Langer werken en minder koffiepauze 'Geen windmolens in open landschap' Budelpack trekt buikriem aan, maar verdubbelt winst in Spanje Zeeuwse bedrijven hoopvol voor 1997 Bedrijventerrein Sint-Maartensdijk niet plots regionale status afnemen Investeringen stijgen fors Waspoeder bijna weg uit Poortvliet Werkgelegenheid, in Poortvliet gedaald van 405 naar 368 Winning team is opgefrist Thoolse politiek is het hartgrondig oneens met provincie Donderdag 16 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Stijgend ziekteverzuim kost half miljoen De omzet van de Budelpackgroep in Poortvliet en Span je is vorig jaar met 2% gedaald ten opzichte van 1995 tot 72,5 miljoen gulden. De winst daarentegen is met 50% gestegen van 1,4 miljoen gulden in 1995 tot 2,1 miljoen gulden vorig jaar. Deze winstgroei komt meer dan volle dig voor rekening van de twee Spaanse vestigingen, aan gezien Budelpack op Tholen slechter heeft gescoord dan in 1995. Verliesgevend Meer vrije tijd Bezwaren tegen plan Sint-Philipsland Vluchtplaats Uitzicht bedorven the most i oynamic ulsco FROM n zeelaho De vette jaren voor de Poortvlietse vestiging van Budel pack zijn voorbij. Het aantal arbeidsplaatsen bij het ver pakkingsbedrijf aan de Paasdijkweg is bijna 10% gedaald van 405 naar 368. De buikriem moet worden aangetrok ken om meer arbeidsplaatsen te kunnen vasthouden. De twee Spaanse dochters staan er daarentegen florissant voor. Daar is de winst meer dan verdubbeld. Budelpack ziet meer perspectief in het buitenland en probeert ver pakkingsbedrijven over te nemen in Engeland en Frank rijk. En voor de Duitse markt wordt een verkoopteam gevormd om daar werk weg te halen naar Poortvliet. Budelpack kan goedkoper produceren dan de Duitse con currenten. OPENING: FEBRUARI Enorme groei In Engeland Meer Europees Meer geld, meer werk Daling export Accountant en bank met financiële planning in Tholen De commissie ruimtelijke ordening wijst unaniem met een beschuldigende vinger richting de provin cie. Ze vindt dat die zich weinig flexibel opstelt ten aanzien van de ontwikke ling van de Thoolse bedrij venterreinen. De Thoolse beleidsvisie voldoet vol gens Middelburg niet aan wat wordt bedoeld in het streekplanbeleid. "De pro vincie ziet nogal spoken, vind ik", reageerde M.A.J. van der Linde (PvdA) woensdag. D66'er J. van den Donker drukte zich nog krachtiger uit: "Je zou het gevoel krijgen dat we hier de allochtonen van Zeeland zijn. Dat bevalt me niet." Afbouwen Werkgelegenheid Met deze winstgroei zit het Poort- vlietse verpakkingsbedrijf echter nog niet op het niveau van de jaren 1993 en 1994, toen de winst respec tievelijk 3,5 en 3,7 miljoen gulden bedroeg. Die resultaten zullen moei lijk kunnen worden bereikt, zei directeur A.A. Nieuwkerk bij de presentatie van de jaarcijfers 1996. "We verwachten dat de resultaten de komende jaren blijvend onder grote druk zullen staan wegens de huidige marktsituatie." Een schrale troost voor Budelpack is, dat veel van de belangrijkste con currenten eveneens belangrijk omzetverlies hebben geleden, ter wijl ook hun resultaten sterk onder druk staan. Dat het omzetverlies bij Budelpack zo beperkt is gebleven, is met name te danken aan de in Span je bereikte groei. Directeur P.R. Ingelse van de vesti ging Poortvliet maakte bij de jaar presentatie aan de hand van grafie ken duidelijk, dat er niet zozeer veel minder verpakkingen zijn gemaakt. De opbrengst per verpakking was echter veel minder. In de eerste helft van 1996 werd er nog een redelijke winst behaald, doch de tweede helft was verliesgevend. "Met name dit aspect geeft aan, hoe enorm sterk de prijsdaling in de markt op dit moment een probleem voor Budel pack oplevert", zei Ingelse. "Voor 1997 wordt zelfs gevreesd, dat die prijsdaling een omvang kan hebben van ongeveer 20%. Dat betekent ook, dat Budelpack daar het beleid zeer op moet aanpassen." Verandering dient er vooral te komen in het ziekteverzuim, maakte Ingelse duidelijk. Sinds 1993 daalde dat