Jong geleerd is oud gedaan Wedstrijden op de gladde ijzers Elfstedentocht Donderdag 9 januari 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Korte baan Thijs Moerland Rien Manneke Piet de Rijke Kees Stouten Vroege ijspret in Scherpenisse, waar de baan op de Pluimpot daags na Kerstmis open ging. Op zaterdag was in de wijde omge ving nauwelijks éen plekje voor de auto te vinden, zo druk was het met schaatsliejhebbers. Op de grote baan is er ruimte voor iedereen: hardrijders, schoonrijders, geroutineerde schaatsers en peuters die hun eerste schreden op de gladde vloer zetten. V Alle begin is moeilijk. Zelfs met dubbele ijzers onder valt het schaatsen niet mee. Maar met hulp van vader komt alles goed. Als het water stolt en de ijzers uit het vet gehaald worden, komen er ook altijd weer een paar wedstrijden uit de bus. De ijs- club Sint-Annaland loopt daarbij voorop. Vrijdag en zaterdag werden er club- en jeugdwedstrijden gehouden. De tweede vest in Tholen is als ijsbaan zeker zo in trek als de officiële baan op de eer ste vest. Dat bleek zaterdag voor oudjaar, toen de baan voor het eerst open was. Niet alleen de jeugd haalde de schaatsen en sleeën uit het vet, maar ook heel wat volwasse nen, al ontbreken die op dit plaatje. De Tramput in Sint-Philipsland is vooral het domein van de jeugd. Die trekt er zijn baantjes, rijdt er met de slee en helpt bij het schuiven van de ijsbaan. Het schoonrijden wordt door steeds minder mensen beoefend, maar ook in de gemeente Tholen zijn er nog altijd liefhebbers. Zaterdagmiddag werden de clubkampioenschappen van ijsclub Sint-Annaland verreden onder het toeziend oog van de jury leden M. Fase uit Sint-Annaland, M. Potappel uit Tholen en P. van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer. Zij beoordeelden de 32 deelnemers op de streek (langgestrekte boog en met een constant tempo), de houding (licht voorovergebogen, armen rus tig en ongedwongen en het vrije been niet te hoog boven het rijdende been) en de helling (regelmatig beurtelings naar links, rechts, voor en achter). Nadat ook de totale indruk was meegewogen, kwam men tot de beoordeling. Aan de cate gorie paren tot en met 20 jaar deden slechts twee duo's mee. De uitslag was: Paren vanaf 21 jaar: 1 Corine en Dies Dekker; 2 Maatje en To Moerland; 3 Iza Leemreijze en Rien Hage. Paren t/m 20 jaar: I Arina Ketting en Eline Heijboer, 2 Addy Rijnberg en Maritha Bungener. Individueel vanaf 21 jaar: 1 Rien Hage Gzn.; 2 Wim Mosselman; 3 Ad Oostdijk. Vrijdagmiddag werden in Sint- Annaland ijswedstrijden voor de jeugd vanaf twaalf jaar gehouden. Hier deden in totaal 32 schaatsers mee. De wedstrijden besloegen één ronde met tijdopname, behalve bij de meisjes van 16 jaar en ouder die twee ronden reden en bij de halve marathon die twintig minuten plus twee ronden duurde. De winnaars waren: Halve marathon: 1 Leon de Witte (dubbelde de overige deelnemers!); 2 Arie Fase; 3 Ewoud Fase. Jongens 12 en 13 jaar: 1 Merijn v.d. Klooster; 2 Colin Bolier; 3 Leander Bungener. Jongens 14 en 15 jaar: 1 Matthijs Bruijnzeel; 2 Egbert Moerland; 3 Tom van Iwaarden. Aan deze cate gorie deed ook Marjolijn v.d. Vlies als enige meisje van 16 jaar en ouder mee. Ze werd vijfde. Meisjes 12 en 13 jaar: I Ineke Menheere; 2 Marian Poot; 3 Tamara Jeroense. Meisjes 14 en 15 jaar: I Anne Hage; 2 Wendy Lindhout; 3 Irma Hage. Diezelfde middag werden er ook wedstrijden voor de basisschool- jeugd gehouden in Sint-Annaland. Hieraan deden 97 kinderen mee. De deelnemers uit de groepen 7 en 8 reden 200 meter, groepen 5 en 6 reden pionwedstrijden over 75 meter, de groepen 3 en 4 deden het spel vlaggetje steken over 60 meter en de kleuters reden 50 meter hard. De uitslagen waren: Jongens groep 7 en 8: 1 Stephan Goedegebuure 34.25 sec.; 2 Hubert Bruijnzeel 34.72 sec.; 3 Ruurd Kats 35.14 sec. Meisjes groep 7 en 8: 1 Jolies Potter 33.14 sec; 2 Jotien Fase 34.39 sec.; 3 Leonie Rouwendaal 36.31 sec. Jongens groep 5 en 6: 1 Jacco van Poortvliet 26.05 sec.; 2 Janno de Boer 27.43 sec.; 3 Harmen Koppejan 