Kerstmarkt van Step in Meulvliet verloopt sfeervol met veel publiek Schaalvergroting groot gevaar voor Thoolse ambulancedienst PERSIA Tholen onderhandelt met streekgewest Noord-Brabant n§euws Kassa openen voor brandweer Inspec huurt werkplaats in St. Maartensdijk E. Hage en kinderkoor bij Omroep Zeeland Gemeente gaat soepel om met belastinginning Intriges Gemeente gaat vlag uitsteken Exclusief en voordelig Donderdag 19 decemberl996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 "Zeer tevreden", dat was de reactie van J.A. van 't Hof, voorzitter van de stichting Step en medeorganisator van de kerstmarkt die zaterdag in Tholen werd gehouden. Een groot aantal bezoekers kwam op dit evenement af. Voor de gelegenheid was sporthal Meulvliet sfeervol aangekleed. Het gros van de standhouders was net als de organisatie voldaan. Entree Eiffeltoren Geen sporters Voetbal Muziekhobbyisten en middenstanders zorgen voor gezellige dag SGP'er verrassend in streekgewest Vrijdags en zaterdags GEOPEND Onbestendige gevoelens Zig-zag koers Vrijbrief Openheid nodig Kijk vooruit Meerderen op speelveld Sint- Philipsland Totale aanpassing dorpshuis de Wimpel REGIOBANK ST. PHILIPSLAND Drinkwater duurder Het Kompas viert kerst Thuiszorg opent nieuw hoofdkantoor Peizen, Berbers, Kelims, Nepals, Gabbeh's, De bestuursleden van Step begon nen vrijdag al met het opstellen van de kraampjes en het versieren ervan. Er werd hard gewerkt en om drie uur 's nachts was alles gereed. "Maar toen waren we ook helemaal klaar, zelfs met briefjes op de stands waar iedereen moest komen te staan", vertelt Van 't Hof. Op de dag zelf begint het 's morgens wat slapjes met zo'n 350 bezoekers. Waarschijnlijk zijn de meeste Tho- lenaren nog druk bezig met huiselij ke werkzaamheden, uitslapen of het doen van de wekelijkse boodschap pen. Maar 's middags trekt het bezoek rap aan en om drie uur is de duizendste bezoeker binnen. En dat is boven de verwachting van de organisatie. "We hadden er in totaal duizend ver-, wacht op een hele dag", zegt Van 't Hof. "Want we hebben gekeken naar een soortgelijk evenement dat in Sint-Annaland "is gehouden. Daar kwamen tweeduizend mensen in twee dagen, dus dachten wij dat we wel op duizend bezoekers konden rekenen. Maar dit overtreft onze verwachtingen ruimschoots." Al ver voor Meulvliet is het goed te merken dat er iets bijzonders aan de hand is. Bordjes in de vorm van kerstbomen lokken de voorbijgan gers naar de sporthal. In de Zoek weg staan de auto's hutje mutje bij elkaar. Het duurt even voor men een parkeerplaatsje gevonden heeft. De politie surveilleert er voor de zeker heid nog even om te zien of de auto mobilisten niet al te creatief met de beschikbare ruimte omgaan. Ondanks het bleke zonnetje blijft de temperatuur op een paar graden ste ken. Toch staan er buiten Meulvliet ook een paar stands opgesteld. Een aantal auto's zijn voor een 'kerst prijsje' te koop en in een geïmprovi seerde tent is volleybalvereniging Intraco/AVC '87 bezig de clubkas te spekken door de verkoop van olie bollen. De verlokkende geur en de warmte van de dampende einde- jaarslekkernij trekken veel publiek naar de stand en al het beslag gaat erdoor. Binnen reageren sommige bezoekers verrast als ze een knaak entree moeten betalen. Maar veruit de meesten stappen over dit finan ciële bezwaar heen. "Een fout van onze zijde", erkent secretaris C.D.C. Wolvekamp van Step. "We hebben vergeten het op de affiches te zetten. Volgende keer doen we dat beter." De harde tl-verlichting in de sport hal is uitgedaan en honderden warm-gele