Anna en Betsie Noom vonden open etalage eerst maar niks Maakster van kazuifels, albe en amict krijgt pauselijke medaille Reeks ongevallen op Thoolse wegen Het Wachtje Casper in Scherpenisse overgenomen door echtpaar Houtman Bodemsanering Danisco Foods juist uitgevoerd Scheepswerf Van Duivendijk op televisie Bedrijf beboet voor dodelijk ongeval in schip Mevr. J.P. van der Zande-Havermans vijftien jaar koster Donderdag 21 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 'Open de deur en kom binnen'. Dat was de tekst op de fol der die 39 jaar geleden in Scherpenisse werd verspreid voor de opening van de levensmiddelenwinkel Centra van de gezusters Anna en Betsie Noom aan de Kerk straat. Ter gelegenheid van de opening kregen de klanten bij aankoop van tien gulden aan boodschappen een 'grote orangeade koek van Peijnenburg' ter waarde van 88 cent. Nu kost zo'n kandijkoek 2,59. De prijzen veranderden, de winkel veranderde, de naam veranderde, het assorti ment breidde zich uit, maar de zusters bleven er al die jaren werken. Eerste diepvries Geen vers vlees Zondagsopening Een volslagen verraste mevr. J.P. van der Zande-Haver- mans kreeg zaterdagavond na de mis in de Rooms- Katholieke kerk in haar woonplaats Oud-Vossemeer de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Dit als waardering voor haar vele werk voor de parochie. Klederen Restauratie Enkele gewonden afgevoerd naar ziekenhuis Op de Thoolse wegen gebeurden deze week zes ongeval len waarbij acht voertuigen zwaar beschadigd raakten. Vier mensen moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Het slechte weer van de afgelopen tijd speelde soms een rol, maar in de meeste gevallen waren een te hoge snelheid of voorrangsfouten de oorzaak. Geen voorrang In boomgaard Achtervolging Betsie en Anna Noom (links) stoppen met de zaak. Kees en Petra Houtman (met tweeling Corné en Jacos) nemen het over. Tot het eind van deze maand als Kees en Petra Houtman uit Capelle aan de IJssel het roer overnemen. Nog een greep uit de openingsfolder in 1957: Spritskoek 50 cent, zoete wijn ƒ3,25, Betuwe jams, per pot, 61, 72 en 78 cent, Calvé pindakaas per pot 1 gulden. En zes rol closet papier kostte op 6 september bijna veertig jaar geleden 85 cent. Sparen kon toen ook al: voor vier paar nylons bijvoorbeeld, of voor een stofzuiger, een 15-delige cassette of voor een kinderfiets. De zegels waren niet gratis. Bij 1 gulden bood schappen kon de klant een zegel kopen voor tien cent. Toen de zussen de winkel begonnen waren ze jong: Anna was twintig, Betsie zeventien. "We vinden het na al die jaren wel mooi zo, "zegt Anna die het woord voert terwijl haar zus in de winkel klanten helpt. "De leef tijd gaat meetellen. We zijn van 's maandagsochtends half zeven tot zaterdag half zes bezig. Dan heb je ook nog de administratie en er moet toch elke dag eten en drinken op tafel staan. We hebben ook nog een taak in het huisgezin." De beide zus ters wonen in het ouderlijk huis naast de winkel met hun 90-jarige vader J. Noom, die 40 jaar geleden een van de vier schilders was in het dorp. Hij maakte het voor zijn doch ters mogelijk de winkel te beginnen door bij een openbare verkoping in hotel de Gouden Leeuw op 8 augus tus 1957 het hoogste bod te doen op de winkel van C. Bolier. "Ik was nog geen 21 jaar, dus ik mocht niet teke nen. Vader heeft de zaak voor ons gekocht. Het was een drogisterij en er werden kindersnoepjes en klom pen verkocht." De gezusters begonnen de zaak toen bijna iedereen in het dorp een eigen winkeltje had, zo lijkt het. "Er waren vijf bakkers en vier schilders. Het was winkeltje op winkeltje. Toen wij begonnen waren er 31 in Scher penisse." Ervaring in de midden stand hadden Anna en Betsie niet. Het enige wat ze zo nu