Enquête Internet Snelle afhandeling lichte strafzaken Provincie Zeeland Milieuprijs Zeeland Onderhoud Zeelandbrug Duiken onder ijs geeft spanning (Officiële Mededelingen Zeelandkaart bij ouderen en voor parkeren Donderdag 16 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissies Milieutijdingen Milieu Ontgronding Molenplaat aan het Markiezaatsmeer Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Lik-op-stuk effect vermindert herhaling Komende vrijdag praat de statencommissie milieu over de instelling van een Milieuprijs Zeeland. De prijs - tot maximaal 10.000 gulden - is een initiatief van drie statenleden. Het ijs is 27 centimeter dik, de temperatuur van het water 2 graden boven nul, het zicht is drie meter en de diepte 4,8 meter. Wat er te zien is onder het ijs van de haven van Tholen is niet veel bijzonders. Borreltje In beroep Bij waterschap meer voorlichters Abdij De provincie heeft een site op Internet en zij wil graag weten of de gegevens die daarin zijn opgenomen voldoen bij de gebruikers van het wereldwij de web. Bovenop de reguliere informa tie is daarom aan de pagina's van de provincie een enquête toegevoegd. Reacties daarop kunnen tot en met 31 januari via Internet worden ingele verd. De standaard informatie die het provinciaal bestuur via het beeld scherm aanbiedt, bestaat uit on der meer de samenstelling van provinciale en gedeputeerde staten. Wie de commissaris van de koningin is kan worden achter haald. Ook de commissies uit pro vinciale staten worden vermeld met hun samenstelling. Inzicht wordt gegeven in de provinciale organisatie en de gegevens uit de brochure Cijfers en feiten zijn op genomen. Verder wordt vermeld in welke bladen de informatieru briek Abdijnieuws verschijnt. Bovendien kunnen de persberich ten die de provincie aan de media stuurt worden geraadpleegd. Wie toegang wil krijgen tot de provinciale pagina's toetse in: http://www.zeelandnet.nl/pro- vincie/. Gedeputeerde staten willen graag weten of hun aanbod bij de gebruikers van Internet aanslaat. In de enquête, die nu ook onder deel is van de provinciale site, worden vragen gesteld als: hoe kwam u op de hoogte van de pro vinciale pagina's op het net, raad pleegt u de informatie vaak, wat vindt u van de inhoud, welke infor matie mist u en welke vindt u overbodig. Via de algemene toegang tot de provinciale pagina's op Internet kan gemakkelijk worden "doorge- toetst" naar de enquête. Stagiaire bij de provincie Carolien Boogaard, studente communica tiewetenschap aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, wacht de antwoorden van de Internetgebrui kers graag in. Het enquêteformu lier wijst de weg naar haar e-mail- adres. Iedere tiende inzender van de enquête krijgt een boekje over de geschiedenis van de Middelburgse Abdij. De vragenlijst kan anoniem worden ingevuld, maar wie kans wil maken op zo'n boekje wordt gevraagd het woon en/of e-mail-adres in te vullen. De statencommissie algemeen bestuur vergadert maandag 20 januari, 13.45 uur, in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. De vergadering is openbaar. Agendapunten zijn onder meer een bijdrage in het project Grote Kerk van Veere en in de restauratie van de Basiliek in Hulst. De oprichting van het Zeeuws participatiefonds, een tijdelijke regeling klachtencom missie jeugdhulpverlening en de uitgangspunten voor de welzijnsor ganisatie komen aan de orde. Andere punten zijn de bestuurssa menstelling van het waterschap Zeeuwse Eilanden, het plan van aanpak evaluatie landinrichting en de evaluatie van de Zeelandkaart. De vergadering begint met spreek recht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. Eind vorig jaar is nummer 39 van Milieutijdingen verschenen. In het door de provincie uitgege ven blad over het milieu en wat daaronder zoal wordt verstaan, wordt aandacht besteed aan de problemen die zich rond de laatste landinrichtingsprojecten in Zeeland hebben voorgedaan. De problemen zijn aanleiding te onderzoeken of andere vormen van landinrichting beter aan de wensen van de agra rische sector voldoen. Andere onderwerpen die worden belicht zijn geïtegreerde landbouw, landschapscampings, gebiedsge richt milieubeleid, milieuvriendelijk produceren en intensieve varkens fokkerijen. Een abonnement op Milieutijdingen is gratis. Het kan worden aange vraagd bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tele foon 0118-631400. Het nieuwste nummer uit de reeks is aan het zelfde adres te verkrijgen. