THOLENDERWIJS Bouwgrond nodig voor ruim achthonderd huizen tot 2006 Van Gorsel mag niet naar Postweg informatierubriek van de gemeente Tholen NIEUWJAARSRECEPTIE OUDEJAARSCONCERT OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS BOUWAANVRAGEN/ BOUWMELDINGEN UW KERSTBOOM IS 00K GFT GFT-ROUTE VERVALT OPENINGSTIJDEN Ml LI EU STRAAT 0PH0KPERI0DE VOOR DUIVEN WAT LIGT TER INZAGE? VUURWERK Gemeentebestuur gaat leegstand op Tholen onderzoeken Maandag 30 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 INGEDIENDE BOUWPLANNEN/MELDINGEN VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN POSITIEVE BESLISSINGEN OP MELDINGEN GA VOORZICHTIG MET VUURWERK OM Het gemeentebestuur is nog niet toe aan een discussie over hoever er doorgegaan moet worden met de uitbrei ding van woonkernen. "Je zou je kunnen afvragen of we zo snel moeten groeien", merkte SGP'er K.A. Heijboer woensdag op in de commissie ruimtelijke ordening, waar de beleidsvisie wonen aan de orde was. De prognose is dat tot het jaar 2006 er 913 nieuwe woningen nodig zijn. Op dit moment is nog in beperkte mate bouwgrond voor handen. Onderzoek leegstand Kleine kernen Ouderen Woningbouwprogramma, bouwgrondcapaciteit en uitbreidingsbehoefte periode 1996-2006 Het vonnis van de Middelburgse rechter, waarin de gemeente Tholen gelijk kreeg met het weigeren van een bouwvergunning aan DJ. van Gorsel, is door de Raad van State bevestigd. Weliswaar hebben zowel het ge meentebestuur als de rechtbank verzuimd om het be drijfsmatige karakter van Van Gorsels activiteiten mee te wegen, maar dat is volgens staatsraad mr. CJ. van Zeben geen reden om de beslissing te herzien. Ook Raad van State geeft Tholen gelijk Volwaardig Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op donderdag 2 januari 1997 houdt het gemeentebestuur van Tholen van 19.30 tot 21.00 uur ter gelegenheid van het nieuwe jaar 1997 een receptie voor de inwoners, besturen van verenigingen, instellingen en organisaties, directies van bedrijven, alsook andere relaties. Met nadruk wordt gesteld dat de nieuwjaarsreceptie voor iedereen toegankelijk is, dus ook voor u! De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Op dinsdag 31 december a.s. verzorgt gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt een oudejaarsconcert op de carillons van de stadhuistoren te Tholen (van 10.00-11.00 uur) en de toren bij de N.H. Kerk te Sint-Maartensdijk (van 11.30-12.30 uur). Op het programma staan de volgende werken: 1. Thoolse Volkslied 2. Lof zij de Heer Vaste rots van mijn behoud Wat de toekomst brenge moge 3. Sheep may.safely graze (J.S. Bach) 4. Psalmen 89, 12 en 150 5. Allegro Non Troppo- Opus 38 nr. 23 (F. Mendelssohn) 6. Vou never walk alone You've got a friend That's what friends are for 7. Allegro Maestoso uit "Watermusic" (G.F. Handel) 8. Waar blijft de tijd Het laatste rondje Zonder jou 9. Reik mij bij 't afscheid nog eenmaal je handen Salut d'amour We'll meet again 10. Uren, dagen, maanden, jaren - Een bouwaanvraag van J.C. Schot-Bijl, voor het bouwen in afwijking van de op 30 mei 1994 verleende vergunning nummer 1993/347/30/01 op het perceel Slab- becoornweg 66 te Tholen; - Een bouwaanvraag van Tennisvereniging "De Ruucstoppelen", voor het bouwen in afwijking van de op 6 juni 1996 verleende vergunning nummer 1996/18/30/01 op een perceel aan de Rijksweg te Sint Philipsland; - Een bouwaanvraag van Mts. A. en J. van Leijsen, voor het bouwen van een vleesvarkensstal op het perceel Pelleweg 1 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van H.A. Slager, voor het plaatsen van een antenne op het perceel Burg. van Lichtenbergstraat 2 te Tholen; - Een bouwaanvraag van K.J. Schroers, voor het verbouwen van een woning op het perceel Tienhoven 27 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van M.J. Oostdijk, voor het bouwen van een garage op het perceel Bleekveldstraat 12 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van T. de Bruin, voor het oprichten van een kartbaan op het perceel Schakelweg 2 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van M. van Houte, voor het oprichten van een bedrijfsruim- te