consequent tot 5,2% in 1995. Toen werd besloten wat meer vrij heid aan het personeel te geven en minder controle uit te voeren. "Helaas heeft dat geleid tot een enorme stijging van het ziektever zuim tot 7,3%, wat de onderneming alleen al een half miljoen gulden heeft gekost. Het ziekteverzuimbe leid zullen we aanzienlijk moeten verbeteren", zei Ingelse. De directie zal met de onderne mingsraad in Poortvliet praten over wijziging van de arbeidsvoorwaar den, o.a. een nieuwe functie-inde ling met andere salarisschalen, als mede een nieuw beoordelingssys teem. De voorgestelde salarisstij ging van 3,25% wordt gekoppeld aan verlenging van de arbeidstijd tot 8 uren per dag. Verder komt er een koffiepauze minder en wordt een klokurenmodel ingevoerd. De direc tie stelt voor om dit te compenseren door meer vrije tijd, een vaste ploe- gentoeslag en een hogere winstde ling. "Met dit aanbod ligt de loon stijging bij Budelpack nog altijd 1,5% boven de landelijke norm van 2%", benadrukt Ingelse. Het is de bedoeling, dat de onderhandelingen met de OR de komende maand wor den afgerond. Volgens de directeur van de Poort- vlietse vestiging is het personeel op het hart gedrukt, dat er doelmatiger moet worden gewerkt en de kosten dienen te worden verlaagd. "Met name ook de loonkosten en toesla gen. We zullen verder nog sterker moeten automatiseren om per mede werker een grotere produktie te realiseren." Ingelse gaf een voor beeld uit 1996 dat er op dit punt heel veel is bereikt. Bij één van de groot ste projecten slaagden de technici van Budelpack erin om de produktie van de machines ruim te verdubbe len, terwijl het aantal mensen bijna kon worden gehalveerd. Bij Budelpack 2 in Poortvliet is een grote onderbezetting ontstaan omdat het verpakken van waspoeder nagenoeg ge heel is weggevallen. Voorheen bestond hier een grote vraag naar. Voor tal van landen in de wereld werden waspoeders verpakt. Een deel van het bedrijf wordt aangepast om er in de toekomst ook andere pro- dukten te kunnen verpakken. Windmolens horen niet thuis in het open polderlandschap van Sint-Phi lipsland aan de rand van het staatsnatuurmonument Oosterschelde. Dat is de kern van de bezwaren die de Natuurvrienden Sint-Philipsland, de Plattelandsvrouwen Sint-Philipsland en het Zeeuws Landschap heb ben tegen het plan van E-Connections om vier windmolens te bouwen in de Willempolder. "Ondanks dat het hier gaat om een goedgekeurd bestemmingsplan waarin is voorzien in de bouw van deze turbines, vinden wij dat het plan achterhaald is door nieuwe en betere planologische inzichten", stelt voorzitter R. Brouwer van de Natuurvrienden. De technologische ontwikkelingen zijn inmiddels zoda nig, dat windturbines helemaal niet meer uitsluitend op windrijke plaat sen neergezet hoeven worden, aldus de Sint-Philipslander. Zijn vereni ging pleit voor grootschalige wind molenparken op een beperkt aantal plaatsen, zoals de Kreekraksluizen. "Ze moeten niet overal klakkeloos neergezet worden." De vereniging kan zich niet voorstellen dat een paar molens een wezenlijke bijdrage kunnen leveren aan het opheffen van een energieprobleem. Daarom ook zou er geen kwetsbaar land schap voor opgeofferd moeten wor den. E-Connections heeft een plan van zeven jaar geleden uit de la gehaald en wil aan de zuidwestkant van Anna Jacobapolder vier windmolens van 35 meter hoog neerzetten met een gezamenlijk vermogen van 250 kW. Ze moeten voldoende elektrici teit opwekken om driekwart van de Sint-Philipslandse gezinnen van stroom te voorzien. Het Ooster- scheldegebied heeft - ook volgens rijk en provincie - grote landschap pelijke, cultuurhistorische en na tuurwaarden, schrijven de Na tuurvrienden in hun bezwaarschrift. De Natuurvrienden wijst het gemeentebestuur erop, dat in het beleidsplan Oosterschelde een hoogwater-vluchtplaats (voor vo gels) is aangegeven bij de Willem polder. De geplande windmolens zouden een directe bedreiging vor men voor de daar verblijvende vogels. Maar ook