en dan had den gedaan was het verkopen van enkele rollen behang voor hun vader en het inpakken van speculaasjes bij bakker Jansen in Poortvliet, een familielid. "Het zat er toch wel in, blikt Anna terug die haar midden standsdiploma haalde en de papie ren voor de levensmiddelen en krui denierswaren. Terwijl vader Noom de donkerbruine winkel wit schil derde kwam de grossier uit Breda van de Centra, David Vroon, een kijkje nemen. Na een weekje bedenktijd besloot de Brabantse grutter met de ondernemende dames in zee te gaan. Tussen koop en ope ning zat slechts een maand. "Het was een klein winkeltje met een ach terkamer. Suiker kwam in balen van vijftig kilo. En alles zat in glazen flessen, zoals loda en spiritus." Op die flessen zat statiegeld, maar dege ne die de zusters de eerste dagen op weg hielp, had verzuimd te vertellen dat het statiegeld er apart bijgere- kend moest worden als de volle fles sen de deur uitgingen. "Dat wisten we niet. Dat was dus puur verlies." Niettemin haalde de winkel de eer ste dag een omzet van 240 gulden. Ook de tweede werd met dat resul taat afgesloten. "Voor die tijd ging dat wel. Als je op zo'n dorp 100 gul den per dag omzette, was dat goed." Van die balen suiker herinnert Bet sie zich dat ze een gulden kregen als er vijftig lege bij de grossier werden ingeleverd. "Die kwamen dan weer vol terug met versgebrande pinda's. Die werden 's nachts gebrand en waren dan nog gewoon warm als ze 's ochtends hier aankwamen." Na een half jaar besloten Anna en Betsie de vier bedsteden in het huis bij de winkel te betrekken. Toen was er ook meteen genoeg ruimte voor een diepvrieskist. Anna: "We waren de eersten met een diepvries in het dorp. Een half jaar na de opening al. Met Iglo groente en vleeswaren." Dat diepgevroren groente ook aftrek vond en vindt op het dorp, verbaast Anna niet: "Op elke plek heb je dezelfde mensen die het hebben wil len. In een stad net zo goed als op een dorp." De artikelen moesten Anna en Bet sie zelf pakken en naar een van de twee toonbankjes brengen. "Dik wijls moest je een paar keer lopen als de klant iets vergat." Een telma chine was er niet. De boodschappen werden opgeschreven en opgeteld. De bakens werden verzet toen in 1969 de achterkamer bij de zaak werd betrokken en er een nieuw magazijn werd gebouwd. En klanten konden voortaan zelf hun artikelen uit de schappen halen: de eerste zelf bedieningswinkel in Scherpenisse was een feit. Anna: "De etalagekasten gingen toen weg. Die waren afgescheiden van de rest van de winkel met gor dijnen. Je kreeg een open etalage, maar eigenlijk durfde je dat niet aan: iedereen kon zomaar naar binnen kijken. Dat vonden we maar niks. Maar Schuitema had er goed over nagedacht. Daar gaven we ons maar aan over." Centra was de oude formule van de winkelketen van C1000 van Schui tema. De winkels met een vloeroppervlak te tot 200 vierkante meter heten sinds een jaar of acht Casper, van 200 tot 400 m; Copak en de zaken vanaf 400 m2 Cl000. De winkel van de gezusters Noom is 100 vierkante meter, heeft bijna al die jaren Centra geheten, maar voor Casper heette de zaak vier jaar lang Paraat. De zaak wordt bevoorraad via de smalle Kerkstraat. "Dat gebeurt elke maandagochtend om half zeven. Dan is het nog niet druk in de straat. De wagen komt eerst hier en gaat dan' naar Sint- Annaland. Dat hebben we speciaal zo vroeg gedaan want de boertjes die naar de veiling moesten, begon nen te knutteren als er een wagen in de straat stond." Beide zusters hebben zo hun voor keur: Anna doet het liefst de vers- produkten zoals groente en kaas, Betsie neemt de andere artikelen voor haar rekening en zit altijd ach ter de kassa. "We springen wel voor elkaar in, hoor. Tot nu toe hebben we daar nooit problemen over