Zorgtaxi Tholen voor VGZ vervoer 10 knallers voor 't einde van't jaar Cfl! 'De mensen zijn ontspannen en komen om een dagje te genieten' Thoolse beheerster in asiel h'Onderdak Spotten met leven H In de zaal is goede techniek bij het voetballen noodzakelijk Albert Heijn Tholen en St. Philipsland 2 3 4 5 6 7 9 10 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Annie Bocxe twintig jaar achter de kassa zwembad Haestinge Inleveren puzzel Kerstzaalvoetbaltoernooi voor jeugd in sporthal Meulvliet Abonnement Maandag 30 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Coöperatieve taxicentrale versterkt De coöperatieve taxicentrale Tholen, die een jaar geleden werd opgericht voor het vervoer voor de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) wordt per 1 januari versterkt. Dan gaat de coöperatie namelijk ook het vervoer voor het ziekenfonds VGZ regelen. 1 8 C(1 Droë Steen of Droë Rooi, Cfl Rozijnen, Ch Zonnebloemolie, Ch Goudse oude kaas 48+, 49 033ST 9.98 3.89 J&r 6.95 lm-1.79 .249 1.99 nü 99 im 2.49 vm 9.90 ■25? 1.89 vsjeeW. van de Ch Brouwers Bier Pilsener, We wensen u een bruisend en lekker 1997. Een maquette van het zwembad en vele goede herinne ringen blijven over van haar werk als caissière bij het openluchtbad Haestinge in Sint-Maartensdijk. Eind sep tember sloot niet alleen het zwemseizoen. Voor de 64- jarige Annie Bocxe-Verdonk was het de afsluiting van een periode van twintig jaar. Van eind april tot eind sep tember verkocht ze kaartjes of controleerde ze de abon nementen. Badjuf Huishoudschool Opvang zwerf- en afstandsdieren Bergen op Zoom Vrijwilligers Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Afgelopen week heeft de jeugd van de Thoolse voetbal verenigingen (uitgezonderd Tholense Boys) het traditio nele kerstzaalvoetbaltoernooi afgewerkt in sporthal Meulvliet te Tholen. Verdeeld over 55 teams werd er in zeven categorieën gestreden om de eer en de eerste prijs. Het toernooi, georganiseerd door SPS, verliep gladjes. Noad en WHS deden goede zaken. Uitslagen "Het is prachtig dat we dat zo kun nen doen", zegt voorzitter J.W. van Popering van de coöperatie. "Het ziekenfonds wilde het vervoer cen traliseren. Er zouden maar drie con tacten moeten overblijven: Breda, de combinatie Roosendaal/Bergen op Zoom en onze taxicentrale Tho len. Als wij onder Roosendaal zou den moeten vallen, zou dat niet zo best zijn. Daarom zijn we best gelukkig met de nieuwe opzet, al moesten we onder druk van de VGZ deze andere weg inslaan." Doel van het gewijzigde systeem is namelijk het verwezenlijken van een besparing van 25% op de taxikosten van het ziekenfonds, zo maakt Van Popering duidelijk. "Het gebeurt nu inderdaad wel eens, dat je bij het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom een rij met Thoolse taxi's ziet. Dat moet gaan veranderen. Het vervoer moet gecombineerd wor den, waarbij er overigens maximaal een halfuur verschil mag zijn tussen de afgesproken tijd van de verschil lende mensen." Wanneer bijvoorbeeld iemand uit Stavenisse om negen uur een afspraak heeft in Lievensberg en iemand uit St. Maartensdijk om half tien, gaan die voortaan met één taxi mee. "We blijven ook geen uren meer staan wachten op een patiënt, zoals nu wel het geval is", zegt Van Popering. "Dat is over. Dan komt er gewoon een andere taxi." De zorgtaxi Tholen wordt aange stuurd vanuit het coördinatiecen trum van de coöperatie bij