Na rotonde Molenvlietsedijk sneuvelt ook die bij Grindweg De Veste furieus over liedje op cd Tholen-stad ziet inwonertal dalen Juichend over de finishlijn AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Bijna veertig banen weg in Poortvliet Spelden voor Sint Joseph Politiek vindt oplossing voor fietsers niet veilig genoeg Tholen hecht aan regionale status smalstad Schutte spreekt voor RPF/GPV Donderdag 161 53e jaarga Het lukt het gemeentebestuur maar niet om minirotondes in Tholen gerealiseerd te krijgen. Ontbrak in 1995 de politieke steun voor zo'n verkeersmaatregel op de krui sing van de Ten Ankerweg met de Molenvlietsedijk, maandag keerde de commissie openbare werken zich in meerderheid ook tegen een rotonde op de Grindweg. Cadeau van project ministerie onderwijs Personeel en directie van school voor speciaal onderwijs De Veste/De Burcht in Tholen zijn furieus op de afdeling 'weer samen naar school' (WSNS) van het procesma nagement primair onderwijs van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen. Voorheen was WSNS een zelfstandig onderdeel, maar dat is sinds begin dit jaar ondergebracht bij het primair onderwijs. Voor het afscheid gaf het WSNS aan alle scholen een cd. De Thoolse school maakt zich bijzonder boos over de tekst van één van de liedjes die erop staan. Geldverspilling Blamage Wanneer de reconstructie van de Thoolse verkeersader nu uitgevoerd zal worden, durfde een teleurgestelde wet houder J. van der Jagt niet te voorspellen. "Er zal een nieuw plan gemaakt moeten worden, een nieuwe proce dure gestart moeten worden, een hoorzitting plaatsvinden en nieuwe bezwaren verwacht moeten worden." Plateau Grindweg Vertrekov er schot en beperkte woningbouw Voor het eerst in 13 jaar is het inwonertal van het stadje Tholen niet gegroeid. Het daalde vorig jaar zelfs met zes tot 6516. Alle andere dorpen kregen meer inwoners. Het grootst was de toename in Sint-Philipsland en Anna Jaco- bapolder; de voormalige gemeente kreeg er 62 inwoners bij. Volgens de definitieve cijfers groeide de gemeente Tholen in 1996 met 240 inwoners. Op 31 december woonden er 11.571 mannen en 11.595 vrouwen, samen 23.166. Scherpenisse groeit Minder vestigingen Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipslarid waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De werkgelegenheid bij Budelpack in Poortvliet is met 37 volledige arbeidsplaatsen teruggelopen en gedaald van 405 naar 368. Eerder al maakte Nordland, die o.a. Mullié kipwagens maakt, bekend te gaan verhuizen naar Bergen op Zoom, wat Poortvliet 10 arbeidsplaatsen kost. Bij Budelpack is de sterk ver minderde vraag naar waspoederver- pakkingen een belangrijke oorzaak van het verlies van bijna veertig banen. Door overcapaciteit in de Europese contractverpakkingsin- dustrie zijn de prijzen flink gedaald. De directie van Budelpack ver wacht, dat de werkgelegenheid in Poortvliet in 1997 stabiel zal kunnen blijven. Dit echter onder de nadruk kelijke voorwaarde, dat belangrijke kostenbesparingen kunnen worden bereikt. Pagina 9: Budelpack trekt buik riem aan, maar verdubbelt winst in Spanje. Twee leden van de Oud-Vossemeer- se toneelvereniging Sint Joseph heb ben een onderscheiding gekregen van het Nederlands Centrum voor Amateurtheater. Maddie Geuze- Hoek kreeg de zilveren speld omdat ze 25 jaar op de planken staat, Leo Havermans de gouden speld met diamant omdat hij een halve eeuw lid is van de toneelvereniging. Havermans is bovendien ingeschre ven in het ere-register van het NCA. De spelden zijn zaterdagavond uit gereikt voorafgaand aan de première van de klucht 'De geslepen scharen sliep'. Elders in deze krant leest u er meer over. Als