peertjes brengen de kerstsfeer erin. Het is inmiddels vier uur en de twaalfhonderdste bezoe ker koopt zijn kaartje. De drukte is op een top gekomen. In de 46 stands zijn de meest uiteenlopende zaken te vinden. Natuurlijk zijn er veel tradi tionele kerstartikelen te koop waar onder ook bloemen. Bloemist H. Jansen doet goede zaken met ver sierde kandelaars en kerststerren. "Het gaat prima. Het is natuurlijk even aankijken, maar ik verkoop prima. Als er volgend jaar weer zoiets gedaan wordt, wil ik mijn stand wat fraaier op gaan zetten", zegt Jansen. Ook het kerstbanket van bakkerij De Toekomst vindt goede aftrek. Maar ook sieraden, muziekdragers en kleding mogen zich in een grote belangstelling ver heugen. Minpuntje is dat uitgere kend de ondernemer die kerstver sierselen (zoals ballen en slingers) verkoopt niet op is komen dagen. En dat terwijl er wel vraag is naar zijn artikelen. Om een extraatje aan de bezoekers te bieden, zijn ondermeer een aantal hobbyisten aanwezig die de resulta ten van hun nijvere huisvlijt laten zien. Droogstukjes en kransen, fimoklei, tiffany en allerlei andere kunststukjes zijn te zien. Opvallend is de tafel van de familie Van Iesel uit Sprundel. Daar staat ondermeer tijden er nog genoeg plek is om door te lopen. Diverse ondernemers en verenigin gen hebben een spel waarmee prij zen te winnen zijn. Ook Foto Tholen is aanwezig met een bijzondere puz zel. Op een stadsgezicht van Tholen heeft de fotograaf één huisje wegge werkt. Het publiek kan raden wat er veranderd is. Velen wagen een gok je. Uiteindelijk blijkt het te gaan om een woning aan de Kaaij. Mevr. I. Gunst en L. de Boef uit Tholen win nen waardebonnen voor een grote foto. Veertien anderen krijgen por tretbonnen. Het is maar één van de acties, want ook vogelvereniging Vogelvreugd heeft bijvoorbeeld een raadsel op te geven. Men kan raden naar het aantal vogels in een kooi. Het juiste antwoord is 28 en 57 men sen vullen het juiste getal in. Na loting heeft Femke de Wolf uit de Meanderlaan in Tholen gewonnen. Een eindje verderop in de hal zitten twee van de weinige mensen die het minder goed naar hun zin hebben. J.M. Leeuwenhaag en C. Stoutjes- dijk van J. en C. Sport uit Sint- Maartensdijk. Zij verkopen sportar tikelen. "Het gaat helemaal niet. Waarschijnlijk geen goede dag en achteraf bezien is dat wel te ver wachten. Waar zijn de sporters op zaterdag? Juist, op het sportveld. En vanavond zitten ze voor de buis naar België-Nederland te kijken. Nee, ik denk dat wij straks maar in gaan pakken", zegt het duo. Maar ze zijn vrijwel de enigen die niet tevreden zijn. Mevr. J. Smits van Hobbyple- zier uit Sint-Annaland doet bijvoor beeld weer goede zaken. Bij schoon heidssalon Wilma laten vele dames hun nagels even bijwerken of maken een afspraak voor een behandeling. En ook de medewerkers van de wereldwinkel in Tholen zijn in hun nopjes. "We verkopen nu meer dan normaal op een zaterdag in de win kel", lachen ze. De wereldwinkel verkoopt spullen die op een 'eerlijke manier' gemaakt zijn. Niet met kin derarbeid en de makers uit de ont wikkelingslanden krijgen een rede lijk loon voor hun werk. De etens waren vinden eveneens gretig aftrek op de kerstmarkt. Suikerspinnen, oliebollen en natuurlijk ook drank jes om de keel te smeren. Glühwein of Jagertee bijvoorbeeld. Aan gezelligheid ontbreekt het niet in Meulvliet. De kerstvrouw is aan getrokken om cadeautjes uit te delen aan de jongste bezoekers. "We heb ben bewust voor een vrouw geko zen, omdat zo'n dikke kerstman met een baard de kinderen al gauw wat