Concert d.j. Paul Elstak wekt ongerustheid van drie kerken De rattenvanger van kamelen... Herdenkingsconcert van OVM voor muzikante en secretaris Pachtersbelang in ogen BLHB helder Wel vijftig verschillende blikken voor babbelaars Beheerder de Wellevaete: discoshow, geen houseparty ...een fascinerend verhaal uit oude tijden Samen met fanfare Accelerando en koor De Vaertsingers Thoolse verzamelaarsbeurs krijgt volgend jaar vervolg Donderdag 21 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een popconcert van Paul Elstak zal vrijdagavond in de Wellevaete te St. Annaland naar verwachting duizend bezoekers trekken. De besturen van de drie plaatselijke kerken maken zich zorgen over het grote evenement. Zij bereiden een brief voor naar de beheerscommissie. De werkgroep Zeeland/Flakkee van de stichting 'Naar house' zal morgen met een tiental medewerkers bij de Welle vaete staan om gesprekken aan te knopen met bezoekers en informatiefolders uit te delen. Met name de housemu ziek is omstreden. Klok van Arnemuiden Gevaarlijke bezigheid Verontrusting ONZE AFHAALSCHOTELS KERSTMENU'S OP AANVRAAG Bistro 't Baeken Smerige brief De Oud-Vossemeerse Muziekvereniging (OVM) heeft donderdag samen met de koninklijke fanfare Acceleran do uit Sint-Annaland en Die Vaertsinghers uit Steenber gen een concert gegeven ter herdenking van het overlij den van twee leden van OVM: secretaris Rien Quist en trompettiste Marjolijn Droogers, In een volle Vossenkuil luisterden familieleden en kennissen van de overledenen naar, de muziek. De dochter van Quist, mevr. M. Vree- Quist, presenteerde de stukken en zong zelf ook twee lie deren. Dromen Fraaie werken Mooie herinneringen Kiesdistricten evenmin uitgemaakt De bond van landp&chters en eigen-grondgebruikers (BLHB) vindt dat de categorie pachters ook na de ver kiezingen van 1998 vertegenwoordigd moet blijven in het bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De bond schrijft dat in een brief aan provinciale staten. Gedeputeerde A.M. Dek - die de waterschappen in zijn portefeuille heeft - wil de pachters onderbrengen bij de categorie ongebouwd. Hij vindt de financiale inbreng te klein voor een eigen zetel. Kleiner bestuur Met zo'n 200 bezoekers op de verzamelaarsbeurs is Cha- rel Wolvekamp van Step (stichting Thoolse evenementen en promotie) tevreden. "Als je ziet wat voor andere eve nementen er zaterdag in de buurt waren, valt de belang stelling niet tegen." De organisatie kreeg ook diverse reacties van mensen die een volgende keer met hun ver zameling willen meedoen. Die volgende keer komt er ook, waarschijnlijk in april. Nijlpaarden Vastenavond Kerstmarkt Secretaris J. van Poortvliet van de beheerscommissie weet van geen bezwaren af. "Ik heb nooit enig teken ontvangen dat men het er niet mee eens is. Wij hebben gezocht naar een programma voor de jeugd. Daarvoor heb ik mijn oor links en rechts te luisteren gelegd en Paul Elstak blijkt een schot in de roos te zijn. Het is een beroemde radioman die plaatjes draait, waarmee hij enorm populair is geworden. Een grote categorie van de jongeren is er dol op." Van Poortvliet geeft aan, dat het niet meevalt om wat te vin den. "We hebben een Zeeuwse trou badour waar bij wijze van spreken 2,5 man op afkwam. Voor Paul Elstak zijn al 850 kaarten verkocht en ons streven is 1000. Het evene ment is degelijk voorbereid, inclu sief bewaking. En in december zor gen we in samenwerking met Uit op Tholen weer voor een ander genre: de fluitiste Berdien Stenberg", aldus de 'muziekman' in de beheerscom missie. (Van Poortvliet is afgevaar digde namens Accelerando). De gemeentelijk beheerder van de Wellevaete, W.C. Scherpenisse, is nauw bij de