Zwieren op de gladde ijzers Aantal inwoners en hulp Brabant doorslaggevend Over en weer hulp ambulance 1996: jaar met oranje randje Niet helder te krijgen AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT IJsclubs willen meer medewerking van gemeente Ac Oudste vrouw is overleden CDA verontrust over het advies Eerstvolgende EB 9 januari Maandag 30 decemberl996 53e jaargang no. 8 Ambulance van St. Maartensdijk naar Tholen Deze weel De eerstvolgende Een drachtbode, het eerste nummer van 1997, ver schijnt weer normaal op donderdagochtend: 9 januari. Ck Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 105-jarige leeftijd is zaterdag in de Schutse mevr. C.W. van Vossen- Rijstenbil overleden. Zij verbleef sinds de opening, 28 jaar geleden, in het St. Annalandse verzorgingste huis. Haar jongste zus, mevr. H.W. Elenbaas-Rijstenbil, zocht ze daar elke middag op. Mevr. Van Vossen, die geen kinderen had, bereikte daarmee dezelfde leeftijd als dhr. M. Moerland, die in december 1987 op 105-jarige leeftijd in de Schutse overleed. De oudste bewoonster van het zorgcentrum is nu mevr. M.H. van Dijke-Verkerke, die in maart honderd werd en eveneens tot de eerste bewoners van de Schutse behoort. De oudste Thoolse is de 102-jarige mevr. D. Schot-van Dui- vendijk, die in verzorgingstehuis de Vossemeren te Nieuw-Vossemeer verblijft. Het bestuur van het CDA Tholen is verontrust over het eindrapport van de projectgroep ambulancehulpver lening Zeeland. Deze adviseert het college van gedeputeerde staten niet voor de huidige standplaats St. Maartensdijk, maar voor Tholen- stad te kiezen. "Of g.s. dit advies zullen overnemen is - nu Tholen voor ambulancehulpverlening van uit Brabant heeft gekozen - nog onzeker. Maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat het Zeeuwse college een standpunt inneemt, dat niet in overleg en met instemming van de Noord-Brabantse collega's wordt genomen." Volgens het CDA-bestuur kan 'de sterke motivatie van het vrijwilli- gersteam in St. Maartensdijk, de ondersteuning van de Thoolse huis artsen en het feit dat de dienst uitste kend functioneert, voldoende reden zijn om de huidige standplaats niet te veranderen.' "Hoewel Zeeland zijn bevoegdheid 'over de ambulance toch niet zal wil len prijsgeven, moet de wens van Tholen en de overeenstemming met Brabant daarover voor de provincia le staten van Zeeland een zwaarwe gende of doorslaggevende factor zijn", aldus voorzitter E.Ph. Nieuw- kerk en secretaris mr. J.A. de Boe. De ambulancedienst Bergen op Zoom voert een groot aantal ritten uit die toegerekend moeten worden aan Tholen, staat er in de eindrap portage van de commissie Don. 'Dit aantal ritten is op dit moment niet helder te krijgen', vermeldt het rap port. "De aantallen schommelen tus sen de 300 en 600. De gevolgen voor de formatie, als Tholen deze ritten zelf gaat uitvoeren, zijn duide lijk." In St. Maartensdijk werkt de Thoolse ambulancedienst "nu met een beroepskracht die voor 60% inzetbaar is. Alle overige medewer kers - vrijwilligers - werken op basis van een nul-uren contract, waarin tevens een vergoeding staat van 2,50 per uur. Als deze vergoeding zou worden verstrekt op basis van de cao, zouden de kosten aanzienlijk hoger komen te liggen. IJspret op de St. Annalandse ijsbaan de Annewas. De afgelopen anderhalve week vriest het aardig en de schaatsliefheb bers konden de gladde ijzers dan ook al volop onder binden. Van de ijs banen in de streek had De Tramput in Sint-Philipsland daags voor Kerstmis de primeur. Op