gehad." Laura Rijstenbil was zo'n twintig jaar geleden het eerste win kelmeisje dat in dienst kwam bij Noom. Nu werken Corine Noom (een nichtje) en Ineke Kleppe in de winkel, allebei in een bijna volledig dienstverband. De laatste verbouwing dateert uit 1990 toen de zwarte schuur achter de woning tot magazijn werd ver bouwd. "We hebben er toen meteen een wc en een keuken met aanrecht in laten bouwen, met het oog op de verkoop. We wilden het goed ach terlaten. Ik wilde toen de boel al ver kopen, maar Betsie wilde nog niet stoppen." Aan de tegels op de vloer is te zien met welke oppervlakte de winkel in de loop der jaren is uitgebreid. Het magazijn is ook gelijkvloers en ligt op het niveau van de straat terwijl het erf sterk afloopt. Een houten trap van ruim anderhalve meter over brugt het verschil. Een zijdeur geeft toegang tot de Ooststraat. In de winkel is vanalles te koop, behalve vlees. "We hebben hier nog één slager. Het is een kleine moeite om elkaar kapot te maken in zo'n dorp. Maar als je zelf goed de kost ver dient, is het nergens voor nodig. Als er wat wegvalt, nemen we het wel. Toen Beens met de zuivelwinkel stopte zijn we wel melk gaan verko pen van Menken." Eén keer >vas het wel bijna zover gekomen dat Noom vers vlees en zuivel zou gaan voe ren. "Er was ons gevraagd om dat zes weken te proberen. Ik had eerst ja gezegd. Maar een paar dagen later afgebeld. Dat vonden ze niet leuk maar ik heb gezegd dat we niet wil den concurreren met de melkboer en de slager." De nieuwe eigenaar C. Houtman zal daar ook geen verandering in aan brengen. Hij zal het bestaande assor timent aanvullen. Houtman zocht al een tijdje naar een eigen zaak. De 39-jarige eigenaar werkt al 20 jaar bij Albert Heijn en is afdelingschef. Bij kleine filiaaltjes in het Westland waar de bedrijfsleiding vacant was, viel hij vaak in. Houtman verlaat het concern omdat de winkels op zon dag open mogen. "Dat is tegen mijn geloofsprincipes in. Bovendien vindt er een reorgani satie plaats. Ongeveer de helft van de afdelingschefs krijgt ontslag of gaat op zoek naar wat anders. Ik ben net op tijd weg, zo verklaart hij de overname van Casper. Houtman heeft ook in Rotterdam gekeken rrtaar die stad is volgens hem zwaar overbewinkeld. Via een advertentie kwam de vestiging in Scherpenisse onder zijn aandacht: te koop aange boden, supermarkt in zeer goede staat, in zuidwesten van het land. De koop was snel beklonken; twee weken na de advertentie wisselde het pand van eigenaar. Anna: "Wij hebben er de laatste jaren niet veel meer aan gedaan. Voor ons was het zo goed. We had den geen behoefte meer aan veran dering. Vele vaste klanten weten inmiddels dat de zussen stoppen. "Er zijn er die tranen hebben gelaten toen ze het hoorden. Je beseft het zelf ook niet zo datje de mensen niet meer ziet. Het contact met de mensen was mooi. We hebben altijd een gezelli ge winkel gehad." Anna is nu zestig maar een tijdje geleden verraste ze haar klanten met een foto op de folder van haarzelt toen ze 37 jaar was. Op elke folder prijkt een winkelechtpaar die de lezers, in een tekstwolkje aanspoort inkopen te doen bij Casper. Ook Anna was gevraagd een foto in te sturen. Dat deed ze pas een dag voordat het foldertje werd gedrukt en omdat ze geen recente foto voor handen had. stuurde ze een foto van haar rijbewijs op, van 23 jaar gele den. Ze kan er nu hartelijk om lachen en voor de klanten was dat het gesprek van de dag. "Toen was ik nog jong hè." De bodemsanering op het terrein van Danisco Foods in Sint-Maar tensdijk is op correcte wijze uitge voerd. Tot die conclusie komt de provincie op basis van een rapport van het ingenieursbureau DHV. Het bedrijf had zelf opdracht gegeven om de verontreiniging aan de Nij- verheidsweg