'Goede voornemens en problemen zullen altijd wel blijven bestaan' Ministerie wil woningsubsidies toch terughebben Niet met de rommelpot op pad Politie heeft een 'makkie' met oudjaar Verspilling van geld Chauffeur J. Verwijs onderscheiden Brand stichten mag van politie Donderdag 9 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De tijd rond oud en nieuw brengt veel mensen tot nadenken. Er wordt gemij merd over het verleden, gesproken over het heden en gedroomd van de toe komst. Verwachtingen worden uitgesproken voor het nieuwe jaar. Goede voornemens zijn als een traditie aan nieuwjaarsdag verbonden. Hoe denkt de Thoolse jeugd over de toe komst. Drie leerlingen van het Scheldecollege in Sint- Maartensdijk doen een boekje open. Geen oliebollen Leerlingen van Scheldecollege St. Maartensdijk blikken vooruit Dakota en Hercules Grenzen dicht Carrière Raad van State over 18 St. Philip slanders Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (Vrom) wil ten onrechte uitgekeerde sub sidies aan 18 huiseigenaren in St. Philipsland en Anna Jacobapolder alsnog terug hebben. Dat bleek dinsdag voor de Raad van State, waar het ministerie beroep had aangetekend tegen een uitspraak van een Middelburgse rechter, die de huiseigenaren in een eerdere procedure gelijk gaf. Misbruik 1 m üM m ML Gezusters Beukelaar hebben het prima naar hun zin in Ten Anker Het vieren van oud en nieuw is tegenwoordig alom gebruikelijk. Mensen zitten zo mogelijk bij familie, ken nissen of gewoon in het eigen gezin gezellig te wachten tot de klok (al dan niet op de televisie) haar twaalf slagen laat horen. Onder het genot van oliebollen en appelbeig nets en het heffen van een glas (met champagne of aan verwante drank) wordt het nieuwe jaar ingeluid. Het is een ingeburgerd gebruik waaraan slechts weinigen niet op één of andere manier meedoen. Maar een halve eeuw geleden was dit helemaal niet zo algemeen verbreid. Te goed Slechts drie jongeren naar Halt De nacht van 1996 op 1997 is in de gemeente Tholen zeer rustig verlopen. De snerpende kou weerhield veel herrie schoppers ervan om al te lang over straat te zwerven. Ook van het afsteken van vuurwerk was er daardoor rela tief weinig overlast. Het politiebureau in Tholen was de hele nacht geopend. Voorlichting Stemmen van lezers Het onderzoeksinstituut NIPO heeft net voor de jaarwisseling een onder zoek gehouden naar de goede voor nemens van de Nederlanders. Daar uit bleek dat het veelal de ouderen zijn die goede voornemens hebben en dat jongeren hier veel minder aan meedoen. Ruim de helft van de vol wassen Nederlanders heeft totaal geen goede voornemens. Petra Poot uit Sint-Maartensdijk en Ines Len- ton en Alexander de Graaf uit Tho- len zijn leerlingen aan het Schelde college in Sint-Maartensdijk (voor heen TSG). Zij hebben zich wel degelijk enkele dingen voorgeno men voor 1997. Al liggen die zaken wel wat uit elkaar. Petra Poot is veertien jaar en zit in de tweede klas. Ze moet aan het eind van dit jaar een richting kiezen en zit nu nog in het algemene deel van het voorbereidend beroepsonderwijs. Ze wil de kant van de verzorging op en zou later graag winkelbediende worden. Oudejaarsavond bracht ze thuis door bij haar familie, zonder oliebollen, maar met appelflappen. Vuurwerk stak ze niet af. De 15-jarige Alexander de Graaf is wel een vuurwerkfanaat. Hij stak de hele dag lontjes aan. 