de horizon wordt bedorven door de windturbines, aldus de vereniging: 'Geen hoog spanningsmast, flat of wat voor kunstmatig voorwerp ook heeft de verre omgeving kunnen doordrin gen. Het zou van een onjuist plano logisch inzicht getuigen, juist hier windmolens te plaatsen'. De Natuur vrienden voorzien ook geluidhinder. Weliswaar voldoen de turbines aan de gestelde normen, maar het gemiddelde geluid van 30 decibel draagt heel ver in een open land schap. De Natuurvrienden roepen het gemeentebestuur op het belang van het Zeeuwse erfgoed, land schap, natuur en milieu en van de recreant zwaar te laten wegen. De plattelandsvrouwen zijn het met de Natuurvrienden eens. "Door de windmolens willekeurig in het open landschap neer te zetten wordt het uitzicht op de polders bedorven", meent secretaresse C.E. van Splun- ter-Noorthoek. Haar vereniging voerde op een onlangs in het gemeentehuis gehouden hoorzitting ook aan, dat bijna niemand in het dorp op de hoogte is van de plannen van E-Connections. Inmiddels is door het landelijk bureau windenergie een brochure uitgegeven over 'Windenergie en vogels'. Daaruit blijkt onder meer dat van alle vogels die geen natuur lijke dood sterven, één procent het leven laat door windturbines. Het verkeer is de grootste boosdoener met 44%. VII „COES M Algemeen directeur A.A. Nieuwkerk licht de winstcijfers toe van Budelpack; weliswaar een stijging ten opzichte van 1995, maar toch nog een flinke achterstand bij de jaren daarvoor. (Fotografie Foto Tholen) 21.00^04.0° Directeur A.A. Nieuwkerk van Budelpack international maakte dat zaterdag duidelijk tijdens de tradi tionele nieuwjaarsbijeenkomst, die door 350 personeelsleden met hun man of vrouw werd bijgewoond. Kostenbeperking staat in het jubi leumjaar van het Poortvlietse bedrijf centraal, zodat de presentatie van de jaarcijfers niet door een cateringbe drijf in het eigen pand werd ver zorgd, maar in stadsschouwburg de Maagd te Bergen op Zoom. Er was nog gebak bij de koffie, maar voor het eerst in jaren daalde de winst van de vestiging Poortvliet beneden de minimale winstnorm van 3% van de omzet. Het personeel van Budelpack krijgt daardoor over 1996 geen winstuit kering. "We moeten fors bezuinigen om de winst weer op peil te bren gen", zei Nieuwkerk, die de terugval toeschreef aan de enorme prijsdruk. De overcapaciteit in de contractver- pakkingsmarkt in Europa is daarvan mede de oorzaak. "De spoeling is dunner geworden omdat veel kleine re bedrijven het voorbeeld van Budelpack hebben gevolgd, waar door de capaciteit is toegenomen. En veel grote ondernemingen heb ben hun verpakkingsactiviteiten om bezuinigingsredenen weer terug in huis gehaald." Het in 1971 begonnen verpakkings bedrijf verwezenlijkte vanaf 1988 grote Europese projecten, wat tot een enorme groei leidde. In 1995 werden twee Spaanse ondernemin gen overgenomen en de oorspronke lijke directie is inmiddels tijdelijk vervangen door Nederlanders. Wim Wielaard uit Tholen zwaait in Bar celona de scepter, Ton Balsink trekt aan de touwtjes in Madrid. Beiden voerden reorganisatieplannen uit, in afwachting van de aanstelling van een nieuwe Spaanse directie. "Al in de eerste twee jaar dat we eigenaar zijn van deze bedrijven, is er heel veel bereikt", stelde Nieuw kerk. Vorig jaar groeide de omzet van de Spaanse bedrijven met 9% en de toegevoegde waarde zelfs met 18%. "Dat is geheel in tegenstelling tot de meeste verpakkingsbedrijven in Europa, inclusief Budelpack in Poortvliet, die nagenoeg allemaal omzet verloren hebben. Door grote efficiencyverbeteringen is de winst in Spanje zelfs meer dan verdubbeld ten opzichte van 1995 met een gro- tale groei van 128%. Ook in 1995 werd in Spanje al een belangrijke omzet- en winstverbetering bereikt." Budelpack wil verder op de Europe se markt en heeft daarom vorig jaar onderhandelingen gevoerd om twee leidinggevende contractverpakkers over te nemen. Dat heeft echter nog niet tot een akkoord geleid. "De win sten staan behoorlijk