Bestuur doet dringend beroep op de horeca en middenstand Vrijwilligers mogen niks doen Van den Donker netig as un bieje AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Pitbull bijt bouvier dood cx-U Poortvliet verliest 10 arbeidsplaatsen Flip de Kam praat Thoolse ondernemers bij Fonds steunt comité 150 jaar A. Jacobapolder VW Tholen zit zonder personeel en werkt met vrijwilligers Donderdag 19 december 1996 53e jaarganff-iro: Kerstnummer maandagmiddag Over informatie raad en inwoners De streek VVV-eiland Tholen werkt aan een plan om door te gaan. Het kantoor aan de Haven in Sint-Maar tensdijk blijft voorlopig open, maar hoe groot de overle vingskansen zijn, is nog niet duidelijk. Om het begrote tekort van 22.000 gulden in 1997 te dichten is het bestuur op zoek naar geld nu de gemeente de subsidie van 40 mil- le niet verder wil verhogen. De horeca en de middenstand wordt opgeroepen extra bij te dragen. Tot op het bot Ontslag Extra duur Deze week Vrijwilligers zijn onmisbaar in de verzorgingshuizen op Tholen. Ze verlenen hand- en spandiensten op de ver schillende afdelingen; ze schenken koffie, begeleiden ouderen van hun kamer naar de recreatiezaal, leggen bezoekjes af, doen samen spelletjes, helpen bij de kerk diensten of bij een toneelavondje. Donderdagavond mochten ze niets doen. Een heftige discussie ontstond maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad tussen D66-raadslid J. van den Donker en wethouder I.C. Moerland over de informatie voorziening met betrekking tot de ambulancekwestie. 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Nordland in Poortvliet verhuist in september 1997 met tien personeels leden naar de hoofdvestiging Ber gen op Zoom. "Op basis van onze prognoses is centralisatie van de produktie gewenst om zo rende- mentsgericht mogelijk te werken", zegt de Belgische directeur A.M.G. van Herck. Nordland nam het Poort- vlietse bedrijf zo'n jaar geleden over uit het faillissement van beheers- maatschappij G.L. Nieuwenhuijse, voorheen Mullié. De bedrijfswoning van Nieuwenhuijse is privé eigen dom, maar wordt verkocht. Met het bedrijfspand zal vermoedelijk het zelfde gebeuren. "Er zijn tal van mogelijkheden", zegt Van Herck. De verhuizing is pas in september omdat aan de Van Konijnenburg- weg in Bergen op Zoom eerst 1800 m2 bijgebouwd moet worden. In Poortvliet werden met name trans port- en kiepwagens voor de land bouw gemaakt, alsmede container carriers, dumpers en giertanks. In juni werden nog een industriespuiter en lasser/constructiebankwerker aangetrokken. In Bergen op Zoom was apparatenbouw, constructie, montage en wagonbouw de hoofd zaak, maar daar komen in september de bekende gele Mullié kiepwagens bij. "Het werk blijft gewoon en 't is allemaal ijzer waarmee we werken", zegt Van Herck. Prof.dr. C.A. de Kam, de bekende PvdA-econoom van de rijksuniver siteit in Groningen, komt 13 maart naar Meulvliet in Tholen. Het Over leg Orgaan Industrie (OOI) Tholen organiseert dan in samenwerking met de gezamenlijke Rabobanken en het gemeentebestuur een zoge naamde ondernemersavond, die ongeveer elke twee jaar wordt gehouden. De vorige keer was de voorman van het midden- en klein bedrijf, makelaar J. Kamminga, te gast, die binnenkort overigens het bedrijfsleven verlaat om commissa ris van de koningin te worden. Het Anjerfonds Zeeland steunt het comité 150 jaar Anna Jacobapolder met een gift van 1750 gulden, bestemd voor een fototentoonstel ling en een jubileumboekje. Het comité is druk aan het werk om de festiviteiten voor te