THOLENDERWIJS 'Recht trekken van de zate met bulldozer is voldoende' informatierubriek van de gemeente Tholen VERGADERING GEMEENTERAAD RATTEN BESTRIJDING SPREEKUUR B&W RUBRIEK 'THOLENDERWIJS" NAARTHOOLSE BODE BOUWAANVRAGEN/ BOUWMELDINGEN KENNISGEVING VAN MEDEDELING ONTWERP-BESCHIKKING WAT LIGT TER INZAGE? Steunactie Moerland is voorzitter GGD St. Philipsland wordt gesloopt Jachtverbod op waterwild is opgeheven Donderdag 23 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 MAANDAG 27 JANUARI: INGEDIENDE BOUWPLANNEN/MELDINGEN VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN POSITIEVE BESLISSINGEN OP MELDINGEN WET MILIEUBEHEER: Alternatief vervoer Afvalstoffen Stemmen van lexers Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 0166-668200 Telefax: 0166-663553 Op maandag 27 januari a.s. komt de gemeenteraad van Tholen voor een vergadering bijeen in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Deze ver gadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstel lende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Voorstel tot het wijzigen van de gemeentebegroting 1997: Het bestuur van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Tho len vraagt ten behoeve van de start van een jeugdsociëteit in Sint-Annaland een subsidie aan van 1.200,- per jaar met ingang van 1 januari 1997. De watersportvereniging De Kogge te Tholen heeft gevraagd om op het havenplateau enkele fietsenrekken te plaatsen en de steigers te voorzien van een geleidehekje. Na overleg is gekozen voor een dubbel fietsenrek (voor 8 fietsen) en een enkel fietsenrek (voor 6 fietsen). De toe gangssteigers zullen worden voorzien van geleidehekjes. De totale kosten zijn geraamd op 2.800,-. De laatste jaren zijn er regelmatig problemen met het elektra in dorpshuis "De Vossenkuil" te Oud-Vossemeer geweest. Burgemeester en wethouders denken deze problemen op te lossen door het vervangen van de verlichting in de hal en de grote zaal en het verzwaren van de hoofdzekeringen van de meterkast van 3 x 50 ampère naar 3 x 63 ampère. De verlich ting van de hal en grote zaal is momenteel voorzien van nor male gloeilampen. Door deze te vervangen door energie-zui nige gloeilampen, zal deze investering op jaarbasis een besparing opleveren van ongeveer 1.000,-. De met de ver vanging van de verlichting en de verzwaring van de zekerin gen gepaard gaande kosten zijn begroot op respectievelijk 3.150,-en 850,-. Bij een beschikking van de minister van onderwijs heeft de Eben Hazerschool te Tholen goedkeuring ontvangen voor de aanschaf van Ie inrichting onderwijsleerpakket en meubilair voor 1 groep leerlingen. Deze inrichting is bedoeld voor de 10e groep. Het bedrag dient beschikbaar gesteld te worden overeen komstig het Bekostigingsstelsel 1996. Op grond hiervan komt de school in aanmerking voor 20.510,99. In de inves teringsplanning van de begroting 1997 is een globale raming van 300.000,- opgenomen voor de uitbreiding huisvesting ten behoeve van de 10e groep. De aanschaf van het meubi lair en het onderwijsleerpakket maakt onderdeel uit van deze uitbreiding. Burgemeester en wethouders hebben aan het bestuur van de b.b.s. Eben Haëzerschool te Tholen medewerking ver leend voor: - vervanging van het marmoleum van de gemeenschaps ruimte; - vervanging van de vloerbedekking van de lokalen van de groepen 1 en 2 en in de hal bij deze lokalen; - verwijderen van de vloerbedekking door een deskundig bedrijf omdat de onderlaag asbest bevat. De totale kosten bedragen 38.395,-. Een bedrag van 2.285,- kan gefinancierd worden uit de stelpost die in de begroting van 1996 is opgenomen. Voor een bedrag van