Thoolse jeugd stapt op het ijs voor schaatswedstrijden I\irf rapen in St. Annaland Donderdag 16 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De festijnen op het Thoolse ijs gingen tot in het weekeinde nog steeds door. Veel scholen hebben wedstrijden georganiseerd. En van jong tot oud maakte men nog gebruik van de gelegenheid om de ijzers onder te binden. De jongsten hebben in deze strenge winter bijna veertien dagen gelegenheid gehad om het schaatsen te leren, terwijl degenen die deze kunst al machtig waren, zich volop uit konden leven. Velen grepen nog hun kans, want de dooi zit in de lucht en er staat al weer water op de banen. De Schalm Oosterscheldeschool Elfstedentocht Rieburch i Bij de start van één van de voorronden op de vest in Tholen kijken de medeleer lingen en leraren naar de verrichtingen van hun school genoten. Aan de kant verzamelt zich tevens een fors publiek. Met de schaatsen aan en een stempelkaart om de hals gaan de wedstrijd rijders het ijs op in de Pluimpot. Meghan Weeland (links) won bij de meisjes uit groep 7-8. In Tholen werd er een unieke schaatswedstrijd georganiseerd. Alle vijf basisscholen (inclusief de school voor bijzonder onder wijs De Veste) deden hieraan vrijdag mee. Wedstrijdleider J.F. Kousemaker (directeur van openbare basisschol Ter Tolne) was hierover heel tevreden. "Het is een uniek evenement en ik hoop dat er in de toekomst nog meer zal volgen." Bij elkaar stre den 275 leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8 om de eer. Ze kre gen allemaal een startnummer opgeplakt en om even na één uur gaf bestuurslid C. Burgers van de ijsclub Tholen het startschot voor de eerste van maar liefst 36 voor ronden. De deelnemers moesten een hele ronde op de vest bij de Parksingel maken. Aan gemoedigd door klasgenoten en het publiek, dat in groten getale aan de kant stond, reden ze voor wat ze waard waren. Een enke ling moest zijn enthousiasme met een val bekopen, doordat er hier en daar strootjes op de baan terecht waren gekomen. Het was een bont gezelschap. Leraren en leerlingen van de twee christelij ke, de openbare, montessori en speciale basisscholen ontmoetten elkaar op het ijs. Om kwart voor drie maakte men zich klaar voor de finales. En die leverden de volgende winnaars op: Groep 5 jongens: 1 Tim Dees; 2 Jan Willem Bout; 3 Izak Quist. Meisjes: 1 Jojanneke Nederlof; 2 Evi Pollie; 3 Jolanda de Graaff. Groep 6 jongens: 1 Kees Schot; 2 Martin Schot; 3 Richard Kok. Meisjes: 1 Mandy Deurloo; 2 Carola van Vossen; 3 Hilda de Waal. Groep 7 jongens: 1 Johan Bout; 2 Simin van der Male; 3 Zeb Braai. Meisjes: 1 Berdi Pekelsma; 2 Dominique van Hooijdonck; 3 Dieneke de Boer. Groep 8 jongens: 1 Wilmer Kousemaker; 2 Joost van de Graaff; 3 Sjaak Baaij. Meisjes: 1 Femke de Wolf; 2 Marianne Geuze; 3 Ilona Braai. Voor de ereplaatsen waren er grote medailles met inscriptie beschikbaar die op een erepodi um in ontvangst werden geno men. Tot slot schaatsten de leer lingen nog twee ronden voor het algemeen kampioenschap van Tholen. Bij de meisjes werd Berdi Pekelsma winnaar en Wilmer Kousemaker pakte de titel bij de jongens. Beiden won nen met ruime voorsprong en mogen dan ook wel enig schaats talent worden toegedicht. Ze zouden allebei wel graag een kampioenschap van Tholen en Sint-Philipsland willen verrijden, maar dan zal eerst de vorst opnieuw zijn intrede moeten doen. De reacties op het schaats- festijn waren volgens wedstrijd leider Kousemaker bij alle basis scholen positief. In Stavenisse stapten de leerlin gen van openbare basisschool De Schalm donderdagmorgen op het ijs voor een snelheidswed strijd en een spel. Eerst werd er volgens het afvalsysteem tegen elkaar geschaatst op snelheid. Daarna