Te weinig voedsel in natuurgebieden Thoolse inbreng in bestuur Zeeuwse Eilanden gehalveerd Boeren willen krachten verder bundelen in één organisatie Pad en observatiehut in Slikken van Heen Vrienden van manege Vosmaer houden actie voor wederopbouw Afschot van ganzen overwogen E. Hage van ZMO: Prijs aardappelen en uien vreselijk slecht Gironummer geopend voor door brand verwoeste paardenstal Donderdag 5 december 1996 eendrachtbode, de thoolse courant 17 Behalve de akkers van de boeren krijgen nu ook natuur gebieden last van ganzen. In toenemende mate strijken de dieren neer aan de boorden van de Oosterschelde. Niet alleen op akkers met wintertarwe maar ook in natuurge bieden waar de ganzen naar toe gejaagd worden om de schade aan de akkers te beperken. Tholen/Sint-Philipsland krijgt in het definitieve water schapsbestuur vier vertegenwoordigers, waaronder één lid van het dagelijks bestuur (db). Dat staat in een notitie van het huidige dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden. Die meldt verder dat de categorie pachters in 1998 ver dwijnt, dat de kiesdistricten gehandhaafd blijven en dat er wordt gestreefd naar schriftelijk stemmen. Pachters opgeofferd aan algemeen agrarisch belang De natte novembermaand maakt het oogsten van bieten, chichorei en knolselderij voor de Thoolse en Sint-Philip- landse boeren lastig. De grote rooimachines en tractoren trekken zware sporen in het land en dat gaat ten koste van de structuur van de grond. Als het blijft regenen kan het oogsten in december wel eens voor problemen gaan zor gen. Dat voorspelde voorzitter E. Hage van de ZMO- afdeling Tholen/Sint-Philipsland donderdagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland waar ongeveer 40 boeren en tuinders de algemene ledenvergadering bezochten. Zes gezworenen Metaaltechniek verruilt smalstad voor Welgelegen Stemmen per brief Gekke koeienziekte Koningin Rondweg Poortvliet Acceptabel Minder animo Lopen door natuurgebied bij St.Philipsland De stichting Zeeuws Landschap gaat een wandelpad en vogelobservatiehut aanleggen in het westelijke deel van het natuurgebied de Slikken van De Heen bij Sint-Phi- lipsland. De stichting heeft daarvoor vergunning gekre gen van de provincie. Het werk moet tussen 1 maart en het aanstaande broedseizoen - dat op 15 april begint - geklaard zijn. Veehouders uit het Overijsselse Salland brachten een kennismakingsbezoek aan hun Zeeuwse GLTO-collega's, zoals hier bij fruitteler A. van Rossum in Stavenisse (tweede van links). In het midden voorzitter E. Hage van de Thoolse ZMO afdeling, tweede van rechts secretaris L. de Oude. Heeft onze streek nu een vertegen woordiging van 21% in het water schapsbestuur, na de verkiezingen in 1998 zal dat nog maar 10% zijn. Van de elf hoofdingelanden en twee gezworenen zullen er respectievelijk drie en één voor Tholen over blij ven. En eigenlijk is er dat, gerekend naar de financiële inbreng, nog één teveel. Schouwen-Duiveland krijgt in het db-voorstel 6 bestuurszetels, Zuid-Beveland 13 en Walcheren/ Noord-Beveland 17. Totaal dus een algemeen bestuur van 40 hoofdinge landen. Een aantal dat, voor een waterschap zo groot als Zeeuwse Eilanden, ook wordt aangegeven door de commissie waterschapsbe stuur van het rijk én door dijkgraaf Eversdijk is genoemd in de provin ciale commissie waterschapsbestel. Uiteindelijk stellen provinciale sta ten de bestuursgrootte vast. Gedepu teerde Dek vindt maximaal 35 bestuursleden voldoende in verband met het beperkte takenpakket van het waterschap. Verder ziet hij apar te kiesdistricten voor Tholen en Schouwen niet zitten; hij geeft de voorkeur aan één district Noord- Zeeland. Het waterschap wil juist vier districten om te garanderen dat elk gebied, en met name de platte landsdistricten, bestuurders levert. Het db van Zeeuwse Eilanden vindt dat met 40 zetels de agrarische belangen het beste uit de verf komen. Het ongebouwd zou 7 zetels moeten krijgen, evenals het bedrijfs- gebouwd. Voor gebouwd zijn 9 zetels gedacht en voor de ingezete nen 17. De categorie pachters ver dwijnt. 