-W Thoolse politieman naar drie rechters voor verzekeringsfraude Matroos overboord op Schelde-Rijn De Korte bang voor keuze Tholen Gimbrère GROTE VERHUIZINGS UITVERKOOP 70%korting Muziekpieten in Scherpenisse a AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Politierechter: Gewichtige zaak met grote gevolgen Nieuwe meter voor cafégeluid Donderdag 21 novemj 53e jaargang no. Bouwleges vallen 50 mille hoger uit Besparing paperclips naar kinderopvang De valsheid in geschrifte van de 33-jarige Thoolse poli tieman R.H.V. gaat grotere vormen aannemen. Politie rechter mr. C. Kool verwees de 'gewichtige zaak' naar de meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank in Middelburg. Drie rechters zullen beoordelen of V. met een valse getuige en een vervalst proces-verbaal van zijn collega H.G. ƒ1026,03 aan verzekeringspenningen heeft geïnd. Dinsdagmiddag is met man en macht gezocht naar een 43-jarige matroos die op het Schelde-Rijnkanaal over boord is geslagen. Politie, brandweer en andere bedrijven en burgers hielpen mee met de zoekactie die zowel op het water als de wal werd gehouden. Toen de duisternis al geruime tijd was ingetreden, keerde men onverrichter zake naar huis terug. Gisteren is door de politie te water nog verder gezocht, maar de kans dat de man nog levend gevonden wordt, wordt nihil geacht. Ander korps opgeroepen Tevergeefs Geen halszaak Voor 23 mille veiligheidskleding gemeentepersoneel Voorwerp van vrachtauto Brief ambulance stichting niet op raadsagenda Voorzitter J.D. de Korte van de stichting ambulancever voer Tholen en St. Philipsland noemt het 'heel triest' dat de gemeenteraad maandagavond geen beslissing neemt over de standplaats van de ambulance. "We hebben daar voor tijdig - woensdag 6 november - een brief geschre ven naar zowel b. en w. als de raad, maar die komt niet voor op de agenda. Er is kennelijk iets anders in bewe ging, dat ons plan doorkruist", vreest De Korte. Kosten Brabant Deze week DAMESMODE J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j. per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er wordt zoveel gebouwd in de gemeente Tholen, dat de leges voor bouwvergunningen dit jaar 50.000 gulden hoger zullen uitvallen dan was begroot. Dat bedrag kan worden toegevoegd aan de post voor onvoorziene uitgaven, die na alle plussen en minnen momenteel nog 20.776 gulden bedraagt. De gemeente Tholen wil de uit 1989 daterende geluidmeter vernieuwen. Met de bestaande apparatuur kun nen de voor de huidige procedures noodzakelijke gegevens niet worden geleverd. Voor woningisolatie en controles van milieuvergunningen en horeca-inrichtingen voldoet de geluidmeter niet meer. De techniek is zodanig ontwikkeld, dat een geluidmeter verkrijgbaar is die niet alleen meet, maar ook de meetgege vens opslaat en op verschillende manier kan presenteren. Het appa raat kost 9000 gulden. De besparing op de post kantoorarti kelen, 7000 gulden in 1997, willen b. en w. aanwenden om kinderen van ambtenaren op te vangen in de Oesterschelp te Tholen. In de begro ting was al 6000 gulden opgenomen, maar bij nader inzien blijkt dat geba seerd te zijn op 'eert erg hoge eigen ouderbijdrage en het niet volledig gebruiken van de kindplaats', schrij ven b. en w. aan de gemeenteraad, Medio 1996 wordt al een volledige kindplaats gehuurd bij de stichting kinderopvang Tholen. Bovendien is het teveel op de huidige situatie gebaseerd om uit te gaan van een erg hoge ouderbijdrage, aldus b. en w. De ouderbijdrage is afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Het