Uitslaande brand vernielt schuur van manege Vosmaer aan Zeedijk Teveel geluid kost café twintig mille lil 02 'Het gaat er om de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen' AJP krijgt de tram als kunstwerk kerstcollectie AL 52 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Bond tegen het vloeken maakt een cd imabo Vier paarden van Wilna van Engelen met moeite gered u Ad Style Tj. J. Heijboer onderscheiden met dr. C.J. Leenepenning Geen wanklank gehoord over Paul Elstak u n g <X-\o Donderdag 28 november 1996 53e jaar; Daar kun je op bouwen Een uitslaande.brand in een schuur van manege Vosmaer heeft voor enkele tonnen schade veroorzaakt. Maandag avond brandde de schuur van Wilna van Engelen aan de Zeedijk 3a in Oud-Vossemeer volledig uit. De negen paarden in de schuur werden gered. Voor vier van de die ren werd de brand bijna noodlottig; zij konden ternau wernood door de brandweer uit de schuur gehaald wor den. Bij de reddingspogingen kreeg ook de manegehoud ster giftige rookdampen binnen; zij moest zich de vol gende dag onder doktersbehandeling stellen. De ManIk sta met rug tegen de muur Elke keer dat bij café Havenzicht in Sint-Annaland meer geluid wordt gemeten dan is toegestaan, krijgt eigenaar B. de Man 5000 gulden boete. Inmiddels moet hij al 20.000 gulden aan de gemeente betalen. "Ik sta met de rug tegen de muur", zegt de ondernemer, die van niemand de garantie krijgt dat geluidswerende maatregelen een oplossing bieden voor de overlast. Daarom heeft hij besloten voortaan op zaterdagavond geen gabber-house- muziek - die een doordringende dreun produceert - meer te draaien. Thoolse middelbare scholieren zouden, zo is De Man ter ore gekomen, inmiddels een handtekeningen actie zijn begonnen om de uitbater van hun favoriete uit- gaansstek te steunen. Ton investeren Deze week Hij zit zich alweer voor te bereiden op het spelen van een nieuw slachtoffer. Dit keer is hij en zijn kring gevraagd om drugsverslaafden uit te beelden. Tj.J. Heijboer van de kring Noord-en Midden Zeeland van de landelijke orga nisatie tot uitbeelding van slachtoffers (Lotus) draait er zijn hand niet voor om, maar beseft dat het wel wat anders is dan het spelen van iemand met een gebroken been. Gewend aan bloed Eerste in Zeeland Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers f 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vier kunstenaars buigen zich mo menteel op uitnodiging van de gemeentelijke kunstcommissie over een kunstwerk voor Anna Jacoba- polder. Het thema dat is gekozen, is de tram. En dat in de breedste zin van het woord. Het kunstwerk zal geplaatst worden op het plein bij Ons Dorpshuis. Het wordt volgend jaar juni onthuld, tijdens de festivi teiten rondom het 150-jarig bestaan van Anna Jacobapolder. Bij de pro vincie is subsidie - maximaal 7500 gulden in de honorariumkosten - gevraagd. Van 1900 tot de watersnood van 1953 exploiteerde de RTM een tramverbinding tussen Steenbergen en het veer bij Anna Jacobapolder. Slechts de enorme aantallen kiezel stenen in de bodem op de plaats van het toenmalige baantraject herinne ren nog aan dit vervoermiddel. Burgemeester H.A. van der Munnik zei er maandagavond in de Thoolse gemeenteraad geen spijt van te heb ben, dat hij vergunning had verleend voor het optreden van Paul Elstak in de Wellevaete te St. Annaland. Hij had zich zelf vrijdagavond twee keer op de hoogte gesteld door aan het begin en midden op de avond, aan de achter-, zij- en voorkant de situatie te bekijken en te beluisteren. De burgemeester zei zich te oud te voelen om nog naar binnen te gaan, zoals de jongere SGP-raadsleden K.A. Heijboer en A. Kersbergen, samen met diaken G.D. Roeland van de Gereformeerde Gemeente, wel hadden gedaan. "Onder leiding van een lid van de beheerscommissie heb ik kennis genomen van het pro gramma en hierdoor is mijn bezorgdheid over het ware welzijn van onze jeugd alleen maar toegeno men", merkte Heijboer in de gemeenteraad op. "Ik heb geen wan klank gehoord", antwoordde de bur gemeester. "Ik ben niet gebeld en et is geen enkele verstoring van de openbare orde geweest. Er is ver gunning gegeven voor een disco avond en het was dan ook beslist geen house-party, 't Was alleen wat andersoortige