Intussen wordt de beursbezoekster verbonden en praat een andere EHBO'er met de versufte reisleid ster. De skileraar kan zijn hand maar met veel moeite en pijn uit de hand schoen bevrijden, terwijl ook zijn schouder pijn doet. Zijn hand wordt gekoeld om het onderhuids bloeden te stoppen en hij krijgt een zoge naamde 'brede das' om, voor de sleu telbeenbreuk. Tot plezier van het publiek blijft hij vrolijke opmerkingen roepen naar de hulpverleners en naar de vrouw die hij met zijn ski raakte. Dokter Veldman vindt het een lastig geval. "De skileraar had al behoorlijk wat glaasjes wijn op. Daar moet je mee uitkijken, want mensen voelen dan minder pijn, terwijl er toch vanalles aan de hand is", legt de arts uit. "Omdat de hand bij het skiën in een lus aan de stok zit, kan de duim bre ken bij een ongelukkige val. De koe ling was goed. Voor de behandeling van de sleutelbeenbreuk kun je kie zen uit een brede das of mitella. Omdat er hier ook sprake was van een gebroken duim, was een mitella de beste keuze geweest." Mevr. Hel lemons benadrukte nog eens dat de hoofdwond van de bezoekster beter met een driekante doek had kunnen worden verbonden om het bloeden tegen te gaan. De reisleidster kreeg volgens de 'jury' goede hulp omdat er steeds tegen haar gepraat werd om haar bij' bewustzijn te brengen. Na deze laatste oefening bedankt instructeur Dorst alle medewerkers en de aanwezigen, waaronder een groot aantal mensen van buiten Sta venisse, keren om kwart over tien naar huis terug. Een oefenavond EHBO in Stavenisse is bijna net zo goed als een avondje theater. ABN Amro en Schipper accountants organiseerden de bijeenkomst in Meulvliet om hun klanten bij te pra ten over de veranderingen in de belastingwetgeving, waarvoor met name staatssecretaris Vermeend heeft gezorgd. Het tegengaan van nulinkomens en beperking van de consumptieve rente moet 's rijks schatkist meer gaan opleveren. Een directeur-grootaandeelhouder moet voortaan minimaal 78.000 gulden gaan verdienen, waarover hij loon belasting afdraagt. En rente aftrek ken voor allerlei leuke dingen die met geleend geld werden .gedaan, wordt in fasen beperkt. Fiscalist drs. L.P.A. Cleiren gaf ook de andere kant van de medaille aan. Het wordt aantrekkelijker om geld uit de eigen b.v. naar privé te halen via een divi denduitkering. Tot vorig jaar kostte dat 74% aan belasting, sinds 1 janu ari is dat maar 51,25% meer. De belastingadviseur van Schipper ging verder in op de tante Agaath- regeling: er wordt dan geld geleend aan startende ondernemers, waarbij de geldgever belastingvrij rente ont vangt en eventuele verliezen beperkt kan aftrekken. Fiscaal aantrekkelijk zijn verder milieu-investeringen en uitgaven die energiebesparingen opleveren. Clei ren sprak over 'fraaie instrumenten om de belastingpositie te sturen.' Een vooruitgang voor bedrijven en de horeca is, dat sinds 1 januari voedsel, drank, representatiekosten, congressen e.d. voor 90 en soms zelfs voor 100% aftrekbaar zijn in plaats van het geldende percentage van 75. En ondernemers die veel zakelijke kilometers rijden, kunnen hun auto dankzij een uitspraak van de Hoge Raad beter privé houden en 60 cent per km declareren, dan het voertuig via het bedrijf aan te schaf fen. Tijdens de discussie kwam er o.a. een vraag over de subsidie die de gemeente Tholen aan startende bedrijven verstrekt. P.J. Polderman van Schippper accountants legde uit, dat de gemeentelijke bijdrage gekoppeld is aan het aantal vierkan te meters van de nieuwbouw en het aantal arbeidsplaatsen. "Zijn de bedrijven echter eenmaal op Tholen gevestigd, dan is het einde oefening en zijn de subsidiemogelijkheden nihil. Ook gevestigde ondernemers zou de gemeente