's Avonds bracht hij thuis door, tussen familie leden, onder het genot van een appelflap (ook hier géén oliebollen) bij de televisie. Alexander zit in de derde klas en heeft voor de richting metaaltechniek gekozen met vakken als machine- en constructiebank- werk en lassen. Later wil hij graag duiklasser worden. Een besloten feestje was de jaarwis seling voorde 15-jarige Ines Lenton uit Tholen. Zij vierde oud en nieuw met alleen haar vriend. Ze keken naar het vuurwerk, aten een hapje en dronken een slokje. Ines is aan haar laatste jaar op de Sint-Maartensdijk- se school bezig. Ze begon met metaaltechniek, maar stapte over op verzorging. Hoewel ze deze oplei ding wil afmaken, ligt daar volgens haar toch niet haar toekomst. Ze wil hierna naar de streekschool West-' Petra Schot (links), Ines Lenton en Alexander de Graaf denken dat goede voornemens de wereld niet zullen veranderen. Brabant om haar diploma voor de detailhandel te halen. De drie leerlingen volgen het nieuws niet echt goed, moeten ze toegeven. "Ik lees echt nooit een krant", bekent Alexander. En ook Ines en Petra beamen dat ze weinig op de hoogte zijn. Maar wat is hen dan het meest bijgebleven van het afgelopen jaar? "De twee vliegtuig rampen met die Dakota en die Her cules", zegt Petra. "En waarom? Nou ja, ze zijn in Nederland neerge stort. Daar heb je toch meer mee dan wanneer het ver weg gebeurt. En in dat ene vliegtuig zat ook een Thools meisje." Ines zoekt het wat dichter bij huis. "Mijn moeder heeft weer een vriend gekregen en die is bij ons komen wonen. Dat vond ik wel leuk. Maar verder is me niet speciaal iets bijgebleven van vorig jaar." Ook Alexander weet zo snel niets uit het nieuws op te diepen. "Ik Vond het wel mooi dat ik een baantje heb gekregen als vakkenvuller bij Albert Heijn. Dat is best leuk en het ver dient ook nog wel aardig." Goede voornemens hebben de drie echter wél. "Ik heb nu een kranten wijk en die wil ik graag houden en verder wil ik minder vaak televisie kijken", vertelt Petra. "Het houdt me nogal eens van mijn huiswerk af. Vooral de soapseries en films." Behalve de soapseries, wordt dit probleem ook door Ines en Alexan der herkend. Hoewel ze alledrie redelijk tot goed mee komen op school, valt er op sommige punten toch nog wel wat te verbeteren, vin den ze. Ines heeft heel andere voor nemens. "Ik wil meer gaan sporten. Voor mijn conditie en ik wil ook wel wat afvallen. Ik doe nu al aan fit ness, maar dat wil ik voortaan vijf avonden per week gaan doen", ver telt de Thoolse. "Daarnaast wil ik wel wat aardiger zijn tegen anderen. Ik ben dit jaar niet echt zo leuk geweest tegenover sommige men sen, vooral niet tegen mijn ouders." Ines denkt dat het met de nodige moeite wel zal lukken om wat aardi ger te zijn. Al moet dat natuurlijk wel van twee kanten komen volgens de scholiere. "Als mensen niet aar dig zijn tegen mij, dan ben ik het ook niet." Alexander wil voorlopig steeds ver der komen door te leren. Maar hij heeft zich ook een meer materialis tisch doel gesteld: een brommer èn het bijbehorende certificaat. Dat inmiddels verplichte bromfietscerti ficaat zit de drie jongeren overigens niet lekker. "Ik vind het gewoon niet eerlijk. Mijn broer heeft het nog gewoon kunnen kopen, maar als ik later een brommer of scooter wil, moet ik er examen voor doen", zegt Petra. Ines én Alexander zijn het met haar eens. "Je krijgt toch ver- keersles op de lagere school? Dus we kennen de regels toch wei. En bovendien zijn er nog best veel leer lingen die het examen een paar keer moeten afleggen voor ze dat certifi caat hebben. Dat kost allemaal weer geld", vinden ze. Wat goede voornemens betreft, zou den er wereldwijd heel wat gemaakt en uitgevoerd moeten worden. Oor logen, hongersnood en misdaad rij zen de pan uit. Ook Alexander, Ines en Petra zien het somber in. "Ik denk niet dat er in 1997 iets zal verande ren aan die situatie", zegt Ines. "Het gaat altijd wel weer ergens fout." Petra ziet het iets rooskleuriger: "Misschien als er nu werkelijk eens maatregelen genomen worden. Als er ook