Provincie Zeeland Nieuwe tarieven PSD Garage Onder de Molen gesloopt Minder windmolens in het Zeeuwse Van dialect tot turbotaal Subsidie Derde Wereld Eigenaar van xtc-fabriek nog steeds in arrest Donderdag 28 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Lucht meten Provinciale staten beslissen vrijdag 20 december over een gemiddelde tariefsverhoging voor de Westerscheldeveren van vijf procent in het komende jaar. Grond voor Duurzaam Veilig In beroep Dierenambulance ontbeert personeel Staten wijzen fusie Delta Nutsbedrijven af Geen fusie Abdij Nieuws Tot 1 februari 1997 kunnen subsi dieverzoeken worden ingediend voor activiteiten die ontwikkelings samenwerking tot onderwerp heb ben. Er is een budget van 80.200 gul den, waarvan de helft al sinds jaar en dag is bestemd voor het Centrum voor Internationale Samenwerking in Zeeland ter ondersteuning van fondswerving en voorlichting. Op de andere helft kan aanspraak worden gemaakt door groepen, organisaties of instellingen in Zeeland die zich toeleggen op ontwikkelingssamenwerking. Overigens zeggen gedeputeerde staten dat het Platform Duurzame Ontwikkeling in elk geval op een bijdrage kan rekenen omdat het zich richt op twee elementen die in de rijksbegroting ontwikkelings samenwerking worden genoemd: milieubeleid en behoud van het tropische regenwoud. Voorwaarde voor krijgen van sub sidie is dat de vragende organisa tie is opgenomen in het adressen bestand van het Centrum voor Internationale Samenwerking in Zeeland. Het subsidiegeld moet worden gebruikt voor projecten in de Derde Wereld of voor voorlich ting over zulke projecten in Zee land. De projecten in de Derde Wereld moeten zijn gericht op een blijvende verbetering van de om standigheden van de armste men sen. Ook noodhulp komt voor een provinciale bijdrage in aanmer king. Overigens kan alleen subsi die worden toegekend aan projec ten in landen die Nederland als ontwikkelingsland heeft erkend. Organisaties en instellingen die denken meer dan 4.000 gulden subsidie nodig te hebben, moeten kunnen aantonen dat zij vernieu wend bezig zijn. Bij voorlichtings activiteiten moet dat blijken uit wat wordt ondernomen ter vergro ting van de kennis van de Zeeuwse bevolking over de om standigheden in de Derde Wereld en de veranderingen die daarin zouden moeten komen ter blijven de verbetering. Bij activiteiten in de landen zelf moet duidelijk zijn dat die handelingen tot echte ver betering van de kansen voor armen leiden. De initiatieven in de eigen provin cie moeten bovendien een regio naal of provinciaal karakter heb ben. Overigens wordt bij de be oordeling wel rekening gehouden met de heringedeelde gemeen ten, die in feite een regio beslaan. Om al die criteria te kunnen be oordelen, is het nodig dat de sub sidie-aanvragen zo ruim mogelijk worden beargumenteerd. Bij voor lichtingsactiviteiten wordt boven dien aangeraden contact op te nemen met het Centrum voor Internationale Samenwerking, omdat daar veel deskundigheid en ervaring voorhanden is. Subsidieverzoeken kunnen tot 1 februari 1997 worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Aanvragen die na die datum worden ontvangen, worden niet in behandeling genomen. Nadere informatie over de subsi diemogelijkheden en -criteria zijn verkrijgbaar bij medewerker drs. A.J. de Visser van de afdeling economie van de provincie, Abdij 6, Middelburg, tel. 0118-631497. De provincie heeft een nieuwe meetwagen luchtverontreiniging nodig. De huidige vrachtwagen met meetapparatuur dateert van 1979. De auto wordt gebruikt om de luchtuitstoot te kunnen meten en de uitkomsten daarvan naast de voorwaarden uit de milieuver gunningen te kunnen leggen en zonodig actie te kunnen onderne men. Onderzocht is wat het handigst en goedkoopst is: vervanging, een auto met apparatuur