Kruising tussen ja-knikker en hengel nieuw alternatief visserij Raad unaniem over bouwplan de Schutse Demagogie en gouden eikel bij diepvriescontainer Deurloo Moerland botst met D66 over schietbaan Voorlichtingsbijeenkomst over de 'jigger' druk bezocht Begroting van Tholen valt goed in Middelburg WD-fractie: gemeentebestuur maakt vishandel kapot Klantgericht én raadgericht Donderdag 28 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Met zo'n zeventig beroepsvissers zat zaterdagmorgen de voormalige handwerkzaal van gemeenschapscentrum Mêulvliet in Tholen bomvol. Dit publiek was afgekomen op een voorlichtingsbijeenkomst van de 92-jarige Thool- se vissersvereniging Helpt Elkander over een nieuwe vis- methode met de swingende naam 'jigging'. Een Vlaamse vertegenwoordiger van de IJslandse firma die de jiggers maakt, hield een vlotte babbel over de mogelijkheden van deze nieuwe manier van vissen. Oude methode Stuk touw De sleutel Garage De Boer weer in commissie r.o. De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond unaniem ingestemd met een voorbereidingsbesluit, waardoor de bouw van 30 aanleunwoningen bij de Schutse in St. Annaland mogelijk wordt. VVD, PvdA en D66 koppel den daaraan echter ook de aanvraag van J. de Boer om een garage achter zijn huis aan de Bierensstraat te bou wen. Dat werd echter verwezen naar de commissie ruim telijke ordening. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Ouderenzorg Er is weer een nieuwe affaire bij vishandel Deurloo in Tholen. Het bedrijf heeft clandestien een diepvriescon tainer geplaatst. B. en w. hebben opdracht gegeven die voor 15 december te verwijderen. Zo niet, dan laat de gemeente het op kosten van Deurloo doen. "Waar is het college in vredesnaam mee bezig?", riep mevr. E. Frigge- Hogesteeger maandagavond in de Thoolse gemeenteraad uit. Zij verweet b. en w. de vishandel 'kapot' te maken. De burgemeester op zijn beurt noemde het betoog van het VVD-raadslid 'demagogisch.' Niet klantgericht Stekende opmerkingen Correct gehandeld Niet op tijd Sentimenten Aanvraag Scherpenisse 800 m2 grond afgewezen D66-raadslid J. van den Donker kon destijds met grote moeite over de streep worden getrokken om met PvdA en CDA voor de centrale schietaccommodatie te stemmen. Nu de schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse zelf probeert om een schietbaan te stichten, wilde D66 dat initiatief als enige fractie steunen, in tegenstelling tot b. en w. Burgemeester bekritiseert de vriendjespolitiek van mevr. Frigge De opkomst was hoger dan het bestuur van Helpt Elkander had ver wacht. Het was zelfs zo druk, dat men voor de consumpties naar de foyer moest omdat de bediening niet meer tussen de tafels en stoelen door kon. Vissers uit Tholen, maar ook uit Bruinisse, Arnemuiden, Scheve- ningen en zelfs een binnenvisser uit Moerdijk waren aanwezig. Secreta ris L.M. Moerland gaf na een kort welkom het woord aan Mare Aspe- slagh van de firma Maricon (verte genwoordiger van fabrikant DNG uit IJsland). Hij vertelde de vissers wat 'jigging' precies inhoudt. In principe is de jigger niets anders dan een volautomatische hengel van buitensporig model, gekruist met een ja-knikker. Men vist ermee met een lange lijn en haken. "Het vindt zijn oorsprong heel lang geleden. Het werken met lijnen en haken is al een veel ouder principe dan de vis serij met netten", vertelde Aspeslagh met 'plezante Vlaamse klap'. "Be kender is het zogenaamde 'longli- ning'. Lange lijnen met onderlijnen en haken eraan worden uitgezet en wat later weer ingehaald. Deze tech niek wordt vooral in Scandinavië (kabeljauw) en in zuidoost-Azië (inktvis) gebruikt." Jigging is Engels voor het maken van op- en