Kantonrechter bedaart in café storm in glas bier Volkskerstzang trekt volle zaal Ambulance naar Tholen Politie niet blij met onhandhaafbare regels AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Honderd gulden boete voor overtreding sluitingstijd a-W Burgemeester naar koningin Rijke politie moet de arme korpsen helpen Kersttoernooi jeugdvoetballers Maandag 23 december 1996 53e jaargang no. 7 Oudejaarsnummer maandagavond Recht spreken in een café. In een ver verleden zal het meer voorgekomen zijn, maar in 1996 is het uniek. De exploitante van café de Noordpoort te St. Maartensdijk werd vrijdagmiddag in haar eigen etablissement veroor deeld tot 100 gulden boete. Tijdens de braderie op 6 augustus 1995 had ze om 2.49 uur nog klanten binnen, terwijl het horecabedrijf volgens de Algemeen Plaatselij ke Verordening van de gemeente Tholen om 2.00 uur dicht moest zijn. Verse schuimkraag Geen druppel Principezaak Eis gehalveerd In 1996 toename diefstallen en vernielingen Hoewel Tholen nog steeds een veilig gebied is, neemt de criminaliteit toe. Die conclusie trekt politiechef J.M. Krombeen van de werkeenheid Tholen als hij het afgelo pen jaar overziet. Met name de diefstallen en vernielin gen, maar ook het aantal delicten waarbij geweld werd gebruikt, namen toe. De druk op de politie om de veilig heid van de burger te waarborgen en de beperkte hoe veelheid middelen staan met elkaar op gespannen voet. Geen vervolg Minder fietsen gestolen Deze week Meer dan 300 mensen woonden zaterdag de vijftiende volkskerstzang in Sint-Maartensdijk bij. Het derde lus trum van muziekvereniging Euterpe en het Smalstads Mannenkoor in Haestinge beleefde daarmee een record. Er was gerekend op ongeveer 250 personen, maar een kwartier voor de aanvang bleken er zoveel bezoekers op de oecumenische avond af te komen, dat er nog eens 80 stoelen bij moesten worden geplaatst. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester H.A. van der Munnik, gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx en voorzitter J. de Feijter van het evenementencomité smalstad gaan de koningin een gelukkig 1997 wen sen. Dat gebeurt 14 januari in het koninklijk paleis op de Dam in de hoofdstad Amsterdam, waar tradi tioneel de nieuwjaarsreceptie plaats vindt van koningin Beatrix en prins Claus. Naast een hele stoet ambassa deurs worden er dan ook een aantal inwoners uitgenodigd. Aangezien de koningin op 30 april in St. Maar tensdijk was, heeft ze de drie Thole- naren uitgenodigd voor de nieuw jaarsreceptie. Volgens het eindrapport van de pro- jectgoep ambulancehulpverlening Zeeland moet de ambulance toch in Tholen komen. De commissie van deskundigen o.l.v. oud-gedeputeer de W. Don blijft erbij, dat de huidi ge standplaats St. Maartensdijk niet de beste oplossing is voor een ade quate hulpverlening in de toekomst. Dit standpunt was ook al in de tus senrapportage aangegeven. Toen werd er overigens nog van uitge gaan, dat de Thoolse ambulance dienst onderdeel van de Zeeuwse hulpverlening zou worden en ook Rilland en Krabbendijke zou kun nen bedienen. In het eindrapport raakt Krabbendijke zijn ambulance post ook kwijt, ook al is inmiddels bekend, dat Tholen onderdeel wordt van de Brabantse ambulancedienst. In de laatste raadsvergadering zei P. van Belzen het logisch te vinden, dat gedeputeerde staten van Zeeland met het toestaan van de overheve ling van Tholen naar Brabant voor de ambulance en brandweer, ook hun zeggenschap over de stand plaats prijs geven. Middelburg is zover echter nog niet. Eerst moet het Zeeuws provinciaal bestuur een oor deel vellen over het eindrapport van de projectgroep Don. Minister H.F. Dijkstal