organisatie van het eve nement betrokken. "Er is veel animo voor het programma. Het moet raar gaan, willen we die laatste 150 kaar ten niet verkopen. Zo'n 95% van de bezoekers komt van Tholen en dan met name uit St. Annaland. Verder komen er nog wat mensen uit bij voorbeeld Bruinisse, Yerseke en Halsteren." Scherpenisse heeft erva ring met de organisatie van een groot evenement: circa acht jaar geleden trok in Meulvliet de recht streekse uitzending van het radio programma Los Vast met 22 artie sten 1200 mensen naar Tholen. "In de Wellevaete hebben we later nog eens de Dolly Dots gehad en vrijdagavond komt Paul Elstak met zijn band; inclusief zangeressen totaal zes mensen. Hij treedt zelf 1 tot 1,5 uur op. De rest van de tijd tussen acht en één uur worden er plaatjes gedraaid. Gezien de grote belangstelling kost het de gemeente niets", aldus Scherpenisse. Hij heeft geen negatieve reacties ontvangen. "Ik heb wel gelezen, dat de SGP vragen in de gemeenteraad heeft gesteld. Iedereen zijn principe en zo'n evenement kan gevoelig lig gen, maar men moet de zaken niet verkeerd interpreteren. Die mensen weten niet wat het programma inhoudt, 't Is geen houseparty, maar gewoon een discoshow. Een house party duurt van 's avonds tot de vol gende ochtend met constant keihar de muziek, waarbij de bezoekers veelal kaal geschoren zijn. Paul Elstak brengt wel housemuziek, maar dat hoor je ook in bars, cafés en cafetaria's. Vrijdagavond zijn echter ook nummers als 'De klok van Amemuiden' en muziek van de Beatles te horen", aldus beheerder Scherpenisse. Mevr. E. Aarnoudse-Geluk van de D.J. Paul Elstak en Rapper McForz die vrijdagavond in de Welle vaete te St. Annaland optreden. Dit soort folders o.a. deelt de stichting 'Naar house' uit: 'Alleen maar een oud verhaal? Satan, de sinistere fluitist achter house-par ty's ziet jou niet anders en heeft geen ander doel!' stichting 'Naar house' denkt niet dat het zo onschuldig is als wordt voor gesteld. "De beheerscommissie heeft heel wat aangedurfd om deze muziek en deze cultuur naar de Wel levaete te halen. Als Paul Elstak komt, dan gaat het om housemuziek. Als dat niet zo zou zijn, dan zullen er meer mensen verrast zijn dan wij." Ze is al een paar keer bij de Stenge te Heinkenszand geweest, disco theek Cosmo in Vlissingen en de Energiehal in Rotterdam om house- muziek-liefhebbers aan te spreken. "Wij weten niet of het in St. Anna land hetzelfde is, maar Paul Elstak is er in elk geval bij. Wij vinden evenementen als deze een gevaarlijke bezigheid. Zowel de lichamelijke als de geestelijke gezondheid lopen gevaar en daar willen we voor waarschuwen. Hou semuziek is niet vrijblijvend. Men sen willen wat bereiken dat absoluut tegen Gods woord is. Er worden satanische teksten gezongen. De bezoekers zijn zich ervan bewust dat er een hogere macht is, maar ze zit ten op het verkeerde spoor om zich te verdiepen. Begrijp me goed: we zijn niet tegen housers, Paul Elstak of de beheerscommissie, we zijn voor Jezus Christus en dan moet je als christenen tegen allerlei misstan den waarschuwen. Ik ben geschokt uit de Energiehal in Rotterdam teruggekomen toen een meisje me daar zei: de d.j. is mijn god. Bij der gelijke evenementen worden ook behoorlijk wat verdovende midde len verhandeld en gebruikt, dat heb ik met eigen ogen gezien. En de muziek wordt steeds harder. Op sommige plaatsen kost dat mensen levens. Sommigen zijn zo in de ban van housemuziek, dat het hoog tijd dat we als christenen waarschuwen. Vrijdagavond willen we bij de Wel levaete getuigend aanwezig zijn", aldus de uit St. Annaland afkomsti ge Eline Aamoudse, die naast leden van de eigen werkgroep, steun krijgt van mensen van de plaatselijke