Grote Kerk Veere Eiffeltoren in Tholen Geloofshelden uit het oude Schotland Provincie Zeeland Subsidies milieufonds ■Officiële Mededelingen Asselbergs eerste burger van Schouwen Donderdag 19 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Nieuwjaarsreceptie Provinciale staten wordt gevraagd vier ton bij te dragen in de Grote Kerk van Veere. In totaal is 6,8 miljoen gulden nodigom van het gebouw een centrum van cultuur te maken. Milieu Wijziging Verordening waterhuishouding Zeeland Sluiting provinciale gebouwen L.J. van Valen spreekt voor Calvijn Opstand Getuigenis Abdij Nieuws Tot 15 januari van komend jaar kunnen aanvragen wor den ingediend voor subsidies uit het milieufonds van de provincie. Particulieren en instellingen die initiatieven nemen of acti viteiten ontplooien ter verbete ring van het milieu kunnen een beroep doen op het fonds. De aanvragen worden getoetst op hun aandeel in de vergroting van het milieubewustzijn, de verbre ding van het draagvlak voor uitvoe ring van milieubeleid en op ver nieuwing van werkwijzen ter verbetering van het milieu. Verder kunnen aanvragen worden geho noreerd als zij de natuur- en milieu educatie dienen of als duurzame landbouw wordt nagestreefd. Zodoende zijn er drie groepen van te subsidiëren activiteiten in het milieufonds te onderscheiden: innovatieve projecten, kennis- en bewustzijnsbevorderende projec ten en duurzame landbouw. Bijdragen zijn eenmalig en de ac tiviteiten die ermee betaald kun nen worden, moeten zich com pleet of goeddeels in Zeeland voltrekken. Bestrijding van milieuvervuiling kan niet uit het fonds worden bekostigd. Evenmin kunnen bedrijven er eventuele voorzienin gen mee financieren die in milieu vergunningen worden voorge schreven. Per jaar is zo'n vier ton in het fonds beschikbaar. Gedeputeerde staten beslissen op de verzoeken, mits die een bedrag van 10.000 gulden niet te boven gaan. Voor subsidies van 10 tot 20.000 gulden vragen gs instemming van de statencommissie milieu en gaat het om nog grotere bedra gen dan wordt ook de instemming van de statencommissie alge meen bestuur gevraagd. Aanvragen voor 1997 kunnen tot 15 januari worden gericht aan Gedeputeerde staten van Zeeland, t.a.v. drs. J.C.M. Verkooijen, postbus 155, 4330 AD Middelburg. Bij de heer Verkooijen kan ook nadere informatie worden ge vraagd (tel. 0118-631945). Gedeputeerde staten beslissen uiterlijk twee maanden na de sluitingstermijn van de aanvragen en de aanvragers krijgen natuur lijk bericht. Het provinciaal informatiecentrum heeft een brochure over het milieufonds met daarbij een aan vraagformulier voor de subsidie. Via het formulier wordt meteen duidelijk wat zoal in de aanvraag moet worden vermeld. Brochure en aanvraagformulier kunnen worden besteld aan het adres Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. Het provinciaal bestuur houdt zaterdag 4 januari Nieuwjaars receptie. Het statenzaalcomplex staat van 16.00 tot 18.00 uur open en iedereen is er van harte welkom. Wie met de auto komt, wordt geadviseerd te parkeren in de omgeving van de Abdij en op het Damplein. Het Abdijplein is voor parkeren niet beschikbaar. Sinds 1994 is gestudeerd op de mogelijkheden een cultuurtempel te maken van het Veere domine rende Godshuis. Uitgangspunten waren de cultuur historische waarde van de kerk te behouden, het gebruik meer in overeenstemming te brengen met het karakter van de kerk, voldoen de draagvlak voor het geheel bij de bevolking van Veere te verkrij gen en een (meer) kostendekken de exploitatie na te streven. Later werd daaraan nog toegevoegd de uitzonderlijke akoestiek van het gebouw te handhaven. De opzet In mei 1996 kwam het advies "Culturele bestemming met medegebruik van de Grote Kerk Veere" uit. Zeven functies worden aan het gebouw toebedacht: een cultuurpodium voor concerten en tentoonstellingen, een centrum voor (historische) tentoonstellingen, een evene mentsruimte voor beurzen en productpresentaties, een cultuurwinkel en VW, torenbe klimming met uitzicht, een zelfstandig functionerende horecavoorziening en