bereiden voor het 150-jarig bestaan van het klein ste dorpje van Tholen. Het Anjer fonds kende aan 22 organisaties die in Zeeland actief zijn een subsidie toe. In totaal werd er voor 95.735 gulden uitgegeven. Het merendeel hiervan is op Walcheren besteed. Het Anna Jacobiaanse comité is de enige in de gemeente Tholen die een bijdrage ontving. De pitbull terriër van een 63-jarige Tholenaar heeft zondag een bouvier doodgebeten. De man liet zijn hond zondag onaangelijnd en zonder muilkorf uit in Tholen. Het is echter wettelijk verplicht deze honden aan de lijn te houden en een muilkorf op te zetten, omdat de honden erg vast houdend en vechtlustig zijn als ze een ander dier of mens bijten. De bouvier liep aangelijnd naast zijn baas en werd door de pitbull aange vallen. De hond raakte daarbij zo ernstig gewond dat hij de volgende dag overleed. In overleg met de offi cier van justitie in Middelburg is de pitbull terriër in beslag genomen. Het kerstnummer van de Eendrachtbode, de Thoolse Courant, verschijnt maandag 23 december in de loop van de middag. Zorgt u ervoor, dat berichten en advertenties vrijdagmorgen 20 december voor 9.00 uur binnen zijn bij ons kantoor te St. Annaland. I^et op ons nieuw telefoon- en faxnummer! Telefoon 0166 - 657007 en fax 657008. Maandagavond schoten de samen werkende campinghouders de VVV te hulp tijdens een druk bezochte algemene ledenvergadering in de Gouden Leeuw in Scherpenisse; vijf campinghouders dragen 2500 gul den extra bij, boven hun jaarlijkse bijdrage van 5000 gulden. Ook de Rabobank Tholen heeft hulp toege zegd. Zij neemt de kosten voor het drukken van folders op zich. Het bestuur gaat ook onderzoeken of het mogelijk is de contributie te verho gen. Daarvoor is een extra algemene ledenvergadering nodig die eind januari zal worden gehouden. Voor het kantoor heeft Indoor Karting Smalstad b.v. gratis ruimte aangebo den in het gebouwencomplex van de skelterbaan aan de Schakelweg op het industrieterrein. Dit zou een besparing opleveren van 9000 gul den. De horeca en de middenstand deden geen toezeggingen om extra geld op tafel te brengen voor het behoud van de VVV op Tholen. De horeca liet bij monde van M. de Man van café Havenzicht in Sint-Anna- land weten er niet voor te voelen. De middenstand gaat het verzoek bespreken op de eerstvolgende ver gadering van de middenstandsfede ratie eiland Tholen. De leden gaan er verder mee akkoord dat een onaf hankelijk bureau onderzoek zal ver richten naar een samenwerkingsver band met de VVV's op Zuid-Beve land (Goes, Borsele, Reimerswaal en Kapelle). Behalve het verhogen van de contri butie zal er ook bekeken worden of er donateurs geworven kunnen wor den. Verder denkt het bestuur eraan verschil in de hoogte van de contri butie aan te brengen; een klein bedrijf zou bijvoorbeeld 150 gulden gaan betalen, een grote onderne ming 250 gulden per jaar (nu betaalt elk lid 80 gulden per jaar). Tot een verhoging durfde de algemene ver gadering maandag niet te besluiten omdat men vreesde dat er dan ook leden zullen afhaken waardoor de beoogde verhoging teniet wordt gedaan. Duidelijk werd dat een meerderheid van het bestuur en de leden hecht aan het voortbestaan van een zelfstandig VVV op Tholen, ondanks het pleidooi van T. van Els- acker van de provinciale VVV voor een regionale organisatie. Daarin zou ook een agentschap kunnen pas sen, een mogelijkheid waar C. van Koeveringe uit Sint-Maartensdijk uitvoerig naar informeerde. Voorzitter A. Meloen putte weer enige moed uit de vergadering die door 16 van