Keurmeester zelf in de prijzen en melker voor 2e keer winnaar Vuurbelasting was gigantisch 'Feest bij rijk is treurnis gemeenten Brandweer wacht met aanpassen alarmering Provincie bepaalt standplaats ambulance BOV-trofee voor Hemi Krappe winst voor Emergo Vijf judoka's in de prijzen te Steenbergen De Dolfijn '92 legt beslag op de eerste plek Samenwerking kwijtschelding is uitgesteld Donderdag 28 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 P. Hage in wedstrijd Zeeuws-Vlaanderen Tentoonstelling postduivenvereniging De Zwaluw Oud-Vossemeer Voor het tweede achtereenvolgende jaar is J.A. Capelle in de prijzen gevallen op de tentoonstelling van postdui venvereniging De Zwaluw uit Oud-Vossemeer. Deze keer had hij de mooiste duivin. A. van Daalen, zelf ook keurmeester, deed voor het eerst sinds jaren weer mee aan de tentoonstelling en bracht de mooiste doffer in. Andersom Kanshebbers Uitslagen Tholen en St.Philipsland andere frequentie De brand bij manege Vosmaer aan de Zeedijk bij Oud- Vossemeer was maandagavond vanaf Sint-Philipsland goed te zien. De blusgroep van Sint-Philipsland had graag meegeholpen met het bestrijden van de vuurzee op een steenworp afstand maar voor Oud-Vossemeer geldt dat het korps Tholen als eerste uitrukt. Diep ingeademd Kraan ingezet Thoolse raad neemt 16 december beslissing De besluitvorming over de toekomst van de Thoolse ambulance op gemeentelijk niveau' is maandagmiddag 16 december. Gedeputeerde staten van Zeeland bepalen ech ter de standplaats. Voordat de huidige vestiging St. Maar tensdijk gewijzigd wordt in Tholen zal er overleg met de gemeente plaatsvinden. Niet op tijd Raad bezorgd over korting achteraf Vijf leden van de centrale judovereni ging eiland Tholen (CJET) behaalden zaterdag een ereprijs op een internatio naal judotoernooi in Steenbergen. Judo club Michigami uit Steenbergen tekende voor de organisatie in samenwerking met de culturele judo jiu-jitsu federatie. Aan het toernooi namen 360 judoka's deel uit Nederland, België, Frankrijk en Enge land. De CJET boekte succes. Marcel Poot uit Sint-Maartensdijk werd eerste in de klasse tot zestig kilogram. Zijn plaats- genote Heidi Hartog werd eveneens win naar in de klasse tot 55 kilo. Tweede in de klasse tot zestig kilogram werd Ilonka van Vossen uit Stavenisse. Sandra West dorp uit Sint-Annaland en David van Esch uit Scherpenisse werden derde in respectievelijk de klasse tot 45 en tot twintig kilogram. Kim Heijboer uit Sint- Annaland viel net buiten de prijzen. De CJET doet op 22 december mee aan een kersttoernooi van judoclub Yoshi uit Bergen op Zoom. Op 25 januari houdt de Thoolse vereniging zelf een toernooi om tien uur in Haestinge. Korfbal Emergo heeft tegen het altijd lastige Vios uit Numansdorp een krappe 5-6' overwinning geboekt. Bij de Thoolse korfbalclub kwam zaterdag alleen het eerste team in actie en dat trad aan met drie invallers: Jaco van Dis, Jasper v.d. Linden en Patricia Pelgrim. Zij vervin gen Martijn Spruijt, Ad en Irene Farla. In de eerste helft was er sprake van een fel le wedstrijd waarin Emergo veel kansen kreeg, maar er slechts twee benutte. Vios miste één strafbal en Emergo twee. Manon Terlouw en Jan Duine zorgden voor de 0-2 ruststand. In de tweede helft ergerde de thuisclub zich aan de scheidsrechter en ging onsportief spelen. Emergo bleef rustig en kreeg