van binnen landse zaken wil dat rijke politie korpsen geld afstaan aan de meer noodlijdende korpsen. Hij heeft de Tweede Kamer beloofd hierover te gaan overleggen met de politieba- zen. De Kamer maakt zich zorgen over het feit dat de veiligheid in sommige delen van het land in gevaar komt. Een dergelijk signaal heeft ook de korpsleiding van Zee land onlangs nog afgegeven. Tekort aan geld en manschappen zorgt ervoor dat de politie haar taak niet meer volledig uit kan voeren. Zee land is één van de korpsen die door de reorganisatie zwaar getroffen werden. Het werd een zogenaamde krimpregio en dat betekende dat er geld ingeleverd moest worden. Een tekort van miljoenen was het gevolg en het korps werd twee keer onder toezicht van het ministerie van bin nenlandse zaken gesteld. De getrof fen korpsen in Nederland mopper den dat het extra geld allemaal in gebieden gestopt wordt waar toch al relatief veel politie aanwezig is. Amsterdam heeft bijvoorbeeld een overschot van 61 miljoen gulden. Nu heeft Dijkstal toestemming gekregen om een nieuw budgetver- deelsysteem op te zetten. Het beraad van hoofdcommissarissen is niet enthousiast over het idee om de overschotten van rijkere korpsen te verdelen over de armere regio's. De eersten zouden dan gestraft worden voor een goed beleid, volgens de politietop. Overigens gaat minister Dijkstal er nog steeds vanuit dat er aan het eind van de regeringsperiode 4000 extra agenten bijgekomen zijn. Het Oudejaarsnummer van de Eendrachtbode, de Thoolse Courant, ver schijnt maandagavond 30 december. Zorgt u ervoor, dat berich ten en advertenties vrijdag morgen 27 december voor 9.00 uur binnen zijn bij ons kantoor te St. Annaland. Let op ons nieuwe telefoon- en faxnummer! Telefoon 0166-657007 en fax 657008. De eerste Eendrachtbode in 1997 zal op donderdag 9 januari verschijnen. Kantonrechter mr. H. Bruin kijkt of door het raam klanten aan de har van café de Noordpoort te zien zijn. Achter hem officier van justitie mr. A.S. Flikweert, getuige hoofdagent J .C. Ridderhof en griffier mr. N. van der Velden. "U kunt in elk geval niet zeggen, dat er geen aandacht aan u is besteed", zei kantonrechter mr. H. Bruin tot de 44-jarige mevr. E.M. van B., die café de Noordpoort •exploiteert. Voor de derde maal namelijk werd de zaak behandeld. De eerste keer was 21 juni, toen mevr. Van B. voor het kantongerecht in Tholen met verve aanvoerde, dat er alleen nog acht familieleden aan het poetsen waren. De politie zou van buitenaf nooit hebben kunnen zien, dat er om elf minuten voor drie 's nachts nog vijftien mensen aan de bar zaten, voerde ze aan. De kantonrechter vond, dat de twee verbalisanten maar eens gehoord moesten worden. Het bleken twee leden van de vrij willige politie te zijn, J. Rinses en J.C. Ridderhof. De laatste was 20 september verhinderd, maar de eer ste kwam toen wel getuigen en bevestigde het proces-verbaal, dat hij wel degelijk ongeveer vijftien cafébezoekers binnen had gezien die met glazen bier liepen. De exploi tante bracht daar tegenin, dat welis waar de deuren open stonden, maar door het daarachter gelegen halletje kun je nooit bezoekers aan de bar zien zitten. En voor het grote raam daarnaast, waren de gordijnen dicht. "Die waren niet goed dicht", zei Rinses daar tegenin. De kantonrechter con cludeerde, dat er een schouw nodig was, want van dit welles-nietes spel letje werd hij niets wijzer. Vrijdagmiddag 20 december rond half vijf was het zover. Nadat de zit ting van het kantongerecht in het Thoolse stadhuis was afgehandeld, reden de kantonrechter, officier van justitie en griffier naar St. Maartens dijk, om in café de Noordpoort niet alleen te