de 174 leden werd bezocht. In januari zal het bestuur de voorstellen bespreken en daarna de leden bijeenroepen om over het voortbestaan te spreken. Meloen schetste in het kort de peni bele situatie waarin de VVV in twee jaar tijd is komen te verkeren. Om te voldoen aan de eis van de algemene Nederlandse vereniging van VVV's ANVV) om het kantoor 45 uren per week open te stellen, moest er meer geld komen voor de informatrice aan de balie. Het bestuur streefde naar 35 uren en stelde daar de begro ting op af. Er was 42.000 gulden subsidie nodig. De gemeente ver schafte dat niet maar kwam wel met 10.000 gulden extra over de brug. Dit jaar kreeg de VVV toestemming van de ANVV om het kantoor 22,5 uur open te stellen, in plaats van 45. Om de begroting sluitend te maken was evenwel volgens Meloen 52.000 gulden nodig. "De gemeente begreep dit niet. Weer volgden gesprekken met de wethouder. We konden 40 mille krijgen." De voorzitter ging ook nog in op het mislukken van de samenwerking met de openbare bibliotheek. Een bezoek aan Beilen maakten zowel de directeur van de bibliotheek als het bestuur van de VVV enthou siast: "Het werkt daar fantastisch." Het onderzoek van de bibliotheek, de VVV en de gemeente leek gun stig uit te pakken maar volgens Meloen was de bibliotheek 'ten lan ge leste' een andere mening toege daan. "Voor beide partijen zouden de financiële risico's te groot zijn. En de gemeente wilde niet voor eventuele verliezen instaan." Ondertussen waren de reserves van de VVV 'tot op het bot' weg. Er kon den ook geen nieuwe folders meer worden uitgebracht. Weer werd via de gemeente gezocht naar een oplossing. Dit keer zou een samen werking in federatief verband beke ken worden met de VVV's op de Bevelanden. "Maar Tholen had haast. Het was al over twaalven. We werkten al een jaar op een minimum en hadden moeite om aan de ver plichtingen te voldoen." Volgens Meloen kampte de VVV met een tekort van 12.000 gulden, voor 1997 gaat het om 22.000 gulden. En is wethouder J. Versluys daarvan op de hoogte gebracht. "De gemeente wil dat we het kantoor openhouden in afwachting van het onderzoek met de Bevelanden." Vanaf half november 1995 kon de VVV de informatrice Nely van Schilt niet langer betalen en viel secretaris A. Saris-Coolegem de laatste zes weken in als vrijwillig ster. Per 1 februari 1996 kreeg Van Schilt ontslag maar zij kon eind maart weer bij de VVV in dienst tre den (als uitzendkracht) omdat een gedeelte van de gemeentelijke sub sidie was toegezegd. Dat dienstver band eindigde op 15 juli omdat ze een andere baan vond. Vanaf die datum wordt het kantoor door vrij willigers opengehouden. Op dit ogenblik zijn het A. Saris en E. Frig- ge-Hogesteeger waardoor er geen personeelskosten zijn. Meloen daagde de leden uit om met voorstellen te komen om de toe komst van de VVV veilig te stellen. H.I. Chastelet uit Scherpenisse zei de indruk te hebben dat het vooral uit de zak van de ondernemers zal moeten komen. Volgens Van Elsac- ker van de provinciale VVV zullen noodlijdende VVV's inderdaad een groot beroep doen op het bedrijfsle ven. "Maar het is de vraag of dit mogelijk is." Hij pleitte voor schaal vergroting zoals dat plaatsvindt op Schouwen-Duiveland als gevolg van de herindeling. "Als dat niet op Tholen en de Bevelanden gebeurt, blijf je als kleintje achter. In een gro ter verband kun je beter als gesprekspartner optreden." In sommige delen van de provincie zijn bureaus voor toerisme opgericht waarvan de VVV's deel uitmaken. Omvorming tot een regionale VVV is volgens