neer gaande bewegingen. De vis wordt aangetrokken met (kunst)aas dat extra lokt door deze bewegingen. De jigger is een apparaat met een grote trommel waarmee de 500 meter lan ge lijn wordt opgewonden en gevierd. Er zit een onderlijn met haken aan en de jigger heeft een computer die de lijn via een bepaald patroon op en neer laat bewegen. Bij een bepaalde trekkracht (als er vis sen aan zitten) haalt het apparaat automatisch de lijn in. "Deze metho de is al heel oud en in de vijftiende eeuw ging men over van het jiggen met de hand op het werken met gro te trommels en daarna volgde verde re mechanisatie. De eerste jiggers waren enorme apparaten", vertelde Aspeslagh. "Het vissen op deze manier raakte echter verdrongen door de netten en alleen op bepaalde plaatsen zoals in Scandinavië werd het nog gedaan. Maar nu is er met het computertijdperk een nieuwe ontwikkeling in het jiggen geko men." Aan de hand van twee videofilms liet Aspeslagh zien hoe de jigger werkt. Een IJslandse visser haalt er met zijn acht meter lange bootje enorme kabeljauwen mee uit het water. Verwonderde geluiden lieten de aanwezigen horen toen een Noor se visser in beeld kwam die hele maal op de vangst met jiggers was overgestapt. De man had voor de makreelvangst een speciale con structie van jiggers en goten aan laten leggen waardoor de vis auto matisch van de haken werd gehaald en via de goten in het ruim terecht kwam. De grote en vooral constante vangst van vis oogstte bewondering. Desondanks merkten enkele sceptici op: "Iedereen die een stuk touw heeft, kan makrelen vangen. Die bij ten overal in." Aspeslagh was echter De vissers discussieerden onderling heel wat af over het nieuwe jigging-apparaat. niet uit het veld geslagen. "Dat ben ik met u eens. Maar deze man is er wel aan gaan staan. Hij heeft het voor zich gezien en de aanpassingen gemaakt om zo'n heel systeem op zijn boot te maken. En in drie en een halve week tijd ving hij 75 ton makreel waarvoor hij 75.000 Engel se pond kreeg. Voor hem is het heel rendabel geworden", zei de verte genwoordiger. Hij hield de aanwezi gen een aantal voordelen van het jig gen voor. "Ten eerste ligt de boot stil als men aan het jiggen is. Dat bete kent geen of nauwelijks brandstof verbruik. Daarnaast is er geen onderhoud aan het apparaat en het vergt in principe geen dure aanpass ingen op uw schip. Je zet ze vast op het dek, sluit ze aan op de batterij en klaar." Verder noemde Aspeslagh nog als voordelen dat er veel minder bijvangst is (zoals te jonge vissen of vissen van ongewenste soort en ook geen stenen). "Dat is goed voor de visstand (belangrijk in deze tijden) en door het variëren in haken en methoden, vang je wat je wilt heb ben. Bovendien is de vis zo vers mogelijk. Als ze aan boord komt, leeft ze immers nog. In Scandinavië krijgen de jig-vissers bijvoorbeeld automatisch vijf procent meer voor hun vis dan de anderen. Men gaat er vanuit dat de kwaliteit van vis die met de lijn gevangen is, iets beter is. Sommige restaurants melden dat zelfs op het menu", wist de Belg te vertellen. De mogelijkheden mochten dan dui delijk zijn, het was moeilijk om de stugge vissers te overtuigen. Men bleef vragen naar concrete uitwer kingen. "Zijn er resultaten geboekt op platvis? Kun je er mee op snoek baars vissen?", waren enkele vragen. Op sommige wist Aspeslagh ant woord te geven, maar even vaak ook niet. "De uiteindelijke verantwoor delijkheid ligt bij jullie. Jullie zijn de sleutel. Wij leveren de apparatuur die ontzettend veel mogelijkheden in zich bergt. En als u denkt: 'Als dat apparaat dat en dat kan en ik doe het zus en zo, dan kan ik ermee vissen', zorgen wij ervoor dat het uitgevoerd wordt. Maar ik