muziek", zei de bur gemeester, die bijval kreeg van PvdA-raadslid mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. "Mijn kinderen zijn er geweest en ze hebben ervan genoten. Ik vond het een heel fijn initiatief van de beheerscommissie." Desgevraagd zei de burgemeester dat hij steeds kritisch zal kijken naar evenementen met meer dan 500 bezoekers binnen de bebouwde kom. Hij had de beheerscommissie van de Wellevaete ook nog nadere voorwaarden opgelegd om voldoen de nooduitgangen te hebben bij eventuele calamiteiten. Pagina 5: Paul Elstak stelt geduld van house-fans zwaar op de proef. De werkgroep Tholen en Sint-Phi- lipsland van de Bond tegen het Vloeken heeft als eerste afdeling van de landelijke bond een eigen cd gemaakt. De geluidsdrager heeft als titel 'Misbruik geenszins de Naam des Heeren' en bestaat uit niet-rit- misch gezongen psalmen opgeno men in de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen. De cd is bij de bond te bestellen op tel. 672444. Binnen het bestuur van de werkgroep is B. 't Hart uit Tholen gestopt en zijn plaats werd ingenomen door J. Aamoudse uit Oud-Vossemeer (leraar aan de Rehobothschool in Stavenisse). een klasse apart SHOWROOM Geopend Ma 13 00 - 17.30 uur Di. t/m Do 08.30- 17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 uur Zaterdag 09.30 - 17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr 07.30 - 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur Brandweerlieden dragen dinsdagmorgen een kluisje weg uit de schuur die al voor een deel is afgebroken. 1 De gedupeerde eigenaresse was ver zekerd maar heeft de paardrijlessen voorlopig moeten staken als gevolg van de brand. Verschillende mensen boden dinsdag en woensdag aan om de negen paarden elders te stallen, maar Van Engelen overweegt boxen te huren die in de manege geplaatst kunnen worden, zodat haar lespro gramma hervat kan worden. De technische recherche stelde woens dagochtend een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Van Enge len zelf vermoedt dat kortsluiting de oorzaak is geweest. De brandweer was de hele nacht bezig met blussen. Omdat de schuur vrij stond en er geen wind was liepen de woningen, de andere schuur en de binnenmane- ge geen gevaar. Wel werden uit voorzorg veertien paarden uit de belendende schuur gehaald en naar de binnenmanege overgebracht. Van Engelen ontdekte zelf de brand. Hoe laat het toen was kan ze niet zeggen: "Ik dacht zelf dat het kwart over tien was, maar mijn buurvrouw zei dat het nog maar kwart voor tien was." Toen ze vanuit haar woning naar buiten keek zag ze de vlammen al uit de schuur slaan. Haar vriendin belde het alarmnummer. Bij de poli tie kwam de melding om 22.16 uur binnen. Wilna rende naar buiten en bevrijd de eerst de paarden die in de schuur in de boxen stonden bij de deur. "Een paard kon mijn vriendin pak ken, de rest hebben we laten lopen. Maar de vier andere paarden konden we niet wegkrijgen. De stal tegen over hen brandde al. Je zag niks meer van de rook." Ook de inzet van eigen blusaparatuur mocht niet ba ten. "We hadden twee poederblus- sertjes om de rook weg te krijgen, maar die zijn zo leeg." Volgens Van Engelen hebben de paarden ongeveer drie kwartier in de rook gestaan voordat de brandweer de dieren kon ontzetten. "Er is een dappere brandweerman geweest die zelf naar binnen is gegaan met een helm en een masker en die het dier naar buiten heeft gebracht. Dat was gevaarlijk want er kwam vanalles naar beneden. VERVOLG OP PAG. 15 Volgens De Man speelt het pro bleem uitsluitend op zaterdag, en dan nog alleen tussen elf en twee uur 's nachts. Na elf uur mag, zo staat in de milieuvergunning, de geluidsbe lasting buiten maximaal 25 decibel zijn. De afgelopen vier zaterdagen is het dubbele gemeten. In augustus waarschuwde de gemeente De Man in een brief naar aanleiding van ont vangen klachten, dat elke overtre ding hem op een dwangsom van 5000 gulden zou komen te staan. Inmiddels dus 20.000 gulden. "Voorlopig heb ik die niet", reageert de Sint-Annalander gelaten. "De burgemeester verkeert in de veron derstelling dat ik die vijf mille elke zaterdag verdien. Nu, dat zou niet verkeerd zijn." De norm van 25 decibel is te scherp, vindt De Man. "Als wij praten is dat