echt iets gebeurt." Maar Alexander en Ines zien dat er niet zo snel van komen. "In Joegoslavië is de oorlog net voorbij en dan begin nen ze meteen weer met demonstre ren", geeft Alexander als voorbeeld. Uit de problemen in de wereld vloei en voor Nederland ook een aantal moeilijkheden voort. Volgens de drie leerlingen van het Scheldecolle ge is het in Nederland zelf ook niet altijd koek en ei. "Nou ja, al die werkloosheid bijvoorbeeld. Ik ben best wel eens bang dat ik geen baan krijg als ik klaar ben met school", zegt Ines. "Als ik voor Nederland mocht beslissen dan zou ik er niemand meer inlaten. Er komen veel te veel mensen binnen. Alle vluchtelingen en buitenlanders die hier zitten, mogen wat mij betreft natuurlijk blijven, want zij hebben hier een nieuw bestaan opgebouwd. Maar alle nieuwe moeten maar eens door een ander land opgevangen wor den." Ook Alexander en Petra zien de werkloosheid als een groot pro bleem, maar zij willen toch iets min der drastische maatregelen. "Alleen de noodgevallen binnenlaten", vindt Petra. "Ik denk dat je zelf ook wel heel graag naar binnen zou willen als er in je eigen land oorlog is", voegt Alexander eraan toe. Alledrie erkennen ze dat het probleem van vluchtelingen veel minder zou spe len als er geen werkloosheid was. Tegelijkertijd constateren ze dat men het in Nederland vergeleken bij andere landen erg goed heeft. Op de vraag of dan het geld van studie beurzen bijvoorbeeld niet beter naar arme landen kan worden gestuurd, wordt bedenkelijk gekeken. "Je moet toch ook zelf rondkomen?", is hun reactie. Ook bekennen ze dat ze later zullen protesteren als bijvoor beeld de jaarlijkse loonsverhoging zou worden ingehouden. "Je hebt het al wel goed, maar je gaat dan toch mee. Je komt voor jezelf op", vinden Petra, Ines en Alexander. Over de vraag of er werk voor hen is na hun schooltijd denken Alexander en Petra nog niet teveel na. "Dat zien we dan wel weer. Nu wil ik eerst nog zover mogelijk komen door diploma's te halen", zegt Alexander. Van de drie leerlingen heeft Ines het meest uitgesproken carrièrebeeld. Hoewel ze wisselde van interesse, weet ze toch zeker dat ze de handel in wil en ook wil blijven werken. "Een vriend is leuk, maar trouwen en kinderen krijgen niet hoor", ver telt ze. "Ik zou best naar bijvoor beeld Spanje gaan als daar een goe de baan voor mij zou zijn. Geen enkel probleem en mijn vriend neem ik dan wel mee." Petra ziet werken 'n het buitenland echter niet zitten. "Wel bijvoorbeeld ergens anders in Nederland, maar verder weg niet." De 14-jarige wil later wel trouwen en kinderen krijgen. "Maar eerst nog een paar jaar werken", voegt ze eraan toe. Ook Alexander is niet erg happig op emigreren naar een ander land. Aan een gezin dénkt hij zelfs nog niet. "Dat zou misschien ook niet zo handig zijn als ik ook echt duiklasser zou worden. Volgens mij ben je dan meer weg dan thuis." Al met al zien Petra, Ines en Alexan der het nieuwe jaar wel zitten. School staat daarbij op de eerste plaats, zeggen ze tot genoegen van hun leraren. Een gezellige school, daar zijn ze het over eens. De staatssecretaris van volkshuis vesting had de subsidies ingetrok ken omdat er bij de bouw van nieu we huizen door Woonplan uit De Bilt misbruik van de premie A-rege ling zou zijn gemaakt. De bouwper celen zouden door de gemeente en Woonplan bewust zijn gesplitst omdat anders de grondkosten te hoog zouden worden om nog voor de volle honderd procent subsidie in aanmerking te komen. Later werd het afgesplitste deel alsnog aan de bewoner verkocht voor de bouw van een garage of de aanleg van een gro tere tuin. Bij de behandeling in Middelburg maakten zowel dhr. Aantjes van Woonplan als de toenmalige burge meester