er op de kruising Ten AnkerweglGrindweglVossemeersepoort geen ruimte is voor een rotonde met gescheiden fietsstroken, wil de meer derheid van de commissie openbare werken afzien van deze rotonde. Een verhoogde kruising (plateau) werd als alternatief genoemd. Eind vorig jaar deelde WSNS de cd 'De wijsneus en de snotneus' uit. Volgens het inlegvel is de cd een soort zangspel dat bedoeld, is om te leren omgaan met verschillen tussen leerlingen op school. Behalve het feit dat ondanks de invoering van de nieuwe spelling (jongstleden augus tus) in het voorwoord nog steeds 'produkt' met een 'k' wordt geschre ven, heeft De Veste een heel ander bezwaar tegen het cadeautje. Eén van de liedjes op de cd heet 'Bas' en gaat over een domme jongen in de klas. Het lied zingt hierover op een - op z'n zachtst gezegd - wat denigre rende manier. Voor een duidelijker beeld enkele regels uit het lied: 'Bas is zowat de stomste van de klas; als je weten wilt wat stom is, vraag dan maar iets aan Bas'...'Bas is de dikste domste van de klas'...'Het is zo leuk om Bas te pesten en dat lukt ons als de beste'...'Bas is misschien wel zwak-verstandig, maar hij is ontzet tend handig'. Het lied was dan ook tegen het zere been van het perso neel van De Veste. Zeker in het kader van het project 'weer samen naar school' dat als bedoeling heeft leerlingen vanuit het speciaal onder wijs zo goed mogelijk weer op een reguliere school onder te brengen. Met een begeleidende, boze brief heeft de school de cd dan ook retour gezonden aan WSNS. "In de eerste plaats lijkt het ons zinniger het geld dat voor deze zaken is uitgegeven, effectief te besteden aan de verbete ring van het onderwijs. Zover wij weten, heeft onderwijs, cultuur en wetenschappen namelijk altijd geld te kort", schrijft directeur A. Wisse. "Maar inhoudelijk stuit uw cadeau nog op veel grotere weerstanden. Hoe is het mogelijk dat u in het kader van 'weer samen naar school' de tekst van een liedje opneemt zoals 'Bas'! Na al die jaren waren we bijna in uw ideologie van integratie gaan geloven. Maar uw liedje 'Bas' zet heel die vooruitgang weer op losse schroeven." Wisse zegt in zijn brief dat met het gewraakte lied een stap naar het verleden wordt gemaakt. "Domme Bas kan niks, is een hopeloos geval, lachwekkend. Maar we willen hem niet kwijt, want er moet toch iemand de stomste zijn en iemand moet toch onze rotkar- weitjes opknappen? Bovendien is het gezellig om domme Bas samen te pesten en uit te lachen. Dus zet hem maar ergens achter in de klas en laat Bas maar dom en belachelijk blijven!", schrijft Wisse. "Boven dien vragen we ons af waarom die domme Bas op de koop toe ook nog 'dikke' domme Bas moet zijn. Welja, waarom ook niet, zo leren we nog beter omgaan met verschillen. Sor ry, maar wij vinden dit een negatie ve stigmatiserende aanpak van het omgaan met verschillen." Het personeel en de directie van De Veste/De Burcht voelen zich ook als school in hun hemd gezet. "Laat Bas dan maar fijn naar de school voor speciaal onderwijs gaan. Daar pro beren wij hem een veilig nest te geven, zijn gevoel van eigenwaarde op te krikken, aan te sluiten bij zijn mogelijkheden en eruit te halen wat erin zit, zonder dat hij gepest en uit gelachen wordt of behandeld als iemand die is afgeschreven voor de maatschappij", meldt de brief die mede door het personeel en andere medewerkers (orthopedagoog en logopediste) is ondertekend. Directeur Wisse is geschokt door het lied. "Wij, als team van een school voor speciaal onderwijs, zijn hierover diep verontwaardigd", zegt Wisse. "Het is een blamage voor kinderen als Bas, voor ouders van zorgenkinderen, voor het speciaal onderwijs en ook voor