col lege noemt het redelijk om het kre diet voor het inhuren van kinderop^ vang op te trekken tot de kosten van een kindplaats, verminderd met de laagste ouderbijdrage. "Dan ontstaat de financiële ruimte om onder alle omstandigheden één kindplaats te huren. Als er door hogere ouderbij dragen nog financiële ruimte res teert, bestaat dan nog de mogelijk heid extra dagdelen te huren, danwel het geld aan te wenden voor buiten schoolse opvang." Wat hangt de Thoolse politie allemaal nog boven het hoofd, lijken de toenmalige chef M. Verkerke en minister Hirsch Ballin, hier in een wpolitiecel bij de opening van het nieuwe bureau Tholen, te denken. Een van de medewerkersn hangt celstraf boven het hoofd voor verzeke ringsfraude. De politierechter, die veelal kleinere zaken behandelt, vond dat zo'n gewichtige affaire was, dat hij de meervoudige kamer met drie rechters een oordeel wil laten vellen. Advocaat mr. P.H. Doedens kwam daardoor dinsdagmiddag bijna voor De Portugese matroos werkte op het Zwitserse binnenvaartschip Spedag 4. Dat schutte 's middags rond vier uur in de Kreekraksluizen. Daar werd de matroos nog gezien. Het schip kwam vanaf de Westerschelde en zoals gebruikelijk moest het dek ontdaan worden van zout dat door het zilte water van de Westerschelde neergeslagen was. Daar was de matroos mee bezig. Maar toen het schip dicht bij de brug van Oud- Vossemeer was, viel het de overige opvarenden op dat ze de matroos niet meer gezien hadden. De schip per ging zoeken, maar de man bleek niet meer aan boord te zijn. Vermoe delijk is de matroos overboord geslagen tijdens zijn schoonmaak werkzaamheden. De politie te water werd meteen gewaarschuwd. Een vaartuig van de politie te water was in de buurt en begon onmiddel lijk het stuk kanaal tussen Oud-Vos- semeer en Tholen af te zoeken. De schipper wist echter niet precies waar zijn werknemer van het schip is verdwenen. Daarom werd via de alarmcentrale Roosendaal de brandweer gealar meerd. Om iets voor vijf uur rukte het korps van Tholen uit. Ook Sint- Maartensdijk werd ter assistentie opgeroepen. "Het lag voor de hand dat Sint-Annaland ingezet zou wor den. Die hebben - net als wij - een bootje en hadden ons daarmee tege moet kunnen komen", vertelt de Thoolse brandmeester J.L. Nieu- wenhuijzen. "Maar er was in de alarmcentrale blijkbaar ook even een beetje paniek en zodoende werd Sint-Maartensdijk opgeroepen. En uiteindelijk is het allemaal wel goed gegaan." Er werd een zoekactie opgezet waaraan behalve de politie te water en de brandweer ook twee vaartuigen van bergingsbedrijf Jan sen uit Tholen, het werkscheepje van constructiebedrijf Oerlemans en het oliebootje van de Verbo uit Tho len meededen. Het water van de Thoolse brug tot aan de Kreekrak sluizen werd afgespeurd. Het brandweerkorps van Tholen zocht te voet de oever van het Schel de-Rijnkanaal af van de haven van Tholen richting Oud-Vossemeer. De Sint-Maartensdijkse blusgroep kwam de Tholenaren tegemoet van af de Oud-Vossemeerse brug. Aan de overzijde deden de korpsen van Nieuw-Vossemeer en Halsteren het zelfde. Brandweerlieden uit Bergen op Zoom en Woensdrecht speuren de waterkanten bij de Kreekrakslui zen en de Oesterdam af. Omstreeks zeven uur hadden de korpsen Tho len, Sint-Maartensdijk, Halsteren en Nieuw-Vossemeer hun stuk van de oevers afgezocht. De groepen uit Bergen op Zoom en Woensdrecht hadden een groter stuk en stopten omstreeks half acht. De matroos werd echter niet gevonden. Gisteren zette de politie te water de speurtocht nog voort, maar de kans dat de man levend uit