'Hoezeer ons dat ook spijt', schrijft het db aan de algemene ver gadering. Een richtlijn van het ministerie zou slechts ruimte bieden voor één pach terszetel in het waterschapsbestuur. Dat zou niet passen in een systeem met districten, omdat elke categorie in elk district gekozen moet kunnen worden. Daarbij komt, dat bij het Metaaltechniek Tholen is het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk ontgroeid en kan op eigen benen staan. De gemeente heeft eigenaar C.A.J.M. Gommers 1400 m3 grond verkocht op het bedrijventerrein Welgelegen bij Tholen. De vijf personeelsleden voeren specialistische bewerkingen (draaien en frezen) uit op metaal- en kunststofgebied. Met name voor revisie en reparatie van machine onderdelen heeft Metaaltechniek de nodige kennis in huis. Een langza me, gezonde groei van de werkgele genheid naar 10 mensen behoort volgens b. en w. zeker tot de moge lijkheden. Op de hoek van de Ondernemersweg/Energieweg wordt een loods en kantoor ge bouwd van circa 600 m3. Het ge meentebestuur juicht de doorstro ming van Metaaltechniek uit het bedrijfsverzamelgebouw naar Wel gelegen toe. De Thoolse raad keurde de grondverkoop zonder enige dis cussie goed. verdelen van de bestuurszetels elke categorie basiszetels krijgt op grond van het belang dat ze vertegenwoor digt. De pachters zouden daardoor méér zetels krijgen dan de richtlijn van de minister voorschrijft. Om de pachters in het bestuur te handha ven, zou dus zowel de districtsinde ling als het basisbelang opzij gezet moeten worden. Na een 'lange en indringende' discussie is het db tot de conclusie gekomen dat dit niet wenselijk is. De pachters zouden een plaats kunnen krijgen binnen de categorie ongebouwd, een situatie zoals die in het waterschap Tholen vóór 1994 ook voorkwam. Voor het toekomstige dagelijks bestuur is gedacht aan zes gezwore nen: twee voor de ingezetenen en het gebouwd, één voor ongebouwd en voor bedrijfsgebouwd. In dat db zouden alle vier de districten verte genwoordigd moeten zijn. Aan de zetelverdeling in het algemeen bestuur ligt een toedeling vart de kosten ten grondslag, het uitgangs punt ook voor de hoogte van de waterschapslasten. Een dergelijke kostentoedeling wordt voor 1998 opnieuw vastgesteld. Het db stelt voor om het aandeel in de collectie ve kosten van de waterkerings- en de wegenzorg voor de ingezetenen te verhogen van 37,5 naar 39 pro cent en voor de waterbeheersings- zorg op 21 te handhaven. Voor de aanslag gebouwd blijft 60% van de economische waarde het uitgangs punt, terwijl voor het ongebouwd de waarde van dit moment moet gaan gelden. Met het oog op de komende verkie zingen heeft het db nog twee zaken onder de loep genomen. In de eerste plaats de plaatsvervangers, die in 1994 gecombineerd met een bestuurskandidaat zijn gekozen. De voorkeur voor de toekomst gaat uit naar échte kandidaten. Dat kan ge realiseerd worden door een vacature in het bestuur op te vullen door een niet-benoemde kandidaat die de meeste stemmen heeft behaald. En dan het stemmen zelf. Moet iedereen weer naar de stembus en moet dat gelijktijdig met de ge meenteraadsverkiezingen in 1998? Het db komt tot de conclusie om dat niet te doen, maar kiest voor stem men per brief. Een systeem dat ook in de landelijke evaluatie van de waterschapswet wordt aanbevolen. Qua organisatie en kosten is dit aan trekkelijker en daar komt bij dat de kiezer in alle rust zijn keuze kan bepalen. Het twee jaar geleden gesignaleerde 'nummer één effect' (het stemmen op de kandidaat die bovenaan de lijst staat) zou daardoor deels kunnen worden uitgebannen. De koppeling met de raadsverkie zingen om een betere opkomst te bewerkstelligen is dan ook niet meer nodig. Daarbij komt dat de inwoners van Walcheren en Schouwen in 1998 geen nieuwe gemeenteraad kiezen; zij zijn pas naar de stembus geweest. De algemene vergadering van hoofdingelanden bespreekt de noti tie van het db op 17 december in Heinkenszand. Iri de vergadering van de gebieds- commissie, op 12 december in de Wellevaete te Sint-Annaland, licht