Stamreeks Hendrik Jacob van der Stel Dat 'k ben uw trouwste vrind Bijbank te Tholen, AVC volop in de strijd voor de titel Ierse avond in Haestinge met 3 bands Havenmeester niet ingelicht St. Philipsland Eendracht op tweede plaats Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Kapitaal groot f 2,500,000, <L, Album van Scherpenisser predikant twee eeuwen bewaard Kleine 200 gymnasten naar turn-doe-dag Smash zou kunnen stunten Donderdag 16 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Centrale Bank voor LANDBOUW en NIJVERHEID, gevHtigd te AiniterHaui. verdeeld in vijf «eriën ran ƒ500,000, vaafran de eerste geplaatst en volgestort. gevestigd: 9965 Dslemtohe straat, Wijk A No. 27, Directeur J. K. VAN DER STEL De Centrale Bank voor Landbouw en Nijver heid belast xich met het vxrl*«xc% va» tred iel aan landbouw» en De Bank neemt gelden dépoaito, waarvoor de vergoeding met Ingang van 18 Juni tot nader ia bepaald Voor bedragen met 5 dagen opseggen 2', pCt. 1 maand vast „10 3 maanden 4 weken 3 J 4 weken 3 1 jaar 6 4 Broeder-min Laatste blad Schipbreuk Raadslid hekelt niet pekelen van polderwegen Denksport Tafeltennis Volleybal Dalemsche straat Tholen door J.P.B. Zuurdeeg De familienaam Van (der) Stelle is ongetwijfeld afgeleid van het Zeeuwse begrip stelle. Daarmee wordt een kunst matig opgeworpen hoogte op gorzen of buitendijkse schorren aangegeven, waarop de herder met zijn schapen bij ruw weer of hoge vloed een tijdelijke schuilplaats zocht. Betekenissen die hiermee verband houden, zijn die van de op de stelle gebouwde hut en - na de bedijking van het gors - die van de hofstede die een stelle bevat. Deze stolbergen waren veelal voorzien van een put of holte waarin zoet water werd verzameld. Dit gaf aanleiding tot de Zeeuwse familienaam Hollestelle. Johannis Kornelis van der Stel was directeur van het Thoolse filiaal van de Centrale Bank voor Landbouw en Nijver heid. De bijbank aan de Dalemsestraat werd op 8 juni 1901 geopend. In de jaren twintig was hier de tabak- en sigaren- handel annex kruidenierswinkel, slijterij en taxibedrijf van de firma J. C. van der Stel gevestigd, die werd gedreven door H.J. van der Stel. Deze winkel stond naast de boek- en papierhandel van Arie Janssen die op de hoek van de Dalems estraat en Bebouwdendam was gevestigd. Op de in 1924 verzonden ansichtkaart is deze moeilijk te zien. De oudst bekende voorouders van deze stamreeks zijn in Oud-Vossemeer geboren. Ten noorden en ten oosten hiervan lagen in de 16e en 17e eeuw uitgestrekte schorren en slik ken, zoals die van het over stroomde Sint-Philipsland en het in de Tachtigjarige Oorlog geïnundeerde Nieuw-Vosse- meer. Nog in de 19e eeuw is er sprake van stelbergen op het Rammegors en andere platen tussen het in 1645 bedijkte Sint-Philipsland en het eiland Tholen, die door herders of stellenaars werden gebruikt. Tegenwoordig is in deze omgeving nog alleen de Brui- nisser Stelberg aanwezig, die bij de eendenkooi tegen de zeedijk van de Anna Jacoba- polder ligt. Deze holle stelle is eigendom van Het Zeeuwse Landschap. Naast Van Stelle werd in de 17de eeuw ook de naam Ver- stelle gebruikt. In de 18e eeuw en later is er steeds sprake van Van der Stel. Met uitzondering van 1721, toen in de trouwakte van Marinus de naam Stelle- naar werd opgeschreven. 