opnieuw scoringskansen. Het won verdiend door treffers van Marco v.d. Hoek (2x), Jan Duine en Jasper v.d. Lin den. Fred van 't Veld debuteerde bij de Tholenaren, hij verving de geblesseerde Van Dis. Programma 30 nov.: Emergo 2-Kievi- ten 2 15.05 u., Emergo B-Vios 14.05 u., Emergo C-DSO 13.05 u., Good Luck- Emergo D 11.05 u. Alle thuiswedstrijden worden in Meulvliet gespeeld. Atleet Piet Hage uit Scherpenisse nam het afgelopen weekeinde deel aan de Zeeuws-Vlaamse wegwedstrijd van Ter- neuzen naar Graauw. Het parcours was 25,5 km lang en de weersomstandighe den waren winters. Als enige Tholenaar deed Hage mee aan deze wedstrijd waar in hij uitkwam op de acceptabele tijd van 1.48.28 uur. Controles. Bij snelheidscontroles op de Halsterseweg te Halsteren werden maandag dertig bekeuringen uitgedeeld. De radarwagen postte van kwart over elf tot tien over twaalf. In die tijd passeerden er 922 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 km per uur. Tussen kwart voor vier en half vijf werden op de Steenbergseweg 731 voertuigen gecontroleerd waarvan er 51 te hard reden. De hoogste snel heid was hier 75 km per uur. De Dolfijn '92 is zondag in Kapelle eer ste geworden in de derde districtswed strijd. In totaal behaalden de Thoolse zwemmers 21 ereplaatsen en er werden achttien persoonlijke records gebroken. De uitslagen waren: MEISJES twaalf en dertien jaar. 50 m vrije slag: 1 Ingrid Bouten 53 sec. en p.r. 100 m rugslag: 2 Ingrid Bouten 1.31.2 min. en p.r. Tot vijftien jaar. 50 m vlinderslag: 1 Astrid Bouten 39,9 sec. Tot zeventien jaar. estafette 4 x 50 m vrije slag: 2 Coriene Bolier, Ingrid Bou ten en Saskia Bouten 2.25.3 min. Dames. Estafette 4 x 50 m wisselslag: 3 Astrid Bouten, Melanie v.d. Maas, Mireille v.d. Maas, Saskia Bouten 2.54.1 min. JONGENS twaalf en dertien jaar. 100 m schoolslag: 1 René van Oudenaarde 1.26.8 min. 100 m vrije slag: 2 René van Oudenaarde 1.14.2 min. Tot vijftien jaar. 100 m wisselslag: 1 Wemer de Viet 1.14.8 min. en p.r.; 2 Martijn v.d. Graaf 1.17.6 min.; 3 Pascal de Viet 1.19.5 min. 50 m vrije slag: 1 Wemer de Viet 29.6" sec.; 2 Martijn v.d. Graaf 30.5 sec.; 3 Pascal de Viet 31 sec. Estafette 4 x 100 m vrije slag: 1 Ruud Nelisse, Kevin Meijer, René van Ouden aarde en Martijn v.d. Graaf 5.22.6 min. Tot zeventien jaar. 100 m schoolslag: 2 Remco de Viet 1.23 min.; 3 Martijn v.d. Graaf 1.27.9 min. en p.r. 200 m vrije slag: 2 Remco de Viet 2.32.5 min. en p.r. Heren. 100 m vlinderslag: 1 Wemer de Viet 1.17.1 min. en p.r.; 2 Jean Philippe Paap 1.18.5 min. en p.r. 100 m vrije slag: 3 Jean Philippe Paap 1.05.4 min. Estafette 4 x 100 m wisselslag: 1 Pascal de Viet, Remco de Viet, Martijn v.d. Graaf, Wemer de Viet 5.19.8 min. Duivenrubriek Kampioenschappen De Zwaluw Sint- Maartensdijk. Hok aangewezen. VITESSE: H.T. van Hemert IJ. Wielaard 2; J. Lindhout 3; C.A. Rijnberg 4. MIDFOND: H.T. van Hemert 1; C.A. Rijnberg 2; J. v.d. Repe 3; comb. Ver maas en Zn. 4. DAGFOND: H.T. van Hemert IA. Bijl 2; comb. Vermaas en Zn. 3; C.A. Rijn berg 4. OVERNACHTFOND: A. Gebraad 1; A. Bijl 2; C. van Gorsel 3; J. Wielaard 4. JONG: J. Wielaard 1; H.T. van Hemert 2; C.A. Rijnberg 3; D. de Wilde jr. 4. NATOER: J. v.d. Repe 1; A.D. v.d. Ree 2; H. Rensink 3; L. Lindhout 4. GENERAAL: J. Wielaard 1; H.T. van Hemert 2; C.A. Rijnberg 3; comb. Ver maas en Zn. 4; A. van Gorsel 5- Hok