afschrikt", legt secretaris Wolve kamp van Step uit. De kerstvrouw geeft deze dag toch in totaal zo'n 400 presentjes weg. Tegenover de ingang, op een centraal punt in de hal, is een podium opgesteld. Leer lingen van de Zeeuwse Muziek school, een kinderkoor, een accor deonkwartet onder leiding van mevr. J. Zwaan (De Zwaantjes) en blaaskapel De Klienkers van muziekvereniging Concordia geven verspreid over de dag uitvoeringen. Het publiek kan hiervan op het gemak genieten door plaats te nemen op een 'terrasje' voor en naast het podium. Voor de avonduren staat een optreden van de Last Dol lar Bigband uit Bergen op Zoom op het programma. Maar dan is de publieke belangstelling aanzienlijk gedaald. De concurrentie van de voetbal match België-Nederland is te groot. "Het is erg jammer dat er niet meer mensen waren, want die bigband is echt ontzettend goed", zegt Wolve kamp. "Volgend jaar moeten we het avondprogramma toch wat anders in gaan vullen om meer mensen te trekken. Bijvoorbeeld door een bij zonder optreden." Desondanks is de kerstmarkt een succes geworden. "Er zijn in totaal zo'n 1500 bezoekers geweest. En dat is heel mooi. Vooral de penning meester M. Gunst was heel tevre den", zegt Wolvekamp. "Gelukkig hebben we ook hulp van een aantal vrijwilligers gekregen. Vooral J. Aalbrechtse en C. Deurloo hebben veel werk verzet." Tot opluchting van de organisatie bleek de vloer van de sporthal bestand tegen al de kramen, stoelen, tafels en de stroom mensen. Aanvankelijk was er sprake van dat de kunststof vloer bedekt moest worden, maar daarvan werd later afgezien. "We hebben hem helemaal gedweild en opgepoetst en hij ziet er weer als vanouds uit", zegt Wolvekamp die nu al weet dat vol gend jaar op 13 december weer een kerstmarkt georganiseerd wordt in Meulvliet. Het kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool verzorgde ook een optreden tot genoegen van het publiek fraai figuurzaagwerk. Pronkstuk is een ongeveer één meter hoge replica van de Eiffeltoren. Het bouwsel staat er overigens alleen nog maar mooi te zijn, want het was al ras ver kocht. "Ach ja, we doen het graag, maar je krijgt op den duur ook zoveel in huis", zegt mevr. Van Iesel die zelf driedimensionale kaarten van Anton Pieck maakt. Voorheen deed ze ook veel met kralen. "Maar dat is er helemaal uitgegaan. De mensen doen het vaak zelf. Dus ik verkoop wat ik nog heb aan kraaltjes en dan is het voorbij. Nu ben ik begonnen met iets nieuws. Bloemen haken." En ze wijst op een aantal kunstig gehaakte klaprozen van rood garen, verstevigd met ijzer- draad. Als laatste bewijs van haar vaardigheid met kralen heeft ze een treurwilg meegenomen. Daarin zit vier kilo kralen verwerkt. "Als ik daar mijn werk voor moet rekenen, zou het ding 450 gulden gaan kos ten. Maar ach, het is wel leuk om te laten zien." Een eindje verderop zit op het terras. mevr. J. van Zetten uit Tholen. Zij demonstreert het maken van kerst kaarten. Ook zij vindt het een goede kerstmarkt. "Het is best druk en ik krijg ook voldoende aanloop. Het is wel lekker dat niet alles zo dicht op elkaar staat", zegt de Thoolse. En dat is waar, de paden zijn ruim gehouden zodat ook op de drukke De discussie over de dienstverlening van de West-Brabantse regionale brandweer en ambulancedienst, spitst zich vrijwel uitsluitend toe op het laatste. M. Dijke stipte maan dagmiddag ook de brandweer aan. "Hoe zal het met onze korpsen gaan en wie bepaalt er, welk korps er blijft en wie er naar welke plaats gaat?", wilde de SGP-fractievoorzit- te'r weten. De burgemeester zag weinig veran