Schuttevaer maakt erezaak van behoud haven Sint-Philipsland Gemeente praat over erfenis met clubs Vossemeer Maatschappelij k werksters zijn op non-actief gesteld Karaoke-finalist Janine Pleune zou best in band willen zingen AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Dode schapen gevonden in een weiland Polderwegen afgesloten AO V-paar op de televisie f5,- Rapport Lievense: groot onderhoud is overbodig en zinloos Drie Thoolse deelnemers aan zangcompetitie in Oosterland Donderdag 23 jai ïari 1997 53e jaargang no. 1 DISCOUNT Zonder dat er ook maar enig groot onderhoud aan wordt gepleegd, kan de ha' cn van Sint-Philipsland nog min stens 30 tot 35 jaar mee. Tot die conclusie komt het inge nieursbureau Lievense uit Breda, dat op verzoek van de Schuttevaer-afdeling een onderzoek uitvoerde. De schip persvereniging wil de haven koste wat kost voor het dorp behouden. De gemeente voorziet voor de komende jaren hoge onderhoudskosten en wil de haven, die weinig wordt gebruikt, sluiten. In het rapport van Lievense - zaterdag aan de politieke partijen aangeboden - wordt het plegen van groot onderhoud 'overbodig en zinloos' genoemd. Geld mevrouw Van ft Hof is voor jeugd Skeelerbaan Jongste haven Goede staat Niet om gevraagd Invalster vervangt 3 vaste krachten Procedure kantongerecht Deze week Bloemen vullen zaterdag de woonkamer van de familie Pleune in Sint-Annaland. Voortdurend komen vriendin nen op bezoek of gaat de telefoon om dochter Janine te feliciteren. "Ik had het niet verwacht", zegt ze zelf over haar finaleplaats bij het Nederlands kampioenschap ka raoke. Over ruim drie weken mag Janine zich in Scher- penzeel meten met de andere landelijke toppers in deze competitie. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j. per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Naar aanleiding van een tip heeft de politie vrijdag in een weiland aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk zes dode schapen gevonden. Vijf van de dieren lagen in een bouwsel en een zesde in de wei. Een dieren arts constateerde dat negen andere schapen in slechte conditie verkeer den. Ze zijn afgevoerd naar een opvangadres. De eigenaar, F.C. van Twist uit Sint-Maartensdijk, kreeg een proces-verbaal voor het niet vol doende voor zijn dieren zorgen en wegens het niet af laten voeren van de kadavers. Van Twist zelf ontkent dat hij zijn dieren heeft verwaar loosd en voelt zich benadeeld en onheus behandeld door de politie. Hij zegt zelf een onderzoek inge steld te hebben naar de zaak die hij 'tot in de hoogste graad' uit wil zoe ken. Op pagina 9 leest u er meer over. Sinds gisteren zijn een groot deel van de polderwegen op Tholen en Sint-Philipsland afgesloten voor zwaar verkeer. Waterschap Zeeuw se Eilanden heeft die maatfegel - voor ongeveer 280 km polderweg - genomen in verband met opdooi. Verkeer met een asdruk van meer dan 1200 kilo mag van de betreffen de wegen geen gebruik maken, ten zij ontheffing is verkregen. "De komende dagen wordt geen vorst voorspeld, dus we willen geen risico meer nemen", aldus een woordvoer der van het waterschap. De ver keersborden (afgedekt met jutezak ken) die de afsluiting aangeven, staan al een aantal dagen gereed. De maatregel heeft te maken met de invallende dooi. Daardoor wordt de bovenlaag van de bodem zacht, ter wijl daaronder nog bevroren lagen zitten. Teveel druk op het wegdek kan er in die situatie toe leiden, dat het asfalt kapot gaat. Die schade wil het waterschap zien te voorkomen. HARD- SOFTWARE PC-AMIGA-APPLE MIDI-INTERNET VERKOOP TEGEN DE ALLERLAAGSTE PRIJZEN DEMONSTRATIES - PRESENTATIES ZATERDAG 1 FEBRUARI, 