28.05 sec. Meisjes groep 5 en 6: 1 Linda Fase 28.49 sec.; 2 Tessa Fase 29.28 sec.; 3 Clarinda Koppejan 30.7 sec. Jongens groep 3 en 4: 1 Danny Gunter; 2 Hans van Poortvliet; 3 Daniël van Lit. Meisjes groep 3 en 4: 1 Alice Ridderhof; 2 Miranda Snoep; 3 Colinda Vaders. Groep 1 en 2 algemeen: 1 Petty Weijler, 2 Jessica Verhoef; 3 Gino de Wilde. Bij de verloting van de ijs- club won Marcel v.d. Jagt de hoofd prijs, een half varken. Er werden verder nog 41 andere prijzen ver loot. De ijsclub Sint-Annaland heeft nög twee wedstrijden in het verschiet. Zaterdagmiddag kan iedereen mee doen aan het open kampioenschap op de korte baan. Deze wedstrijd over 200 meter wordt verreden in twee groepen: rijders van 12 t/m 15 jaar en van 16 jaar en ouder. Per groep zijn er drie geldprijzen te win nen. Men kan zich voor deze wed strijden inschrijven op vrijdagavond van zeven tot acht uur en zaterdag van één tot twee uur. Om half drie beginnen de wedstrijden. Later op diezelfde middag, om vier uur, wor den de ijswedstrijden turfrapen gehouden. Hiervoor kan men zich zaterdag tot drie uur inschrijven. Ook hier zijn drie prijzen beschik baar. De basisscholen zoeken het ijs eveneens op. Vanochtend worden op de Pluimpot in Scherpenisse wedstrijden georganiseerd voor alle groepen van de Oosterschelde- school. En in Stavenisse voor de Schalm, waar hardrijden, vlaggetje steken en verkleed rijden op het pro gramma staan. Vanmiddag reden de groepen 3 t/m 8 van De Rieburch in Sint-Maartensdijk aan voor de 'elf stedentocht'. Achter de wal kunnen de leerlingen kiezen voor de wed strijd- of de toertocht. Vrijdag middag staan op de vest in Tholen westrijden gepland voor de groepen 5 t/m 8 van de basisscholen én de Veste. In Oud-Vossemeer bezocht de Sint Anthoniusschool de ijsbaan dinsdag al. Zondag organiseerde de ijsclub een hinderniswedstrijd, waaraan zo'n 45 kinderen meede den. Het bestuur overweegt nog om dit komende zaterdag te herhalen, maar houdt een slag om de arm omdat er dooi wordt voorspeld. Op de Annewas in Sint-Annaland zwieren de winnaars van de wedstrijd schoonrijden voor paren voorbij. Links Corine en Dies Dekker die wonnen bij de paren vanaf 21 jaar. Rechts Arina Ketting en Eline Heijboer, winnaars bij de paren tot en met 20 jaar. Ondanks de koude wind op de open baan bond de jeugd ook in Oud-Vossemeer de glad de ijzers onder. VERVOLG VAN PAGINA 1 Door zijn drukke werkzaamheden bij de technische dienst van Cham- pi-Mer in Yerseke had Koopman nauwelijks gelegenheid zich voor te bereiden. "Wel heb ik Sluis-Brugge- Sluis gereden en een paar uur op de Pluimpot, voor de rest niet." Koopman raakte Van Driel onder weg kwijt nadat hij zelf achter een snelrijdende waaier was gaan schaatsen. "Bij Dokkum kwam ik Leen weer tegen, maar ik zou een half uur op hem moeten wachten. Dat vond ik te lang en toen ben ik als een speer naar Leeuwarden gereden. Daar heb ik een uur over gedaan. Maar de laatste vijf kilometer vielen tegen omdat je tegenwind had. Koopman (startnummer 4800) stond 's morgens vroeg samen met Evert van Benthe'm (nummer 4000) in de kooi. Om twintig over een reed hij de Zwette op, om zes uur 's avonds finishte hij. Ondanks de beperkte voorbereiding zegt Koopman 'meer kracht over te hebben gehouden' dan na de vorige tochten in 1985 en 1986. "Van de wind heb ik niet veel last gehad. Ik zou de volgende dag rustig een toertje hebben kunnen maken." Koopman was heel blij toen hij hoorde dat de tocht op zaterdag zou plaatsvinden en niet op maandag. "Anders had ik me op zondag moe ten inschrijven. Dat had ik om prin cipiële redenen niet gedaan." Aan gezien de inschrijving door de deel nemer zelf moet worden verricht, zou de vijftiende Elfstedentocht dan aan Koopman voorbij zijn gegaan. Van dorpsgenoot Henk Westerlaken (dit jaar niet ingeloot) kon Koopman een skibril en. een muts gebruiken. "Het was leuk om weer bij hetzelfde gezin in Leeuwarden te kunnen zijn. Als je er niet geweest bent, weet je niet wat het voorstelt. De mensen leven ontzettend mee en er is