T.A. Vogel duidelijk, dat alles in overleg met het ministerie was gebeurd. Verkleinen van bouw- kavels was een gebruikelijke prak tijk in het land. De Middelburgse rechter oordeelde, dat er geen enkel bewijs voor koppelverkoop was. De achttien betrokkenen hoefden geen cent subsidie terug te betalen en kre gen de opgeschorte bijdragen als nog, maar het ministerie ging tegen die uitspraak in beroep. Een woordvoerder van het ministe rie voerde dinsdag bij de Raad van State aan, dat de gemeente misbruik had gemaakt van de soepele opstel ling van het ministerie. "De premie regeling werd op allerlei manieren misbruikt", stelde mevr. C. Mole naar van het ministerie. Koninklijk. Het landbouwmechani- satiebedrijf Van Trier in De Heen heeft het predikaat 'koninklijk' gekregen. Dit in verband met het 250-jarig bestaan van het familiebe drijf. De erkenning is uitgereikt door burgemeester Van Wijk van Steen bergen. In een vergelijkbare zaak in de gemeente Horst kreeg het ministerie gelijk. Als dat ook in St. Philipsland zou gebeuren, kunnen de 18 huisei genaren volgens mevr. Molenaar een claim indienen bij Woonplan of de gemeente. De achttien huizen staan aan de Schelpkreekstraat, Esdoomhof, Ber kenpad en Wilhelminastraat in St. Philipsland en aan de Steintjeskreek in Anna Jacobapolder. De betrokke nen zijn A. Dieleman, G.P.J. Koen, R.M. Booy, J.F. Wallet, A. van de Velde, W.C. Kempeneers, A. van Nieuwenhuijzen, C. Broere, L.A. Polderman, A.L. van Herk, R.T. Ruijtenberg, J.H. Sturris, J.A.F. Verbraeken, A. Verwijs, C.M. Lis- seveld, J.M. Steyn, A. Boon, L. Kempeneers en T.A. Moerland. Het ministerie had in februari 1994 Van de Velde en W.C. Kempeneers geweigerd om subsidie te verstrek ken, bij de overigen ging het om terugvordering van al verleende bij dragen en stopzetting van toekom stige betalingen. Gemiddeld ging het om 20.000 gulden subsidie per woning, maar in enkele gevallen was het maximum 41.000 gulden. Dat burgers het maximale uit een subsidieregeling proberen te halen, ook al ook gebeurt dat via strate gisch gedrag als grondsplitsing, was volgens de Middelburgse rechter niet strijdig met de regelingen van het ministerie. Na het sluiten van de koopovereenkomst is het de huisei genaren volgens circulaires van het ministerie toegestaan om via meer- werk extra kwaliteit aan de woning toe te voegen. De aankoop van een stukje grond hoorde daar ook bij, oordeelde de Middelburgse rechter in februari 1996. Met het beroep van het ministerie bij de Raad van State duurt de onzeker heid voor de St. Philipslandse huis eigenaren voort. Over ongeveer zes weken kan er een uitspraak bekend worden. De gezusters Beukelaar hebben het prima naar hun zin in Ten Anker. Van links naar rechts: mevr. K. Kloet-Beukelaar, mevr. F. van der Eijk-Beukelaar en mevr. MEngelvaart-Beukelaar. In zorgcentrum Ten Anker te Tho len wonen drie gezusters die hiervan mee kunnen praten. De 85-jarige mevr. K. Kloet-Beukelaar woont in de verzorging, mevr. F. van der Eijk-Beukelaar (82) in de serviceflat en de 79-jarige mevr. M. Engel vaart-Beukelaar in een aanleunwo ning. Zij zijn dochters van een Thoolse winkelier en zitten nu geza menlijk in Ten Anker. Ook tijdens de nieuwjaarsreceptie van Ten Anker zijn de dames bij elkaar aan tafel te vinden. Mevr. Van der Eijk vertelt dat er bij haar thuis vroeger geen sprake was van het vieren van oud en nieuw. "Nee, dat gebeurde bij ons niet. Niets van al die tierelan tijnen en ook niet opblijven tot het twaalf uur was. Maar de volgende dag hadden we wel vrij", legt mevr. Van der Eijk uit. Ze ging niet, zoals veel kinderen vroeger, zingend met de rommelpot langs de deuren. "Dat mochten we niet van vader. Dat was schooien. Maar we hadden