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de door de gemeente Bergen op Zoom namens de Stichting Het Noordbrabantse Landschap aangevraagde vergunning en machtiging in het kader van de Ontgrondingenwet voor het uitvoeren van graafwerk zaamheden op het Zeeuwse ge deelte van de Molenplaat aan het Markiezaatsmeer verlenen met voorschriften ter bescherming van de bij de ontgronding betrokken belangen. De aanvraag, de ontwerp-beschik- kingen en overige stukken liggen van 16 januari tot en met 13 februari 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9- 12 uur en 14-16 uur, op de se cretarie van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint Maar tensdijk, op werkdagen van 9-12 uur en 13.30-15 uur,op schriftelijk verzoek elke maandag van 18-20 uur in de openbare bibliotheek te Sint Maartensdijk, Markt 58 en in het gemeentehuis van Reimerswaal, Oudeplein 1 te Kruiningen op werkdagen van 9- 12 uur en buiten de kantooruren na telefonische afspraak (0113- 395000). Na 13 februari 1997 tot het einde van de beroepstermijn liggen de stukken op genoemde plaatsen ter inzage op werkdagen tijdens kantooruren. Tot en met 13 februari 1997 kunnen belanghebbenden gemo tiveerde bedenkingen tegen de ontwerp-beschikkingen indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Indieners van beden kingen kunnen verzoeken hun persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie in dezelfde periode mondelinge bedenkin gen wil indienen, kan telefonisch een afspraak maken (0118- 631169). De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Van de Zeeuwen kent 98% de Zee landkaart, de begin dit jaar geïntro duceerde chipkaart. Van de oplaad bare kaart zijn er 25.000 aan de man gebracht en van de eenmalige 75.000. De gebruikers - een beperk te groep, want er zijn 367.000 Zeeu wen - zijn voor het merendeel tevre den over de kaart. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nipo in opdracht van PTT Telecom. Er is een telefo nische enquête gehouden onder 1104 gebruikers en 1200 niet- gebruikers van de Zeelandkaart. Opmerkelijk is, dat vooral mensen in de leeftijdsgroep 35-64 jaar (59%) de kaart hebben aangeschaft en ook behoorlijk wat 65-plussers. De jongere generatie laat het wat afweten. Van degenen zonder kaart zegt 20% er geen behoefte aan te hebben, 15% noemt de kaart onno dig en nutteloos en 11% vindt dat er al genoeg dergelijke kaarten in -omloop zijn. Acht procent betaalt liever contant. Van de gebruikers heeft 60% de Zeelandkaart altijd bij zich. De voordelen die worden opgesomd zijn: je hebt geen kleingeld nodig (50%), de kaart is makkelijk en han dig (30%), de kaart is multifunctio neel (18%). De Zeelandkaart wordt vooral gebruikt om parkeergeld te betalen (68%), als telefoonkaart (50%) en in de ZWN-bus (28%). Als alle parkeerautomaten omge bouwd zijn voor gebruik met de chipkaart, zullen nog meer bezitters van de kaart deze voor dat doel gaan gebruiken, zo blijkt uit de enquête. "li——"' ^ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijertand VBtHUIZRS iel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Wie een misdrijf pleegt die tot de categorie lichtere zaken hoort, komt binnen tien weken voor de Middelburgse politierechter. Met deze versnelde afhandeling wil het arrondissementsparket in de Zeeuwse hoofdstad de werkwijze verbeteren. Vorig jaar werd al experimenteel met de versnelde procedure gewerkt. De wetsover treder heeft het voordeel, dat hij direct weet, wanneer zijn zaak ter terechtzitting zal worden aange bracht, zodat de onzekere periode beperkt blijft. Daarnaast heeft het een lik-op-stuk effect en vermin dert het herhaling. Als iemand wordt betrapt op bij voorbeeld (winkel)diefstal, (een