1. Marinus Cornelis van Stelle geboren Oud-Vosse- meer circa 1610, landman, overleden (Scherpenisse) voor 21 mei 1645. Hij huwde Oud-Vossemeer, ondertrouw Scherpenisse 18 mei 1639, Soetje Jansdr. Koole, gedoopt Scherpenisse 19 december 1615, overleden (Scherpenisse) voor 12 augus tus 1671. Zij was een dochter van Jan Crijns Cole en Mayken Jacobs. Uit de boedelstaat in het wees kamerarchief van Scherpenis se blijkt dat Marinus een huis, oven en zwingelkeet bezat die op grond stond van de Prins van Oranje. In deze boedel- staat is sprake van één wees kind dat niet met naam wordt genoemd (inventaris Lasonder nr. 5775, folio 85, 131v, 132). Na de dood van Marinus huw de Soetje te Scherpenisse 6 juli 1645 Dirck Henricksen Ver set. Laatstgenoemde huwde als weduwnaar van' Soet je te Scherpenisse 16 septem ber 1671 Jannetje Hermij. 2. Cornelis Stelle/Verstelle geboren Oud-Vossemeer circa 1640, overleden Tholen tussen 14 maart en 20 juni 1695. Hij huwde I Oud-Vossemeer 17 augustus 1683 (ondertrouw Poortvliet) Lena/Helena Strijd/Strijts, weduwe van Jan Buyts, geboren Tholen circa 1640. Zij is vermoedelijk een dochter van Abraham Janse Strijt en Catarina Marinis. Hij huwde II Tholen 8 maart 1693 Ariaentie (de) Mol, geboren Tholen circa 1670. Mogelijk is zij een dochter van Marinus Hubrecht Mol en Dina Brusse- laers. Helena Strijd huwde I, Tholen 20 september 1662 Jan Buyts. Uit dit huwelijk zijn meerdere dochters geboren (Weeskamer Tholen nr. 14/1). Uit het wees kamerarchief van de stad Tho len blijkt dat Cornelis en Adria- entie één kind hadden dat niet met naam wordt genoemd. Dit zou Janna kunnen zijn die 6 april 1694 te Tholen werd gedoopt. Behalve de boedel- staat is een testament opgeno men dat op 14 maart 1695 werd opgemaakt. Cornelis lag toen ziek te bed (Weeskamer Tholen nr. 15/16v). De tweeling Cornelis Adriaan en Marynis werd na de dood van de vader op 28 augustus 1695 te Tholen gedoopt. 3. Marinus van der Stel/ Stellenaar geboren Strijen- ham, gedoopt Tholen 28 augustus 1695, begraven Poortvliet 7 januari 1762. Hij huwde I Poortvliet 24 okto ber 1721 (ondertrouw Tholen en Poortvliet 24 september 1721) Elizabeth Kerkoele/Van Kercklenen/Kerkoen, geboren Tholen 4 januari 1688, begra ven Poortvliet 15 maart 1748 (de vrouw van Marinus van der Stel). Zij was een dochter van Willem Kerkoele en Philip- pyne Steps. Hij huwde li Poort vliet 30 augustus 1752, onder trouw Tholen 9 augustus 1752, Dingena Hicke, geboren Poort vliet circa 1730, begraven aldaar 13 april 1767 (de wedu we van Marinus van der Stel) (Las. nr. 5695/218). Vermoede lijk is zij een dochter van Cor nelis Hectorse Hicke en Elenae Eewouts. Marinus van der Stel en Dinge na Hicke lieten de volgende kinderen dopen te Poortvliet: 1. Hector, 2. Magdalena, 3. Cornelis en 4. Lena. Deze kin deren leefden nog in 1767 toen zij wees werden. Dit betekent dat Marinus uit twee huwelij ken twee zoons heeft gehad die Cornelis zijn gedoopt. De tweede Cornelis zal naar zijn grootvader van moederszijde zijn genoemd. 4. Cornelis Marinisse van der Stel geboren Poortvliet 1728, rentenier en schepen in 1797/98, overleden Poortvliet 1 mei 1812 (oud 84 jaar). Hij huwde Poortvliet 10 november 1751 Cornelia Kas- seband, weduwe van Maljaart Kolaard, geboren Sint-Maar tensdijk, begraven Poortvliet 24 juni 1807. Vermoedelijk is zij een dochter van Cornelis Marinusse Kasseband en Cor nelia Marinusse Platdijks. In de overlijdensakte van Cor nelis van 1812 is abusievelijk zij vrouw als zijn moeder ver meld. 5. Marinus Kornelisze van der Stel gedoopt Poortvliet 21 oktober 1753, landbouwer, overleden Poortvliet 3 juli 1827. Hij huwde, ondertrouw Sint- Philipsland 12 februari 1779, Helena Mol, geboren Sint-Phi lipsland 15 oktober 1758, land bouwster, overleden Poortvliet 10 april 1840. Zij was een dochter van Marinus Mol en Adriana de Jonge. 