Roofoverval op boekhandels in Tholen en Scherpenisse bij Stavenissenaar een botsing gedood Tunnel fietspad bij Stavenisse vergt zeven ton Jeugd wil gabber-housemuziek graag terug in café Havenzicht AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Tholen verwacht bedrijf met 30 arbeidsplaatsen Verloskundigen Steenbergen en Tholen samen Dader ontkomt na achtervolging door winkeliersdochter Verlengen van uitleentermijn boeken gaat geld kosten Cv Donderdag 5 december 1996 53e jaargang no. 4 De boekhandels Oostdijk in Tholen en Kleppe in Scher penisse zijn respectievelijk zaterdag en maandag over vallen. In beide gevallen eiste een man, onder bedreiging met een mes, geld uit de kassa. Zeer waarschijnlijk gaat het om dezelfde dader. Bij de boekhandel aan de Kerk straat in Tholen werd de roofoverval door kordaat optre den van eigenaar Oostdijk en de komst van een postbode verijdeld. In Scherpenisse moest de 16-jarige dochter van de eigenaar 250 gulden afgeven. Zij achtervolgde de dader nog wel met diens eigen mes, maar de man wist te ontkomen. Koelbloedig Auto rijdt op tractor in Bitterhoekseweg Bij een verkeersongeval op de Bitterhoekseweg te Poort vliet is maandagavond de 18-jarige Cornelis Johannes Moerland uit Stavenisse om het leven gekomen. De jon geman reed in een auto vanuit Scherpenisse in de richting Poortvliet toen hij tegen een tractor botste die uit een dreef kwam rijden. Tractor in tweeën Pillen Overeenkomst Hennekeij praat met boeren over alternatief Gedeputeerde J.I. Hennekeij onderzoekt of het financieel mogelijk is in de Derde Dijk een tunneltje aan te leggen, waardoor het fietspad richting Stavenisse aan de andere kant van de dijk kan komen. De landbouwers D. Vermaas en W.J. van Putte hebben daarvoor gepleit omdat ze een fietspad aan de kant van hun bedrijven te gevaarlijk vin den. Deze week Vijf bezoekers van café Havenzicht in Sint-Annaland hebben in enkele weken tijd 1138 handtekeningen verza meld voor het behoud van gabber-housemuziek in de dis co op zaterdagavond. De muziek die populair is bij jon geren, maakt volgens metingen van de gemeente te veel lawaai en komt eigenaar B. De Man van Havenzicht op hoge boetes te staan. Trek naar Bergen In het gareel Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers -2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. 'Hele leuke contacten' heeft de gemeente Tholen onlangs gelegd op een bedrijvenbeurs in Leysdream te Roosendaal. Behalve een aantal huurders voor het bedrijfsverzamel gebouw in St. Maartensdijk leverde het ook een contact op met een bestaand bedrijf dat de produktie momenteel uitbesteedt, maar dat op Tholen zelf wil gaan doen. Dat bete kent nieuwe werkgelegenheid voor 30 mensen. "Ik heb er goede ver wachtingen van, maar ik juich pas wanneer alles op papier staat", zegt wethouder J. Versluys. Hij geeft aan, dat het in het algemeen 'nog steeds goed loopt' met de werving van bedrijven. "Op Welgelegen heb ben we tien kavels beschikbaar voor kleine ondernemingen en voor ieder perceel is er een serieus contact, zodat we zeker niet ontevreden zijn", aldus wethouder Versluys. De verloskundige praktijken van Tholen en Steenbergen gaan fuseren tot één maatschapspraktijk voor ver loskunde Steenbergen, Tholen en omstreken. Mevr. P. Timmers nam de praktijk verloskunde per augus tus vorig jaar over van de maatschap van samenwerkende verloskundigen uit Bergen op Zoom. Ze begon met Tholen en Oud-Vossemeer als werkgebied. De huisartsen gaven eerderde bevallingen uit handen aan de maatschap. Deels wegens de drukte en deels omdat ze vonden, ieder te weinig bevallingen te doen om geroutineerd te blijven. Sinds ze met man en kind naar Tholen kwam, heeft mevr. Timmers het druk gehad. "Niet dat het me boven het hoofd groeit, maar het is wel lekker druk. En je leert steeds meer mensen kennen", zegt de verloskundige. Al geruime tijd werkt ze voor