Zeeland laat Tholen naar Brabant gaan Kleurige wip maakt hefboomwerking voor leerlingen aanschouwelijk Een nieuwjaarswens in de GGD wil betere melding kinkhoest Van Doorn houdt zorg wachtlijsten Voor ambulance en brandweer H. Gelukvan conciërge naar prijswinnend docent techniek DE THOOLSE COURANT Zuivelhandel Zwagemaker GOEDEGEBUURE-SCHERPENISSE de fa. Aalbrechtse-van Zweden Vuurwerkactie van politie en bureau Halt VVV lonkt naar Beveland Donderdag 5 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen gaat zich daadwerkelijk aansluiten bij de Bra bantse gemeenschappelijke regelingen voor de brand weer en het ambulancevervoer. Dan hoeft er niet alleen betaald te worden, maar praat de Thoolse vertegenwoor diger ook mee in de vergaderingen van het streekgewest westelijk Noord-Brabant. B. en w. van Tholen zullen maandagmiddag 16 december de gemeenteraad daarvoor een voorstel doen. Standplaats Opheffing dreigt Tien jaar geleden begon hij als conciërge bij de christelij ke mavo in Tholen. Sinds juli is de 37-jarige Han Geluk uit Tholen docent techniek aan het Calvijncollege. Zijn afstudeerwerkstuk over de hefboomwerking leverde hem vrijdag in Lunteren een prijs van 1000 gulden op en de school 300 gulden aan lego. "Voor leerlingen van alle niveau's moeten het uitnodigend zijn om aan techniek te werken." Verschijning rond de jaarwisseling Het Kerstnummer ver schijnt maandag 23 decem ber. Kopy binnen donder dag 19 december 16.00 uur Het oudejaarsnummer ver schijnt maandag 30 decem ber. Kopij binnen vrijdag 27 december 09.00 uur Voorbeelden: a. 1 kolom 10,00 b. 3 kolom max. 20 mm 18,50 c. 3 kolom max. 30 mm ƒ28,00 FIRMA SCHERPENISSE Gelukkig Nieuwjaar Korteweg 11 Telefoon 661451 Sint Maartensdijk d. 3 kolom max. 50 mm ƒ46,50 De beste wensen voor allen in het jaar 1997 AANNEMINGSBEDRIJF Bestelstraat 30 Telefoon 659387 Sint Annaland e. 3 kolom max. 80 mm 74,50 DE ADRESSEN VAN ONZE BEZORGERS ZIJN: Een voorspoedig 1997 toegewenst door graag weer tot uw dienst in het nieuwe jaar. Kerkstraat 104 Telefoon 605793 Tholen Blikvanger Sociale contacten Ziekte komt algemeen voor in Zeeland De GGD Zeeland wil dat huis- en kinderartsen alle ge vallen van kinkhoest melden. Tot nu toe gebeurt dat maar sporadisch, ondanks het feit dat de artsen er toe verplicht zijn. Volgens GGD-arts R. Boog is het niet nodig dat mensen zich zorgen maken over een epidemie van kink hoest. "De ziekte komt in Zeeland in groten getale voor, maar dat is normaal en als men er op tijd bij is, kan ze gemakkelijk behandeld worden." Hand voor mond Zeeuwse verzorgingshuizen ouderen Van de overige Zeeuwse gemeenten heeft Tholen niets meer te duchten, want op 27 november hebben de regionale brandweer Zeeland en de centrale post ambulancevervoer Zeeland de strijd gestaakt. "Gezien het standpunt van gedeputeerde sta ten en de opstelling van de gemeen te Tholen, maken wij geen bezwaar meer als de gemeente Tholen per 1 januari 1997 uittreedt", schreef voorzitter J.C.Th, van der Doef. Gedeputeerde staten hadden het lie ver anders gezien, namelijk een voortzetting van de uitzonderings positie van Tholen voor opnieuw 10 jaar. Maar daarvoor is geen meerderheid bij de Zeeuwse gemeenten te vin den. Dat betekent dat Tholen voor de brandweer en ambulancezorg nu geheel voor Zeeland verloren gaat, als g.s. dinsdag a.s. het standpunt van Van der Doef overnemen. En daar ziet het naar uit, want waar moet je argumenten vandaan halen om Tholen toch formeel bij Zeeland te houden, zegt provinciaal ambte naar H.A. van Willigenburg. Overi gens laat hij er direct op volgen, dat het alleen om de brandweer en ambulance gaat. "Dat zijn hele prak tische oorzaken. Tholen blijft voor van alles en nog wat op Zeeland aangewezen, maar in de machts strijd ten aanzien van brandweer en ambulance is Tholen verloren gegaan." Hoe het Tholen na 1 januari in Bra bantse handen zal vergaan, zal 16 december mogelijk duidelijker wor den. In elk geval ligt er een eis om 1 gulden per inwoner te betalen