volgde het zogenaamde 'vlaggetje steken'. De kinderen moesten drie vlag getjes die aan het andere eind van de tien meter lange baan stonden, één voor één zo snel mogelijk ophalen. Dat viel niet mee, want rechtuit schaatsen is niet zo'n probleem. Maar op snelheid een bocht maken en tegelijk een vlaggetje uit een busje pakken, bleek best lastig. De kinderen amuseerden zich prima. Vijf deelnemers vielen tijdens de wedstrijd, maar nie mand hield er verwondingen aan: over. Als ze hun wedstrijd gere den hadden, konden de leerlin gen zich te goed doen aan warme chocolademelk. Een flink aantal ouders (waarvan enkelen de versiering van de baan op zich hadden genomen) stonden aan de kant hun kroost toe te juichen. Een enkeling had zelfs een spandoek meegeno men. De winnaars uit elke groep kre gen een beker en de overige deelnemers ontvingen een medaille op een standaartje als aandenken. Dhr. Moerland van ijsclub Stavenisse (die de prijzen beschikbaar stelde) overhandig de de bekers aan de winnaars. Na dik anderhalf uur togen de kinderen weer naar school; wat koud, want op de ijsbaan heeft de wind vrij spel. De uitslagen van de wedstrijden van De Schalm waren: Groep 1 t/m 4 jongens: 1 Mitchell van Luijck; 2 Jeffrey Moerland; 3 Marco Moerland. Meisjes: 1 Roxanne Smits; 2 Mirjam Smits; 3 Saskia Mooij. Groep 5/6 jongens: 1 Ralf Smits; 2 Perry Wesdorp; 3 Johnny Bazen. Meisjes: 1 Sharon Aarts; 2 Linda Mooij; 3 Leonie Potappel. Groep 7/8 jongens: 1 Yoesef Zouhari; 2 Mark Moerland; 3 Frans Fortuin. Meisjes: 1 Iris Clardeij; 2 Maureen Smits; 3 Ellen Janssen. Ook op de Oosterscheldeschool in Scherpenisse - vond men het tijd om massaal naar het ijs te trekken zolang het nog kon. Op de ijsbaan in het Pluimpotterrein was donderdagmorgen ruimte genoeg om er een echte race van te maken. Onder leiding van de leerkrachten die de groepen bij elkaar zochten en die de start en tijdwaarneming verzorgden, bestreden de leerlingen elkaar op de gladde ijzers. Er werd gere den van lichtmast tot lichtmast. Daarbij werden soms verrassen de resultaten geboekt zoals door de 4-jarige Anco van der Werff die met zijn tijd van 22.9 secon den menig oudere leerling achter zich liet. Uit zijn groep (1) deden er maar vijf mee aan de wedstrij den. Anco was de enige jongen. Colinda Van der Werff was met 25 seconden het snelste meisje bij de kleuters van groep 1. Claudia van Dijke werd tweede, Carmen van de Reest derde en Anke Vroegop vierde. De uitslagen waren: Groepen 2, 3 en 4 jongens: 1 Corné Anthonisse; 2 Leander Rijstenbil; 3 Stefan Bogers. Meisjes: 1 Nicky Lindhout; 2 Sabrina Grootveld; 3 Jolanda van Splunter. Groepen 5 en 6 jongens: 1 Jardo van Dorst; 2 Christian Poot; 3 Bas Vroegop. Meisjes: 1 Jeanella de Graaf; 2 Marcia Goedegebuure; 3 Veronique van Esch. Groepen 7 en 8 jongens: I Jelmer Eekman; 2 Edwin Kok; 3 Sander van Vossen. Meisjes: 1 Janita Anthonisse; 2 Willeke van Poortvliet; 3 Amanda Franken. Iedere groepswinnaar mocht een prijsje uitzoeken en elke deelne mer kreeg een schaatsdiploma met daarop de behaalde tijd. De ouderraad zorgde voor warme chocolademelk en frikadellen. Zo hadden de kinderen een beste tijd op het ijs in Scherpenisse. 