gaan kijken, maar ook recht te spreken. Politieman Ridderhof stond buiten al te wachten op het verlate gezelschap, dat volgens de planning om half vier had moeten komen. Maar een zitting op het kan tongerecht loopt wel eens uit. Na een kop koffie schoven de leden van het kantongerecht achterin het café aan een tafeltje, achter de biljart, op flinke afstand van de bar, waar een enkele gast deze bijzondere zitting meemaakte. Rob de Nijs wordt met zijn 'Banger hart' even gestopt, zodat men elkaar goed kan horen. Nadat de 39-jarige hoofdagent Rid derhof de eed heeft afgelegd, blikt de kantonrechter terug naar die zwoele nacht van 6 augustus 1995, toen de horecabedrijven in St. Maar tensdijk een record omzet boekten tijdens de braderie. "Om 2.15 uur kwamen we voor de eerste keer langs met onze auto", vertelde Rid derhof. "We moesten de sluitingstijd in de gaten houden en met zo'n bra derie neem je dat een beetje ruim. We zijn enkele keren langs de café's gegaan en om 2.30 uur was het nog behoorlijk druk. In overleg met mijn collega Rinses besloten we ze nog een kwartiertje de tijd te geven, maar daarna zouden we er wat aan doen. Zo gebeurde het ook. In de Kaaistraat was het een beetje rumoerig en om 2.49 uur kwamen we bij café de Noordpoort, waar ik vanaf de openbare weg nog 10 tot 15 mensen aan de bar zag. De deur stond open en de gordijnen waren niet goed gesloten. Ik stapte uit de auto en liep naar een jonge dame die buiten achter de tap stond. We heb ben tijd genoeg gegeven om aan het sluitingstijdstipt te voldoen, vertelde ik haar. Op de bar stonden glazen bier met een verse schuimkraag en een aantal mensen die behoorlijk onvast ter been waren, liepen buiten. Dat was geen personeel!", aldus de politieman. Mevr. Van B. was het daar pertinent mee oneens. "Waarom zegt u dat u uitgestapt bent, terwijl u volgens mijn dochter in de auto bleef zitten. En waarom zegt u dat de gordijnen open waren, terwijl ze hermetisch gesloten waren?" Ridderhof herhaalde dat de gordij nen niet helemaal gesloten waren en dat hij duidelijk mensen aan de bar kon zien. De exploitante zei nog, dat ze die nacht wel klanten buiten had gezet die niet van ophouden wisten. "Vijf tig meter verder haalden ze een krat bier. Buiten, voor mijn café zat het helemaal vol, maar die flessen waren niet van mij."- De jonge officier van justitie A.S. Flikweert informeerde of mevrouw 's nachts altijd direct schoonmaakt. "Na zo'n drukke braderie is het nog al smerig en hebben we de zaak direct opgepoetst. Tot vier uur zijn we daar met een aantal familieleden en vrienden aan bezig geweest. Onze familie drinkt echter geen druppel alcohol", aldus de exploi tante. Om tien over vijf die zesde augustus 1995 rolde de bekeuring van 200 gulden in de brievenbus en toen was mevr. Van B. door het dolle heen. "Toen was het feest over", merkte de kantonrechter op. De officier van justitie vond, dat wettig en overtuigend aangetoond was, dat café de Noordpoort om elf minuten voor drie zonder vergun ning open was. "Er zijn wel twee lijnrecht tegenover elkaar staande lezingen, maar ik hecht meer waarde aan het proces-verbaal en de twee onder ede afgelegde verklaringen van de politie, dan aan de zienswijze van de verdachte. Door de braderie bent u te lang doorgegaan en hebt u de regels van de sluitingstijd niet in acht genomen. Maar ik wil niet de gebruikelijke verhoging van 300 gulden vragen, maar me beperken tot de oorspronkelijke boete van 200 gulden", aldus mr. Flikweert. Mevr. Van B. bleef echter ook na deze tegemoetkoming ontevreden. "Dit is voor mij een principezaak", liet de dochter van een Rotterdamse brigadier weten. "Als ik nog 