afgerond 36.110,- is een extra krediet nodig. In verband met de invoering van de 36-urige werkweek is in de begroting 1997 rekening gehouden met een herbezetting van 300.000,- waarbij de kosten van herbezetting bij reini ging en rioleringen afzonderlijk zijn geraamd. De kosten van de herbezetting bedragen netto 253.800,-. Aangezien voor de herbezetting 300.000,- is geraamd kan 46.200,- toegevoegd worden aan de post onvoorzien. - Voorstel tot benoeming van bestuursleden Stichting De Wezen Armen van Sint-Annaland; Het bestuur van de Stichting De Wezen Armen van Sint-Anna land deelt mede dat op 31 december 1996 twee leden van het bestuur periodiek aftredend zijn. Dit zijn de heren W.A. Boog aard en W. Heijboer. Beiden hebben zich herkiesbaar gesteld. In artikel 5 van de statuten van de stichting is bepaald dat het bestuur wordt benoemd door de raad van de gemeente Tholen en dat voor de benoeming van de bestuursleden door het bestuur een aanbeveling van twee personen per vacature ingediend wordt. Het stichtingsbestuur heeft het gemeentebestuur te kennen gegeven dat zijn voorkeur uitgaat naar herbenoeming van de heren Heijboer en Boogaard. Burgemeester en wethouders stellen voor de heren W. Heijboer en W.A. Boogaard te benoemen. - Voorstel tot vaststelling van de pachtsom 1997 van de jachthaven te Tholen ten behoeve van watersportver eniging "De Kogge"; Met het bestuur van de watersportvereniging De Kogge is overleg gevoerd over de vaststelling van de pachtsom 1997 voor de jachthaven te Tholen. Vorig jaar bedroeg de pachtsom 108.500,-, exclusief b.t.w. Thans kan deze op 108.800,- worden bepaald. Dit bedrag is samengesteld uit diverse componenten zoals salaris- en overi ge kosten havenmeester, energieverbruik, algemeen onder houd, onderhoud havenontvangstinstallatie, afvoeren en ver werken afvalstoffen, belastingen en verzekeringen e.d. De raad wordt voorgesteld tot vaststelling van de pachtsom 1997 over te gaan. - Voorstel tot aankoop van grond van mevrouw L.D. Kok- De Jongh ten behoeve van realisering 3e herziening bestemmingsplan "Kom" te Scherpenisse; In het kader van de ontwikkeling van het nieuwe exploitatiege- bied "Oost", (3e herziening van het bestemmingsplan "Kom" te Scherpenisse), is het wenselijk een perceel grond van circa 5925 m2 aan de Langeweg in eigendom te verwerven van mevrouw L.D. Kok-De Jongh, Langeweg 46 te Scherpenisse. Over deze aankoop is onlangs overeenstemming bereikt. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor tot verwerving van dit perceel grond over te gaan. - Voorstel tot verkoop van 1500 m2 bedrijfsgrond aan de Pluimpotweg te Sint-Maartensdijk aan Mart van Houte Holding B.V.; Onlangs is overeenstemming bereikt met de heer M.J. van Houte van Mart van Houte Holding B.V. te Sint-Maartensdijk over de verkoop van een perceel bedrijfsgrond ter grootte van circa 1500 m2 aan de Pluimpotweg te Sint-Maartensdijk. Dit perceel grond is gelegen naast de loods van dit bedrijf en het zal worden gebruikt vóór de bouw van een tweede loods. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor tot verkoop van genoemd perceel bedrijfsgrond over te gaan. - Voorstel tot verkoop van 1940 m2 grond aan de Brons- geestweg te Sint-Annaland aan klusbedrijf Huibrecht- se-den Engelsman; Burgemeester en wethouders hebben een akkoord bereikt met de heer A.A. Huibrechtse van klusbedrijf Huibrechtse-den Engelsman te Sint-Annaland over de verkoop van een perceel bedrijfsgrond ter grootte van circa 1940 m2 aan de Bronsgeest- weg te Sint-Annaland. De activiteiten van het klusbedrijf omvatten het repareren van scheepsmotoren en allerhande onderhoudswerkzaamheden aan boten/jachten. Het bedrijf is voornemens om het perceel te bebouwen met ten minste één en mogelijk in de toekomst twee loodsen. De eerste loods wordt gebouwd met een inpandige woning. Voorgesteld wordt tot verkoop van voornoemd perceel be drijfsgrond te besluiten. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 27 januari 1997 in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00-12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders ing. J. van der Jagt, I.C. Moerland en ing. J. Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon (0166) 668330. In verband met de specifieke weersom standigheden van dit moment wordt op korte termijn extra aandacht besteed aan de rattenbestrijding. Die extra aan dacht richt zich op de randen van de bebouwde kommen en meer in het bij zonder in en langs sloten. In verband daarmee zal op beschermde wij ze op een aantal locaties buiten de bebouwde kommen ratten vergif worden gestrooid. Ondanks het feit dat het op grond van de A.P.V. sowieso is ver boden om honden los te laten lopen, menen wij er goed aan te doen hiervoor nog eens een extra waarschuwing te laten uit gaan. Mocht u als burger van Tholen op de hoogte zijn van een plaats buiten de bebouwde kom waar ratten zich ophouden, dan kunt u dat melden via de gemeentewerkplaats te Scherpenisse, tel. 0166 - 663426, de heer Ponse. Informatierubriek van de gemeente Tholen t»* "X Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk tel 0166-66 82 00/ telefax: 0166-66 35 53 Sinds 1977 heeft de gepieente Tholen een wekelijkse infor matierubriek genaamd "Tholenderwijs". Op 6 januari 1977 verscheen deze rubriek voor het eerst in het weekblad "de Eendrachtbode". Op donderdag 30 januari 1997 zal deze rubriek voorshands voor het laatst in dit weekblad verschij nen. Vanaf dinsdag 4 februari 1997 wordt de gemeentelijke infor matierubriek "Tholenderwijs" opgenomen in het gratis huis- aan-huis-blad "de Thoolse Bode". De reden voor deze over stap is louter van financiële aard. Ontvangt iedereen de Thoolse Bode? Nee! Zij die via een sticker op de brievenbus te kennen heb ben gegeven geen prijs te stellen op een huis-aan-huis-blad ontvangen de gemeentelijke informatierubriek niet direct. Indien zij kennis willen nemen van de rubriek zijn er 2 moge lijkheden: 1. het vervangen van de NEE/NEE sticker door een NEE/JA sticker; 2. het gratis ophalen van de Thoolse Bode op een van de onderstaande adressen. Tholen-stad Sint-Maartensdijk Sint-Annaland Sint Philipsland Anna Jacobapolder Oud-Vossemeer Poortvliet Scherpenisse Stavenisse Slijterij Stad Tholen, Botermarkt 13 Drogisterij Ponse, Markt 20 Bakkerij E. v.d. Maas, Voorstraat 45 De Kleine Winst, Voorstraat 40-42 mevr. E. v.d. Reest-Lindhout, Noordweg 11 Bakkerij Zwegers, Zilverstraat 5 Slagerij Bevelander, Langestraat 1 Fa. Duine, Spuidamstraat 3 MeerMarkt Aarts, Voorstraat 26 Niet uit te sluiten valt dat in de beginperiode niet iedereen de Thoolse Bode ontvangt. Binnen de bebouwde kommen zal er zonder meer sprake zijn van een volledige huis-aan- huis-bezorging. Drukkerij Vorsselmans uit Zundert, de uitgever van de Thoolse Bode, heeft toegezegd de bezorging buiten de bebouwde kommen en in het buitengebied te verfijnen. Zij die in de loop van februari 1997 desondanks geen Thoolse Bode ontvangen, kunnen dit melden via het bureau voor lichting van de gemeente Tholen, tel. (0166) 668210. Op die wijze wordt bewerkstelligd dat u alsnog in de bezorging wordt meegenomen. - Een bouwaanvraag van D. Bolier, voor het bouwen van een serre op het perceel Burgemeet 33 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van