leasen of de metingen uitbesteden. Leasen blijkt niet haalbaar: er zijn geen auto's met apparatuur die aan de Zeeuwse wensen voldoen. Uitbesteden is, bij een gelijk aan tal metingen als nu gebeurt, veel duurder en bovendien zijn de gegevens later beschikbaar dan met eigen apparatuur. Daarom wordt de staten voorge steld drie ton uit te trekken. De aanschaf komt totaal op vijf ton, waarvan er al twee kunnen wor den gedekt uit lopende budget ten. Provinciale staten beslissen 20 december. wMm-. Vorig jaar stelden de staten het financieel meerjarenplan en het meerjarenbeleid voor de veertarieven vast. Daarin verwerkt is de toezegging aan het rijk op een gemiddeld ta rief van tien gulden per voer tuig per overtocht uit te ko men in het jaar 2000. Dat houdt verband met het tolta rief voor de Westerscheldetun- nel. Gevolg is dat per 1997 de tarieven gemiddeld met zo'n vijf procent omhoog moeten. Tegelijkertijd wordt de staten ge vraagd voor de categorie voertui gen tot en met 12 meter een zomertarief in te voeren. Tot nu toe geldt dat tarief alleen voor personenauto's (voertuigen tot en met 6 meter) en voor motoren. Bij de bootdienst is vastgesteld dat er de laatste jaren steeds meer recreatieverkeer is gekomen dat in de 12-meter-categorie valt, waarbij moet worden gedacht aan caravans, campers en kampeer wagens. Dit recreatieve verkeer wordt vanwege de omvang op het benedendek overgezet. Het zal duidelijk zijn dat het beroepsgoe- derenvervoer hiervan bij grote drukte hinder ondervindt. Het derde besluit dat aan de sta ten wordt voorgelegd is de ter mijn voor het zomertarief en dat voor zomerdienstregeling gelijk op te laten lopen. Tot nu toe was de zomerperiode, waarin het hogere tarief wordt toegepast, van 15 mei tot en met 15 septem ber en de zomerdienstregeling, waarin de tweede boot tijdens het weekeinde ook vaart, van 1 juni tot en met 30 september. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat vooral op de lijn Vlissingen- Breskens ook in mei nogal eens een tweede boot moest worden ingezet om het vervoersaanbod tijdig te kunnen wegwerken. Voorgesteld wordt de PSD-zomer te bepalen van 1 mei tot en met 30 september. De kosten van de uitgebreidere dienstregeling wor den ruimschoots gedekt door de meeropbrengsten van de tarie ven. Verwacht wordt dat de baten zo'n 3 ton bedragen. Dat bedrag wordt in de PSD-posten op de provinciale begroting verwerkt. Een personenauto (de categorie voertuigen tot en met 6 meter) gaat volgend jaar in de winter 11 gulden per overtocht kosten en in de zomer 16 gulden. Wie een waardekaart heeft kan aanzienlijke kortingen krijgen: een Zeeuws- Vlaming met een hoge-korting- kaart betaalt per overtocht 's win ters 3,55 gulden en anderen met zo'n kaart 4,35 gulden. De categorie voertuigen tot en met 12 meter komt 's zomers voor een enkele overtocht op 30 gulden en in de winter op 21,75. Ook hier bieden de waardekaarten reductie: 7,25 gulden hoge kor ting Zeeuws-Vlamingen en 8 gul den anderen met een hoge-kor- tingkaart. De tarieven voor motoren zonder zijspan of aanhangwagen variëren van 7,50/5,50 gulden zomerta- rief/wintertarief per overtocht. Met kortingskaarten is het laagste tarief 1,80 gulden (Zeeuws- Vlamingen met hoge korting; voor niet-Zeeuws-Vlamingen komt een overtocht dan op 2,20 gulden). Als provinciale staten 20 december met het voorstel instemmen, gaan de nieuwe tarieven op 3 januari 1997 in. Het provinciaal bestuur en de dienst landinrichting en beheer landbouwgronden zijn een over eenkomst aangegaan voor het kopen en ruilen van gronden voor het project Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor de wegen in de regio die ter verhoging van de verkeersveilig heid moeten worden verbreed gaat de dienst aan de slag. De bedoeling is tot zodanige