het koude water is gekomen, is nihil. "Als je in water valt van amper een paar gra den, dan hou je dat niet vol. We had den gehoopt dat de man misschien de kant nog zou hebben bereikt, maar dat is niet gebeurd", zegt Nieu- wenhuijzen. "Als wij nu weer een oproep krijgen, is dat voor de berging." De Spidag 4 meerde gedurende de zoektocht aan in de Thoolse vluchthaven. De vrouw van de matroos was ook aan wezig en slachtofferhulp is inge schakeld. niets met de trein vanuit Utrecht naar Middelburg. Na een kwartiertje juridisch bekvechten, hield politie rechter Kool voet bij stuk, dat de rechtbank de zaak moest behande len. Doedens kon zijn ei daardoor niet kwijt, hoe zeer hij ook aan drong. "Ik hou niet van zeuren en als het zo overkomt, bied ik daarvoor mijn verontschuldigingen aan, maar ik denk ook aan de portemonnee van de overheid. We kunnen een hoop kosten en tijd besparen wanneer ik nu verweer kan voeren." De advocaat wilde officier van justitie mr. J. Groen zogenaamd 'niet ontvankelijk' (niet bevoegd) verklaren om de strafzaak tegen V. te laten doorgaan omdat hij meerde re politiemensen verantwoordelijk achtte. Hij kwam met deze actie, nadat de officier het verzoek van Doedens om van de hele zaak af te zien (het gaat maar om 1000 gulden en V. is door zijn schorsing en ontslag al genoeg gestraft) had afgewezen. Evenmin ging mr. Groen in op het verzoek van de Utrechtse advocaat om negen getuigen te horen, van wie de meesten bij de politie werken. "Als de valse verklaring van D.E.B. van H. er niet was geweest, hadden we geen strafzaak gehad", bracht Doedens naar voren. "Puur naar de feiten kijkend, is het dossier op zich voldoende duidelijk. Is het daarom niet meer een kwestie van ontvanke lijkheid of strafmaat? Het is geen halszaak of een juridisch ingewik kelde zaak. Daarom is nu de tijd, ruimte en plaats aanwezig voor ver weer. Daarvoor heb ik deze reis ook ondernomen", zei de Utrechtse raadsman. Hij hield de politierechter nog voor, dat de zaak ook naar de De gemeenteraad behandelt maan dagavond een voorstel van b. en w. om voor 22.700 gulden veiligheids kleding voor het gemeentepersoneel te kopen. Volgens het raadsvoorstel is de gemeente verplicht ervoor te zorgen, dat het eigen personeel en de inleenkrachten hun functie kun nen uitoefenen waarbij risico's voor de gezondheid zo klein mogelijk worden gehouden. Uit een inventa risatie is gebleken, dat het pakket op dit moment tekort schiet. rechter-commissaris terugverwezen zou kunnen worden, maar mr. Kool week niet van zijn standpunt. Hij peilde de meningen van de officier en verdachte V. De laatste verwees naar zijn raadsman en mr. Groen haalde wetsartikel 376 aan, waarin wordt aangegeven dat het de verant woordelijkheid van de politierechter is om een zaak door te verwijzen naar de rechtbank. "Na bestudering van het dossier is dit in meerdere opzichten geen zaak van eenvoudige aard", zei de politie rechter. Het is geen standaardkwes tie, maar een gewichtige zaak met grote gevolgen. V. heeft strafontslag gekregen en hoewel de verzeke ringszaak niet in de uitoefening van uw functie als politieman is begaan, kan het er niet helemaal los van wor den gezien. Mr. Doedens schrijft in zijn brief aan de officier ook over het fatsoen, de moraal en de colle gialiteit van het Thoolse politie korps. Daarom wil ik de zaak door verwijzen naar de meervoudige kamer en dat is ook voor de raads man het forum om alles te bepleiten wat hij maar wil", aldus politierech ter Kool. Na de zitting verklaarde de advocaat dat hij een verzoek wil