de fa. Van Haaften in St. Maartensdijk. Van daaruit krijgen De Jonge voor Tholen en Poortvliet, Struik voor Stavenisse, Van Popering voor St. Annaland, Van Daalen voor Oud- Vossemeer en Van Haaften zelf voor St. Maartensdijk en Scherpe- nisse, hun opdrachten. "We probe ren de taken naar evenredigheid te verdelen. Binnen afzienbare tijd is er in elke auto een telefoon, zodat we overal bereikbaar zijn. En de coöperatie heeft ook een eerste vas te kracht aangetrokken, die van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds de centrale bedient en het vervoer combineert en verdeelt." Van Popering hoopt, dat het WVG- vervoer, dat nu via Goes loopt, in de toekomst ook nog eens rechtstreeks via de coöperatie kan gaan lopen. "Dat is een stille wens. Het was een gigantisch karwei om dat WVG-ver- voer op de rails te krijgen en per 1 januari krijgen we er een nieuwe uit daging", aldus de voorzitter van de coöperatieve taxicentrale Tholen. Gewassen winterpeen, zak kilo of uien, net kilo Rundergehakt, 500 gram 5.25 kilo Deep Blue Rode zalm, blikje 213 gram uit Zuid-Afrika, fles 1 liter zak 500 gram fles 1 liter Croky Chips, naturel, paprika of Bolognese, zak 200 gram Coca Cola, regular of light, fles 2 liter kilo Stegeman Goudsalami, 100 gram krat 24 flesjes Q QQ 0.3 literJ&49 V.W Aanbiedingen gelden t/m dinsdag 31 december a.s. 'Zolang de voorraad strekt. Annie Bocxe met de maquette van het zwembad. Links de badpost en rechts het gebouwtje waar zij de kaartjes verkocht. Advertentie I.M. Ze zat bij de ingang achter glas, maar nooit alleen: altijd bracht ze haar hondje mee, eerst Quido en later Falko. Die combinatie maakte indruk op de kinderen. "Vaak kwa men ze even een praatje bij me maken. Er was een kind dat zei dat ze het zielig vond dat ik wegging. Achteraf bleek het om de hond te gaan," lacht Annie om de oprechte ontboezeming van een van de vele jonge gasten. "Alle kinderen weten hoe hij heet. Na sluitingstijd vroeg er wel eens een meisje hier uit de buurt of ze mee mocht lopen naar huis, alleen om het hondje vast te houden. En als het hondje er eens niet was, dan kwamen de kinderen vragen of hij ziek was." Hoe ze bij het zwembad als caissiè re kwam, ging bijna vanzelf. In 1973 toen ze samen met haar man Huib het recreatiecentrum Haestinge beheerde, hielp ze al wel eens met de verkoop van kaartjes vanuit een kantoortje in het grote gebouw, ach ter de keuken. "Als ik eens een uur tje vrij had, hielp ik mee. In die tijd deed Huib het zwembad helemaal alleen. Het was druk want het was toen het enige zwembad op Tholen. Zo rolde ik erin." Vanaf 1976 komt Annie in vaste dienst van de gemeente. Het werk bleek goed te combineren met Haes tinge dat vooral 's winters veel ver gaderingen en partijen had. In het begin beschikte het zwembad nog niet over eigen kaartjes maar wer den de kaartjes gebruikt van het opgeheven veer tussen Oud-en Nieuw-Vossemeer. De entree bedroeg een gulden. Van de badpost was toen ook nog geen sprake. Op de plaats waar nu de uitkijktoren staat, stond een caravannetje waar de administratie werd gedaan, waar koffie werd gedronken en gescholen bij slecht weer. Annie genoot van het werk omdat de sfeer altijd goed was. "De mensen zijn uit en ontspannen. Die willen genieten van het zwemmen, zeker als het mooi weer is." En dat is in al die jaren beslist niet altijd het geval geweest. Juist het jaar van haar afscheid liet de