op het perceel Pluimpotweg 21b te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van C.W. Groenewege, voor het bouwen van een opslag ruimte op het perceel Derde Dijk 1 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van C. van Oeveren, voor het verbouwen van de woning op het perceel Kerkstraat 18 te Scherpenisse; - Een bouwaanvraag van C.W. Droogers, voor het verbouwen van een woning op het perceel Secretaris Rijstenbilstraat 28 te Oud-Vossemeer; - Een bouwaanvraag van J.J. van 't Hof, voor het bouwen van een garage en hob byruimte op het perceel Tolweg 4 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van Gereformeerde Gemeente Tholen, voor het verbouwen van een woning op het perceel Burg. van der Hoevenstraat 5 te Tholen. - Een vergunning verleend aan Flipse 8t Partners, voor het uitbreiden van de gara ge en een kantoor op het perceel Gemaalweg 6 te Tholen, verzonden 18 decem ber 1996; - Een vergunning verleend aan C.H.M. van Gils, voor het bouwen van een gara ge/berging op het perceel Molenstraat 42 te Poortvliet, verzonden 18 december 1996; - Een vergunning verleend aan P. van de Boogaart, voor het bouwen van een garage op het perceel Burgemeet 2 te Poortvliet, verzonden 18 december 1996; - Een vergunning verleend aan M.H. Slimmens, voor het plaatsen van een tuin huis op het perceel Stoofstraat 22 te Poortvliet, verzonden 20 december 1996; - Een vergunning verleend aan H. Bovenberg, voor het uitbreiden van een woning op het perceel Oranjerie 27 te Tholen, verzonden 20 december 1996; - Een vergunning verleend aan A. van Paassen, voor het bouwen van een serre op het perceel Bronsgeestweg 8 te Sint-Annaland, verzonden 20 december 1996; - Een vergunning verleend aan P.C. van der Gouwe, voor het bouwen van een garage op het perceel Hengelosestraat 5 te Sint Philipsland, verzonden 20 december 1996. - Een mededeling akkoord aan A. Gladdines, voor het bouwen van een tuinhuisje op het perceel Oesterstraat 35 te Tholen verzonden 18 december 1996. Volgens de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan een belanghebbende tegen een verleende vergunning en/of een positieve bouwmelding bezwaar maken. Het bezwaar moet binnen 6 weken na de dag waarop het besluit is verzonden aan de aanvrager/melder, schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Tholen. Voor informatie over de mogelijkheid om bezwaar te maken kunt u contact opnemen met het gemeentehuis, telefoon (0166) 668244. Sint-Maartensdijk, 30 december 1996. Direct na het Kerstfeest, maar vooral na Nieuwjaar worden de medewerkers van de reini gingsdienst geconfronteerd met grote hoeveelheden kerstbomen die als huishou delijk afval worden aangebo den. Het zal u duidelijk zijn dat een kerstboom valt in de categorie gft-afval. Maar niet zonder meer. Zoals u weet kan er naast de groene gft-container en de grijze container (restfractie) geen grof tuinafval worden meegegeven. U zult uw kerst boom dan ook met de snoei- schaar moeten versnipperen in zodanige proporties dat deze in de gft-container past. Uiteraard komen alleen na tuurlijke bomen in aanmer king. Deze dienen echter ma ximaal te worden ontdaan van resten kunstsneeuw en andere versierselen. Die resten bedreigen namelijk de kwaliteit van de gft-compost. Nogmaals: de medewerkers van de reinigingsdienst accepteren tijdens de gft-route die vanaf maandag 13 januari 1997 wordt verreden alleen versnipperde bomen. In verband met Kerstmis en Nieuwjaar en de daarmee gepaard gaande vrije dagen, worden huisvuil en bedrijfscontainers vol gens een gewijzigd schema opgehaald. We hebben u daarover uitgebreid geïnformeerd via de rubriek "Tholenderwijs" in de eendrachtbode van maandag 23 december. Met nadruk willen wij u erop wijzen dat op 6 januari er opnieuw een restfractieroute wordt gereden (grijze container). De groene container (GFT) wordt dus pas geledigd in de week die begint met maandag 13 januari 1997. Houdt u daar rekening mee. Op donderdag 2 en vrijdag 3 januari 1997 is de milieustraat op de gemeentewerkplaats aan de Langeweg te Scherpe nisse van 8.00-15.45 uur geopend. U kunt ter plaatse terecht voor