kan u niet vertellen hoe en waar u moet vissen. Dat weet u veel beter dan ik. Het gaat om de combinatie tussen onze techniek en uw kennis." Aspeslagh maakte dui delijk dat het niet de bedoeling is om de nettenvisserij te verdringen. "Welnee, je moet het als een aanvul ling zien. Je kunt hiermee bijvoor beeld op alle bodems vissen. En als je stil ligt, kun je hiermee uit de voe ten. Bovendien zijn sommige quota te klein om er een speciale sleep voor te doen en dan is dat met de jig ger goed mogelijk", zei de Vlaming. "Andere vissers hebben zich erop bezonnen of ze niet kleinschaliger moeten gaan werken en alleen met jigging en longlining. Dat kan. Maar het gaat erom dat u het durft en dat u het ziet." Vele aanwezigen toonden interesse in het nieuwe apparaat en namen een folder mee. Men moet er overigens wel ruim 5000 gulden voor neertellen. Maar dan is men volgens Aspeslagh dan ook verze kerd van een goede vangst, mits men vakmanschap heeft en de juiste 'stekjes' weet. Wellicht vindt de jig ger zijn weg ook naar Tholen, ondanks het feit dat de vissersvloot hier in vergelijking met vroeger fors gekrompen is. Dat is ook de reden dat de vissersvereniging Helpt Elkander niet groot meer is. "Vroe ger hadden we als doel om vissers die om wat voor reden dan ook in de problemen raakten, financieel te steunen", legt secretaris Moerland uit. "Dan moet je denken aan zo'n rijksdaalder per week. Maar met de toenemende inflatie en de enorme bedragen waarmee nu geïnvesteerd moet worden, is die steun voor onze kleine vereniging niet meer op te brengen. Dus nu zijn we toch meer een vereniging geworden, deels gericht op gezelligheid, maar we nodigen ook sprekers uit zoals van daag." Het bestuur van Helpt Elkan der bestaat momenteel uit: voorzit ter C. Bout, secretaris/penningmees ter L.M. Moerland, A. Baaij, I. Deurloo, J. Bout, A. Schot en W. de Jonge. De Boer bleek van b. en w. nul op rekest gekregen te hebben. "Dat bevreemdt ons ten zeerste", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. "Het getuigt ook van weinig respect voor raadsleden omdat in de commissie ruimtelijke ordening toch was afge sproken om een uitbouw van de rooilijn mogelijk te maken. Waarom wordt de aanvraag van De Boer niet gelijktijdig met het bouwplan van de Schutse geregeld? Het zou toch een logische zaak zijn, dat die garage meegenomen wordt", vroeg het VVD-raadslid zich af. "De afwijzing van het verzoek van De Boer verbaast ons evenzeer. Daar moeten we over praten", aldus PvdA-woordvoerder mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. D66-raadslid J. van den Donker was veel bozer. "Het is spijtig dat b. en w. zich niets aantrekken van de adviezen van de commissie ruimte lijke ordening. Dat getuigt van min- achtig voor de leden. De argumenta tie van het college voor de afwijzing van het plan van De Boer, met de afwijking van het bebouwingsper centage van het perceel, gaat ook volkomen mank." De andere fracties steunden b. en w. "Het college heeft procedureel vol komen correct gehandeld", zei CDA-fractievoorzitter W.C. van De Thoolse gemeentebegroting 1997 is goed gevallen in Middel burg. Naar aanleiding van een glo baal onderzoek en gelet op de vroe ge inzendtermijn, zien gedeputeerde staten geen aanleiding om het gemeentebestuur van Tholen verder op de vingers te kijken. De begro ting behoeft niet de goedkeuring van de provincie. Er is alleen toezicht achteraf. B. en w. dienen wel de begrotingswijzigingen binnen twee weken na vaststelling door de gemeenteraad, ter kennisneming aan het provinciaal bestuur toe te sturen. Tholen had in Middelburg de pri meur met de begroting 1997. "Voor 15 november moest de vastgestelde begroting bij gedeputeerde staten liggen en aan die termijn is voldaan. Bovendien is de zaak gezond, zodat we met een lichtere vorm van toe zicht kunnen volstaan", zegt ambte naar J.R. Montenarie. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uui Advertentie I.M. Kempen. "Als commissie ruimtelij ke ordening zijn we ook beslist niet onder water geschoffeld. Het colle ge zou wel kijken naar andere moge lijkheden voor De Boer, samen met het stedebouwkundig adviesbureau RBOl. Dat moeten we in de com missie ruimtelijke ordening nog eens bespreken." P. van Belzen was het daarmee eens en ook SGP-woordvoerder K.A. Heijboer sprak over een 'correcte afwerking.' "Er ligt een duidelijk besluit van het college. Als De Boer het daarmee niet eens is, kan hij een aanvrage doen voor een artikel 19 procedure, waarbij via een vrijstel ling de bestemming tuin omgezet kan worden in garage." AOV-raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog betreurde de gang van zaken voor De Boer. "Maar het college heeft volgens de regels gehandeld." Dat onderstreepte de burgemeester in zijn beantwoording. "We doen niets anders dan besluiten van de raad uitvoeren en volgens de huidi ge regels kan De Boer daar geen garage bouwen." De raadsvoorzitter merkte nog op, dat de notulen er niet zijn om zaken opnieuw in de gemeenteraad te behandelen, zoals maandagavond gebeurde. En D66- raadslid Van den Donker liet hij weten: "U kunt van alles zeggen, maar dat de commissie ruimtelijke ordening geminacht wordt, dat gaat veel te ver. Het afwijzen van het ver zoek van De Boer is immers een autonome bevoegdheid van b. en Bij het voorbereidingsbesluit voor de 30 aanleunwoningen bij de Schutse pleitte de VVD voor een meerjarenplan voor de ouderenzorg. De gemeente, de Schutse en ook Beter Wonen zouden hierin moeten participeren. "Anders worden er soms investeringen op de verkeerde plaats gedaan", zei mevr. Frigge. "Want voldoet de Schutse over 10 jaar qua leefklimaat nog wel aan de eisen. Dat geldt ook voor de vlakbij gelegen bejaardenwoningen van Beter Wonen, waarover we nu al signalen ontvangen. Voeg daarbij de plannen voor 20 verpleeghuisbed den bij de Schutse, dan is het zeker zinvol om dat alles in een beleids plan voor de komende 20 jaar mee te nemen. Niet alleen voor St. Anna land, maar nog beter zou het zijn, de gehele gemeente mee te nemen", aldus het VVD-raadslid. De burgemeester benadrukte, dat het nu alleen om 30 aanleunwoningen ging. "Dat heeft niets met verpleeg huisbedden of wat dan ook te maken." Van der Munnik vroeg zich ook af, of de ouderenzorg voor 20 jaar wel bepaald kan worden. "De provincie kan dat maar voor 4 jaar en dat beleidsplan komt eraan", meldde wethouder J. Versluys. Over het bouwplan van de Schutse voert de gemeente binnenkort nog overleg met architectenbureau Rot huizen van Doom 't Hooft uit Goes en de Landelijke Hervormde Bouw- stichting voor Bejaarden te De Bilt. De diepvriescel, links, is inmiddels gesloopt, maar aan de rechter kant van het gebouw heeft vishandel Deurloo in Tholen een diepvries container naast het (witte) kantoortje gezet. Vishandel Deurloo wordt in de Thoolse gemeenteraad een vervolg verhaal. Maandagavond kruisten VVD en RPF/GPV de degens opnieuw met b. en w., nadat ze eer der al schriftelijke vragen over het verwijderen van een illegale diep vriescel hadden gesteld. Beide frac ties waren niet tevreden met het ant woord van het college. "Onbevredi gend", zei Frigge "omdat de gemeente met geen woord gespro ken heeft over het feit dat de grond waarop de diepvriescel stond, de bestemming verkeersdoeleinden had. Daar is nooit iets van gezegd bij de verkoop van de grond. De gemeente is dan ook ernstig nalatig