Provincie Zeeland Bijeenkomst over gebarentaal Thoolse schaakclub Denk en Zet wint toernooi in Scherpenisse Het Zeeuwse gezicht King Kong in Klein Carré Donderdag 7 november 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 CJff In beroep Inspraak Manteling Inspraak verwijdering reclameborden/tranche 4a provinciale milieuveror dening Officiële Mededelingen Ruimtelijke Ordening Streekplanuitwerking rijksweg 57 Streekplanuitwerking Beleidsplan Oosterschelde Milieu Bodemverontreiniging Suzanneweg Sint Annaland Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. Q flakkee verhuizingen b.v. In Middelburg wordt binnenkort een bijeenkomst gehouden over gebarentaal, de taal waarin doven met elkaar èn met horenden kunnen communiceren. Commissies mmm Abdij "Zeeland heeft een rijke archi tectonische traditie en een bij zonder landschap, een land schap dat meer dan de moeite waard is om zorgvuldig te koesteren en een architectoni sche traditie die het verdient om te worden voortgezet." Zo begint de brochure Het Zeeuwse gezicht - Uitgangs punten van het provinciaal architectuurbeleid. Het verschijnen van de brochure markeert een belangrijk moment voor de Zeeuwse architectuur. De provincie Zeeland is namelijk de eerste provincie in Nederland die met uitgangspunten voor beleid op dit terrein komt. Provinciale staten hebben de beleidsnota, die ten grondslag lag aan de brochu re, 28 juni vastgesteld. Hoewel "Het Zeeuwse gezicht" over provinciaal architectuurbeleid gaat, wordt daarmee ook stede- bouw en landschapsarchitectuur bedoeld. In de brochure zijn tevens de resultaten van enkele proefprojecten opgenomen. De pfojecten waren onder meer bedoeld om de provincie beter in de gelegenheid te stellen beleid te voeren op dit terrein, maar ook andere beleidsterreinen. Een aan tal resultaten van de proefprojec ten heeft bijgedragen aan het voorontwerp-streekplan Zeeland. Nog een citaat uit de brochure: "Wat opvallend is en blijft, is dat het totstandkomen van architecto nische plannen van hoge kwaliteit vaak sterk persoonsgebonden is. Remmend werkt ook het misver stand bij veel bestuurders en ont wikkelaars dat de uitvoering van kwalitatief hoogwaardige plannen onbetaalbaar en bestuurlijk onhaalbaar is. De praktijk leert echter dat het mogelijk is zonder inzet van extra middelen hoge kwailiteit te breiken. Voorwaarde is wel dat vanaf het begin van het proces de uitgangspunten en ideeën duidelijk zijn vastgelegd en dat daarvoor een breed draagvlak is gecreëerd." De brochure met veel foto's is in vierkleurendruk gemaakt en is voor 5,= verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon: 01180- 631400. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt dinsdag 12 novem ber, 14.00 uur, openbare zitting in het gebouw van de provinciale directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Gehoord worden Endy bv en de heren L. Weeland en L.J. en L.W. Verboom uit Yerseke. Ook het gemeentebestuur van Reimers- waal is uitgenodigd. Aan de orde is het bestemmingsplan Molenpol der Yerseke. De subcommissie voor de gemeentelijke bestem mingsplannen heeft aan gedepu teerde staten geadviseerd aan het plan gedeeltelijk goedkeuring te onthouden. Voordat gs beslis sen horen zij de belanghebben den. De informatie-avond over De Man teling op Walcheren voor gebrui kers en omwonenden -13 novem ber - valt samen met de avond van de gemeenteraadsverkiezin gen voor Middelburg en de platte landsgemeenten op Walcheren. Wie die avond wegens politieke besognes of belangstelling niet bij de informatie-avond voor De Man teling kan zijn, wordt van harte uit genodigd gebruik te maken van de informatie-avond voor de eige naren en beheerders: 7 novem ber. Beide avonden zijn in Bos en Duin, Duinweg 82, Oostkapelle, en be ginnen om half acht. Kortgeleden werd in deze rubriek uitvoerig aandacht besteed aan de op til zijn de actie van de pro vincie om de her en der langs de wegen prijkende reclameborden te verwijderen. Die actie wordt formeel geba seerd op de zgn. "tranche 4a" van de provinciale milieuverordening. Belangstellenden en belang hebbenden kunnen hierover inspreken: maandag 11 november a.s.; Hotel Golden Tulip, Terneuzen, 20.00 uur (zaal open 19.30) donderdag 14 november a.s.; Prins van Oranje, Goes, 20.00 uur (zaal open 19.30) De milieuverordening ondervindt ook een aanpassing die te maken heeft met de strafbaarstelling op overtreding vanwege onjuist omgaan met bedrijfsafvalstoffen; hierover valt ook in te spreken. De stukken zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie (0118 631400) en liggen t/m 19 november ter inzage in de openbare bibliotheken en alle Zeeuwse gemeentehuizen. Nadere informatie: mw.mr. E.C. Zonnevyle-Reigers- man (0118 631171) of P. Carol (0118 631101). De stukken kunnen eventueel wor den opgevraagd bij het informatie centrum (tel.0118-631400). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben 8 oktober 1996 de streekplanuitwerking tracé rijks weg 57 (Middelburg-Veere) en de antwoordnota definitief vastge steld. De streekplanuitwerking is nodig voor de gemeenten om in de be stemmingsplannen de weg te kun nen inpassen. Daarbij gaat het om gronden en alle andere belangen die bij de aanleg van de weg aan de orde zijn. De streekplanuitwer king is globaal. Verdere detaille ring komt in de gemeentelijke be stemmingsplannen aan de orde, nadat het zgn. open planuit-wer- kingsproces (inspraak door rijks waterstaat) heeft plaatsgevonden. De streekplanuitwerking ligt van 7 november tot en met 18 decem ber 1996 ter inzage bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 en 13.30- 16.30 uur, bij de gemeenten Middelburg en Veere en bij de Centrale Dienst Gemeentewerken te Serooskerke (tijdens kantoor uren). Provinciale Staten van Zeeland hebben op 7 april 1995 het be leidsplan Oosterschelde vastge steld. Dit plan omvat het Ooster- scheldegebied en vervangt het beleidsplan uit 1982. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 21 november 1995 de daarbijbehorende streekplanuit werking definitief vastgesteld. Deze uitwerking vult het streek plan 1988 nader in met betrek king tot natuur, visserij, recreatie en haventerreinen. De streekplanuitwerking ligt van 7 november tot en met 18 decem ber 1996 ter inzage bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 en 13.30- 16.30 uur en in de gemeentehui zen van Bruinisse, Duiveland, Zierikzee, Middenschouwen, Westerschouwen, Veere, Noord- Beveland, Goes, Kapelle, Reimers- waal en Tholen. De stukken kun nen eventueel worden opge vraagd bij het informatiecentrum (tel.0118-631400). Kosten f 15.-. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Suzannaweg te Sint Annaland ernstig is. De beschikking ligt met de overi ge stukken van 7 november tot en met 18 december 1996 ter inza ge bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeente huis van Tholen en Sint Philips- land, Markt 1-5 te Sint Maartens dijk, op werkdagen van 9-12 en (na telefonische afspraak 0166- 668200 tst 13) van 14-16 uur en woensdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 18 december 1996 een be zwaarschrift tegen de beschikking indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. v>«ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijeriand VERHUIZRS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Nieuws '/-> De televisiekijker heeft het al eens gezien. Programma's van publieke omroepen (bij voorbeeld de uitzending over de troonrede) zijn voorzien van een extra beeld waarin een doventolk "aan het woord" is. Hij of zij vertaalt synchroon wat wordt gezegd, zodat ook doven kunnen begrijpen wat er aan de hand is. Meer en meer zal gebarentaal haar intrede doen in onze maatschappij. Sinds kort is deze taal name lijk een officiële Nederlandse taal geworden, na het alge meen beschaafd Nederlands, het Fries en het Saksisch. Om gestalte te geven aan het principe van officiële taal heb ben de staatssecretarissen van VWS en onderwijs een Commissie Nederlandse geba rentaal ingesteld, die de rege ring moet adviseren. De vierde taal Hierop voortbordurend organi seert de Zeeuwse Stichting Wel zijn Doven op woensdag 13 no vember a.s. een symposium in het provinciehuis, onder de titel "De Vierde Taal". De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid en de provincie Zeeland werken hieraan mee. Dagvoorzitter van het symposium is de heer W. Don, oud-lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Na een inleiding van gedeputeer de drs. G. de Kok zijn de woord voerders: dr. H. Knoors, beleidsmedewer ker/onderwijsdeskundige van de Kon. Ammanstichting in Rotter- Hier staat: "abdij nieuws", in zgn vingerspelling, naast