15 man binnen zou hebben gehad, had ik de deur op slot gedaan en de lichten uit. Dan kan ik nog wat verdienen en als ik 15 mensen binnen heb die goed drinken, dan lach ik om 200 gulden. Maar 6 augustus 1995 was dat niet het geval. Om tien voor twee is de zaak dicht gegaan. Voor de deur zat het vol, maar binnen waren er alleen nog familieleden en wederzijdse vrienden en vriendinnen om te poet sen", aldus de exploitante van de Noordpoort. De kantonrechter moest uiteindelijk het vonnis vellen. "Er zijn twee invalshoeken", stelde mr. Bruin vast. "Ik kom er echter niet onderuit om overtreding van de sluitingstijd volgens de Algemene Plaatselijke Verordening bewezen te achten. Dat is allemaal goed uitgezocht. Het is echt geen kwestie van 'hakken in het zand' geweest. De politie is eerder niet uit de auto gestapt omdat er nogal wat lastige klanten voor het café waren en als je dan naar bin nengaat, krijg je nog meer kabaal. De hele affaire is echter een storm in een glas bier. De sop is de kool niet Wandelpaden. Nemo, de vereni ging van vrije wandelaars, heeft lan delijk het behoud en de toeganke lijkheid van voetpaden onder de aandacht gebracht. Met name onver harde paden, gezien de relatie met natuurbeheer. In het kader van plat- telandstoerisme ziet het Zeeuwse PvdA-statenlid D. Eveleens hier mogelijkheden. Hij vraagt gedepu teerde staten dan ook om een 'wan delnotitie' te produceren. waard, maar na drie zittingen zijn we eruit", aldus de kantonrechter, die de eis van 200 gulden halveerde tot 100 gulden boete. "Inderdaad moet je stellen dat de cri minaliteit is toegenomen. Dat is al zo sinds de jaren '80. Daarbij spelen een aantal zaken een rol", legt Krombeen uit. "Het inwonertal is toegenomen, de maatschappij ver andert van samenstelling en zaken als meer allochtonen in een gebied en de tegenstellingen tussen rijken en armen spelen mee in het ontevre- denheidsgevoel." Daarbij komt vol gens de politiechef ook nog eens dat de 'kleinere zaken' vanwege tijdge brek bij het openbaar ministerie vaak in de prullenbak verdwijnen; 'seponeren', zoals dat heet. Kruimel dieven, naaktlopers op de Oester- dam en relschoppers worden veelal niet vervolgd omdat de tijd ervoor ontbreekt. De motivatie bij de poli tie om aan dit soort zaken nog tijd te spanderen is dan ook tot een plicht matig minimum gedaald. De Zeeuwse politie heeft een broer tje dood aan maatregelen die niet handhaafbaar zijn. Krombeen vindt dan ook dat de verantwoordelijkheid hiervoor niet alleen bij de politie ligt. "Kijk, de gemeente of de over heid kan wel beslissen dat er een regel ingesteld moet worden en dat wij die moeten handhaven, maar als ik daar de mogelijkheid niet toe heb of er gebeurt in het natraject niets met het proces-verbaal, heeft het geen zin", zegt de politiechef waar bij hij als voorbeeld even inhaakt op de vaak rommelige situaties op de Oesterdam. "We hebben dit jaar daar bijvoorbeeld 106 uren gecon troleerd. Zes uur meer dan we beloofd hadden. Dan doe je je plicht toch wel, dacht ik? Maar het pro bleem ligt niet alleen bij de handha ving. Heeft het wel zin om een ver bod op bijvoorbeeld het naakt recreëren in te stellen, als het open baar ministerie niets met het proces verbaal doet? Daarnaast ontbreekt het ons gewoonweg aan de mensen om alles te kunnen controleren. Het is natuurlijk wel heel gemakkelijk om bijvoorbeeld een verbodsbord weg te zetten en dan aan de politie de handhaving op te dragen. Je moet ook kijken of het uitvoerbaar is. En als dat niet zo is, moet öf het beleid bij het openbaar ministerie verande ren, öf je moet als overheid een zak met geld naar de politie schuiven." De criminaliteit