het gescheiden storten van huishoudelijk afval, tuinaf val en klein gevaarlijk afval (KGA). Voor nadere informatie kunt u bellen met tel. (0166) 663727. Behalve schade aan land- en tuinbouwgewassen veroorzaken verwilderde duiven, die zich veelal in kolonies ophouden op ker ken en hoge gebouwen, veel ongemak en vervuiling. Om preventief tegen deze verwilderde duiven te kunnen optre den, door de dieren te bejagen, is in overleg met de LTO-raad Zeeland mede namens de Koninklijke Jagersvereniging afdeling Zeeland, de Nederlandse Organisatie voor Jacht en grondbe heer, de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zater dagvliegers en de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhou- ders afdeling Zeeland besloten, een ophokgebod voor postdui ven vast te stellen, zodat onder de postduiven geen slachtoffers vallen. De periode waarvoor dit gebod geldt loopt van: zaterdag 4 januari 1997 t/m zaterdag 18 januari 1997 (met uitzondering van de daarin vallende zondagen 5 en 12 januari). N.B. Het ophokgebod geldt voor vierentwintig uur per etmaal. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er zijn bouwplannen ingediend door: - de heer P.M. Scherpenisse, Nieuwlandseweg 7 te Sint-Annaland, voor het bouwen van een tuinhuisje op een perceel kadastraal bekend Sint-Anna land, sectie F, nummer 458, plaatselijk gemerkt Nieuwlandseweg 7 te Sint- Annaland; - de heer C.J.A. Vissers, Langeweg 61 te Scherpenisse, voor het bouwen van een tweede bedrijfswoning op een perceel kadastraal bekend Scher penisse, sectie G, nummer 344, plaatselijk gemerkt Langeweg 61 te Scher penisse. Bovengenoemde bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tho len zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, medewerking te verlenen aan deze plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 31 december 1996 tot en met 13 januari 1997 schriftelijk bedenkingen naar voren te brengen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De tekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesecretarie te Sint- Maartensdijk, Afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 30 december 1996 De burgemeester van Tholen. Voorbereidingsbesluit voor een gebied aan de Paasdijkweg (Poort vliet) Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen maken ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 31 december 1996 voor een ieder ter secretarie van de gemeente. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Tholen van 16 december 1996, waarbij wordt ver klaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gebied aan de Paasdijkweg te Poortvliet voor het bouwen van een bedrijfswoning met gara ge voor rekening van de heer A. Bouman. De begrenzing van het genoemd gebied staat aangegeven op de bij boven genoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 30 december 1996 Burgemeester en wethouders van Tholen. De verkoop van vuur werk mag alleen plaats vinden op zaterdag 28, maan dag 30 en dinsdag 31 december. Het vuurwerk mag alleen aan perso nen boven de 16 jaar wor den verkocht. Het afsteken van vuurwerk is slechts toege staan op 31 december 1996 vanaf 10.00 uur tot 1 januari 1997 02.00 uur. De politie zal ook dit jaar in samenwerking met het bureau HALT - Oosterschelderegio - paal en perk stellen aan het afsteken van vuurwerk op andere dan de daarvoor vastge stelde tijden. Personen die vuurwerk afsteken of in hun bezit hebben buiten de toegestane dagen kunnen worden aange houden door de politie. Zij krijgen na inbeslagname van het in hun bezit zijnde vuur werk en het opmaken van een proces-verbaal de keuze om, of een boete te betalen of - als ze onder 18 jaar zijn - een alternatieve strafte ondergaan. De boete ligt tussen de 50,-- en 250,--. Jongeren die vuurwerk uit elkaar halen om daar bom men van te maken, komen niet in aanmerking voor een alternatieve straf. Zij krijgen direct een proces verbaal, waarna de rechter de straf bepaalt. In Stavenisse, Sint-Annaland en Anna Jacobapolder zijn de vastge stelde bestemmingsplannen volge bouwd, in Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland scheelt dat niet