al een niveau van 50 tot 60 decibel. En een machinewerkplaats bijvoor beeld mag 85 decibel hebben." Vol gens hem komen de klachten maar van een paar buurtbewoners. En over de manier waarop door de gemeente gemeten wordt, heeft hij zijn bedenkingen. "Drie weken gele den speelde in De Gouden Leeuw een bandje en dat moest ophouden zodat er bij mij gemeten kon wor den. Zö gevoelig is die apparatuur." Het steekt de horeca-ondememer dat hij op dit ene aspect wordt aan gepakt, want alle andere voorwaar den uit zijn vergunning zijn tip-top in orde. "Elf jaar geleden heb ik alle vergunningen voor mijn zaak gekre gen, maar toen speelde dit nog niet. De regelgeving wordt aangescherpt en als ondernemer moet je maar pro beren om aan al die gekke verzinsels te voldoen. Maar in de Tweede Kamer heeft Van Erp al gezegd dat de regelgeving haar doel voorbij schiet." Drommen Thoolse jongeren zoeken elk weekeinde in Havenzicht hun vertier. Bij hen is de hardcore muziek populair. Door die niet lan ger te draaien, hoopt De Man de overlast te beperken. Op last van de gemeente liet hij eerder een akoe stisch onderzoek doen, wat hem 7500 gulden kostte. En een oplos sing biedt dat volgens hem niet. "Ik zou een ton moeten investeren in isolerende maatregelen. Maar nie mand, zelfs TNO niet, kan me garanderen dat het afdoende zal zijn." Ondanks dat steekt de Sint- Annalander nog steeds zijn licht op bij diverse aannemers. Hij denkt dat het manco in de kap van zijn pand zit. "Als horeca-ondernemer moet je toch kunnen werken", verzucht De Man. Over de opgelegde dwang sommen is een gemeentewoord voerder duidelijk: "Als hij niet betaalt, dan komt de deurwaarder langs." Thoolse inbreng in bestuur Zeeuwse Eilanden in de toekomst gehalveerd Paul Elstak stelt geduld van house-fans zwaar op de proef Demagogie en gouden eikel bij diepvriescontainer vishandel Deurloo Sint-Annalandse buschauffeur L.M. Smits krijgt enkeltje op de vut-expres Kruising tussen ja-knikker en hengel nieuw alternatief voor visserij Roemloos einde Sint- Annalandse toren uit 1899 Oud-Stavenissenaar wint Hoogovensprijs He* Spelletjes doen en voorlezen bij logopediste voor goede taalontwikkeling Intraco/AVC houdt door simpele winst aansluiting met de top Vossemeerse keurmeester valt zelf in de prijzen bij duivenclub HET IS OPVALLEND HOEVEEL MEN MOET WETEN, EER MEN WEET HOE WEINIG MEN WEET Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Exclusieve Alleen bij: 1 e etage Voorstraat 5-7, St. Annaland. Tel. 0166-652798 Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 "Daar zal ik wat meer achtergronden van moeten weten", zegt hij, "het is bedoeld voor docenten van middel bare scholen in Middelburg. Dat is toch weer wat anders dan de EHBO waar je hoofdzakelijk voor speelt. Bij een drugsverslaafde gaat het om gedrag, niet om letsel." De 60-jarige Sint-Annalander werd zaterdag in Wemeldinge voor zijn inspanningen voor de Lotus onder scheiden met de dr. C.J. Leenepen ning. Dat gebeurde tijdens het 25- jarig jubileum van de Lotus-kring waarvan Heijboer vanaf 1974 voor zitter is. Hij kreeg de hoogste onder scheiding binnen de Lotus van secretaris Burlage van de landelijke raad. De kring telt 34 gediplomeerde Lotusslachtoffers. Op twee na en hijzelf) allemaal opgeleid door Heij boer die ook al 22 jaar studieleider is. Nu zijn er 13 in opleiding en dat is de laatste groep die Heijboer voor zijn rekening neemt. "Nog twee jaartjes en dan is deze groep klaar, dan vind ik het genoeg. Het wordt tijd voor wat jonger bloed. Elly Tuinman uit 's Gravenpolder gaat het overnemen." Het uitbeelden van slachtoffers heeft binnen maar ook buiten de EHBO-kringen de laatste jaren een grote vlucht genomen. De Lotus slachtoffers worden meer en meer gevraagd, 's avonds maar ook over dag; bij rampenoefeningen, op bedrijven en op scholen. "Het gaat erom de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen, met het letsel maar ook in de enscenering. Het is zaak dat een EHBO'er dan de goede diagnose stelt en de eerste hulp kan bieden. Vroeger was het in de oplei ding zo dat een slachtoffer op een bank met een gebroken been gewoon lag te lachen. Het was altijd goed wat je deed. Nu wordt alles zo echt mogelijk gemaakt." Vorig