onaangewezen. VITESSE: H.T. van Hemert 1J. Wielaard 2; J. Lindhout 3; C.A. Rijnberg 4. MIDFOND: J. Wielaard 1; C.A. Rijn berg 2; H.T. van Hemert 3; J. v.d. Repe 4. DAGFOND: J. Wielaard 1; H.T. van Hemert 2; comb. Vermaas en Zn. 3; C.A. Rijnberg 4. OVERNACHTFOND: A. Gebraad 1; C. van Gorsel 2; J. Wielaard 3; A. van Gor sel 4. JONG: J. Wielaard 1D. de Wilde jr. 2; H.T. van Hemert 3; C.A. Rijnberg 4. NATOER: H.T. van Hemert 1; J. v.d. Repe 2; A. Bijl 3; J. Wielaard 4. GENERAAL: J. Wielaard 1; H.T. van Hemert 3; C.A. Rijnberg 3; J. v.d. Repe 4; comb. Vermaas en Zn. 5. J.A. Capelle (links) had op de tentoonstelling van De Zwaluw in Oud-Vossemeer de mooiste duivin, terwijl A. van Daalen de fraaiste doffer inbracht. De Zwaluw in Oud-Vossemeer (er steren bekeek de 119 vogels - die in is namelijk een gelijknamige vereni ging in Sint-Maartensdijk) bestaat volgend jaar 75 jaar. De Zwaluw telt momenteel 38 leden waarvan 22 'vliegende'. Toch behoort de vereni ging daarmee niet tot de kleinste van de gemeente. Met 119 inzendingen van achttien deelnemers was ook de tentoonstelling heel behoorlijk be zet. "We zijn best tevreden. Maar het is wel zo dat je moet constateren dat de duivensport in het algemeen achteruit gaat. Dat is jammer, maar het is zo. Er vallen wel leden af, maar jeugd komt er nauwelijks bij", zegt secretaris P.F. Hommel. "En ik kan me dat ook wel weer voorstel len. Het is namelijk best een dure hobby. Je moet een hok bouwen dat al gauw een paar duizend gulden kost, dan je klok nog (ook zo'n dui zend gulden), het voer voor de vogels en je inleg voor de vluchten. Daarnaast moet je er veel tijd in ste ken. Veel jongeren gaan studeren of hebben andere hobby's. Dus die tijd ontbreekt. Maarzoals wij nu draaien - en we komen elk jaar nog zonder subsidies rond - mogen we niet kla gen." Keurmeester J. Roosendaal uit Hal zeventien klassen waren uitgezet en was tevreden. Vele kregen 91 punten of meer, een enkele bieef op 90,5 steken. Winnaars waren A. van Daalen met een doffer en J.A. Capelle met een duivin die beide 92,5 punt kregen. Dat is zo'n beetje het hoogste dat een postduif kan krijgen. Bij uitzonde ring worden er wel eens 93 punten toegekend, voornamelijk om een gelijkspel tussen twee duiven op te lossen. Capelle viel hiermee voor de tweede achtereenvolgende keer in de prijzen. Vorig jaar had hij de mooiste doffer. Capelle begon eigenlijk op een wat ongewone manier aan de duivensport. Menig maal nemen de kinderen de duiven van hun vader over, maar Capelle nam ze juist van zijn zoon over. "Vroeger hield ik wel een paar duif jes, maar dat was voor de aardig heid, niet voor de sport", vertelt Capelle. "Mijn zoon is echter in 1985 begonnen met duiven te hou den. Maar toen hij getrouwd was, konden de beestjes niet mee en ik heb ze toen (in 1989) overgenomen. Zo ben ik erin gerold." Capelle is een aanzienlijke duivenmelker met momenteel het respectabele aantal van 125 duiven op til. Dat hadden er wat meer kunnen zijn, maar het sei zoen verliep niet zo best. "Van de zestig jonge duiven heb ik er veertig verspeeld. En dat is toch wel heel erg veel", zegt Capelle. "Waar het aan lag? Ik zou het niet weten. Mis schien waren ze nog wat te zwak of heeft er een ziekte in het hok geze ten. Dat heb ik in ieder geval wel eerst helemaal leeggehaald en schoongemaakt." De winnende dui vin