6. Hendrik van der Stel geboren Tholen 19 mei 1784, landman, overleden aldaar 1 januari 1853. Hij huwde Tholen 17 decem ber 1813 Johanna Engelvaart, geboren Tholen 1 mei 1794, landvrouw, overleden aldaar 3 maart 1849. Zij was een doch ter van Pieter Engelvaart en Neeltje van den Boogerd. 7. Hendrik van der Stel geboren Tholen 17 december 1819, winkelier, boerenknecht, overleden aldaar 5 september 1870. Hij huwde Tholen 13 maart 1844 Katalina van de Velde, geboren Scherpenisse 30 okto ber 1818, winkelierster, overle den Tholen 24 februari 1909. Zij was een dochter van Dig- nus van de Velde en Cornelia de Wilde. 8. Johannis Kornelis van der Stel geboren Tholen 10 maart 1858, koopman, kassier, bankier, vertrokken 3 mei 1922 naar 's-Gravenhage, overle den aldaar 1934. Hij huwde Alblasserdam 12 april 1882? Anna Lambinon, geboren Alblasserdam 31 maart 1855, overleden Tholen 27 december 1912. Zij was een dochter van Jacob Lambinon en Maria Nugteren. 9. Hendrik Jacob van der Stel geboren Tholen 6 oktober 1882, winkelier, groothande laar, overleden Yerseke 22 februari 1966. Hij huwde Yerseke 18 mei 1911 Anna Meeuse, geboren Yerse ke 6 september 1888, overle den Yerseke 5 juli 1981. Zij was een dochter van Dirk Meeuse en Maatje de Bel. indutlricelen r het aan- en verkoopen van effecten, coupon», vreemd 'bankpapier en mvnUpecien kei incaueeren, ditoonleeren en verte kaf en van %»it*el» kei openen van rekening-courant. 't* ff)d< htiu**, i'zrtrff na/m /ju* t f)jut,< v tAfl' f - ff' ff', n A 'Va n.. ieeriLêj v 'n. /vel'ffit>:iA/te/t-nbij. De in Vlissingen geboren J.L.W. Winter van Voorburgh was aan het begin van de vorige eeuw predikant van de Waalse kerk in Tholen. Hij schreef een wens in het album amicorum van Livinus Catshoek, maar de Zierikzeese dominee J. van Dongen fleurde het album op met een tekening. In recreatiecentrum Haestinge wordt zaterdag I februari voor de vierde keer een Ierse 'avond gehouden. Er zullen deze avond drie bands optreden. Het voor programma wordt verzorgd door de vrij jonge, Bergse formatie Shamrock. Deze groep richt zich voorna melijk op Ierse ballads. Vervol gens verschijnt de groep Erin's Eye uit Eindhoven op het podi um. Deze band is geen onbeken de in het Ierse folkcircuit en lan ceert op deze avond zijn eerste cd. Om precies te zijn, de eerste twee. De geluidsdragers heten 'Green Grass' en 'High Tide'. De drie mansformatie bespeelt accor deon, tin whistles, Keltische harp, gitaar en viool. Na de eer ste sessie van deze band treedt de Thoolse folkgroep The Jolly Beggars op. Deze band heeft nu een jaar op een aantal plaatsen opgetreden en brengt een geva rieerd repertoire van bekende en minder bekende liederen en ins trumentale nummers. Dirk de Vreugd uit Scherpenisse bespeelt in de band de tin whist- les en zingt. Gitarist Freek Smits komt uit Tholen en Nel Ottema uit Poortvliet speelt accordeon en gitaar. Chris de Jong uit Hal steren bespeelt de mondharmo nica en bodrhan (Ierse trommel). En als nieuweling is aan de band toegevoegd Joop Toetenel uit Tholen op 12-snarige gitaar. Direct na het optreden van The Jolly Beggars beklimt Erin's Eye weer het toneel om nog meer nummers van zijn nieuwe cd's ten gehore te brengen. Net als vorig jaar worden in de zaal ook Guinness van het vat en andere Ierse specialiteiten (zoals ger ookte zalm en dooblin-kaas) verkocht. Kaarten zijn alleen aan de ingang van de zaal verkrijgbaar. Leeft vergenoegt, in uwen stand als waardig, rustend, predikant. Deze dichtregels schreef een Bergse notabel bijna tweehonderd jaar