voor apparaatskosten, wat tot nu toe niet het geval was. En het advies om de ambulance-standplaats St. Maar tensdijk te wijzigen in Tholen hangt ook nog in de lucht. Volgens Van Willigenburg zal er hoe dan ook in materieel en mensen geïnvesteerd moeten worden, gezien de toene mende eisen die aan de ambulance hulpverlening gesteld zullen wor den. "Het niveau van de ambulance zorg is in het geding, o.a. de aanrij- tijden. En het kost geld om dat niveau op te trekken", aldus Van Willigenburg. Het streekgewest praat maandag avond 16 december over de dienst verlening aan Tholen, nadat de gemeenteraad diezelfde middag de knoop heeft doorgehakt. Voorzitter J.D. de Korte van de stichting ambulancedienst Tholen blijft ongerust over de toekomst. "Ik was maandag bij de uitreiking van traumakoffers in Goes en dan klinkt er toch van alle kanten kritiek op Tholen, dat niets wil betalen voor de ambulancezorg. En als er voor het gewone ambulancevervoer tot de Brabantse gemeenschappelijke regeling toegetreden wordt, dan is het toch zo, dat Tholen bij rampen onder Zeeland valt. Ik hoop dat het gezond verstand in de Thoolse gemeenteraad de doorslag zal geven, waarbij de standplaats voor mij vers twee is, als onze ambulance maar op Tholen blijft rijden. Maar als die onder de geneeskundige dienst van het streekgewest Brabant gaat vallen, dan is er geen ruimte meer voor onze stichting. Als we volledig van Bergen op Zoom afhankelijk zijn, ben ik er absoluut van overtuigd, dat de dienstverle ning ook achteruit zal gaan. Dan is er voor onze stichting op termijn geen taak meer. We zullen ons dan moeten opheffen", zegt voorzitter De Korte van de Thoolse ambulan cestichting. Prijswinnaar J. Geluk bij de wip waarop leerlingen inzicht kunnen verkrijgen in de hefboomwerking. Tussen de spijlen hangt de veerunster. Aan een weegschaal met een door zichtige plaat kun je het principe van de hefboom uitleggen. Maar ook aan zoiets doodgewoons als een deur slot, of een brievenweger. Geluk nam zo'n deurslot als voorbeeld en vergrote het ding met allerlei mate riaal vele malen: "We gebruiken een deurslot dagelijks. Het kent een heel scala van hefbomen maar we staan er nooit bij stil terwijl het ouder is dan het wiel. Het was een van de eerste werktuigen van de mens en het is nog steeds actueel. Het wordt overal in toegepast zonder dat we het beseffen. Van dat technisch prin cipe wil ik de leerlingen bewust maken." En Geluk doet het met een speciaal oog voor de leerlingen die (indivi dueel) voorbereiden beroepsonder wijs volgen. "Die moet je niet afschrikken. Je opdrachten moeten juist uitnodigen. Zo gauw ze het zien moeten ze ermee willen wer ken." Geluk slaagt daar in. Zijn werkstuk om krachten te verdelen en uit te rekenen is simpel maar doeltreffend: hij maakte een wip. En wip waar elke leerling meteen op gaat zitten als hij de kans heeft en zich afvraagt wat daar nou zo bij zonder aan is. Want Geluk heeft de wip zo gemaakt dat leerlingen er meer mee kunnen dan alleen wip pen. Ze kunnen gaan uitzoeken hoe ze hun gewicht op de balk kunnen ver delen om in evenwicht te komen en met welk gewicht ze op een bepaald deel van de balk drukken. Af te lezen aan de veerunster die met een touw en katrol aan het toestel is bevestigd. Dat gewicht is met een eenvoudig sommetje om te rekenen in krachten (newton). En zo leren de kinderen spelenderwijs. "Je kan er rr De bezorgers gaan weer op pad voor het opnemen van uw nieuwjaarswens. De voorberei dingen voor de Kerst- en oude jaarskrant zijn omvangrijk. Een tijdige opgave is daarom nodig. Met een nieuwjaarswens in de Eendrachtbode bereikt u al uw vrienden, bekenden en klanten op Tholen en St. Philipsland. Zelfs voor maar 10,00 kunt u 6525 keer uw visitekaartje pre senteren. Zonder extra porto kosten. Een optimaal bereik voor een lage prijs. Sluiting van de nieuwjaarsad vertenties: dqnderdag 19 december. Eerder zal dus opgave daarvan nodig zijn bij de plaatselijke bezorgers of aan Eendrachtbode, postbus 