Van Elsacker mogelijk met als hoofdkantoor Goes en kleine kantoren in Yerseke, Sint-Maartens dijk en Wemeldinge. In die opzet zou het bestuur omgevormd worden tot afdelingsbestuur. Van Koeveringe informeerde naar de mogelijkheden van een agent schap. Volgens Van Elsacker zal de informatievoorziening beperkter zijn en de openstelling afhankelijk van het inzicht van de ondernemer. Volgens Van Koeveringe was de gemeente bereid 40.000 gulden sub sidie voor een agentschap uit te trek ken, maar van die optie had het bestuur geen weet. En de samenwerking met de Beve landen werd door C. Poot uit Sint- Maartensdijk sterk in twijfel getrok ken. Hij vreest dat dit extra duur wordt. Meloen zei wel een reden te zien om samen te werken om een 'sterke VVV op Tholen te houden', maar vond het spreken over een agentschap voorbarig. Na een schorsing zegde H. Zwikker namens de samenwerkende cam pings voor 1996 en 1997 2500 gul den extra toe. "In de hoop dat de horeca en de middenstand zullen volgen." C. Poot vroeg bestuurslid Van Koeveringe van de midden standsfederatie het verzoek aan de orde te stellen. Maar uit de reactie van De Man bleek dat de horecaon dernemers er geen extra geld voor over hebben: "Als de gemeente ons nog meer rekeningen stuurt, moeten we zelf subsidie aanvragen." Tijdens de schorsing van de vergadering wordt er druk overleg gepleegd aan de bestuurstafel, vlnr. secretaris A. Saris-Coolegem, voorzit ter A.A. Meloen, M.C. Muller, J. Bakker en M.J. Hoek. Je bent op de bus eigenlijk ook reisleider en entertainer, zeggen vut-chauffeurs Van Driel en Van Poortvliet Schaalvergroting groot gevaar voor Thoolse ambulancedienst Gezworene Mol: Straks hangt Tholen er maar een beetje bij in het waterschap; steun hoofdingelanden voor afzonderlijk district Thoolse PTT-bestellers nemen voor de kerstpost-bezorging nog een bord erwtensoep of macaroni D. v.d. Velde gaat stoppen met werk voor Thoolse verkeersbrigade Jongste regent nu zilveren bestuurslid bij de Wezen Armen Ik ben een praktijkgericht mens, zegt onderscheiden Kwiek-bestuurslid mevr. De Jong uit Stavenisse De duivensport wordt steeds moderner, zeggen prijswinnaars van de Trouwe Duif in Tholen SPS houdt zich op prijzen en duwt Noad verder naar beneden ER IS VEEL OEFENING IN BEGRIP NODIG OM IN TE ZIEN HOE WEINIG ER DOOR SOMMIGEN KAN BEGREPEN WORDEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Snelheidscontrole. De politie heeft voor vandaag, donderdag, een snel heidscontrole aangekondigd op de Oud-Vossemeersedijk tussen Tho len en Oud-Vossemeer. Alle vrijwilligers van zorgcentrum Ten Anker in Tholen, de vrijwilli gers van Maartenshof (die na de sluiting van het tehuis in Sint-Maar tensdijk actief bleven bij de dagver zorging in Haestinge) en van de Rozeboom in Sint-Philipsland kre gen in recreatiezaal de klipper een etentje aangeboden door de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ). Het eten uit de keuken van het zorgcentrum werd door het per soneel van de activiteitenbegelei ding op de drie lange tafels gebracht waar in totaal zo'n 70 vrijwilligers en personeelsleden een stoel bezet ten. Tussen de gangen door zorgde het personeel voor een vrolijke noot met het opvoeren van sketches en liedjes vanaf een klein podium dat ingericht was als een praet'uusje. Het thema betrof de rol van de vrij willigers; zo was er een rapnummer geschreven en werden enkele mar kante vrijwilligers nagespeeld. De meeste vrijwilligers zijn vrouwen maar het aantal mannen neemt de laatste jaren toe doordat ze eerder