geleden in het album amicorum (vriendenalbum) van Livinus Catshoek. De oud-predi kant van Scherpenisse overleed ongetrouwd en het poë- zie-album kwam door vererving terecht bij de vader van mevrouw De Wilde uit Tholen. Zij bestemde het puntga ve boekje voor streekmuseum De Meestoof. Bestuurslid J.F. Kousemaker van het museum is enthousiast over de aan winst. Dergelijke oude boekjes - het album dateert uit 1764 - zijn het waard om bewaard te blijven, vindt hij. De Tholenaar heeft al de nodige uurtjes gestoken in het achterhalen van gegevens over de oorspronkelij ke eigenaar van het album en over de mensen die erin hebben geschreven. Hij deed archiefonderzoek en kreeg gegevens via de genealogische werkgroep Tholen. Hoe het boekje bewaard is gebleven, is onduidelijk. Mevrouw De Wilde weet niet van wie haar vader, die uit Scherpenisse kwam, het geërfd heeft. Livinus Catshoek is op 7 mei 1741 in Sint-Maartensdijk gedoopt als zoon van de schout Marinus Catshoek en van Petronella de Grave. Hij had een oudere broer Adriaan die rentmees ter, baljuw en dijkgraaf werd in Vos- semeer (en na hem zijn zoon en zijn kleinzoon). Toen hij 18 jaar was, toog Livinus naar Leiden om er theo logie te studeren. In zijn studenten tijd is hij met het album amicorum begonnen. Studiegenoten schreven er verzen in, meestal in het Latijn of Grieks. In het najaar van 1766 werd Livinus predikant in Nieuw-Vosse- meer (toen nog Zeeuws), waar de kleine gemeente beschikte over een sterk verwaarloosd kerkgebouw. Hij onderhield er contacten met zijn col lega's aan de Thoolse kant van de Eendracht. Laat woonplaats-schei- ding nooit vriendschaps scheiding maaken Hoe ver wij ook van eikan deren geraaken dichtte de Oud-Vos- semeerse predikant J.W. Hoog eind 1771, kort voor zijn vertrek naar Eindhoven. Diens opvolger J. Zuid hoek van Laren hield het al in de zomer van 1772 in Vossemeer voor gezien en schreef bij zijn vertrek naar Rotterdam een vers in het album 'ten teeken van waare, schoon kort-beoefende broeder-min'. Nog diezelfde zomer verruilde Catshoek Nieuw-Vossemeer voor Scherpenis se. Hij volgde daar M. Jansse op, die naar Sint-Maartensdijk was vertrok ken. Catshoek preekte ruim 30 jaar in Scherpenisse en ging in 1803 met emeritaat. Daarna verliet hij het dorp en ging in Bergen op Zoom wonen (in de Fortuinstraat), waar hij op 16 maart 1824 overleed. Het album amicorum is een in leer gebonden boekje van 12 cm hoog, 19 cm breed en 3 cm dik. Van de 312 bladzijden - goud op snee - is een aantal niet beschreven. Er staan 176 gedichtjes in en een viertal aquarel len. Achterin hield de predikant een alfabetisch naamregister bij. En bij de gedichten zelf noteerde hij 'obiit' wanneer de schrijver ervan overle den was. De periodes dat erin geschreven werd, lopen sterk uiteen: 1765, 1804 en 1806 zijn topjaren met respectievelijk 40, 35 en 30 gedichten. Uit de periode dat Cats hoek actief predikant was, stammen slechts elf gedichten. Het laatste is op 6 mei 1821 opgetekend ter gele genheid van Livinus' tachtigste ver jaardag, door J. Aider: Dat God den vriend van tachtig jaar Nog lang in 7 lieve leven spaar wenscht Aider met dit kaarteblad dat zijne oprech te beê bevat. Opvallend is dat het album niet blad zijde na bladzijde is volgeschreven; alles staat door elkaar. Iemand mocht zelf weten waar hij zijn vriendschapswens neerschreef, blijkt uit deze tekst: Omdat ik keus van schrijven had: zoo schreef ik op dit laaste blad. Poortvliet den 16 April 1806 U E(dele) Vrindinne J.C. Gaaswijck. Dit betreft waarschijnlijk Johanna Christoffelina