zon zich weinig zien of was het veel te koud om de hele dag in en om het zwembad te vertoe ven. "De vaste klanten en de leskin- deren kwamen wel. Maar de mensen die normaal lekker buiten op het gras zitten, die waren er niet. Het was heel slecht. Alle mensen zijn zon tekort gekomen." Topjaren waren 1994 en 1995, maar ook 1975 staat mevrouw Bocxe nog helder voor de geest als een 'pracht- zomer'. "Het was in de tijd van het groepje oude dames die op late leef tijd nog leerden zwemmen. Dat was een hele gezellige tijd." Kaartjes verkopen of abonnementen controleren is niet saai, vertelt Annie. "Dat lijkt van de buitenkant wel zo, maar ik had altijd aanspraak. En dat maakte het juist zo leuk. Er kwamen altijd wel kinderen een praatje maken, vragen hoe laat het was of ze kwamen gewoon tegen je aan kletsen." Sommige kinderen probeerden wel eens gratis binnen te komen. "Dan was er eentje die zijn abonnement liet zien, het dan liet vallen om het door de volgende te laten oppakken. Als ik dat zag, zei ik er wat van. De andere dag kwamen ze dan meestal om een abonnement." Een pleister plakken, een splinter verwijderen, even met een kind mee naar de dok ter, telefoneren, diploma's schrijven. Allemaal kleine klusjes die het werk afwisselend maakten. Bij kleine zaken maar ook bij grote evenemen ten was ze betrokken, zoals de kin derspelen, een triatlon of een sound- mixshow. In het begin typte ze ook al de abon nementen nog zelf. Nu gebeurt dat per computer. Vanaf 1987 worden de abonnementen voordat het zwemseizoen begint, verkocht. Twee dagen in Sint-Maartensdijk en twee halve dagen in Stavenisse, Scherpenisse en Sint-Annaland. De belangstelling ervoor is wisselend. "Als het rond die dagen mooi weer is, dan komen er veel mensen. In Sint-Maartensdijk is het relatief rus tig op die dagen. Het komt wel, denken de meesten, je kan altijd nog een abonnement kopen. De meeste gezinsabonne menten verkopen we in Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse. Dat is logisch omdat het zwembad dichtbij is. In Stavenisse en Sint-Annaland zijn het vooral de leskaarten die goed lopen." (Sinds vorig jaar zijn de abonnementen na de voorverkoop een tientje duurder geworden.) De sfeer op en rond het zwembad heeft Annie altijd als prettig ervaren. "Zeker met de collega's. Het was heel gemoedelijk. Als iemand even weg moest, werd dat opgevangen. Toen mijn kleindochter werd gebo ren, kon ik zo weg om te gaan kij ken. Er bestond gewoon een familieband en we noemden elkaar altijd bij de voornaam." Voor de dames onder de zwemgasten is het volgens Annie wenselijk dat er badjuffrouwen zijn. "De laatste jaren waren het alleen maar mannen. Voor vrouwen is het ook fijn als er een badjuf is." Annie heeft een punt gezet achter haar arbeidszame leven. Dat begon bijna veertig jaar geleden toen ze samen met haar man in hotel Barendsma in Heeze (ten zuidoosten van Eindhoven) werkte. Er kwamen veel buitenlandse zakenlui voor Phi lips en Daf. Frits Philips was er vas te klant, de Amerikaanse miljardair Vander Bilt kwam er, maar ook de bekende journalist en commentator G.B.J. Hiitermann die altijd de krant met ontbijt op de kamer bestelde met een eitje dat vier minuten moest koken. Het echtpaar Bocxe bewoon de twee kamers van het in oud-Bra bants ingerichte hotel. Vaak bedien den ze in boerekiel, werd er na het diner nog wat nagepraat en konden de gasten authentieke kleipijpen