indienen om de zaak bij voorrang te behandelen om V. niet langer in onzekerheid te laten zitten. Hij zei verder de hoop te hebben, dat de rechtbank wel op zijn verzoek zal ingaan om de negen getuigen te horen. Doedens had met o.a. het verzoek om getuigen te horen, alles uit de kast gehaald om celstraf voor V. te voorkomen, want artikel 326 van het Wetboek van strafrecht geeft een maximum straf voor bedrog aan van drie jaar. De officier had ook nog een andere invalshoek gekozen, namelijk artikel 225 (valsheid in geschrifte) met een maximum straf van zelfs vijf jaar. Uit de tenlastelegging bleek, dat er 20 december 1994 op de Oesterdam te Rilland een voorwerp van een passerende vrachtauto op de auto van V. zou zijn gevallen. D.E.B. van H. was hierbij - volgens de officier in strijd met de waarheid - als getui ge opgevoerd en bovendien nog met een vals adres, namelijk Antwerpen (België) terwijl Van H. in dezelfde straat als V. in Tholen woont. De met V. op 23 februari geschorste politieman H.G. maakte hierover een vals proces-verbaal op, waarna bij de stichting Waarborgfonds Motorverkeer de 1026,03 kon wor den geïnd. In de tenlastelegging werd gesproken over wederrechte lijk bevoordelen, listige kunstgre pen, een samenweefsel van ver dichtsels, opzettelijk vals en bedrie- gelijk. Volgens Doedens is uit het onder zoek van de rijksrecherche geble ken, dat er wel degelijk sprake was van een aanrijding, waarvan de echt genote van V. en een derde getuige waren. Thoolse politiemensen ver klaarden echter het tegendeel, maar dp stichting Waarborgfonds Motor- verkeer wees het aanbod van V. om de 1026 gulden terug te betalen, juist weer af omdat de stichting vond dat de schade terecht was geclaimd. Hoe het precies zit, gaan drie rech ters van de Middelburgse rechtbank uitmaken. De politierechter wilde zich dinsdagmiddag in zijn eentje niet aan de zaak branden, nu Doe dens grof geschut heeft ingezet en het hele Thoolse politiekorps erbij gehaald wordt. verpleegkundigen als chauffeurs, die in St. Maartensdijk wonen. De laatst gedateerde voorstellen op de raadsagenda zijn van dinsdag 5 november en bij de ingekomen stuk ken variëren de data van 14 juni tot en met 30 oktober. De Korte zegt 'ernstig teleurgesteld' te zijn omdat een beslissing in de raadsvergade ring van 16 december te laat komt om gedeputeerde staten van Zeeland nog te kunnen beïnvloeden. "Dan is het mosterd na de maaltijd, de pap is dan al gestort." De voorzit ter is bang dat de standplaats Tholen wordt in plaats van St. Maartensdijk en dat de gemeente daarover momenteel onderhandelingen voert met het streekgewest westelijk Noord-Brabant. "Op 1 januari loopt het contract met Brabant af, dus moet er wat anders geregeld zijn. De inwoners, vanwie er velen hun handtekening hebben gezet tijdens de actie, hebben recht op duidelijk heid. Daarom willen we, dat de raad een standpunt inneemt over de vesti gingsplaats", aldus de voorzitter. De in het college van b. en w. verte genwoordigde partijen hielden bij de laatste raadsdiscussie nog een slag om de arm, hoewel St. Maar tensdijk hun eerste optie was. De kleinere partijen spraken zich daar al direct voor uit. De ambulance dienst werkt met één beroepskracht en voor de rest vrijwilligers, zowel Volgens dhr. Dingenouds van het streekgewest westelijk Noord-Bra bant is er al een concept-overeen komt met de gemeente Tholen gesloten. "Daar hebben we samen over onderhandeld en de condities zijn bekend. Zo moet de gemeente na 1 januari o.a. 1 gulden per inwo ner betalen voor algemene kosten. Dat is