Onze Top 10 van deze week. 9.90 6.98 T\innel Stavenisse 'Kerstmuziek van de blazers en de zangers uit Smerdiek' O 50C)Cgram 1.49 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Topper van de week: ta<£eweu™^ Kerstconcert fluitiste Berdien Stenberg in de Wellevaete Polyhymnia brengt concert rond 'Licht' Ch Zaanlander kaas licht pikant 48+ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Stuiver wisselgeld bij presentatie cd Euterpe en mannenkoor Ongevallen met schepen te boek Donderdag 5 december 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 heel andere geluiden. Berdien Stenberg, één van Neer- lands bekendste fluitistes, geeft dan een kerstconcert TIt- Knyt toi/Ool flOllll Qf1! tl fTA\I7 Affl OM samen met haar orkest en sopraan Barbara Lok. Aan het AJV ILfd.1. iv T vCl Mj U- 1.1.C JL 1.1.1. 4.V TT UI Llvll optreden rond de feestdagen is Berdien Stenberg al lang gewend. Haar drukke leven voert haar tot ver buiten de AAfl rl yillz 1 OVCT ifr A \T1 yi ^1 /\y> 1 landsgrenzen, maar ook naar kleine dorpszaaltjes. "J.1.Ë CC1.JI vJ-X LI IV 1CY vil Cl k XC V XXXvXCXX Jaloezie Beroemdheden Jachtig Theater Gezellige boel ©Gehakt half om half, C O O 500 gram-ërTfT3.75 kilo I&98 D.^O ©Cll Perla Mild koffie, «i snelfiltermaling 4 pakken a 250 gram 12*60" 1U.~ OCH Gelderse gekookte worst, O QQ verpakt 500 gram A?& OChWitte-of tarwebolletjes of <i qq witte puntjes, zak 6 stuks 4r75" L./Lu ©Coca Cola, regular of light of 1 O ft light caffeine free, fles 1.5 liter -239" 1.0*7 ©Smiths Wokkels of Hamka's, per zak OIO ©CflAdvokaat, E /Ift fles 0.5 liter A63 0.4^ ©en Extra gevulde groente-, tomaten-of kippensoep, 1 /I ft blik 0.8 liter Z19- 1.4^ cnTissue-toiletpapier, 1 EE y 3-laags, pak 4 rollen 323-5- Z.DO Zaterdag: Cointreautaartje Wij zijn van maandag tot vrijdag van 8 tot 20.00 uur geopend Kerst met Euterpe en Smalstads MannenkoorZo een voudig heet de cd die vrijdagmiddag in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk officieel werd gepresenteerd. De titel spreekt voor zich. Het getal vijftien op de hoes wijst op het derde lustrum van de oecumenische volkskerst zang die de zangers en de muzikanten verzorgen. Deze mijlpaal wordt gevierd met de uitgave van de compact disc waarvan 850 exemplaren zijn geperst. Wanden slechten Ingetogen Weerstand Boekennieuws Berdien Stenberg groeide uit tot één van de toonaangevende fluitistes van Europa. Op 30 juli 1957 werd in Almelo Berdien Steunenberg geboren. Toen ze acht jaar was, begon ze aan een fluitstudie aan de stedelijke muziek school. "Ik vond dat er een mooi geluid uit kwam en natuurlijk sprak ook het glimmende instrument me erg aan", vertelt mevr. Stenberg (zoals ze inmiddels heet). Na de muziekschool volgde de Almelose een klassieke opleiding aan het koninklijk conservatorium in Den Haag. Gedurende die tijd gaf ze al talloze koffie- en schoolconcerten, samen met een bevriende altvioliste. Er volgden ook recitals en optredens met bekende regionale en nationale orkesten. Daarna waagden ze zich buiten de grenzen en het duo was te horen in de straten en parken van ondermeer Londen en Parijs. Inmid dels heeft Berdien Stenberg zich ontwikkeld tot een veelzijdige flui tiste met een eigen (romantische) stijl. "Ik speel graag muziek uit de romantische periode. Maar in die tijd was de fluit nog maar weinig ontwikkeld", vertelt mevr. Stenberg. "Het is wel een heel oud instrument. De fluit is ouder dan de snaarinstru menten. Maar ze kwam pas vrij laat tot ontwikkeling en de componisten dachten: Voor zo'n inferieur instru ment maken wij geen muziek. Van daar dat er maar heel weinig roman tische muziek voor fluit geschreven is en dat terwijl het toch bij uitstek een romantisch instrument is. Dus daarom speel ik veel stukken die eigenlijk niet voor