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INTEREXPO MEDIA 070-3588929 De raadsleden P. van Belzen en M. Dijke (rechts van de meerpaal) stapten even aan boord van een schip in de Sint-Philipslandse haven. Op de kant verzamelden zich belangstellende schippers en hun familieleden. Uiterst links Schuttevaer-secretaris M.J. Faasse. Sinds een hoorzitting drie maanden geleden is het stil rondom de nala tenschap van mevrouw D.C. van 't Hof-Quist. Maar die stilte is slechts schijn. Er is al een keer overleg geweest tussen het gemeentebestuur en een aantal Oud-Vossemeerse verenigingen. Gisteren vond een tweede bespreking plaats. Mevrouw Van 't Hof overleed een kleine twee jaar geleden en liet haar vermogen - 596.000 gulden - na aan de gemeente Tholen ten behoeve van de Oud-Vossemeerse jeugd. Wethouder I.C. Moerland van finan ciën bevestigt dat er overleg met de verenigingen is geweest. Tijdens de hoorzitting kondigde hij aan dat de welzijnscommissie in januari moge lijk een voorstel van het gemeente bestuur voorgelegd zou krijgen over de besteding van de erfenis. Maar het onderwerp prijkte dinsdag niet op de agenda. "Er is met de vereni gingen gesproken. Er is een praatpa pier opgesteld en dat is al een keer aangepast", aldus Moerland. Hij meldt dat op verzoek van de vereni gingen gisteren opnieuw overleg plaats vond. Woordvoerder namens de verenigingen is mr. R.A.D. Kop pelaar, die echter niet veel kwijt wil uit het besloten overleg. "We zijn als verenigingen nadrukkelijk bij de besteding van de erfenis betrokken. Maar wat er uit de bus gaat komen, weet ik niet." Vorig jaar konden bij het gemeentebestuur ideeën voor de besteding van het geld ingediend worden. Het oranjecomité, judover eniging OVJV, voetbalvereniging Vosmeer, tennisclub TOV, gymnas tiekvereniging Spido en muziekver eniging OVM - naderhand aange vuld met ijsclub Eendracht en speel tuinvereniging De Vossetuin - stel den voor om het hele bedrag in een fonds te storten. Daaruit zouden ver enigingen een uitkering kunnen vra gen voor jeugdzaken. Het fonds zou beheerd moeten worden door een stichting waarvoor de aangesloten verenigingen bij toerbeurt de bestuursleden leveren. En de gemeente zou de voorzitter moeten leveren, die bovendien een vetorecht zou moeten hebben. Dat het gemeentebestuur nu met deze ver enigingen overleg voert, zou erop kunnen wijzen dat dit idee op den duur gerealiseerd gaat worden. De clubs voerden in oktober aan dat zij meer dan 80% van de Vossemeerse jeugd van 2 tot 18 jaar vertegen woordigen. En dat hun idee waar borgt dat het geld van mevrouw Van 't Hof tot in lengte van jaren aan de jeugd ten goede komt. Maar er werden nog meer ideeën bij het gemeentebestuur ingediend. Zoals het voorstel om de ijsbaan te verharden en er een skeeler- en ska- tebaan van te maken. De broers Barthel overhandigden 72 steunbe tuigingen daarvoor aan de wethou der. Of het maken van een voorzie ning voor in-line skaten bij het sportveld, het maken van een boekje over de historie van Oud-Vosse- meer, het bouwen van een aula en het inrichten van het plein vóór De Vossenkuil. Jeugdvereniging Het Kompas van de Chr. Geref. Kerk vroeg om een bijdrage voor knutsel materiaal en jeugdsoos Jong Vos- maer om een muziekinstallatie. Tij dens de hoorzitting kwamen er nog wat andere ideeën boven tafel: kor ting op jeugdabonnementen van zwembad De Spetter, extra lessen schoolzwemmen, een onderkomen voor de oudere jeugd. Als burgemeester en wethouders een voorstel voor de besteding van de erfenis hebben, zal eerst de wel zijnscommissie (die op 25 februari weer vergadert) daarover adviseren. Uiteindelijk neemt de gemeenteraad de