THOLENDERWIJS 7^ n Groei werkloosheid Tholen het hardst imw vholm wen aoeaa henstdmm GEMEENTEHUIS GESLOTEN TUS SEN KERST EN NIEUWJAAR DECEMBER GLASBAKMAAND KERSTCONCERT OP GEMEENTELIJKE BEIAARDS VUURWERK GA VOORZICHTIG MET VUUR WERK OM "LIK OP STUK" BIJ VUURWERKOVERLAST VERKIEZING SPORTMAN/ SPORTVROUW EN SPORTPLOEG VAN HET JAAR 1996 GFT-R0UTE VERVALT AANMELDINGSFORMULIER VOOR DE TOE TE KENNEN SPORTPRIJZEN 1996 Vuurwerk en kerkdiensten Rabobank wil cursussen gaan organiseren Maandag 23 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 informatierubriek van de gemeente Tholen SU: 23 t/ecemóer ($96' OPENSTELLING KANTOOR VAN DE BURGERLIJKE STAND OPENSTELLING BUREAU BURGERZAKEN OP DONDERDAG 2 JANUAR11997 Glasbaktips TH00LSE JONGEREN OPGELET OPENINGSTIJDEN MILIEUSTRAAT In de gemeente Tholen is het werkloosheidspercentage ten opzichte van vorig jaar het hardst gestegen van heel Zeeland. Dat komt voornamelijk op het conto van de vrouwen te staan. In die categorie steeg de werkloosheid met bijna een kwart. Dat is grotendeels het gevolg van de nieuwe algemene bijstandswet die bepaalde groepen vrouwen verplicht tot solliciteren. Kwart meer vrouwen zonder baan Zeeland laag r Vrijdags en zaterdags GEOPEND Betho verhoogt de produktiviteit Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Kerstconcert Berdien Stenberg in Wellevaete Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 0166-668200/Telefax: 0166-663553 Het zal eenieder duidelijk zijn dat op woensdag 25 december (1e Kerstdag), donderdag 26 december (2e Kerstdag) en woensdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en de gemeentewerkplaats in Scherpenisse gesloten zullen zijn. Dit zal echter ook het geval zijn vanaf vrijdag 27 t/m dinsdag 31 december. Voor die periode is een aantal adv-dagen voor het personeel geclusterd, zodat wij u op dinsdag 24 december a.s. voor de laatste maal dit jaar van dienst kunnen zijn. Houdt u daar rekening mee. Ondanks de sluiting van het gemeentehuis tussen Kerst en Nieuwjaar is het bureau Burgerlijke Stand in die periode op onderstaande dagen en tijden geopend voor het doen van geboorte- of overlijdensaangifte. vrijdag 27 december 1996 van 10.00 uur tot 12.00 uur maandag 30 december 1996 van 10.00 uur tot 12.00 uur De termijn voor geboorteaangifte bedraagt 3 dagen na de dag van geboorte, uitgezonderd de zaterdag, de zondag en de alge meen erkende feestdagen. Dit betekent dat een geboorte die plaats heeft gevonden op maandag 23 december 1996 uiterlijk op maandag 30 december 1996 moet worden aangegeven. Het bureau Burgerzaken is op 2 januari 1997 wegens diverse interne werkzaamheden pas 's middags tussen 13.30 en 15.00 uur voor het publiek geopend. Op elke eerste donderdag van de maand vindt er echter een avondopenstelling plaats van dit bureau. Voor januari 1997 bete kent dit dus dat u ook op donderdag 2 januari tussen 18.00 en 19.00 uur, zij het voor een beperkte dienstverlening (aan vragen van reisdocumenten en rijbewijzen, afgiften van uittrek sels en het opgeven van mutaties voor de Gemeentelijke Basis administratie) terecht kunt. December, een gezellige maand vol feest dagen waarbij de inwendige mens vaak niet wordt vergeten. Met deze consumptie stijgt ook het aanbod van eenmalige glas verpakkingen bij de glasbak. De gemeente lijke glasinzamelaar doet er alles aan om deze drukte bij de glasbakken op te van gen. Zo worden de glasbakken extra vaak geleegd. Toch kan het gebeuren dat hier en daar glasbakken vol raken. Gevolg hiervan is dat de glasbak-omge ving vol komt te staan met dozen en plastic tassen met glas die niet meer in de glasbak passen. Om te voorkomen dat deze niet-feestelijke tafereeltjes ontstaan, vragen wij u om het glas enigszins gespreid naar de glasbak te brengen. Wanneer we een weekje wachten met het bezoek aan de glasbak, worden de eventuele problemen al voor een groot deel voorkomen. En mocht een