veel. In de hele gemeente boden de plannen vier maanden geleden nog ruimte voor de bouw van 77 wonin gen. In de beleidsvisie wordt op een rij gezet wat er moet gebeuren om de gewenste capaciteit te realiseren. Is voor de periode 1996-2006 nog ruimte nodig om ongeveer 840 hui zen te bouwen, ook daarna neemt de woningbehoefte toe. Voor de jaren 2006-2015 is de prognose zo'n 660 woningen. In Tholen-stad zullen de komende tien jaar ongeveer 250 woningen nodig zijn, waarvoor er nieuwe bouwmogelijkheden moeten komen. Als de derde herziening van het bestemmingsplan Kom Poortvliet goedgekeurd is, kan men daar de komende 7 a 8 jaar vooruit. Er kun nen dan zo'n 50 huizen gebouwd worden. Voor Scherpenisse is het bestem mingsplan voor uitbreiding ten wes ten van de Langeweg vastgesteld, en door de provincie gedeeltelijk goed gekeurd. Daardoor kan men hier langere tijd vooruit. Anders is dat in Sint-Maartensdijk. Binnen het dorp zelf zijn geen bouwplaatsen meer voorhanden, zodat op korte termijn nieuwe uit breidingsmogelijkheden ontwikkeld moeten worden. De derde herziening van het bestem mingsplan Kom Stavenisse moet nog vastgesteld worden, maar is bedoeld om voor de komende zes jaar ruimte voor woningbouw te bie den. In Sint-Annaland is ten zuidwesten van het dorp de uitbreiding gedacht. Daar is zoveel ruimte, dat woning bouw voor de langere termijn gewaarborgd is. In Oud-Vossemeer kan men tot net na het jaar 2000 toe, maar dan is een forse uitbreiding - de derde fase van plan Dorpsweg - gewenst. Voor Sint-Philipsland zijn de voor bereidingen begonnen om een nieuw uitbreidingsplan te ontwikke len. Een beperkte uitbreiding van Anna Jacobapolder is eveneens gewenst. De enige zorg bij dit alles is, dat de provincie op de rem trapt. In het streekplan is namelijk vastgelegd dat kleine kernen slechts voor de plaatselijke behoefte mogen bou wen. Wat voor Tholen inhoudt, dat voor opvang uit de regio alleen in het als regionale kern aangewezen stadje Tholen gebouwd mag wor den. Maar er doet zich nog een ander probleem voor: de leegstand. In Tholen zou 3,5% van de woning voorraad leeg staan, terwijl de pro vincie maximaal 2,5% wil. Het leeg standspercentage is mede bepalend voor het aantal nieuwe huizen dat een gemeente mag bouwen. In de commissie vroegen PvdA en VVD aandacht voor dit probleem. De burgemeester kondigde aan dat er een onderzoek naar de leegstand komt, waarmee waarschijnlijk in februari wordt begonnen. Volgens M.A.J. van der Linde is de leegstand bij particuliere woningen groter dan bij huurwoningen, maar is er daar door juist moeilijk grip op te krij gen. Hij vroeg zich af of er een ver band bestaat tussen de leegstand en de slechte kwaliteit van de huizen. Hij pleitte voor gebruik van het stads- en dorpsvernieuwingsfonds. De burgemeester zei dat waar dat kan, via dit fonds dingen gebeuren. De nadruk ligt daarbij op dit moment op Poortvliet en Oud-Vos semeer. "Maar het is een weerbarsti ge materie, er kunnen jaren over heen gaan voor resultaat wordt geboekt. En wat het opkopen van slechts woningen betreft: alles is te koop, maar niet voor elke prijs." W.C. van Kempen (CDA) stelde het beleid van de provincie ter discus sie. Alleen bouwen om de natuurlij ke groei op te vangen botst in zijn ogen met het kleine-kernenbeleid. "Gezinsverdunning, een stukje groei door vestiging van elders, daarvoor moet gebouwd kunnen worden. Een dorp moet leefbaar blijven. En voor middenstanders is het ook belang rijk." J. van den Donker (D66) sloot zich bij deze woorden aan. K.A. Heijboer (SGP) had gelezen dat de woningdruk op Tholen groot is vanuit West-Brabant. Hij vroeg zich af of potentiële bouwers de eis van gebondenheid aan Tholen opge legd kan worden, om op die manier de genoemde druk te verminderen. Verder wees de SGP'er op de situ atie dat een projectontwikkelaar hui zen bouwt en die vervolgens ver koopt aan mensen van buiten de gemeente. Maar dat alles kan vol gens de burgemeester niet anders. "De huisvestingswet gaat uit van vrije vestiging. Discrimineren mag niet." Van der Munnik stelde dat de druk niet alleen uit West-Brabant komt. Het komt ook