N.V. Delta Nutsbedrijven, voor het plaatsen van een buffertank op een perceel aan de Oudelandseweg te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van A.J. Bevelander, voor het verbouwen van een woon/winkel pand op het perceel Hoge Markt 16 te Scherpenisse; - Een bouwaanvraag van H. Hoek, voor het plaatsen van een buitenberging op het perceel Kastelijnsweg 5 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van L.J. Jacobs, voor het vergroten van een berging op het perceel Stoofstraat 46 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van Stichting Kinderopvang Tholen e.o., voor het uitbreiden van een kinderdagverblijf op het perceel Koningin Juliana-straat 5a te Tholen; - Een bouwaanvraag van W.A. Ligtendag, voor het bouwen van een bijkeuken en vergroten van een keuken op het perceel Esdoornhof 3 te Sint Philipsland; - Een bouwaanvraag van J. Heuseveldt, voor het uitbreiden van een winkel op het perceel Bebouwdendam 3 te Tholen; - Een bouwaanvraag van de gemeente Tholen, voor het verplaatsen van een semi-permanent lokaal op het perceel Raiffeisenstraat 9 te Sint-Annaland. - Een vergunning verleend aan De Pluimpot B.V., voor het uitbreiden van het was- gebouw op het perceel Geertruidaweg 2 te Scherpenisse, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan P. Moerland, voor het bouwen in afwijking van de verleende vergunning d.d. 16 februari 1996, nummer 1995/169/30/01 op het per ceel Luchtenburgseweg 2 te Tholen, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan M.C.J, en E.J. Kosten, voor het plaatsen van een tunnelkas op het perceel Puitsedijk 1 te Tholen, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan A. Bijl, voor het wijzigen van de achtergevel van de woning op het perceel Watervliethof 6 te Tholen, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan R. Bouman, voor het verbouwen van een woning op het perceel Dalemsestraat 26 te Tholen, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan M.H, de Groen, voor het plaatsen van een tuinber- ging op het perceel Molenvlietsestraat 36 te Tholen, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan M.W. van Bemden, voor het bouwen van een bij keuken op het perceel Philips van Dorpstraat 13 te Oud-Vossemeer, verzonden 14 januari 1997; - Een vergunning verleend aan P. Vaders, voor het bouwen van een bijkeuken op het perceel Beatrixstraat 8 te Sint Philipsland, verzonden 15 januari 1997; - Een vergunning verleend aan mw. C.W.H. den Braber-Verhage, voor het wijzigen van de achtergevel op het perceel Voorstraat 47 te Sint-Annaland, verzonden 15 januari 1997; - Een vergunning verleend aan Tennisvereniging "De Ruucstoppelen", voor het bouwen in afwijking van de op 6 juni 1996, nummer 1996/18/30/01 op een per ceel aan de Rijksweg te Sint Philipsland, verzonden 16 januari 1997; - Een vergunning verleend aan M. van Oost, voor het bouwen van een carport op het perceel Boserf 4 te Sint Philipsland, verzonden 16 januari 1997; - Een vergunning verleend aan mw. J. Montfrooij, voor het bouwen van twee dui venhokken op het perceel Molenstraat 32 te Poortvliet, verzonden 16 januari 1997; - Een vergunning verleend aan M. Schot, voor het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Provincialeweg 6 te Sint-Maartensdijk, verzonden 16 januari 1997; - Een vergunning verleend aan Chr. Vissers, voor het bouwen van een bedrijfs woning op het perceel Langeweg 61 te Scherpenisse, verzonden 17 januari 1997. - Een mededeling akkoord aan W.J. de Glopper, voor het bouwen van een berging op het perceel Huygensstraat 3 te Sint-Annaland, verzonden 15 januari 1997. Volgens