glascontariner onverhoopt toch vol zitten, neem het glas mee terug of zoek in uw woonkern een andere glasbak die niet vol is. Alleen glas hoort in de glasbak! Gooi dus geen plastic, porselein, aardewerk, kristal, vuurvaste ovenschalen (TL-)lampen of spiegels in de glasbak. Doppen, deksels, kurken Doppen, deksels en kurken dienen te worden verwijderd alvo rens het glas in de glasbak wordt gegooid. Deze voorwerpen horen dus in uw grijze container. Op maandag 23 december a.s. verzorgt gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt een kerstconcert de op de carillons van de stadhuistoren te Tholen (van 10.00-11.00 uur) en de toren bij de N.H.-kerk te Sint-Maartensdijk (van 11.30-12.30 uur). Op het programma staan de volgende werken: 1. Happy Christmas 2. In Bethlehem's stal Maria die zoude naar Bethlehem gaan Komt Christus is geboren 3. Greensleeves Away in a manger Silver Bells 4. Heerlijk klonk het lied der Eng'len Ik kniel aan Uwe kribbe neer Ding, dong, klink een klokkenspel 5. Let it snow! Santa Claus is coming to town Winter in wonderland 6. Midden in de winternacht "T was middernacht (Minuit Chrétien) O kom, O kom Immanuel God rest you merry gentleman Good King Wenceslas Jingle Bells The Christmas song Have yourself a merry little Christmas I'm dreaming of a white Christmas t-jrfA v K 6 f-vr rr De verkoop van vuurwerk mag alleen plaatsvinden op zaterdag 28, maandag 30 en dinsdag 31 december. Het vuurwerk mag alleen aan personen boven de 16 jaar worden verkocht. Het afsteken van vuurwerk is slechts toegestaan op 31 december 1996 vanaf 10.00 uur tot 1 januari 1997 02.00 uur. Elk jaar opnieuw zorgt het afsteken van vuurwerk voor proble men. Al in november zijn de eerste knallen te horen en maken kranten melding van ongelukken door vuurwerk. Om deze pro blemen en ongelukken het hoofd te bieden is er sinds 1993 een vuurwerkbesluit van kracht waarin wettelijke regelingen staan over kwaliteitseisen, het verkopen en afsteken van vuurwerk. De politie zal deze maand de verkooppunten van vuurwerk con troleren op veiligheidsaspecten. Tegen de illegale verkoop van vuurwerk zal streng worden opgetreden. Illegale verkoop leidt zonder meer tot inbeslagname van de totale voorraad vuurwerk en een fiks proces-verbaal. De politie zal ook dit jaar in samenwerking met het bureau HALT - Oosterschelderegio - paal en perk stellen aan het afsteken van vuurwerk op andere dan de daarvoor vastgestelde tijden. Perso nen die vuurwerk afsteken of in hun bezit hebben buiten de toe- Voor de Kerst- en Nieuwjaarsperiode die begint op maan dag 23 december geldt voor de grijze container het onder staande schema: maandag 23 december dinsdag 24 december woensdag 25 en don derdag 26 december vrijdag 27 december maandag 30 december dinsdag 31 december woensdag 1 januari kern Tholen ten zuiden van de Ten Ankerweg en de Grindweg Buitenroute Oost kern Tholen ten noorden van de Ten Ankerweg en Grindweg Buitenroute West en de bedrijfs- containers in de kernen Poort vliet, Tholen en Oud-Vossemeer 1e en 2e Kerstdag Op deze dagen wordt geen huis vuil opgehaald en is de milieu straat op de gemeentewerkplaats te Scherpenisse de gehele dag gesloten. kern St. Annaland bedrijfscontainers in de kernen Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland kern Sint-Maartensdijk kern Oud-Vossemeer bedrijfscontainers in de kernen Poortvliet, Tholen en Oud-Vosse meer Nieuwjaarsdag Op deze dag wordt geen huisvuil opgehaald en is de milieustraat op de gemeentewerkplaats te Scherpenisse de gehele dag gesloten. kernen Sint Philipsland en Poort vliet (totaal) kernen Stavenisse en Scherpe nisse bedrijfscontainers in de kernen Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland N.B.: In verband met de wijzigingen in de ophaalrou- te dient u rekening te houden met gewijzigde ophaaltijden: m.a.w. ZET UW CONTAINER TIJ DIG BUITEN. Op maandag 23 en 30, dinsdag 24 en 31 en