gebruik voor de eredienst op hoogtij dagen door de Samen-op- wegkerk van de Kleine Kerk Veere. Als cultuurpodium biedt de kerk ruimte aan 700 tot 1.200 bezoe kers, waarmee Veere de enige plaats in Zeeland wordt met zo'n grote voorziening. In het voor- en naseizoen moet de aandacht wor den gericht op een publiek dat uit heel Zuid-West-Nederland komt en in het zomerseizoen op de ver- blijfsrecreanten. Samenwerking met de Stadsschouwburg en de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg wordt als voor de hand liggend gezien. Jaarlijks zou een topevenement moeten worden georganiseerd om de Grote Kerk Veere naamsbekendheid te geven. Bij (historische) tentoonstellingen gaan de gedachten uit naar mu seale presentaties, inclusief de maquette van Veere en beelden exposities. Aanvankelijk wordt het aantal bezoekers op 50.000 ge schat, maar na verloop van tijd moet dat op 100.000 te brengen zijn. De kerstmarkt die jaarlijks wordt gehouden, past in het concept van de evenementsruimte. Ook beurzen en productpresentaties "tioren daarbij. Verwacht wordt wel dat het even zal duren voor die functie van de kerk in den brede bekendheid geniet. In de acquisi tie moet daarmee rekening worden gehouden. De VW wordt in de kerk inwonend. De cultuurwinkel moet worden gezien in de sfeer van een erf goedwinkel, waarvan de opbrengst bijdraagt aan de exploitatie. Op de toren worden verrekijkers voorzien om de aantrekkelijkheid van de klim te vergroten. Voor de toren moet een aparte toegang worden gemaakt, hetzij via een tourniquet, hetzij met een chip card. Verwacht wordt dat onge veer de helft van alle bezoekers ook de toren zal "nemen". De horecavoorziening wordt toebedacht aan een plaatselijke of regionale uitbater. De capaci teit aan gasfirrijheid wordt over dag op om en nabij de 50 perso nen gesteld. Zodoende kan ook WtÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊ WÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÈÊÊÊÊÊÊ wËmM WÊB&MÊSÊÊÊÊÊtÊÊÊM mWÊÊÊÊ Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuurs recht bekend, dat zij voornemens zijn om Provinciale Staten van Zeeland voor te stellen de Veror dening waterhuishouding Zeeland, vastgesteld bij besluit van 29 augustus 1995, nummer 958079/1511/30 (provinciaal blad 35 van 1995) te wijzigen per 1 juli 1997. De beoogde wijziging houdt verband met een wijziging van de Grondwaterwet, van 26 april 1995 (Stb. 1995, 268), met be trekking tot voor het onttrekken van grondwater te stellen algeme ne regels en enige andere onder werpen en een wijziging van 15 september 1994 (Stb. 1994, 759) inhoudende de opheffing van de Technische Commissie Grond- waterbeheer. De wijziging heeft hoofdzakelijk betrekking op hoofdstuk C-Grond- waterbeheer van de verordening waarin regels zijn opgenomen met betrekking tot het onttrekken van grondwater en infiltreren van water in de bodem. In genoemd hoofdstuk is onder meer bepaald in welke gevallen het onttrekken van grondwater is vrijgesteld van registratie- en vergunningplicht. Ook is daarin bepaald in welke gevallen algemene regels gelden voor het onttrekken van grondwa ter. Het ontwerp-besluit ligt ter inzage vanaf 19 december 1996 tot en met 15 januari 1997 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 uur en 14-16 uur (uitgezonderd op 27, 30 en 31 december). Tot en met 15 januari 1997 kunnen belanghebbenden hun zienswijze over het ontwerp besluit schriftelijk of mondeling indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee-land, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Pak even uw zakboekie THOLEN t/m 18 jan. Expositie Witrussische kunstenaars, galerie Huis Tijdver drijf do t/m za 10-16 u. 19 dee. Kerstviering plattelands vrouwen, gebouw Protestantenbond 19 u. 20 dee. Kerstconcert Concordia, R.K.-kerk 20.30 u. 20 dec. Kerstmaaltijd Anbo, Visnet 16 u. 21 dec. Kerstuitvoering Zeeuwse Muziekschool, Gasthuiskapel 16 u. 21 dec. Kersttoernooi klaverjasclub Stad Tholen, De Kroon. 21 dec. Kerstzangdienst Herv. zang vereniging Immanuel, N.H.