dwarsfluit bedoeld zijn. Die worden dan omge zet." Met name vanuit de strikt klassieke hoek komt er nog al eens kritiek op Berdien Stenbergs bewerkingen van klassieke werken. Daarover zegt ze: "Dan denk ik: Tja wat is dat nou? Naijver? Omdat ik een heel groot publiek bereik? Waar ik overigens keihard voor werk. Ik weet het niet, maar jaloezie speelt absoluut een rol. Als ik morgen een schitterend fluitconcert van Mozart neerzet (en dat doe ik regelmatig) of prachtig samenwerk met Jaap van Zweden, dan is alles weer goed. Maar maak ik vervolgens een bewerking, dan hangen ze onmiddellijk in de gordij nen. Onzin toch? Ik doe zoveel men sen een plezier en haal de drempel voor klassieke concertzalen weg. Dat is iets dat voor mij enorm telt." En dat de dwarsfluitiste niet stil heeft gezeten, is te zien aan de indrukwekkende lijst van lp's en cd's. De grote doorbraak kwam in 1983 met de lp 'Rondo Russo'. De gelijknamige single werd een hit. Het was een bewerking van werk van Saverio Mercadante. Daarna volgden nog twaalf albums die alle maal goud en platina haalden. 'Ode aan Amadeus' (uit 1985) waarop Berdien Stenberg samenspeelt met violist Jaap van Zweden behaalde zelfs een verkooprecord en werd tot vier keer toe met platina bekroond. Behalve Jaap van Zweden, werkte Berdien Stenberg veel samen met beroemde musici en componisten. Vaak waren dat mensen die even eens veel bewerkingen van klassie ke stukken brengen. Om enkele namen uit dat illustere rijtje te noe men: orkestleider James Last, de pianisten Richard Clayderman en Jan Vayne, muzikant, componist en producer Alan Parsons, componist en arrangeur Tom Parker (bekend van The Young Messiah en The Young Amadeus) en producent Andrew Powell (werkte ondermeer met Cliff Richard, Kate Bush en Chris de Burgh). "Ik vind het leuk om met anderen samen te werken. Toch zou ik nog wel eens meer samen met een zan ger of zangeres willen spelen", zegt Berdien Stenberg hierover. "Maar dat is moeilijk, want er zijn niet veel duetten voor zang en fluit gemaakt. Maar het is wel heel leuk en aan mijn kerstconcert doet ook een gas- tsoliste mee: sopraan Barbara Lok." Het verlanglijstje van Berdien Sten berg is daarentegen niet mis. Een aantal mensen met wie ze graag een cd zou willen maken zijn: Barbara Streisand, Placido Domingo of Ennio Morricone of Michel Legrand. En ook het inspelen van de muziek voor een nieuwe film van Walt Disney of Steven Spielberg zou de fluitiste als een uitdaging zien. Wat die Disney-muziek betreft, heeft Berdien Stenberg al een voor schot gegeven. Dit najaar kwam haar nieuwste album uit 'It's a Small World' met de mooiste melodieën uit de films van Disney. En met het verschijnen van deze cd, begon tegelijk haar traditionele concert- toemee door Nederland en België. Als één van de laatste optredens dit jaar, doet ze vrijdag 27 december De Wellevaete in Sint-Annaland aan. Overigens treedt de fluitiste nog tot en met 30 december op. De laatste dag van het jaar heeft ze vrij. Momenteel is ze nog in Amerika om daar haar tv-special 'Amadeus and Friends - a Dream Come True' te promoten. Dit televisieprogramma van een uur zal in de komende twee jaar op 340 televisiestations in Ame rika worden uitgezonden. Een druk leven dus en dat was aan vankelijk best even wennen. "In het begin, in de tijd van Rondo Russo, werd ik echt van hot naar her gesleept. Het binnen- en buitenland, het werd echt te gek. Nu is dat wel wat gestructureerder geworden", vertelt mevr. Stenberg. "Je went eraan. En nu ik er over nadenk, is mijn leven inderdaad vrij jachtig, maar ik ben inmiddels teveel een soort zigeunerin geworden om dat erg te vinden. Wel heb ik altijd als eis gesteld dat het in mijn gezin (ik heb twee kinderen) goed moet reilen en zeilen. Dat staat voorop