evangelisatiecommissie van de Her vormde Gemeente. Volgens diaken G.D. Roeland van de Gereformeerde Gemeente heb ben veel inwoners van St. Annaland bezwaar tegen het programma. "Ik heb'de voorzitter van de beheers commissie gebeld om inlichtingen en we hebben ook meer algemene informatie over housemuziek. Er is verschil tussen mellow (de zachtere variant) en gabber house (de keihar de, demonische versie; de hardcore). Paul Elstak is een bekende in de wereld van de gabber house. Hij treedt in elk geval op dergelijke eve nementen op, zoals zaterdag in Ant werpen. En al bestaan de teksten dan uit flar den van zinnen, leuzen en kreten, ze zijn dikwijls a-christelijk of anti christelijk. In het algemeen gaan deze optredens ook gepaard met de verkoop en het gebruik van bepaal de soorten drugs. Laat het programma in de Wellevae te dan geen gabbersoort zijn, het is een vrij groot evenement met het optreden van Elstak als hoogtepunt van de avond en die draait over het algemeen housemuziek. Dat geeft duidelijk verontrusting in St. Anna land en daarom is het niet denkbeel dig, dat er deze week een gezamen lijke reactie van de kerken naar de organisatoren gaat", aldus Roeland. De brief wordt dan geschreven namens de Gereformeerde Gemeen te, de Hervormde Gemeente en d£ Gereformeerde Gemeente in Neder land. De beheerscommissie heeft niets aan het toeval overgelaten en 23 'uitsmijters' gehuurd o.l.v. Marco v.d. Wielen uit Tholen, die in het dagelijks leven politieman is. De bezoekers moeten via de achter kant de sportzaal binnen, waar het podium voor Paul Elstak Rapper McForz is opgesteld. Elstak is bekend van zijn top 4G hits Life's like a dance, Love u more en Rave on. Voor en na Elstak verzorgt Skylight een dis coshow. Schnitzel Hollandse biefstuk met champignons Biefstuk van de haas met champignons Gebakken mosselen met sausje Gebakken paling SPARERIBS met sausje: 1 ribs 2 ribs Alle schotels met frites en salade Meerprijs: Gebakken aardappeltjes. Pepersaus Champignonroomsaus Gelieve telefonisch te bestellen l.r.m. wachttijd Molendijk 6, St. Annaland. Tel. 0166-653262 ƒ15.00 17.50 27.50 ƒ17.50 ƒ27.50 ƒ12.50 ƒ17.50 2.50 2.50 2.50 VERVOLG VAN PAGINA 1 "Op termijn wordt de Thoolse ambulance pas ingepast in het streekgewest", zegt Dingenouds. Hij vindt dat de gemeente Tholen nu aan zet is. "Wij hebben een aanbod gedaan en daar moeten ze ja of nee tegen zeggen." Ondertussen is de projectgroep Don nog niet klaar met het eindrapport en moeten de Zeeuwse gemeenteraden nog een oordeel vellen over het ver volgen van de uitzonderingspositie voor Tholen. Begin december wil len g.s. daarover uitsluitsel. Buur man Reimerswaal wil aan de wens van Tholen tegemoet komen, zowel bij de gemeenschappelijke regeling ambulancevervoer als die van de regionale brandweer Zeeland. Wet houder I.C. Moerland heeft vorige week op een bijeenkomst van de vereniging van Zeeuwse gemeenten (VZG) vernomen, dat ook Goes het zelfde standpunt zal innemen. Hij vreest echter dat de meerderheid o.l.v. Vlissingen niet instemt met de Thoolse uitzonderingspositie: for meel lid blijven van de Zeeuwse regelingen, maar praktisch gebruik maken van de Brabantse ambulan ce- en brandweerregio. Moerland meent dat de - wat hij noemt - 'sme rige brief van VZG-voorzitter Van der Doef (tevens burgemeester van Vlissingen) aan de Zeeuwse gemeenten roet in het eten heeft gegooid, hoewel de Thoolse inter pretatie van de regels ook volgens de provincie juist is. "Van der Doef heeft tijdens de VZG-vergadering uitleg gegeven over de brief en op den duur zijn excuses aangeboden. Hij wil de uitzonderingspositie van Tholen na drie jaar herzien, gekop peld aan een discussie