grondtransacties te komen dat de landbouwpercelen aan dezelfde kant van de weg komen als de bedrijfsgebouwen. Dat is nodig doordat het aantal kruisingen in de wegen wordt beperkt. De kruis punten die blijven worden ongelijk vloers of krijgen de vorm van een rotonde. Als percelen en bedrijfs gebouwen aan weerskanten van de weg blijven, zou dat tot omrij- schade - in tijd en geld - leiden. De dienst beheer landbouwgron den kan bogen op een ruime erva ring in de verwerving en uitruil van gronden die in diverse ruilverkave lingsprojecten is opgedaan. Bijkomend voordeel is dat met verkeersveiligheidsproject op sommige plaatsen kan worden aangesloten op de herinrichting van de kust van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De overeenkomst die de provincie en de Goese dienst zijn aange gaan, beperkt zich tot de wegvak- ken Roofack-Potjes en Oostburg- Cadzand. De provincie heeft beide wegen in beheer. Aan de hand van de bevindingen kan wor den bepaald of ook op andere tra jecten binnen het project Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuwsch-Vlaanderen en met andere wegbeheerders tot soort gelijke overeenkomsten kan wor den gekomen. Bij de ondertekening van de overeenkomst zei gedeputeer de ing. J.l. Hennekeij van ver keer en vervoer dat de afgelo pen tijd de indruk was ont staan dat met het project heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen onder het asfalt zou worden gelegd en dat dit min of meer aan de regio wordt opgdron- gen. "Dat is niet juist", aldus de gedeputeerde. "Met het geld van Duurzaam Veilig kunnen we de achterstand in de infrastructuur ombuigen in een voorsprong. We doen dat uiterst zorgvuldig, want de leefbaarheid en de verkeers veiligheid in Zeeuwsch- Vlaanderen vereisen dat". De adviescommissie bezwaar schriften hoort dinsdag 3 decem ber, 15.00 uur, Poortershof, de stichting voor huisvesting en zorg voor ouderen in Brouwershaven. De stichting is het niet eens met de manier, waarop gedeputeerde staten de provinciale bijdrage voor het woonzorgcentrum heb ben vastgesteld voor de jaren 1991 tot en met 1994. Ook gs kunnen hun standpunt toelichten. De laatste zitting 3 december is om 17.00 uur. Gehoord wordt de Vereniging voor protestants-chris telijk en rooms-katholiek basison derwijs Vlissingen, die het niet eens is met de uitspraak in het geschil over medegebruik van klaslokalen. Ook burgemeester en wethouders van Vlissingen wor den gehoord. De hoorzittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provincie huis/Abdij 6, Middelburg. De dierenambulance, gestationeerd bij dierenasiel h'Onderdak in Bergen op Zoom, kampt met een tekort aan medewerkers. Binnenkort gaat de ambulance voor heel zuidwest Nederland opereren onder auspiciën van de dierenbescherming. Daar voor zijn extra helpers nodig. De dierenbescherming heeft vooral behoefte aan chauffeurs en bijrij ders. Een bijrijder hoeft overigens geen rijbewijs te hebben. Ook men sen die de telefooncentrale in h'On derdak willen bemannen, zijn wel kom. Wie wat tijd over heeft, al zijn het twee dagen per maand, kan con tact opnemen met mevr. H. Timmer man tel. 0164-234489. In Hulst staan zaterdag de dialecten centraal op een bijeenkomst in het kader van de culturele samenwer king tussen Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaande- ren. Eerst is er in gemeenschapscen trum Den Dullaert een studiedag met als thema 'Van dialect tot turbo taal; de toekomst van onze dialecten' en 's avonds het festival 'Grenze(n)loze dialecten'. De studiedag begint om tien uur. Morgens zijn er drie lezingen. Prof. dr. Roland Willemyns van de vrije universiteit Brussel spreekt over 'De achteruitgang van de functionaliteit van dialect(en)'; prof. dr. Johan Taeldeman van de rijksuniversiteit Gent over 'Dialectnivellering; ver lies van authenticiteit'; en publicist dr. Jan Zwemer over 'Levend maar hulpbehoevend; het Zeeuwse dialect nu en in de toekomst'. Tussendoor treden Peter Dieleman en de West- vlaamse bard Roger Hessel op. 