seizoen (oktober tot juni) tra den in totaal in de kring (Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duive- land, Walcheren en Noord-en Zuid- Beveland) zo'n 1300 Lotusslacht offers op bij 483 verschillende evenementen. Bij EHBO-examens wordt er steevast van Lotusslacht offers gebruik gemaakt, maar ook onder invloed van de wet op de ar beidsomstandigheden wordt steeds meer een beroep op de kring van Heijboer gedaan. Bij de oefeningen zorgen de Lotus slachtoffers voor een keur aan let sels: gebroken arm, een bloedende snijwond in het hoofd, een hersen schudding, een afgerukte hand, een gebroken rugwervel, een schaaf wond op een elleboog, een hersen bloeding. Of iemand die in paniek is. De oefeningen van de EHBO met de Lotusslachtoffers zijn kleine toneelstukjes die ook bij de jeugd aanslaan. Veel kinderen van de basisscholen die een EHBO-cursus op school volgen, komen kijken. "Voor de jeugd is het ook goed. We laten ze zien hoe de wonden worden gemaakt. Ze raken gewend aan bloed of aan iemand die in paniek is. Daar moeten ze doorheen zien te prikken." Het uitbeelden van slacht offers is over komen waaien uit Engeland. Daar werden op het eind van de Tweede Wereldoorlog ver pleegsters opgeleid met behulp van gespeelde slachtoffers. In 1968 werd een Nederlandse organisatie op po ten gezet. In 1973 haalde Heijboer samen met G.A. Heyboer de aante kening en sindsdien is hij onafge broken actief op dit terrein. Behalve kennis van de letsels is ook een zeker toneeltalent meegenomen. Het maakt het geheel echter. "Huisarts Van der Eist heeft wel eens gezegd: jullie zijn nog beter dan de spelers van het Amsterdams Toneel. Die weten wat de tegenspelers gaan zeg gen, jullie weten het nooit. Je moet inderdaad maar afwachten wat een EHBO'er met je gaat doen." In de enscenering probeert Heijboer regelmatig EHBO'ers op een dwaal spoor te brengen. "We hebben eens een keer iemand uit laten glijden over een appel. Het slachtoffer bleef liggen. De EHBO'ers dachten aan verslikking omdat dit onderdeel al een hele tijd niet was behandeld. Ze begonnen het slachtoffer te keren en op de rug te slaan maar de man had een gebroken rugwervel. Er zitten steeds addertjes onder het gras. Daarom blijft het Lotuswerk zo mooi." De opleiding tot Lotusslachtoffer duurt 3 jaar en kost 750 gulden. Met reisgeld &1 gauw 1000 gulden. Bijna alle EHBO-afdelingen zijn donateur van de kring. Voor 55 gulden heb ben ze recht op twee optredens met twee Lotusslachtoffers of één keer met zes. De Lotusleden rekenen alleen kilometervergoeding, treden ze overdag op dan worden er onkos ten in rekening gebracht. Het is de eerste keer dat de penning in Zeeland aan iemand wordt toege kend. Landelijk zijn er negen uitge reikt. Heijboer is er trots op. Zelf reikte hij zaterdag als rayonvoorzit ter een gouden speld uit aan groeps- coördinator J.J. van Overveld die twintig jaar voor Lotus actief is. Vanaf 1975 is Heijboer lid van de rayon- en de landelijke raad en sinds 10 jaar lid van de commissie voor onderscheidingen. "Ik vind het fijn om te doen. En ik ben er dankbaar voor. Het geeft invulling aan de tijd." Heijboer was tot 14 jaar gele den vitrinebouwer. Een hartinfarct noodzaakte hem zijn werk op te geven. "Je miste het contact met de mensen. Ik heb een paar maanden aan een modelbootje geknutseld, maar dan sprak je met niemand." Heijboer voorziet dat de vraag voor optredens nog zal toenemen. "Ik denk dat we naar de 500 of 600 per jaar gaan. Daar ben je dan als bestuur druk mee bezig. Het is het waard." Waard omdat het bieden van eerste hulp nodig blijft, vindt Heijboer. "Het komt regelmatig voor dat EHBO'ers optreden bij buren of op straat. Het komt vaker voor dan men denkt. We hebben overal verbandposten en bij onge vallen passen we reanimatie toe. Het lukt niet altijd maar je laat toch aan de naasten zien dat er in elk geval wat gedaan wordt. Als EHBO-er heb je al een kleine tik omdat je din gen gaat doen, die je niet hoeft te doen. Als Lotusslachtoffer heb je een grotere tik omdat je dingen gaat uitbeelden die je zelf nooit wil over komen." Tj. J. Heijboer uit Sint-Annaland kreeg de penning wegens zijn inzet voor de Lotus. k

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1