aan te pakken. Dat is in juli en augustus gebeurd. Vastge steld is, dat geen restverontreiniging in de bodem is achtergebleven. De afgegraven sterk verontreinigde grond, het puin en brekerzand zijn naar de grondreinigingsinstallatie van ATM Moerdijk afgevoerd. De licht verontreinigde grond is, na uit zeven van het grove puin, als afdek- grond naar de voormalige vuilstort plaats Tuttelhoek gebracht. Het uit- gezeefde puin en de schone grond zijn door de aannemer afgevoerd. In de publicatie over 'Het Wachtje' van dhr. J.P.B. Zuurdeeg, in de Een- drachtbode van 14 november, is helaas door mijn toedoen een onvol ledigheid geslopen met betrekking tot de bewoners. Het was namelijk niet de familie Kot die er als laatste woonde. De gemeente is na hun ver trek naar de Gladiolenstraat wèl eigenaar van het pand geworden, maar verhuurde dat aan het echtpaar L. van der Sluijs-Kempeneers. Van der Sluijs overleed in juli 1970, waarna zijn vrouw het volgend voorjaar naar Zierikzee vertrok. De laatste bewoners zullen dhr. en mevr. C. Wagemaker-Zoeteman geweest zijn. Toen dit schippers- echtpaar aan de wal kwam wonen, had het het huisje op de haven nog als tijdelijk onderkomen. Ze ver trokken op 1 december 1972 naar Mosselkreekstraat 48, voorheen bewoond door onderwijzer A. Bier steker. Het is dus niet 1968, maar begin 1973 geweest dat het Wachtje is afgebroken. Mede omdat mijn ouders geruime tijd in het Wachtje woonden, deed het mij goed dat het nieuwe praathuisje - dat op bijna dezelfde plek staat - die naam heeft gekregen. Een historische naam blijft immers op deze manier bewaard. Het naam bordje heeft er enkele weken op gestaan, maar bleek niet bestand tegen vandalisme. Jeugd die zich 's avonds regelmatig bij het praat huisje ophoudt, kon niet nalaten de letters te vernielen. Schilder Geluk heeft toegezegd het 'naambordje te herstellen. Graag wil ik, en anderen met mij, onze jongeren verzoeken zich te weerhouden van vernielzucht als het straks weer is aangebracht. Mogelijk kunnen ook de ouders een goed woordje bij hun kinderen doen om herhaling te voorkomen. J. Kempeneers Mosselkreekstraat 12 Sint-Philipsland. Muziekvesper. Zondagmiddag om vijf uur wordt in de St. Martinuskerk te Halsteren een muziekvesper gehouden. Aan dit liturgisch-muzi- kaal avondgebed werken ondermeer mee: organiste Martine van der Mei den uit Rotterdam en sopraan Mat- thy Soethoudt uit Hilversum. Voor ganger is ds. J.H. Soethoudt uit Hal steren. De Thoolse scheepswerf Van Dui vendijk is morgenavond (vrijdag) op televisie te zien in 'Van gewest tot gewest'. Het programma wordt van af halfzacht uitgezonden op Neder land 3. Maandagmorgen zijn in Tho- len opnamen gemaakt van de werf, het interieur en reparatiewerk aan een klassiek motorbootje. De beel den passen in een reportage naar aanleiding van een tentoonstelling in Vlissingen en een onlangs ver schenen boek over de geschiedenis van Zeeuwse scheepswerven. De auteur van het boek, A. Franken uit Bergen op Zoom, komt ook aan het woord. In zijn boek beschrijft hij ondermeerde werf van Van Duiven- dijk, waar vroeger veel Thoolse hoogaarzen gebouwd zijn. Stuwadoorsbedrijf Moerdijk Cargo Services moet een boete van 10.000 gulden betalen. De economische politierechter acht het bedrijf ver antwoordelijk voor het dodelijk ongeval dat de Sint-Annalander F. Dom op 21 november 1994 over kwam. De 29-jarige Dom kwam in Moerdijk om het leven, toen bij het lossen van zakken nikkel uit het Cypriotische vrachtschip Marco Danielsen een bint los raakte en bovenop de havenwerker viel. Een collega van de Sint-Annalander kwam met de schrik vrij. Beiden stonden in het ruim om de zakken aan te hoeken. Het bint schoot los doordat dit bij het uithijsen geraakt werd door één van