beslissing. Nevelig en koud is het zaterdagmid dag op de kade in Sint-Philipsland. Een somber beeld, ondanks de fleu rige rode Schuttevaer-vlaggen op enkele van de zes schepen in de haven. Somber is ook de stemming onder de schippers, die geconfron teerd zijn met een dreigende sluiting van de haven. Want de kosten over treffen de baten, de haven wordt weinig gebruikt en de gemeente Tholen moet bezuinigen. Zes van de zeven fractievoorzitters uit de gemeenteraad - mevr. Schot van het AOV ontbreekt - komen op uitnodi ging van Schuttevaer zelf een kijkje nemen. Vice-voorzitter L.H.M. Kosten en landelijk directeur C.J. de Vries tonen hen de damwand, de meerpalen en de havendam. Een groepje schippers en oud-schippers, en havenmeester mevr. J.C. Ruijten- berg-Cornelisse, volgen alles belangstellend. De landelijke Schuttevaer-vereni- ging zal zich tot aan de hoogste instantie blijven verzetten tegen het sluiten van de haven van Sint-Phi lipsland. Die boodschap gaf direc teur C.J. de Vries de Thoolse politi ci mee: "We maken er een erezaak van." Aansluitend aan het kijkje op de haven zette Schuttevaer in dorps huis De Wimpel haar argumenten uiteen. Het hoofdbestuur van de ver eniging schreef twee weken geleden ook al een brief aan de raadsleden, waarin de verbazing wordt uitge sproken over het sluiten van 'hoogst waarschijnlijk de jongste haven van Nederland'. Ze is in december 1980 (en niet in 1978, zoals tijdens de bij eenkomst herhaaldelijk werd gezegd) geopend door Schuttevaer- voorzitter Van Dam. Rijkswater staat betaalde in het kader van de dijkversterking en de gemeente leg de 35.000 gulden op tafel om het oude gedeelte van de haven op te knappen. In de meerjarenraming 1998-2000 van de gemeente is voor totaal 645.000 gulden aan investeringen voorzien: 80.000 gulden voor een haven-ontvangstinstallatie (voor afvalstoffen), 65.000 gulden voor herstelwerk aan de havendam en het vervangen van meerpalen en een half miljoen voor herstelwerk aan de damwand. In de twee jaar oudere meerjarenraming was ook nog 75.000 gulden voor baggerwerk voorzien, maar die post is sindsdien uit beeld verdwenen. Volgens het gemeentebestuur zijn de werkzaam heden nodig in verband met de vei ligheid en het milieu. Maar Lievense komt tot heel andere conclusies. Weliswaar vertoont de hoofddamwand roestsporen, maar dat is volgens het ingenieursbureau een normaal en acceptabel ver schijnsel waarmee bij het ontwerpen rekening wordt gehouden. De levensduur is op 40 a 50 jaar gesteld, zij het dat de beschermende werking van de 'coating' 10 tot 15 jaar is. Roest aan de bevestigingspunten van de ladders zal op termijn aange pakt moeten worden, maar het bezwijken ervan is niet aan de orde. De bolders en haalringen verkeren in goede staat. De meerpalen zijn gemaakt van 'Demarara groenhart', een houtsoort die meer dan 100 jaar mee gaat. Ze verkeren in zeer goede staat. Eén paal is beschadigd, maar die wordt niet gebruikt. De uit 1920 daterende betonnen beschoeiing verkeert volgens het rapport Lieven se in zeer goede staat. Ten aanzien van de havendam zijn geen bescha digingen of verzakkingen aan de toplaag geconstateerd en op de func tionele toestand van de dam is wei nig aan te merken. Wat de zate - de bodem, waarop de schepen bij eb droogvallen - betreft, die zal verbe teren als ze geëgaliseerd wordt. Maar baggeren is niet nodig. Egali seren kost naar schatting 5000 gul den. Lievense vindt dat, gezien de toe stand van de haven, het onderhoud beperkt kan worden tot het normale kleine reparatiewerk. Het stralen van de damwand en deze voorzien van een nieuwe beschermende laag (coating) is weggegooid geld en