tweede kerstdag volgde de baan in Stavenisse, vrijdagmorgen Sint-Annaland en 's middags gingen Oud-Vossemeer en de Pluimpot in Scherpenisse open. Problemen alom dus bij de ijsclubs in de gemeente. Maar de schaatslief hebber zal zich daar minder mee bezig houden. Als die zijn rondje maar kan zwieren op de ijsvloer. In ieder geval kan de TTioolse jeugd zich in de kerstva kantie uitleven. Een verplaatsing van de standplaats St. Maartensdijk naar de stad Tho len geeft mogelijkheden voor een verbeterde aanrijtijd naar St. Philips land en een sterk gereduceerde aanrijtijd naar de stad Tholen, waar een groot deel van de bevolking woonachtig is. Het voorstel daarbij is om de Thoolse ambulancedienst van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds paraat te laten zijn. Dat meldt de projectgroep ambulan cehulpverleningsplan Zeeland, kort weg commissie Don genoemd naar voorzitter en oud-gedeputeerde W. Don, in de met spanning tegemoet geziene eindrapportage. In de tus senrapportage was Tholen ook als standplaats genoemd en dat riep veel bezwaren op. Hoewel de pro jectgroep 'zeer verheugd is over de constructieve reacties van diverse organisaties en belanghebbenden' is er voor onze streek aan de stand plaats niets veranderd. De voorkeur voor Tholen is verder onderbouwd. De 6500 inwoners van Tholen, de 2500 van St. Philipsland, de bijna 2400 van Oud-Vossemeer en de bij na 1700 mensen in Poortvliet gaan er met de standplaats Tholen op vooruit en dat zijn totaal meer dan 13.000 van de 23.000 inwoners. De projectgroep heeft als uitgangs punt, dat de keuze van een stand plaats mede gebaseerd moet zijn op de plaatsen, waar de vraag het meest vandaan komt. "Op grond daarvan plaatsen we vraagtekens bij St. Maartensdijk. Daarnaast speelt de overweging mee, dat de huidige standplaats minder goede mogelijk heden biedt voor een operationele samenwerking met de dienst Bergen op Zoom. Knelpunten bestaan er in de rijtijden in de kop van Tholen en St. Philipsland." De gemeente Tho len kon door bureau Save echter niet meegenomen worden in de ver keerskundige analyse wegens het niet beschikbaar zijn van onderlig gende gegevens. Volgens de commissie Don kunnen die knelpunten verbeterd worden door verplaatsing van de ambulance naar Tholen. "Dan wordt het tevens mogelijk, een knelpunt in westelijk Noord-Brabant, bij Steenbergen/De Heen, op te lossen. Dit behoort bij het verzorgingsgebied van de dienst Bergen op Zoom." De projectgroep zegt dit niet op eigen houtje. "De inhoud en de kwa liteit van dit plan zijn mede tot stand gebracht dankzij de advisering van de inspecteur voor de gezondheids zorg voor Noord-Brabant en Zee land en het adviesbureau KPMG. De expertise van deze adviseurs zal ook onmisbaar zijn bij het beoordelen van de bedrijfsplannen die door ambulancediensten en de centrale post CPA zullen worden opgesteld", staat er in de eindrapportage. Verder meldt de commissie Don, dat de standplaats Tholen ook de moge lijkheid biedt om medewerkers van de Thoolse en West-Brabantse dien sten uit te wisselen, zodat het ook voor medewerkers van de dienst Tholen mogelijk wordt om een gro ter aantal hulpverleningen te realise ren. Nog bouwgrond nodig voor 800 huizen tot jaar 2006 Zorgtaxi Tholen regelt vervoer voor ziekenfonds Annie Bocxe zat met haar hondje twintig jaar achter de kassa van zwembad Haestinge in St. Maartensdijk Even terug naar het afgelopen jaar en naar 25,50, 75 en 100 jaar geleden. De 50-jarige Riet Vermaas uit Sint-Annaland geniet van alles