hoofd stafafdeling P. Visch de voor stellen toe. En om de belangen van de boeren en tuinders beter te kunnen behartigen zou er één landbouworganisatie moeten komen. Hage keek terug op het afgelopen jaar: de omstandigheden waaronder de boeren in het voorjaar het land opgingen om te zaaien en te poten waren uitstekend, als gevolg van de lange vorstperiode en de droge win ter. Het groeiseizoen kende weinig regen en niet erg veel zon. "We kun nen niet spreken van een extreem droog jaar, maar toch hebben de meeste drainagebuizen pas sinds vorige week in 1996 hun eerste water afgevoerd." Ook de oogstwerkzaamheden von den onder 'welhaast ideale' omstan digheden plaats. "Ondanks de gerin ge neerslag in het groeiseizoen heb ben de meeste gewassen een redelij ke goede opbrengst gegeven." Dat geldt onder meer voor de wintertar we" die door de lange vorstperiode een moeilijke start had. De vroege aardappelen konden pas laat de grond in en kregen te weinig water om voldoende kilo's te kunnen pro duceren. Door de grote aanvoer na I juli kelderde de prijs en dat zorgde volgens de voorzitter voor een teleurstellend saldo. "Vroege aard appelteelt levert alleen maar geld op als we echt van een primeurteelt kunnen spreken." Ook de prijs voor de late aardappelen valt tegen. Op dit ogenblik is die volgens Hage zelfs vreselijk slecht, net als de prijs voor de uien. Positiever zijn de berichten over de suikeropbrengst per hectare. Ook chichorei doet het goed. De opbrengsten in de bloemzaadteelt waren redelijk maar wat het de telers uiteindelijk in het laatje brengt, is nog niet bekend. De prijs voor toma ten uit de glastuinbouw heeft zich hersteld ten opzichte van vorig jaar toen de export stagneerde als gevolg van het negatieve imago van de Hol landse tomaat in buurland Duits land. Ook beter gaat het in de fruit teelt. De 'gekke koeienziekte' (b.s.e.) speelt de veehouderij parten. "De gevolgen zijn niet alleen desastreus voor de vleesveehouderij, maar ook de aanwas voor de melkveehouderij brengt daardoor minder op." De melkprijs is goed maar het mestbe leid baart de veeboeren zorgen, aldus Hage. De jaarvergadering stond in het teken van de belangenbehartiging en de dienstverlening van de nieuwe gewestelijke land-en tuinbouworga nisatie (GLTO). Ontstaan door de samenwerking van de ZMO en LTO MidOost, die de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht, Gelderland en Overijssel verenigt. Van Zeeuws-Vlaanderen tot de kop van Overijssel met grote regionale ver schillen. De organisatie wordt echter als een tussenstation beschouwd. Op den duur moeten alle boeren en tuin ders, van Cadzand tot Delfzijl, ver enigd worden in één club die onder meer als gesprekspartner van de minister en de Europese commissie zal optreden, nu het Landbouw schap ophoudt te bestaan. Maar eerst moet de GLTO laten zien wat zij waard is, zo betoogde B.G. van het Erve, gastspreker en voorzit ter van de GLTO uit Zeewolde. De GLTO is een samengaan van 21 standsorganisaties naar zes regiona le. Nu de nieuwe structuur is gevormd, is het volgens Van het Erve zaak om de belangenbeharti ging en de dienstverlening zo goed mogelijk ter hand te nemen. Nood zakelijk omdat het klimaat voor de boeren en tuinders aanzienlijk is veranderd; nationaal door het paarse kabinet, internationaal omdat de invloed van de Nederlandse land bouw in Europa tanende is en de concurrentie groter, en mondiaal nu de 'liberalisering door de wereld waait.' Ook vanwege de (negatieve) publiciteit over de 'gekke koeien ziekte en de tomatenkwestie' staat de land-en tuinbouw volgens de GLTO-voorman 'gigantisch onder druk.' "Dat vraagt om een antwoord door een collectief, zoals de GLTO. Die moet dat met beide handen aan grijpen." Het zwaartepunt van de belangenbe hartiging ligt echter bij de afdeling, zo zei Hage. Als voorbeeld noemde hij het optreden van de afdeling (470 leden) tegen de facetherziening van het bestemmingsplan buitengebied Tholen. Het bestuur mobiliseerde de leden eind april toen de commissie ruimtelijke ordening zich over