de basisscho len in ons samenwerkingsverband waar alles in het werk wordt gesteld om kinderen met achterstanden op een verantwoorde wijze te integre ren in het regulier onderwijs. Het is ons inziens goed dat de belastingbe taler weet wat voor 'verheven' zaken met zijn geld worden gefinancierd!" De wethouder probeerde maandag op voorhand de angel uit de discus sie te halen. Hij verwees naar een commissievergadering van maart vorig jaar, waar de meerderheid zich vóór een rotonde had uitgesproken. "Dat is verder uitgewerkt en kan dus nu geen discussiepunt meer zijn", meende Van der Jagt. "De rotonde is vanavond juist het kernpunt", haalde P. van Belzen de stelling van de wethouder meteen onderuit. Het RPF/GPV-raadslid was van meet af aan tegen deze ver keersmaatregel. Zijn argumenten: er is te weinig ruimte voor een rotonde, fietsers wordt een 'gesuggereerde' veiligheid geboden en eigenlijk is het een grensgeval omdat bij maximaal 8000 verkeersbewegingen per etmaal een rotonde niet kan. Op de Grindweg/Ten Ankerweg zijn 7200 verkeersbewegingen per etmaal gemeten. Van Belzen kreeg bijval. "Wij maken ons grote zorgen over de fietsstrook op de rotonde en juist daarom zijn we vanaf het begin tegen", zei mevrouw M.H. Schot-de Hoog van het AOV. Het plan van de Grontmij voorziet in een rotonde met een rijbaan van 5 m breed en daarnaast een fietsstrook van 2 m breed in een andere kleur asfalt. SGP'er M.J. Klippel meldde dat zijn fractie verdeeld is; een deel houdt vast aan een van de rijbaan geschei den fietsstrook op de rotonde. "Zon der een fysieke scheiding is de vei ligheid van de fietsers onvoldoende gewaarborgd." De veiligheid voor de fietsers neemt met de aanleg van de rotonde niet toe en dan moet je zo'n voorziening daar niet leggen, vond ook J. de Jager (CDA). Ook R. Ravensteijn (VVD) en J. van den Donker (D66) hadden hun twijfels over de veilig heid voor de fietsers. "De rotonde zou wat groter moeten, zodat een gescheiden fietsstrook aangelegd kan worden. Anders zou ik het ook niet weten", zei laatstgenoemde. Een scheiding in de vorm van een opstaande betonrand, geopperd door Klippel, zou volgens ambtenaar Blaas juist de fietsers in plaats van het autoverkeer last bezorgen. Enke le commissieleden citeerden uit onderzoeksrapporten over rotondes, waarop de wethouder reageerde met andere citaten uit diezelfde rappor ten. "De Grontmij noemt een roton de op deze kruising een grensgeval, maar zegt niet dat het niet kan", hield hij de commissie voor. "Bovendien past ze in een duurzaam veilig verkeersbeleid." Maar de politiek liet zich niet over tuigen. Van den Donker - gesteund door Ravensteijn - stelde voor om eerst te gaan onderhandelen over grondaankopen, zodat een grotere rotonde met een gescheiden fietspad mogelijk zou kunnen worden. Maar het gemeentebestuur ziet daar wei nig in, omdat volgens de wethouder zoveel ruimte nodig is dat er huizen afgebroken zouden moeten worden. De Jager wees op het alternatief dat de Grontmij in 1993 aandroeg: een verhoogde kruising, een plateau. De tekening bij dat voorstel laat fiets stroken zien die praktisch volledig gescheiden liggen van de rijbaan. "Dus is het veiliger." Ook Van Bel zen en mevrouw Schot spraken een voorkeur uit voor het verhoogde plateau. Volgens De Jager is dat ook goedkoper, onder meer omdat min der grond nodig is. Van den Donker stelde daar tegenover dat de gemeente dan wel de door de pro vincie toegezegde subsidie van 198.000 gulden misloopt. PvdA'er H.J. Vermaas was de enige die de aanleg van een rotonde voluit steun de. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de kundigheid van de Grontmij. Een ander punt van discussie waren de fietsstroken op de Grindweg, van de Kon. Julianastraat tot de Ten Ankerweg. Nu rijden de fietsers daar nog op de rijbaan, die 7,10 m breed is. Dat zou 5,10 m moeten worden, met aan weerskanten zowel een fietsstrook als een voetpad van elk anderhalve meter breed. Ruimte voor een afscheiding tussen de rij baan en de fietsstrook is er niet. Tij- Tholen is boos op de provinciale planologische commissie (ppc). De commissie ruimtelijke ordening toont weinig begrip voor het stand punt van de ppc dat het bedrijventer rein bij Sint-Maartensdijk uitslui tend bedoeld is voor plaatselijke bedrijven. Ergens in de jaren zestig kreeg de smalstad de status van industriële subkern. Op grond daar van bood het bedrijventerrein ruimte aan bedrijven uit de regio. Die status heeft Sint-Maartensdijk in de ogen van de commissie nog steeds en dat kan niet zomaar veranderd worden. Een overgangsmaatregel is in de ogen van de Thoolse politici op zijn plaats. De politiek verwijt de ppc een weinig flexibele opstelling, ter wijl het ontwerp-streekplan juist flexibiliteit preekt. Burgemeester en wethouders willen de regionale functie van Sint-Maartensdijk schrappen uit de beleidsvisie bedrij venterreinen, om ruimte te scheppen voor onderhandelingen met de pro vincie. Maar de commissie vindt dat het gemeentebestuur voet bij stuk moet houden. Dat geldt ook voor de uitbreiding van het bedrijventerrein bij Poortvliet. Een uitvoerig verslag van de discussie in de commissie vindt u elders in deze krant. dens een in november gehouden hoorzitting leidde dat aspect er toe, dat de bewoners dit onderdeel van de reconstructie torpedeerden. Maar gezien het ruimtegebrek ziet het gemeentebestuur geen kans om hier aan iets te doen. S.L. Baaij stelde in het spreekrecht voor om op dit tra ject een 30-km-zone te realiseren, maar niemand ging daar tijdens de discussie op in. Klippel pleitte nadrukkelijk voor tóch een afschei ding, bijvoorbeeld een onderbroken betonband of een kunststof profiel. De Jager noemde kunststof 'flapjes'. ZIE VERDER PAGINA 5 De afname voor Tholen-stad laat zich enerzijds verklaren door de stagnerende woningbouw. Vorig jaar verrezen er in deze groeikern slechts tien nieuwe huizen. Toch vestigden zich nog 167 mensen van elders in het stadje aan de voormali ge Eendracht, maar er vertrokken er 228. De vele nieuwe huizen in Sint- Maartensdijk (39) en Sint-Philips- land (25) hadden een duidelijke invloed op het inwonertal. De smal stad kende voor het eerst in jaren weer eens een behoorlijke bevol kingsaanwas (50 inwoners erbij) door een geboorteoverschot van 12 en een vestigingsoverschot van 38 inwoners. Op 31 december woon den er 3392 mensen. Sint-Philips- land telde op die datum 2545 inwo ners; daar werden 18 mensen meer geboren dan er overleden, terwijl het vestigingsoverschot 44 bedroeg. Naast de lichte terugval voor Tho len-stad kende ook de tweede woon kern in de gemeente, Sint-Annaland, evenals in 1995 stagnatie. Er kwa men slechts 9 inwoners bij. Dit dankzij een geboorteoverschot van tien, want er vertrok het afgelopen jaar één persoon meer dan er zich nieuw in het dorp vestigde. Tóch kwamen in Sint-Annaland in 1996 nog 14 nieuwe huizen gereed. Ken nelijk spelen factoren als gezinsver dunning en leegstand een belangrij ke rol. Het dorp telt 3438 inwoners. Oud-Vossemeer bleef in het afgelo pen jaar slechts twee inwoners van de 2400 verwijderd. Ondanks dat maar vier nieuwe huizen gebouwd werden, kreeg het dorp er 33 inwo ners bij (geboorteoverschot 17, ves tigingsoverschot 16). Van de drie kleine kernen noteerde Scherpenisse de grootste groei. Met 40 mensen (geboorteoverschot 26, vestigingsoverschot 14) nam het