'Gè gebeure,' zo kondigde de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk de mini Elfstedentocht aan die donderdagmiddag werd verre den achter de Wal en het natuur gebied de Pluimpot. Voor de Thoolse editie schreven zich tachtig wedstrijdrijders in en 86 toerrijders uit groep drie tot en met acht. De kinderen uit de hoogste groe pen moesten langs elf posten om hun kaart te laten afstempelen over een traject van 3900 meter. De leerlingen uit de lagere groe pen konden met een halve tocht volstaan. En de kinderen van groep 1 en 2 maakten een wandeling door het bos, moedigden de schaatsers aan en brachten brood bij de vogels. De tocht begon op de Pluimpot in de richting van 't strandje. Bij het wandelbrugge tje halverwege moesten de schaatsers diep bukken en op de terugweg was het klunen gebla zen naar achter De Wal waar de finish was. Er werd in drie leef tijdscategorieën gereden, ver deeld in een jongens- en een meisjesklassement. Er werd fanatiek gestreden om de eerste plaats. De snelste rijders waren binnen een kwartier terug, toer rijders deden er ongeveer een half uur over. Aan het evene ment -een initiatief van H. Bocxe- verleenden zo'n 20 ouders hun medewerking bij stempelposten en de koek-en zopietent. Pechvogel was Daan de Viet uit groep acht. Hij kwam kort na de start ten val en moest met een gebroken rechterarm de wedstrijd staken. Na afloop kre gen alle kinderen een medaille. Uitslagen: Groep 7-8, jongens: 1 Ad Pipping, 2 Niels Geluk, 3 Carlo van Dienst. Meisjes: I Meghan Weeland, 2 Delyse IJsseldijk, 3 Jantine Bazen. Groep 5-6, jongens: 1 Jelle Rinses, 2 Gertjan Snip, 3 Thomas Janssen. Meisjes: 1 Ginneke van Bloppoel, 2 Kimberley Verwijmeren, 3 Evelien Vermuë. Groep 3-4, jongens: 1 Michael de Jonge, 2 Remy Korthouwer, 3 Jan de Viet. Meisjes: 1 Inge Vermeulen, 2 Abier Barghout, 3 Sarah Panis. Na hun wedstrijd hardrijden genoten deze leerlingen van De Schalm op de ijsbaan in Stavenisse van een kopje warme chocolademelk. Luid aange moedigd door de overige kinderen zet deze leerling van de Oosterschelde school te Scherpenisse zijn beste beentje voor. Na eerdere wedstrijden voor leerlin gen van de basisscholen en schoonrij- den was het zaterdagmiddag de derde wedstrijddag op de St. Annalandse ijsbaan. Dit keer waren de leerlingen van het voortgezet onderwijs en ouderen aan de beurt. Op de 100 meter kwamen eerst zeven meisjes van 12 tot en met 15 jaar aan bod. In de spannende finale leek het op een nek-aan-nek race uit te lopen tussen Jolies Potter en Jennifer Bolier, maar de laatste viel in de slotfase, waardoor Jolies onbedreigd de hoofdprijs won. Samantha Bos kwam als derde op het erepodium. Bij de jongens van 12 t/m 15 jaar was de animo groter met achttien deelne mers. Nadat er al eerder een voorron de overgedaan moest worden omdat de twee schaatsers gelijk over de streep kwamen, was ook de Finale uiterst spannend. Matthijs Bruijnzeel zegevierde uitein delijk voor Marcel v.d. Klooster en Tom van Iwaarden. Voor de catego rie 16 jaar en ouder hadden zich alleen twaalf mannen ingeschreven. John v.d. Klooster bleek op hockey schaatsen de beste sprinter op de 100 meter. Leon de Witte Azn., die vorige week de halve marathon had gewon nen, werd op deze korte afstand twee de. Rien Fase Wzn. kwam als derde op het podium. Het bestuur van de ijsclub St. Annaland haalde tenslotte een oud spel van stal, het turf rapen, wat voor menige jongere een openbaring was. De de organisatoren hadden flinke stukken turf weten te bemachtigen, zodat de tien stuks voor velen wat teveel van het goede waren om die in één keer mee te nemen. De rappe Ad Oostdijk, die vorige week de derde prijs won bij het schoonrijden indivi dueel, bleek de snelste turfraper. Mark Nelisse werd tweede en Peter v.d. Linde derde. De ouderen onder de vijftien deelnemers moesten de eer daarmee aan de jongere turfrapers overlaten. De prijzen (geldbedragen, een hamer, een taart of worst) werden uitgereikt door de ijsmissen Amanda Hermans en Monique Soomers. Voorzitter W.J. Mosselman van de ijsclub St. Annaland deed zaterdagmiddag zelf mee aan een wedstrijd turfrapen; de jeugd kijkt zijn ogen uit bij dit al oude winterspel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13