de kwestie boog. Het aanwijzen van een gebied voor de vestiging van (nog eens) zes var kenshouderijen in de Weihoek werd geschrapt. De ZMO kan zich nu 'in hoofdlijnen' vinden in het nieuwe plan en heeft geen bedenkingen meer ingebracht toen het plan ter visie lag. Van een geheel andere orde was het optreden van de land bouw tijdens het bezoek van de koninklijke familie op 30 april in Sint-Maartensdijk. "De aandacht die we van de koningin en haar gevolg kregen voor de landbouwstand was een verdienste van velen uit de land bouw en een prima reclame voor de land-en tuinbouw." De inspanningen van het bestuur zijn toegenomen en zullen toenemen, zo lichtte secreta ris/penningmeester L. de Oude toe toen de begroting ter sprake kwam. De bestuurskosten stijgen naar 14.500 gulden in 1997 tegenover 9.000 gulden dit jaar. Voor de tijd die het bestuur besteedt aan de belangenbehartiging wordt een 'rui mere beloning' gesteld, zei De Oude. Omdat de afdelingen het meeste werk moeten verrichten draagt de GLTO voor 1997 9.550 gulden bij, en dat is een derde van de totale begroting van 31.400 gulden. Een deel daarvan zal gebruikt wor den voor kadervorming (500 gul den) dat daarmee steeg met bijna 400 procent. Kampte de afdeling in 1995 nog met een tekort van 7.298 gulden, vorig jaar was dit teruggebracht tot 2.450 gulden. Volgend jaar hoopt de ZMO-afdeling dat te verminderen tot 900 gulden. Tijdens de rondvraag vroeg L. Nie- mantsverdriet uit Poortvliet zich af of met de aanleg van de rondweg bij Poortvliet kan worden begonnen voordat de grondgebruikers weten wat ze voor hun perceel krijgen. Volgens Hage kunnen de boeren kiezen tussen een vergoeding of een ander stuk grond. "Maar in mei zal er door de provincie gegraven wor den. In januari krijgt iedere grond gebruiker zijn taxatierapport." Als de betrokkene het niet eens is met de prijs in dat rapport dan kan hij een expert inroepen (door de pro vincie betaald) om de waardebepa ling aan te vechten, terwijl de eerste spade voor de rondweg de grond ingaat, zo vulde voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtingscom missie Poortvliet aan. Op 7 januari houdt de ZMO in de Wellevaete samen met de bond van plattelandsvrouwen een studiemid dag over subsidieregelingen en windenergie. Op 27 februari wordt de algemene jaarvergadering gehou den, ook in de Wellevaete. Afschot verwilderde duiven. De provincie heeft uit Tholen, St. Maar tensdijk en St. Annaland nog geen opgave ontvangen van het afschot van verwilderde duiven, waartoe de vergunninghouders volgens artikel 54 van de Jachtwet verplicht zijn. Volgens adviseur J.L. van Gorsel van de LTO-raad Zeeland wint onder natuurbeschermers nu ook het inzicht terrein om een deel van win- tergasten af te schieten, zo zei hij donderdagavond tijdens de algeme ne ledenvergadering van de ZMO in de Wellevaete te Sint-Annaland. "In het natuurgebied de Yersekse Moer speelt het probleem. De gan zen worden van de akkers verjaagd naar het natuurgebied maar omdat er teveel komen hebben ze er te weinig vreten." Als gevolg daarvan zoeken de ganzen toch hun voedsel op de landbouwgronden, waardoor er meer schade optreedt aan de gewas sen. Van Gorsel put hoop uit de opmerking van een van de natuurbe schermers waarmee hij rond de tafel zat om over de problematiek te pra ten. "Die zei of het niet te overwe gen is om plaatselijk een afschotver gunning af te geven." En volgens Van Gorsel is dat winst, want tot nu toe was de jacht op ganzen onbe spreekbaar. De kwestie werd aangekaart door schapenhouder L. Niemantsverdriet uit Poortvliet. "De ganzen vreten niet alleen de tarwe op, ze vreten ook de boer op. Kijk maar eens naar de Scherpenissepolder hoeveel er daar zitten." Voorzitter B.G. van het Erve van de GLTO bevestigde dat de 'ganzen- overlast' toeneemt. Volgens hem is er alleen via de commissie grondge bruik wat aan de wetgeving op dit terrein te doen. "Maar de minister van landbouw luistert ook naar No kan men alleen een wandeling door de Slikken van De Heen maken, onder begeleiding van een