deren bij de brandweer. Ook niet in het aantal korpsen omdat er nog bij de herindeling met St. Philipsland een rapport over werd gemaakt. Maar als het streekgewest Brabant iets zou willen wijzigen, dan heeft de Thoolse raad de volle vrijheid om de eigen kassa te openen, zo maakte de burgemeester duidelijk. Inspec, detacheringsbedrijf metaal bewerking, heeft verregaande over eenstemming bereikt met Onderne merscentrum b.v. voor huur van 450 m2 in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Het bedrijf had eerder een kantoortje aan de Boter markt in Tholen, maar dat was al gauw veel te klein, zodat naar Steen bergen werd verhuisd. Het hoofd kantoor van de onderneming staat in Breukelen. In het bedrijfsverzamel gebouw te St. Maartensdijk zal een werkplaats worden ingericht. Daar zijn nog drie nieuwe huurders te melden: het onderhoudsbedrijf Kapper uit Rotterdam huurt 500 m2 voor opslag van schoonmaakartike len en kunststofkozijnen. Autobe drijf Hoogers uit Bergen op Zoom, een startende ondernemer, heeft 150 m2 aan de Pluimpotweg in gebruik genomen. En Reflecta systems Zee land, een groothandel in zonweren de folie waarvan de zetel in Hoofd dorp staat, huurt 75 m2. De laatste drie vestigingen zijn eenmansbedrij ven. Als een duveltje uit een doosje kwam maandagmiddag in de Thool se gemeenteraad plotseling een der de vertegenwoordiger voor het streekgewest Brabant naar voren. In het oorspronkelijke voorstel waren alleen burgemeester Van der Mun- nik (brandweerzaken) en wethouder Moerland van volksgezondheid (ambulance) naar voren geschoven. Raadslid Van Belzen onthulde ech ter, dat de grootste partij een derde Thoolse vertegenwoordiger mocht leveren. Hoe nauw hij ook met de SGP verwant is, het automatisme om iemand van de grootste partij te namen, stond het RPF/GPV-raadslid niet aan. "De grote fracties leveren al een wethouder, die elk hun eigen portefeuilleverdeling hebben. Wie de zaak het beste kan behartigen, die moet benoemd worden", zei Van Belzen, die bijval kreeg van D66- raadslid Van den Donker, maar toen het op stemmen aankwam, vergaar den de drie Thoolse afgevaardigden naar het streekgewest Brabant de steun van alle negentien raadsleden. De gerenommeerde LIJSTENMAKER eeuwen voor het •enk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie LM. E. Hage uit Scherpenisse, voorzitter van de afdeling Tholen/Sint-Philips- land van de ZMO, is maandagmor gen te horen op Omroep Zeeland. De Scherpenissenaar werkt mee aan het programma 'Met Aly de boer op' van Aly Wisse. Samen met een aan tal andere gasten blikt Hage terug op het afgelopen landbouwjaar. Het programma begint om vijf over tien. Zaterdagmorgen om negen uur is in het muziekprogramma De Zeeuwse Lucht van Omroep Zeeland het Thoolse kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool, onder leiding van Janny Dieleman, te horen. De kinde ren zingen kerstliedjes. Ook een kin derkoor uit Goes treedt in het pro gramma op. Het gemeentebestuur zal soepel omgaan met de inning van de belas tingen en heffingen. Dat zegde wet houder I.C. Moerland toe, na vragen van raadslid P. van Belzen over de introductie van het systeem van automatische incasso. "Deze moge lijkheid biedt enerzijds een lasten verdeling, maar als de termijn waar op men tot automatische incasso kan overgaan, verstreken is, dan is het totale bedrag in één keer opvraag baar", aldus het RPV/GPV-raadslid. De wethouder antwoordde, dat toch twee termijnen te zullen hanteren. "Wij schatten, dat er tussen de 50 tot 70% van de inwoners overgaat om de gemeentelijke