op Tholen zal dit jaar naar verwachting op een aantal gebieden stijgen. Pas in januari wordt definitief de balans opge maakt, maar nu al is te zien op wel ke punten de moeilijkheden zitten. De diefstallen uit woningen zijn fors toegenomen. In de eerste helft van dit jaar waren er met dertig aangif ten al net zoveel inbraken geweest als in heel 1995. Bij de diefstallen uit auto's verwacht de politie een toename van ongeveer 25 procent. In het laatste kwartaal werd er tot nu toe negentien keer in een auto inge broken en tienmaal in woningen. Ook het aantal vernielingen neemt drastisch toe. Over de eerste negen maanden van dit jaar werden er 63 gevallen van vernieling gemeld en dat is al meer dan in heel 1995. Schrale troost biedt het feit dat er aanzienlijk minder fietsen gestolen zijn. Vorig jaar verwisselden 41 rij wielen door diefstal van bezitter, terwijl dat er in de eerste negen maanden van 1996 24 waren. ZIE VERDER PAGINA 3 Politiechef Krombeen is liever coach dan dirigent De strijd om de laatste dagen PvdA en D66 willen Heemschut in klankbordgroep voor buitengebied Werkloosheid in Tholen groeit het hardst van Zeeland Kerstpuzzel met tien prijzen Ik ben tamelijk zelfstandig en kan overal naartoe als ik wil, zegt 50-jarige Koosje Overbeeke Tholense Boys blijft op zoek naar voorzitter WIE DE PASTEIEN NIET KAN BETALEN, VINDT ZE TE VET Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In sporthal Meulvliet is vandaag het jaarlijkse kersttoernooi begonnen voor de jeugd van de Thoolse voet balclubs. Vanmorgen kwamen de F- pupillen in actie en vanmiddag de B- junioren. Dinsdag treden de E- pupillen en de B-junioren in het strijdperk. Tenslotte is vrijdag de beurt aan de D-pupillen en de C- junioren. De 300 programmaboekjes raakten snel op, waarop de leden van het mannenkoor en de muzikanten hun exemplaar beschikbaar stelden voor het publiek. A. van Gurp van het Smalstads Mannenkoor was blij met de grote opkomst op de jubileum avond: "Het was grandioos. We had den hier niet op gerekend. Kennelijk voorziet het in een behoefte. Dit geeft een grote voldoening." De volkskerstzang trekt elk jaar meer bezoekers. Het succes van de viering is volgens Van Gurp niet zozeer te danken aan het feit dat de volkskerstzang voor de vijftiende maal werd gehouden maar veel meer aan de opzet van de avond: "Het is de lengte; het duurt nooit lan ger dan anderhalf uur. Het is de afwisseling van de zang van het koor, de muziek van Euterpe en het gesproken woord. Maar ook de kwa liteit van wat geboden wordt. En de samenzang door het publiek dat op deze manier actief deelneemt en op die eigen inbreng prijs stelt. Ik denk dat we de juiste formule hebben gevonden." Bij het derde lustrum werd op deze avond niet speciaal stilgestaan. Vol gens burgemeester H.A. van der Munnik, die de avond opende, hoef de dat ook niet omdat de volkskerst zang 'al jarenlang een hoogtepunt op zichzelf is. Wel was het aanleiding voor het mannenkoor en Euterpe geweest om een kerst-cd uit te bren gen. En om het getal vijftien op de muur naast het feestelijk versierde podium te projecteren. Het programma was dan ook onge veer hetzelfde als in voorgaande jaren. De dominees of voorgangers wisselen elkaar af (nu voerde A.A. Nieuwkerk het woord) maar pastoor A.J. van den Brüle zorgde al die keren zelf voor een overdenking. De avond kende een vlot verloop. Het programma telt achttien onder delen waarvan bijna de helft bestaat uit samenzang: voor protestanten, katholieken en mensen die zich tot geen kerk rekenen. Als slot van de volkskerstzang in Haestinge zong de zaal staande

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1