Nieuwbouw Van der Harst wordt grootste thermoskan van Tholen Nieuwe bedrijven Van vier naar acht miljoen kilo gebakken uitjes per jaar Deurloo sloopt vriescel toch zelf LNatuursteen 'riwarme vher II Eerste paal na 3 jaar vertraging op Welgelegen Danisco Foods wil samen met Groko verder groeien Ontslag dreigt voor 2 mensen Balie kadaster in Kruiningen Donderdag 7 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het duurde lang, maar na jaren vertraging is het Thoolse bedrijf Van der Harst interieurbouw en koeltechniek begonnen aan de nieuwbouw op het industrieterrein Wel gelegen in Tholen. De verklaring voor de vertraging zit hem deels in het unieke ontwerp van het pand. Het zal een driehoek worden met op de verdieping een soort tun nel met daarin de showroom en kantoren. Kosten: zo'n vijf miljoen. Vrijdag ging officieel de eerste paal de grond in. Achter de broek Leuk geveltje Meer personeel Helikopters Vrijdags en zaterdags GEOPEND Twee weken worden er geen uitjes gebakken bij Danisco Foods aan de Nijverheidsweg te Sint-Maartensdijk. De productie ligt sinds vrijdag stil maar in het bedrijf wordt wel gewerkt. Vrijdagochtend is de naverbrandingsinstal- latie gebracht die de uitstoot van vetdeeltjes en baklucht bijna volledig moet terugdringen. Er dreigt ontslag voor 1 of 2 mensen bij vishandel Deur loo in Tholen nu de groothandelsactiviteiten worden beperkt door het op last van de gemeente afbreken van de zonder vergunning geplaatste vriescel. Deurloo's raadsman mr. W. Lensink noemt de stap van de gemeente 'problematisch voor het bedrijf en de werkge legenheid.' Hij heeft bij b. en w. al een schadeclaim inge diend, zonder daar overigens al een precies bedrag bij te noemen. Vrijdag proeverij Herault primeur in Poortvliet Tholen Oud-Vossemeer St. Maartensdijk St. Philipsland Speciaal transport Top tien Europa Noodoplossing Twee keer kosten Daar kun je op bouwen V R I EIN S E SCHELDE Dat was overigens niet helemaal waar. De betonnen heipaal die vrij dagmiddag om vier uur met geweld de bodem van Welgelegen werd ingedreven, was bepaald niet de eer ste. Woensdag was het heien al begonnen. Maar de aanwezigen maalden daar niet om. Met het nieu we onderkomen, dat een vloeropper vlakte van zo'n vierduizend vierkan te meter krijgt, zullen alle onderde len van het bedrijf in één pand komen. Tevens worden er volgens Van der Harst zo'n dertig nieuwe banen geschapen. Onder grote belangstelling presenteerde direc teur A. van der Harst de plannen voor de nieuwbouw. Het verhaal van Van der Harst is er één van ruimtegebrek. In 1978 begon A. van der Harst met zijn acti viteiten in Breda. Maar een jaar later vertrok hij al naar Tholen. "De Ber- genaren weten er geen moer vanaf. Ze vroegen aan me: 'Wat moet je nou toch in Tholen?' Maar vandaag krijgen ze daar antwoord op", zei Van der Harst vrijdagmiddag in zijn toespraak. Van der Harst pionierde eerst in garages, schuren, een loods aan de Westvest in Sint-Maartens dijk en de loods van Zandijk in Tho len. In 1981 begon Van der Harst helemaal zelfstandig, onafhankelijk van een merk te opereren. Twee jaar later, Van der Harst zat inmiddels aan de huidige plek aan de Schelde- rijnweg in Tholen, was het ruimte gebrek zo nijpend geworden dat er soms zelfs in de openlucht gewerkt moest worden. Van der Harst kocht de twee panden naast zijn bedrijf en dacht weer een hele poos vooruit te kunnen. Maar dat bleek niet zo te zijn. Mede vanwege de grote hoe veelheid spullen die Van der Harst moet opslaan, is er veel ruimte nodig. Momenteel heeft Van der Harst zijn produktie en opslag verdeeld over elf plaatsen op Tholen. Maar de gemeente