de week enddiensten samen met haar collega P.N.A.C.M. van Heesch uit Steen bergen. Nu heeft die samenwerking geleid tot een fusie van de beide praktijken. "We hebben het gedaan om verschillende redenen. Ten eer ste de regelmaat. Nu draaiden we om de beurt weekenddienst voor elkaar, maar door-de-week ging het werk gewoon door. Per 1 januari gaan we het zo doen, dat de één spreekuur doet, terwijl de ander dienst heeft. En dat wisselt elke week. Op die manier weten wij een beetje meer wanneer we thuis zijn. Peter van Heesch heeft zelf twee kleintjes en wij hebben er één en nog één op komst. Dus dan is het wel fijn om een beetje te weten wan neer je vrij hebt. Daarnaast krijgen de mensen ons nu regelmatig allebei te zien. Dat werkt beter dan dat ze mij in Steenbergen bijvoorbeeld alleen maar bij de bevalling te zien krijgen." Per 1 januari wisselen de twee ver loskundige elkaar wekelijks af in het spreekuur en de daadwerkelijke dienst. De plaatsen voor de spreek uren blijven zoals voorheen en ook de telefoonnummers. Alleen voor de dienstdoende verloskundige komt er één nieuw nummer: 06-53510606. De boekhandel van Oostdijk aan de Kerkstraat in Tholen, met een hele jonge bezoeker. Zaterdagmorgen omstreeks tien uur vond de overval bij boekhandel Oostdijk in Tholen plaats. "De man was al eerder in de winkel geweest, maar toen was ik net met een klant bezig", vertelt Oostdijk. "Hij vroeg nog: Verkoopt u ook postzegels? Ik zei 'ja' en daarop vertrok hij weer. Toen ik even later achter zat, ging de bel en die man stapte weer binnen. Ik zei: U wilde postzegels kopen? Maar hij richtte een mes op me en zei: Ik wil de kas en niets anders." Oostdijk reageerde echter vrij koel bloedig. "Ik zei: Dat kan niet. Bovendien heb ik nog geen geld, want er zijn nog maar nauwelijks klanten geweest", vertelt de winke lier. "Ik was op dat moment niet bang. Niet dat ik zo dapper ben, maar de politie zei ook dat je nooit weet hoe je op dat ogenblik reageert. Toen ik weigerde, werd de man al wat onrustig. En toen stapte de post bode binnen. Daar werd hij nog onrustiger van. Hij borg het mes op, mompelde nog wat en rende toen weg." De dader rende via de Markt rich ting de Oudelandsestraat. De over valler had niet de moeite genomen De Stavenissenaar reed omstreeks half zeven over de polderweg rich ting de Bram Groenewegeweg. Ter hoogte van de loods - halverwege de Bitterhoekseweg - reed een 39-jari- ge landbouwer uit Poortvliet een tractor met daarachter een kipkar geladen met suikerbieten vanuit een dreef in het land de weg op. De Stavenissenaar botste in volle vaart tegen de tractor en belandde met zijn voertuig op de kop in de sloot. Hij moet volgens de politie door de grote klap vrijwel meteen gedood zijn. Door omstanders en politie werd de auto met behulp van een andere tractor uit de sloot gehaald. De brandweer assisteerde bij het bevrijden van het lichaam. Een opgeroepen arts constateerde de dood. De politie had enkele uren nodig om het slachtoffer te identifi ceren omdat deze geen papieren bij zich droeg. De Poortvlietse landbouwer kwam er zonder verwondingen vanaf. Zijn tractor werd echter zo zwaar bescha digd dat die bij het optakelen in tweeën brak. De Poortvlietenaar verklaarde dat hij gewoon verlich ting voerde. Volgens de politie waren de zijkanten van de wagen en de tractor niet verlicht, maar dat is ook niet wettelijk verplicht. De brandweergroep van Sint-Maartens dijk assisteerde na het ongeval, maar kon nog niet opruimen. De Bitter hoekseweg werd volgens ondercom mandant R.J. Weggemans afgezet tot dinsdagmorgen omdat het voor de politie te donker was om nog spo renonderzoek te doen. Door middel van dranghekken, borden en lichten werd de straat geblokkeerd. De tech nische dienst van de politie onder zoekt de juiste toedracht van het ongeval nog. zijn gezicht te verbergen zodat Oostdijk een signalement aan de politie