E E Sara's en Abrahams i Gemeentebode en marathonloper Piet Hage uit Scherpenisse: 3 3 3 3 3 3 3 3 Maandag 30 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT DE THOOLSE COURANT 3 DE THOOLSE COURANT 3 3 I 3 I <^SïeiiiiHticu*&io€ii&en/ PietHage uit Scherpe- nisse werd in juli vijf tig. Hij is een door zetter, iemand die afkan zien. Die nu kan doen wat hij graag doet: hardlopen. Niet zo maar een beetje maar veel, 5000 kilometer per jaar. De marathon van New York vorig jaar vormde tot nu toe het hoogtepunt al was de aanloop ernaartoe zwaar. "Je moet kunnen afzien. Als je een tijdje voor jezelf hebt gewerkt, zit dat er wel in." Piet Hage verhuisde vaak al bleef hij heel zijn leven in Scherpenisse wonen. Geboren in een 'knechtenhuis je' bij de boerderij van J. Hage aan de Gorishoeksedijk waar zijn vader boe- reknecht was, werd zijn leven heel lang bepaald door de land-en tuin bouw. Niet omdat hij dat zelf zo graag wilde maar omdat zijn vader dat bepaalde. "Mijn oudste broer wilde niet, dus moest ik het maar doen van mijn vader," vertelt Piet, "zo ging dat vroeger." En zo belandde Piet op de lagere land en tuinbouwschool in zijn eigen dorp. Zijn eerste herinnering ligt echter in de Lentestraat waar het gezin naar toe was verhuisd. "Dat was tegenover de vrachtrijder Thijs Geuze waar nu fiet senmaker Larooy zijn werkplaats heeft. Dat weet ik nog goed. Maar toen ik elf was verhuisden we naar de Langeweg waar we tegenover café Zeelands Welvaren kwamen te wonen. Een huis met een schuur want mijn vader was voor zichzelf begon nen." Ook dat was maar tijdelijk want het boerenbedrijf had meer ruimte nodig en zo kwam het gezin in de Noordstraat terecht waar zijn vader een boerderijtje had gekocht. Ook verhuisde Piet van school. Eerst was de lagere school in de School straat waar de kinderen voor meester Duinhouwer in de winter cokes schep ten in de kelder voor de kolenkachel in de grote lokalen. Later verkaste Piet naar de Laban Deurloostraat waar de nieuwe school in gebruik werd geno men. In een tijd waarin linkshandig heid bijvoorbeeld niet werd aanvaard. "Ik doe alles links, behalve schrijven. Je kreeg een tik op je handen met een stokje van juffrouw Van der Velde als je toch probeerde links te schrijven. Nu is dat geen enkel probleem." Koeien melken Voordat de school begon moest Piet mee met zijn vader en moeder om de zes of zeven koeien te melken die op het 'kleine diekje' liepen, de zeewering die vanaf de veerdijk naar Sint-Maar tensdijk liep. "Of ik na de lagere school wilde leren of niet, werd niet aan me gevraagd. Vader gaf me gewoon op voor de landbouwschool. Mijn oudste broer wilde niet op de hofstede, zat op de mulo en ging later naar de zeevaart school. Dus dan moest ik maar naar de landbouwschool." Piet is de derde uit een gezin van vier, een oudere broer en zus en een jongere zus die echter op 38-jarige leeftijd overleed. Piet leerde gemakkelijk. Na twee jaar werd er 1 dag besteed aan de fruitteelt maar als het thuis druk was dan ging het werken voor. "Ik was pas 18 toen ik een brommer kon rijden. Vader betaalde de helft. Ik moest de andere helft betalen. Want, zo zei hij: mijn trekker kan kapot gaan. Met andere woorden, daar heb ik geld voor nodig." Piet volgde ook de vakschool voor groenteteelt, een dag in de week. "Mijn vader vond dat ik maar tuinder moest worden. Ik vond dat zelf ook wel aardig. Wilde je in Bergen op Zoom groente veilen, dan moest je wel een veilingnummer hebben. Dat kreeg je pas als je een diploma had." In 1965 bouwde Hage naast de witlof- schuur een kas van 3000 vierkante meter. Piet herinnert zich dat als een behoorlijke investering. "Maar er zat een addertje onder het gras. Mijn vader wilde niet dat ik in militaire