past niet in het huidige milieubeleid. De minimale levensduur van de dam wand berekent het ingenieursbureau op 48 tot 53 jaar. Alles op een rij zettend, is de conclusie van het rap port dat de haven nog minimaal 30 tot 35 jaar mee kan zónder dat groot onderhoud noodzakelijk is. De gemeente heeft becijferd dat het sluiten van de haven jaarlijks 7700 gulden oplevert omdat geplande investeringen niet doorgaan. Lie vense rekent voor dat het verwijde ren van palen, bolders en ladders 8000 gulden vergt, maar dat levert de verkoop van die materialen ook weer op. Het maken van een talud langs de waterkant kost naar schat ting 250.000 gulden. Daar komt de huidige waarde van de haven bij (damwandkade, beschoeiing en havendam). Die wordt op acht ton gesteld (inclusief een ton voor de bestrating). Volgens De Vries kunnen, gezien het rapport Lievense, vraagtekens geplaatst worden bij de deskundig heid van de gemeente. "Bent u tevre den als we de haven zo laten?" wilde P. van Belzen (RPF/GPV) weten. Die vraag werd bevestigend beant woord door Kosten. "Wij hebben niet om al die investeringen gevraagd. Er kunnen zó 15 lege schepen in de haven afmeren." ZIE VERDER PAGINA 5 De drie maatschappelijk werksters die in de gemeente Tholen dienst doen, zijn allemaal op non-actief gesteld. Volgens dhr. H.K. Teunissen van de stichting maatschappelijk werk Oosterschelderegio te Goes 'valt er geen gat' voor de inwoners van Tholen. "Iedereen wordt op korte ter mijn geholpen." De medewerksters uit St. Maartens dijk, Nieuw- en Oud-Vossemeer blijken maandag 13 januari plotse ling op non-actief gesteld te zijn. Hun salaris wordt doorbetaald, maar ze mogen hun werk niet meer doen. Op hun kasten in het centrum thuis zorg te St. Maartensdijk zouden andere sloten bevestigd zijn. Er zou een arbeidsconflict gerezen zijn omdat het onderling niet boterde. Eén personeelslid is al 25 jaar maat schappelijk werkster op Tholen, een ander 10 jaar en de derde heeft met zo'n 5 jaar het kortste dienstverband. Er zijn dringende redenen geweest om in te grijpen, maar ik vind het niet kies om daarover uit te wijden", zegt Teunissen. "Zo'n maatregel neem je niet lichtvaardig, want het is niet niks wat er plaatsvindt. Onze klanten worden echter op een hele goede manier, blijvend geholpen. Dat is een garantie die we gegeven hebben. Mevr. Tesink, een gediplo meerde maatschappelijk werkster, heeft al eerder op Tholen gewerkt en valt nu in. Daarnaast is er een ach- terwacht vanuit Goes. We kunnen voldoende menskracht inzetten, al heeft iedereen het hardstikke druk." De klanten zijn via een brief op de hoogte gesteld van de verandering, wat een aantal reacties bij Teunissen heeft opgeleverd. Huisarts R.H. Padt uit Poortvliet noemt de berichtgeving echter 'heel schraal.' "We hebben een brief gekregen dat we naar Goes in plaats van naar St. Maartensdijk moeten bellen, maar de problemen zijn niet gemotiveerd." De Thoolse huisart sen zijn nog niet zover dat ze, zoals in de ambulancekwestie, gezamen lijk aan de bel gaan trekken. "We dragen het maatschappelijk werk een warm hart toe, maar onze raak vlakken zijn in de praktijk minder dan met de ambulancedienst. Voor een gemeenschappelijke actie zijn nog niet alle meningen eenslui dend", zegt dokter Padt. De maatschappelijk werksters zelf weigeren elk commentaar. Volgens Teunissen is geprobeerd om andere oplossingen te zoeken, maar die zijn niet gevonden, zodat er een procedure bij het kantonge recht is begonnen voor ontslag van de drie. Dat zal 1 tot 2 maanden ver gen. De stichting maatschappelijk werk huurt kantoorruimte in het centrum thuiszorg te St. Maartens dijk, maar staat daar