het maar wat graag gedaan. Je haalde daar mee best veel geld op. Kijk maar naar die paar kinderen die het tegen woordig nog doen. Dat vieren van oudejaarsavond is volgens mij pas na de oorlog echt op gang geko men." Mevr. Van der Eijk en haar man hadden een slagerij in de Kerk straat in Tholen, later overgenomen door de slagersknecht, H. Poot. "Bij ons achter hingen de varkensblazen voor de rommelpotten te drogen", vertelt ze. "Toen werd zoiets nog gedaan. Maar tegenwoordig is dat gebruik alweer afgezakt." Voor sommige ouderen betekent het einde van het jaar een sombere tijd. "Je hebt inderdaad mensen die gaan zitten kniezen, maar dat doen ze dan vaak altijd al. En dat terwijl we het hier zo goed hebben; veel te goed. Echt, Ten Anker is fantastisch", zegt mevr. Van der Eijk. "Maar het is een kwestie van instelling. Er is hier zoveel te doen dat je vrijwel elke dag onder de pannen kunt zijn als je dat wilt. Er zijn creatieve uurtjes, je kunt kof fie gaan drinken in de grote zaal, er is welfarewerk en een koortje. Genoeg te doen, maar je moet het wel willen." De Thoolse maakt zelf dankbaar gebruik van al deze moge lijkheden. "Sommige bewoners zeg gen weieens tegen me: Je bent altijd weg." Mevr. Van der Eijk, die nog steeds zelf auto rijdt, heeft voor het nieuwe jaar bescheiden wensen. In ieder geval ligt de jaarlijkse vakan tie naar Bos en Duin in Oostkapelle in het verschiet. Maar verder is het slechts: "Ik hoop dat we allemaal gezond en nog lang bij elkaar mogen blijven." En daarop kunnen haar zusters toosten. Vanaf oudejaar 's avonds acht uur tot nieuwjaarsnacht vier uur waren de agenten paraat. Ze hoefden echter slechts sporadisch in actie te komen. Een politiewoordvoerder meldt maar één incident waarop de politie is afgegaan. In de Minneputtestraat te Tholen vloog een vuilniscontainer in brand doordat er vuurwerk in was gegooid. De politie ging ernaartoe en bluste zelf het brandje. Maar er gebeurde toch nog wel meer dat aan de aandacht van de politie ontsnapte. Jongeren onder de zes tien jaar die vuurwerk bij zich had den bijvoorbeeld. En rotjes of strij kers werden in vuilnisbakken, kle- dingcontainers en glasbakken gegooid. Een afvalbak op de hoek van de Burg. Versluijsstraat en Molenstraat in Oud-Vossemeer is al jaren het mikpunt van vuurwerkvan- dalisme. Dit jaar begaf uiteindelijk de bodem het. Maar de politie greep ook niet altijd in bij een melding. Zo ontstond er door ontploffend vuur werk een brandje aan de achterkant van een bejaardenwoning aan de Secr. Rijstenbilstraat. Door de hitte sprong een ruit van het huis aan dig gelen. De politie werd. ingeseind, maar zei niets te kunnen doen. Des ondanks bleef het volgens de politie heel rustig rond de jaarwisseling. "Een gevolg van de extreme kou. Het is trouwens in heel de Ooster- De 43-jarige beroepschauffeur J. Verwijs uit St. Maartensdijk is zaterdag tot zijn verrassing onder scheiden. Bij zijn werkgever Ber- naards transport in Halsteren kreeg hij het IRU-diploma met speldje omdat hij 20 jaar aanééngesloten in de transportsector werkzaam is, waarvan 15 jaar bij het grensover schrijdend vervoer. Bovendien had hij meer dan 1 miljoen kilometer afgelegd. Een andere voorwaarde voor de onderscheiding was, dat de chauffeur de laatste vijf jaar niet met justitie in aanraking moest zijn gekomen en ook daaraan voldeed Verwijs. Directeur L. Bernaards reikte de onderscheiding zaterdag uit tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in het bedrijf. "We gaan daar nooit naar toe, maar nu hadden we een brief gekregen dat er iets speciaals zou zijn", vertelt mevr. Verwijs, terwijl haar man met zijn trailer in België rijdt. "Zelf wilde ik ook na die spe ciale uitnodiging nog