over een geïntegreerd meldkamersysteem." Voorzitter A.A.J. Hommel van OVM opende het concert. Secretaris Quist overleed 16 oktober vorig jaar na een langdurige ziekte. Marjolijn Droogers verloor op 15 juli het leven bij de ramp met het Hercules vliegtuig te Eindhoven. "Twee men sen van onschatbare waarde voor de Oud-Vossemeerse Muziekvereni ging", zei Hommel. "Rien was als bestuurslid en secretaris meer dan 37 jaar aan de vereniging verbon den. Marjolijn vond de bron van haar muzikale loopbaan bij onze vereniging, eerst als muzikante, later als soliste en docente van een aantal van onze leerlingen. Beiden hebben zich altijd met hart en ziel ingezet voor onze vereniging." Het gemeentebestuur was verhin derd om naar het concert te komen, maar b. en w. stuurden een brief met de wens voor een 'zeer geslaagd en waardig concert'. "Door hen op deze wijze te eren voor hun belangrijke bijdragen die zij jarenlang hebben verleend aan de instandhouding en bloei van uw vereniging, raakt u een goede toets", schreef het gemeente bestuur. Hommel gaf vervolgens een karak terbeschrijving van de beide overle denen. "Rien had zijn dromen, zon der de realiteit uit het oog te verlie zen en hij verwachtte veel van de toekomst", zei de voorzitter. "Bin nen de grenzen van het bestaan, is Rien optimaal mens geweest. Hij heeft geleefd tot het uiterste toe. Dat vergt het toppunt van creativiteit. Daar moet je zeer begaafd voor zijn. Zo was Rien. Hij heeft geen naam gemaakt, werd niet beroemd. Toch was het buitengewoon spectaculair, hoe Rien leefde en wat Rien deed." Marjolijn Droogers noemde Hom mel 'een geboren muzikante'. "Moest je haar horen en zien. Marjo lijn ging volkomen op in haar muziek. Ze bespeelde de snaren van je ziel. Haar dromen werden werke lijkheid; haar bewuste levenskeuze en haar muziek", zei de voorzitter. "Marjolijn kwam nog maar net kij ken, een enkel hoofdstuk van haar leven was nog maar geschreven. Maar toch, van de wereld had ze al zoveel gezien. Ze was op weg. Mar jolijn stond aan het begin, maar ook aan het eind van haar weg." Het publiek in de Vossenkuil, waar onder voorzitter Schout van de KNF afdeling Zeeland, ereleden Huib de Graaff en Adam de Wit en directeur Jan Hut van de Zeeuwse Muziek school, kregen vervolgens een con cert met fraaie werken voorgescho teld. OVM beet - onder leiding van René Hendrickx - de spits af met 'See the conquering hero comes' van G.F. Handel in een arrangement van de bekende Jan de Haan. Verder kwam 'Summer Fantasy' van Kees Schoonenbeek voorbij. Daarna volgde 'La Storia' van Jacob de Haan. Bij de 'Exodus Song' van Gold en Boone en bij 'It Ain't Neces sarily So' van G. Gershwin werd de zang vertolkt door Marjan Vree- Quist. Tot slot zong het koor De Vaertsingers mee in het lied 'Battle Hymn of the Republic' in een arran gement van Willy Hautvast. Na de pauze was het de beurt aan fanfare Accelerando dat onder lei ding van Pierre van Broekhoven begon met 'Patience Ouverture' van sir Arthur Sullivan. Deze ouverture is afkomstig uit de komische opera 'Patience' die in 1881 (toevallig ook het oprichtingsjaar van Acceleran do) werd geschreven. Sullivan vormde samen met tekstschrijver sir William Gilbert een beroemd en onafscheidelijk duo. Hun werk wordt gezien als voorloper van de hedendaagse musical. Accelerando bracht vervolgens 'Great Classics volume 1' van Walter Kalisching, 'Josua' van Rita Defoort en 'A Mor- ricone Portrait' in een arrangement van Roland Kernen. Het laatste nummer bevat filmmuziek van de beroemde Italiaanse componist Ennio Morricone. De aanwezigen in de Vossenkuil konden melodieën herkennen uit de films 'My Name is Nobody', 'Metello' en 'Here Is to You'. De