bracht uitkomst met het nieuwe bestem mingsplan Welgelegen. Daarop mocht Van der Harst als eerste (nog voordat het officieel uitgewerkt was) een stuk grond kopen. Speciaal voor dit bedrijf werd de ontwikke ling van Welgelegen versneld. In 1993 zou Van der Harst beginnen met de bouw. Maar dat pakte anders uit. Ondermeer door het overlijden van architect B. van Velzen werd het plan uitgesteld. Maar ook het perfectionisme van Van der Harst die steeds weer nieuwe ideeën kreeg en de bouw wijzigde, leverde vertra ging op. Burgemeester H.A. van der Munnik refereerde hier in bedekte termen nog aan in zijn toespraak: "We hebben ons bij de gemeente eerlijk gezegd wel eens afgevraagd of die nieuwe vestiging er nog wel zou komen. Er moest toch snel iets gebeuren en we hebben Van der Harst achter de broek gezeten. Maar de laatste maanden is het hard voor uitgegaan. De knopen in het touw tussen Van der Harst en de gemeen te zijn nu ontward. Het nieuwe pand van Van der Harst komt te staan aan de splitsing van Welgelegen met de Oud-Vosse- meersedijk. Het ontwerp is op z'n minst opmerkelijk. Omdat het stuk grond dat Van der Harst kocht, drie hoekig is, zal het pand in dezelfde vorm worden gebouwd. Architect van het opmerkelijke gebouw is R.B. Ligteringen van de Sterner- groep uit Rotterdam (dezelfde archi tect die ook met de waterfronten Tholen en Sint-Annaland bezig is). "Toen ik voor het eerst bij Van der Harst kwam, had hij alles al op papier staan", vertelde Ligteringen. "Ik hoefde er alleen maar een 'leuk geveltje' tegen te zetten. Dat kan natuurlijk, maar ik heb hem voorge steld om toch een volledig nieuw ontwerp te maken. Toen is het idee van het driehoekige pand ontstaan. Van der Harst vond het een leuk idee en na wat bijschaven om ook binnen het budget te blijven, zijn we met het definitieve ontwerp geko men." Dat ontwerp bestaat uit een gebouw van staal met daarbovenop een lange, iets overstekende tunnel met veel glas. "Dat is de etalage. Omdat de grond waarop we bouwen dieper ligt dan de weg over de Oud- Vossemeersedijk, hebben we de eta lage omhooggetild zodat men naar binnen kan kijken als men langs rijdt", legde Ligteringen uit. Aan de bouw werken een flink aantal bedrijven mee waaronder Klein- bouw uit Sint-Philipsland en Van 't Hof aluminium uit Tholen. Als het weer meezit, zal het nieuwe onder komen rond mei volgend jaar opge leverd worden. Vanwege het gebruik van geïsoleerde 'sandwich panelen' en dubbelglas spreekt Van der Harst zelf over: 'De grootste thermoskan van Tholen'. Overigens was een bijzonder ontwerp een eis van de gemeente omdat de plaats waar het pand moet verrijzen, gezichtsbepalend is voor Welgele gen. Van der Harst produceert en herstelt niet alleen diverse koelinstallaties, maar is ook interieurbouwer. "Bij ons kunnen bedrijven alles krijgen op het gebied van interieur. Waar het binnen het budget kan nieuw, en anders aangevuld met 'spullen met ervaring'. Want het woord tweede hands gebruik ik niet graag. Wij maken gebruikte apparaten weer als nieuw en daar geven we dan ook garantie op", zegt Van der Harst. Het Thoolse bedrijf heeft het momenteel erg druk en uitbreiding was dan ook beslist nodig. "We heb ben een order voor apparatuur voor fitnesscentra die verzekeraar Ohra weg gaat zetten. Dan praat je over een opdracht van 100 miljoen. Daar naast zijn we samen met een partner bezig met een project voor het ont werpen van supermarkten bij zo'n 400 tot 500 benzinestations in Nederland. En ook bij defensie heb ben we opdrachten lopen", vertelt Van der Harst. "Dus we zullen extra personeel nodig hebben. En dan praat je wel over enkele tientallen. Maar