de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan een belanghebbende tegen een verleende vergunning en/of een positieve bouwmelding bezwaar maken. Het bezwaar moet binnen 6 weken na de dag waarop het besluit is verzonden aan de aanvrager/melder, schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Voor informatie over de mogelijkheid om bezwaar te maken kunt u contact opnemen met het gemeentehuis, telefoon (0166) 668244. Sint-Maartensdijk, 23 januari 1997. Met ingang van 24 januari 1997 liggen gedurende 4 weken ter inzage de ontwerp besluiten op de aanvragen van: - de heren H.I. van Chastelet en T. de Bruin, Gorishoeksedijk 35 te Scherpe nisse, voor het oprichten en in werking hebben van een kartbaan, gelegen aan de Schakelweg 2 te Sint-Maartensdijk, kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sec tie N, nummers 552, 896 en 1498. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen positief op de aanvraag te beschikken. Daarbij zijn een aantal voorschriften opgesteld in het belang van de bescherming van het milieu. ledereen kan met ingang van 24 januari 1997 gedurende 4 weken tegen het ont- werp-besluit schriftelijke bedenkingen indienen bij het gemeentebestuur. Markt 1- 5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Gedurende deze termijn bestaat desgevraagd de gelegenheid tot een gedachtewis seling over de ontwerp besluiten en tot het inbrengen van gemotiveerde monde linge bedenkingen daartegen. De aanvragers worden in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. U kunt daarvoor (bij voorkeur voor 13 februari a.s.) een afspraak maken met mevr. G.J. Hertogs-van der Gouwe van het bureau volkshuis vesting, milieu en bouwzaken, telefoon (0166) 668238. De ingekomen bedenkingen worden mede ter inzage gelegd. Degene die schrifte lijke bedenkingen inbrengt kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Dat verzoek moet schriftelijk, gelijktijdig met de schriftelijke bedenkingen, bij het gemeentebestuur worden ingediend. Het ontwerp-besluit ligt na het verstrijken van de bedenkingentermijn tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het besluit, voorts elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage. Waar ter inzage? Alle stukken liggen ter inzage: - op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00-12.00 uur en van 13.30-15.00 uur; - op schriftelijk verzoek tevens elke maandag van 18.00-20.00 uur in de Openbare Bibliotheek Sint-Maartensdijk, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Sint-Maartensdijk, 23 januari 1997 Burgemeester en wethouders van Tholen. Gemeenteblad, 2e editie-1997 Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat ter gemeente secretarie voor een ieder, tegen betaling van de kosten verkrijgbaar is Gemeenteblad 2 - 1997. In het Gemeenteblad Tholen worden de intergrale teksten van de algemeen verbindende voorschriften (verordeningen e.d.) gepubliceerd. Dit nummer van het gemeenteblad bevat de tekst van het besluit van 7 janu ari 1997: I. door plaatsing van de borden El, van bijlage I van het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens 1990 het parkeren te verbieden aan weers zijden van de rijbaan in de RaadhuisstraatAplein, Molenstraat, Mar. Lind- houtstraat, Pr. Mauritsstraat, Seer. Rijstenbilstraat, Dr. Renesstraat, C. Frankenstraat, Hofstraat, J.F. Kennedystraat, Patrijzenweg, Bou Kooij- manstraat en de Bonenblokstraat in de kern Oud-Vossemeer tijdens de jaarlijks te organiseren carnavalsoptocht op de zaterdag van carnaval; II. te bepalen dat dit besluit in werking treedt op de dag na de datum vol gende op die der publicatie. Iedere belanghebbende