dienst ging. Dan kon ik gewoon blij ven werken. Hij is toen naar burge meester Bouwense gestapt om uitstel of afstel te vragen." Volgens Piet was de boef van zijn vader sterk omdat het de enige kas was in de wijde omtrek. Economisch gezien betekende dat nogal wat. Piet hoefde niet in dienst. "Ik had het wel gewild. Om onder het bewind van mijn vader uit te komen." Brandweer Niet in dienst gaan, betekende in die tijd als vrijwilliger bij de B.B., bescherming bevolking of bij de vrij willige brandweer aantreden. Zo kreeg Piet toch zijn verzetje want dankzij zijn verloofde Coby de Graaf, wier vader commandant was van de brandweer, kon Piet spuitgast worden. In 1970 trouwden ze. Op een donder dag want dan konden ze op vrijdag weer tomaten plukken, zo redeneerde zijn vader die er nog steeds flink de wind onder hield. In het tuinbouwbe drijf werden lange dagen gemaakt bij de teelt van sla, tomaten, meloenen en Piet Hage bewaart mooie herinneringen aan de marathon van New York, november vorig jaar. Op de foto links loopt hij vooraan. 'Als je voor jezelf gewerkt hebt, weetje wat afzien is' Ze werden 50 dit jaar. De kinderen van net na de oorlog. De kinderen uit de geboortegolf zagen in 1996 Saar of Abraham. En dat waren er veel. Een kwart miljoen Nederlanders, een ongeëvenaard groot aantal. Ook op Tholen en Sint-Philipsland vierden velen dat feit Dat was ook te zien op de pagina met de familieberichten in deze krant. Tot nu toe werden meer dan 50 inwoners in een advertentie gefeliciteerd, al dan niet voorzien van een fotootje uit de kindertijd en een paar regels tekst die de persoon in kwestie karakteriseren. Hoe is het hun vergaan? "Waarschijnlijk vanwege mijn papie ren en omdat ik altijd gewerkt had, ben ik aangenomen." Na vijfjaar stap te hij over naar de algemene dienst omdat hij in de zomermaanden te vaak naar zijn zin op de grasmaaima- chines moest zitten. De algemene dienst: "Van torenklok tot riool. En in de winter waken bij gladheid. Om vier uur uit je bed. Naar buiten om te kij ken of het glad is. Diensten van vrij dag tot vrijdag. Als er maar sneeuw lag, dan kon je tenminste gaan strooi en anders moest je eerst wachten tot het glad was. We strooiden de weg van Poortvliet naar Sint-Annaland en vandaar naar Stavenisse, plus de bebouwde kommen van Stalland en Stavenisse. Dat was slecht werk." Los kraakbeen Piet voetbalde bij SPS, maar een paar jaar na zijn huwelijk stopte hij wegens blessures. Tot hij op 36-jarige leeftijd de geest kreeg en ging hardlopen. "Daar voelde ik me goed bij." Zo goed dat Hage na een tijdje besloot aan een marathon (42 kilometer) mee te doen. Een nieuwe blessure maakte dat onmogelijk en even leek het erop dat de Scherpenissenaar helemaal niet meer zou kunnen sporten. De uit Sint- Annaland afkomstige sportchirurg M. Heijboer ('die kon je toen zo nog bel len') verwijderde los kraakbeen uit zijn knie en gaf Hage niet veel kans meer om zijn hobby uit te oefenen. "Het is beter dat je gaat fietsen, zei hij. Maar ik heb inmiddels 12 marathons gelopen. Dus Heijboer heeft het wel heel goed gemaakt." Naast het werk bepaalt het hardlopen in grote mate het leven van Hage. Een eigen keuze. Vier tot vijf keer in de week loopt hij via de Gorishoeksedijk over het buitendijks fietspad naar de Oesterdam en door de polders terug, altijd alleen. De laatste week voor een marathon maakt zijn vrouw elke dag spaghetti, aardappelpuree en panne koeken. Stapelen, zo noemt hij het opbouwen van de koolhydraten in zijn lichaam. "Het moet ergens vandaan komen want je hebt nogal wat nodig. Vooral de laatste tien kilometers. Dan begint het eigenlijk pas." Zijn vrouw gaat altijd mee. Zij beleeft ook plezier aan de sportieve uitstapjes die hen door heel Nederland