niet, maar Jan drong er op aan dat we samen gin gen. Niets vermoedend reden we naar Halsteren, want we hadden geen idee dat het speciale voor mijn man en nog een Brabantse collega was bestemd, totdat ze naar voren werden geroepen. Maar het was best wel leuk, zo'n verrassing!" Jan Verwijs is sinds 6 april 1979 in dienst van Bemaards. Hij vervoert met zijn trailer allerlei goederen, met name naar Frankrijk. schelderegio erg rustig geweest", meldt een politiewoordvoerder. Bij het Halt-bureau bleef het ook erg rustig. Vorig jaar werden er in de hele Oosterschelderegio zo'n zestig jongeren in de kraag gevat en naai Halt verwezen voor vuurwerkdelic ten. "Nu zijn er in het hele gebied nog geen dertig opgepakt waarvan er nog zes voor de boete hebben gekozen", legt coördinator mevr. S. de Koeijer van Halt uit. "Een aantal jongeren waren uit Zeeuws-Vlaan- deren en Walcheren afkomstig en hebben hun straf dan ook daar afge werkt. Op Tholen zijn er drie jonge ren aangehouden in verband met het te vroeg afsteken van vuurwerk. Zij hebben donderdag hun alternatieve straf gehad." Die straf bestond uit het vegen van het terrein van de brandweerkazerne en poetswerkzaamheden in de' kazerne zelf. Daarnaast kregen de jongelui voorlichting over de geva ren van vuurwerk. Mevr. De Koeijer wil het feit dat er veel minder jeugd is opgepakt voor vuurwerkdelicten niet alleen aan het erg gure weer wijten. "Nee, ik denk en ik hoop dat de intensieve voorlichting toch ook wel haar vruchten af heeft gewor pen. Die geluiden krijgen we ook vanuit de politie en van anderen. Dus we hopen dat het ook in de toekomst nog verder zal dalen", aldus de coör dinatrice. Op oudejaarsmiddag is er omstreeks half vijf brand gesticht bij mevr. Minheere in de dr. Renesstraat te Oud-Vossemeer. Mevr. Heydra was daar op bezoek en zou naar huis. gaan, toen ze in de slaapkamer vlammen zag tot aan de goot. Ze dacht, dat het binnen was, maar al gauw kwam ze tot de ontdekking, dat buiten een bank in brand stond. De vlammen gingen langs het raam van de slaapkamer tot de goot. Door de hitte sprong het raam van de slaapkamer kapot. De gealarmeerde politie zei, dat hij niets kon doen, want op oudejaars dag mag je vuurwerk afsteken. Dus met andere woorden moet een vrouw van 80 jaar maar zien wat ze dan doet. Hardstikke glad buiten, de buren niet thuis. Gelukkig was er iemand, anders was alles afgebrand. Waarom kijken de ouders niet eens wat hun kinderen doen. Er zijn plaatsen genoeg om vuurwerk af te steken. Waarom moet dat persé bij bejaardenwoningen met oude men sen. Het is een schande. Als de ban dieten zien dat het vuurwerk brand veroorzaakt, dan vliegen ze hard weg. En wie betaalt nu de schade? Mevr. Stouten Westvest, St. Maartensdijk. W.B. van Osch, uw schrijven zal lang in mijn gedachten blijven. Ik nam, gedichtelijk, dezelfde stand niet zo lang geleden in deze krant. Jaer is veel verspilling van geld, te veel 'hebbes', te veel geweld. Liefst nu en dan doen met ietsje minder en weiger dat commercieel gehinder gevend het idee dat men is niet blij zondermeer 'ik' en minder 'jij'. Voor mij mag het wel anders om, maar de mens is kortzichtig en vaak dom. Hoe sommige jongeren reageren intolerant en zonder manieren, mensen, nieuwjaarswensen. Al dat pyrotechniek kopen wij niet zolang men overal nog ellende ziet. Trouwens, mensen laten op de stoep zodat men blijft, na alle geklap en bij mensen in nood! Ook hier in Tholen vindt men ze, net als in Polen. Alleen laat men ze hier over aan hun lot want over hen is nog geen t.v.-spot Maar met wat goede intentie Gelukkig nieuwjaar; maak een ander blij. Mevr. PjLS. Kubista, Kreeftenstraat 3, Tholen I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3