omdat ze vroeger weinig had Thoolse beheerster in Bergs dierenasiel h'Onderdak Atleet Piet Hage uit Scherpenisse ondanks 50 jaren nog steeds volop actief St. Philipslandse duivenmelkers leggen zich toe op langere vluchten Christian van 't Hof dirigeert Johan Snoep alle kanten op WIE ZICH OP ZIJN OUDE DAG WIL WARMEN, MOET IN ZIJN JONGE JAREN VOOR EEN KACHEL ZORGEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's In Tholen is voorzitter J. Petappel van de ijsclub vrijdag nog voorzich tig. "We zullen nog een nachtje moeten wachten, maar het kan ook na het weekend worden. Vanmorgen is op plekken 8V2 tot 9 cm ijs geme ten en dat is minimaal." De gemeen te zou waarschuwingsborden op de Vest plaatsen omdat het nog te gevaarlijk is. Zaterdag bleek het ijs op de Vest in Tholen sterk genoeg en kon er volop geschaatst worden. Dat de kleine baan in Sint-Philips land snel was dichtgevroren, komt door de gunstige ligging achter een windscherm. Hoewel die bomen bij zonnig weer ook nadelig werken door de warmte die ze vasthouden. De ijsvloer op De Tramput is erg dun en dat kan bij een langdurige vorstperiode ook problemen geven. "In het midden is het precies goed, maar aan de kanten ligt eigenlijk te weinig ijs", vertelt R. Reijngoudt. "De gemeente zou het terrein eigen lijk een keer moeten egaliseren." Datzelfde is ook in Stavenisse nodig, blijkt uit de woorden van H. de Vos. "Dan zouden we veel minder water nodig hebben. Nu loopt het af van een meter op sommige plaatsen naar nul. Daar ligt het ijs bovenop het gras. Overal 25 tot 30 cm zou mooi zijn." De ijsclub zou het terrein onderaan de Stoofdijk graag overne men van de gemeente. Dat is vorig jaar in een gesprek met wethouder Van der Jagt ook aangekaart, maar sindsdien is niets meer vernomen. "De gemeente heeft het hele terrein moeten aankopen in verband met de aanleg van het wandelpad, maar doet er verder niets mee", zegt De Vos. "En er zou best iets moois van te maken zijn, zoals een wal met een windscherm aan de oostkant." Zijn bestuur heeft deze zomer gedaan gekregen dat de verwilderde begroeiing in ieder geval op kosten van de gemeente is geklepeld. "Maar er is bij gezegd dat het voor taan voor de ijsclub is, terwijl het ons terrein helemaal niet is." Secretaris G.F. Havermans van de ijsclub in Oud-Vossemeer hekelt de gemeente ook al. "Als je daarop moet wachten!" zegt hij veelbeteke nend. Zijn medebestuurders egaliseren de baan aan de Veerstraat dan ook jaar lijks zelf. "Tegen dat het gaat dooi en, slaan we paaltjes om de plekken te bepalen waar dat nodig is." De baan is dit jaar laat open. "Door de harde wind bleven er wakken lig gen. Dinsdag was de baan nog niet dichtgevroren." De ijsclub zou graag beplanting realiseren aan de noordoostkant van de baan, maar Havermans ziet daar - na contact met de gemeente - weinig van komen. Aan de ene kant zou Tholen de helpende hand aan Brabant moe ten bieden, maar de commissie Don verwacht aan de andere kant steun van Bergen op Zoom voor oostelijk Zuid-Beveland. Op grond van een doelmatige inzet van schaarse middelen heeft de pro jectgroep ervoor gekozen om de standplaats Krabbendijke in Zuid- Beveland op te heffen, onder de voorwaarde, dat de ambulancedienst Bergen op Zoom bereid is de vraag naar spoedvervoer voor zijn reke ning te nemen. De commissie Don spreekt over verantwoorde ambu lancehulpverlening en optimale kwaliteit. Daarin passen het sprei dings- en paraatheidsplan, waarbij er keuzen gemaakt zijn tussen maxi male kwalitiet en paraatheid