en dat lukt ook goed. Maar het klopt dat ik het erg druk heb. Het hoort erbij en je groeit er ook in. Je moet gewoon een karakter hebben dat zich daarbij goed kan voelen. De drukte, het publiek en het podium. Anders lukt het niet. En dat merk je pas als je onderweg bent. Voor mij is het goed uitgepakt." De optredens van Berdien Stenberg kenmerken zich allang niet meer alleen door muziek. Ook theater en show maken onderdeel uit van haar programma. Dat zat er al vroeg in. "Ja vroeger - als kind van zo'n twaalf jaar - was ik al helemaal weg van theater. Ik schreef toneelstukjes en ik vond het heerlijk om met de ande re kinderen uit mijn klas te repeteren tot het precies goed was. Van oude gordijnen maakte ik dan kostuums", vertelt de fluitiste. "En dat zit er nog wel een beetje in. Nog steeds ontwerp ik zelf kleding en er zit ook wat theater in mijn pro gramma's. En ach, wie weet wat er later nog komt." Of ze ooit nog eens echt van haar huidige pad af zal wij ken naar bijvoorbeeld de musical of het theater, weet Berdien Stenberg nog niet. "Dan zou het me in ieder geval wel echt aan moeten spreken èn ik zou ervan overtuigd moeten zijn dat ik het kan. Ik moet het kunnen bevat ten. Het is zinloos aan iets te begin nen dat je stiel niet is. Daarom com poneer ik ook bijvoorbeeld zelf niet. Dat kan ik niet en zo zijn er ook componisten die weer belabberde instrumentalisten zijn." Voor het kerstconcert in De Welle vaete, neemt Berdien Stenberg haar twaalfkoppige orkest mee en de sopraan Barbara Lok. Dat deze zan geres meedoet in het programma, is een gevolg van Berdien Stenbergs betrokkenheid bij jonge solisten. De fluitiste heeft ook haar eigen pro- duktie- en evenementenkantoor. Daarnaast geeft ze workshops aan kinderen van vijf tot achttien jaar. Barbara Lok is een talentvolle zan geres die al meewerkte aan diverse radio-uitzendigen en het nieuwe theaterprogramma van Willeke Alberti. Het repertoire op het kerstconcert in Sint-Annaland is gevarieerd en bestaat uit Nederlandse kerstliedjes, maar ook Engelse en Amerikaanse christmascarols. Daarnaast speelt Berdien Stenberg in De Wellevaete muziek van W.A. Mozart, J.S. Bach, George Gershwin, Tom Parker en medleys uit de musicals The Sound of Music' en 'Westside Story'. Bij zonder zijn ook twee Japanse kerst traditionals. De fluitiste is geïntri geerd door Japan en nam er zelfs een cd op met sterk op Japanse muziek en gedichten geïnspireerd werk. Tenslotte vormt ook de kerstman een onderdeel van het programma in De Wellevaete. Dat ze de feestdagen op de bühne door moet brengen, vindt Berdien Stenberg geen bezwaar. "Het is altijd leuk. De mensen zijn in een goed humeur, kleden zich goed en het theater is extra feestelijk ver sierd", legt de fluitiste uit. "We wor den ook altijd heel hartelijk ontvan gen, want men heeft wel het idee: Zij komen nu toch maar voor ons werken. En zelf doen we er ook het nodige aan. We nemen wat lekkers mee en maken er een gezellige boel van." Degenen die het kerstfeest van Ber dien Stenberg in De Wellevaete mee willen maken, kunnen voor kaarten terecht bij de VVV in Sint-Maar tensdijk of bij boekhandel Dieleman in Tholen. Het concert begint om kwart over acht. Een stukje theater is in de concerten van Berdien Stenberg altijd terug te vinden. Het interkerkelijk jeugdkoor Poly hymnia uit Oud-Vossemeer geeft de komende weken diverse uitvoerin gen van het advents- en kerstpro gramma 'Light Your World' waar aan het al maanden repeteert. Het thema dat vertaald kan worden met 'Verlicht uw wereld' wordt gestalte gegeven in liederen, gebeden en ver bindende teksten waaronder ook een verhaal voor kinderen en samen zang. Het thema geeft weer dat God zijn Zoon (het Licht der wereld genoemd) zond in de duisternis van de wereld (honger, armoede, oorlog, eenzaamheid en materialisme) om te redden wat verloren is. Het pro gramma van Polyhymnia roept iedereen die bij God horen om in hun eigen omgeving en op hun eigen manier daar iets van te laten zien, om een lichtpuntje te zijn. 