van Capelle is een zogenaamde 'vastzitter'. "Zij is afkomstig van kweker De Dooij uit Ossendrecht en ik durf haar niet te laten vliegen, want waarschijnlijk gaat ze dan direct terug", legt de Vossemeerder uit. "Dus gebruik ik haar om te kwe ken." De drie jaar oude duivin deed voor het eerst aan een tentoonstel ling mee. A. van Daalen was de tweede win naar met de fraaiste doffer. Hij is zelf ook keurmeester en dat was dan ook de reden dat hij de laatste jaren niet meer mee kon doen met de ten toonstelling van De Zwaluw. Van Daalen is het prototype van de dui- venliefhebber. Op 13-jarige leeftijd begon hij met de duivensport, aangestoken door zijn broer die deze hobby al langer had. Overigens betekent dat niet dat Van Daalen veel duiven heeft. "Nu heb ik er nog 32 zitten. Wat moet ik met 200 of meer duiven? Die moet je ook allemaal verzorgen. Nee, dat zou te veel worden", zegt de win naar. Hij weet als keurmeester goed welke duiven hij in moet zetten. "Daar krijg je dan wel kijk op. Als ik acht duiven inzet, wil ik niet zeggen dat ze alle acht prijs hebben, maar het zijn wel kanshebbers." En dat bewees Van Daalen ook, want van zijn achttal vielen er zeven in de prijzen. De uitslagen van de tentoonstelling waren: Oude doffers: 1 A. van Daalen (mooiste doffer); 2 L. Hoek; 3 J.A. Capelle; 4 J.A. Capelle; 5 H.T. van Hemert (De Zwaluw Sint-Maartensdijk); zeer eervolle ver melding F. Hommel; eervolle vermel ding F. Hommel. Oude duivinnen: 1 J.A. Capelle (mooi ste duivin); 2 A. van Daalen; zeer eervol le vermelding A. Capelle; eervolle ver melding Ramon Hendrikse. Jarige doffers: 1 H. Krijger (De Reis duif Scherpenisse); 2 A. Havermans; 3 A. van Daalen; 4 M. Meijer en Zn. (De Vredesduif Sint-Philipsland); 5 M. de Graaff; 6 D. Istha; zeer eervolle vermel ding P. Hommel; eervolle vermelding I.K. Berkeij. Jarige duivinnen: 1 A. van Daalen; 2 A. Capelle; zeer eervolle vermelding H. Krijger; eervolle vermelding H.T. van Hemert. Jonge doffers: 1 M. Meijer en Zn.; 2 J.A. Capelle; 3 A. van Daalen; 4 F. Hom mel; 5 H. Buitenhuis; 6 A. Havermans; 7 A. Havermans; 8 I.K. Berkeij; zeer eer volle vermelding C. Hommel; eervolle vermelding S. Vermaas en Zn. (De Zwa luw Sint-Maartensdijk). Jonge duivinnen: I A. van Daalen; 2 A. van Daalen; 3 M. Meijer en Zn.; 4 Ramon Hendrikse; 5 Roland Bosters; 6 J.A. Capelle; 7 A. Capelle; 8 S. Vermaas en Zn.; zeer eervolle vermelding M. de Graaff; eervolle vermelding P. Hommel. Late jonge doffers: I Ramon Hendrik se. Omdat het geen klein brandje betrof werd de blusgroep van Sint-Anna land ook ingeschakeld. Pas bij een grote brand zou Sint-Philipsland de Krabbenkreek over hebben mogen steken. "We zitten er maar vier minuten vandaan," zegt Arco Kunst van de Sint-Philipslandse blusgroep maan dagavond terwijl hij werkloos moet toezien hoe zijn Thoolse collega's druk in de weer zijn om de vlammen in de paardenstal te doven. "Vanuit Tholen duurt het langer om hier te komen. Dat systeem zou moeten veranderen. Er is al eerder over gesproken maar er is nog niets aan gedaan." De blusgroep uit Sint-Philipsland zat klaar om uit te rukken. De brand weerlieden waren juist in de kazerne teruggekeerd van een oefening (gevaarlijke stoffen) in Tholen onder leiding van J. de Feijter toen diens pieper afging. "Als ik daar niet gezeten had, had de groep het niet meteen geweten