kan tegen dit besluit binnen 6 weken na de datum van afkondiging bezwaar maken bij ons college. Het bezwaarschrift dient gedateerd en ondertekend te zijn. Verder moet het bezwaarschrift voorzien zijn van naam en adres, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de redenen waarom tegen dit besluit bezwaar wordt gemaakt. Nadere informatie over het indienen van een bezwaarschrift vindt u in de brochure "Bezwaar en beroep tegen een beslissing van de overheid" die u op verzoek door bureau voorlichting van de gemeentesecretarie wordt toege zonden. Sint-Maartensdijk, 23 januari 1997 Burgemeester en wethouders van Tholen. De dreigende sluiting van de haven is voor de Sint-Philipslandse schippers een ernstige zaak, maar ondanks dat kan er bij Schuttevaer-bestuurslid L.H.M. Kosten met bril) nog best een lachje af. Links naast hem directeur C.J. de Vries van het Schuttevaerbureau en op de rug gezien de fractievoorzitters M.A.J. van der Linde en W.C. van Kempen. VERVOLG VAN PAGINA 1 VVD'er R. Ravensteijn gaf aan in dezelfde richting als Van Belzen te denken. Voor laatstgenoemde zou het geen punt zijn, gezien de rappor tage: de eerstkomende vijf jaar hoeft er helemaal niets te gebeuren, dus kan de haven blijven. En J. van den Donker (D66) zei persoonlijk niet eens bereid te zijn over sluiting van de haven te denken. Maar de grotere fracties zijn voorzichtiger. "Lieven- se zal best weten waarover hij praat, maar wij moeten ook de argumenten van burgemeester en wethouders meewegen", aldus W.C. van Kem pen (CDA). M. Dijke van de SGP liet zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Voor PvdA'er M.A.J. van der Linde bleef de matige bezetting van de haven een belangrijk gege ven. Bovendien deed hij de bewe ring van De Vries dat de haven niets hoeft te kosten, af als een fabel. "Er is wel degelijk onderhoud nodig." Op het gebruik van de haven werd door verschillende mensen inge gaan. Volgens Kosten zoeken in het weekeinde nogal wat Sint-Philips- landse schippers de thuishaven op. Maar omdat ze dan geen havengeld hoeven te betalen, worden deze bezoeken niet geregistreerd. Dijke was best benieuwd naar deze 'week endliggers', zoals hij ze noemde. Verschillende aanwezigen bepleit ten meer activiteit in de haven. Want weliswaar vindt er nu geen overslag van goederen plaats, maar dat kan veranderd worden. Mevr. Ruijten- berg kreeg het afgelopen jaar drie a vier aanvragen van bedrijven - ondermeer Rasenberg - om via de Sint-Philipslandse haven vracht te vervoeren. "Maar ik moest ze afwij zen. In verband met oneffenheden in de zate (de bodem van de haven - red.) durf ik geladen schepen die langer zijn dan 50 tot 55 meter niet in de haven te zetten", aldus mevr. Ruijtenberg. De zate is bij de aanleg van de haven op anderhalve meter onder NAP gelegd, maar de kanten zijn in de<loop der jaren regelmatig afgezakt, waardoor oneffenheden zijn ontstaan aan de beide zijkanten. Als de schepen daar bij het droog vallen van de haven op terecht komen, zouden ze kunnen breken. "Het recht trekken van de zate met een bulldozer is voldoende om hier iets aan te doen. Er hoeft niet eens grond afgevoerd te worden", legde Kosten uit. Volgens schipper J. Faasse zouden na dat egaliseren bedrijven geïnteresseerd zijn om in Sint-Philipsland over te slaan. "Bij komend voordeel is het grote haven plateau." Ravensteijn en Van den Donker zagen wel wat in meer eco nomische bedrijvigheid. "En de gemeente zou op zoek kunnen gaan naar bedrijven", vulde Faasse nog aan. Dat het gemeentebestuur de vier Thoolse handelshavens verschillend waardeert, blijkt uit de productom schrijving in de