heffingen automa tisch te betalen. Het is puur om de mensen te helpen", zei Moerland. SGP-raadslid L. Walpot stemde tegen de bepalingen over het liggeld pleziervaartuigen, toeristen- en watertoeristenbelasting. "Als het niet zo'n serieus onder werp als ambulance en brand weer zou zijn, kon je over een echte soapserie spreken", zei raadslid Van der Linde. "Een vervolgverhaal met intriges, drama en compleet met verhalen in de bladen. Tholen was er acteur in, maar had niet de regie. Bizar, noemde provinciaal amb tenaar Van Willigenburg de behandeling van de ambulance kwestie door de overige Zeeuw se gemeenten. Onzorgvuldig, voeg ik daar aan toe", aldus de PvdA-fractievoorzitter. "Je schrikt van de schaalvergroting en ook de professionalisering gaat steeds verder." Wethouder I.C. Moerland van volksgezondheid bood maandagmiddag in de gemeenteraad de Thoolse ambulancedienst nog geen zekerheid voor een lang en rustig bestaan. Unaniem besloot de raad om zich voor de brandweer en ambulancehulpverlening aan te sluiten bij het streekgewest West-Brabant, maar dat het niet op de oude voet verder gaat, is duidelijk. Bijvoorbeeld: waar komt de standplaats van de ambulance? "Als St. Maartensdijk niet onder doet voor Tholen, dan moeten we het zo houden", zei Moerland. De standplaats bleek een belangrijk punt in de discussie, mede door de brief van de EHBO Stavenisse. De kleine partijen deden evenals in oktober een poging om de raad een uitspraak te laten doen over de standplaats, maar zelfs het door de VVD voorzichtige geformuleerde 'voorkeur voor St. Maartensdijk' ging de grote partijen en het college van b. en w. al te ver. "U moet ons gewoon het vertrouwen geven in onze onderhandelingen met het streekgewest Brabant", zei wethou der Moerland. "Een motie is alleen een herhaling van zetten." J. van den Donker begreep die koud watervrees niet zo goed. "Het lijkt net of het college schrikt als we met een motie komen, want er volgen onmiddellijk maren", zei het D66- raadslid. "Een komma veranderen kan al een totaal andere betekenis geven", leg de burgemeester H.A. van der Mun- nik uit. "De raad bindt ons bijna aan het onmogelijke als er een uitspraak komt. We kunnen bij de besprekin gen met het streekgewest niet uit sluitend in zee gaan met St. Maar tensdijk", zei de raadsvoorzitter. M. Dijke vond de bezwaren van de EHBO Stavenisse tegen wijziging van de huidige standplaats St. Maar tensdijk 'niet te miskennen.' Hij wees ook op de herhaalde voorkeur van de Thoolse huisartsen voor handhaving van de ambulance in de smalstad. "Van b. en w. hebben we hierover echter nog steeds geen informatie ontvangen. Kunnen we nog reage ren, voordat het te laat is? En wat doet het college eraan om de onrust hierover onder de bevolking weg te nemen? De Thoolse ambulance dienst functioneert goed dankzij de vakbekwame bezetting, maar welke bestaansmogelijkheden zijn er in de nieuwe situatie nog voor de stich ting?", aldus de SGP-fractievoorzit- ter. "De standplaats leeft onder de bevolking", zei ook W.C. van Kem pen. Hij vroeg zich echter tegelijk af, of de raad wel bevoegd is om uit spraken te doen. "Dat is een compe tentie die we niet te hebben. Het bestuur van de Thoolse ambulance stichting is verantwoordelijk - ook voor het personeel - evenals het bestuur van de centrale post ambu lance, maar St. Maartensdijk is onze eerste optie", aldus de CDA-fractie- voorzitter. Hij vond dat het stichtingsbestuur een volwaardige gesprekspartner moet zijn in de nieuwe situatie. "We wilden eigenlijk op de oude voet doorgaan (formeel