dat er brand was. De alarmering van Tho len en Sint-Philipsland is anders geregeld. Volgens de afspraken gaat Tholen eerst naar Oud-Vossemeer en dat heeft een reden," legt De Feijter uit. Volgens De Feijter is het korps van Sint-Philipsland bij de herindeling aan de lijst van de Thoolse korpsen toegevoegd en nog niet geïntergreerd omdat de brand weer de nieuwe gemeenschappelijke regeling voor 1997 afwacht. Wordt het Zeeland of blijft het Noord-Bra bant? "Als we bij Zeeland komen, zullen wij ons aan de Zeeuwse alarmering moeten aanpassen. Tot die tijd blij ven vfe de huidige praktijk volgen. Gaan we over naar Noord-Brabant, dan zullen we het systeem verder verbeteren. Zolang dat nog niet dui delijk is, blijft de regeling voortbe staan." In de regionale alarmcentrale in Roosendaal heeft elke straat op Tho len een nummer. Dat staat voor de blusgroep die uit moeten rukken. Het nummer van de Sint-Philipland- se brandweer is na de herindeling aan het Thoolse rijtje toegevoegd. Er is niet gekeken naar een andere indeling. Volgens De Feijter is het nu juist beter, dan wanneer Sint-Philipsland gealarmeerd zou worden. "We heb ben te maken met twee alarmerings systemen. Tholen wordt via een alarmfrequen tie opgeroepen, Sint-Philipsland via de mobiliteitsfrequentie. Als brand weerman heb je daar weinig bood schap aan als je het in je buurt ziet branden, dat snap ik ook wel, maar de centralist in Roosendaal moet dan twee verschillende handelingen verrichten. Dat vergroot de kans op fouten." De Feijter wacht nu op de beslissing van gedeputeerde staten van Zee land. "Als we bij Brabant mogen blijven gaan we het systeem verfijnen en zullen we er één alarmeringssys teem van maken. Als we bij Zeeland komen passen we ons aan. Omdat we niet weten waar we terecht komen hebben we er nog niets aan gedaan; dat zou alleen maar extra werk met zich meebrengen." De brandweerkorpsen van Tholen en Oud-Vossemeer zetten vier hoge druk- en negen lage drukspuiten in. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zelf had ik ook al een dakpan om mijn kop gekregen." Dat de paarden het gered hebben is volgens Van Engelen ook te danken aan het brandwerend plafond in de boxen. De paarden werden opgevangen en naar de binnenmanege geleid waar Van Engelen direct begon met het natspuiten van de dieren die brand wonden hadden opgelopen. De korpsen van Tholen en Sint- Annaland bestreden de vlammen van twee kanten met vier hogedruk en negen lage drukspuiten. Het water moest uit de watergang bij het gemaal gepompt worden, ongeveer 450 meter van de brand. De brand weer concentreerde zich eerst op de redding van de paarden. Officier van dienst G. Akershoek van de blus groep Tholen: "We zijn meteen met hoge druk op de boxen van de paar den gaan spuiten. We konden er niet zomaar bij vanwege de rook en de paniek bij de dieren. Ze hadden geluk dat ze nog een dak boven zich hadden want boven in de schuur brandde het al enorm." De dieren werden rond elf uur onderzocht door de dierenartsen J. Flameling, S. Jansen en een assis tente uit Steenbergen. Zij consta teerden brandwondjes bij verschil lende dieren. Om de pijn daarvan te bestrijden dienden de artsen injecties toe. Over de gevolgen van de rook en de bran dende deeltjes die de dieren hebben ingeademd, kon Flameling maan dagnacht nog geen uitsluitsel geven. "Die schade