begroting. Voor Sint-Annaland, Stavenisse en Tho len luidt die: lig- en losplaats voor schepen. Maar voor Sint-Philips- land: ligplaats voor binnenvaart schepen als thuishaven. Mevr. C. Verkamman-Laban verwees naar het beleid om na de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland allerlei voorzieningen op een gelijk niveau te brengen. "Sluiting van de haven zou een ongelijkheid beteke nen. Je trekt daardoor ondernemers weg. Bovendien is een haven niet te vergelijken met welzijnsvoorzienin gen." De Vries zei dat het plan van de gemeente niet strookt met het rijks beleid. "Vervoer over water is het enige alternatief om de alsmaar groeiende vervoersstroom het hoofd te bieden", aldus de Schuttevaer- directeur. Hij wees op ingestelde sti muleringsmaatregelen, zoals subsi diëring van bedrijven bij het plaat sen van overslaginstallaties. Van der Linde en Van Kempen hadden hun bedenkingen over een rol voor de kleine Sint-Philipslandse haven hierin. Maar De Vries zei dat de bin- Bijna niemand in Sint-Philips land en Anna Jacobapolder wil de haven kwijt. Dat is het Schut- tevaer-bestuur gebleken toen het vorige week met handtekenin genlijsten langs de deur ging onder het motto 'Hou de haven open'. "Als ik twee handen opsteek denk ik dat ik iedereen heb die niet getekend heeft", zei vice-voorzitter L.H.M. Kosten tegen de zes fractievoorzitters. De handtekeningen zullen te zij ner tijd aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Kosten vroeg de raadsleden om het doel van de schippersvereni ging te ondersteunen. Hij zei niet emotioneel te willen wor den, maar een zakelijke bijeen komst voor te staan. Enige emo tie wilde Schuttevaer-directeur De Vries aan het slot van de bij eenkomst nog wel kwijt: "Nederland heeft iets met water, het is er groot door geworden. En daar moeten we trots op zijn." nenvaart juist probeert om kleinere bedrijfjes 'op het water' te krijgen. "Bedrijven die 30 ton per keer aan bieden en waarbij in de toekomst meerdere opdrachtgevers in - één schip vervoerd worden." In Almelo, Emmen en Coevorden worden ten aanzien van de binnenvaart nieuwe initiatieven genomen. En in Deven ter wordt overwogen een 20 jaar geleden gesloten binnenhaven weer in gebruik te nemen. "Maak die fout dus in Sint-Philipsland niet", zei de Schuttevaer-directeur. Hij wees nog op het bijzondere van Sint-Philips land, dat een van de laatste getijha vens in ons land heeft. "Alleen al vanwege dat culturele aspect zullen wij er alles aan doen om deze open te houden." In de discussie bleef de haven-ont vangstinstallatie (hoi) evenmin onbesproken. Deze voorziening voor het inzamelen van afvalstoffen wordt volgens wethouder J. van der Jagt door rijkswaterstaat verplicht gesteld. In de andere Thoolse havens - waar tevens een jachthaven is - staan ze al en in Sint-Annaland zelfs twee omdat de watersportver eniging er zelf een heeft geplaatst. "Maar in Sint-Philipsland is zo'n hoi volslagen onzin en niet eens ver plicht", aldus De Vries. Hij legde uit dat Schuttevaer met de overheid een convenant heeft gesloten over de inzameling van afvalstoffen. In het kader daarvan zijn de plaatsen aan gewezen waar hoi's moeten staan. Sint-Philipsland is daar niet bij, zei De Vries. Penningmeester M.J. Faasse vulde aan dat er hoi's staan bij de Kreekrak- en de Volkerakslui- zen en bij Hansweert, plaatsen die schepen op weg naar Sint-Philips land passeren. Raadslid Van der Linde had aan het convenant geen boodschap. "Als gemeente willen we zelf wat doen aan de kwaliteit van de waterbodem. In dat kader moet de hoi er, vind ik, komen." Burgemeester Walcheren. Me vrouw A.C. de