Gaaswijk, dochter van de Poortvlietse ambachtsheer (tevens secretaris, schout en later burgemeester) Marti- nus Jacobus Gaaswijk. Heel wat pre dikanten noteerden een vers in het album, waaronder enkele van de Waalse gemeente in Tholen. In Cats- hoeks Bergse periode vooral notabe len, zoals leden van de raad en hun echtgenotes, de notaris, een postcon- troleur uit Brussel en de 'commissa ris der Bataavse posterijen in het zes de departement'. Bijzondere wensen zijn die van de generaal-majoor J.J. de Freytag en zijn vrouw. Dit echtpaar was in november 1800 aan boord van een beurtschip onderweg van Middel burg naar Bergen op Zoom, toen het schip 'bij Gorishoek wierd aan stuk geslagen en verbrijzeld'. De officier bij de genie en zijn vrouw ontsnap ten aan de dood en werden opgevan gen door de predikant van Scherpe nisse die 'hulp betoonde, ons door verkwikking sterkte en deelnam in d'elend'. Gemeentearchivaris Zuur deeg heeft in de archieven van West- kerke, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk niets over deze schipbreuk kunnen vinden. Evenmin vond Kou semaker iets in het archief van Ber gen op Zoom. Catshoek schijnt in Bergen op Zoom een uitgebreide vriendenkring gehad te hebben, zo lijkt de hoeveelheid wensen in zijn album amicorum te illustreren. Wensen die door de eeuwen heen bewaard zijn gebleven. Zoals die van G.C. de Vree-van Lichtenbergh:G//' waart, van ouds, een vrind I van mijn geheel geslagt, Mijn landgenoot, bemind van ieder, en geagt. graag bied' ik u, voortaan, (Blij dat g' hier, met ons, woont) zoo gul de vrindschap aan, als lang, door u, betoont. Raadslid J. de Jager (CDA) uit Anna Jacobapolder vindt de gladheidsbe- strijding door het waterschap op polderwegen onvoldoende. "We hebben dat aangekaart bij Zeeuwse Eilanden, maar daar werd simpel weg gezegd: We beginnen er niet aan. Men wilde ook geen zand beschikbaar stellen", zei het raadslid in de commissie openbare werken. Hij vroeg het gemeentebestuuur om druk uit te oefenen, bijvoorbeeld om bij bepaalde woningconcentraties in het buitengebied voortaan wèl te strooien als het glad is. "In Sint-Phi lipsland is de afgelopen dagen een auto met paardentrailer de sloot ingereden", vertelde hij. "Bovendien moeten wij daar toch weg kunnen. En agrarische bedrijven hebben met leveranciers te maken." De Jager benadrukte het aspect van de ver keersveiligheid. Het beleid van Zeeuwse Eilanden is erop gericht, bij gladheid te strooien op verbindingsroutes tussen woon kernen, routes voor openbaar ver voer en vervoer van gevaarlijke stoffen, plattelandswegen die geïso leerde woonkernen, bedrijven of hulpdiensten ontsluiten, of deel uit maken van een fietsroute. Ook vrij- liggende fietspaden langs doorgaan de wegen worden gestrooid. Op Tholen en Sint-Philipsland gaat het om 60,4 km weg. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) zei dat binnen de bebouwde kom ook niet overal gestrooid wordt. Volgens haar blijft dat met name bij bejaardenwoningen achter wege. Ambtenaar W.A. Blaas legde uit dat de gemeente overal strooit waar de strooiwagen kan komen. Trottoirs en tussenpaden worden niet meegenomen. Drie uren per week - een half uur per dag - is mevrouw J.C. Ruijtenberg- Comelisse in functie als havenmees ter in Sint-Philipsland. Ze int het lig geld van de schippers die in de han delshaven liggen en meet in de oogsttijd de hoeveelheid graan die op de kade is gestort en waarover kadegeld wordt geheven. Mevrouw Ruijtenberg kan zich dan ook niet voorstellen dat de opbrengst daar van voor de gemeente niet toerei- kend