'Light Your World' wordt aanstaande zon dagmiddag om vijf uur voor het eerst opgevoerd in de Westerkerk in Goes. Op 15 december om drie uur brengt het koor dit programma in de Lambertijnenhof te Bergen op Zoom. Zondagavond 22 december zingt Polyhymnia in eigen huis in de Gereformeerde Kerk te Oud-Vosse meer. Deze uitvoering was gewild, want er zijn geen kaarten meer voor te krijgen. Tenslotte is er een con cert op 24 december om acht uur in de Gereformeerde Kerk van Tinte. (Bij 4 Smiths producten een Fllppo horloge voor 12.951* -2L- -L «7 kik) 15*90 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 december a.s. 'Zolang de voorraad strekt Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOORPAGINA Burgemeester H.A. van der Munnik ontving het eerste exemplaar uit handen van zanger C. van Dis die samen met het koor en een aantal muzikanten van Euterpe de presen tatie opluisterde. Net zoals koningin Beatrix op 30 april bij haar vertrek uit de smalstad door het koor werd toegezongen, zong Van Dis de genodigden toe: 'Hooggeëerd publiek/ u koopt voor nog geen 25 piek/ een pracht cd vol kerstmuziek/ van de blazers en de zangers uit Smerdiek.' De solo kostte Van Dis geen enkele moeite. Wel duurde het even tot hij de cd uit zijn binnenzak kreeg om het muzikale kleinood te overhandi gen aan de burgemeester. Het zorg de ongewild voor een spannend en humoristisch moment tijdens de korte muzikale plechtigheid die onder anderen bijgewoond werd door pastoor A. van de Brüle uit Halsteren, dominee D.A. Snijder uit Oud-Vossemeer en de koster van de Ark, de kerk van Vrederust in Hal steren waar de opnamen van het mannenkoor werden gemaakt. De cd bevat 22 nummers. Na een intro van Euterpe neemt het man nenkoor de eerste veertien nummers voor zijn rekening, daarna is het de beurt aan Euterpe. Euterpe en het mannenkoor maakten samen de cd maar zingen en spelen niet samen. Dat bleek onmogelijk gezien de samenstelling van beide gezelschap pen. De 11 mannen van het koor produceerden te weinig volume tegenover het koper en het slagwerk van Euterpe. Ze probeerden het met enig kunst en vliegwerk in de gemeentelijke gymzaal te Scherpe- nisse maar dat leidde niet tot het gewenste resultaat. Voor de opna men speelde Euterpe twee dagen in de rustig gelegen gymzaal aan de Laban Deurloostraat, het mannen koor was er in de Ark een middag en een avond zoet mee. In studio Her- veld bij Nijmegen werden beide bij dragen tot een eenheid gesmeed. Op de cd eisen beide gezelschappen een gelijkwaardig deel op: vokaal en instrumentaal met kerst als gemeen schappelijke noemer. Pianist A.P.M. van Gurp van het Smalstads Mannenkoor stond stil bij het ontstaan van de samenwerking tussen Euterpe en het mannenkoor. Hij zei dat kerstmis bij de verschil lende religies zou moeten leiden tot een 'moment van eenheid, tot het slechten van scheidingswanden'. Volgens Van Gurp gebeurt dat na bijna 2000 jaar christendom niet of in onvoldoende mate. "Daarmee laten de kerken een ideale gelegen heid voorbij gaan om een starre eigen interpretatie in te ruilen voor een twee-componenten bindmid del." Omdat het anders en beter zou moeten begonnen Euterpe en het mannenkoor vijftien jaar geleden een oecumenische volkskerstzang. "In een 1 had a dream-flits wisten we pastoor, dominee, overheid en een enthousiast gehoor bijeen te brengen om samen kerst te vieren." Het derde lustrum is aanleiding om 'een stukje sfeer van die avonden vast te leggen.' Dat viel volgens Van Gurp niet mee omdat de opnamen in een andere deel