de aansluiting bij Zeeland, maar praktisch de gebruik making van de Brabantse diensten), maar de wet geeft soms onvoldoen de ruimte, al heb ik daar wel onbe stendige gevoelens over", zei Van Kempen. P. van Belzen noemde de voorkeur van het CDA voor St. Maartensdijk 'een verlate ondertekening van de motie' in de oktober-raadsvergade- ring. In ambulancetermen sprak het RPF/GPV-raadslid over 'herhaald uitgesteld vervoer met zwaarwegen de gevolgen.' "Op de valreep van 1996 kan toetreding tot de gemeen schappelijke regeling streekgewest westelijk Noord-Brabant zijn beslag krijgen, maar een zucht van verlich ting mag het college niet uitleggen als een juichkreet. Daarvoor is teveel een zig-zag koers gevaren." Wethouder Moerland betwistte dat. "We hebben wel veel tegenwind gehad", gaf hij toe. Van Belzen hield het toch bij een scheepvaartterm, maar wat vriendelijker, namelijk: laveren. Het RPF/GPV-raadslid bond de Thoolse vertegenwoordigers in het streekgewest op het hart om de mar ge in de onderhandelingen te benut ten om de eigen ambulancedienst onder ogen te brengen. "Wat in de praktijk goed functioneert, moet men niet inruilen voor iets waarvan maar afgewacht moet worden of het in de dagelijkse praktijk evenzeer voldoet." Van Belzen noemde het opvallend, hoe in bijvoorbeeld het rapport Don en in andere stukken het begrip schaalvoordeel telkens opduikt. "Het bevolkingsaantal of -dichtheid is voor ons geen norm. De zorg voor een inwoner van Stavenisse dient evenzeer gewaarborgd te zijn, dan die van een inwoner van Tholen. Als we die normstelling zonder meer zouden accepteren, dan is er voor alle andere zaken die zorg en veilig heid aangaan, op termijn evenmin plaats." Mevr. M.H. Schot-de Hoog noemde de toetreding tot Brabant 'een vrij brief om met de ambulancepost St. Maartensdijk te gaan schuiven rich ting Bergen op Zoom.' Zij vond, dat eerst de standplaatskeuze bekend moest zijn, voordat bij het streekge west zou worden aangesloten. J. van den Donker noemde het 'onbegrijpelijk' dat overig Zeeland de gemeente Tholen zo in de kou had laten staan. Hij hekelde het optreden van voorzitter Van der Doef van de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten en sprak verder over 'de machteloosheid van de commis sie Don.' Het D66-raadslid herhaalde nog eens zijn voorkeur voor de stand H.A. v.d. Munnik plaats St. Maartensdijk met als doel: behoud van goed ambulancevervoer op Tholen. De kosten van 1 gulden per inwoner voor aansluiting bij het streekgewest, vond Van den Donker redelijk. R. Ravensteijn zei danig geschrokken te zijn van de opstel ling van de overige Zeeuwse gemeentebesturen, die de uitzonde ringspositie van Tholen niet wilden voortzetten. Des te gelukkiger was hij met het standpunt van gedepu teerde staten van Zeeland om Tho len naar het Brabantse streekgewest te laten gaan. "Neem geen overhaas te beslissingen, maar bestudeer de toekomstige samenwerking goed", aldus het VVD-raadslid. Ook M.A.J. van der Linde vond de zienswijze van de overige Zeeuwse gemeenten 'onzorgvuldig.' "Je kunt daarover boos doen en dat lucht op, maar het is niet altijd verstandig. Het college heeft heel lang en hard aan de ambulancekwestie gewerkt en daarvoor verdienen b. en w. een compliment. Van Kempen gaf al heel duidelijk aan, waar de bevoegdheden liggen. Wij handhaven onze eerste optie St. Maartensdijk, behalve wanneer een andere standplaats een duidelijke verbetering is. Het college zou rich ting inwoners openheid moeten geven over de bekwaamheidseisen en andere randvoorwaarden voor de