exacte aantallen kan ik daar nog niet van geven." Nu telt de onderneming twintig medewerkers. Van der Harst kondigde vrijdag aan, dat zijn bedrijf voortaan als het 'Van der Harst-team' door het leven zal gaan. "Niet de klant, maar het perso neel komt bij mij op de eerste plaats. Want zonder goed en tevreden per soneel kun je de klanten niet goed van dienst zijn. Ook betrouwbare leveranciers zijn van belang. Onze medewerkers blijven omdat ze het werk zo leuk vinden. Het zijn echte probleemoplossers en ze staan altijd paraat." Tussen de bedrijven door vermaakte vrijdag de Belgische goochelaar Lorenzo de aanwezigen op de recep tie bij Van der Harst. Hij haalde geld vanachter de oren en stropdassen van gasten, liet de trouwring van de burgemeester verdwijnen (en weer opduiken) en ook vijf brandende sigaretten verdwenen in het niets. Na de toespraken toog het hele gezelschap te voet van de Schelde- rijnweg naar Welgelegen. Daar moest men echter nog een half uur wachten op de vrouw en kinderen van Van der Harst. Die arriveerden uiteindelijk in twee helikopters. Gerben en Maarten van der Harst mochten onder begelei ding van de kraanmachinist de 'eer ste' paal de grond in slaan. Hun klas genootjes van de groepen 1 en 3 van de De Casembrootschool te Sint- Annaland waren inmiddels per bus gearriveerd en lieten tientallen bal lonnen de lucht in gaan. Met het knallen van vuurwerk, werd de bij eenkomst gesloten. Het personeel maakte nog wat tochtjes per heli kopter over Tholen en 's avonds feestte men verder tijdens een boot tocht. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. De installatie werd vrijdagmorgen op het terrein van Danisco Foods aan de Nijverheidsweg gereden. Links, hoofd technische dienst A. de Rijke van Dansico en ing. N. Rozendaal van Inodes b.v. uit Waddinxveen. Wijnboer Hans Moerland uit Frank rijk organiseert morgen in Tolrust te Poortvliet vanaf vier uur een wijn proeverij, waarbij voor het eerst een primeurwijn uit Saint Chinian (vin de pays de l'Herault) wordt aange boden. Internationaal is de Beaujo- lais primeur bij vele wijnliefhebbers bekend, maar de oud-St. Annalander komt nu uit de Zuid-Franse streek, waar hij sinds 1977 woont en werkt, met een Saint Chinian primeur. De druiven zijn begin september onder de meest gunstige omstandigheden geoogst. De primeur is zeer fruitig en smaakt naar frambozen en cassis. Moerland heeft ruim 34 ha wijn gaard in Prades sur Vemazobres in exploitatie. De passie voor de wijn bouw was er al lang, maar in 1982 begon de voormalige Spar-super- marktondernemer uit St. Maartens dijk en Klundert voor het eerst met een zelfstandige exploitatie. De con tacten met Nederland zijn altijd gebleven en via zijn onderneming Vin d'Oc brengt Moerland zijn wij nen ook al jarenlang op Tholen aan de man of vrouw. Zaterdag organi seerde hij een proeverij in Maarssen, morgen in Poortvliet. De gemeente Reimerswaal krijgt een kadastrale balie. Ze maakt gebruik van de mogelijkheid die het Kadaster in Middelburg biedt: een on-line verbinding met de databan ken van de dienst. Actuele informa tie over vastgoed binnen de gemeen tegrenzen kan daardoor op het gemeentehuis verkregen worden. Aanvragers betalen hetzelfde tarief als bij het Kadaster in Middelburg: 14 gulden per aanvraag. Gegevens die beschikbaar komen: de eigen domssituatie van grond en gebou wen, rechten (hypotheken en beslag leggingen) die rusten op onroerend goed, beperkingen van het eigen domsrecht (bijvoorbeeld als de grond vervuild is). Ook kunnen situ atietekeningen afgedrukt worden. Voor historische gegevens blijft men op Middelburg aangewezen. Het