voor dat oud-inwo ners willen terugkeren naar hun geboortestreek. "Daar moet, vinden wij, ruimte voor zijn. Maar ik ver heel niet dat de provincie kritisch zal kijken naar onze visie." Mevr. E. Frigge-Hogesteeger spitste haar opmerkingen toe op de oude renhuisvesting. Ze stelde vast, dat die groep er 'wat bekaaid' vanaf komt. "U plant wel 70 huurwonin gen in Poortvliet, Oud-Vossemeer, Scherpenisse en Tholen, maar ik mis koopwoningen voor ouderen." Van den Donker vond dat 'levensloop woningen' niet in de beleidsvisie mochten ontbreken. De burgemees ter legde uit dat bij het ontwikkelen van nieuwe bestemmingsplannen altijd de woningcorporatie benaderd wordt. Die bouwt momenteel vooral voor ouderen en volgt daarbij de ontwikkelingen in die sector. De burgemeester concludeerde dat de beleidsvisie wonen op hoofdlij nen de instemming van de commis sie heeft. Mevr. M.H. Schot-de Hoog van het AOV ontbrak woens dagavond. woningbouw- bouw programma 1996-2006 bouwgrondcapa citeit in vastge stelde bestem mingsplannen (augustus 1996) uitbreidings behoefte Tholen 277 33 244 Poortvliet 65 7 58 Scherpenisse 59 24 35 St. Maartensijk 113 1 112 Stavenisse 67 0 67 St. Annaland 140 0 140 Oud-Vossemeer 100 10 90 St. Philipsland 77 2 75 Anna Jacobapolder 15 0 15 Gemeente 913 77 836 Van Gorsel wil een agrarisch bedrijf met woning bouwen aan de Post weg. Dit omdat hij op 1 maart 1998 de van de gemeente gepachte gebouwen en gronden van de hoeve Buitenzorg kwijt raakt. Maar de gemeente weigerde hem - in januari; het beroep tegen die beslissing werd in april verworpen - een bouwver gunning, omdat ze meent dat de continuïteit van Van Gorsels bedrijf allerminst gewaarborgd is. Als rede nen voor de weigering werden opge geven: de leeftijd van de Tholenaar (op dat moment 69 jaar), het ontbre ken van een serieuze opvolger en de te geringe omvang (14,85 ha) om van een volwaarig agrarisch bedrijf te kunnen spreken. Terechte gronden, oordeelt staats raad Van Zeben. Ook hij is van mening dat de continuïteit van het bedrijf geenszins is gewaarborgd. De leeftijd van Van Gorsel en het feit dat deze geen serieuze bedrijfs- opvolger had op het moment dat het gemeentebestuur zijn aanvraag afwees, draagt hij als argumenten aan. Dat de Tholenaar in augustus voor de rechtbank alsnog met een opvolger kwam, daarmee kon het gemeentebestuur vier maanden eer der geen rekening houden, aldus Van Zeben. Hij verwerpt ook Van Gorsels argument dat het om bij- drijfsverplaatsing zou gaan in plaats van nieuwvestiging. De Tholenaar raakt zijn huidige gebouwen en een deel van de grond kwijt wegens beëindiging van de pacht. Die omstandigheden maken dat bij bou wen aan de Postweg van nieuwves tiging sprake is, oordeelt de staats raad. Een verplaatsing, zoals bedoeld in de leidraad van het ministerie van landbouw, is niet aan de orde. Van Zeben concludeert dat het gemeentebestuur het bouwplan terecht in strijd heeft geacht met'het bestemmingsplan. De enige kantte kening die hij plaatst, is dat de term 'volwaardig agrarisch bedrijf uit de leidraad niet voorkomt in de voor schriften bij het bestemmingsplan buitengebied. Voor 'volwaardig' wordt doorgaans een omvang van 150 standaardbedrijfseenheden (SBE; dit is een economische reken eenheid) als uitgangspunt genomen; Van Gorsel kwam in april op 105 SBE uit. Volgens Van Zeben is voor de vraag of van een agrarisch bedrijf zoals bedoeld in de planvoorschriften sprake is, bepalend of de agrarische activiteiten een bedrijfsmatig karak ter dragen. Zowel het gemeentebe stuur als de Middelburgse rechtbank hebben dat volgens de staatsraad miskend. Dat hoeft echter niet tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te leiden, omdat ook Van Zeben tot de conclusie komt dat de continuïteit van Van Gorsels nieuw te bouwen bedrijf niet is gewaar borgd. De uitbreiding van Oud-Vossemeer - in de volksmond al de 'goudkust' genoemd - is in volle gang. Tot net na het jaar 2000 moet hier vol doende bouwgrond geboden worden. Maar daarna is een flinke uitbreiding nodig in het gebied ten oosten van de Dorpsweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 27