ambulancedienst, want hierover bestaat grote ongerustheid onder de bevolking", zei de PvdA-fractie- voorzitter. "Zie niet om, maar kijk vooruit", was het antwoord van burgemeester Van der Munnik op de inbreng van de raadsfracties. Hij vond niet, dat er voor Tholen een pistool-op-de- borst-situatie was. "Beslist niet. We waren lid van de Zeeuwse gemeen schappelijke regelingen en konden daar blijven. Alleen kan er niet dat geboden worden, wat we wilden. Toetreden tot het streekgewest Bra bant, waartoe we vanmiddag beslui ten, geeft de sleutel tot volledige deelname in de discussie bij de gemeenschappelijke regelingen. Ur kunt van ons college een volledige inzet verlangen en ook verwachten in het streekgewest. In de politiek moet je een gezond wantrouwen hebben, maar niet alleen wantrou wen, anders heb je geen leven." I.C. Moerland P.v.d.A. Van der Munnik was het met Van Kempen eens, dat de Thoolse raad een mening mag hebben over de standplaats e.d., maar de beslis singsbevoegdheid ligt elders. En mevr. Schot liet hij weten, dat je geen discussie kunt aangaan over de standplaats met een instelling, waar van je nog geen lid bent. Wethouder Moerland vulde aan, dat gedeputeerde staten de standplaats bepalen. Alleen is nog niet duidelijk wie: g.s. van Zeeland of van Bra bant. "Als g.s. van Zeeland Tholen uit handen geven, dan valt ook auto matisch de standplaatskeuze bij Bra bant", interpreteerde Van Belzen de situatie. "Natuurlijk moeten we knokken bij het streekgewest", zei Moerland. "Maandag gaan het stichtingsbe stuur en b. en w. naar het streekge west en als Tholen niet beter is, dan moet de ambulance in St. Maartens dijk blijven. Als het stichtingsbe stuur in de weg zou zitten voor een goede ambulancevoorziening, dan moeten we zorgen, dat ze niet in de weg zit. We zijn vrijdag met voor zitter De Korte en dokter Panis van de ambulancestichting naar een con gres geweest en dan schrik je van de schaalvergroting. Dat is het grote gevaar voor onze Thoolse ambulan ce. Zo moet het personeel ook elders ervaring gaan opdoen en worden er wel twintig kwaliteitseisen gesteld aan de ambulancezorg. En als de dienst van acht tot zes uur paraat moet zijn, weet ik niet of er vrijwil ligers kunnen blijven", zei de wet houder. Ravensteijn had ook gehoord, dat er een nieuwe aanrijtijd van 8 minuten landelijk ingevoerd wordt en dan valt Tholen buiten de boot, concludeerde het VVD-raads- lid. De wethouder had dat officieel in elk geval niet vernomen. "Velen vinden de standplaats van de ambu lance belangrijk en gevoelsmatig is het dat ook", erkende Moerland. Dijke vond een gezond wantrouwen bij het overleg met het streekgewest dan zeker op zijn plaats, want de zeggenschap is heel gering omdat Tholen niet in het dagelijks bestuur zit, aldus de SGP-fractievoorzitter. "We hebben net zoveel speelruimte als onze kracht reikt", antwoordde de burgemeester. "Nu hebben we geen zeggenschap, maar straks zit ten we met meerderen op hetzelfde speelveld." Konings 453 p; 8 Frans van Moorsel 452p;9Rien Konings 45 lp; lOCor Bolier 450 p; 11 Ton Geers 449 p; 12 Tonnie de Baat 447 p; 13 Danny Hage 446 p; 14 Theo de Bruin 445 p; 15 Kees Bolier 444 p; 16 Jacco Hage 443 p; 17 Bram Rijnberg 442 p; 18 Wilco Hage 442 p; 19 Fred Michels 440 p; 20 Dies Hage 440 p; 21 Karlos Schot 439 p; 22 Daan Schippers 439 p; 23 Paul v.d. Ster ren 437 p; 24 Marloes v.d. Sterren 434 p; 25 Piet de Jong 433 p. Wethouder J. Versluys praat met het bestuur van de stichting Dorpsbe langen over de aanpassing van het gehele gebouw van dorpshuis de Wimpel. Hij zei