kunnen stoppen met werken. Zaten de vrijwilligers vorige week rustig aan tafel, vandaag assisteren ze bij het kerstdiner in Ten Anker. Voor de bewoners van het verpleeg- en verzorgingshuis wordt dat op de afdeling verzorgd, voor de bewoners uit de serviceflat en de aanleunwo ningen in de Klipper. Volgens coördinator Colette Schip pers van de activiteitenbegeleiding zijn er nog steeds vrijwilligers nodig. "Degene die belangstelling heeft kan eerst een paar weken op de verschillende afdelingen meedraai en om te kijken wat iemand graag doet." Ook op oudjaarsdag zijn de vrijwilligers volop actief; dan is het weer tijd voor een gezellige middag met oliebollen en appelflappen die door de vrijwilligers worden gebak ken. Voor de sluiting van Sint Maar tenshof werd de dag voor de vrijwil ligers apart gevierd. Dat zal volgend jaar ook weer gebeuren als het nieu we Maartenshof gereed is. De vrijwilligers hoeven deze keer niets te doen; het eten wordt hun opgeschept door het personeel van Ten Anker. "De mist over deze zaak is nog niet weg, maar is bij vlagen nog dikker geworden", aldus Van den Donker. "Er staan artikelen in de overeen komst met het streekgewest Bra bant, die het ergste doen vrezen. De afhankelijkheid blijft groot en het is levensgevaarlijk om al te naïef de toekomst tegemoet te treden. Vroeg tijdig en in het openbaar moet de raad bij het vervolg betrokken wor den", zei het D66-raadslid. "Er is geen enkel mistbankje over de standplaats van de ambulance", vond wethouder Moerland. "Er wor den wel uitspraken in kranten gedaan, maar die zijn niet gebaseerd op 100% waterdichte gegevens. Pas in januari of februari zullen g.s. van Zeeland het spreidingsplan ambu lancehulpverlening behandelen", aldus Moerland, die zwaaide met het blauwe rapport van de commissie Don. "Dat heb ik nog nooit gezien", zei Van den Donker. "Het is uw taak en plicht dat raad en bevolking die informatie krijgen. U moet daar har der aan werken", aldus het D66- raadslid met stemverheffing. "Wij hebben niets te verbergen, maar het probleem is dat mensen gillen, zonder dat ze de goede infor matie hebben. Haal die mist toch weg, want de raad heeft best wel aardig wat gegevens gekregen. En wij zijn ook nooit onduidelijk geweest", aldus Moerland. Zijn partijgenoot M.A.J. van der Linde viel het D66-raadslid echter bij. "Ie wier zo netig as un bieje", zo probeerde de PvdA-fractievoorzitter een prijs van commissaris Van Gel der in de wacht te slepen, "maar Van den Donker heeft wel een beetje gelijk. Ik wil ook hameren op duide lijkheid, richting raad, ambulance stichting en inwoners. Gezien de vele verhalen in de krant 'de ambu- D66: J. van den Donker lancezorg is in gevaar' mis ik met name voorlichting naar de burgers van het college", aldus Van der Lin de. "We zullen ons leven beteren", zo gaf de burgemeester zich direct gewonnen. "U trekt maar aan de bel. Als u een stuk mist, laat het ons weten. We zijn ook maar mensen die tekort schieten." Op de informa tievoorziening naar de inwoners ging de raadsvoorzitter echter niet in. Wel merkte hij nog op, dat 'er geen last te zwaar is voor bestuur ders.' Pagina 7: Schaalvergroting groot gevaar voor Thoolse ambulance dienst. Treinmodelbeurs. In De Distel te Roosendaal wordt zaterdag 28 december een treinmodel-ruilbeurs gehouden. Van tien uur tot half vier kunnen treinfanaten hier hun slag slaan. Op een speciale tafel kan men de nieuwe aanwinsten testen. Ook zijn er modelauto's in de schaal 1:87 aanwezig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1