kon geven. Het gaat om een blanke man tussen de twintig en der tig jaar, tussen de 1,7 en 1,8 meter lang en met blond haar. Hij droeg een vale, blauwe spijkerbroek, een blauwe bodywarmer en mogelijk een pet. Nadat de man gevlucht was, kwam de angst pas bij Oostdijk. "Toen sloeg de schrik pas toe. En ik heb het nog wel. Meestal staan we met z'n tweeën in de winkel, maar soms zit ik er alleen en dan komt het best weer op je af', vertelt de winke lier. "Maar ja, we gaan gewoon maar door. Wat moet je anders? Je kunt je winkel toch niet sluiten voor zoiets?" Maandagmiddag omstreeks kwart over vier voerde een eveneens met een mes gewapende man een over val uit op boekhandel Kleppe in Scherpenisse. Op dat moment stond de 16-jarige dochter van echtpaar Kleppe alleen in de winkel. Haar moeder vertelt: "Die man kwam de winkel binnen en vroeg naar een fototoestel. Ze draaide zich om om dat te pakken en toen hield hij haar het mes voor. Hij zei dat ze het geld uit de kassa moest geven en ook dat ze niets onverwachts moest doen omdat hij dan rare dingen ging doen. 'Ik heb net pillen op', zei hij. Dus mijn dochter geeft natuurlijk het geld mee", zegt mevr. Kleppe. "Die man vouwde het geld op en stak het mes tussen zijn jas en ging ervan door. Maar op de mat verloor hij zijn mes. Mijn dochter heeft het toen opgeraapt en is achter die kerel aan gerend. Tja, dat was misschien niet zo slim, maar ze was op dat moment echt heel kwaad. Ze riep nog naar mensen in de Schoolstraat dat ze de dief moesten tegenhouden omdat hij geld had gestolen. Maar die mensen begrepen het waarschijnlijk niet zo goed. Misschien dachten ze dat het een grapje was." Het 16-jarige meisje bleef de dief achtervolgen. De man rende richting het parkeerterrein bij het Chinese restaurant aan de Spuidamstraat. Daar had hij zijn auto geparkeerd. Hij viel nog een keer, maar wist toch met zijn wagen te ontsnappen. Een oplettende inwoonster van Scherpe nisse vond de hele situatie erg vreemd en noteerde daarom het nummerbord van de oude auto. Dat nummerbord levert, samen met het wapen en het signalement van de dader, aanknopingspunten op voor het politieonderzoek. "De politie vond het wel jammer dat mijn dochter het mes had opgepakt. Daardoor bestaat de kans dat vinger afdrukken minder duidelijk zijn", vertelt mevr. Kleppe. "Achteraf kwam de schrik pas goed bij mijn dochter en ze heeft ook flink gehuild. Ze heeft het advies gekre gen er veel over te praten. Maar 's nachts heeft ze vrijwel geen oog dichtgedaan. Steeds zag ze dat mes weer voor zich. Het is een heel ver velende zaak. Zoiets zie je wel ergens anders gebeuren, maar nu raakt het jezelf." Hoewel de politie het vermoeden dat het bij beide overvallen om dezelfde dader gaat, niet wil bevesti gen, geeft een woordvoerder wel toe dat er overeenkomsten zijn. De overval vond plaats op twee boek handels en de werkwijze, het wapen en het signalement van de dader komen overeen. Ook de dochter van het echtpaar Kleppe gaf als sigalement op: een blanke man van zo'n twintig jaar, ongeveer 1,7 meter lang, tenger pos tuur, kort stekelig haar en een kleine snor. De man droeg eveneens een blauwe spijkerbroek, maar had een bruine, leren bodywarmer of vest aan. De politie zoekt nog getuigen die zaterdag tussen tien uur en kwart over tien in of bij de Kerkstraat waren, of die iets van de overval in Wie bij de bibliotheek de uitleen termijn van een boek wil verlen gen, moet daarvoor vanaf 1 januari twee kwartjes per drie weken gaan betalen. De regel dat maximaal drie keer verlengd kan worden, blijft van kracht. Wie zijn boek langer dan drie weken houdt zon der te verlengen, betaalt per week twee kwartjes boete. "We willen de omloopsnelheid vergroten, de rou latie van de boeken moet door gaan", legt directeur A. Niederer de maatregel uit. Onderzoek wees uit, dat 30% van de uitleningen verlengd wordt, terwijl dat vijf jaar