brengen en ver daarbuiten. Veel steun krijgt hij ook van zijn col lega's op het gemeentehuis waar Hage vier jaar geleden gemeentebode werd. "Ik begin vroeg zodat ik ook weer vroeg wegkan, maar dat kan alleen maar omdat ze dat toestaan." Vanwe ge hun zilveren bruiloft reisde het echtpaar vorig jaar naar Amerika om mee te kunnen doen aan de marathon in New York op 12 november. Hoe wel Piet niet helemaal fit was. Begin oktober had hij zich met een ketting zaag in zijn hiel geraakt en de wond met acht hechtingen was maar heel langzaam genezen. "Maar ik moest naar New York toe. Een week na het ongeval liep ik al 30 kilometer. De dokter snapte er maar niks van dat het zo langzaam genas. Ik mocht alleen maar een stukje wandelen of fietsen als het goed zou gaan. Ik viel vier kilo af." Peekoppen Hage verscheen met 30.000 lopers aan de start. Hij had zich voorgenomen onder de 3 uur te blijven maar tikte 3 uur en 3 minuten aan. "Het was te zwaar. Aan de start is het te chaotisch; je komt niet weg uit de massa. In Cen tral Park is het heuvel op heuvel af." Vooral de voorbereiding was afzien, herinnert Piet zich, maar: "Als je voor jezelf gewerkt hebt, weet je wat afzien is." Het uitstapje naar de overkant van de Atlantische oceaan beschouwt het echtpaar als een huwelijksreis waar ze lang voor hebben gespaard, ook al vergt het eigen huis aan de Burge meester Bouwensestraat waar ze nu negen jaar wonen, ook het nodige. "Vroeger ging je een middagje naar de wielerronde van Yerseke." Om de schoenen, die hij elke drie maanden moet vervangen, te kunnen betalen, brengt Hage al zeven jaar zes dagen in de week het Brabants Nieuwsblad rond. Om kwart voor vijf op, om vijf uur op de fiets om in een uur 100 abonnee's van nieuws te voor zien. "Daar sport ik van. Ik denk altijd maar aan het gezegde van Dies van Houdt die met een paard en wagentje met peekoppen reed en waar je als jongen mee mee wilde rijden: wie niet werkt, zal niet meerijden, zei hij altijd." Hage loopt nooit voor prijzen. En loopt louter voor zijn eigen plezier. "Al denk ik zelf ook wel eens dat ik zot ben om op je vijftigste als het regent hard te gaan lopen. Maar zo lang ik kan, blijf ik lopen," zegt Hage die sinds anderhalf jaar opa is. bloemkool, 's Winters was het witlof oogsten. Ook Coby werkte mee. Piet: "Eigenlijk werd het te klein. Het was reuzegrond. Er is een tweede stuk aangezet. Wilden we blijven groeien dan moesten we nog meer kassen neerzetten, maar daar was geen ruimte voor. We kwamen te dicht op de Pro- vincialeweg. En om ergens anders nieuw te beginnen was te kostelijk." De zaak werd verkocht en Piet ging voor het eerst in loondienst werken bij de betonfabriek Waco in Bergen op Zoom. Financieel waren de eerste jaren van het huwelijk niet gemakke lijk. De kassen waren met verlies van de hand gedaan. "Je betaalde af wat niet eigen werd." Pas na 8 jaar kon het gezin met inmiddels twee kinderen Hans 1971en Berrie (1975) voor het eerst op vakantie. Toen besloot het echtpaar ook te verkassen. Weg van de kassen. Ze gingen naar een huur woning aan de Scaldisstraat. Zelf heeft Piet zijn zonen wel de keuze gelaten om de leren of te gaan werken. Toen de oudste na vier jaar havo van school wilde, mocht hij, maar dan moest hij wel gaan werken. Hij ging vervroegd in militaire dienst, iets wat voor Piet niet was weggelegd. Na acht jaar was Hage het werk bij Waco (vaak op een lawaaierige bui zenmachine) beu en solliciteerde hij bij de plantsoenendienst van de gemeente. Er waren 34 sollicitanten. Lopen doet hij voor z'n plezier. Ook al treft hij soms een blaffend dier, maandag wordt Piet 50 jaar. En dat vieren we met elkaar. Scherpenisse, juli 1996 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3