niets buitensporigs gebeurd." De 46-jarige Thijs Moerland uit Sta venisse reed ruim elf uur over de tocht maar kwam met vier hechtin gen in zijn kin over de finish na een smak op het ijs in de buurt van Bart- lehiem. "Het was al op de terugweg. Ik moest nog ongeveer 12 kilometer toen ik in het donker in een scheur reed. Ik ben naar een grote ÈHBO- post gegaan om een pleister te vra gen maar er zat een flinke snee in mijn kin. Die hebben ze toen gehecht." Moerland zat er niet alleen. Vele toerrijders moesten er geholpen worden; aan blaren, bevro ren ogen en ander lichamelijk letsel. "Ik heb er veel zien vallen. Dat kwam ook omdat er van de kant af met grote lampen werd geschenen. Mensen wilden goed doen, maar door die lampen van beide kanten zag je niks meer. Ze schenen recht in je gezicht." Voor de rest ging het Moerland voor de wind, ook al was die vaak hard en hardnekkig lang tegen. "Het viel mij alles mee. Maar hier heb ik dan ook twaalf jaar voor getraind." In 1986 deed Moerland ook mee, maar toen moest hij in Hindelopen opgeven. Nadien heeft de tocht hem niet losgelaten en is Moerland fana tiek 's zomers gaan skeeleren en 's winters gaan schaatsen. In 1989 reed hij de Elfstedentocht op de weg op skeelers en dat vond hij een stuk zwaarder dan de route op het ijs op schaatsen. De grondwerker bij het Oud-Vossemeerse aannemingsbe drijf Hommel is goed getraind aan de tocht begonnen; vanaf september staat hij wekelijks al op de schaats op de ijsbaan in Dordrecht en sinds er op natuurijs gereden kan worden, rijdt hij op de Steenbergsevliet, vier tot vijf uur achtereen. Zoals gewoonlijk reed hij op blote voeten in zijn noren. "Ik had zelfs geen sokken meegenomen. Toch werd er tegen me gezegd dat ik er aan moest, toen heb ik er wel een paar overgenomen maar toch niet aangedaan." Met de hoesjes over de schaatsschoen heen, was de kou voor zijn voeten geen probleem. Het is volgens Moerland zaak om onderweg niet te vaak te stoppen of stil te staan. "Blijven schaatsen, goed doorrijden en je ploegjes kie zen die passen bij je eigen tempo." Moerland vertrok om twintig minu ten voor negen toen het al licht was en arriveerde om kwart over 8 weer in Leeuwarden. "Ik ben gunstig ver trokken. Ik kom liever in het donker aan dan dat ik in het donker start. Krijg je namelijk dan al ongelukken, dan moet je daar de hele tocht mee door. Nu kon ik bij het begin goed zien waar ik reed, 's avonds niet meer." Voor de 51-jarige boomkweker en oud-Tholenaar Rien Manneke uit Nieuw-Vossemeer ging een lang gekoesterde wens in vervulling. Al twintig jaar is hij lid van de vereni ging Friese Elfsteden maar in 1985 en 1986 kon hij door respectievelijk de gevolgen een auto-ongeluk en een hernia niet meedoen. Zaterdag volbracht hij dan eindelijk de 200 kilometer, in bijna dertien uur. Zon der grote problemen. Twee keer viel Manneke en vier keer hielp hij ande- i ren overeind. Voor de rest verliep de tocht voorspoedig ondanks de gerin ge voorbereiding. "Ik heb 2 of 3 uur op de Rammegors gereden, een keer in Steenbergen en op de Vest in Tholen. De laatste drie dagen heb ik niks meer gedaan. Maar mentaal was ik er wel klaar voor." Manneke had eten 'voor twee man' meegenomen; vloeibaar voedsel, müslirepen en mandarijnen. Maar gestopt om te eten is hij nergens. "Je moet blijven rijden en glijden en niet gaan zitten." Manneke vertrok om kwart voor zeven toen het nog donker was. De toerrijder verlichtte het ijs met een zaklantaarntje tot er om kwart over acht voldoende daglicht was. Last van de kou heeft hij niet gehad. "Ik had winddichte kleding aan. Dan hoef je je niet dik aan te kleden." Manneke droeg ook geen skibril. De snijdende wind op de ogen deerden hem niet. "Ik ben een buitenman, ik werk altijd in weer en wind. Dat scheelt." Manneke heeft genoten van de sfeer rond de Elfstedentocht. "In Dokkum lopen de rillingen over je lijf; je wordt er in-en uitgezongen. Ik heb er een kwartiertje gezeten en ben daarna bewust heel rustig naar de finish gereden." De laatste tachtig kilometer