bestuurlijk los van. Het is een zelfstandige stich ting, die 1 januari 1996 haar huidige werkgebied kreeg, na de fusie van Tholen/Schouwen met de Bevelan- den. De gemeente Tholen subsi dieert de stichting. Het merendeel van de klanten komt op eigen initiatief naar de maat schappelijk werksters, maar er zijn ook diverse doorverwijzers zoals Riagg, politie, thuiszorg, huisartsen, e.d. Er worden huwelijks- en opvoe dingsproblemen behandeld, mensen die met een moeilijk rouwverwer kingsproces zitten en inwoners die met Financiële moeilijkheden te kampen hebben. Volgens Teunissen mogen deze mensen geen nadelige gevolgen van de crisis bij het Thool se maatschappelijk werk ondervin den. "Daarom hebben we de vervan ging op zich heel goed georgani seerd." Mevrouw Helleman eerste erelid van Rubia Tinctorum Avondje EHBO Stavenisse is bijna net zo goed als theater Probleem rond indeling van Thoolse brandweer heeft alarmering negatief beïnvloed Middelbare scholen op Tholen maken groei door De Casembrootschool in Sint-Annaland heeft nieuwe lokalen hard nodig Muziekverenigingen praten met gemeente over repetitieruimte Emergo is in de race om het kampioenschap Piet den Boef knokt voor basisplaats bij hoofdklasser Vee re KLEINE RIVIEREN STROMEN SNELLER ZEEWAARTS DAN GROTE STROMEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het voorgenomen huwelijk van het Thoolse raadslid M. Schot-de Hoog met Eerste-Kamerlid M. Batenburg uit Eindhoven is landelijk nieuws. Afgelopen zaterdag prijkte het paar levensgroot - in kleur - in de Tele graaf, onder de kop 'Het liefdespaar van 1997'. Fons de Poel toonde de pagina zondagavond op televisie in zijn programma Netwerk. Maar daar blijft het niet bij. Zondag zijn de AOV-politici - ze leerden elkaar via de door Batenburg opgerichte oude renpartij kennen - opnieuw op de buis te zien. Dit keer in een recht streekse uitzending, in het program ma Gaos van Martin Gaus, bij de Tros op Nederland 2. Het bomvolle café Neffen d'Eule in Oosterland werd vrijdagavond voor even in bezit genomen door Thole- naren. Toen de jury de uitslag bekend maakte, vierden meegereis de familieleden en supporters uit bundig Janines succes in de halve finale. Samen met drie anderen plaatste de Sint-Annalandse zich voor de eindstrijd. Conny v.d. San- den uit Stavenisse en Jacco Vinjé uit Tholen, die zich via de kwartfinale in Oost-Souburg hadden geplaatst, lukte dat niet. De kennissenkring van Janine had van alles op touw gezet rondom haar deelname. Overal hingen posters met haar foto erop, wat door over buurman Henk Sturris was geregeld. In deze krant plaatsten de fans een advertentie om haar aan te moedi gen. Met een bus, die behalve Sint- Annaland ook Scherpenisse en Sta venisse aandeed, togen de Tholena- ren naar Oosterland. "Janine wist daar allemaal niets van", vertelt haar zus. "In de bus werd de 'Pleune song' gezongen en dat was zelfs voor mij een verrassing." Janine won in september de voor ronde in Stavenisse met het nummer 'Think twice' van Celine Dion. Dat nummer moest ze ook in Oosterland zingen. "Maar ik was pas ziek geweest en dat beïnvloedde mijn stem", vertelt de Sint-Annalandse. De afgelopen weken zong ze thuis het nummer elke dag wel een paar keer. Vooraf was Janine best zenuw achtig, maar toen ze eenmaal op het podium stond was dat over. En Jani ne moest al als tweede zingen van de veertig deelnemers. "Achteraf niet slecht, want het werd steeds warmer en rokeriger in de zaal. ZIE VERDER PAGINA 21 Met de vertolking van 'Think Mice' drong Janine Pleune door tot de finale van het karaoke-kampioenschap.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1