verzelfstandigde Kadaster biedt deze service vanuit de gedachte dat zoveel mogelijk informatie zo dicht mogelijk bij de burger beschikbaar komt. De gemeente Reimerswaal vindt het passen in een klantvriende lijke organisatie én in de bestuurlij ke visie die moet leiden tot een basisregistratie vastgoed. Door de on-line verbinding kan ook de gemeente zelf over actuelere infor matie beschikken dan nu het geval is. Abonnementskosten zijn voor de kadastrale balie niet verschuldigd. Wél is een GemNet-aansluiting noodzakelijk, maar die heeft de gemeente per 1 januari toch al nodig voorde gemeentelijke basisadminis tratie. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 7 oktober tot en met 1 november 1996. Kwekerij Welgelegen, Oud-Vosse- meersedijk 4, snijbloemenkwekerij, 2-4 werkzame personen. Oosterhoff publicaties, Vossemeer- sepoort 4, bureau voor communica tie en publiciteit, journalistieke en tekstuele producties, fotografie, gra fische vormgeving, 1 werkzame per soon. Timmerwerk bureau voor bouwpro ducties, bouwkundig adviesbureau, Meanderlaan 33, geen werkzame personen. Handelsonderneming Magda, Slab- becoornweg 60, groothandel in ge reedschappen, bedrijfskleding, vei ligheidsschoenen en aanverwante artikelen, borduurinrichting, geen werkzame personen. E. van Dongen taxateur oz, Be- bouwdendam 16, taxateur onroeren de zaken, 1 werkzame persoon. Toch Vermeulen b.v., Slabbecoorn- weg 29, het beheren en bewaren van woonservice gegevens door middel van grafische en databases compu terprogramma's, geen werkzame personen. Klussenbedrijf Van der Zande, John F. Kennedystraat 12, klussen- en tegelzetbedrijf, 1 werkzame per soon. Klusbedrijf de Ondernemer, Corne- lis Frankdhstraat 13, het reinigen van auto's en het verrichten van klei ne onderhoudsklussen, geen werk zame personen. Tumco Agrotade b.v., groothandel in-, alsmede im- en export van groenten en fruit (geconserveerd, gedroogd en diepgevroren) voor industrieel gebruik. Vaste plantenkwekerij Johan de Jager, Hiksedijk 8, het kweken van planten, kleinhandel in planten en bloemen en aanverwante artikelen, onder de mede-handelsnaam imkerij Johan de Jager: imkerij, kleinhandel in honing en honingproducten, 2-4 werkzame personen. Chris Hectors compuvision, Molen dijk 20, het assembleren van-, als mede groot- en kleinhandel in com putersystemen en netwerken aan eindgebruikers, het upgraden en repareren van hard- en software, als mede het geven van advies, geen werkzame personen. Teleface international b.v., Kerkring 5, dienstverlening op het gebied van informatie en informatieprojecten en het vertegenwoordigen van (bui tenlandse) rechtspersonen (voorna melijk in de dienstverlende sector), geen werkzame personen. Schanulleke en co., Wilhelmina- straat 2, kleinhandel in nieuwe en gebruikte kinderkleding, gebruikte en ongeregelde goederen, 1 werkza me persoon. Braat bedrijfsvloeren, Karreveld 8, agentuurhandel in bedrijfsvloeren, geen werkzame personen. Bovendien vindt een grootscheepse interne verhuizing plaats omdat er een tweede bakoven komt. Het moe derbedrijf in Denemarken heeft besloten de produktie van gebakken uitjes in de smalstad te concentre ren. Daarnaast is de fusie met Gro ko, producent van diepvriesgroente, in Zundert bijna rond. Directeur M.H. van Meel van de vestiging in de smalstad is sinds 1 augustus alge meen directeur en is verhuisd naar het hoofdkantoor in Zundert. De lei ding aan de Nijverheidsweg is nu in handen van H. Kalkema, een van produktiedirecteuren van het nieuwe concern. Vrijdag werden er in de vestiging in Denemarken voor het laatst gebak ken uitjes geproduceerd. De bak ovens worden in