ener zijds en een meer financieel haalba re optimale kwaliteit en paraatheid. In de loop van 1997 zal de inschake ling van bestaande helikopter-voor zieningen worden uitgewerkt, waar bij Tholen vanuit Rotterdam kan worden bediend. Besteld vervoer en lange ritten vormen een zware aan slag op de paraatheid van de ambu lancediensten. Gemiddeld wordt één ambulance per ambulancedienst per dag ingezet voor dit type vervoer. Van de huisartsen die werkzaam zijn in gebieden waar de ambulance wagen niet binnen 15 minuten aan wezig kan zijn, wordt gevraagd hun bijdrage aan de spoedeisende medi sche hulpverlening té intensiveren en bij te dragen aan een goede afstemming tussen CPA, ambulan cediensten en huisartsen. Het is de projectgroep bekend, dat door de districten huisartsenvereniging voorshands een afwijzend standpunt wordt ingenomen. De commissie Don meent, dat via overleg tot een oplossing dient te worden gekomen. Paraatheidsschema dienst Tholen Van de provincie wordt verwacht, dat zij op de kortst mogelijke ter mijn een spreidings- en paraatheids plan ter inspraak brengt en tot besluitvorming over een nieuw spreidings- en paraatheidsplan over gaat. Van de provincie wordt tevens verwacht, dat zij de voortgang van de totstandkoming van bedrijfs- en beleidsplannen bewaakt. Van gemeenten wordt verwacht, dat zij met het tot stand brengen van ver- keersremmende maatregelen, re kening houden met het effect daar van op de aanrijtijden van ambulan cediensten. Van gemeenten wordt tevens verwacht, dat zij een goede toegankelijkheid van campings en vakantieparken bevorderen. Voor het behouden van de noodzakelijke paraatheid in het toeristenseizoen, wordt van gemeenten een bijdrage in de kosten van de ambulancehulp verlening verwacht. Werkdagen Huidige Invulling Paraatheid Voorstel Invulling Paraatheid 00 00-08.00 1 08 00-1800 i 1800-00 00 00 00-08 00 i 08.00-1800 I 1800-00.00 Totaal aantal 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance ambulances. 1 piket 1 pikt 1 piket 1 piket 1 paraat 1 piket waarvan paraat Zat/zon/feest Huidige Invulling Paraatheid Voorstel Invulling Paraatheid 00 00-08.00 j 08 00-1800 1800-0000 00 00-08 00 08 00-1800 18 00-00.00 Tholen Totaal aantal 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance 1 ambulance ambulances. 1 piket 1 piket 1 piket 1 piket 1 piket 1 piket waarvan paraat Hèt hoogtepunt van het af gelopen jaar was zonder twijfel het bezoek van koningin Beatrix en haar familie aan Sint-Maartensdijk. Zeker voor de inwoners van de smalstad en het gemeentebestuur, die maanden intensief met de voorbereidingen bezig waren. Op koninginnedag namen de Oranjefans uit alle hoeken van het land bezit van Sint-Maartensdijk. De politie schatte dat er zo'n 10.000 mensen op de been waren. Begeleid door de burgemeester en voorzitter De Feijter van het evenementencomité Smalstad kuierden de koninklijke gasten door de versierde straten. Heel Nederland keek via de televisie mee, zag als eerste beeld de in oran je verpakte Thoolse brug. De publiciteit die het gemeentebestuur in den lande met het bezoek wilde bereiken, kreeg ongewild een voorafje doordat hetAOV in de gemeenteraad aanmerkingen maakte op de hoge kosten. De organisatie werkte met een betroting van 122.500 gulden. Had 1996 een oranje randje, ook vroeger kregen bezoeken van de koninklijke familie volop de aandacht. Dat blijkt uit de terugblikken die traditioneel een groot deel van deze oudejaarskrant vullen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1