geleden 7,2% was. "Daar schrok ken we van. We willen de klant best tegemoet komen, maar we hebben afspraken over de tijd dat een boek bij iemand mag zijn." Volgens de huidige regels kan iemand een boek van de biblio theek twaalf weken in huis houden en dat vindt Niederer erg lang. "Verlengen mag geen middel zijn om boetes te ontlopen", stelt hij. Elders in het land is de ervaring dat door het laten betalen voor verlen ging van de uitleentermijn, het aantal verlengingen flink terug loopt. "Dit is een mooie proef om te zien hoe het klantgedrag zich zal ontwikkelen." Als het aan de Thoolse directeur ligt, wordt ook aan het telefonisch verlengen iets gedaan. Het Zeeuwse directeuren- overleg studeert momenteel op zijn voorstel om hiervoor een 06- nummer te openen én een vergoe ding van een gulden te rekenen. Niederer beschouwt de nu geno men maatregel als een voorloper voor de toekomst, wanneer het profijtbeginsel ook in de bibliothe ken aan de orde zal komen. "Het lijkt er nu een beetje op alsof de klant denkt dat alles bij de biblio theek voor niets kan. Maar voor méér zal men moeten gaan betalen, want we moeten zuinig omsprin gen met de middelen." Scherpenisse gezien hebben en die meer gegevens kunnen verstrekken over de dader die misschien nog een compagnon had. "Zo'n extra kunstwerk vergt 700.000 gulden", zegt Hennekeij, die zich vorige week bij Vermaas oriënteer de. "En daarvoor moeten we eerst wel geld hebben, maar als er vol doende voordelen tegenover staan, dan moeten we dat afwegen. Een minpunt is echter dat de desbe treffende bewoners potentiële gebruikers van het fietspad zijn en die moeten dan ook naar de overkant en dat is niet veilig." Naast het geld en de verkeersveilig heid speelt ook het bestemmings plan een belangrijke rol. "Dat is al heel lang geleden vastgesteld, waar bij het tracé van het fietspad al is afgewogen. Als je dat anders moet gaan regelen, ben je een paar jaar verder en dan ligt het fietspad er deze eeuw niet meer." Vermaas, die ook als lid van de landinrichtingscommissie Stavenis se met de grondverwerving te maken had, zegt op zich geen moei te te hebben met het fietspad. "Graag zelfs, maar wel aan de andere kant. Eigenlijk ligt het vanaf Onder de Linden in St. Maartensdijk al ver keerd, want daar moeten de fietsers de Provincialeweg oversteken. ZIE VERDER PAGINA 7 Thoolse politie gaat werken aan veiliger gevoel inwoners Ontbreken van bel grootste euvel bij fïetscontrole Calvijncollege Nieuwe werkgroep moet integratie Thoolse gehandicapten verbeteren Vrienden manege Vosmaer houden actie voor wederopbouw Boeren willen krachten verder bundelen in één organisatie Ik begon met een pannekoek, twee banaantjes en een steenwalletje Nieuw-Vossemeer koopt van haar laatste centen een biljart Gesprek met Berdien Stenberg over concert in Sint-Annaland Drie generaties Thoolse gymnasten bij 95-jarig Olympia Sint-Annalander J.J. den Engelsman algemeen kampioen met rode kanarie ELKE VREUGDE BEVAT ZEVEN BITTERHEDEN EN ELKE BITTERHEID ZEVEN VREUGDEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Om die te vermijden heeft hij beslo ten deze muziek niet langer te draai en. De bezoekers van de disco zijn het daar niet mee eens. Ze willen dat de gemeente soepeler met de regels omgaat. Dinsdagmiddag overhan digden Samantha Bos uit Sint- Annaland en Nicole Hendrikse uit Sint-Maartensdijk de stapel met handtekeningen aan burgemeester H.A. van der Munnik. De vijf initiatiefnemers van de han- tekeningenactie (behalve Samantha en Nicole zijn dat Kim en Sabrina Hoeven uit Sint-Maartensdijk en Ellen Goedegebuure uit Sint-Anna land) willen de 'hardcore' terug in Havenzicht. Ze mikten op 500 handtekeningen maar de populariteit van de muziek bleek zo groot dat het er veel meer werden. Samantha: "We hebben onder scholieren die in Sint-Anna land uitgaan actie gehouden, op het Scheldecollege, 't Rijks, het