van het jaar plaats moesten vinden. Hij bedankte de personen die mee hebben gewerkt aan het tot stand komen van de cd. De kwaliteit van de cd wilde Van Gurp niet bespreken. "Belangrijker dan onze eigen mening (die overi gens lovend is) hechten wij waarde aan het oordeel van u en uw familie, vrienden en kennissen," schertste hij. Van Gurp was blij dat de burge meester de eerste cd van ƒ24,95 in ontvangst wilde nemen. Maar voor het zover was gaf hij, tot groot ver maak van de aanwezigen, een stui ver aan de burgemeester om daar mee het 'gehannes met wisselgeld te vermijden.' Van der Munnik be dankte het koor en Euterpe voor het eerste exemplaar en verontschuldig de zich voor het ontbrekende geld bedrag: "Ik krijg nooit zakgeld van mijn vrouw." Van Gurp: "U kunt toch pinnen?" Van der Munnik: "Ik heb moeite met de moderne technie ken." i De burgemeester prees het koor en Euterpe voor het brengen van kwali teit tijdens hun optredens. "Het man nenkoor is binnen en buiten Tholen bekend en vervult een ambassa deursfunctie; voor de muziek in het algemeen, voor de koorzang in het bijzonder." Het koor trad zelfs op in Frankrijk en Letland en het zou vol gens Van der Munnik zelfs kunnen helpen bij het conflict tussen Neder land en Frankrijk over het drugsbe leid. De muziekvereniging is vol gens de burgemeester nog steeds in ontwikkeling maar al geruime tijd goed van kwaliteit. Onder leiding van dirigent Peter de Rooij zit de 'spirit' er volgens Van der Munnik goed in. Met het mannenkoor ver zorgen de muzikanten voor een 'ingetogen en stijlvol' optreden tij dens de volkskerstzang die op zater dag 21 december voor de vijftiende maal in Haestinge wordt gehouden. "Voor mensen van alle richtingen, maar ook voor mensen van geen enkele richting. Iedereen kan daar naar hartelust meezingen." Vanzelfsprekend is daar de cd, waarvan de hoes is ontworpen door Corné van Loenhout, dan ook te koop. Ik kan goed begrijpen, dat men rich ting Stavenisse niet nog eens gelijk vloers wil laten oversteken. Daarom hebben we voor een tunneltje gepleit in de Derde Dijk, maar de gedeputeerde vindt dat te duur. Een fietspad aan de kant van onze bedrij ven is echter levensgevaarlijk. Als ik met een tractor met werktuigen voor en achter van mijn erf kom, dan sta ik al half op het fietspad voordat ik wat kan zien. De uitritten zijn over een traject van 3 km. een pro bleem, terwijl er aan de andere kant van de dijk geen enkel bedrijf ligt." Vermaas ziet voor de grondverwer ving geen probleem, want op één na zijn er dezelfde eigenaren bij betrokken, aan welke kant het fiets pad ook komt. Hennekeij is daar voorzichtiger in. "Het moet eerst nog blijken of de grondeigenaren aan de andere kant wel bereid zijn tot verkoop. Alle voor- en nadelen moeten we op een rijtje zetten. Daarna dienen we die goed te wegen en met de betrokkenen te bespreken. Het gewicht van de 900 handteke ningen speelt bij onze beslissingen natuurlijk mee", aldus gedeputeerde Hennekeij. Overigens worden de plannen door het standpunt van de grondeigena ren bij Stavenisse niet vertraagd. De provincie wacht namelijk op de inbreng van de gemeente Tholen ten aanzien van de verkeersveiligheid, voordat het fietspad tussen St. Maar tensdijk en Stavenisse kan'worden aangelegd. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dat laten weten in brieven aan b. en w. en aan dhr. M.J. Hoek van het comité actie fietspad Stavenisse, dat 29 oktober een peti tie aanbood. "De provincie is zeker voornemens het fietspad aan te leg gen", aldus g.s. "De plannen voor de aanleg van een noordelijk van de weg gelegen fietspad zijn al oud. In het bestemmingsplan buitengebied is het Fietspad opgenomen. Deson danks zijn er verschillende redenen, waardoor het niet mogelijk is een concreet tijdstip voor de aanleg af te spreken." De provincie heeft de gemeente ver zocht de verkeersveiligheid gebieds gericht en integraal te verbeteren. Bij deze gebiedsgerichte aanpak hoort een categorisering van de Herindeling. De staatssecretaris van binnenlandse zaken vindt de argumenten van de provincie om af te zien van gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen vreemd. Maar het rijk zal er zich niet mee bemoeien, omdat het andere priori teiten heeft gesteld. Gedeputeerde staten op hun beurt hebben de bewindsvrouw gewezen op de ver schuiving van verantwoordelijkhe den die een wijziging van de 'herin- delingswet' zal meebrengen. Zeeuws Goeree. De kansen dat Goeree-Overflakkee töch Zeeuws wordt, nemen weer toe. De stads provincie Rotterdam komt er, in gewijzigde vorm, alsnog. En het concept-wets voorstel tot indeling van Flakkee bij Zeeland is nooit ingetrokken, zodat de procedure vervolgd kan worden zodra over de toekomst van het resterende deel van Zuid-Holland is beslist. In de eerste helft van volgend jaar zal politiek-bestuurlijk de beslissing vallen. C. van Dis van het Smalstads Mannenkoor presenteert de cd al zingend aan de genodigden in de burgerzaal van het gemeentehuis. wegenstructuur voor het gehele gebied Tholen. Afhankelijk daarvan zal moeten blijken of de huidige plannen voor het fietspad passen binnen de gehele aanpak en welke prioriteit de aanleg heeft ten opzich te van andere verbeteringswerken op Tholen. W.A. Blaas van gemeen tewerken zegt desgevraagd nog geen uitspraak over het gereedko men van dat plan voor de verkeers veiligheid te kunnen doen. "We zijn met de voorbereidingen bezig, maar in het voorjaar van 1997 zal dat plan nog niet rond zijn." De provincie is overigens nog niet klaar met de grondaankoop. Via de ruilverkavelingen Stavenisse en St. Annaland is ongeveer 80% van de grond op vrijwillige basis aange meld. De rest van de grond moet nog apart gekocht worden. "Mede gesteund door de petitie zullen we blijven streven naar aanleg van het fietspad", aldus g.s. Gedeputeerde Hennekeij, die ook voorzitter is van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) is een uitgesproken voor stander van de gebiedsgerichte aan pak. "Ik ben bereid mijn nek uit te steken voor maatregelen die weer stand wekken", zegt hij deze week in het ROVZ-blad. "De verkeersveilig heid is een zeer belangrijk onder werp voor Zeeland. We moeten alles doen wat in ons vermogen ligt om de provincie veiliger te maken." Volgens Hennekeij moet het gebruik van de wegen aangepast worden. "Dat betekent dat de snel heden steeds moeten sporen met het beoogde weggebruik. Heel belang rijk is, dat waar snel en langzaam verkeer elkaar ontmoeten, sprake is van gelijke snelheden. Hard rijden kan alleen, waar de weg het toelaat. Als we deze toestand bereikt heb ben, nemen de aantallen slachtoffers af. Dat is statistisch aangetoond", aldus de ROVZ-voorzitter. Vijftig verhalen over scheepsonge vallen op de Westerschelde en de zuidelijke Noordzee zijn door Cor Heijkoop neergeschreven in het boek 'Sleepvaart en berging om de Zuid'. Het zijn documentaire verha len over bergen, slepen, redden, loodswezen, koopvaardij, oorlog ter zee enz. De schrijver vond zijn informatie in ondermeer scheeps journalen, uitspraken van de raad voor de scheepvaart en via oogge tuigen. Zijn boek bestrijkt de perio de vanaf het midden van de vorige eeuw tot heden en telt 176 pagina's. Het is rijk geïllustreerd met zwart/wit foto's. Toegevoegd zijn een literatuuropgave en bronnen overzicht, alsmede registers van scheeps- en persoonsnamen. 'Sleep vaart en berging om de Zuid' is een uitgave van Den Boer/De Ruiter te Vlissingen en is in de boekhandel te koop voor 47,50 gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 23