is om haar salaris voor die paar uren van te betalen. Het stoort haar persoonlijk dat dit als argument voor de sluiting wordt gebruikt. In de gemeentebegroting 1996 is de opbrengst uit haven- en kadegeld op 4000 gulden gesteld, de bruto sala riskosten op 4671 gulden. Het baan tje levert mevrouw Ruijtenberg ove rigens nauwelijks iets op, want ze moet er elke dag voor uit Anna Jaco bapolder naar de haven komen. "Maar we zijn zelf oud-schippers en zo houd je nog wat contact", zegt ze. De Sint-Philipslandse vond het niet plezierig uit de krant te moeten lezen dat de gemeente de haven per 1 april wil sluiten. "Over zoiets licht je toch eerst je personeel in", liet ze wethouder Van der Jagt telefonisch weten. Het liggeld voor de Thoolse havens bedraagt sinds 1 januari twaalf cent per ton per week voor vrachtsche pen, of 3,40 gulden per kwartaal (met een minimum van 53 gulden) bij abonnement. Voor andere vaar tuigen moet per vierkante meter oppervlakte per dag 51 cent betaald worden. "Maar in het weekeinde, bij ijsgang en tussen kerst en nieuwjaar is het vrij liggen", vertelt mevrouw Ruijtenberg. Ze denkt dat het een belemmering is dat er niet per dag betaald kan worden. "Een schipper doet niet zomaar de haven een dagje aan als hij voor een volle week lig geld moet betalen." De commissie recreatiesport Zee land van de KNGB ontvangt zater dag in Goes maar liefst 1039 kinde ren van 42 turnverenigingen uit Zee land en Brabant. "We zijn geschrok ken van de belangstelling, we had den op 500 a 600 kinderen gere kend", zegt Tonny Heijboer uit Oud- Vossemeer, die samen met Ina Bolier uit Poortvliet de Thoolse inbreng in de commissie levert. De tum-doe-dag is bedoeld om de jeugd in de leeftijd 8 tot 15 jaar buiten wedstrijdverband kennis te laten maken met nieuwe trends op turnge- bied. Ook alle acht gymverenigin gen van Tholen en Sint-Philipsland doen mee aan de tum-doe-dag in Sportpunt Zeeland. Zij hebben samen 194 deelnemers aangemeld. De kinderen komen in actie op de volgende onderdelen: acrogym, rope skipping (touwtje springen), aerobics, streetdance, rhonrad, grote en kleine trampoline en tumbling. Na vier competitieronden deelt het acht tal van De Eendracht de tweede plaats in de hoofdklasse met de combinatie Goes/Zierikzee. Beide teams hebben zeven punten, één minder dan PWG 's- Gravenpolder 2. De laatste twee wed strijden werden met overmacht door de Tholenaren gewonnen. Tegen het Sou- burgse Aris de Heer werd het 12-4. H. Gunter, J. van Akkeren C. Droogers en G. v.d. Velde wonnen hun partijen, ter wijl S. Baerends, A. Slager, J. den Bra- ber en J. v.d. Velde remise speelden. Vervolgens werd Lammerenburg uit Vlissingen aan de zegekar gebonden: 5- 11Ook nu wonnen Gunter en Van Akkeren, evenals A. Kousemaker en S. Schot. Den Braber, J. en G. v.d. Velde remiseerden en Slager verloor zijn partij. Voor de onderlinge competitie van de Thoolse damclub werden eveneens par tijen gespeeld. De uitslagen: W. van Dij- ke-S. Baerends 0-2, R. Schakel-H. Leune 1-1, J. van Akkeren-R. Kousemaker 1-1, H. Gunter-M. Schot 2-0, H. Leune-M. Binkhorst 2-0, R. Kousemaker-S. Bae rends 0-2, J. van Akkeren-M. Schot 2-0, W. van Dijke-S. Schot 1-1, J. van Gor- sel-H. Gunter 0-2, M. Schot-H. Leune 1- IW. van Dijke-H. Leune 0-2, S. Schot- R. Schakel 1-1, S. Baerends-J. van Gor- sel 2-0. Pupillen: Wilmer Kousemaker-Arjan Contant 2-0, Freddy Simons-John de Rooij 0-2, Arjan Contant-Freddy Simons 0-2, Pieter Lindhout-Wilmer Kousema ker 1-1, John de Rooij-Wilmer Kouse maker 2-0, Pieter Lindhout-John de Rooij 0-2, Freddy