onder druk, waardoor er geen evenwicht meer is tussen de vraag- en aanbodprijs", zegt Nieuwkerk. Hij blijft echter doorgaan om te proberen in meerde re landen een voet aan de grond te krijgen. In eerste instantie ligt het zwaartepunt op Engeland, gevolgd door Frankrijk. "We houden er nadrukkelijk rekening mee, dat in de komende één tot twee jaar een vol gende overname zal plaatsvinden", zegt Nieuwkerk. Het aantal volledige arbeidsplaatsen voor alle Budelpack-vestigingen daalde slechts van 580 naar 576, maar in Poortvliet was de daling fors van 405 naar 368. De groei in Bar celona en Madrid maakte dat verlies bijna goed. Budelpack investeerde vorig jaar nog 4,9 miljoen gulden, waarvan 3,1 in Poortvlieten 1,8 in Spanje. Nieuwkerk ziet nieuwe groeimoge lijkheden voor de hele groep door toenemende bedrijfsaankopen, kos tenverlaging, efficiencyverhoging, vernieuwende investeringen en ver betering van de organisaties in de drie vestigingen. "De verkoop zal meer en meer Europees gebeuren en de Budelpack-vestiging die het bes te aan de klantenwensen voldoet en de laagste kosten heeft, zal de order krijgen. Door die toenemende Euro pese inkoop zijn we ook gedwongen om meer bedrijven in het buitenland te kopen. Immers, de Nederlandse lonen behoren tot de hoogste in Europa. Daardoor is het voor ons erg moei lijk vanuit Poortvliet te werken voor die landen, waar de lonen aanzien lijk lager liggen. In Frankrijk liggen de lonen op 83% van Nederland en in Engeland is dat percentage maar 63%. Verder zijn in die landen de toeslagen voor overwerk en voor nachtarbeid veel lager, wat het voor ons in Poortvliet onmogelijk maakt om met die landén te kunnen con curreren. Vandaar dat we genood zaakt zijn om juist in Engeland en Frankrijk bedrijven te kopen om daarmee ook die markten goed te kunnen bedienen." Geheel anders ligt de situatie ten aanzien van de Duitse markt. Daar ligt het loonniveau hoger dan in Nederland, namelijk 126%. "Voor Budelpack is dat een ideale uit gangspositie om juist naar die markt te exporteren. Daarom is besloten om naast onze verkoopteams in de Benelux, Frankrijk en Spanje nu een nieuw team in te zetten voor Duits land om meer werk aan trekken voor Poortvliet", aldus Nieuwkerk, zater dag bij de presentatie van de jaarcij fers voor het personeel. De nieuw jaarsbijeenkomst in stadsschouw burg de Maagd in Bergen op Zoom werd besloten met een lopend buffet onder muziek van de band Cartou che. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft vertrouwen in het nieuwe jaar. Die conclusie trekt de kamer van koophandel voor midden en noord-Zee land uit een forse stijging van de investeringen in het afgelopen jaar. De bedrijven investeerden in 1996 11,2 procent meer dan in het jaar ervoor. Dat is ruim vier keer zoveel als landelijk. De omzet en werkge legenheid stegen eveneens, maar minder hard dan nationaal gezien. De export liep fors terug. Deze cijfers baseert de kamer van koophandel op de jaarlijkse Erbo (enquête regionale bedrijfsontwik kelingen) die ze onder 2500 Zeeuw se bedrijven heeft gehouden. In mid den- en noord-Zeeland wisten de bedrijven een heel krappe toename van de omzet (0,2 procent) te beha len. In totaal namen de omzetten met 1,7 procent toe, maar door een prijsstijging van 1,5 procent, pakt de netto toename lager uit. Industrie en detailhandel behaalden de beste resultaten in omzet, maar de teleur stellende ontwikkelingen bij de landbouw en visserij (-6,5 procent), bouw (-3,3 procent) en groothandel (-1,8 procent) temperen het positie ve beeld. De grote bedrijven (meer dan 50 werknemers) boekten een omzettoename, terwijl de kleinere bedrijven iets achterbleven ten opzichte van 1995. De investeringen namen fors toe met 11,2 procent. Landelijk was dat 'slechts' 2,7 procent. Bijna de helft van alle bedrijven in midden- en noord-Zeeland investeerde. De industrie nam daarbij het voortouw met maar liefst krap 42 procent meer investeringen. Ook de groothandel en de bouw deden er een schepje bovenop, respectievelijk 22,4 en 12,5 procent. Opvallend is ook dat de Zeeuwse toeristisch-recreatieve bedrijven 27,5 procent meer inves teerden, terwijl landelijk juist drie procent minder geld in bedrijfsmid delen gestoken wordt. Bij de win kels die voedingswaren verkopen, daalden de investeringen echter fors. De grote bedrijven in midden- en noord-Zeeland zijn verantwoorde lijk voor de grote stijging. Ook met de werkgelegenheid gaat het beter. In 1995 steeg deze miniem met een tiende procent. Maar het afgelopen jaar was dat één procent. 