5,4697 ZG Sint Annaland, tel. 0166-652752. FAMILIE JANSEN-HERTOG wenst familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 1997. Visstraat Poortvliet wenst bekenden en klanten een goed 1997. Kleuterstraat 12 St. Philipsland Tholen: fam. Vroegop, Hoogaarsstraat 36, tel. 0166-603928 Poortvliet: fam. Schot, Paasdijkstraat 41, tel. 0166-612772. Scherpenisse: mevr. Poot, M. v. Nassaustraat 14, tel. 0166-663883. St. Maartensdijk: fam. Vermeulen, Beat- rixstraat 13, tel. 0166-663136. Stavenisse: fam. Potappel, Burg. Sluymersstraat 10, tel. 0166-692752. St. Annaland: Eendrachtbode, Nieuwstraat 4, tel. 0166-657007 Oud-Vossemeer: fam. Verkamman, Weel- hoekstraat 11tel. 0166-672636. St. Philipsland: fam. Verkerke, Gladiolenstraat 37, tel. 0167-572903. allerlei sitaties mee scheppen die in de praktijk voorkomen. En niemand is er bang voor. Het is erg toeganke lijk." Geluks werkstuk was een blikvan ger op de jaarlijkse conferentie in Lunteren waar docenten techniek uit het hele land bijeenkomen. Het toe stel in blauw, rood en wit uitgevoerd trok veel belangstelling bij de bezoekers. Meer dan de computer programma's waar veel van zijn col lega's mee waren gekomen die ook meedongen naar de eerste prijs. Geluk was een van de vier studenten die door de Hogeschool Rotterdam was uitgekozen om mee te doen aan de wedstrijd. Elke opleiding in Nederland mag vier kandidaten selecteren. Geluk was een van de •vaalf die doordrong tot de finale. Jaarlijks studeren er zo'n 120 docen ten in het nieuwe vak techniek af. Er gingen volgens de docent heel veel mensen op zitten. "Als de leerlingen met de hefboom werking kunnen omgaan weten ze straks ook hoe ze daar in de praktijk gebruik van kunnen maken. Een stratenmaker zal zijn kruiwagen zo moeten leren laden dat het grootste gewicht boven het wiel komt en een bejaardenverzorgster moet er erg in houden hoe ze haar armen gebruikt als ze iemand op moet tillen. Als •mens ben je zelf ook een hefboom." Geluk maakte ook een scriptie en een leerlingenwerkstuk. Daarbij moest het technisch onderwijs raken aan de natuurkunde. Zelf moest hij een probleemstelling bedenken. "Hoe maak ik mijn technisch onder wijs aanschouwelijk voor mijn leer lingen." De Tholenaar nam daarbij leerlin gen in ogenschouw die in het voor bereidend beroepsonderwijs begin nen. "Daar wordt wel eens een beet je op neer gekeken. Maar juist die leerlingen moet je niet afschrikken." Geluk is van huis uit metaalbewer ker. Hij genoot zijn opleiding aan de lager technische school in Sint- Maartensdijk maar wilde niet door studeren alhoewel de leraren hem dat toen wel aanrieden. "Werken wilde ik, geld verdienen." Zo werkte Geluk jaren bij Maas-Air in de installatietechniek (verwar mingen) en later in de bouw. Als conciërge knapte hij de klusjes op. Toen de basisvorming in zicht kwam en de fusie tussen de scholen op reformatorische grondslag, werd Geluk aangemoedigd om het docen tenkorps aan te vullen als leraar techniek. Een nieuw vak in de basisvorming die zijn intrede heeft gedaan in de eerste twee jaren van het voortgezet onderwijs, naast het vak verzorging en informatica. Vier jaar lang reed hij twee maal per week 's avonds naar Rotterdam. Dan nog eens zes tien tot twintig uur huiswerk. Zijn gezin met vier kinderen leed daar wel onder, zegt hij. Al gauw kon hij het werk van conciërge combineren met dat van aankomend docent tech niek. Tijdens zijn derde studiejaar deed hij niet anders. Toen miste hij de sociale contacten met de leerlingen buiten de klas. Sinds vorig jaar is hij ook leerlingenbegeleider, vertrou wenspersoon en coördinator van de afdeling vbo-mavo. Dulle Roeckers. Het cabaretduo De Dulle Roeckers treedt vrijdag 13 december om acht uur 's avonds op in dorpshuis De Meiboom in Krab- bendijke. Ingrid Dullens en Hilde de Roeck brengen hun programma 'Chickentales'. Kaarten zijn te bestellen bij de afdeling burgerza ken van de gemeente Reimerswaal. Kinkhoest is een infectieziekte waarvoor met name jonge kinderen