-kerk 19.30 u. 28 dec. PTT-vogeltelling SOVON door natuurvereniging, vertrek molen De Hoop 8.30 u. OUD-VOSSEMEER 20 dec. Kerstbingo muziekvereni ging OVM, repetielokaal Odéon 20 u. 23 dec. Kerstdiner AVB met verlo ting, Vossenkuil 19 u. 23 dec. Volkskerstzangdienst, N.H.- kerk 20 u. 28 dec. Snerttocht wsc Vosmeer, start Hof van Holland. SINT-ANNALAND 21 dec. Kerstconcert Accelerando, Sakofahal 19.30 u. 21 dec. Thoolse tafeltenniskam pioenschappen, Wellevaete 9 u. 24 dec. Kerstzangavond VZOS, The Young Voices en Soli Deo Gloria, N.H.-kerk 19.30 u. 27 dec. Kerstconcert Berdien Sten- berg, Wellevaete 20.15 u. STAVENISSE 20 dec. Jeugddisco voor kinderen 6 t/m 15 jaar, De Stove 19.30-23 u. SINT-MAARTENSDIJK 20 dec. Kerstklaverjaswedstrijd De Pendelaars, café Smerdiek 20 u. 21 dec. Volkskerstzangdienst, Haes- tinge 19.30 u. 23 dec. Kerstklaverjastoernooi s.v. Smerdiek, kantine 20 u. 26 dec. Kerstviering eenzamen en alleenstaanden Anbo, café Smerdiek 14-18 u. SCHERPENISSE 18 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Holland Huis. SINT-PHILIPSL AND 18 dec. Kerstmiddag commissie ouderenbeleid, Wimpel 14 u. 19 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Wimpel 20 u. 21 dec. Tentoonstelling De Vredes duif, De Druiventros za 15.30-21.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 5 jan. Beeldententoonstelling in Markiezenhof én Golden Tulip- hotel aan Binnenschelde t/m 12 jan. Expositie grafisch en keramisch werk van 6 Belgische kunstenaars, kelder-galerie 't Lieve- vrouwke. t/m 19 jan. Expositie grafisch werk Reinder Hofman, Markiezenhof. 21 dec. Kerstconcert door Capella Minsk, De Maagd 20.15 u. 22 dec. Kerstconcert Duo Dali, Angeline Cuijpers en Joris Reute- lingsperger, Markiezenhof 12 u. 26 dec. Kerstman vertelt en optre den poppentheater, Markiezenhof 14 u. 27 dec. Ballet 'De Notenkraker' door koninklijk ballet van Vlaanderen, De Maagd 20.15 u. 28 dec. Kerstconcert Hortus Musi cus Religiosus, Gertrudiskerk 20.15 u. 29 dec. Jeugdmusical 'Rats door stichting jeugdmusical Amsterdam, De Maagd 14.30 u. film+-t-+film+++film+++ film ROXY 1: De Klokkenluider van de Notre Dame - vr 18.45 u., za en zo 14, 16.15 en 18.45 u., ma 14 en 18.45 u., di en wo 14 en 16.15 u. The Long Kiss Goodnight - do en wo 20 u., vr en za 21.30 u„ zo en ma 21 u. ROXY 2: Matilda - do 20 u., vr 18.45 u.,zaenzo 14, 16.15en 18.45 u., ma 14en 18.45 u., di 14en 16.15 u., wo 14, 16.15 en 20 u. Sleepers - vr en za 21.30 u., zo en ma 21 u. CINEMACTUEEL 1: Jingle All The Way - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u.,za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo en ma 12.30, 14.30, 17, 19 en 21.30 u. De Klokkenluider van de Notre Dame - za 14 u., zo en ma 13, 15 en 17.30 u. CINEMACTUEEL 2: Daylight - do 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 19.30 en 21.45 u., ma 16.30, 19.30 en 21.45 u. De Avonturen van Pinocchio - za 14 u., zo en ma 12.30 en 14.30 u. CINEMACTUEEL 3: The Hunch back of Notre Dame - do 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo en ma 19.15 en 21.30 u. met touringcarbezoek rekening worden gehouden. Gedeputeerde staten kunnen zich vinden in deze opzet, die is voorbereid door een adviesgroep, bestaand uit vertegenwoordigers van de ministeries van onderwijs, cultuur en wetenschappen (OCW) en volkshuisvesting, ruimtelijke ontwikkeling en milieu (VROM), de rijksgebouwendienst, de gemeen te Veere en de provincie. Het geld De hele opzet is begroot op 6,8 miljoen gulden. Daarvan betaalt het ministerie van VROM via de rijksgebouwendienst 3,6 miljoen gulden. De gemeenteraad van Veere heeft 1,4 miljoen gulden uitgetrokken en de Samen-op- wegkerk Veere 6,6 ton. Voor het ministerie van OCW en de provincie bleef gezamenlijk nog 1,2 miljoen gulden te betalen. De staatssecretaris heeft daarvan 6 ton voor zijn rekening genomen. De provincie kan niet verder gaan dan 4 ton, aldus gs in hun staten- voorstel. Dat bedrag moet al over twee jaar worden uitgesmeerd om binnen de begroting te blijven. Voor het resterende gat van 2 ton moet een sponsoractie worden opgezet, waarbij het