Bruijn (49), voor heen burgemeester van Valkenisse, is benoemd tot burgemeester van de nieuwe plattelandsgemeente op Walcheren. Deze omvat sinds 1 januari de voormalige gemeenten Domburg, Mariekerke, Valkenisse, Veere en Westkapelle. Mevr. De Bruijn is lid van het CDA en stond sinds 1993 aan het hoofd van Valke nisse. Tevoren was ze wethouder en raadslid in Echteld. Ze is pndermeer voorzitter van Zeeuwind, het Zeeuws philharmonisch koor en de stichting Atlantikwall museum. De Thoolse wethouder I.C. Moer land is gekozen tot voorzitter van de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD) Zeeland. Hij volgt de Middelburgse wethouder mevr. Smitskamp op. Moerland is blij met zijn benoeming, die unaniem werd gesteund. "Hoewel het niet gemak kelijk zal zijn. Want je hebt te maken met 17 gemeenten, dus veel kijkers. En er zijn veel gemeenten die op financiële in plaats van inhoudelijke argumenten beslissen", zegt Moerland. Dat laatste kwam ook in de vergade ring van zijn benoeming aan het licht. Invoering van de 36-urige werkweek jaagt de GGD op kosten, maar de gemeenten zijn niet bereid die te dragen. Ze vinden dat de dienst die uit het bestaande budget moet betalen. Dat leidt onvermijde lijk tot verdere bezuinigingen. Die gaan plaatsvinden op de terreinen aidsbestrijding, bestrijding van andere besmettelijke ziekten, tbc- onderzoek, ouderen- en jeugdge zondheidszorg en voorkoming van kindermishandeling. De GGD is een samenwerkingsver band van alle Zeeuwse gemeenten. Er werken zo'n 80 mensen. De voor naamste taken zijn uitvoering van de collectieve preventie op het terrein van de volksgezondheid, advisering en uitvoering van algemene gezond heidszorg, infectieziektenbestrij- ding, jeugdgezondheidszorg, be drijfsgezondheidszorg, gezond heidsvoorlichting en opvoeding en ouderenzorg. De brandweertoren was eerst aan de beurt voor de sloop. Nu zijn er ver regaande plannen om de haven te sluiten. Ook wordt er een speeltuin- tje gesloopt om de Wimpel te ver groten. Als dat zo doorgaat, is zeker de molen aan de beurt. Waar is het ein de van de sloopzucht van de Thool se raadslieden en burgemeester Van der Munnik. Wordt St. Philipsland als lastig aanhangsel zachtjesaan gesloopt of wat zijn ze van plan. In 500 jaar zijn alle dingen die het aanzien van St.Philipsland bepalen, opgebouwd. Nu gaan ze proberen om het in pen paar jaar te slopen. De inwoners hebben zogenaamd wel inspraak, maar alle overheden heb ben daar lak aan. Behalve als het stemmen is, moet het stemvee komen opdraven om ze weer op hun stoel te helpen. Als ze dan eenmaal zitten, dan zitten ze voor eigen belang en dat van de partij, maar niet meer voor de mensen. Bedankt Thoolse burgemeester en raad voor de pogingen om het aan zien van ons St. Philipsland te ver nielen. C. Mol Oostdijk 20 St. Philipsland. Gedeputeerde staten hebben het ver bod op de jacht op waterwild dins dag opgeheven. Het dagelijks bestuur van de provincie stelde dit verbod op 1 januari in' omdat de strenge vorst het de bejaagde vogels zoals wilde eend, grauwe gans, kol- gans, rietgans en smient erg moeilijk zou maken. De dooi is inmiddels al weer een tijdje ingevallen en g.s. verwachten niet dat er op korte ter mijn een nieuwe vorstperiode aan komt. Daarom veronderstelt de pro vincie dat de weerbaarheid van de vogels voldoende op sterkte is om de jacht weer te openen tot de offi ciële sluitingsdatum op 31 januari. Wel wordt de jagers gevraagd om terughoudend te zijn met de jacht rond voormalige voederplaatsen en wakken waar zich nog steeds grote hoeveelheden vogels ophouden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5