vrijdag 27 december is de milieustraat op de gemeentewerkplaats aan de Langeweg te Scherpenisse van 8.00-15.45 uur geopend. Datzelfde geldt voor donderdag 2 en vrijdag 3 januari. U kunt ter plaatse terecht voor het gescheiden storten van huishoudelijk afval, tuinafval en klein gevaarlijk afval (KGA). Voor nadere informatie kunt u bellen met tel. (0166) 663727. donderdag 2 januari vrijdag 3 januari In verband met Kerstmis en Nieuwjaar en de daarmee gepaard gaande vrije dagen, worden huisvuil en bedrijfscontainers vol gens een gewijzigd schema opgehaald. In de periode van maan dag 23 december 1996 t/m vrijdag 3 januari 1997 worden alleen de grijze containers (restfractie) en de bedrijfscontainers geledigd. Op 6 januari wordt er opnieuw een restfractieroute gereden (grijze container). De groene container (GFT) wordt pas geledigd in de week die begint met maandag 13 januari 1997. De uitreiking van de gemeentelijke sportprijzen zal op een nog nader te bepalen datum in een van de eerste maanden van 1997 plaatsvinden. Evenals de uitreiking van de sportprijzen 1996 zal dit evenement ook nu weer in de burgerzaal van het gemeente huis te Sint-Maartensdijk worden georganiseerd. Het gemeentebestuur en in het bijzonder de commissie sport hebben inmiddels een begin gemaakt met de voorbereidingen. Zo hebben de plaatselijke sportverenigingen een enquêteformu lier ontvangen, op basis waarvan zij kandidaten voor de titels sportman/-vrouw, sportploeg, alsmede kandidaten voor de aan moedigingsprijs kunnen aanmelden bij het college van burge meester en wethouders. Bij de beoordeling van de ingediende voordrachten zullen de onderstaande criteria worden gehanteerd: - de persoon en de groepering welke voor benoeming in aan merking worden gebracht dienen zich op bijzondere wijze ver dienstelijk te hebben gemaakt voor het sportleven in Tholen; - de activiteiten moeten uitgaan boven het normale niveau; De activiteiten kunnen liggen in het vlak van bijvoorbeeld: a. het leveren van een bijzondere prestatie op sportgebied; b. stimulering en activering van de sportbeoefening; c. speciale verdiensten mede ten aanzien van het begeleiden, de opvoeding en de vorming van jeugdige sportbeoefenaars danwel speciale groepen (bijvoorbeeld invaliden); d. combinaties van bovengenoemde punten; Alle activiteiten worden bovendien bezien in het licht van de eraan bestede tijd, de gedragen verantwoordelijkheid, de beste de energie en de getoonde inzet, alsmede het behaalde resul taat. Ook particulieren kunnen kandidaten voor de sporttitels naar voren schuiven. Zij kunnen daarvoor het bij dit arti kel afgedrukte aanmeldingsformulier invullen. Het for mulier dient uiterlijk 1 januari a.s. op het gemeentehuis (Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk) te zijn ingeleverd. Na die datum zal de commissie sport aan de hand van de ingeleverde formulieren een aanbeveling doen aan burge meester en wethouders. Voor eventuele vragen, op- of aanmerkingen kunt u terecht bij dhr. P. van der Vlies, sportambtenaar van de gemeente Tholen, tel. (0166) 668320. gestane dagen kunnen worden aangehouden door de politie. Zij krijgen na inbeslagname van het in hun bezit zijnde vuurwerk en het opmaken van een proces-verbaal de keuze om, of een boete te betalen of - als ze onder 18 jaar zijn - een alternatieve straf te ondergaan. De boete ligt tussen de 50,-- en 250,--. Jongeren die vuurwerk uit elkaar halen om daar bommen van te maken, komen niet in aanmerking voor een alter natieve straf. Zij krijgen direct een proces-verbaal, waar na de rechter de straf bepaalt. Het lik-op-stuk-beleid betekent dat een jongere de boete niet hoeft te betalen en niet bij de politie wordt geregistreerd. Even tueel aangerichte schade dient echter wel te worden betaald. Het bureau HALT geeft de jongere voorlichting over de gevaren van vuurwerk en regelt een alternatieve straf. De straf houdt in dat de jongeren nadat ze zijn aangehouden binnen een zo kort mogelij ke periode aan het werk worden gezet. Bijzondere aandacht vragen wij voor de kerkdiensten die met name op dinsdag 31 december op tal van plaatsen in de gemeente zijn gepland. Wij doen een ernstig beroep op iedereen op die tijdstippen in de omgeving van kerkge bouwen geen vuurwerk af te steken. 