Moller en Roncalli. Vrijdagavond hebben we handtekeningen verzameld bij een bruiloft in Havenzicht en zater dagavond hebben we van half acht tot half tien voor de deur van het café gestaan. Er kwamen er steeds meer bij." Ieder die wilde kon zijn naam en adres invullen. Uit de lijs ten blijkt onder meer waar de bezoe kers en ondertekenaars vandaan komen. Sint-Annaland is een trekpleister voor jongeren van heel het eiland, maar blijkt ook aantrekkelijk voor jeugd uit Nieuw-Vossemeer, Lepel straat, Halsteren, Bergen op Zoom, Yerseke en Kruiningen. Jongeren die tijdens de zomer de campings bevolken, verlengen hun seizoen op Tholen en bezoeken de disco. "Die komen vaak in het weekend en blij ven dan bij vrienden of kennissen overnachten." Zaterdagavond teken den zelfs vier Schotten die Haven zicht bezochten, voor het behoud van de gabbermuziek. Nicole legde aan de burgemeester uit dat de jongeren het jammer vin den dat de muziek niet meer gedraaid kan worden. "In andere cafés wordt ook harde muziek gemaakt. Om te meten moest de muziek bij de Gouden Leeuw bij Poot gestopt worden." Poot die vol gens de jongeren ook klaagt over overlast, heeft ook getekend. (Zijn handtekening werd bovenop de sta pel gelegd en van uitroeptekens voorzien.) Volgens Hendrikse betekent het stopzetten van de gabbermuziek dat jongeren Sint-Annaland zullen mij den en naar Bergen op Zoom zullen trekken. "Dat is veel verder. Nu kun nen veel jongeren gewoon op de fiets komen. Als we naar Bergen moeten is het veel moeilijker met vervoer en daar wordt nog al eens gevochten en in drugs gedeald." De burgemeester legde uit waar de gemeente zich aan moet houden. Kregen cafés vroeger een muziek- vergunning op grond van de drank en horecawetgeving, nu moet een discotheek, zoals Havenzicht een milieuvergunning aanvragen en vol doen aan bepaalde geluidsnormen. Die gaan in na elf uur 's avonds. "Er zijn al jaren klachten over overlast. Dat geldt niet alleen voor De Man, maar ook voor andere horecagele genheden in Sint-Annaland. We zijn al een jaar of tien bezig om daar wat aan te doen." Omdat de disco een milieuvergun ning nodig heeft, moest een onaf hankelijk bureau daar metingen ver richten, zo legde Van der Munnik uit. "De Man had een jaar de tijd om aan de voorschriften te voldoen. De zaak isoleren kost hem handen vol geld, terwijl hij niet weet of het zal helpen. Dat is een probleem. Wij schrijven wel voor om de zaak te isoleren. Zo lang dat niet gebeurt, krijgt hij een boete. Hij is nu een procedure begonnen om daar wat tegen te doen." Van der Munnik benadrukte dat het niet de bedoeling van de gemeente is om de jongeren hun muziek af te nemen. "De disco hoeft voor ons niet dicht. Anders hadden we ook geen toestemming voor de Welle- vaete gegeven (daar trad DJ Elstak twee weken geleden op -red.). Maar De Man moet ervoor zorgen dat hij in het gareel loopt." Nicole bracht haar voren dat zij niet voor overlast zorgen en dat dit ook niet de bedoeling is. Maar Van der Munnik zei regelmatig gebeld te worden door inwoners van Sint- Annaland die wel degelijk hinder ondervinden van baldadige jeugd. "We hebben ook niet veel politie agenten die toezicht kunnen houden. In het hele Oosterscheldegebied kunnen die niet alleen opgeslokt worden door Sint-Annaland." Aan het eind van het gesprek vroeg Nicole wat er met de handtekenin gen gebeurt. "Gaan die in de papier versnipperaar? Dan hebben we alle moeite voor niks gedaan. We had den net proefwerkweek toen we ze ophaalden. Dat zegt wel wat." Van der Munnik legde uit wat er met de stapel gebeurt. Die wordt van een poststempel voorzien en bekeken door de ambtenaren die het aangaan. Zij zullen burgemeester en wethou ders adviseren over de kwestie. Samantha Bos (links) en Nicole Hendrikse bieden de stapel met handtekeningen aan burgemeester H.A. van der Munnik aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1