Simons-Wilmer Kou semaker 0-2. Tafeltennisvereniging Smash '76 uit Sint-Annaland kan volgens trainer Ge rard Mens best eens gaan stunten in de nieuwe competitie. Ook het bestuur rekent het eerste team voorzichtig tot de favorieten in de tweede klas, samen met Luto 3 en Hotak 4. Ad Verhage, Chris tian van 't Hof en Marco Saarloos acteren voor de derde keer op rij in de deze afde ling, de hoogste waarop Smash ooit uit kwam. Ze ontmoeten allemaal nieuwe tegenstanders: de promovendi Hotak '68 4 (Hoogerheide) en Roosendaal 2, het gedegradeerde Luto 3 (Tilburg), Tanaka 2 (Etten-Leur) en Wanzl/Belcrum 7 (Breda). Mens ziet zijn team het liefst éérst goed spelen en de pas geleerde technieken toepassen, want dan komen de resultaten volgens hem vanzelf. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Smash ziet de jeugdafdeling groeien; van de negen teams waarmee dit weekeinde aan de NTTB-competitie begonnen wordt, zijn er zes jeugdteams. Dat is één meer dan in de vorige competitie. Later komen daar wellicht nog twee beginners teams bij. Het tweede jeugdteam is gestopt, maar in plaats daarvan debute ren twee nieuwe teams in de vierde klas se kadetten. Het eerste jeugdteam (Anné van Dijke, Peter Bazen, Gabriël Gunter en Matthijs Bruijnzeel) debuteert in de hoogste juniorenklasse. Deze talentvolle jeugd gaat het zwaar krijgen tegen Waal wijk 2, Markiezaat (Bergen op Zoom), Tios '51 (Tilburg), Wenzl/Belcrum 2 en Tanaka. Acht jeugdleden van Smash gaan voor het eerst officiële competitie wedstrijden spelen. Programma 18 jan.: Smash-Tanaka 2, Markiezaat 4-Smash 2, Smash 3-Vice Versa 7, Smash jun.-Tios, Smash 2 kad.- Smash 4 kad., Tanaka 6-Smash 3 kad., Weike-Smash 5 kad.. Smash 6 kad.- TCO, Hotak-Smash A meisjes. De thuis wedstrijden beginnen om 14 u. in De Wellevaete. Het eerste herenteam van volleybalver eniging Intraco/AVC '87 is nog volop in de race voor het kampioenschap in de eerste klasse. Dit ondanks de 3-2 neder laag tegen koploper Set Up. Deze uitslag betekende voor AVC één punt en dat lijkt niet slecht tegen de koploper, maar naar de wedstrijd bezien zat er meer in. AVC speelde de eerste twee sets prima en won deze dan ook met 13-15 en 10- 15. De net- en achterveldverdediging waren goed op elkaar afgestemd en er werden veel ballen van de grond gehou den. Spectaculaire, lange rally's waren het gevolg en AVC kwam hieruit meest al als overwinnaar naar voren. Toine Buur en Ko Droogendijk waren opval lende verdedigers in deze fase. Mark Seegers was de 'beul' aan het net. Na een uur en een kwartier spelen stond AVC dus verrassend voor. Maar de krachten waren verbruikt en dat breekt een kleine selectie, zoals AVC, op. Vooral in de aanval werden de ballen niet meer afge maakt waardoor het moeilijk werd de concentratie vast te houden. Het aanspe len viel hierdoor weg. Toch kwam AVC na een slechte derde set (15-6) nog goed terug. Henk Noteboom hield de midden- aanval van Set Up goed in bedwang en Nico Klippel had succes met enkele tac tische aanvallen. Mede door de sterke services van het Thoolse team en goed spelverdelen van Ludwin Schouten en Wesley van de Meer werd het een goede wedstrijd voor AVC. Toch wist Set Up uiteindelijk de winst in eigen huis te hou den door de laatste twee sets te pakken met 15-11 en 15-12. De dames van AVC 2 boekten thuis een gemakkelijke winst op Set Up 4 (15-11, 15-2 en 15-7). Programma 18 jan.: Heren: Smash 2- Intraco/AVC, Zuvo 2-AVC 3. Dames: Zuvo-AVC. Jeugd: MikroElectro 13- AVC jongens, Gavok-AVC gemengd. I l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 19