geweest, waardoor Deurloo met de brokken komt te zitten. Tachtig pro cent van de produkten die de vishan del verwerkt, komt uit de diepvries, zodat die voorziening er moet zijn. De gemeente trekt allerlei nieuwe ondernemingen aan, maar bestaande bedrijven worden afgeschoten. Moet dit bedrijf dan perse kapot gemaakt worden? Moeten we als gemeente Tholen dan de gouden eikel van het tv-programma 'Ook dat nog' uitgereikt krijgen?" P. van Belzen was voorzichtiger omdat er nog een procedure loopt. "Maar het antwoord van b. en w. op onze schriftelijke vragen munt niet uit door helderheid." Het RPF/GPV- raadslid noemde het college 'niet klantgericht.' "Jammer ook, dat het dossier niet ter inzage lag. We gaan geen illegale bouw goed praten, maar de vriescel stond er al toen de gemeente de grond aan Deurloo heeft verkocht." Van Belzen vond dat het overleg van de gemeente met het bedrijf 'te summier' was geweest. Hij verbaasde zich nog het meest over de eis van solvabiliteit (financiële gegoedheid) die de gemeente had gesteld om de afbraak van het stuk diepvriescel op de weg te garanderen en het plaatsen van een kap op het overblijvende deel. Van Belzen zag het meer gekoppeld aan de bouwvergunning. "Het is een heel subtiel onderscheid. Is dat voor betrokkenen en buitenstaanders nog wel te volgen?" De burgemeester noemde dat 'ste kende opmerkingen.' Hij zei verrast en verbaasd te zijn over de eerdere schriftelijke vragen van VVD en RPF/GPV over de afbraak van de illegale diepvriescel bij Deurloo. "U wilde namelijk de rechtszitting overdoen. Er ligt een uitspraak van de rechter en van de Raad van State en daarbij is niets van onzorgvuldig heid van de kant van de gemeente gebleken. Ik werp de beschuldigin gen dus verre van mij." Hij hield Van Belzen voor, dat het raadslid zowel uit de pers als uit de besluitenlijsten van b. en w. alles kon weten over de situatie bij Deur loo. "En u had ook nog om de stuk ken kunnen vragen." De burgemees ter herhaalde, dat de eis van solvabi liteit niet aan de bouwaanvraag gekoppeld was, maar bij de afbraak en wederopbouw genoemd was. "Het was namelijk allerminst zeker, dat de clandestiene bouw wegging en de nieuwbouw er kwam. De nadruk lag op de afbraak." Van der Munnik wees ook de kritiek van de VVD af. "Het verhaal van mevr. Frigge klinkt demagogisch. Als u alle stukken had gelezen, was u wellicht tot een ander standpunt gekomen. Dan had u kunnen zien, wat aan wie ligt en wie er initiatie ven had moeten nemen. Zo is de welstandscommissie een verplicht adviesorgaan voor b. en w.", aldus de burgemeester. Mevr. Frigge zei het dossier bij vis handel Deurloo uitgebreid te hebben doorgespit en ze hield staande, dat er van gemeentezijde onzorgvuldig heden waren geweest. "En het gemeentebestuur moet bedrijven juist stimuleren en helpen", aldus het VVD-raadslid. De overige fracties wezen het optre den van de liberalen af. "Het is een vervelende affaire, maar het college heeft correct gehandeld en valt niets te verwijten", bracht PvdA-raadslid mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen naar voren. "Deze discussies vergro ten de bestuurskracht van de Thool se gemeenteraad niet", merkte CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen op. En SGP-raadslid M.J. Klippel hield de VVD voor, dat het verlenen van een milieuvergunning geen goedkeuring inhoudt van ille gale bouw. "De tekening wordt namelijk niet getoetst aan het bestemmingsplan." De burgemeester bood zowel mevr. Frigge als Van Belzen aan om in het gemeentehuis het volledige dossier over Deurloo nog eens te komen inzien. En het dossier wordt alsmaar omvangrijker gezien de brief van b. en w. op 22 november aan Deurloo, waarin