1.a. Wie komt/komen naar uw mening in aanmerking voor benoeming van sportman/ -vrouw van het jaar 1996? Naam, adres en leeftijd vermelden. I.b. Welk(e) team(s) komt/ko men naar uw mening in aanmerking voor benoe ming van sportploeg van het jaar 1996? Klasse en/of afdeling ver melden; namenlijst spe lers/speelsters bijvoegen 2. Welke prestatie(s) is/zijn door de desbetreffende per soon/personen en/of team(s) in het jaar 1996 geleverd of welke bijzonde re verdiensten zijn te noe men? 3. Op welke datum/data is/zijn de prestatie(s) behaald of geleverd? 4. Is/zijn deze prestatie(s) of verdiensten gelegen op: (doorhalen wat niet van toepassing is) a. internationaal niveau b. nationaal niveau c. provinciaal niveau d. regionaal niveau 5. Waren er eventueel bijzon dere omstandigheden waaronder men deze pres- tatie(s) heeft geleverd? 6. Nadere gegevens of toe lichting die van belang kun nen zijn bij de beoordeling van de opgave. (Eventueel op aparte bijla ge) .1996. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon: Er staan 749 Tholenaren als werk loos ingeschreven bij het arbeids bureau. Dat waren er in oktober nog maar 713. En in november vorig jaar zelfs nog maar 657. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar is er geen fegio in Zeeland die de werkloosheid zo fors zag toene men. De belangrijkste oorzaak daarvan is de groep vrouwen die verplicht moeten solliciteren. Door dit gevolg van de nieuwe algemene bijstandswet staan er ineens een kwart meer dames op de stoep bij het arbeidsbureau in Sint- Maartensdijk. De gemeente en het arbeidsbureau zijn daarom actief bezig om deze vrouwen voor te bereiden op een plek op de arbeids markt. Dat gebeurt door ze de cur sus banen- en beroepenoriëntatie aan te bieden. Van de 749 werklozen op Tholen, zijn er nu veel meer vrouwen (390) dan mannen. De vrouwen maken 52 procent van het bestand uit. Dat is drie procent meer dan het Zeeuws gemiddelde. Ook het aan tal langdurig werklozen is in Tho len fors, namelijk 292 en dat is veertig procent van het totaal. Van de mensen die een baan zoeken zijn er verder 229 jonger dan 27 jaar, ofwel zo'n 31 procent. En tien procent van het werklozenbestand bestaat uit allochtonen. Ten opzichte van vorige maand is de werkloosheid gedaald bij de beroepsgroepen scheepvaart en sociaal en geneeskundig personeel. In de sectoren personeel algemene dienst, bouw, landbouw en horeca steeg de werkloosheid juist. Daarentegen is het aantal banen in de bouw ten opzichte van vorig jaar gestegen, net als in de metaal, kantoorwerk en houtverwerking. Met de categorieën personeel alge mene dienst, sociaal en geneeskun dig personeel, huishoudelijk- en horcapersoneel ging het ten opzichte van 1995 bergafwaarts. In totaal telt Zeeland nu 15.080 werklozen, waarbij de Ooster schelderegio het grootste aandeel heeft (5979), daarna Walcheren (5827) en tot slot Zeeuws-Vlaan- deren (3274). Vergeleken bij het nationale cijfer, heeft Zeeland pro centueel aanzienlijk minder werk lozen. Landelijk zit 13,5 procent van ije beroepsbevolking zonder baan, ferwijl dat in Zeeland 9,2 procent is. De Rabobank Tholen wil om het coöperatieve karakter te benadruk ken, cursussen gaan organiseren voor de leden en plannen bespreken om bijvoorbeeld gezamenlijk een etaleur aan te trekken voor de win keliers. De laatste jaren gaf de bank de leden 0,25% meer rente op de rendement rekening, terwijl voor een hypo theek 0,25% minder rente moest worden betaald. "Rabobank Neder land zei eerst, dat we dat coöperatie ve voordeel niet konden