niet in de kou moe ten laten staan, maar in die richting heb ik nog geen enkele steun gecon stateerd", zei Polderman. Na het belastingpraatje, kwam de finan cieel planner van ABN Amro voor het eiland Tholen, dhr. C.H.J. Vlek, aan het woord. Hij ging uitgebreid in op de levenscyclus en de bij de leeftijdsgroepen 30/40 tot en met 60/70 horende specifieke wensen en eisen. Aan de hand van inventarisa tie, analyse, advies en periodieke herziening behandelde Vlek de ver schillende stappen. De aankoop van een woning noemde hij het ideale moment voor financiële planning. "Perfect maatwerk levert u dan veel meer op dan een renteverschil van 0,1 bij de hypotheek. Want als het fout gaat en u moet uw huis verko pen, dan is dat bijna altijd op het verkeerde ogenblik", zei Vlek. Hij ging voorts in op risicobeheer en het peilen van de risicobereidheid voor het uitstippelen van een beleg gingsstrategie. Aan de hand van rekenvoorbeelden maakte Vlek dui delijk, dat er met andere beleggin gen, een testament en gewijzigde huwelijkse voorwaarden veel geld te verdienen valt. Rayondirecteur F. van Erven van de ABN Amro Bergen op Zoom, die zijn zieke Thoolse collega A.C. Quist verving, had in zijn openings woord al vermeld, dat raadgevers onmisbaar zijn voor ondernemers. "Het voordeel van het ondernemer schap is, dat je je eigen koers kunt varen, maar het nadeel is, dat je daarvoor zoveel moet regelen." Accountant Polderman, die het slot- wpord sprak, wees daarbij op de steeds meer gecompliceerde keuzes. "De tijd is vaak het storende ele ment. De vrije ondernemer moet tij dig keuzes maken in goed samen spel met notaris, fiscalist en finan cieel adviseur. Dat kost heel veel inspanning en advies, maar het is altijd maatwerk." Eén van de aanwezigen meende, dat tegenwoordig toch bijna iedereen alles wel geregeld heeft, maar vol gens forumvoorzitter drs. K.M. Ghijsen Cohen, regiodirecteur pri vate banking van ABN Amro Breda, blijkt de praktijk anders te zijn. Hij had zelfs iemand ontmoet die op de lijst van de 100 rijkste Nederlanders van het tijdschrift Quote stond, die niets geregeld had. "Ook bij mensen die door topdeskundigen geadvi seerd zijn, blijken er dan nog wat steekjes aan elkaar genaaid te moe ten worden", aldus de bankman dinsdagavond in Meulvliet. Bij de brand in de Thoolse villa Nieuw-Molenvliet in juli verliep de alarmering van de brandweer perfect. Toch was er even twijfel. Maar het bleek dat omstanders waren misleid door de torenklok waarvan de wijzers regelmatig bleven haken zodat ze niet de juiste tijd aangaven. De liberalen constateerden dat bij twee branden - bij schietvereniging De Eendracht in Tholen en bij manege Vosmaer in Oud-Vosse- meer - veel 'onnodige' minuten ver loren gingen tussen alarmering en het arriveren van de brandweer. Ook meende de VVD dat het korps Sint- Philipsland ondanks de gemeentelij ke herindeling nog niet geïntegreerd zou zijn in het Thoolse korps. Ze stelde burgemeester en wethouders aansprakelijk voor de traagheid waarmee bestuurlijke beslissingen worden genomen. De VVD vroeg om maatregelen om de alarmering zo snel mogelijk op één lijn te krij gen. En verder wilde de fractie weten waarom bij de brand in de manege niet de blusgroep Sint-Phi lipsland is ingeschakeld. Het gemeentebestuur antwoordt de liberalen dat wel degelijk is gepro beerd om alle blusgroepen - inclu sief Sint-Philipsland - na de herinde ling twee jaar geleden in één alarme ringssysteem te krijgen met als cri terium de snelste aanrijtijd. Voor de vier blusgroepen in de voormalige gemeente Tholen was daarvoor al een straatnaamregister aangelegd. Inpassen van Sint-Philipsland in dit systeem stuitte op problemen bij de alarmcentrale