gids. Het westelijke deel van dit natuurgebied, dat doorsneden wordt door het Schelde-Rijnkanaal, is in beheer bij Zeeuws Landschap. Sinds de aanleg van de Philipsdam is het getijde verdwenen in het Krammer- Volkerak. De Slikken van De Heen kwamen droog te liggen. In de nog vol water staande kreken en op de begroeide slikken huizen talloze vogels en andere dieren. De wild groei van vegetatie wordt in de hand gehouden door de grazende Schotse Hooglanders, een soort rund. Om het publiek de gelegenheid te Vlegelvlees. De stichting Zeeuwse Vlegel heeft na het Vlegelbrood, - bier en -eierkoeken nu ook Vlegel vlees geïntroduceerd. Drie Zeeuwse bedrijven kweken kalkoenen en Gascoigne-runderen. Plaatselijke slagers slachten de dieren, maar het vlees wordt door de boer zelf aan de consumenten verkocht. De klanten krijgen zo vers vlees dat op een zo dier- en milieuvriendelijk mogelijke manier is verkregen. Voor informa tie stichting Zeeuwse Vlegel tel. 0113-247727. andere groepen in de samenleving. Misschien moeten we zelf gaan pra ten met de milieuorganisaties." Ook veehouder J. Vissers uit Tholen bracht de problemen met de ganzen naar voren. Hij laat zijn koeien wei den in de Razernijpolder dat grenst aan het natuurgebied Zoommeer. Hij vreest dat hij zijn veestapel op den duur af moet slachten omdat de koeien ziek worden van een bacterie die overgebracht wordt door de gan zen, zo stelde hij. Onderzoek van de gezondheidsdienst zou uitgewezen hebben dat de bacterie inderdaad in de uitwerpselen van de ganzen voor komt. Die ziekteverwekkers kompn in de koeien terecht nadat ze van het gras gegeten hebben waar de vogels hun mest op hebben achtergelaten, aldus Vissers. Van Gorsel was verrast door de uit komsten van het onderzoek en wilde daar meer gegevens over om bij de overheid aan de bel te kunnen trek ken. Hij wees ook op de aanwezigheid van smienten die zich aan de winter tarwe te goed doen. Smienten zijn beschermd. Volgens de nieuwe jachtwet wordt het aantal bejaagbare vogels beperkt. Van Gorsel vreest dat de schade voor de boeren er alleen maar door zal toenemen. "Er blijven maar zes bejaagbare soorten over. De jager krijgt steeds minder animo om te jagen omdat hij er min der mag afschieten." geven op eigen houtje te genieten van dit natuurgebied, gaat het Zeeuws Landschap een wandelroute aanleggen door middel van een schelpenpad. In de route komen ook een houten brug, een plankier en een kijkscherm. Aan het eind wordt een vogelobservatiehut gebouwd. Het pad dat ernaartoe leidt, wordt een meanderende route die nu eens hoog en dan weer laag door het gebied voert. Het pad komt grotendeels op het hoogste en bosrijkste deel van de Slikken van De Heen te liggen. Een dergelijke wandelroute maakte Staatsbosbeheer eerder al in het natuurgebied Rammegors bij Sint- Philipsland. De provincie constateerde dat de hinder die de dieren van de wande laars zullen ondervinden, acceptabel is en dat de educatieve waarde van de route daar ruimschoots tegen opweegt. Overigens is het volgens Zeeuws Landschap een proef. Als blijkt dat de broedende vogels geen last hebben van de natuurgenieters, dan mag het pad blijven. De vergun ningverlening ligt nog tot en met 29 december ter inzage op het gemeen tehuis. Tot die tijd kan iedere belanghebbende bezwaar indienen. De stichting Zeeuws Landschap is echter al met voorbereidend grond werk begonnen. Onder het motto 'help manege Vosmaer uit de brand' is er een actie op touw gezet om de schuur te herbouwen die vorige week bij de manege aan de Zeedijk te Oud-Vossemeer in vlammen opging. Mevr. W. van Engelen en mevr. E. van der Meijden, eigenaressen van de manege, kij ken tegen een forse schadepost aan waarvan lang niet alles gedekt wordt door de verzekering. Initiatiefneemster voor de inzame lingsactie is mevr. T. Huisman en haar vriend D. Spieringh uit Nieuw- Vossemeer. Zij heeft zelf een paard in de schuren van mevr. Van Engelen staan en is nauw betrokken bij de evenementen van manege Vosmaer. Vorige week legde een uitslaande