inwonertal toe tot 1613. In Poort vliet wonen nu 1697 mensen, dank zij een toename van 31. Stavenisse blijft de kleinste Thoolse woonkern (Anna Jacobapolder buiten beschou wing gelaten) en telt, dankzij een groei met 21, nu 1567 inwoners. Het afgelopen jaar werden in de gemeente Tholen 374 kinderen (186 jongens en 188 meisjes) geboren en dat is maar één minder dan in 1995. Er overleden 212 mensen (117 man nen en 95 vrouwen) tegen 212 in 1995. Dat resulteert in een geboorte overschot van 162, terwijl dat in 1995 maar 146 was. Het afgelopen jaar vestigden zich zo'n honderd mensen minder dan in 1995 van elders in Tholen: 743. Het aantal vertrekkers was met 665 nagenoeg gelijk aan dat van een jaar eerder, zodat een betrekkelijk laag vesti gingsoverschot uit de bus kwam: 78. Het inwonertal groeide met 240 (in 1995 met 320) ofwel 1,05%. Daar mee is Tholen na Goes en Hulst het sterkst gegroeid van de Zeeuwse gemeenten. In de verdeling over de voormalige gemeenten is door de afdeling bevolking een correctie toegepast op de cijfers van 31 december 1995. Zo zijn de industrieterreinen Slabbe- coornpolder en Welgelegen overge heveld van Oud-Vossemeer naar Tholen. Maar vooral in het buiten gebied zijn aanpassingen doorge voerd, met name tussen Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Dat heeft ermee te maken dat de gemeente ernaar streeft om iedereen die in een bepaalde weg woont onder dezelfde woonplaats te bren gen, terwijl dat bijvoorbeeld nu nog weieens verschillend kan zijn al naar gelang men links of rechts van de weg woont. De postcode is het uitgangspunt. ZIE VERDER PAGINA 7 Na 50 jaar zingt Cor Wessels nog altijd even graag bij VZOS Sint-Annaland Poortvlietse student verzamelt dode vogels langs Thoolse kust Budelpack trekt buikriem aan, maar verdubbelt winst in Spanje Toneelvereniging Sint Joseph huldigt gouden en zilveren lid Jeugdclubje Sint-Philipsland helpt vogels de winter door Thoolse politiek wil regionale status bedrijventerrein Sint-Maartensdijk niet zomaar prijsgeven Meestoof verwerft 230 jaar oud 'vrienden-album' van dominee uit Scherpenisse Thoolse jeugd vindt volop vermaak bij schaatswedstrijden Stavenissenaar schaatst na Elfstedentocht ook Elfmerentocht in Friesland Lindhout en Capelle hebben mooiste duiven op expositie Zwaluw EEN POLITICUS IS EEN ACROBAAT. HU BEWAART HET EVENWICHT DOOR HET TEGENDEEL TE DOEN VAN WAT HU ZEGT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De RPF/GPV haalt opnieuw een landelijke coryfee naar Tholen. Op 13 maart houdt G.J. Schutte, fractie voorzitter van het GPV in de Twee de Kamer, een spreekbeurt voor de kiesvereniging. Hij zal spreken over de decentralisatie: 'Minder Den Haag, meer Tholen'. Vorig jaar was RPF-fractievoorzitter L.C. van Dij- ke ook al in Tholen te gast. Onder luid gejuich gaat deze Thoolse scholier zegevierend over de finish in de ijswedstrijden waaraan alle basisscholen van Tholen-stad meededen. Het mag dan wel geen echte elf stedentocht zijn, maar je hoeft tenminste geen kruisje te missen omdat je vergeten bent een stem pelpost aan te doen. Nog voordat maandag de dooi intrad, werden er nog flink wat wedstrijden op de Thoolse ijsba nen georganiseerd. Vooral de schooljeugd kon zich daarbij helemaal uitleven. Kam pioen van Tholen, Smurdiekse elfstedenwinnaar, beste turfra- per van Sint-Annaland of gewoon koning van d,e ijsbaan in Stavenisse of Scherpenisse. De jeugd kwam in ieder geval in juichstemming over de finish lijn. Voorlopig de laatste wapen feiten van de winter, want het water neemt weer bezit van de banen. Verderop in deze krant meer over ijspret en ijsleed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1