gebarentaal een ander communicatie middel van doven. dam (onderwerp: wat betekent het om doof te zijn?); mevr.mr. M. Schadee, lid van de commissie Nederlandse gebaren taal (onderwerp: de betekenis van de officiële erkenning van geba rentaal voor auditief gehandicapte Nederlanders); mw. M. Fluitsma, Stichting maat schappelijke dienstverlening aan doven (onderwerp: voorzieningen ten dienste van doven). Na de lunch (die wordt opgeluis terd met een stukje dovencaba- ret) is er een workshop, onder lei ding van het Handtheater. Daarna volgt een paneldiscussie o.l.v. de dagvoorzitter. Het geheel wordt afgesloten met de opvoering tbv. de deelnemers aan het symposium van het splin ternieuwe theaterstuk "King Kong in Klein Carré". (Hierover meer, elders op deze pagina). Het symposium begint om 10.00 uur. Tot en met de opvoering van King Kong, duurt het tot 17.15 uur. Belangstellenden Uitgenodigd voor het symposium zijn allerlei instellingen en perso nen die dagelijks met dovenpro- blematiek te maken hebben of die er in hun werk mee te maken kun nen krijgen, bijvoorbeeld in ver band met voorzieningen. Er is nog een aantal plaatsen vrij voor belangstellenden. Wie geïnteresseerd is kan zich te lefonisch aanmelden bij: Winnie de Graaf, afdeling voorlichting provincie Zeeland, tel. 0118 631559. Men krijgt dan een program ma etc. toegzonden. De toegang is gratis, tussen de middag wordt een lunch aangeboden. Plaats: informatiecentrum pro vincie Zeeland, Abdijplein 9, Middelburg. De statencommissie welzijn vergadert maandag 11 novem ber, 9.30 uur. Gesproken wordt over de zieken huissituatie in Zeeuwsch-Vlaan- deren, subsidie voor De Zeeuwse Taele, de financiële positie van het Zeeuws orkest en de financie ring van de ouderenzorg. Op de agenda staan verder het plan jeugdhulpverlening, de bud getfinanciering van de Zeeuwse sportraad en de herstructurering van de provinciale welzijnssector. De statencommissie waters taat en verkeer vergadert ook maandag 11 november. De aan vangstijd is 13.30 uur. Vast agendapunt is de voortgang bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. De inwerkingtreding van het soci aal statuut voor de opheffing van de PSD is een apart punt op de agenda. Andere onderwerpen zijn het project Duurzaam veilig Zeeuwsch-Vlaanderen, een krediet van 5 ton voor twee onderzoeken naar een voet/fietsveer Vlissingen-Breskens en de streek planuitwerking Schouwen-West. De statencommissie economie vergadert woensdag 13 novem ber, 15.30 uur. Agendapunten zijn een bijdrage in het plattelandstoerisme, de streekplanuitwerking Schouwen- West en de jaarstukken van het recreatieschap Veerse Meer. De statencommissie ruimtelij ke ordening komt vrijdag 15 november, 9.30 uur, bij elkaar. Ook hier is de streekplanuitwer king Schouwen-West onderwerp van gesprek. Andere punten zijn het verschijnsel landschapscam pings en de mestproblematiek in relatie tot de ruimtelijke ordening. De statencommissie milieu bespreekt vrijdag 15 november, 14.00 uur, onder andere de aan schaf van mobiele luchtmeetappa- ratuur, het jaarprogramma ruimte, milieu en water en de verlenging van de werkingsduur van het waterhuishoudingsplan. Op de agenda staan verder het plan van aanpak mest en ammo niak, de afwijzing van subsidies voor gescheiden inzameling van afval en de streekplanuitwerking Schouwen-West. De commissies ruimtelijke ordening en milieu vergaderen aan Het Groene Woud 1, Middelburg. De andere com missies komen samen op het adres Abdij 6, Middelburg. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De agenda's en de stukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 10, Middelburg. Ruim een week geleden ging het theaterstuk "King Kong in Klein Carré" in Amsterdam in première. Op woensdag 13 november is het al te zien in het Middelburgse Minitheater, Verwerijstraat. Aanvang: 19.30 uur; kaarten reserveren: tel. 0118 650211. "King Kong" is een theaterstuk in gebarentaal, dat wordt ver taald in gesproken Nederlands. Het is dus zowel voor doven als horenden te volgen. Het stuk is gebaseerd op de beroemde film uit 1933, waarin de angstaanjagende gorilla verliefd wordt op het filmsterretje Ann. King Kong is geproduceerd door Vi-taal in samenwerking met Carré Theaterproducties. Aan de voorstelling werken mee: Tony Bloem, Ruud Janssen, Daria Mohr, Marc