brand, vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting, één van de drie schuren op het terrein aan de Zeedijk in de as. In deze schuur bevonden zich op dat moment negen paarden die met moeite gered konden worden door mevr. Van Engelen en de brand weer. In het pand bevonden zich ook een hobbyruimte met werkbank en gereedschappen, een opslag voor hooi en stro, een paardentrailer en een zadelkamer met zaken als zadels, hoofdstellen, dekens, beenbescher mers, zadelkisten en poets- en verzor gingsmiddelen. Dat alles werd ver woest. Het bouwen van een nieuwe, gelijkwaardige schuur met opslag en paardenboxen zal zeker 4,5 ton gaan kosten. Maar niet alles wordt door de brandverzekering gedekt. "Neem alleen al de tijdelijke boxen voor die negen paarden die nu in de binnenbak van de manege zelf staan. Dat kost per maand al wel zo'n 1000 gulden aan huur. Dat wordt natuurlijk niet vergoed, maar het zijn wel enorme bedragen", legt mevr. Huisman uit. Zij verzon samen met haar vriend het plan om een gironummer te openen om mevr. Van Engelen en mevr. Van der Meijden een financieel steuntje in de rug te geven. "Zij hebben hier zelf niets mee te maken gehad, want voor zichzelf zouden ze zo'n actie nooit zijn begonnen. Ze zeggen: 'In Rwan da hebben de mensen het veel slech ter dan wij. Die hebben geld harder nodig.' Maar daarom hebben wij wel deze actie bedacht. Het zijn gewoon gouden lui die het echt verdienen om geholpen te worden. Want zij staan ook altijd voor ons klaar." In de nacht van de brand zijn de negen paarden die uit de brandende schuur zijn gehaald, door drie dierenartsen onderzocht. Ze kregen een injectie tegen de schrik. Een Steenbergse fir ma heeft inmiddels zes tijdelijke boxen in de binnenbak en drie in de schapenstal geïnstalleerd. De paarden kunnen niet gemist worden op de manege omdat mevr. Van Engelen afhankelijk is van de opbrengsten van de paardrijlessen die ze geeft. Die lessen zijn tijdelijk gestaakt wegens de commotie na de brand en omdat de paarden moeten wennen aan hun tij delijke onderkomen. "Manege Vos maer bestaat dit jaar 25 jaar en is de enige manege op Tholen. Het bedrijf wordt gerund door Wilna van Enge len en Els van der Meijden, gesteund door een ploeg van min of meer vaste vrijwilligers. Er staan momenteel 22 paarden en pony's in de stallen waar van er drie op pensionbasis", vertelt mevr. Huisman. "Ook mijn paard Iwan is niet van de manege, maar staat er wel gestald. Iwan is één van die negen die in de brandende schuur stonden. Wilna en Els zijn ware die renliefhebbers, want behalve de paar den en pony's lopen er ook nog gan zen, honden, katten, kippen en zelfs een hangbuikzwijntje rond. We wil len graag dat dat blijft bestaan." Inmiddels is de afbraak van de restan ten van de verwoeste schuur begon nen. Er viel niets meer te redden. "Veel mensen op Tholen hebben de eerste beginselen van het paardrijden bij manege Vosmaer geleerd. Een eenvoudige manege waar het welzijn van het paard de eerste prioriteit heeft", vindt mevr. Huisman. "Ook inwoners uit de regio zoals Nieuw- Vossemeer, Steenbergen en Bergen op Zoom maken er gebruik van. Dus we hopen dat we heel wat geld in kunnen zamelen. Het zal natuurlijk nooit of te nimmer genoeg zijn om alle schade te dekken, maar mis schien kunnen we wat tegemoet komen in de kosten van de tijdelijke huisvesting van de paarden." Nu heb ben mevr. Huisman en haar vriend eerst een brief geschreven naar de ruiters en amazones van manege Vosmaer. Maar wellicht volgen er nog andere acties. Mensen die de actie willen steunen, kunnen hun bij drage storten op gironummer 7.555.220 ten name van 'Vrienden van manege Vosmaer1 per adres Rijksweg 1 te Nieuw-Vossemeer. De paarden en pony's Iwan, Athlet, Dre am, Rosita, Noël, Narango, Oquido, Famous, Weldy, Gentle, Olanda, Elliot, Bonny, Amor, Ivy, Hassan, Johnny, Minka, Anouska, Carmen, Fellow en Jaco zien de bijdragen met interesse tegemoet. De schuur bij manege Vosmaer brandde volledig uit. Voor een nieuw pand is veel geld nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13