twee muziekverenigingen brach ten ook samen nog twee werken: 'Free World Fantasy' van Jacob de Haan en 'Ode an die Freude' uit de negende symfonie van L. van Beet hoven. Dit laatste lied - ook wel bekend als 'Alle Menschen werden Brüder' - werd meegezongen door De Vaertsingers. In zijn slotwoord bedankte voorzit ter Hommel van OVM de aanwezi gen voor hun komst en Accelerando, OVM, De Vaertsingers en mevr. Vree voor hun medewerking. "Rien en Marjolijn: twee namen, één geluid, twee namen, één toon. Wij zullen aan jullie blijven denken, want wij willen niet dat jullie voor niets geleefd hebben. Uiteindelijk zal de dood onecht zijn en zal leven waar zijn. Jullie leven, zoals het zich ontrolde in zonnig licht en treurig duister. Nu jullie er niet meer zijn, mogen wij de parels van herinnerin gen rijgen aan een snoer dat ons leven siert, zolang onze dagen duren", zei Hommel die besloot met de woorden: "Ik wens u vele mooie herinneringen en gedachten toe om het verlies te verwerken." Als afzonderlijke categorie zouden de pachters bovendien een zetel in het dagelijks bestuur moeten krijgen en dat vindt de gedeputeerde teveel van het goede. Volgens de brief van de BLHB is het fout van de provin cie om de Financiale inbreng (die is 1,6%) als uitgangspunt te nemen. 'De wetgever geeft aan dat het belang moet worden gewogen. Het belang van de categorie pachters is in het waterschap Zeeuwse Eilanden zonneklaar aanwezig, immers circa 20% van de oppervlakte landbouw grond is verpacht' schrijft de organi satie. Op die gronden vindt ze een bestuursvertegenwoordiging gerechtvaardigd. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden is vrijdag niet uit de toe komstige bestuurssamenstelling gekomen. Dijkgraaf H. Eversdijk heeft gezegd zich sterk te willen maken voor de pachterscategorie, maar een afzonderlijke categorie zou wettelijk een probleem kunnen zijn. Bovendien is de dijkgraaf bang dat het handhaven van de pachters ten koste gaat van de totale agrari sche inbreng in het bestuur. Op dit moment hebben de pachters vier zetels in het algemeen bestuur en QQn in het dagelijks bestuur, het ongebouwd in elk het dubbele aan tal. Die verdeling is tot stand geko men, door elke categorie eerst twee basiszetels toe te kennen, alvorens te verdelen op grond van de financiale inbreng. De problematiek is het gevolg van de verkleining van het bestuur die in 1998 doorgang moet vinden. Dan treedt het 62-koppige overgangsbe- stuur af. Zeeuwse Eilanden wil naar een algemene vergadering van mini maal 40 leden, de gedeputeerde vindt 35 voldoende (ingezetenen 15, gebouwd, bedrijfsgebouwd en onge bouwd ieder 6 of 7). Ander heikel punt is de verdeling van het gebied in kiesdistricten. Op dit moment vormt elk van de vier fusiepartners in Zeeuwse Eilanden een district. Om de betrokkenheid van de inwo ners overeind te houden, zou het wenselijk zijn om districten te hand haven zodat elke regio een aantal bestuurders kan kiezen. Maar de vraag is hoeveel districten er in de toekomst moeten komen: vier zoals nu, of drie. In dat laatste geval wor den Tholen en Sint-Philipsland op QQn hoop geveegd met Schouwen- Duiveland. Half december zal de algemene ver gadering van hoofdingelanden een beslissing moeten nemen. 