voortzetten, maar later is dat weer terugge draaid", zegt directeur G.J. Harm- sen. "Daarom denken we nu aan 0,2% meer of minder rente, terwijl we het resterende 0,05% willen besteden in de vorm van ondersteu ning van ondernemers. Daarvoor proberen we een actieprogramma te maken, waarbij je kunt denken aan cursussen op het terrein van de financiën en economie, een ver kooptraining, een gezamenlijke eta leur of een aansluiting op Internet." Op 18 februari gaat het bestuur daar over van gedachten wisselen met de leden, waarbij Adri T. Donker uit Rotterdam voorzetten voor de dis cussie zal geven. "Met deze promi nente spreker hopen we een goede aanzet voor de besluitvorming te geven. In opdracht van onze bank is ook een rapport gemaakt over de economie van Tholen ten opzichte van omringende gemeenten. Wat is de sterkte en wat de zwakte van onze eilanden. Wij willen een goede bijdrage leveren aan de economi sche leefbaarheid van onze gemeen te", aldus Harmsen. De gerenommeerde LIJSTENMAKER arn» voor het ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie LM. De gezamenlijke bijdrage van Tho len en de Bevelandse gemeenten aan sociale werkplaats De Betho kan volgend jaar beperkt blijven tot 7,3 ton. Dat is aanmerkelijk minder dan de gemeenten dit jaar moesten ophoesten. In de begroting wordt rekening gehouden met een netto opbrengst van ruim 7,6 miljoen gul den en bijna 25,5 miljoen gulden aan lasten. De rijksbijdrage is op 17,1 miljoen gulden begroot. Omdat ruim 80% van de kosten van De Betho uit loonkosten bestaat, is daarop nauwelijks besparing moge lijk. Daarom is gezocht naar verho ging van de netto-opbrengsten. Men is erin geslaagd de produktie per uur zowel als het aantal produktieve uren te verhogen. Negatief effect hierop zal de invoering van de 36- urige werkweek hebben; deze maat regel kost volgend jaar waarschijn lijk een kwart miljoen gulden in ver band met herbezetting van arbeids- Kerk Veere. De veertiende eeuwse Grote Kerk van Veere krijgt een bre de bestemming. Het monument zal cultureel, zakelijk en kerkelijk gebruikt gaan worden (ondermeer museum, VVV-kantoor, theater). Het totale project vergt 6,8 miljoen gulden. De gemeente legt 1,4 mil joen gulden op tafel en de Samen- op-weg-kerk 666.000 gulden. Het rijk wil 4,2 miljoen bijdragen, de provincie 4 ton. plaatsen. Hierdoor zal voor het eerst sinds jaren het aantal werknemers met een vast dienstverband stijgen. Ondanks alles blijven de wachtlijs ten groeien in plaats van krimpen. Door een verschuiving in de markt wordt De Betho steeds meer co-pro- ducent in plaats van toeleverancier. Opdrachtgevers besteden in toene mende mate de vervaardiging van een compleet produkt uit. Een ande re ontwikkeling is, dat medewerkers van de sociale werkplaats bij de opdrachtgevers hun werk uitvoeren. Tot nu toe zijn de ervaringen met dit werken op locatie postitief. Ook bij het hoveniersbedrijf moeten de werknemers steeds flexibeler wor den. Hier wordt het facilitair bedrijf - dat vrijgekomen woningen weer gereed maakt voor verhuur - verder uitgebouwd. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uui Advertentie I.M. Een paar honderd kaarten zijn inmiddels verkocht voor het kerst concert dat de bekende fluitiste Ber dien Stenberg vrijdag geeft in Sint- Annaland. Uit op Tholen is daar best content mee, maar liefhebbers kun nen vandaag, morgen en vrijdag ook nog terecht voor een plaatsbewijs. Het concert begint om kwart over acht in De Wellevaete. Berdien Stenberg brengt een geva rieerd repertoire: Nederlandse, Engelse, Amerikaanse en zelfs Japanse kerstliedjes, muziek van Mozart, Bach, Gershwin en Parker, en uit de musicals 'Westside story' en 'The sound of music'. Ook theater en show maken deel uit van het pro gramma van de dwarsfluitiste. Ze brengt een twaalfkoppig orkest en de sopraan Barbara Lok mee naar Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3