de zakken. De opgelegde straf was conform de eis van officier van justitie mr. J. van Meer. Zij sprak van een symbo lische straf, omdat het leven van de Sint-Annalander er niet mee terug gekregen wordt. Maar ze wilde ermee aangeven dat bedrijven de veiligheid van hun personeel beter in acht moeten nemen. Politierech ter mr. H. Peutz was het daarmee eens. De advocaat van het stuwa doorsbedrijf - dat volgens hem een goede naam heeft - voerde aan dat de directeur er na het gebeurde op had toegezien dat de werkwijze bij het lossen veranderde. Ook is de nabestaanden via de verzekering een schadevergoeding uitbetaald. Kri tiek had mr. G. Tangenberg op de lange periode die tussen het ongeval en de rechtszaak lag: twee dagen vóór het aflopen van de termijn waarbinnen rechtsvervolging moge lijk is. Terwijl politie en arbeidsin spectie al op de dag van het ongeval een onderzoek instelden. Mevr. J.P. van der Zande-Havermans met één van de kazuifels die ze voor de Rooms-Katholieke kerk in Oud-Vossemeer maakte. Mevr. Van der Zande is sinds vijf tien jaar kosteres van de St.Willi- brorduskerk. Daarnaast stopte ze vorig jaar, na twaalf jaar, als kerkbe stuurster. Behalve haar werkzaam heden in deze functies, verrichtte ze echter zoveel werk dat het kerkbe stuur besloot voor haar de Pro Ecclesia et Pontifice (letterlijk: Voor Kerk en Paus) aan te vragen. En die kwam er ook. "Ik wist echt nergens van. Mijn kinderen en kleinkinderen hadden het heel goed stil gehouden", zegt mevr. Van der Zande. "Toch vond ik het wel vreemd dat mijn dochter uit Gilze- Rijen en de kleinkinderen er waren. Maar ja, ik dacht: Die komen mis schien voor de dank-je-wel-avond die later gehouden werd om de vrij willigers van de kerk te bedanken." Maar toen pastor W. Wiertz zater dagavond na de mis vroeg of ieder een even wilde blijven zitten, voelde mevr. Van der Zande al nattigheid. "Ik dacht dat het ging over het feit dat ik vijftien jaar koster ben", zegt de Oud-Vossemeerse. "Maar toen werd ik naar voren geroepen en hij zei dat ik die onderscheiding kreeg. Daar stond ik echt perplex van." De jongste dochter, mevr. J. Haver- mans-van der Zande, speldde haar 64-jarige moeder het gouden kruis met daarop de spreuk en de afbeel ding van twee apostelen op. Mevr. Van der Zande kreeg tevens een draaginsigne met eveneens een lint in de kleuren van het Vaticaan: geel en wit. Een oorkonde completeerde het geheel. "Ik vind het echt prach tig", weet de kosteres alleen te zeg gen. De St.Willibrordusparochie had vanaf 1976, na het plotseling over lijden van L.C. de Koning, vijf jaar lang geen vaste koster. "Ik werkte op een gegeven moment in de boom gaard bij Bram Hommel (toenmalig voorzitter van de parochieraad - red.) En zo tussen de bomen door kwam het 'te praat' dat de kerk nog steeds verlegen zat om een koster. De pastoor en twee misdienaars deden het werk, maar dat was natuurlijk geen doen", legt mevr. Van der Zande uit. "Dus ik zei tegen Hommel dat het me wel wat leek. 'Meen je dat?', vroeg hij aan me. En ik heb toen ja gezegd. Nou, toen heeft hij het voorgesteld aan het kerkbestuur en dat ging akkoord." Sindsdien verricht mevr. Van der Zande - overigens zonder vergoe ding - het kosterswerk. En daarbij komt meer kijken dan het openen en sluiten van de kerk. "Ik zorg dat ik een half uur van tevo ren in de kerk ben. Dan steek ik alle kaarsen aan, ik zet de bekers en schalen voor de communie en de eucharistie gered. Ik houd de agenda met de misintenties (missen opge dragen aan overledenen) bij. Ik zorg dat de kleren van de pastoor en de misdienaars gereed liggen en ik help ze met aankleden", vertelt mevr. Van der Zande. Met die kleren is overigens iets bijzonders aan de hand: de kosteres, die tevens gedi plomeerd