kan later optreden. De brandende stoffen zijn diep inge ademd. Juist omdat de paarden in paniek waren. Dat kan een longreac tie geven maar dat uit zich pas dagen later. Nu bestrijden we alleen pijn en paniek." De schuur met bakstenen muren was ooit in gebruik als aard appelopslagplaats en geïsoleerd met glasvezelwanden. Ook het dak bevatte brandbaar materiaal; behal ve het vele houtwerk was het dak onder de pannen met riet bekleed. Daarnaast was er hooi en stro opge slagen. Het onderkomen voor de paarden werd ook gebruikt als stal ling voor een caravan en als werk plaats; alle gereedschap waaronder elektrische boormachines gingen in de vlammen op. Ook de zadels van de paarden en het tuig gingen verlo ren. De paarden die de polder in waren gerend, werden door vrienden en buren gevonden aan de andere kant van de zeedijk en om kwart voor twaalf teruggebracht en in een wei tje gelaten. De dieren bleven onrus tig. Ook deze dieren werden onder zocht; tijdens hun vlucht liepen ze enkele schaafwondjes op. Akershoek: "Aan de schuur viel niets meer te redden. We zijn over gegaan op gecontroleerd afblussen, zoals ze dat noemen." Regelmatig laaide het vuur door het dak op en zette de omgeving in een rood licht. De brand was in de weide omtrek te zien. D e brandweer bleef de hele nacht bezig met blussen. "De vuurbelas ting was gigantisch vanwege die wanden met glasvezel die dertig centimeter dik waren. Om half drie is een deel van de korpsen naar huis gegaan en zijn er in totaal tien man achtergebleven." Dinsdagochtend werden de ploegen om acht uur gewisseld. "We hebben toen een kraan ingezet om de muren af te bre ken en het spul naar buiten getrok ken voor het nablussen. Ander ben je een week aan het nablussen." Dat maakten burgemeester H.A. van der Munnik en wethouder I.C. Moerland maandagavond duidelijk in de Thoolse gemeenteraad. Ver schillende fracties grepen de notulen van de vorige twee raadsvergaderin gen aan om de ambulance toch ter sprake te kunnen brengen, nadat het bestuur van de Thoolse ambulance stichting tevergeefs had geprobeerd nog een brief op de raadsagenda te krijgen. Dat was te laat gebeurd, meldde wethouder Moerland. Hij liet weten, dat de projectgroep Don op 5 december de laatste vergade ring houdt over de ambulancehulp verlening in Zeeland, inclusief Tho len. Op basis van dat eindrapport nemen g.s. een beslissing. "We moe ten ons sterk maken voor de beste keuze", zei Moerland. "Als het niets uitmaakt, wat de standplaats is, dan moeten we het zo houden." De burgemeester ging nader in op de uittreding uit de Zeeuwse gemeen schappelijke regelingen voor ambu lance en brandweer en de mogelijke verlenging van de huidige vrijstel ling, waardoor Tholen van de Bra bantse hulpdiensten gebruik kan maken. De Zeeuwse gemeenten moeten voor 5 december hun besluit op het provinciehuis deponeren. "Men zal niet op tijd klaar zijn", vreesde de burgemeester. "Daarom hebben we een dringende brief naar g.s. gestuurd om per 1 januari duide lijkheid te hebben. Driekwart van de gemeenten moet bij de brandweerre gio voor wijziging zijn en vermoe delijk wordt dat aantal niet gehaald. Bij de ambulance liggen de eisen anders: 50% van de gemeenten die 50% van de inwoners vertegen woordigen, dienen voor te zijn. Dat aantal kan wel gehaald worden, maar wij vinden dat brandweer en ambulance