'Your winning team' is de titel van de promotie-video, die de première beleefde in aanwezigheid van o.a. de Zeeuwse commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder, de toenmalige minister van economi sche zaken dr. J.E. Andriessen en t.v.-presentatrice Astrid Joosten. Aan de hand van de zeilrace om de wereld, de Whitbreadrace, werd het Poortvlietse verpakkingsbedrijf bij (potentiële) klanten gepresenteerd. Drie jaar geleden werd de video Europees bekroond met een zilveren onderscheiding voor bedrijfsfilms. Op flitsende wijze werd in de video een vergelijking gemaakt tussen de winnende scheepsbemanning in de zeilrace en de verpakkers van Budelpack in Poortvliet. De opna men waren echter aan een opfrisser- tje toe. Het oorspronkelijke thema is gezien de succesformule vastgehou den, maar er zijn recente opnames ingevoegd ter vervanging van vori ge versies. Deze aanpak was ook aanzienlijk goedkoper dan een totaal nieuwe film en dat vond de directie van Budelpack in een tijd van kos tenbesparing essentieel. Bij de grote bedrijven ging werkge legenheid verloren, maar de kleine ondernemingen konden dat ruim schoots compenseren. Alleen de bouw komt uit op een verlies van arbeidsplaatsen. Het enige echt minpunt in de Zeeuwse economie in 1996 was de export. Terwijl landelijk een lichte groei met 0,9 procent te zien was, moesten de bedrijven op Tholen, Sint-Philipsland, Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duive- land het met 4,5 procent minder doen. De groothandel en industrie (de sectoren die het meest exporte ren) zijn daarvoor verantwoordelijk. De goede resultaten van de dienst verlenende bedrijven (10,7 procent meer export) kunnen daar niet genoeg tegenover stellen. De bouw brengt weinig over de grenzen, maar zelfs dat kleine aandeel zakte met bijna een derde terug. De kleinere bedrijven in Zeeland verloren ver houdingsgewijs minder export dan de grotere. De hogere omzetten die de grote bedrijven gehaald hebben, komen dus helemaal op rekening van meer afzet in Nederland. Van alle bedrijven in midden- en noord-Zeeland boekte 87,5 procent winst in 1996. Landelijk ligt dat cij fer iets lager. De dienstverlenende bedrijven boekten in 92,4 procent van de gevallen winst, tegen 89,2 procent landelijk. In de toeristische sector waren de resultaten opvallend positief. Slechts 2,1 procent van de bedrijven in deze categorie behaalde geen winst. Gevraagd naar de ver wachtingen voor het nieuwe jaar, voorspelt ongeveer een derde van de ondernemers een toename van de omzet. Ook het aantal bedrijven dat exporteert, zal in '97 stijgen. Ondanks de forse investeringen van het afgelopen jaar, rekent meer dan een derde van de ondernemers op een verdere stijging van de investe ringen. Over de werkgelegenheid zijn de Zeeuwse bedrijven overigens minder gunstig dan het nationale bedrijfsleven. Fiscale actualiteiten 1997 en finan ciële planning zijn de onderwerpen van een ondernemersavond in Tho len, dinsdag 21 januari om half acht in Meulvliet. ABN Amro met kanto ren in Tholen en St. Maartensdijk organiseert de informatie-bijeen komst in samenwerking met Schip pers accountants uit Tholen. Namens de bank komen directeur A.C. Quist en financieel planner C.H.J. Vlek aan het woord, namens Schipper spreken het hoofd van de fiscale afdeling drs. L.P.A. Cleiren en de Thoolse kantoordirecteur P.J. Polderman. Met name voor de directeur-groot