's Middags vertelt Ed Steijns een Zeeuws verhaal, treedt de Oost- vlaamse liedjeszanger Walter de Buck op en wordt een aflevering - 'Vogels' - gepresenteerd van het Woordenboek van de Vlaamse dia lecten. De rest van de middag zijn er workshops. Die gaan over amateur- lexicografie (door dr. Jacques van Keymeulen van de rijksuniversiteit Gent), dialect op school (door Piet Scheerders en drs. Gerard Lange- raert van de basisschool te Westdor- pe). De derde workshop is een forumdiscussie met de drie inleiders van 's morgens, onder leiding van de freelance publicist George Sponse- lee. 's Avonds vanaf acht uur treden alle zangers en verhalenvertellers van de dag op, nog aangevuld met de Zeeuws-Vlaamse groep Ambras. Het oude huisje op de voorgrond, met de smalle donkere en brede witte deur, wordt gesloopt om het aanzicht Onder de Molen te Oud-Vos- semeer te verbeteren. Een oud huisje dat het laatst als garage in gebruik was, Onder de Molen te Oud-Vossemeer, wordt afgebroken. Het betreft het weste lijke van twee pandjes die vlak aan de Molenweg staan. J J. Vos had er zo'n veertig jaar geleden zijn win kel en werkplaats. Inmiddels is de garage eigendom van de gemeente. Die wil haar slopen om het aan zicht op deze plek te verbeteren. De grond waarop het pandje staat, heeft al de bestemming 'groen voorziening' en zal dan ook niet meer bebouwd worden. Voorlopig blijft de grond braak liggen. Omdat het oostelijke van de twee garages blijft staan, zal de gemeen te de vrijkomende gevel aanpak ken. Als de commissie openbare werken akkoord gaat, krijgt de gemeenteraad nog in december een voorstel om geld voor de sloop beschikbaar te stellen. Gezien de technologische ontwikkelingen op het gebied van windener gie kan Zeeland mogelijk met minder windmolens toe. De turbines zou den ook in andere provincies geplaatst kunnen worden. Het Thoolse statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin heeft dat namens de VVD-frac- tie gezegd in de vergadering van provinciale staten. Zeeland heeft zich verplicht om in het jaar 2000 aan windenergie 250 megawatt te leveren, dat is een kwart van de landelijke capaciteit. Van meet af aan heeft de VVD getwijfeld aan de haalbaarheid van die toezegging, zei mevrouw Pol derman vrijdag. Ze pleitte ervoor om een deel van de taakstelling aan andere provincies over te dragen. Volgens de VVD-woordvoerder kan dat, omdat door ontwikkelingen op technologisch gebied ook in minder windrijke gebieden gemakkelijker windenergie opgewekt kan worden. "De as-hoogte van molens is bij voorbeeld vergroot, waardoor de windvang - en dus de windkaart van Nederland - er anders uitziet." De drie doelstellingen uit de provinciale energienota: betaalbaar, betrouw baar en schoon, zijn volgens het Thoolse statenlid op dit moment niet van toepassing op windenergie. Volgens gedeputeerde J.l. Henne keij - partijgenoot van mevr. Polder man - moet de provincie aan de 250 megawatt vasthouden. Er zouden in Zeeland voldoende plaatsen zijn waar windmolenparken geconcen treerd kunnen worden. Dat stand punt van Middelburg blijkt in de praktijk echter op weerstand te stui ten bij de Zeeuwse gemeentebe stuurders. Tholen bijvoorbeeld wil grote aantallen windmolens alleen langs de Oesterdam, omdat ze elders aantasting van het landschap vreest. Naar de effecten op het milieu van grote windparken binnen- en buiten dijks wordt nog onderzoek gedaan. Aangaande milieurendement op energiegebied stelde mevr. Polder man voor, het midden- en kleinbe drijf als doelgroep te nemen. Het geld dat deze bedrijven aan Delta