aan elkaar gekoppeld zijn. Voor toetreding tot het streek- gewest Brabant zouden we een extra raadsvergadering kunnen houden, als dat 16 december niet kan. Het streekgewest wil op de oude voet doorgaan, maar liever nog wil men dat Tholen toetreedt tot de Brabant se gemeenschappelijke regeling." De burgemeester zei dat de Zeeuwse brandweerregio wel akkoord wilde gaan met de uitzonderingspositie van Tholen, wanneer na 3 tot 4 jaar in plaats van 10 jaar de situatie her zien zou worden. "Daar kan Brabant geen chocola van maken en wij wil len ons niet op die termijn vastpin nen." Van der Munnik zei geregeld contact met de provincie te hebben over de ambulancekwestie. "We hebben in Middelburg ook nader overleg gehad en ons daarbij alleen luisterend opgesteld." Als er duide lijkheid is over de beslissingen in Middelburg, zal de fractievoorzit ters om advies worden gevraagd, voordat de Thoolse raad 16 decem ber de knoop doorhakt, zo hoorden de drie medewerkers van de ambu lance op de publieke tribune. "U concludeert terecht dat wanneer het feest is bij het rijk, het treurnis is bij de gemeenten." Die fraaie uitdrukking bezigde hoofd middelen F.W. Keur vrijdagmiddag in de commissie financiën. Daar werd bezorgdheid geuit over het rijksbeleid, om wanneer Den Haag minder uitgeeft dan begroot, dit door te berekenen naar het gemeentefonds. Gemeenten worden daardoor achteraf geconfronteerd met lagere rijks bijdragen. "Daarmee wordt het gemeentefonds een open-eindregeling. Dat is een grote onbillijkheid", zei CDA'er J. de Jager. Op grond van de septembercirculai re van het rijk wordt de uitkering uit het gemeentefonds aan Tholen voor dit jaar met 496.353 gulden ver laagd. Dergelijke afrekeningen maken het moeilijk om een exacte begroting op te stellen, vond M. Dij- ke (SGP). En VVD'er R. Raven- steijn wilde weten of ook de komen de jaren met zulke grote bedragen rekening gehouden moet worden. Uit mededelingen van minister G. Zalm van financiën kan afgeleid worden, dat Tholen rekening moet houden met een jaarlijkse korting van anderhalf tot twee ton, zei wet houder I.C. Moerland. Inmiddels buigt zich een landelijke werkgroep over deze problematiek, want alle gemeenten worden hiermee gecon fronteerd. En dat doordat er een con venant is gesloten tussen het rijk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Tholen hield er al een beetje rekening mee, en zette daar om uit het rekeningoverschot van vorig jaar 362.000 gulden opzij. Daarvan moesten tegenvallers in 1996, 1997 en 1998 opgevangen Een gezamenlijk kwijtscheldingsbe- leid van de Zeeuwse gemeenten en waterschappen op belastinggebied laat langer op zich wachten dan gedacht. De ondertekening van een convenant is vorige week niet door gegaan en daardoor zal de samen werking, zo verwacht de Thoolse wethouder I.C. Moerland, niet op 1 januari van start kunnen gaan. Door de vereniging van Zeeuwse gemeen ten is een werkgroep ingesteld die een aantal zaken nader gaat regelen met de waterschappen. "De water schappen vinden dat alle gemeenten eraan mee moeten doen. Dat is nog niet het geval en daardoor bestaat de vrees voor rechtsongelijkheid", lichtte de wethouder vrijdag toe in de commissie financiën. Diezelfde middag noemde voorzit ter W.A. Gosselaar van de Zeeuwse waterschapsbond op de jaarvergade ring van zijn organisatie een aantal