vatbaar zijn. De luchtwegen raken ontstoken door de kinkhoestbacterie die een soort gif afscheid. Moeilijke ademhaling en heftige hoestbuien zijn het gevolg. In het beginstadium is de ziekte eenvoudig te behandelen met penicilline, maar zonder ingrij pen kan het ernstige gevolgen heb ben. Soms kunnen mensen erdoor verstikken. "Dat komt omdat de bacterie wel door het lichaam overwonnen wordt, maar de gifstoffen zijn dan al aanwezig en daar is met antibiotica niets tegen te doen", vertelt Boog. "Vooral erg jonge kinderen, die nog niet ingeënt zijn, zijn erg kwetsbaar voor de ziekte. Daarna krijgen ze vaccinaties en begint de opbouw van de immuniteit. Na het vierde jaar is het geven van vaccinaties zin loos geworden omdat het lichaam dan zelf al zoveel weerstand heeft, dat het de bacterie de baas kan. Vol wassenen komen natuurlijk ook vaak in aanraking met de bacterie. Ze zijn dan ook vaak drager van de ziekte, maar hebben de symptomen niet. Meestal blijft het bij een stevige ver koudheid." Kinkhoest-explosies ko men voornamelijk in het voor- en najaar voor. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een verminderd weerstandsvermogen. Boog wijst er echter op dat volwas senen de ziekte weldegelijk kunnen verspreiden. "Het is daarom raad zaam om in de gaten te houden wie er in de directe omgeving kinkhoest heeft. En natuurlijk moet iedereen die hoest, zijn hand voor zijn mond houden. Zelfs bij een verkoudheid. Breng in de praktijk wat je thuis geleerd hebt", zegt de GGD-arts. Huis- en kinderartsen zijn verplicht gevallen van kinkhoest te melden aan de GGD. Maar dat gebeurt vol gens Boog niet vaak. "We hebben de afgelopen jaren soms maar één mel ding binnen gekregen. En ik weet gewoon uit de praktijk dat de ziekte in Zeeland in groten getale voor komt. Maar omdat het zo eenvoudig te genezen is en omdat de artsen gewoon met de patiënten bezig zijn, worden die gevallen vaak niet gemeld", vertelt Boog. "Daar willen we als GGD verandering in brengen. We proberen de artsen erop te wij zen dat ze ons wel op tijd moeten inlichten." Die campagne heeft er inmiddels toe geleid dat er al veertien meldingen van kinkhoest binnengekomen zijn. Dat is aanzienlijk meer dan de afge lopen jaren. Ook voor andere ziek ten hebben artsen en meldingsplicht. De eerste categorie betreft de zeer ernstige ziekten zoals polio, hersen vliesontsteking (meningitis) en tyfus. "Daar houden de artsen zich gelukkig keurig aan de regels", zegt Boog. De tweede categorie bevat een lange lijst met ziekten die eigen lijk binnen een etmaal gemeld moe ten worden zoals kinkhoest en teta nus. Tot slot zijn er de ziekten waar aan weinig te doen valt, zoals de bof. Die moeten puur voor de statis tieken gemeld worden. AOV-statenlid LJ. van Doorn blijft bezorgd over de wachtlijsten die bestaan bij Zeeuwse verzorgingshuizen voor ouderen. Van de antwoor den die gedeputeerde staten geven op door hem gestelde vragen, wordt hij niet veel slimmer. "Het probleem heeft niet de aandacht die het ver dient", meent de Tholenaar. Volgens Van Doom zijn de wacht lijsten onaanvaardbaar lang. Maar g.s. kunnen hem geen recente cijfers verstrekken en verwijzen naar de informatie die ze eind april naar de staten stuurden. Cijfers van afzonder lijke tehuizen op dat moment zijn er wel, maar die zijn voor een bepaald onderzoek verstrekt en mogen daar om in dit kader niet naar buiten gebracht worden, schrijven g.s. aan het Thoolse statenlid. Hij stak inmid dels zelf zijn licht hier en daar op, en weet te vertellen dat in Tholen 70 ouderen recht hebben op een plaats in een bejaarden-/verpleeghuis of op een andere vorm van zorg. Daarvan zijn 23 gevallen urgent. Voorlopige cijfers die VMC Zeeland bij de indi catiecommissies verzamelde, melden voor het tweede kwartaal van dit jaar voor Tholen 33 adviezen voor ver zorging en 28 voor verpleging. Zolang de provincie niet over actuele cijfers beschikt, kan ze in de ogen van Van Doom weinig druk uitoefe nen op Den Haag. "Klagen