Nutsbedrijven betalen voor het milieu-actieplan, zou door het nuts bedrijf aan daadwerkelijk projecten voor deze sector besteed moeten worden. Een fusie van Delta met de Noord- Brabantse Pnem en het Limburgse Mega komt er voorlopig niet. Dat standpunt van gedeputeerde staten krijgt de steun van provinciale sta ten. "De VVD vindt dat Delta zijn sterke troeven moet benutten. Gas, water en elektriciteit en kabeldien sten samen in een breed diensten pakket voor de klanten. Kiezen dus voor Zeeuwse werkgelegenheid", zei mevr. Polderman vrijdag. CDA- woordvoerder S. Buijs daarentegen stelde zich aanmerkelijk kritischer op. De drie energiebedrijven werken al langere tijd samen, maar een definitief samengaan ziet Delta niet zitten. Waarschijnlijk verdwijnen daardoor 200 van de 400 banen in Middelburg en nog eens 40 bij Zekatel. De energie-activiteiten zouden namelijk in Den Bosch geconcentreerd worden en de kabel en telecommunicatie-activiteiten in Limburg. Voor Delta zowel als de provincie (grootaandeelhouder met 50% van de aandelen) wegen de nadelen van de fusie zwaarder dan de voordelen. Van de drie partners is Delta bijvoorbeeld de enige die drinkwater levert; de twee andere zien dat ook in de toekomst niet als taak, ze willen die bij Delta slechts gedogen. Wèl willen Pnem en Mega de telecommunicatie en afvalver werking verder uitbouwen (maar géén afvalwater, waar Delta juist voor voelt). In één holding voor energiedistributie zullen de Brabant se aandeelhouders volgens Delta de boventoon voeren. Maar door nu af te haken, wordt aansluiting bij Pnem/Mega in de toekomst niet uit gesloten, meent de provincie. THOLEN t/m nov. Schilderijen mevr. M. Lig- tendag-Quist, Bibliotheek. 29 nov. Uitvoering 95-jaar Olympia, Meulvliet 19 u. 29 en 30 nov. Vogeltentoonstelling Vogelvreugd, Meulvliet vr 19-22 u. en za 13-22 u. 4 dec. Bingo Anbo, zaal Schutters hof 14 u. 7 dec. Puzzel-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19.30 u. 13 dec. Cabaretprogramma 'Het podiumbeest is terug' door Jeroen van Merwijk, Meulvliet 20.15 u. 14 dec. Kerstmarkt met concerten, Meulvliet 10-21 u. 14 dec. Vogeltellingen door natuur- vereniging aan Schelde-Rijnkanaal, vertrek Markt 8.30 u. 17 dec. Anbo maakt kerststukjes, zaal Schuttershof 14 u. 18 dec. Kerstliturgie NCVB, Visnet 19.30 u. 19 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, gebouw Protestantenbond 19 u. 20 dec. Kerstconcert Concordia, Meulvliet 20 u. 20 dec. Kerstmaaltijd Anbo, Visnet 16 u. 28 dec. PTT-vogeltelling SOVON door natuurvereniging, vertrek mo len De Hoop 8.30 u. OUD-VOSSEMEER 28 nov. Anbo viert 45-jarig bestaan, Vossenkuil 14-20 u. 30 nov. Kaartavond vv Vosmeer, Hof van Holland 20 u. 13 en 14 dec. Kerstmarkt, Vossen kuil. 14 dec. Mid-winter wandeltocht, start Hof van Holland vanaf 9 u. 18 dec. Kerstviering Anbo, Vossen kuil 14.30 u. 23 dec. Kerstdiner AVB met verlo ting, Vossenkuil 19 u. 28 dec. Snerttocht wsc Vosmeer, start Hof van Holland. SINT-ANNALAND 21 dec. Kerstconcert Accelerando, Sakofahal 19.30 u. 21 dec. Thoolse tafeltenniskam pioenschappen, Wellevaete 9 u. 27 dec. Kerstconcert Berdien Sten- berg, Wellevaete 20.15 u. STAVENISSE 20 dec. Jeugddisco voor kinderen 6 t/m 15 jaar, De Stove 19.30-23 u. SINT-MAARTENSDIJK 30 nov. Snuffel- en rommelmarkt, Haestinge 10-16 u. 14 dec. Kerstzang- en orgelavond, Maartenskerk 19 u. 16 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Haestinge. 17 dec. Kerstviering Anbo-soos, Haestinge 14-18 u. 21 dec. Volkskerstzangdienst, Haes tinge 20 u. 26 dec. Kerstviering eenzamen en alleenstaanden Anbo, café Smerdiek 14-18 u. SCHERPENISSE 30 nov. Ruiteravond Eendrachtrui- ters, Holland Huis 19.30 u. 18 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Holland Huis. POORTVLIET 30 nov. Intocht sinterklaas. 