naaister is, maakte ze alle maal zelf. "Voordat pastoor Wiertz hier kwam, had de kerk wel kerkelij ke kleding, maar die was al oud en helemaal versleten. Pastoor Van den Brule deed het nooit aan", weet mevr. Van der Zande. "Maar pastoor Wiertz wilde wèl dat de kerk de tra ditionele kleden aanschafte. Maar als je die moet kopen, betaal je er heel veel geld voor. Daarom bood ik aan om zelf die kleden te maken." En zo toog de kosteres aan het werk. Ze maakte een aantal kazuifels (opperkleden) in de kleuren van het kerkelijk jaar: groen, rood, wit en paars. Verder maakte ze zelf een albe (wit miskleed voor onder de kazuifel) en een amict (korte witte cape die tot net onder de schouders valt). Ook de hemden voor de zes misdienaars maakte de Vossemeerse zelf (rode èn zwarte) en tot slot is ze bezig aan de laatste kazuifel, een grijze voor begrafenissen. Het is echter niet bij deze werk zaamheden gebleven. Mevr. Van der Zande hield bijvoorbeeld ook de administratie van het kerkhof bij. In 1984 werd ze door pastoor A.J. van den Brule gevraagd om lid van het kerkbestuur te worden. "Dat zag ik eerst eigenlijk niet zo zitten. 'Kan ik dat wel?', vroeg ik. Maar de pastoor zei: 'Dat beoordeel ik wel.' En daar om heb ik het toch maar gedaan", zegt de gedecoreerde. Drie periodes van vjer jaar was ze bestuurslid. "Eigenlijk mag je maar twee perio des aanblijven. Maar omdat ze geen opvolger konden vinden, hebben ze voor me aangevraagd of ik nog vier jaar mocht blijven. Maar daar ben ik mee gestopt. Ik wilde niet dat ze'het nog een keer aan zouden vragen. Gelukkig hebben ze toen twee. naar mijn mening, goede vervangers gevonden." Tot slot speelde mevr. Van der Zan de een grote rol bij de restauratie van het St.Willibrorduskerkje dat in een erbarmelijke staat verkeerde. Ze organiseerde loterijen en bingo's om geld in te zamelen. Deze waren een groot succes. In totaal kostte de res tauratie 600.000 gulden waarvan de parochie zelf een aanzienlijk deel moest ophoesten. De vraag waarom ze zich vrijwillig zo inspant voor de kerk, is voor haar gemakkelijk te beantwoorden. "Ik doe het gewoon ontzettend graag. Ik geef het kos terswerk dan ook niet van harte uit handen als ik op vakantie ga. Het zit gewoon in je. Ik kan niet thuis op een stoel gaan zitten lezen als de kerk zoveel geld nodig heeft. En ik hoop dan ook dat ik het werk nog wel een poosje mag doen." Het is een bijzondere eer de pause lijke onderscheiding te mogen ont vangen. Slechts tweemaal eerder werd de Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt in Oud-Vossemeer. In 1975 viel die eer te beurt aan mej. M.C. Hommel (onderwijzeres op de St.Anthoniusschool) en drie jaar later aan F.G. van der Zande. Dinsdag reed een 30-jarige automo biliste uit Tholen na een botsing van de Oud-Vossemeersedijk en beland de in de sloot. De vrouw reed 's mor gens over de dijk in de richting van haar woonplaats. Voor haar reed een bestelbus bestuurd door een 49-jari- ge man uit Linschoten. Deze keerde op de weg en veroorzaakte op die manier een botsing met de Thoolse. Zij reed na de aanrijding het talud van de dijk af en kwam onderaan in een sloot terecht op enkele meters afstand van de woning van A. Fride- richs. Beide voertuigen liepen flinke schade op, maar persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Dat was anders bij een ongeval dat maandagmiddag omstreeks kwart voor zes plaatsvond op de kruising van de Hogeweg met de Kadijk te Poortvliet. Een 28-jarige automobi list uit Poortvliet verleende op de kruising geen voorrang aan een 43- jarige bestuurster uit Nieuw-Vosse- meer. Bij de botsing die volgde, raakten de vrouw en een 11 -jarig kind dat bij haar in de auto zat, gewond aan hun rug, borst en nek. Ze werden naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom gebracht. De beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. Een eenzijdig ongeval vond zondag middag plaats op een afrit van de Thoolse brug. Een 22-jarige auto mobilist uit Tholen reed omstreeks zes uur over de brug vanuit de rich ting Halsteren. Hij nam de afslag naar Tholen, maar raakte in de scherpe bocht naar rechts de contro le over zijn voertuig kwijt (vermoe delijk door een te hoge snelheid). Hij botste tegen de vangrail, eerst aan rechter- en vervolgens aan de linkerkant. Het voertuig kantelde en kwam tot stilstand tegen een ver keersbord aan de rechterzijde van de weg op enkele tientallen meters voor de Oud-Vossemeersedijk. De Tholenaar liep bij het ongeval hoofdwonden op en werd overge bracht naar ziekenhuis Lievensberg. Een inzittende kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar bescha digd, net als de vangrail. Op de Priestermeetpolder (het gedeelte van de provinciale weg van Oud-Vossemeer naar Sint-Annaland in de West-Vrijberghepolder) raakte zaterdagmiddag een 29-jarige auto mobilist uit Oud-Vossemeer gewond. De man reed samen met een 27-jarige passagier uit Tholen omstreeks kwart voor zes over de provinciale weg. Door nog onbe kende oorzaak raakte het voertuig in de berm. Vandaar kwam de auto in de sloot terecht, botste tegen een dam, sloeg over de kop en belandde in een naast de weg gelegen boom gaard. De bestuurder moest gewond worden overgebracht naar zieken huis Lievensberg. De passagier bleef ongedeerd en de auto werd zwaar beschadigd weggetakeld. Omdat de juiste toedracht van het ongeval nog niet duidelijk is, zoekt de politie naar getuigen of mogelijk andere betrokkenen in het ongeluk. Een brildragende man meldde het ongeval in een nabijgelegen schuur. De politie zou graag met hem in contact komen. Op de Rijksweg te Sint-Philipsland werden donderdagmorgen twee auto's zwaar beschadigd bij een kop- staart botsing. Op de brug over het Schelde-Rijnkanaal was men met werkzaamheden bezig en daarom waren er verkeerslichten weggezet. Een 51-jarige automobiliste uit Sint- Philipsland stond omstreeks elf uur voor het rode licht te wachten op de rijstrook richting Steenbergen. Ach ter haar naderde een 38-jarige bestuurder uit Vlissingen. Deze zag volgens de politie door het laag staande, feilt zonnetje de auto voor hem niet en reed er achterop. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. De inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. Een 29-jarige man uit Oud-Vosse- meer kreeg in de nacht van woens dag op donderdag twee boetes. Eén wegens het rijden onder invloed en de andere vooreen poging de politie te ontvluchten. De man reed om streeks half drie over de Oud-Vosse meersedijk in de richting van zijn woonplaats. De politie had hem in Tholen al een stopteken gegeven, maar met zeer hoge snelheid pro beerde de Vossemeerder aan de agenten te ontkomen. Halverwege de Oud-Vossemeersedijk (bij de S- bocht) verloor hij echter de controle over het stuur, draaide om zijn as en schoot het talud van de dijk af. Het voertuig kwam tot stilstand in de sloot onderaan de dijk. De bestuur der werd meegenomen naar het poli tiebureau in Tholen waar hij bij de ademtest 310 pg/l blies (zo'n 0.7 promille), terwijl 220 pg/l het maxi mum is. Hij kreeg een boete van 350 gulden voor het rijden onder invloed en moest ook nog eens 170 gulden betalen wegens het negeren van een stopteken. Sfeervol Halsteren. Op initiatief van de winkeliersvereniging is Hal steren voorzien van sfeerverlichting, met als doel het winkelen voor het publiek gezelliger te maken. De ver lichting is door waarnemend burge meester P. van Veggel officieel in gebruik gesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3