Varpelev (ten zui den van Kopenhagen) ontmanteld en naar Sint-Maartensdijk overge bracht. Van Meel: "Het is veel effi ciënter om de produktie op één plaats te brengen. Dan hoef je ook maar op één plaats een milieu-inves tering te doen." Die milieu-investe ring is de naverbrandingsinstallatie die zaterdag gemonteerd werd en komende weken proef draait. Met de aanschaf en installatie is een bedrag gemoeid van zeseneenhalve ton. De hele operatie (nieuwbouw, verhui zing, installatie verbrander en bak oven) kost 6,5 miljoen. Als de fabriek over enkele maanden op vol le toeren draait, dan werken er bij Danisco Foods ongeveer 48 werkne mers, vijftien meer dan nu. En kan de produktie volgens Van Meel toe nemen van 4 miljoen kilo gebakken uitjes tot 8 of zelfs 8,5 miljoen per jaar, als de markt daarvoor tenmin ste rijp is. De laatste maanden is aan de oost zijde van het bedrijf een hal van 2000 vierkante meter verrezen waarin de inpakafdeling en het magazijn worden ondergebracht. Dat gebeurt deze weken. In de hal die dan aan de westkant van de fabriek vrijkomt, wordt de tweede bakoven geïnstalleerd naast de bestaande. De tussenwanden wor den weggehaald en er wordt een nieuwe betonnen vloer gestort. De naverbrandingsinstallatie is dan ook bedoeld om voor beide bakovens dienst te doen. Voor de gastoevoer moeten op het terrein door Delta nutsbedrijven de verdeelstukken uit gebreid worden. En voor de nieuwe produktiehal is een uitbreiding van de electriciteitstoevoer noodzake lijk. De naverbrandingsinstallatie werd op twee vrachtwagens van Wad dinxveen naar Sint-Maartensdijk gebracht. Door de afmetingen was het een uitzonderlijk transport. Het grootste onderdeel (de uitbrand of reactiekamer) met warmtewisse laars, woog 17 ton. Het verbran dingsvermogen van de installatie is 6 Megawatt, wat overeenkomt met 400 cv-ketels in woningen. Twee branders verwarmen de baklucht tot 750 graden Celsius. Daardoor wor den de geurcomponenten in de reac tiekamer omgezet in kooldioxide en waterdamp. Om de energie te hergebruiken zijn warmtewisselaars aangebracht. Ing. N. Rozendaal van Inodes b.v.: "Zon der die wisselaars zou de installatie 600 kubieke meter aardgas per uur verbruiken. Nu is het een aan het ander gekoppeld; de baklucht wordt verwarmd om de geur te verwijde ren en de warmte wordt gebruikt voor de bakovens." Als de fusie tussen Danisco en Gro ko eind dit jaar rond is, dan beschikt het bedrijf over twee vestigingen: in Zundert worden, afhankelijk van het seizoen, door 250 tot 350 werkne mers diepvriesgroente, diepvries maaltijden en soepen geproduceerd, in Sint-Maartensdijk door 48 werk nemers gebakken uitjes. Door de fusie hoopt Danisco de con currentie op de Europese markt beter aan te kunnen. Danisco met een 'diepvriesdivisie' in Denemarken en Spanje kan nu met Groko (die met een omzet van 80 miljoen gulden per jaar de grootste is in Nederland) de markten in Duitsland, Nederland en België beter bedienen. Groko is daar van oudsher actief. Door de fusie dringt Danisco vol gens Van Meel door tot de top tien van de diepvriesproducenten van Europa. De verdubbeling van de produktie in Sint-Maartensdijk zal geleidelijk aan verlopen. Eerst zal er een dag- ploeg in de nieuwe produktieafde- ling aan het werk gaan, later wordt er in een twee-ploegen-systeem gewerkt, zoals nu het geval is. Danisco heeft van gedeputeerde sta ten van Zeeland toestemming gekre gen de verontreinigde grond op het terrein te verwijderen. Op de ont- werp-beschikking die ter inzage heeft gelegen, zijn geen zienswijzen ontvangen. En tegen de ter inzage gelegen beschikking zelf heeft nie mand bezwaren