alleen helpt niet, je moet cijfers hebben om je argumenten te onderbouwen." De Tholenaar krijgt evenmin helderheid over hoeveel mensen bij meer dan één tehuis op de wachtlijst staan, noch over het aantal opgenomen ouderen in de eerste tien maanden van dit jaar. Over die laatste gege vens beschikt de provincie niet, ter wijl Middelburg van de zogenaamde dubbeltellingen geen precies beeld heeft. G.s. schrijven dat ze bij VMC hebben aangedrongen op betere informatie. De provincie richt het beleid op het verder opbouwen van zorgvoorzieningen van ouderen, aldus g.s. De landelijke overheid baseert de verdeling van de gelden op het aantal 75-plussers. 'Binnen dat criterium trachten wij zo goed moge lijk aan de behoefte tegemoet te komen', schrijven g.s. Ze erkennen dat er achterstanden zijn, met name in Tholen. Door het gereedkomen van het woon-zorgcentrum Maar- tenshof zal die volgend jaar worden ingelopen waar het om zorgplaatsen gaat. Vooruitlopend daarop heeft de provincie extra geld voor thuiszorg beschikbaar gesteld. De achterstand in de verpleeghuissector is nog niet opgelost, maar het plan ouderenzorg 1997-2000 voorziet in 28 plaatsen verdeeld over De Schutse en Ten Anker. De politie controleert deze maand tijdens de surveillances weer op het afsteken van vuurwerk. Dit jaar mag er vuurwerk verkocht worden op 28, 30 en 31 december, maar het mag alleen afgestoken worden op oude jaarsdag tussen tien uur 's morgens en twee uur 's nachts. Iedereen die buiten de verkoopdata met vuur werk op straat gepakt wordt, krijgt een boete, net als degenen die het afsteken buiten de daarvoor bestem de uren. Jongeren die een bekeuring krijgen, zijn hun vuurwerk kwijt en worden naar bureau Halt verwezen voor een alternatieve straf en voor lichting. Als ze dat weigeren of ze voeren de straf niet goed uit, volgt er alsnog een boete tussen de 50 en 250 gulden. Betrapt de politie iemand met grote hoeveelheden vuurwerk of een vuurwerkbom, dan wordt een proces-verbaal opgemaakt en bepaalt de rechter de straf. Bureau Halt geeft verder voorlichting aan jongeren over de gevaren van vuur werk. Vuurwerkkranten en -posters worden verspreid in ondermeer bibliotheken en verkooppunten van vuurwerk. Ook zijn er lespakketten voor scholen verkrijgbaar en men kan iemand van Halt uitnodigen op school of op de jeugdvereniging. De Thoolse VVV onderzoekt of samenwerking met de Bevelanden perpsectief biedt voor de toekomst. De organisatie worstelt met ener zijds het probleem van de landelijke normen omtrent openstelling en anderzijds de financiën die daarvoor niet toereikend zijn. Dit jaar zat er een gat van 12.000 gulden in de begroting, ondanks de gemeentelij ke bijdrage van 40.000 gulden (die voor 1997 hetzelfde blijft). De VVV heeft dat 'opgelost' door ontslag aan te vragen voor haar medewerkster. Diezelfde dame is naderhand via uitzendbureau Start weer bij het toe ristisch bureau aan de slag gegaan. "We hebben op dit moment geen personeel in dienst", vertelt secreta ris mevrouw A. Saris. Omdat zij over de vereiste papieren beschikt, bemant zij het VVV-kantoor in Sint- Maartensdijk nu als vrijwilligster, zoals ze dat ook in januari deed. Over de contacten met Zuid-Beve land is ze terughoudend: "Deze en volgende week zijn er nog gesprek ken, maar in feite zijn we nu niets verder dan een jaar geleden. Behal ve dan dat we weten, dat samenwer king met de bibliotheek niet door gaat." Wethouder J. Versluys zegt dat er 'heel nadrukkelijk' met de Bevelan den wordt gesproken. Voorzitter Van der Gaag van de provinciale VVV is al komen praten. Versluys vindt de Brabantse VVV voor Tho len minder geschikt, omdat die orga nisatie geen leden kent. Hoe het erbij staat, zal tijdens de ledenverga dering op 16 december meegedeeld worden. "De laatste drie jaar zijn we uitsluitend bezig geweest om te kij ken hoe we rond konden komen. Aan het toeristisch produkt kwamen we niet toe", verzucht mevrouw Saris.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3