Krone, Josef Willems en Helmert Woudenberg. Ministers in Middelburg. In het kader van de tussentijdse gemeente raadsverkiezingen op Walcheren en Schouwen-Du iveland komen twee D66-ministers naar Zeeland. Op 11 november spreken mevr. E. Borst- Eilers (volksgezondheid, welzijn en sport) en G.J. Wijers (economische zaken) in de schouwburg te Middel burg. Aan beide bewindslieden kun nen door de aanwezigen vragen voorgelegd worden. De bijeenkomst begint om acht uur. Denk, zet en win. Zo verging het maandagavond de Thoolse schaakvereniging Denk en Zet tij dens het toernooi op de zolder van het oude raadhuis in Scherpenisse. Denk en Zet was niet alleen de gas theer voor de verenigingen uit Steenbergen, Rucphen en Hoeven maar ook de winnaar van een genoeglijk avondje denksport in het monumentale pandje waar het getik van de wedstrijdklokken overheerste. Maar waar ook een sigaretje werd gerookt en een pilsje werd gedron ken terwijl een hete luchtkacheltje in de hoek wat extra warmte het vertrek inblies. De vier verenigingen brach ten elk acht man aan de tafels. Vrou wen of meisjes zijn er niet of nauwe lijks onder de schakers. Daarom had wethouder I.C. Moerland van sport zaken zijn dochter mee gebracht bij de opening van de avond, zo zei hij schertsend. Hij mocht aan beide tafels de eerste zetten doen. Moer land herinnerde eraan dat Denk en Zet het toernooi vorig jaar ook heeft gewonnen en daarom de organisatie op zich had genomen. "Het is toch vrij uitzonderlijk dat jullie nu naar onze betrekkelijk kleine gemeente moeten komen. Maar ik hoop dat dit volgend jaar weer het geval zal zijn." Denk en Zet is drie jaar achtereen gepromoveerd. Volgens Moerland is die succesvolle reeks bewonderens waardig maar reikt het spel verder dan het bord. "De denksport is ook van belang voor het maatschappelijk functioneren." Hij wenste de deelne mers een sportieve strijd en was er zeker van dat hij van Sinterklaas een schaakbord zou krijgen. De achttallen kregen onder de zware balken 25 minuten per partij. In enkele gevallen was de strijd al in vijf of tien minuten beslist. Soms duurde het tot de laatste seconden voor een partij beslecht, al dan niet met een remise beëindigd. De ploe gen waren naar sterkte ingedeeld. Aan het eerste bord zat in de regel de hoogst geklasseerde in de 'keizersra- ting.' Bij Denk en Zet is dat momen teel Peter van Oevelen uit Sint- Annaland met naast zich Vincent Fructuoso als tweede man. De eerste ronde tegen Steenbergen won Denk en Zet met 5 tegen 3 en versloeg Rucphen Hoeven met dezelfde cij fers: 5 tegen 3. In de tweede ronde won Rucphen ook van Steenbergen, met 6 tegen 2 en versloeg Denk en Wedstrijdleider G. Dijke onderhoudt zich met een van de acht spelers op rij van Denk en Zet vlnr: Peter van Oevelen, Vincent Fructuoso, Sebastiaan Koedoot, Dig de Graaf, Jan de Graaf, Hans Dijke, Johan Aarnoudse en Jan Rijstenbil. Zet met groot verschil Hoeven: 7 tegen 1. Denk en Zet en Rucphen deelden de punten: elk vier wed- strijdpunten. Het verschil in bordpunten was in het voordeel van de Thoolse club: 12 tegen 11 van Rucphen. In de onder linge confrontatie na de pauze bleek het verschil minimaal. Tot het einde bleef het spannend. Uiteindelijk won Denk en Zet met een punt verschil: 4,5 tegen 3,5. En Steenbergen deelde de punten met Hoeven: 4 tegen 4. De eindstand: 1 Denk en Zet, 2 Rucp hen, 3 Steenbergen, 4 Hoeven. Wed strijdleider G. Dijke reikte de prijzen uit. Gewoonlijk neemt de winnaar de organisatie van het volgende toer nooi op zich maar aangezien Hoeven dit nog niet eerder he^r' gedaan en Denk en Zet het weer zou moeten doen, gaat Hoeven het treffen vol gend jaar regelen. De verdeling van de wedstrijdpunten bij Denk en Zet was als volgt: Peter van Oevelen 2 pnt, Vincent Fructuoso 2 pnt, Sebas tiaan Koedoot 3 pnt, Dig de Graaf 3 pnt, Jan de Graaf 2 pnt. Hans Dijke 1 pnt, Johan Aarnoudse 1,5 pnt en Jan Rijstenbil 2 pnt. Denk en Zet heeft momenteel dertien senioren die elke' vrijdag in clubverband spelen. Ook de competitie wordt op deze avond gehouden. Mocht Denk en Zet dit seizoen weer promoveren dan moet de club lande lijk gaan spelen. Bovendien ook nog eens op de zaterdagmiddag. En dat is volgens Dijke voor de meesten niet mogelijk. Pompgebouwt/e waterleiding Kortgene 11954)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 19