bestuursdwang wordt aange kondigd ten aanzien van de clandes tien geplaatste diepvriescontainer. Deurloo had die gehuurd als nood oplossing nadat de omstreden per manente vriescel was gesloopt. Er wordt wel een vriesveem gehuurd in Hoogerheide, maar gezien de hoe veelheid te verwerken produkt en de onregelmatige werktijden is dat vriesveem niet altijd voor Deurloo bereikbaar. Het college stelt, dat Deurloo al geruime tijd wist dat de permanente vriescel mogelijk gesloopt zou wor den. "U heeft toen geen actie onder nomen om een adequate voorzie ning te treffen. Als u dat eerder wel had gedaan, had deze problematiek niet gespeeld en was het niet nodig geweest om de container clandestien - zonder de benodigde bouwvergun ning - te plaatsen. Per brief van 17 oktober was u al duidelijk, dat we plaatsing van de container niet zou den gedogen." Er kwam nog wel een aanvraag voor een bouwvergunning binnen, maar volgens b. en w. ontbraken daarbij noodzakelijke bescheiden. De wel standscommissie had informeel al een oordeel gegeven en die vond de container qua plaats, hoofdvorm, materiaal en kleurkeuze onaan vaardbaar. De vergunning zou door b. en w. dus geweigerd zijn, ook al had Deurloo alle stukken goed ingediend. Het college heeft Deurloo gelast, de con tainer voor 15 december te verwij deren, anders gebeurt het door de gemeente op kosten van de vishan del. Mr. W.A. Lensink, juridisch advi seur van Deurloo, noemt het optre den van het Thoolse gemeentebe stuur 'apert onredelijk.' "Bepaalde binnen de gemeente jegens Deurloo levende sentimenten hebben tot deze opstelling geleid, die in strijd is met algemene beginselen van behoorlijk bestuur, met name het gelijkheidsbeginsel." Volgens Lensink is de standaard diepvriescontainer gehuurd, zolang er nog geen andere voorziening is om diepgevroren vis bij het bedrijf op te slaan. "Deurloo heeft de plaats op een bouwtekening aangegeven, alle hem bekende informatie verstrekt, als mede een aantal foto's overlegd. Het gaat te ver, voor deze tijdelijke plaatsing aanvullende gegevens te vragen, voordat de bouwaanvraag beoordeeld kan worden. Nog daar gelaten, dat uit de foto's en de alge mene bekendheid die ook bij de gemeente Tholen ten aanzien van containers mag worden veronder steld, zonder meer de nog ontbre kende gegevens kunnen worden afgeleid. Van den Donker had die afwijzing van het college niet verwacht. "Deze nieuwe situatie moet opnieuw beoordeeld worden", bracht hij maandagavond in de gemeenteraad naar voren, maar dat viel helemaal verkeerd bij wethouder I.C. Moer land. "Het is wel heel erg vreemd, dat Van den Donker op deze manier mist zaait en met gulle hand de schietvereniging Scherpenisse wil steunen. Alleen PvdA en CDA heb ben vanaf het begin achter de schiet verenigingen gestaan. Van den Don ker geeft valse informatie als hij nu over een nieuwe situatie spreekt, want zowel de individuele aanvra gen van Stavenisse als van Tholen zijn allebei afgeketst. Dan moet je nu ook consequent zijn. Daar gaat het om!", aldus een woedende wet houder. Van den Donker bleef erbij dat een nieuwe situatie ontstaan was en hij peperde Moerland in, dat D66 met de PvdA en het CDA had meege- stemd voor de centrale schietaccom modatie. "Wij hebben altijd voor een zo groot mogelijk draagvlak gepleit, maar toen Tholen afviel, heeft Moerland mij toch van de noodzaak overtuigd en toen heb ik alsnog voorgestemd." Geen enkele fractie wilde maandag avond zover gaan als D66. "De PvdA voelt zich nog wel steeds ver antwoordelijk voor de schietvereni gingen", zei mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. "Zonder accom modatie worden ze immers in hun bestaan bedreigd, maar voor één club