tot nu toe niet gebeurd, maar wij vinden het logisch dat het na 1 januari wel berekend wordt. Of het nu weer een dienstverleningsover eenkomst wordt of een werkelijk lidmaatschap van het streekgewest, dat maakt voor de kosten geen ver schil." Volgens Dingenouds heeft het streekgewest 'op inhoudelijke gron den een zekere voorkeur voor de standplaats' maar hij wil niet zeg gen, welke dat is. Eerder is echter al bekend geworden, dat Brabant even als de Zeeuwse projectgroep Don de standplaats van St. Maartensdijk naar Tholen wil verhuizen. Zover is het nog niet. ZIE VERDER PAGINA 11 Thoolse CFO-afdeling wordt opgenomen in regio rondom Oosterschelde Anna en Betsie Noom doen winkel in Scherpenisse over aan echtpaar Houtman Concert d.j. Paul Elstak in St.Annaland wekt ongerustheid van drie kerken Pauselijke medaille voor maakster van kazuifels, albe en amict in Vossemeer Wel vijftig verschillende blikken voor babbelaars op verzamelaars beurs Van Oord Werkendam zet zilveren uitvoerder M.J. Quist uit Anna Jacobapolder in het zonnetje Raad van State geeft D.J. van Gorsel geen bouwvergunning voor Postweg Hele reeks ongevallen op Thoolse wegen Als het je voldoening schenkt, is de tijd die het kost niet belangrijk, zegt scheidende Zeeuwse tennispraeses C. Zuidweg SSV toont vormverlies bij WHS aan LUISTEREN NAAR RAAD IS DE WORTEL VAN DE WELSTAND Dit nummer bestaat uit 24 pagina's GROTE MARKT 12 BERGEN OP ZOOM WIJ ZIJN UIT ONS JASJE GEGROEID EN GAAN VERHUIZEN, Vanonder de beschutting van een huif zwaait sinterklaas naar de kinderen van Scherpenisse. Vliegensvlug is sinterklaas zater dagmiddag vanuit het Friese Har- lingen naar Tholen gekomen. Per helikopter, die in Sint-Annaland verruild werd voor een huifkar. Met dit vervoermiddel reed de sint naar Scherpenisse. Daar stond de jeugd op de Spuidam en de Hoge Markt al ongeduldig te wachten. Een gejuich ging op toen de Spaanse bisschop verscheen met zijn muzikale pietenband. Eén piet zat in een rolstoel met zijn been in het gips; hij was tij dens zijn korte verblijf in ons land al van het dak gegleden en had zijn been gebroken. Er volgde een flinke rondrit door het dorp, die eindigde bij het Holland Huis. Daar mochten de kinderen bij sin terklaas komen. Maar de aller kleinsten stond dat niet aan; ze huilden zonder uitzondering als ze bij de kindervriend op schoot werden gezet. Sinterklaas reikte de prijzen uit van de kleur- en de puzzelwedstrijd. Zes kinderen kregen een prijsje omdat ze mooi gekleurd hadden. Er waren heel veel kleurplaten ingeleverd. En aan de puzzel deden meer dan zestig kinderen mee; uit de 47 goe de inzendingen werden er drie gekozen. Om de oplossing te vin den, moest de jeugd het hele dorp door om letters te zoeken. Zelfs op zaterdagavond om elf uur zijn nog kinderen met ouders gesignaleerd die aan de oplossing werkten. De juiste slagzin was: Sint en Piet vergeten de kinderen uit ons dorp niet. In het Holland Huis was het in jaren niet zo'n drukke sinter klaasmiddag als afgelopen zater dag. De kinderen én sinterklaas genoten van het optreden van Leo Troost, die door de beheerscom missie was uitgenodigd. Hij deed verschillende goochelacts. Ook de pieten zorgden voor de nodige hilariteit. Zo was er één die op zwemles zat, maar met zijn bewe gingen wel een zeehond leek. Een andere at zelf de pepernoten op in plaats van ze uit te delen. Hij moest voor straf in de hoek gaan staan. De middag was veel te snel weer voorbij. Bij het naar huis gaan kreeg ieder kind een zak snoep mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1