roken. De oudste zoon werd er geboren en trok als baby vooral bij buitenlandse gasten veel aandacht. "We wilden hem graag zelf opvoeden en beslo ten voor onszelf te beginnen." Zo kwamen ze eerst in Weesp terecht waar Huib in restaurant de Adelaar aan de Gooiseweg aan de slag kon. Er kwamen veel tv-artiesten, zoals Rijk de Gooijer, maar ook liedjes schrijver Jan de Cler (Hup Holland Hup) en scheidsrechter Leo Horn van wie Huib twee vrijkaartjes kreeg voor de wedstrijd Benfica- Real Madrid die Horn moest fluiten. Het gezin woonde op een woonboot in de Vecht, tussen Weesp en' Mui den. Annie volgde cursussen in Krasnapolsky in hartje Amsterdam voor het horeca-diploma. In 1963 lazen ze dat er een cafétaria met woning in Tholen te koop werd aangeboden. "We wisten niet waar het was, maar we hebben het wel gedaan en M. Wesdorp die er toen in zat, werkte ons heel snel in," weet Huib zich nog te herinneren. Het echtpaar bracht nieuwigheden zoals slaatjes, saté en gebraden kippetjes. Vooral op zaterdagavond was het druk. Doordeweeks wisten scholie ren van de mulo en de huishoud school het cafetaria op de Bebouw- dendam goed te vinden. "Er waren meisjes van de huishoudschool die 's morgens om acht uur aanbelden om acht sigaretten. We waren dan nog gesloten, maar ik gooide de sigaretten dan boven uit het raam naar beneden en dan kwamen ze tus sen de middag afrekenen. Ze waren vijf cent per stuk." De vaste klanten konden aan het eind van hun schooljaar op een 'rijst- tafeltje' rekenen. En om aan populai re muziek voor de jukebox te komen, gaf Bocxe geld aan een paar jongens mee om platen te kopen: "Dan wist je dat je goed zat, want ze kochten hun eigen smaak." Onder tussen volgde Annie lessen in het groothandelsgebouw in Rotterdam voor het restaurantdiploma. Vanaf 1970 volgde de periode Haes tinge waar het echtpaar Bocxe in maart 1992 afscheid nam als beheer ders van het centrum. "We konden eerst het Zeeuws niet verstaan, maar we zijn ondertussen zo verzeeuwsd dat we hier lekker blijven wonen. We hebben altijd samengewerkt. Maar het tijdperk Bocxe is nu echt voorbij, lacht Huib die zijn vrouw verraste met de maquette van het zwembad toen burgemeester H.A. van der Munnik, J. Bolier van personeelszaken en sportambtenaar P. van der Vlies deze maand afscheid kwamen Sinds begin deze maand heeft dierenasiel en -pension h'Onderdak in Bergen op Zoom een Thoolse assistent beheerster. Jolande Weijler uit Tholen zwaait er nu de scepter als de Roosendaalse beheerster Marous- sia van den Oudenalder afwezig is. h'Onderdak is asiel voor heel de regio Bergen op Zoom, daarnaast bergt de stichting ook nog een pen sion en dierenambulance. Het werk van mevr. Weijler in h'On derdak is gevarieerd. "Ik neem afstandshonden en -katten aan en ik zorg ook weer voor herplaatsing van en bruikleendier", zegt de Thoolse. "Dat heet zo, omdat een hond of kat uit het asiel nooit eigendom wordt van zijn of haar nieuwe baasje. De dieren blijven van het asiel." Mevr. Weijler heeft verder de plaatsver vangende verantwoordelijkheid over de hele vrijwilligersgroep van h'Onderdak. Die bestaat uit zo'n der tig personen. h'Onderdak fungeert als asiel voor de hele regio. Er worden honden en katten opgevangen waarvan afstand is gedaan of die zwervend op straat zijn aangetroffen. "We hebben momenteel zo'n veertig honden en katten zitten. Vooral veel poezen. Maar de zomer is hier toch wel