's Morgens is het niet bijzonder druk in de grote zaal van Meulvliet, maar regelmatig druppelen toch mensen binnen. Ze lopen op hun gemak langs de tafels waarop een veelheid van attributen uitgestald is. Maken een praatje met de mensen die erachter zitten. "Een jaar of vijf geleden kocht ik een autootje voor een neefje en dat vond ik eigenlijk wel leuk. Ik heb zelf ook jarenlang in een VW-kever gereden en de tic is gebleven", vertelt Truus van 't Hof uit Tholen. Inmiddels heeft ze zo'n 240 miniaturen van kevers, afbeel dingen en aanverwante zaken. Want als je eenmaal gaat verzamelen, blijkt er heel wat te zijn. Bijvoor beeld gespen voor broekriemen. Mevrouw Van 't Hof koopt heel veel op rommelmarkten. De automodel len zijn zo origineel mogelijk. Maar echte schaalmodellen vindt de Thoolse te prijzig. Tegenover haar toont Xandra Wiel aard nijlpaarden in alle soorten en maten. Minuscule beestjes van glas (uit Venetië), maar ook een flinke stenen lobbes die zeventig kilo weegt. Ze kreeg ooit drie kleine beeldjes en die vond ze zo leuk, dat het verzamelen werd. Niet alleen beeldjes, maar ook kaarten, schilde rijtjes en noem maar op. Heel bij zonder is een veelkleurig nijlpaard, afkomstig uit een Afrikaans land. Het blijkt een kaars te zijn. Ook spaarpotten ontbreken niet. Waar Xandra haar liefde voor het nijl paard vandaan heeft, weet ze niet. "Maar van mijn opa weet ik dat hij, als hij in de dierentuin kwam, altijd eerst naar de nijlpaarden ging kij ken", vertelt ze een bezoekster. Rianne Boxhoorn uit Tholen verza melt blikken. Van babbelaars, cacao, pepermunt en chocolade. Ooit zocht ze iets als decoratie op een zware balk in haar huis. Ze zag ergens een blik dat haar geschikt leek en sindsdien is het aantal blik ken dat ze heeft fors toegenomen. En er blijkt heel wat diversiteit te zijn. "Mevrouw Kustusz uit Halste ren, die hier ook is, heeft bijvoor beeld 49 verschillende van Zeeuwse babbelaars. En dan heb ik er nog twee die zij niet heeft", vertelt Rian ne. Haar schoonmoeder toont een bescheiden collectie Engelse thee potten. Achterin de zaal staan leden van een modelbouwvereniging. Zij hebben allerhande modellen van vliegtuigen en schepen bij zich. Meer traditio neel is de postzegelverzamelaar, die in dit geval de nadruk legt op thema tische in plaats van landenverzame- lingen. Suikerzakjes ontbreken evenmin, maar dan wél volle in plaats van lege. En flippo's. Ad Havermans uit Oud-Vossemeer heeft met zijn oude radiotoestellen ook nog een geestverwant ontmoet. Mevrouw M.W. Blaas uit Tholen toont een deeltje van haar verzame ling oude ansichtkaarten, beeldjes en afbeeldingen van lezende men sen, en boekenleggers. Carnavalsattributen zijn wel het laatste wat je in Tholen zou ver wachten, maar de Tholenaar van Bergse komaf Hans Mertens is ermee present. Hij verzamelt vooral de veldtekens (in Oud-Vossemeer 'kittuks' genoemd), maar alle andere zaken zijn ook welkom. Zoals vas tenavondkranten, singles, lucifer- merken en leutneutbonnen. "Er zijn zat Tholenaren die jaarlijks vasten avond in Bergen op Zoom vieren, dus daar moet materiaal zitten", meent Mertens. Hij heeft in ieder geval enkele contacten opgedaan. En zijn verzameling wordt aan de tijdsomstandigheden aangepast: een uitbreiding met Halsteren omdat die plaats bij Bergen op Zoom komt. De organisatie is tevreden met de eerste verzamelaarsbeurs. "Toen we eraan begonnen, dachten we mensen te kunnen verwachten met postze gels, munten e.d. We keken dan ook op van wat er allemaal aangemeld werd", vertelt Jan van 't Hof. Step werkt alweer aan de volgende acti viteit, de kerstmarkt op 14 decem ber. "De belangstelling daarvoor is boven verwachting, we hebben al 40 tot 45 aanmeldingen", vertelt Wol vekamp. "Een breed assortiment, van cadeauartikelen en kerstspullen tot kaarten toe." Truus van 't Hof kreeg leuke reacties op haar verzameling Volkswagen kevers. Naast haar Rianne Boxhoorn die (snoep)blikken verzamelt. Op de achtergrond Xandra Wielaard, die haar nijlpaarden even laat voor wat ze zijn om andermans verzameling te bewonderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11