voudige) mishandeling, vernieling, het onder invloed besturen van een (brom)fiets, motor of auto of het bezit van een kleine hoeveel drugs, krijgt men na verhoor op het politie bureau een dagvaarding om binnen circa tien weken voor de politierech ter te verschijnen. Deze procedure Nieuws De statenleden L. Vermeulen- Geschiere uit Oostburg, M.B. de Koster uit Rilland en J.A. de Looff- de Wild uit Kats, allen lid van de statencommissie milieu, hebben samen met medewerkers van de directie ruimte milieu en water hun initiatief uitgewerkt. Zij hebben het inmiddels aan hun commissie aangeboden. De milieuprijs moet leiden tot vergroting van het milieube wustzijn, opdat veel mensen hun gedrag aanpassen, waar bij vooral wordt gedacht aan consumenten, ondernemers en scholieren. Initiatieven die leiden tot een groot milieuren dement dingen eveneens mee. De prijs zou stimulerend moeten werken op de ontwik keling van milieubesparende technologieën en methodie ken. De taak en rol van de provincie bij milieu-aangele genheden moeten tot uitdruk king komen. Uit alle sectoren van de Zeeuwse samenleving kunnen projecten voor de prijs worden voorgedra gen. Alle milieu-invalshoeken komen in aanmerking, zoals de natuur of het groene milieu, de waterkwali teit of het blauwe milieu en de terugdringing van vervuiling bij bedrijven of het grijze milieu. Voorwaarde is wel dat de projec ten voorwaardenscheppend moeten zijn en al zijn uitgevoerd. Of daarbij al of niet een provincia le subsidie nodig was, doet niet ter zake. Projecten die al eerder met een prijs werden bekroond, worden uitgesloten. De projecten moeten in Zeeland hun beslag hebben gekregen en zij moeten passen binnen het beleid van rijk, provin cie en gemeenten. De pot Uit het milieufonds wordt jaarlijks een prijzenpakket van ten hoogste 10.000 gulden beschikbaar ge steld. Door dit prijzengeld moeten uitstraling, werving en prestige worden bewerkstelligd. De eerste prijs bestaat verder uit een milieu trofee die van Zeeuwse makelij moet zijn. Alle genomineerden zijn verzekerd van een aardigheidje als dank voor het meedoen. Gedacht zou kunnen worden aan een milieudi ploma. Geprobeerd wordt de Zeeuwse media te animeren tot het instel-, len van een Persprijs voor het milieu. De regionale kranten en de omroep moeten nog worden benaderd. Een tussenoplossing zou ook kunnen zijn dat de media en de provincie tot co-sponsoring overgaan. Een jury moet de prijzen toeken nen. Het gezelschap bestaat uit ten minste drie en ten hoogste zeven personen die allen op persoonlijke titel zitting nemen. Provinciale staten beslissen 7 februari over personeelsuitbrei ding bij de Zeelandbrug. Het onderhoud dat jaarlijks aan de brug moet worden uitgevoerd, maakt de uitbreiding met twee volle'banen noodzakelijk. In de begrotingsbrief 1997 staat dat dit jaar de voorbereidingen voor de vervanging van het weg dek en van de geleiderail worden afgerond, waarna de werkzaamhe den in 1998 uitgevoerd kunnen worden. Voor 1997 staan op het programma de voortgang in de vernieuwing van de dwarskracht- deuvels - de schokbrekers tussen Natuurlijk moet ernaar worden gekeken dat zij een zo breed mogelijk terrein van het totale milieuveld bestrijken. Uit emanci patie-overwegingen moet een evenredige verdeling tussen vrouwen en mannen tot stand worden gebracht. De jury wordt ondersteund door een ambtelijk secretaris en als voorzitter wordt gedacht aan de voorzitter van de statencommissie milieu. Nu is dat het statenlid H.A. Polderman- Martin. Als tot invoering van de milieuprijs Zeeland wordt overgegaan, zou de eerste dit jaar nog kunnen worden uitgereikt. Overigens moet de prijs geen automatisme worden. Zijn er in enig jaar onvol doende aanleidingen tot toeken ning, dan blijft de uitreiking achterwege. De statencomissie milieu bespreekt het initiatief-statenvoor- stel in haar vergadering van vrijdag 17 januari, 14.00 uur, in Het Groene Woud 1, Middelburg. De drie dames die het hebben ingediend, zullen het verdedigen. Provinciale staten zijn de instantie die op enige termijn de uiteindelij ke beslissing tot instelling