de De oplossing van de kerstpuzzel in de Eendrachtbode dient uiterlijk dinsdag 7 januari bij ons binnen te zijn, zodat de uitslag in de krant van 9 januari gepubliceerd kan worden. Minder vuurwerk. Bij de politie in het district Oosterscheldebekken wordt veel minder overlast door vuurwerk gemeld dan vorig jaar. Tot zondag kwamen 112 klachten bin nen. Vorig jaar op dezelfde datum waren dat er 166. Een afname dus met 32%. Sint Maartenshof. De provincie betaalt over 1995 en 1996 nog 181.056 gulden extra uit in verband met de sluiting van Sint Maartens hof in Sint-Maartensdijk. De stich ting voor regionale zorgverlening krijgt alsnog de sloopkosten ver goed. De totale provinciale bijdrage is herzien en nu vastgesteld op 1.308.864 gulden. toptijd. Mensen doen afstand van hun dier of er zijn jongen geboren. In de winter krijgen we veel zwerf- poezen binnen. Mensen waar zo'n beestje gedurende de zomer aan loopt, voeren het dan nog wat, maar in de winter vinden ze het toch te zielig en te koud en ze brengen zo'n kat dan naar het asiel", legt mevr. Weijler uit. De dertig vrijwilligers van h'Onder dak hebben met elkaar een dagtaak aan het verzorgen, uitlaten en voe ren van de dieren en het schoonhou den van de hokken. "Gelukkig heb ben we veel vrijwilligers, maar er kunnen er altijd nog bij", zegt mevr. Weijler. "Het gebeurt ook wel eens dat wij zelf als beheersters in moe ten springen." Met name op dé zater- en zondagen is er behoefte aan vrij willigers. Geïnteresseerden kunnen bellen met de beheersters op tele foonnummer 0164-233959. Behalve asiel is h'Onderdak ook pension waarin met name gedurende de zomer- en kerstvakantie veel die ren verblijven. Daarnaast heeft het Bergse asiel ook een dierenambu- lancedienst voor de hele regio. Ook hiervoor zijn zo'n dertig vrijwilli gers actief. Van telefonistes tot chauffeurs en bijrijders. "De dieren ambulance haalt zieke of aangere den dieren op, maar ook zwerfdie ren. Ze zijn dag en nacht bereikbaar op telefoonnummer 0164-246890. Het is echt professioneel opgezet. Overdag - tussen half tien en vier uur - wordt hier de telefoon opgeno men en daarna wordt men doorge schakeld naar degene die dienst heeft", legt de Thoolse uit. "Mensen die hier vrijwilligerswerk moeten doen, moeten toch wel minimaal zo'n vijftien jaar zijn. Er volgt een soort klein 'sollicitatiegesprekje' waarin we vragen naar de interesses en wat iemand van het asiel ver wacht. Want de sfeer is hier heel gezellig en de dieren zijn enorm leuk, maar het is wel de handen uit de mouwen ste ken." V^ERXENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Het tv-spotje was duidelijk en fel: wat vingertoppen en uiteengerukt vel. De oorzaak blijft mij steeds weer verbazen. Door machtig mooi vuurwerk - pats...boem - weggeblazen. Hoe is 't mogelijk dat aan het eind van een jaar, mensen zo zinloos verminkt worden om, naar wat genoemd wordt, het jaar uit te wuiven met knallen en vonken. Maar zuur zijn de druiven wanneer je ontwaakt en stilaan verbleekt, omdat aan je lichaam een stukje ontbreekt. En toch gaat men door en wordt er gegild, voor miljoenen aan geld in 't luchtruim verspild. Doch schrijnender is het andere spotje van mensen in nood, je schrikt je een rotje. Opeens met iets anders geconfronteerd. Rijen mensen, verstard en ontheemd...uitgeteerd. Zij hebben niets meer en dolen in 't rond, omdat er voor hen geen plaats is. Men vond