in Roosendaal. Die centrale werd juist vernieuwd en bij elke uitrukpost moest daarom een steunzender geplaatst worden. Maar bij de vijf Thoolse kazernes wilde men dat pas doen als zeker was dat de overeenkomst met het streekge- west westelijk Noord-Brabant ver lengd zou worden, aldus b. en w. Inspanningen van de regionale brandweercommandant om de aan passing te versnellen leverden niets op; binnenlandse zaken wilde een overeenkomst óf een toetredingsbe- sluit van Tholen tot het streekgewest zien. Zoals bekend nam de gemeen teraad half december vorig jaar de beslissing om voor brandweer en ambulance aan te sluiten bij het streekgewest. De provincie Zeeland gaat de gemeente Tholen nu schrap pen uit de brandweerwet 1985. Nadat duidelijk was dat integratie van de blusgroep Sint-Philipsland in het straatnaamregister op zich zou laten wachten, heeft de Thoolse staf de gevolgen nadrukkelijk bekeken, aldus b. en w. Toen bleek dat zes gebouwen in het geding waren die door Sint-Philipsland sneller bediend konden worden dan door de blusgroep Sint-Annaland. werd de situatie geaccepteerd omdat het tijdsverschil tot zo'n twee minuten beperkt blijft. Wèl werd afgespro ken dat de officier van dienst in afwijking van het register om alar mering van Sint-Philipsland zou kunnen vragen. En ondertussen blijft de brandweer proberen zo snel mogelijk één alarmeringssysteem te realiseren, met een tussenoplossing om een snelle opkomst te verzeke ren en fouten zoveel mogelijk uit te sluiten. Vervolgens gaat het college in op de beide specifieke gevallen die de VVD aankaart. In het geval van schietvereniging De Eendracht is er bij de brandweer niets mis gegaan, maar werd een fout gemaakt bij de 06-11 alarmcentrale. Dat is de gemeenteraad al eerder meegedeeld. Wat de manege betreft, suggereert de VVD volgens het gemeentebe stuur onterecht een half uur tijdver lies. 'Zo creëert u een wel erg nega tief beeld van de inzetbaarheid van de Thoolse brandweer', schrijft het college. De liberalen baseren zich op uitspraken van getuigen dat de brand om 21.45 uur zou zijn gemeld. Maar zowel de alarmcentrale als de politie noemen 22.16 uur als alarme ringstijdstip van de brandweer. Overigens is in strijd met het straat naamregister de blusgroep Tholen in plaats van Sint-Annaland als eerste gealarmeerd. Beide auto's arriveer den om 22.34 uur aan de Zeedijk, waarna Tholen het redden van de paarden op zich nam en Sint-Anna land de waterwinning organiseerde. Dat de blusgroep Sint-Philipsland ook gereed stond om uit te rukken, was volgens het gemeentebestuur een toevalligheid waarop een sys teem niet gebaseerd kan zijn. De groep was namelijk voor een oefe ning in de kazerne, maar zou in nor male situaties ook vier minuten extra nodig hebben gehad voor alar mering en opkomst. Het gemeente bestuur verstrekt aan de hand van een computerprogramma de volgen de gegevens over de afstand tussen de brandweerkazernes en de mane ge. Sint-Philipsland 6,9 minuten rij tijd, afstand 5,68 km en een snelheid van 49 km/u (aanrijden over auto weg); Sint-Annaland 8,9 min rijtijd, afstand 6,81 km en snelheid 47 km/u; Tholen 12,3 min rijtijd, afstand 9,34 km en snelheid 47 km/u. De uit Algerije afkomstige Hakim verwierf zich bekendheid door zijn pantomimespel in Sesamstraat. Gaandeweg kwam er ook gesproken tekst bij en inmiddels reist hij met zijn eigen theaterprogramma 'Over jarig' door het land. Woensdag deed hij Tholen aan en daar bleek dat deze man niet voor één gat te van gen is. Het thema van zijn program ma gaat over het feit dat Hakim tot aan zijn 24e nog nooit jarig is geweest. Hij liep dus al die jaren feestjes, bezoek, lekkers en veel cadeautjes mis. Die schade wil