13 dec. Optreden Smalstads Man nenkoor, 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 17 dec. Kerstzangavond jeugdkoor Van Knop tot Bloem, De Wimpel 19.30 u. 19 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Wimpel 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m 5 jan. Beeldententoonstelling in Markiezenhof én Golden Tulip- hotel aan Binnenschelde t/m 12 jan. Expositie grafisch en keramisch werk van 6 Belgische kunstenaars, kelder-galerie 't Lieve- vrouwke. 28 nov. Muziektheater "Poetry' door Intermezzo Group, De Maagd 20.15 u. 29 nov. 'Verdi-requiem' doorTrans- sylvaans Filharmonisch koor en orkest, De Maagd 20.15 u. 30 nov. t/m 19 jan. Expositie gra fisch werk Reinder Hofman, Mar kiezenhof. 1 dec. Familievoorstelling 'Oliver Twist' door Introdans, De Maagd 14.30 u. 3 dec. Cabaret 'Frisse Warmte' van Paul Haenen, De Maagd 20.15 u. A dec. Concert Frans Bauer, De Maagd 20.15 u. 10 dec. Rockmusica! 'Hair' door Broadway Musicalcompany New York, De Maagd 20.15 u. 12 dec. Cabaret 'Purper II' door Pur per, De Maagd 20.15 u. 14 dec. Opera 'Nabucco' door staats- opera van Rousse, De Maagd 20.15 u. 17 dec. Gospelconcert 'The Glory of Gospel', De Maagd 20.15 u. 21 dec. Kerstconcert door Capella Minsk, De Maagd 20.15 u. 27 dec. Ballet 'De Notenkraker' door koninklijk ballet van Vlaanderen. De Maagd 20.15 u. 29 dec. Jeugdmusical 'Rats door stichting jeugdmusical Amsterdam, De Maagd 14.30 u. filni+++film+++fïlm+++film ROXY 1: De Klokkenluider van de Notre Dame - do, vr, ma en di 19 u., za 14, 16.15 en 19 u., zo 14en 16.15 u., wo 14 u. Sleepers - do, zo en wo 20 u.,vr en za 21.30 u. ROXY 2: The Cable Guy - vr 18.45 en 21.30 u.,za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. II Posti- no - zo t/m wo 20 u. CINEMACTUEEL 1: Fled - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The Hunch back of Notre Dame - do en ma t/m wo 20 u., vrt/m zo 18.45 en 21.30 u. De Klokkenluider van de Notre Dame - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. CINEMACTUEEL 3: The Nutty Professor - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Filmclub Cinema Paradiso: Brothers McMullen - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz De 36-jarige R.A.C. uit St. Maar tensdijk zit nog steeds in voorarrest, nadat er in zijn schuur in het Uiterst Nieuwland op 10 oktober een xtc- productielijn werd aangetroffen. Hij kan maximaal drie keer dertig dagen worden vastgehouden en die tijd heeft de politie nodig voor het onderzoek. "We gaan gestaag ver der", aldus een woordvoerder van de afdeling georganiseerde criminali teit van de Brabantse politie. Het centrum van het netwerk ligt name lijk in en rond Breda. "De verdere analyse van de sporen vergt veel langer dan we eerst dachten. De man uit St. Maartensdijk is daarbij een kleine schakel in het geheel, maar zijn aandeel droeg wel een serieus karakter", aldus de politiewoord voerder. Inmiddels is de 27ste aan houding verricht, een 28-jarige man uit Breda, die in eerste instantie al was verhoord, maar later weer op vrije voeten werd gesteld. Uit het verdere onderzoek bleek echter, dat hij zich aan meerdere misdrijven heeft schuldig gemaakt. Ook de wapenleverancier van de bende, een 52-jarige man uit Kaatsheuvel, is in hechtgenis genomen. Van de 27 ver dachten zitten er nog 12 in voorar rest, onder wie de man uit St. Maar tensdijk. Op de apparatuur in zijn schuur is o.a. de 44 kilo xtc poeder vervaardigd, die eind oktober op de voormalige vuilstortplaats van Oos terhout werd aangetroffen. De cri minele groepering hield zich bezig met de productie, handel en uitvoer van verdovende middelen (voorna melijk xtc), ripdeals, ontvoeringen en gijzeling. Ook was er sprake van verboden bezit van illegale wapens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 23