geld uitgeven, dat willen we niet. Laat men alsnog proberen met drie clubs een plan in te dienen." Dat hadden Poortvliet, Scherpenisse De burgerwoning van Rinses in het buitengebied, de clandestie ne bouw van sportschool Jansen, de illegale verkoopactiviteiten van Vos voeders, de garage van De Boer en de diepvriescel en - container bij vishandel Deurloo. De VVD neemt het op voor zijn vrienden, wat vaak tot botsingen met b. en w. en de overige raads fracties leidt. Zo qok maandag avond weer, toen vishandel Deurloo in het middelpunt stond en het college een lading kritiek te verwerken kreeg van met name mevr. E. Frigge-Hogestee ger. "Ik merk vaker, dat u erg welwillend bent ten opzichte van individuele gevallen", merk te de burgemeester diplomatiek, maar met ingehouden woede op. "In vele andere gevallen waar van ik het wel zou verwachten, echter weer niet. U loopt wel erg gemakkelijk over bestaande regels heen", aldus Van der Munnik. Het VVD-raadslid was niet uit het veld geslagen. "We zullen voor nog meer gevallen aandacht vragen", kondigde ze strijdbaar aan. en St. Annaland echter al eerder gedaan, maar de meerderheid van de raad vond 350.000 gulden voor 100 schutters teveel van het goede. Scherpenisse had nu maar om 35 mille gevraagd voor 800 m2 grond op het industrieterrein van St. Maar tensdijk, maar dat verzoek viel niet te honoreren. "We moeten consequent zijn", zei P. van Belzen. "Stavenisse is afgewe zen, evenals de beroepszaak van Tholen, dus als we Scherpenisse zouden honoreren, dan komen er claims van de andere clubs." Ook bij het CDA bleef het nee en de SGP had uit financiële overwegingen al tegen de centrale accommodatie gestemd. Het AOV zag ook weinig mogelijkheden en de VVD herhaal de, alleen te willen meewerken aan een schietbaan voor vier clubs, dus inclusief Tholen. De gemeenteraad wil beter geïnfor meerd worden over het verloop van het management-ontwikkelingstra- ject (Mottho) binnen de ambtelijke en bestuurlijke organisatie. In de commissie Financiën zei P. van Bel zen (RPF/GPV) dat de informatie richting politiek na december vorig jaar zeer summier is geweest. "Ook in de commissie bestuurlijke aange legenheden hebben we hierover de laatste zeven maanden niets meer gehoord", vulde R. Ravensteijn (VVD) aan. "Er moeten toch al een omslag te bespeuren zijn, dat zal regelmatig geëvalueerd worden." En J. van den Donker (D66) vond het weliswaar belangrijk dat binnen het Mottho nu aan de klantgerichtheid gewerkt wordt, maar een beetje meer raadgerichtheid mocht van hem ook. Wethouder I.C. Moerland legde uit dat het college de raad wel degelijk wil informeren, maar dat moet zin volle informatie zijn. "De laatste tijd zijn vooral instrumenten ontwik keld, zoals de produktenbegroting en de afdelingsplannen. Daf gaat nog door, evenals tussentijdse trai ningen", vulde ambtenaar F.W. Keur aan. Zo komen er in de toe komst managementsrapportages. En ambtenaren en bestuurders zullen nieuwe vaardigheden moeten aanle ren. Het verbeteren van de klantge richtheid krijgt op dit moment de nadruk. Ook afstemming tussen de verschillende afdelingen op de gemeentesecretarie heeft de aan dacht. Via Mottho moet bereikt worden dat er effectiever met de middelen wordt omgegaan, dat bestuurlijke controle op hoofdlijnen mogelijk blijft en dat burger en bestuur beter geïnformeerd worden. Het project vergt over de jaren 1995 t/m 1997 225.000 gulden voor het inschake len van een extern bureau. Daarna zullen de kosten, aldus de wethou der, drastisch omlaag gaan. Hij toonde zich bereid voor de raadsle den een tweede informatiebijeen komst over het project te organise ren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7