overigens geholpen door zijn 27-jarige zoon Erik die hem 'uit de wind zette'. Bij Harlingen was hij het ijs opgekomen met een bidon warme thee voor zijn vader: "Dat smaakte als champagne." Maar Manneke reed ook twee uur lang samen met oud-wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra. "Zonder dat ik het wist, maar bij een controle post stond de pers haar op te wach ten voor een interview. Toen ze haar muts afdeed, zag ik pas dat zij het was." De tocht heeft Manneke veel vol doening gegeven: 'Twee keer gemist door omstandigheden en dan nu toch gereden. Het was uniek." Een kapotte knie en een bloeduit storting op zijn heup, herinneren Piet de Rijke uit Sint-Annaland nog dagelijks aan de barre tocht in het noorden. De 47-jarige chef beheer havenvoorzieningen in Rotterdam had geluk. Als potentieel lid was hij ingeloot om aan zijn eerste Elfste dentocht deel te kunnen nemen. De Rijke verscheen zeer goed getraind aan de start. Twee dagen voor de tocht in Friesland schaatste hij nog 100 kilometer op het Brasemermeer en de Kagerplas in de buurt van Roelofsarendveen. "Maar daar was het maar 4,5 graad onder nul en stond er een zonnetje." Verder stond hij bijna dagelijks op het ijs. De Elf stedentocht stelde hem wel voor eni ge verrasingen. Vooral het stuk naar Dokkum was afzien, vertelt Piet. Tot aan Harlingen was hij nog maar 1 keer gevalen, maar na de stempel post daar ging hij op de rest van de route nog tien keer onderuit. Een keer kon hij een schaatser die voor hem viel niet ontwijken en kreeg hij diens schaats tegen zijn knie. "Er liep bloed over mijn scheenbeen en mijn schaatspak was kapot. En op 1 kilometer twee keer vallen is niet leuk, want je moet weer flink schaatsen om in je ritme te komen." Het nadeel voor De Rijke was zijn late vertrek om tien uur. "Dan moet je de tocht gaan plannen om op tijd binnen te kunnen zijn. In Harlingen zat ik drie kwartier achter op sche ma. Tussen Franeker en Dokkum heb ik veel tijd verspeeld. Het is uit gelopen tot anderhalf uur." Piet ging om kwart over 11 over de eind streep, na een snelle rit tussen Dok kum en Leeuwarden waar hij aan kon haken bij een stel 'kanjers'. "Er ging er een voorop die voortdurend coachte om de scheuren te ontwij ken. We reden zeker boven de dertig kilometer. Niemand haalde ons nog in. Het was net Russische roulette. We hebben er maar 55 minuten over gedaan." De tocht voor Kees Stouten uit Sint- Philipsland verliep nagenoeg pro bleemloos. De 32-jarige beroepsmi litair heeft wel last gehad van de harde wind maar het was niet onoverkomelijk, zo zegt hij. "Je moet zorgen dat je je tempo aanpast, zodat je niet na zoveel kilometer hoeft te rusten." Voor Stouten was eten en drinken het parool. "Dat komt door de wind. Die doet je de das om. Voldoende eten en drinken is belangrijk om je lichaam van voldoende voedsel te voorzien. Ik heb elk half uur wel wat gedronken, soms zelfs tegen mijn zin in." Stouten vertrok om acht uur en kwam om half tien aan de finish. Halverwege de tocht, in Bolsward, nam hij anderhalf uur de tijd om te eten en te drinken en om op de EHBO-post zich te laten behandelen aan zijn rechtervoet. Een scheurtje in het middenvoetsbeentje speelde hem parten. "Ik kreeg te horen dat het met rust wel zou overgaan. En dan juist op zo'n dag! Ik ben naar een fysiotherapeut gestapt en die heeft er een verbandje voor gemaakt. Voor de rest is het redelijk goed gegaan." De enige voorbereiding op ijs was de toertocht van Steenbergen over 75 kilometer. Stouten beschikt ech ter over een goede conditie na een verblijf in Italië, als Ifor-militair voor Bosnië, waar hij met de moun tainbike regelmatig de bergen inging als hij niet als boordmonteur op een Hercules transportvliegtuig nodig was. Stouten is sinds 1985 lid, had in 1986 mee kunnen doen, maar gaf zijn deelnemerskaart ('Dat mocht toen nog') aan zijn oom die schipper was en nooit de kans had gekregen zich te scharen in het legioen der elf stedentochtrijders.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 17