geen enkel motief, noch enige reden de miljoenen aan vuurwerk aan hen te besteden. De vraag is hier niet wat ik doe met mijn geld, maar wat voor een ieder het meeste telt. Respect voor elkander, respect voor het leven zonde vuurwerk, maar door liefde te geven. W.B. van Osch, Tholen. Het is niet gemakkelijk voor een veldspeler om in de zaal te voetbal len. Dat bleek wel tijdens de wed strijden in Meulvliet. Op het veld zijn de afstanden aanzienlijk groter, de bal wordt meer geremd door het gras en een val doet doorgaans veel minder pijn. In de zaal zorgt de kunststof vloer voor vreemde effec ten en de bal stuitert ver. Technisch spelen, dat is waar het op aan komt. Regelmatig krijgt het publiek dat vanaf de tribune toekijkt te lange passes of uitballen te zien. Maar gaandeweg komen de spelers er beter in. Er wordt met vijf veldspe- lers en een keeper gespeeld en bij de F-jes met zes spelers en een doel man. Buitenspel bestaat niet, maar er zijn ook extra regels. Zo moet men niet ingooien, maar inschieten (bij de junioren) en als een speler tegen het plafond schiet, volgt daar op een vrije trap. Aan het eind van de poule-wedstrijden werd de ere prijs aan de winnaar uitgedeeld. In elke categorie was er een prijs te verdienen. A-junioren: 1 WHS Al versloeg in de kruisfinale Noad A2 met 2-1 en werd eerste. Noad Al werd derde door WHS A2 te verslaan met 3-1. Vosmeer pikte de voorlaatste plaats voor de neus van Smerdiek weg (0-1 B-junioren poule A: 1 SPS B2 7 p; 2 Smerdiek BI 5 p; 3 Noad B2 3 p; Vosmeer B2 1 p. B-junioren poule B: 1 Noad B1 9 p; 2 SPS BI 4 p; 3 WHS BI 3 p; 4 Vosmeer Blip. C-junioren poule B: 1 Smerdiek C2 4 p. en doelsaldo 12 Stavenisse C2 4 p. doelsaldo O; 3 SPS Cl 4 p. doelsaldo 0; 4 Vosmeer Cl 4 p. doelsaldo-1. D-pupillen poule B: 1 Noad D3 15 p. en doelsaldo 8; 2 Smerdiek D2 15 p. en doelsaldo 7; 3 WHS D2 11 p; 4 Noad D2 8 p; 5 WHS D3 6 p; 6 SPS D2 2 p. en doelsaldo -5; 7 Vosmeer D2 2 p. en doelsaldo -11. E-pupillen: 1 WHS 6 p; 2 Smerdiek 4 p; 3 Vosmeer 3 p. F-pupillen poule A: 1 Noad F1 12 p; 2 Stavenisse F1 7 p; 3 SPS F2 5 p; 4 WHS F2 4 p; 5 Smerdiek F2 0 p. F-pupillen poule B: 1 WHS F1 7 p; 2 SPS F1 7 p; 3 Vosmeer F1 3 p; 4 Smerdiek F1 0 p. Dames: 1 Smerdiek 1 7 p; 2 Stavenis se 5 p; 3 Smerdiek 2 4 p; 4 Noad O p. C-junioren poule A: 1 Stavenisse 6 p; 2 Noad 5 p; 3 WHS 4 p; 4 Smer diek 1 p. D-pupillen: 1 Noad Dl 11 p; 2 SPS Dl 9 p; 3 Vosmeer Dl 6 p. en doel saldo 0; 4 Smerdiek Dl 6 p. en doel saldo -1; 5 Stavenisse Dl 4 p; 6 WHS Dl 2 p. Het Al-team van Noad werd met 0-4 geklopt door WHS Al tijdens het zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd. De nieuwe abonnementsprijzen voor 1997 zijn, volgens het advies van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, als volgt vast gesteld: bezorgabonnement automati sche incasso 26,40 per half jaar en 48,25 per jaar (een jaarbonnement is dus 4,55 goedkoper!) bezorging buiten de bebouw de kommen op Tholen/St. Philipsland automatische incasso ƒ60,20; per accept girokaart of eigen overschrij ving ƒ62,70 postabonnement automati sche incasso ƒ64,15 per jaar; per accept-girokaart of eigen overschrijving ƒ66,65. Wij nemen aan, dat abonnees die een machtiging tot automati sche overschrijving hebben ver strekt, ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Eendrachtbode gemeld te hebben. De uitgever. fs

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 25