ministerie van OCW zich garant stelt voor de "meest optimale voorwaarden voor een succesvolle actie". Uitzondering Gs schrijven de staten dat het uitzonderlijk is dat Zeeland zoveel geld bijdraagt, want de Grote Kerk is een rijksmonument en regel is dat de provincie niet meefinanciert in rijksmonumenten. Bovendien kan verwacht worden dat de komende jaren meer monumentale kerken met leeg stand en sloop worden bedreigd. Het provinciaal bestuur acht het niet tot zijn taak in al die gevallen mee te zoeken naar alternatieve bestemmingen en vervolgens daarin mee te betalen. Ook vanuit het beleid voor de podiumkunsten is de bijdrage aan de Grote Kerk in feite niet te verdedigen. Het is een gemeente lijke taak in de accommodaties te voorzien en de problemeo die zich daarbij voordoen zijn ook groot. Niettemin menen gs dat zij deze ene keer een uitzondering kunnen maken. De Grote Kerk is een uniek monument en de plannen voor het hergebruik zijn erg zorgvuldig en weloverwogen tot stand gekomen, waarbij zowel het rijk, de provincie als de gemeente gezamenlijk hebben opgetrokken. Niet alleen de culturele en toeris- tisch-recreatieve infrastructuur van Veere zijn met de nieuwe bestemming van het gebouw gediend, maar heel Walcheren en Zeeland. Er komt een elk-weer- voorziening die het culturele aanbod van Zeeland vergroot en die gelijktijdig als bezoekerscen trum over de historie van Veere dienst doet. De kerk wordt de eerste opvang van de grote stroom toeristen die jaarlijks Veere aandoet en het vertrekpunt van wandel- en fietsroutes door Veere en omgeving. Provinciale staten beslissen 7 februari 1997. Daarvoor komt het voorstel aan de orde in de staten commissies welzijn (13 januari) en algemeen bestuur (20 januari). De provinciale gebouwen zijn tussen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten. Het gaat om het provin ciehuis met bijgebouwen in de Abdij en Het Groene Woud 1 in Middelburg en om de regiokanto ren van de directie infrastructuur en vervoer in Zierikzee, Goes, Axel, Vlissingen en Middelburg. Het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, is bovendien voor bezoekers geslo ten op donderdag 2 en vrijdag 3 januari. De medewerksters inven tariseren het voorlichtingsmateri aal. Het centrum blijft telefonisch wel bereikbaar: 0118-631400. Maandag 6 januari zijn de gebou wen in Middelburg vanaf 15.30 gesloten. Op dat tijdstip begint de nieuwjaarsbijeenkomst voor het provinciaal personeel. Wat hebben de Covenanters, oude Schotse geloofshelden, de mens van de twintigste eeuw te vertellen? Dat was de vraag waarover LJ. van Valen woensdag sprak bij studievereniging Calvijn in het verenigings gebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Philipsland. Burgemeester J.J.P.M. Asselbergs van Zierikzee wordt per 1 januari eerste burger van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. De bijna 51 jaar geleden in Bergen op Zoom geboren Asselbergs werkt sinds 1987 in Zierikzee. Tevoren was hij zes jaar burgemeester van Sluis en in'de periode 1985-1986 tevens van Aardenburg. Asselbergs is lid van de VVD, de partij die bij de vorige maand gehouden gemeen teraadsverkiezingen op Schouwen als grootste uit de bus is gekomen. Hij werkte van 1972 tot 1981 als ambtenaar bij de provincie Zeeland. De burgemeester bekleedt tal van nevenfuncties. Zo is hij ondermeer voorzitter van de Monumenten- wacht Zeeland, de stichting stimule ring werkgelegenheid Zeeland- Noord, verpleeghuis Corneliastich- ting en de stichting steunfonds voor de Zeeuwse musea, vice-voorzittter van Anjerfonds Zeeland en van de raad van toezicht stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. De gemeente Schouwen-Duiveland (ruim 32.000 inwoners) komt tot stand door samenvoeging van Wes- terschouwen, Middenschouwen, Brouwershaven, Zierikzee, Duive- land en Bruinisse. De nieuwe gemeenteraad ziet er als volgt uit: VVD 7 zetels, PvdA en CDA elk 4, SGP/GPV 3, D66 en RPF elk 2 en Groen Links één zetel. Vice-voorzitterC. Koopman opende de bijeenkomst van Calvijn. Hij las uit 2 Korinthe 4 