dat maandagmid dag in de Thoolse gemeenteraad bij de behandeling van het voorstel over het afschaffen van huwelijks voltrekkingen. Sinds de sluiting van het gemeentehuis, twee jaar gele den, is er geen enkel huwelijk in de Wimpel gesloten. Het toenmalig gemeentebestuur pleitte daar sterk voor, maar de trouwlustige paartjes dachten er anders over. Die verlang den meer stijl en entourage op de mooiste dag van hun leven en kozen voor het gemeentehuis in St. Maar tensdijk of het stadhuis in Tholen. Niemand van de raad had moeite met de afschaffing in de Wimpel. Alleen vond de VVD het jammer, dat de aanpassing van de kleine zaal, waarvoor 'geld uitgetrokken was, niet is doorgegaan. De wethouder maakte duidelijk, dat in 1997 het hele dorpshuis een opknapbeurt krijgt. Op dinsdag 24-12 en 31-12 zijn wij gesloten na 12.00 uur en op vrijdag 27-12 de hele dag. Advertentie I.M. De waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant verhoogt per 1 januari de prijs van het drinkwater met zes cent van ƒ1,55 naar ƒ1,61 per kubieke meter (duizend liter). Dat is exclusief btw en inclusief de rijksheffing van 39 cent. Ondanks de verhoging blijft het tarief tot de laagste van Nederland behoren. Het vastrecht gaat met een kwartje per maand omhoog naar zeven gulden. Voor een gemiddeld gezin komt dat in totaal neer op een extra maandlast van één gulden. De rest van de gemeente Tholen - die de Deltan als nutsbedrijf heeft - betaalt ƒ2,16 per kubieke meter water. Dat is één van de hoogste tarieven van het land. De waterleidingmaatschappij Noord- West-Brabant voert de prijsverho ging in om toekomstige investerin gen in het waterleidingnet en de waterproduktiebedrijven te finan cieren. Voor 1998 en 1999 zit er een tariefverhoging met telkens zeven cent per kubieke meter aan te komen. Vanavond viert basisschool Het Kompas uit Anna Jacobapolder het kerstfeest in de gemeenschapsruim te van de school. Leerkrachten, leer lingen en ouders kunnen dan het resultaat zien en horen van de lied jes, toneelstukjes en vertellingen die de afgelopen weken zijn geoefend. Het thema is 'De Koning in ons mid den'. Via de verhalen in de advents- weken over Abraham, Salomo,' Jozef en Jozef, de man van Maria, komt men bij de geboorte van Jezus. De aanwezigen krijgen door de lied jes, verhalen en toneelstukjes een indruk van wat de woorden van toen, nü nog voor ons betekenen. Na afloop kan men nog een kopje koffie drinken. Oosterschelde Thuiszorg, met o.a. vestigingen in Tholen, St. Maartens dijk, St. Annaland en St. Philips land, opent vrijdag een nieuw hoofdkantoor in Goes. Burgemees ter D.J. van der Zaag verricht aan het Hollandiaplein 1 morgenmiddag de officiële opening. Behalve Oos terschelde Thuiszorg zijn in het pand ook de stichting provinciale Kraamzorg en de Entadministratie Zeeland gevestigd. Voorzitter J.W. de Jonge, algemeen directeur D.J. van Zwoll en architect B. Gillissen zullen het openingsfeest met goede woorden opluisteren. Nu de borden misschien moeten wijken bij de provinciale schoon maakactie tot bescherming van het Zeeuwse landschap, gaat het gemeentebestuur van Tholen vlag gen. De Zeeuwse Vlaggen Combi natie uit Zierikzee heeft 100 vlaggen vervaardigd met de tekst 'Tholen, daar kun je niet omheen!'. Burge meester Van der Munnik neemt donderdagochtend 2 januari het eer ste exemplaar officeel in ontvangst in het gemeentehuis te St. Maartens dijk. Het restant, 90 vlaggen, wordt dit voorjaar te koop aangeboden aan plaatselijke bedrijven en instellin- Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 22