factoren die de samenwerking bemoeilijken. "Zo worden nog ver schillende kwijtscheldingspercenta ges gehanteerd, nemen sommige gemeenten een afwachtende hou ding aan met de herindeling in het verschiet en willen de waterschap pen meer inzicht in de financiële gevolgen." Gosselaar gaf aan dat technisch en administratief de samenwerking geen probleem hoeft te zijn. Wat het kwijtscheldingsper centage betreft, de waterschappen zitten nu op 90 en de gemeenten op 95 of zelfs 100. De - minder draagkrachtige - bur gers worden de dupe van dit uitstel van de samenwerking, vreest Moer land. Het gezamenlijke kwijtschel- dingsbeleid moet betrekking hebben op de afvalstoffenheffing, het gebruikersdeel van de onroerende- zaakbelasting en het rioolrecht, de ingezetenenomslag en de verontrei nigingsheffing. worden. Voor dit jaar wordt er 164.709 gulden uit gepufimaar dan schiet er maar 50.000 gulden meer over. En omdat er in 1996 geen rekeningoverschot zal zijn. kan dit potje niet aangevuld worden. De rijksuitkering valt ook op een ander punt tegen, namelijk de aanpassing van bepaalde posten als gevolg van de gemeentelijke herindeling. Tho len komt niet in aanmerking voor een overgangsregeling en dat bete kent voor 1995 een gat van 173.000 gulden waarvoor dekking gezocht moet worden. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde nog aan de orde dat het rijk op iedere taak die het naar de gemeenten doorschuift een bezuiniging toepast. "Door zulke stunten kun je als gemeente in verle genheid gebracht worden." De minister heeft op dit vlak beterschap beloofd, zei Moerland. Directeur M. Koopman had er nog nooit van gehoord, maar de tiende BOV-trofee - een jaarlijkse prijs voor de beste ondernemersvisie - is toegekend aan zijn bedrijf Hemi b.v. te Halsteren. De onderscheiding is ingesteld door de Juniorkamer Roosendaal. Ze werd uitgereikt door burgemeester M. Marijnen tijdens een show in aanwezigheid van 500 tot 600 mensen. De voorselectie gebeurde door vijf accountants. Hemi was één van de drie genomi neerde familiebedrijven. De in win- kelinterieurbouw gespecialiseerde onderneming is in 1968 in Oud- Vossemeer opgericht door C. Koop man uit Sint-Maartensdijk, vader van de huidige directeur. Op dit moment werken er 80 mensen, waaronder 15 Tholenaren. Het bedrijf heeft pas een flink stuk uitge breid. De jury stelt dat de directie van Hemi er moderne opvattingen op na houdt over ondernemen en die visie in alle geledingen van het bedrijf heeft doorgevoerd. Ze geeft als voorbeeld de nota waarin de organi satiestructuur is vastgelegd en waar bij de meningen van het personeel een rol hebben gespeeld. Daarnaast is de marktstrategie consequent en goed onderbouwd. "Mede daardoor is het bedrijf uitgegroeid tot een moderne onderneming met een doortastend management en een vooruitstrevende marktstrategie, en tevens toonaangevend in zijn bran che", aldus de jury. Koopman ontving behalve de trofee - "die is voor iedereen in het bedrijf' - een kunstwerk, een ballonvaart in de zomer en kleding voor zichzelf en zijn vrouw. De ondernemer van Thoolse komaf zegt drie hobby's te hebben: zijn gezin, zijn werk en het leiden van voetbalwedstrijden. Hij fluit regelmatig in de eerste divisie en leidde Roda-Nec als zijn eerste duel in de PTT Telecompetitie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 15