aandeelhouder en zelfstandige ondernemer heeft staatssecretaris Vermeend nieuwe belastingmaatre gelen genomen per 1 januari 1997. Zowel tijdens de inleidingen als de discussie wordt daar uitvoerig op ingegaan. Volgens de provinciale planologi sche commissie (ppc) wijkt de Thoolse beleidsvisie bedrijventer reinen belangrijk af van het rijks- en provinciaal beleid. De ppc vindt het onjuist dat het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk - en dat in Sint- Annaland voor agrarisch getinte bedrijven - een selectieve regionale functie wordt toebedeeld. Slechts Tholen zou regionale bedrijven mogen opvangen. In de commissie wezen met name P. van Belzen (RPF/GPV) en Van der Linde erop dat Sint-Maartensdijk eigenlijk nog altijd (sinds de jaren zestig) een industriële subkem is en dus regionale bedrijven mag vesti gen. "Daar kun je niet een-twee-drie een streep door zetten. Dat moet je Voor de nieuwbouw van American Phil Textiles is vorig jaar de Nijverheidsweg op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk verlengd. In de visie van de provinciale planologische commissie hoort een distributiebedrijf zoals 'Amphi' eigenlijk niet thuis op een lokaal bedrijven terrein. Maar het gemeentebestuur wil Sint-Maartensdijk de regionale functie laten houden. afbouwen", zei Van Belzen. En de PvdA-fractievoorzitter noemde het irreëel om de oude functie van Sint- Maartensdijk zo plots los te laten. Toch wil het gemeentebestuur de provincie tegemoet komen, legde burgemeester Van der Munnik uit. "Zowel Sint-Annaland als Sint- Maartensdijk willen we in de beleidsvisie een lokale status geven. Verander je dat niet, dan red je het niet bij de provincie." Volgens hem levert deze wijziging nauwelijks problemen op. Anders ligt dat wan neer in de toekomst bij deze plaatsen nieuwe bedrijventerreinen ontwik keld moeten worden. Niettemin was het gemeentebestuur weinig ingenomen met de reactie van de ppc. "We zijn in de gelegen heid gesteld een uitvoerige reactie te geven, maar die heeft tot geen enke le verandering in de brief geleid. Dat stelt ons teleur", aldus Van der Mun nik. K.A. Heijboer (SGP) meende dat een kleine handreiking richting provincie de verdere onderhandelin gen soepel kan laten verlopen en ook CDA'er W.C. van Kempen zag een opening ontstaan door enkele aanpassingen in de tekst van de noti tie. Hij zei het gevoel te hebben dat de provincie Tholen wil afremmen en daarvoor argumenten zoekt in het nieuwe streekplan waaraan op dit moment gewerkt wordt. "Daar heb ik moeite mee." Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) sloot zich bij die woorden aan. Wat Poortvliet betreft wil het gemeentebestuur vasthouden aan een uitbreiding ten behoeve van Bouman-Potter, Budelpack en even tuele verplaatsing van bedrijven. "Maar aan de noordkant van het plan zal een streep getrokken worden", zei de burgemeester, die er de com missie op wees dat de gemeente wat planologie betreft rekening te hou den heeft met de regels van rijk en provincie. "Maar als de ppc schrijft dat ze bedrijven eventueel elders wil laten uitbreiden en dus op meerdere plek ken vestigen, dan gaat me dat te ver", aldus Van den Donker. "Dat zou tot het vertrek van zo'n bedrijf kunnen leiden. Het word je in feite uit handen geslagen om iets aan de werkgelegenheid te doen." De flexi biliteit van de provincie viel de democraat tegen. Ook Van Belzen had dat al opgemerkt; flexibiliteit wordt in het streekplan gepropa geerd, maar de brief van de ppc is daarmee volgens hem in strijd. Wat Poortvliet betreft benadrukte Heijboer dat er voor plaatselijke bedrijven ruimte moet blijven om uit te breiden. Er zal opnieuw overleg met de pro vincie volgen. "Hou voet bij stuk, want de gedeputeerde begrijpt ken nelijk niet waarom het in Tholen allemaal draait", zei Van der Linde. "Ik wens dat de provincie een goed oog heeft voor wat wij vinden dat in deze streek moet gebeuren", aldus de burgemeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9