hij gaan inhalen en de kinderen moeten hem daarbij natuurlijk helpen. Hakim betrekt zijn publiek heel erg nauw bij zijn voorstelling. In feite wordt het programma grotendeels door de kinderen bepaald. De acteur stelt hen vragen, vraagt ze op het podium te komen om iets te vertel len. Hij is constant in dialoog met de kinderen. En wat de kinderen aange ven, daar werkt Hakim mee. Toch weet hij telkens weer een link te vin den naar de rode draad van zijn eigen verhaal. Hij vertelt verhalen over Ali Baba, over zijn ouders, zijn geboorteland Algerije en zijn eigen twee kinderen. Kinderen die op het podium werden geroepen, mochten een verhaaltje vertellen en Hakim verzon daar dan een pantomime stukje bij. Na afloop nam de sympathieke en geduldige acteur volop de tijd om met kinderen te praten. Daarnaast verkocht hij ook cd's en een boek van zijn hand. Die signeerde hij. Niet alleen met een handtekening, maar ook met een verhaaltje of teke ning erbij. Een kind kreeg van Hakim zelfs een tekening op een T- shirt. Wat het publiek betreft, ook de ouders moesten vaak om Hakim lachen, was de voorstelling een doorslaand succes. Het eerstvolgende evenement van Uit op Tholen is een conceit van de bekende pianist Louis van Dijk samen met het Smalstads mannen koor. Het concert wordt op 5 febru ari in gemeenschapscentrum Meul vliet gegeven en begint om kwart over acht. Louis van Dijk is één van Nederlands bekendste jazz-pianis- ten. Hij is bij velen bekend door zijn improvisatieconcerten met zijn gevleugelde vrienden Pim Jacobs en mr. Pieter van Vollenhoven. Nadat Pim Jacobs vorig jaar overleed, gin gen Van Vollenhoven en Van Dijk samen verder. Louis van Dijk maak te veel solo-platen en speelde met diverse symfonie-orkesten. Hij ont ving drie Edisons voor zijn werk (in 1965, 1988 en 1989). Het Smalstads mannenkoor trad al diverse keren met Van Dijk op, zodat het geen onbekenden voor elkaar zijn. Het kleine koor maakte al enkele opna men en trad ook op voor radio en tv. Het Smalstads mannenkoor brengt zowel wereldlijke als geestelijke muziek uit praktisch alle stijlperio den. De organisaties blijven zelfstandig, maar de besturen van de sociale werkplaatsen Betho en Zuidhoek én van de stichting Besthwerk gaan fuseren. Tenminste, als de besturen en de gemeenten akkoord gaan met een voorstel daarover. De Betho heeft vestigingen in Tholen en Goes, De Zuidhoek in Zierikzee. "Het is de bedoeling dat de dagelijkse besturen worden verkleind en daarboven een algemeen bestuur komt gevormd door vertegenwoordigers van de gemeenten", legt de Thoolse wet houder I.C. Moerland uit. Hij is momenteel vice-voorzitter van de Betho en bestuurslid van Besth werk. De nieuwe bestuurlijke opzet per 1 januari 1998 - waarvoor een gemeenschappelijke regeling in het leven geroepen zal worden - moet leiden tot meer doelmatigheid en een uniform beleid. Bovendien wordt ingespeeld op de nieuwe wet sociale werkvoorziening en op de wet inschakeling werkzoekenden. Al enkele jaren leggen de Zeeuwse gemeenten de verschillende gemeenschappelijke regelingen beperkingen op ten aanzien van het vormen van financiële reserves. Gezien de toenemende risico's in de branche is voor de sociale werk plaatsen een uitzonderingspositie geschapen. Een Thools voorstel om die een reserve toe te staan van 5% van de omzet (inclusief de rijksbij drage) wordt breed gesteund. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax; 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie LM. De vuurspuwende fakir Duogok heeft omdat hij tijdens zijn act schrok, eerste- en tweedegraads verbrandingen opgelopen. Een EHBO'ster probeert hem te kalmeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7