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees Koopman op het gelezen stuk en in het bijzonder op het gedeelte 'Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de uitnemendheid der kracht zij Godes en niet uit ons'. De voorzitter noemde de apostel Paulus zeer gelukkig. "Hij kwam deze schat te bewaren. En wat was die schat? Hij mocht zijn gehele levenswandel, zijn doen en laten, zijn geloof en vertrouwen in de Heere hebben", zei Koopman die de hoop uitsprak dat zijn gehoor ook die schat na zou jagen. "Meestentijds jagen we op de schatten dezer wereld. Gods Woord getuigt hier echter van: De wereld gaat voorbij met al zijn begeerlijk heden, maar die de wil Gods doet, blijft tot in het eeuwige leven." Spreker is L.J. van Valen die eerst uitlegde wie de Schotse Covenan ters eigenlijk waren. Covenanters betekent 'verbondelingen'. In 1560 werd in Schotland de Presbyteriaan se kerk tot staatskerk verklaard. Koning Jacobus I wilde echter ook Schotland onder het bisschoppelijk stelsel brengen (net als Engeland). Maar hij werd in 1580 gedwongen het 'Nationaal Convenant' te onder tekenen dat het Rooms Katholicis me verwierp. Onder zijn opvolger Karei I van Engeland begon het hele spel weer opnieuw. De koning ken de Schotland niet en kwam er alleen om te jagen. De Schotse kerk werd een 'dienstboek' opgelegd dat sterk op het Anglicaanse leek, maar flink ingekort om het aannemelijker te maken. Er kwamen echte massale protesten van het volk. Karei I wilde niet terug en daarop sloten de steden het Covenant van 1638 met een beroep op het eerdere van 1580. Dit 'Covenant met God' werd twee jaar later tot belijdenis verheven en vormt samen met dat van 1580 een deel van de belijdenisgeschriften van de Schotse kerk. "De Godvruchtige John Knox kon het in 1560 niet langer aanzien dat het Schotse volk, zowel de koning als de onderdanen, steeds verder van God en Zijn woord afweken. Hij had de ere Gods op het oog", vertelde Van Valen. "Er was nog een klein overblijfsel in Schotland die het met Knox eens waren en dat sloot zich bij hem aan. Knox was onverschrok ken en ging zelf tot aan de koning om te getuigen dat het niet goed was dat het land en het volk zo zondig den tegen God. De strijd die ze voer den werd gezegend, zodat ze over wonnen." De medestanders van Knox noemden zich Covenanters of Bondelingen, omdat ze een verbond met God hadden opgericht. "In 1630 probeerde de koning opnieuw om de Roomse leer te laten overheersen. Men probeerde het volk een liturgie op te dringen om het christelijke uit Schotland te ban nen", vertelde Van Valen. "De Covenanters bonden opnieuw de strijd aan en de koning verloor. Het verbond met God, dat de Schotten alleen Hem zouden dienen, werd vernieuwd." Van Valen noemde enkele bekende predikers uit die tijd op zoals Samuël Rutherford, Hugo Binning en Andrew Gray. Vervolgens ging hij in op wat deze geschiedenis in deze tijd nog te zeg gen heeft. "Wat zien we in onze tijd? Zonden met zonden komen we te vermeerderen. Iedereen leeft naar het goeddunken van zijn eigen hart. Er is geen getuigenis meer onder het chriselijke volksdeel", zei Van Valen. "Waar is het protest onzerzijds tegen de verschrikkelijke gruwelen zoals abortus en euthanasie? De Heere mocht ons nog doen wederkeren tot Hem. Alleen in het zoeken en hou den van Gods geboden ligt groot loon en verkrijgt een land de zegen des Heeren. Maar wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen", hield Van Valen zijn gehoor voor. Na deze inleiding volgde nog een discussie waarna Van Valen de avond besloot. Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van Hel pende Handen gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten houdt zaterdag een kerstbijeen-. komst. Vanaf half drie kunnen gehandicapten met hun ouders of verzorgers terecht in gebouw Reho- both van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. Er wordt verteld, gezongen en samen gege ten. Dit kunststukje van figuurzaagwerk was al snel van eigenaar verwisseld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 16