ingediend. Pikant detail is dat de zoon van bur gemeester Van der Munnik één van de personeelsleden is en daardoor het risico loopt door de opstelling van b. en w. ontslagen te worden. "Deurloo waardeert iemand op zijn werkkracht en niet op zijn afkomst", zegt mr. Lensink. Hij veroordeelt het optreden van het gemeentebe stuur echter scherp. "De gemeente moet ten allen tijde zoeken naar oplossingen en zich niet achter star re uitgangspunten opstellen", aldus de raadsman. Bureauchef bouwza ken J. de Feijter kijkt er heel anders tegenaan. "Het afgelopen halfjaar hebben wij vishandel Deurloo ruim schoots de mogelijkheid geboden om de situatie met de vriescel aan te passen. Toen er maar niets binnen kwam, hebben we Deurloo nog eens een briefje gestuurd om hem erop te wijzen dat donderdag 31 oktober de laatste dag was. En op die laatste dag kwam hij met 1 tekening in plaats van 4, zoals de regels van de bouwverordening aangeven. Boven dien ontbraken de constructieve berekeningen, want als het dak met windkracht de haven inwaait, wordt de gemeente verweten dat het bouw plan niet goed beoordeeld is. Wij willen daarom volgens de spelregels handelen", aldus De Feijter. "De vriescel stond er al jaren, dus wat maakt het uit", zegt Lensink. "Bovendien was de grond door de gemeente zelf aan Deurloo ver kocht." Op het feit dat de gemeente van de rechter gelijk gekregen heeft, laat de raadsman weten: "Formeel misschien wel, maar materieel niet. We hebben de gemeente ook aan sprakelijk gesteld voor bedrijfsscha de. Daar komen we zeker op terug. De verwerkingsmogelijkheden zijn minder voor Deurloo, zodat de groothandel moet worden aange past. Met man en macht moet wor den gewerkt, waarbij als noodoplos sing een vriescontainer is gehuurd. Maar de capaciteit daarvan is veel kleiner dan van de vriescel die afge broken is. De dichtsbijzijnde vries cel staat in Hoogerheide. Een nieu we voorziening in Tholen bouwen, vormt een te grote investering", aldus mr. Lensink. Toen de bouwaanvraag voor aan passing van de vriescel donderdag niet in orde bleek, besloten b. en w. het illegale bouwsel alsnog maan dag te laten afbreken. Aannemer Sagro uit 's Heerenhoek was al besteld, maar vrijdag liet de raads man van Deurloo per fax weten, dat zaterdag de vriescel zelf zou worden gesloopt. De gemeente moest toen Sagro weer afblazen. Die aannemer verscheen eerder ook al bij de Thoolse vishandel om een deel van de vriescel af te breken, maar na her nieuwd overleg moest Sagro het werk toen weer staken. Er zijn dus al twee keer (voorbereidings)kosten gemaakt. "De gemeente heeft het recht om die kosten op Deurloo te verhalen, maar b. en w. moeten daar nog een beslissing over nemen", aldus de Feijter. WZf Natuursteen en vloerverwarming; de ideale combinatie. Of U nu kiest voor marmer, graniet, leisteen of travertin, Vriens-de Schelde kent al hun specifieke eigenschappen. Het leggen van zo'n natuursteenvloer met vloerverwarming wordt door Vriens-de Schelde perfect en probleemloos geregeld en dat is voor U een hele zorg minder BOUWMATERIALEN SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 -17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 -17.30 uur Geopend Ma. t/m Vr.: 07.30 -17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 - Zaterdag 09.30 -17.00 uur Zaterdag 08.00 -12.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom - Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. Mevr. Van der Harst en haar zoons Gerben en Maarten arriveren per helikopter op het bouwterrein van Van der Harst. Klasgenootjes staan met ballonnen te wachten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9