van de prijs nemen. wordt Pau genoemd: politie aanhou den en uitreiken, als de politie de dagvaarding zelf uitreikt namens de officier van justitie. Wanneer het parket van de officier van justitie de dagvaarding opmaakt, wordt over Middelburgs aanhouden en uitrei ken (Mau) gesproken. In een aantal gevallen kan behandeling voor de rechter worden voorkomen, door voor die tijd een geldbedrag te vol doen. De politie wordt in een groot aantal gevallen gemandateerd om namens het Middelburgse openbaar ministerie een transactievoorstel te doen, een schikking. Van dat feit wordt wel aantekening gehouden, zodat bij herhaling de transactiemo gelijkheid komt te vervallen. Voor het rijden onder invloed, bestond deze vorm van versnelde afdoening al. In nauw overleg tussen politie en justitie is besloten om met ingang van 1997 ook zaken die val len onder zogenaamde veel voorko mende criminaliteit volgens de pau- procedure af te handelen. Duikers kregen na hun ijskoud verblijf in het water een slokje kruidendrank om zich wat op te warmen. Links van het wak de duikleider die door middel van het touw contact houdt met de duikers. Hier en daar in de duisternis een zoetwaterkreeftje. Dat is ongeveer alles. Maar daar gaat het de duikers zaterdagochtend niet om. Het is de spanning die het geeft om onder der gelijke barre omstandigheden tien tot vijftien minuten onder water te blijven terwijl er op het ijs ge schaatst kan worden. Een aantal leden van de Thoolse duik-en red dingsbrigade de Snotdolf en Stella Maris uit Steenbergen wagen de duik in een van de drie wakken die zijn uitgezaagd in het ijs. Steeds gaan er twee duikers te water die door middel van een koord aan elkaar verbonden zijn. Komt de een in moeilijkheden, dan kan hij terecht bij zijn maat, in duikerstaai buddy genoemd. Want de veiligheid bij het koude duikfestijn staat voorop, zo blijkt bij het wak. Zo staat er bij elke gat in het ijs een duikleider met een touw in verbinding met de duikers. Hij kan hun bewegingen volgen en ook signalen geven om weer terug te komen of ze op de juiste koers te brengen wanneer ze te veel zouden afwijken. Eén ruk aan het touw bete kent attentie, twee rukjes betekent ga naar rechts en drie ga naar links. De duikleider kan ook iemand ver bieden te water te gaan als de duiker met te veel of te weinig apparatuur naar beneden wil. Of wanneer de ademautomaat bevroren is. En niet elke duiker mag het ijskoude water in. Alleen de duiker die op zijn minst over een duikbrevet met twee sterren beschikt (er zijn er drie), mag onder de ijsvloer. Bovendien staat er ook altijd een reserve duiker klaar om in actie te komen als het echt mis gaat onder water. Paul van Rijswijk van De Snotdolf vertelt na zijn duik dat het zicht onder water goed is. Hij heeft zoetwaterkreeftjes gezien maar voelt wel de kou aan zijn handen en voeten. Op zijn ademautomaat (het verbindings stukje vlakbij de mond) heeft zich al ijs gevormd. Ook de nippel van het pak dat met lucht gevuld kan wor den om in het water te zweven, bevriest. Bestuurslid R. Verburg van De Snotdolf: "Ze gaan tot ze het koud krijgen. Iedere duiker weet hoeveel lucht hij per minuut onder water gebruikt. Door de kou verdubbelt dat. Als je twintig minuten onder wil blijven, moet je binnen het kwartier terug komen. Je moet er altijd voor zorgen dat je samen met 1 fles onder water kan blijven." Eenmaal het hoofd weer boven water krijgen de mannen een borrel tje aangeboden dat meestal in het wak wordt genuttigd. In de tent op de wal staat de chocolademelk en de erwtensoep te dampen. Ere-lid J. Jansen van de Snotdolf komt ook een kijkje nemen op het ijs. De bad meester van zwembad De Spetter in Tholen herkent onder het gezel schap in de zwarte duikerspakken enkele pupillen die hij tien, vijftien jaar geleden de eerste zwemlessen gaf. "Dat is toch mooi om te zien." Opus One. Dansgroep Opus One treedt zaterdag 18 januari op in dorpshuis Luctor et Emergo in Ril land. Vanaf acht uur brengt de groep het dans- en musicalprogramma The (st)Art of Entertainment'. Daar in gaat Opus One terug naar de Amerikaanse 'Minstrelshows' waar de oorsprong van de jazz- en tap dans ligt. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor in Yerseke of op het gemeentehuis in Kruiningen. de elementen van de brug - repa ratie van de spankassen aan de randen van de betonnen liggers en conservering van de basculebrug. Het werk aan de dwarskrachtdeu- vels gebeurt steeds in het voor- en najaar. Per nacht wordt één deuvel geplaatst. Aanvankelijk was daar veel tijd mee gemoeid, maar gaandeweg zijn in eigen beheer verfijningen in de werkwijze doorgevoerd, waardoor het karwei aanzienlijk korter duurt en bijge volg de brug ook minder lang voor het wegverkeer moet worden afgesloten. De bezwaarschriftencommissie houdt dinsdag 21 januari drie keer zitting in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Alle zittingen zijn openbaar. De eerste zitting is 15.00 uur. Gehoord worden de heer L.A. Hendrikse uit Kerkwerve en het emeentebestuur van Schouwen- uiveland. Het bezwaar richt zich tegen de weigering van gedepu teerde staten een verklaring van geen bezwaar te verlenen voor de uitbreiding van het transportbe drijf van de heer Hendrikse in Kerkwerve. Het toenmalige gemeentebestuur van Middenschouwen had die verkla ring gevraagd. De tweede zitting is 15.30 uur. Eco Vakantie Parks bv in Renesse heeft bezwaar gemaakt tegen de afwijzing van het verzoek aparte bewegwijzering naar het park te krijgen. De laatste zitting is die van 16.00 uur. De heer en mevrouw P. Malcontent in Kloosterzande zijn het niet eens met de beslissing van gedeputeeerde staten over bodemsanering aan de Eisenhowersingel in Kloosterzande. Waterschap Zeeuwse Eilanden breidt de afdeling voorlichting uit. Momenteel werken daar vijf men sen, die samen 3,6 arbeidsplaatsen innemen. Dat is met inbegrip van mevr. Kool, die op projectbasis werkt aan de geschiedschrijving van de voormalige waterschappen. In de door de algemene vergadering goed gekeurde nota communicatie wordt voorgesteld uit te breiden naar zo'n 4,7 arbeidsplaatsen. Naast extra uren voor de voorlichters - er wordt veelvuldig een beroep op hen gedaan - zal een educatief medewer ker aangesteld worden. Deze zal vooral voorlichting moeten geven aan schoolklassen, ondermeer via excursies, gastlessen en het begelei den van projecten. Het afgelopen jaar bijvoorbeeld bezochten zo'n 70 groepen een rioolwaterzuiveringsin stallatie. Met het aantrekken van een educa tief medewerker stelt het waterschap de subsidie bij aan de milieu-educa tieve centra (mee's) in zijn gebied. Dit jaar kregen die samen 13.500 gulden en er is een verzoek inge diend dat te verhogen naar 40.000 gulden. Maar in plaats daarvan is de totale bijdrage bepaald op 7000 gul den, terwijl daarnaast eenzelfde bedrag beschikbaar is voor projec ten die het waterschap raken. Het mee De Bevelanden en het Zeeuwse consulentschap natuur- en milieu educatie hebben daartegen geprotes teerd. In de algemene vergadering voerde hoofdingeland J. Rooden- burg (zelf voorzitter van het mee op Walcheren) de oppositie tegen het bestuursvoorstel aan. Hij kreeg ech ter slechts bijval van vijf bestuur ders, waaronder G. Westerweel uit Tholen. Laatstgenoemde voerde aan dat het voor het waterschap goedko per zou zijn om voorlichting via de mee's te laten lopen. Dat Zeeuwse Eilanden op dit terrein zaken gaat ontwikkelen zonder eerst te onder zoeken of er behoefte aan is, gaf hem een 'Sport7-gevoel'. Bijeenkomst Crohn. De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa vereniging Nederland begint op 20 januari met een gespreksgroep voor mensen met de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa. De bijeenkomst wordt gehouden van acht uur tot kwart voor tien in het pand van centrum thuiszorg in Temeuzen. Daarna volgen nog enkele avonden. Op 27 januari wordt een informatiebijeenkomst over de ziekten gehouden in hotel Terminus te Goes. Deze avond duurt van half acht tot tien uur. Men kan zich voor deze beide bijeenkomsten aanmelden bij ondermeer mevr. H.M. Jansen-van Deelen in Tholen tel. 0166-603834.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 17